BINNENLAND. Met 1 Januarij stierf to Armagh in Ierland ze kere Cornelius Hachetin den hoogeu ouderdom van 108 jaren. Tot kort voor zijnen dood toe was hij nog in het vol genot van ai zijue zintuigen en in slaat om ziju nederig werk in de stralen der stad te verrigten. BELGIË. HERGEN8 Januarij. Vier jongelieden van 19 jaren, een weinig door den drank verhit, keer den terug van Hergen waar zij zich als lotelin- gen hadden aangegeven. Voorbij het huis van eenen pachter te Bfondain gaande, schonden zij eene haag langs den boomgaard en de landman woedend daarover, kwam uit met eenen slok; de jongelingen zetleden het op een loopenéóu uitgezonderd zekere Ueclercqdie doof was en het schreeuwen zijner gezellen noch de bedrei gingen van den pachter gehoord had. Deze na derde den doove. en bragl hein zulk een hevigen slag op het hoofd toedat de schedel verpletterd was. Het ongelukkig slagtoffer van de woeste wraakneming viel als door den bliksem getroffen op den grond en gaf eenigo uren naardien den geest. De justitie begaf zich ter plaatse en deed den boer in hechtenis nemen. EECLOO10 Januarij. Onlangs, in de Kamer zitting van den 3 December laatsleden, werd dooi den Volksvertegenwoordiger Hymans bevestigd, dat het distriktEecloo met betrekking tot het on derwijs bij alle andere distrikten des lands op den achtergrond slaat. De heer Hymans haalde daarbij eenige cijfers aan om zijn gezegde te staven. Wij zullen, wij, meer welsprekeudcmeer bepaalde cijfers opge ven om de bedroevende waarheid die hij be wees in het daglicht te stellen De zes distrikten der provincie Oost-Vlaande ren leverden in 1801 op Gent 1551 Iotelingen: onderwezen, 895: niet onderwezen 666 4*2 percent. Audenaerde 831 Iotelingen onderwezen 434; niet onderwezen397 48 percent. Aei.st 1976 iotelingen: ondei wezen 636 niet onderwezen, 440; 41 percent. Dendkiimonde, 879 Iotelingen: onderwezen, 510; niet onderwezen, 309: 4*2 percent. St-Nikolaes, 740 Iotelingen: onderwezen, 392; niet onderwezen 348: 47 percent. Kec.loo, 491 Iotelingen: ouderwezen, *241: niet onderwezen, 250: 51 percent. Zoudat menop dezen maatstaf afgaande, meer ongeleerde dan geleerde mcnschcn aantreft in het distrikt Eecloo onder degenen welke den mannelijker! leeftijd hehheu bereikt. SEl'IS 15 January. Z. M. heeft1°. Op ver zoek eervol ontslag verleend aan den 2den luite nant van het bataillon N°. 5 mr. II. C. van Dig gelen en den Isten luitenant van het bataillon N°. 4 P. Visser, bij da ruslende schutterij in deze provinciebeide wegens verauderiug van woon plaats 2°. Benoemd bij het bataillon N°. 4 in deze provincie tot Isten luitenant I. van Houten, thans 2den luitenanttol 2den luitenant P. J. Timmer man thans sergeant en bij het bataillon N°. 5 tot 2den luitenant A van Overstrate Kruysse. thans fourier; en in de provincie Utrecht bij het 3de bataillon 2de kompagnie tot 2den iuite- nant a la suite rar. II. C. van Diggelen, tot dus verre 2den luitenant by do rustendo schutterij in Zeeland. i Tot deurwaarder bij hot kantongeregt 4e Oost burg ter standplaats Yzendijke is benoemd de heer J. T. Hendrijisevan Goes. De leden der Eerste Kamer van de Slalen- Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Dingsdag 20 Januarij a. s. Op den 6 dezer heeft le *s Gravenhage plaats gehad de uitwisseling der akten van bekrachti ging op de overeenkomstden 24 September 1852 tusschen Nederland en België gesloten tot wijziging van het reglement voor de vaart op het kanaal van Geut naar Terneuzenvan 20 Mei 1843. (St. Ct.) De