BLTIFIVLAND. Albion was ook in 18G2 liet minst aan po litieke beroeringen onderworpen, liet staat vast door zijn echt praktisciien zin en juiste opvatting van bet constitutionnele leven. Wèl werd het ingewand zijner kinderen verscheurd door de rampenwelke het gebrek aan katoen in sommige districten verpreiddemaar rustig en kalm doorstond liet de crisis. De oude Palmerston maar jeugdig van krachtmogt aan bet einde van 1802 het bewijs leveren dat hij zijn vaderland het welk sinds den Krim-oorlog, in de oogen van de wereld min of meer vernederd was, nog kon opheffen uit die laagte en weer doen schitteren als weleer. Wij meencn niet de Londensche Tentoonstelling, die in luister en belangrijkheid die van 1851 verre overtrof, maar de ten-toon-stelling van Engclan I's praktisciien invloed op de Staats gebeurtenissen. Wij wijzen slechts op Griekenland. Hoe verscheen daar eensklaps een candidaat Prins Alfred van Engelandcn welk eene reusachtige meerderheid verwierf bijhoe wel Itusland niet stil zat en Frankrijk deed, wat het doen kon 1 Tractaten verbieden dien Prins de Kroon aan te nemen; maar, daar Griekenland óf den Prins wil, óf de Republiek is misschien eene wijziging der tractaten mogelijk en kraait Engeland ten laatste victorie 1 Niet zonder beteekenis toch is Engeland's afstand van de Ionische eilanden en voor de toekomst van het Oosten van gewigt het standpuntdat thans Engeland beeft ingenomen. Na herinnerd te hebbendat de strijd tusschen de Turken en Christenen tot be daren kwamen Portugal een stap voor waarts deed op de baneder ontwikkeling, zóó noodig voor dat landverlaten wij Europa en wijzen het eerst op de aanvankelijk wél geslaagde poging om de Middellandsche Zee met de wateren der Roode Zee te doen zamenvlocijen, liet beginsel der doorgraving van het Kanaal van Suez is dus boven allen twij fel verheven en belooft veel voor de toe komst Maar welk eene toekomst gaat Amerika te gemoet? Wij gelooven in vollen ge monde eene die op verbrokkeling uitloopt. De gang van den krijg tusschen het Noor den en het Zuiden gaf aan geen van bei den in 1802 een bepaald overwigt. De strijd moge nu nog korter of langer duren een zelfstandig Rijk in het Noor den een dergelijk in bet Zuiden en wel- ligt een in liet Westenzal t' avond of morgen de uitkomst zijn Elk lid kan zich dan naar zijn aard ontwikkelen de euvel moed der Unie is aan banden gelegd en het Zuiden gedwongen om ook de slavernij te temperen cn te matigen. Buiten Europa bloedige worsteling en in Europa zelve, eene worsteling, die niet minder harteblocd eisebt Zie, de wereld blijft haar leus getrouw! Alles hijgt steeds naar veranderingmaar de ware ruste vindt men nietZal de wereld in 1803 wijzer zijn in vele opzig- ten Wij hopen het. I^e Keizer van Frankrijk, de man, tegen wien velen niet meer opzien als vroeger, heeft op nieuw gesproken hij gelegenheid der opening van do Wetgevende Vergadering op j|. Maandag. Wij zuilen de hoofddenkbeelden thans slechts te ruggeven ons voorbehoudende om er spoedig op terug te komen. Dit kunnen wij vooraf reeds zeggendat de rede niet zeer veel beteckenend was. In dien zin echter was zij veel beteekenend, dat zij eigenlijk niets zjgt; maar daarover later. De Keizer herinnerde de Vergadering aan deze hare laatste zitting, daar zij slechts vijf jaren, v >lgcns dc welmag duren, flij maakte daarop zju excuus, dat hij haar niet vroeger ontbond. Daarop laat hij deze woorden volgenTegen woordig, nu ieder stemt, bestaat niet meer by de massa's die onbestendigheid van vroeger en de overtuiging verandert niet meer hij den min sten aderiitogt, die de staatkundige atmosfeer schijnt in beweging te brengen." Hoe vreest de Keizer eene mogelijke verandering! Maar nog curieuser is de volgende zinsnedeMen is door gaans geneigd om in dc daden der Souvereinen verborgen drijfveeren cn geheimzinnige combina tiën te zoeken eu toch mijne staatkunde is ze r eenvoudig geweest; zij streefde namelijk tot ver meerdering van den voorspoed van Frankrijk en deszelfs zedelijk overwigt. zonder misbruik, maar ook zonder verzwakking van het gezagdat aan mijne handen is toevertrouwd." Is het waar, vragen wijdat de Keizer geene verborgen drijf veeren heeft? Gelooft het publiek zulks? „In mijne buitcnlandsche politiek was mijn streven omvoor zooveel met net regt en dè traktaten vereenigbaar wasde wettige wcnsclien