NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIGE DISTRICT VAN ZEELAND. N". 3. Vierde jaargang. A° 1803.^1' AANBESTEDING. OiBDEPMRM STATES VAN" ZEELAND. liet onderhoud en het herstel of de vernieuwing der Provinciale Waterstaatswer ken en We gen in Zeeland gedurende 1863. 1864 en I860, in 24 'Pervee!en. I IJ (i 5. smiscH Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden voor de gemeenten in het voormalige vierde district van Zeeland, f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0.10. Prijs der Adverlentiën, van 1-5 regels 0,75; elke regel daarboven f 0-12behalve het zegel. Groole letters naar mate van de ruimte welke zij beslaan.Brieven, Stukken en Adverteutiën franco bij den Uitgever J. Schansman te Sluis Wegens ongesteldheid van het personeel verschijnt dit nómmer een dag te laat. Brengen ter kennis van de belangheb benden dat op Woensdag den 28s1'» Jannarij 1865des voormiddags ten 10 ure, door één hunner Ledendaartoe door hen ge committeerd in bijzijn van den Hoofd ingenieur in het 11de District van den Waterstaat, in een der localen van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, onder nadere goedkeuring, zal worden Aanbesteed Deze Aanbesteding zal geschieden niet in begrip der vereischtc levering van materialen en verder zoo als in het Bestek en de Voor waarden is bepaald. Ilct Bestek en de Voorwaarden liggen ter lezing aan bet locaal van bet Provin ciaal Bestuur van Zeeland; aan bet Bureau van den Hoofd-Ingcnieur van den Water staat J. R. T. ORTT te Middelburg; als mede bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Middelburg, Zierikzee, Goes, Breskens en Neuzen, en wijders op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaatswerken in gemelde Provin cie ter lezing gelegd worden. Zullende den Vierden en Tweeden dag vóór de Besteding de noodige aanwijzingen worden gedaanterwijl aan het Bureau van den Hoofd-Ingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen en bij de In genieurs in de Arrondissementenvoor do onder elks ressort behoorende, nadere in lichtingen te bekomen zijn. Middelburg, den 3/9 Januarij 1803. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, B. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. II. J3ij onze retrospective beschouwing (zie No. 1) wierpen wij bet eerst een blik op den toestand van Italië en Frankrijk. Thans rest ons nog een vlugtigen blik te slaan op de overige landen van Europa en eenige daarbuiten. De talrijkheid der gebeurte nissen noopt ons tot eene concrete beschou wing. Pruissen ligt aan de beurt. Wat daar gebeurd is, ligt in aller geheugente meer, daar liet zóó afwijkt van hetgeen men van den Vorstdie aldaar regeerthad ge meend te mogen verwachten. De Vorst die aan Oostenrijk do wet wilde voorschrij ven en aan Hessen-Kassei de les wilde le zen om getrouw te zijn aan de constitutie, hief zelf de vlag van liet absolute Koning schap zóó zeer in topdat de voorschriften der-Grondwet van nul 'en'^ecderl'eï "Waar.lt worden geteld. Tlian's regeert de Koning zonder goedkeuring der Oórlogs-begrooting door de Tweede Kamer, en wordt slechts gesteund door bet Heerenhuis. De vraag rijst op: hoe kan een Vorst, wien liet niet aan verstand ontbreekt zóó bandelen Daarop is slechts dit antwoord te geven. De Koningen van Pruissen leven in een zekeren wierookdamp van militaire grootheid. Het militaire element bezit door den loop der gebeurtenissen daar te landesedert onheugelijke tijden een vrij groot ovcr- wigt en vindt sympathie bij den adeldie den Koning schijnt overreed te hebben om te volharden in liet stelseldat de Grond wet loochent. Maar er is nog ietsdat op den Koning invloed schijnt gehad te hebben. Wij herinneren slechts aan 's Ko- nings rcizc naar Frankrijk. De gesprekken, welke Z. M. met Keizer Napoleon gehad heefthoewel met een dikken sluijer be dekt, komen nu min of meer aan liet licht. Napoleon schijnt 's Konings eerzucht ge vleid te hebben en aangemoedigd om Pruis- scn's aanzien naar buiten zooveel mogelijk op te houden. Als militaire Staat legt Pruissen alleen eenig gewigt in de schaal der Europesche staatkunde. Dat was eene inblazingdie de bekende lieillooze gevolgen gehad beeften wie weetwelke nog hebben zal. Zoolang de Koning van Pruissen niet inzietdat een land slechts groot kan zijn door eene ge paste met de behoeften der tijden over eenkomstige ontwikkelingen dat militaire magt slechts tijdelijk dekt een staat van zakendie verdeeldheid en teruggang be werkt zal de strijd tusschen het militaire en constitutionnele element ten nadeelc der natie voort blijven leven. Tc meer zet Pruissen hier vcci op het spel omdat zijn geduchte mededinger Oostenrijkmet allen ernst zich tracht op te heffen uit de vernederingwaarin het lag zich ook met Hongarije poogt te ver zoenen en veel kans heeft om bij de her ziening van den Duitschcn bondeene grootcre rol te spelen en meer invloed te winnen dan Pruissen. De Pruissische Kamers zijn thans tegen 14 Januarij bijeengeroepenWij zullen zienof Pruissen's Vorst alles zal in de waagschaal stellen. Welk een ander, moer verblijdend schouw spel levert Rusland niet opDaar zetelt een Vorstdie zijn tijd schijnt te begrij pen en niet bedwelmd wordt door schijn bare grootheidjadie allerlei gevaren (denk slechts aan de oproeren en brand stichtingen welke in den loop van 18G2 plaats hadden) trotseert, om op den weg van vooruitgang zich door niets te laten terughouden. Het duizendjarig feestdat de Czaar, op 21 September 1862, mogt' vieren, werd schitterend verlicht door tal van hervormingenwelke hij te voren in liet leven had geroepen. Dc regten van liet volk vermeerderde hij terwijl hij die des adcls beperkte. De krijgsdienst werd minder bezwarend ge maakt de zware lijfstraffen afgeschaftde drukpers minder aan boeijen gelegdliet beginsel van openbaarheid bij vooibaat in toepassing gebragtkortom constitutionnele beginselen in het leven geroepen die vooral werden bekroond door liet onderwijs op breeder grondslagen te vestigen en alzoo duurzaam het volk van nut te kunnen zijp. Ruslandzoodra het de schokkenaan elk cvergangs-tijdperk verbondenzal doorge staan hebbengaat een acra te gemoet, die ons doet denken aan de profetie van een onzer uitstekendste landgenootendie, helaas niet meer leeftde profetiedat Rusland constitutionncel hervormd door meerdere zedelijke krachteens liet ver deelde Europa zal overliecrcn I Rusland s voorbeeld werkte gunstig op Zweden. De Koning diende aan den Rijks dag een ontwerp in tot wijziging van liet constitionnele regeringsstelsel en mogt een schitterende ontvangst genieten in Dene marken. Beide Rijken sloten zich naamver aaneen dit is een gunstig voorteeken Daardoor zullen beide Stalen geprikkeld worden om zicli overeenkomstig de eisclien des tijds beter te ontwikkelen en Denemar ken handelbaarder worden in de Sleeswijk- llolsteinsche quacstie, die. verleden jaar een oogenblik dreigde een ernstig aanzien te bekomen maargelukkig vredig afliep. Gelijk gewoonlijk het geval isliet grijze

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1