Staats-Courant van Zaturdag deelt het traktaat van vriendschaphandel en schoepvaart medehetwelk is gesloten tusschen Nederland en het rijk van Siam. De minister van binnenlandschc zaken heeft goedgekeurd de aanneming in massa van het hou wen der schulsluizcu aan de monden van het ka naal door Z. Beveland welk werk nu volgens het bestek, met uit. April 1865 voltooid moet over geleverd wordeu. Uit het Bijblad der Staats-Courant (Zitting van 6 Januarij) blijkt, dat ook het Gemeentebestuur van Breskens zich, betrekkelijk het Wetsontwerp tot regeling vau het reglsgebied der reglerlijke collegiën, met een adres tot de 2e Kamer der Stalen Generaal gewend heeft. Op 3 Januarij jl. viel den Heer A. Mcskes, Hoofdonderwijzer te Kadzand, bet voorregt ten deel, gedachtenis te vieren van vervulde 25 jarige ambtsbediening te dier plaatse. Behalve eeuige belangstellende vrienden waar onder ook de WelEdolAchtbare lieer Burgemees ter H. S. de Siuidt en de WelEerwaardc Heer J. J. Six Dijkstra, waren ook verre weg de meeste Hoofd- en Hulponderwijzers van het derde der Onderwijzers-Gezelschappen tot dit Feest opge komen, om deu Jubilaris, ook hun Voorzitter, bij monde van den lieer J. de Klerck te Nieuwvliet, ecu vernieuwd blijk van warme toegenegenheid le geven, eu uit alier naam een regt sierlijk ge schenk lot aandeuken aan te bicdén; terwijl hem, als te gelijk, een aantal brieven en andere blijken van deelneming, door de post werden aangebragt, onder welke ook een zeer vcreerend schrijven van den WeiEdelen Heer Schoolopzie ner, en verscheidene Hoofd-Onderwijzers binnen dit District, die allen, of door onpasselijkheid, of door het min gunstige weder, van ecno per soonlijke opkomst waren terug gehouden, maar naar hunne eigene betuiging zich nogtans met de zaamgekomeneu iu den geest dachten te ver eenigen. Zoo als men dit verwacht had, snelde de tijd van bijeen zijn voor al de aanwezigen zeer spoe dig daarheen, daar die, in den lpop van den dag, op het genoeglijk't wepd doorgebragt. onder liet bespreken van onderscheidene sclioolaange- lcgenheden, liet hooge nut der Onderwijzers-Ge zelschappen en de werking van de nieuwe school wet, en de avondurenals daartoe uitnemend geschikt, voornamelijk werden gewijd aan de voordragt van eenige gelegenheidsbijdragen, het bij herhaling aanheffen van vrolijke maar gepaste liederen, en het uitbrengen van een aantal toasten; waarbij vooral die op den geëerbiedigde!» Koning en het Vaderland, op den Schoolopziener en den Jubilaris, op de reeds vermelde aanzienlijke Gas ten, en de verwachte maar terug gebleven Heeren Ambtsbroeders met geestdrift uitgesproken enbe- zontien werden. Eerst laat in den avond scheidde men. hoogst voldaan over de gulle en. uitstekende ontvangst, met de overtuigingdat men den dag op vrolijk waardige wijze had doorgebragt, me dankbaren en vriendsciiappclijken handdruken met den wcnscli in het hart of op de lippen, dat liet den ge- achten feestvierende vergund worde met vernieuw den lust en ijver voort te arbeiden, tot dal eene ge.vonschle rust zijn gewigtigeu arbeid kroone. De Heer P. de McijHoofdonderwijzer te Rctran- chement, is den lioogeu ouderdom van bijna 82 jaren overleden. Reeds sedert eenige jarcu werd de schooldie hij in den Jaatstcn tjjd in *1 geheel niet meer bezocht, onder zijo opzigltot genoe gen der belanghebbenden, waargeuoiuen door den Hulponderwijzer A. van de Sande. Nu eerlang zou de grijze leermeester zijn pensioen erlangd hebben: vóór dien lijd lieeft God hem echter