der volken tot het verkrijgen van eene hetere toekomst te begun stigen onze handels-betrekkingen uit te breiden met die landen met welke wij door groote ge meenschappelijke belangen verecnigd zijn, de diplomatieke cartonsde oude twistvragen te doen vervangenten einde ieder voorwendsel van misverstand uit den weg te ruimeneindelijk om iedere beleediging onzer vlag en elke schade onzen landgenooten aaugcdaau, onbeschroomd te vervolgen! Daarop ontwikkelt dc Keizer hoe hij deze beginselen, in het OostenServië, Mon tenegro Syrië, Italië, Spanje, Zwitserland, China Cochin-China en Mexico heeft in toepas sing gebragt. Dc aandachtige lezer van ons blad heeft hierbij geene uitlegging noodig. Voorts herinnert de Keizer aan de gesloten of weldra te sluiten handels-verdragen aan het, grondgebied in het verre Oosten voor der Franscheti werk zaamheid geopend, aan de bezoeken van de meeste Souvereinen en met een paar woorden aan Griekenland. Daarop resumeert de Keizer den binnenlandschen locstand, herinnert daarbij aan de volledige amnestie, welke gij gegevm heeft, aan de uitbreiding der groote Staatslicha men aan dc gewa ïrhorgde vrijheid der discus sie aan de toegekende controle op de Staatsuitgaven aan de vermindering der armee aan de vermindering der vlottende schuldaau de welgeslaagde conversie der rente, de toene ming der indirecte inkomsten, cn dchelaas! heersehende ellende in vele fabrickplaatsen. (Hier belooft de Keizer een credict-wet). Wat Amerika betreftde Keizer heeft gepoogd te raden tot vrede uit volle sympathie, maar door deu invloed der groote Mogendheden heeft hij het aanbod der bemiddeling -tot een meer .gunstig tijdstip moeten uitstellen.' Hieruit blijkt dat dc Keizer niet meer dien invloed heeft als vroeger. Na de resumtie van eenigc bijzonderheden raadt de Keizermet het oog op de nieuwe ver kiezingen, aan dc constitutie te schragen, mannen op nieuw af te vaardigen, die het tegenwoordig regeringsstelsel zonder nevenbedoeling huldigen cu do hechtheid van den Staat en de grootheid van het vaderland stellen hoven partijbelang. Hier schuilt al weer vrees. Zoo eindigt do Troonrede. Voorts is aan Afgevaardigden rond gedeeld een ovcrziglvan de builenlandsche Staat kunde des Keizers welke wij heter welen voorzoover wij aandachtig de gcbeurleuissen heb ben gadegeslagen. Ook hierop komen wij den volgenden keer terug. Laatstleden Woeusdag is de Pruissische Land dag in dc Wille Zaal van hel Koninklijk slot door deu minister von Bismarck geopend. Wij weten nog niet wat daar gesproken is; maar als de Kreuz-Zeitung niet gelogenstraft isdan zou het programma der Regering hierop nederkomen regeren zonder budget; aanbieding van niet dan administrative weitenbriefportpaspoorten en dergelijke betredende; geene organieke wetten, alzoo geen loger-organisaticzoo lang de omstan digheden niet zijn veranderd. Is dit zoodan blijft de spanning bestaan. lutusschen zijn dc verschillende partijen zeer werkzaam om te be ramenwat zij doen zullen. De heer von Bockurn Dold'seen der hoofden van de fractie der warme liberalen wil met de zijnen geene beraadslaging over de hegrooling, of over eenig ander onder werp zoo lang het vraagstukbetredende het leger, niet hij dc wet is opgelost, liet orgaan van die partij wcnschl. dal alle liberale leden van het Huis der Afgevaardigdenom het even van welke kleur, zich nu moeleu vereenigen in «éne partijtot instandhouding van de Constitutie in haren zin cn wezen. Daar willen de gema tigde liberalen niet van weten zoo als de hoeren v. Viucko cn v. llöune omdat zij zeer goed be grijpen datindien hunne partij gemceuo zaak maakte met de warme liberalen de partij zou opgelost worden in de andere en spoedig krach teloos gemaakt worden. Behalve den strengen eisch der ultra-liberalen, die uilloopeu zou daarop, dat de Begering krach teloos werd gemaakt, ziet men nu duidelijk, dat in beide rigtingeodie nu tegenover elkander slaandc Begering en de vooruitgangs-mannen van elke kleur, zeer veel berispelijks schuilt, maar dat de Begering, zoolang zij eene lijn weet te spannen onderling, veel vooruit heeft boven de partijendie haar bestrijden. Dal maakt de zaak, in ons oog, nog ingewikkelder en treuri ger maar het bevestigt hoe langer hoe meer onze vaak uitgedrukte mceuing, dat de Pruisscn, die veel van bespiegeling houden nu zij op het gebied der werkelijkheid in