op geroepen. Wij hebben nu eu dan, in het liefde rijke huisgezin van den spraakzamen ouden man een aangenaam uur gesleten en uit zijnen mond menige belangrijke herinnering opge\angen. Daarom trof ons het berigt van den dood des grijsaards, wiens laatste levensjaren nog verbil- erd werden door het verlies ecner zorgzame tweede gade, hoe ook verzoet door een vaderlie- vend kroost. Moge zijne asch in vrede rusten en Yoor hein eene leerschool gcopeud zijn, waar de dood niet meer wonden en de worm der smarto niet meer knagen kan Wjj vernemen dat dr. J. J. van Oosterzee voor nemens is Zondag den 18 Januarij zijne afscheids rede te Rotterdam te houden Vrijdag den 30 Januarij zijn ambt als hoogleeraar te Utrecht met eene openingsrede te aanvaarden, en Zondag den 8 Februarij in de Domkerk aldaar voor het "eerst als akademicprediker op le treden. De hoofd-conimissie voor de tentoonstelling van voor Nederland belangrijke oudheden en merk waardigheden in Zuid-Holland voorhanden of op dat gewest betrekkelijk, in Julij of Augustus dezes jaars le Delft le houdenheeft haar plan in dezer dagen algemeen verzondene circulaires nader uiteengezet, Het geheel zal in drie tijd vakken vcideeld worden1van den vroég- sten tijd tot 1579; 2, van 1579 tot 1725; en 3, van 1725 tot 1813. In elke periode hoopt men het maatschappelijk kerkelijk en huiselijk leven kunsten en wetenschappenlandbouw én handel, zeevaart en nijverheid, opvoediug en onderwijsvertegenwoordigd te zien. Een zeer nanuwkcurig en stelselmatig overzigt van alles stelt men zich voor in den catalogus te ge ven. De inzending zal in de maand Mei behooren te geschieden, terwijl de Commissie de transport- kosten op zich neemt van alles wat binucu de grenzen des Rijks wordt toegezouden. Het Metalen Kruisvervaardigd uit het hij Hasselt, in Augustus 1831, veroverd geschut, werd op den 5 April 1832 uitgereikt aan allen die beschouwd wordeu aan de krijgsverrigtingen van 1830 en 1831 te hebben deel genomenzoo dat behalve zij die zich bij het uitbreken vau den opstand in België bevondenallenbehoo- rende tot het leger le velde of dat in Slaals- Vlaandcren of een deel uitmakende van de be zettingen der vesting Maastricht der citadel van Antwerpen en onderhoorige forten eu van de ves tingen aan gene zijde der Maas gelegendaar mede begiftigd werden. Meer dan 30 jaren zijn daarover verloopen. Van de onderofficieren en manschappen, daarmede ver sierd zijn er maar enkelen meer in de gelede ren. Ook van de officieren is hel aantal thans gering, van welke laatste wij hier eene opgave doen volgen: Z. K. II. Prins Frcderik, veldmaar schalk lT generaals 18, kolonels (1) 22 Ministerie van Oorlog 15, generale staf 7. provinciale staf 10, plaatselijke staf 17, administratie 26, geneeskun dige dienst 17, veterinaire dienst 0, regement grenadiers eu jagers 1*2, 1ste regement infanterie 17, 2de reg. inf. 14 3de reg. inf. 13, 4de reg. inf, 14, 5de reg. inf. 1*2, 6de reg. inf. 1*2, 7de reg. inf. 14, 8ste reg. inf, 13, instruklie bataillon 2algemeen depot van discipline 0, koloniaal werfdepot s, 1ste regement dragonders, 2de reg. drag. 7, 3de reg. drag. 7 4de, reg. drag. 6, 5de reg. drag. 6, re gement veld-artilleric 15, 1ste reg. vest-art 11, 2de reg. vest-art. 11, 3de reg. vest-art. 14, rege ment rijdende-artillerie 2, korps pontouniers 5, in genieurs 2', kouinkl. maréchaussee 5: Totaal 372. (1) De kolonels kwartiermeesters en officieren van kleeding zijn afzonderlijk (do laatsten hij de adminslratic), en dus niet hij de korpsen opgc- In de eerste dagen dezer week was in het Spaarne in een schip te zien een jonge vinvisch van het vrouwelijke geslacht. Gelijk bekend is behoort de vinvisch tot het geslacht dcrwalvis- schen bereikt dikwerf de lengte van den gewo nen walvisch doch blijft steeds vlugger en slan ker en levert uicl zooveel spek op als deze. Deze visch was door denjongstcu slorm in de Zuiderzee gedreven en daarna in het IJ alwaar hij in de zoogenaamde Voorzaan in afgematten toestand werd gevonden, gevangen en gedood. Naar men verneemt zullen de eigenaren van den visch dezen nog hier en daar voor eeue kleine belooning ter bc/.igtiging aanbieden. Het geraamte is aange kocht door het genootschap „Natura-Arlis Magistra' te Amsterdam, alwaar hel weldra het Kabinet zal verrijken. Op Texel is een groot ongeluk gebeurd. Een voerman reed met een wagenhespannen met twee paarden naar het strand de paarden ge raakten aan het hollen met dat gevolgdat het voertuig omsloeg eu de daarop zijnde voerman benevens twee andere personennaar den grond geslingerd werden. Een dezer personen, een jon geling van 16 jaren is heden aan de bekomen verwonding overleden; de twee overigen zijn minder gekwetst. Dezer dagen zjjn op het Loo weder drie bezen- dingen bevruchte Feva-eijeren aangekomen te zamen een getal van 140,000 uitmakende. Deze zijn door den heer M. J. de Bont van Amster dam bij het bestuur der Staats-vischkweekery van Fraukrijk aangevraagd. De Fcva is een zeer fijne visch welke 36 Ncd. duimen lang wordt. Hij komt in de Zwitsersche meren in menigte voor, en is thans door overbrenging der kuit ook te lluningen geacclimatcerd. De kuit van deze vischsoort is niet geschikt om in kunstmatige toe stellen te worden uitgebroeidmaar moet in do vrije natuur in stroomend water worden gezaaid waartoe de beken in het Koninklyk park zeer geschikt schijnen te zijn. Tc Verssen onder Heerde heeft gepasseerden Zaturdag het volgende treurige voorval plaats gehad. Een kuiper, vader van eeu talrijk huis gezin die altijd met zijne vrouw in vrede en eeusgeziudheid geleefd had kreeg op dien dag met haar om een kleinigheid geschil, welke twist z >o hoog liepdat hij door ophanging een eiude aan zijn leven ging maken. Aan den x\nlwerpschen Prècurseur wordt uit 's Hage geschreven aat de directie der Nederland- sche rijnspoorwegmaatschappij voornemens is wa gens te laten makenvoorzien van groote kuipeu met water en bestemd tot het gemakkelijk ver voer van verschen visch naar het buitenland. G1ESSEN NIEUWKERK, 5 Januarij. Heden mogt Jacob van 't Hof het voorregt smakeu ziju lOlsten verjaardag te vieren. Hij is nog in het bezit van al zijne vermogens en loopt nog eveu regtstandig als een jong mcnsch. IIARLINGEN5 Januarij. Voor ecnigen tijd liep in dezo haven binnen het kofschip de Jougc Ricka kapit. Klein van Newcastle met steen kolen in zinkenden staat verkecrendc ten ge volge van een bekomen lek. Toen nu het vaar tuig dezer dagen aan de werf over zijde gehaald was, bleek het lek tc bestaan in een gat van moer dan een voet in diameter. Het schip was tegen oogenblikkelijk zinken bewaard gebleven doordien eene prop wier, groot genoeg om het geheele gat te vullen daariu gedrongen en ge bleven wasook kwamen er uit dat wier een paar zecpalingcu te voorschijn. In de vorige week werd te Hantum een kind gedoopt. In een voorschoot gepakt nam men de kleine daarna weder naar huis medewaar meu echter de vrccselijkc ontdekking deed dal het

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3