hoog crustigen po- lilieken zin voortschrijden moeten nog onzeker in het loopen zijn en hunnen philosophischen aard niet kunnen verzaken. Dit zal nog lang een groot beletsel voor hen zijn voor den waren voor uitgang ja al mogt de quacstiewelke nu han gende is, worden uitgemaakt, dan zullen nog langen tijd de sporen van hunnen bespiegelenden geest zigtbaar blijven. Met genoegen vernamen wij intusschendat de Pruissische Begering bevredigende voorstellen naar Wecnen heeft gezonden betreffende de herzie ning van het Bondsverdrag. Bij de spanning toch binnenslands, kan Pruissen geene quacstie buitenslands verdragen. Wij zullen later zien waarin die voorstellen bestaan. Wat de adhaesie betreft van de kleinere Staten tot het Pruissisch-Fransch handels-verdrag, schij nen nu Beijeren eu Wurtemberg eenige toenade ring toonen. Zij blijven echter van oordeel, dat vele politie ke "en materiëele nadeeleu aan dat verdrag zijn verbonden. Het handelsverdrag van Frankrijk met Zwitserland wordt thans door de gemagtigden uit de versch.l- leude kantons onderzocht. Alen verlangt in het laatste landom door Frankrijk met de meest begunstigde nat c te worden gelijk gesteld. Niet tegenstaande de door den Franschen Keizer ver kondigde vrijgevige beginselen in handelsaange legenheden bestaat nog altijd daar te lande hel stelsel van bescherming, en geeft men van die zijde niets toe, zonder eenige wederkeerige con cessie. Van daar, dat de meeniugen over dat tractaat nog al verschillen. Dit zal lang zoo blijven te meer. daar hij de ontwikkeling op dat gebied, hel zeer te bejam meren is, dat, om te beginnen, niet alle Staten van Europa dezelfde beginselen huldigen. Nu moet de een zich soms opofferingen getroos ten ter wille van het beginsel, terwijl een ander, die alles naar zich toe wil halen vau geene ver andering wil weten. Zoo gaat het gewoonlijk iu de wereld. NAPELS, 10 Jan. Een der afgevaardigden, de heer Biccardi heeft een verzoekschrift laten circuleren, waarhij verzocht wordt Napels- voor- loopig tot Italië's hoofdstad te verklaren.- Vele Kersoncn uit deu handel en het andere deel der cvolking hebben dit geteekend. De hoogere klas sen achten dat denkbeeld onmogelijk en hebben zich van dc onderteekening onthouden. Napo- litaansche leden van den Senaat en van de Ka mer van Afgevaardigden hebben eene vergadering hier gehouden, ten eindo te trachten de gevaren van den toestand te voorkomen, De bisschop Sola en drie priesters zijn gevan gen genomen onder beschuldiging van een za- menspanning gesmeed te hebben. De prelaten Acciardi en Fraura zijn verbannen geworden naar de provinciën pater Borghi is echter vrijgespro ken, maar hem is aangezegd, dat hij zich builen 's lands zou begeven. RUSLAND. Brieven uit Petersburg van 26 December mei don dat de koude zoo onverdragelijk is dat do dikste pels zelfs geene bescherming voor den snijdenden wind aanbiedt. Daarenboven zijn bijna al de levensmiddelen 100 pet. in prijs gestegen aangezien er geen sneeuw is gevallen en het ver voer alzoo zeer bemoeijelijkt wordt. Ook uit Aios kou meldt men dat daar de winter met buiten gewone strengheid heerscht. FRANKRIJK. Tc Lyon zijn met goed gevolg proefnemingen gedaan "met een vaartuig voorzien van eene ma chine iu werking gebragt door zaïnen geperste lucht. lieden moest in de haven van Jollielte te Aïar- scille eene zeer belangwekkende proefneming plaats hebben. Verscheidene personen waren namelijk voornemens, in de nieuwe ondoordringbare klee ding door de heeren Vergniais en Robert Do- deur le Parijs uitgevonden, in alle rigtingen op het water te wandelen. Die kleeding is zoo eenvoudig en gemakkelijk, dat zij dogenen dio haar aantrekken niet deu minsten hiuder veroorzaakt. ENGELAND. Gisteren kort na middernacht ontstond tc Plymouth brand in een der lokalen van den schouwburg iu het Boyal Hotel strekte zich spoedig tot de vereeuigingsvertrekkeu van dat gebouw uit, en legdo een groot gedeelte daarvan, onder andereu de fraaije balzaalin de asch. Dat hotel en de daartoe behooreude schouwburg wareu in 1813 voltooid, en hadden eeue uitgaaf van 60,000 p. st. gevorderd. Do eigenaar vau het ge bouw was tegen brandschade verzekerd, maar do directeur van den schouwburgdie nog kort geleden 3000 p. st, aan dócoratien cn andere vcr- fraaijiugcu besteed had, niet.

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2