MA R KTB CR1GTEN. Graanmarkt te Aardenburg. BEURSBERIGTKN. INGEZONDEN- STUKKEN. Koven deze hoogten zijn de golven tegen de zeedijken van dit eiland geklommen tot 4 h 5 el vertikale hoogte, zoodat zij schier overal de kruin der zeedijken bereikten en op sommige plaatsen aan den Weslkapclschen zeedijk en aan de West- watering zelfs over de dijkskruin zijn gespoeld. -De daardoor veroorzaakte schaden zijn aanzien lijk ofschoon er nergens eenig het minste ge vaar bestaat. Buiten deze schaden aan de zeedijken zijn de hoven- of landeinden der ronde rijshoofden op het Noorderstrand giootendeels beschadigd en door afslag of verlies van het duin daarvan ge scheiden 'zoodanigdat tot herstel van het een en ander noodig zal zijn nieuw gelegd te worden ongeveer 3000 vierk. el rijshoofd, met de daartoe behoorende ballaststeeoen. Op het Zuiderstrand zal dit slechts bedragen 280 vierk. el. Overal hebben de duinen veel geleden die op het Noorderstrand zijn van 5 tot 10 elof door elkander 6,50 el in breedte afgenomenen die op het Zuiderstrand van 5 tot 7 el, of gemiddeld 6 cl breedte. Zij staan thans aan den zeekant alle zeer steil aan', eu is de begroeijing aau die zijde verloren. 'Uil de hieromtrent gedane opgaven blijk voorts, dat de meeste schade ontstaan is aan de Noord watering of den. Westkapelschen zeedijk, zooda nig dat aldaar weggeslagen is gedeelte der krammat Vlo rijsbcslagen en Vc steengloóijingen. Zóó hevig woedde het zeewaterdat aldaar duizenden zware steenen tot 500 a 600 el ver langs het dijksbeloop zijn geworpen waarvan ik, onder andere één zwareu bloksteen op 500 el afstands van de naast gelegen beschadigde plaats gelegenzwaar bevonden heb 220 Ned. ponden. Overal is men terstond aan het herstel der schaden begonnen, en dat werk bij dag cn nacht met alle mogelijke beschikhare middelen voortge zet." BREDA, 5 Januarij. Heden heeft de Arr.-regt- bank te dezer stede uitspraak gedaan in de zaak van O. M. contra mr. van Baerle, en dmv be klaagde veroordeeld tot vijftien dagen c. llu'a're gevangenisstraf, f 8 boete en in de kosteu der procedure. ENSCHEDÉ, 29 December. De toestand onzer fabriek-arbeiders wordt steeds bedenkelijker. Er zijn nog slechts enkele fabrieken iu werking. Voor de geldenten behoeve der broodolooze werklieden ingeschreven wordt aan die lieden werk verschaft, zoo als het dempen der gracht, het opruimen van puiu enz. Het daggeld voor die lieden bedraagt 40 cents. OOSTERHOUT, 29 December. Een dochterljo van den landbouwer M, R. alhier, oud 8 jaren heeft op eene noodlottige wijze het leven verlo ren. Verleden Vrijdag met hare broederljes en zustertjes het zoogenaamde kienspel spelende en tot het opzetten der nommers witte boonen ge bruikende, stak het kind een der hooDen in den mond. Vrolijk spelendeslikt het kind onge merkt, onder hartelijk lagchende boon in. Deze schoot in de luchtpijp. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp mog't niet baten en de ou ders konden niet besluiten eene operatie te doen verrigten. Het kind is in deu afgeluopen nacht onder hevige benaauwdheden bezweken. Verkoopprijs per luddo. D1NGSDAG 6 Jan. 1863. D1NGSÜAG, 30 Dcc. 1862. LAAGSTE" HOOGSTE. LAAGSTE HOOGSTE Tarwe f 8,75 f 9.0!) f 9,00 f 9,25 Rogge 6.00 6,30 6,U0 6,30 Gerst 5,00 5,60 5,00 5.60 Boekweit 5,00 5,25 4,00 4,20 Haver 3.00 3.25 3,00 3,25 Paardebooncn 6,00 6,50 6,00 6.20 Erwten 6,00 6,50 6,10 6,50 OOSTBUROr, 7 Januarij. De aanvoer van granen was heden groot cn er bestond eenigo vraag voor tarwe goede gerst en paardenboonenalles tot omtrent vorige prijzen. Haver en Erwten lager te bekomen. Goede tarwe f 9,00 a f 9,25gewone dito f 8,75 f 9,00 rogge f 6,00 a 6,40 wintergerst f4,70 a f 5,60, zomer dito f 4,70 a f 5,20, haver f 2,75 a f 3,25. paardenboo nen f 5,75 a f 6,25, erwten f 6,00 a f 6,75. AXEL, 3 January. Tarwe f 8,65 a f 9,33rogge f 6,53 a f 6,75wintergerst f 5,13 a f 5,40 zomergerst f 4,65 a f 4,93, boekweit f 3,15 a f 5,40, haver f 2,80 a f 3,23, witte erw ten f6,30 a f6,55 groene erwten f 6,55 a f 6,75 graauwe erwten f 6,05 a f 6,73 bruine boonen f 7,45 a f 8,63 paarden boonen f5,60 a f G.13, duivebooncn f6,35 a f 6,70. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. AMSTERDAM, 6 Januarij 1863. Nederl., VV. Schuld 2%pCt. dito 3 dito 4 H. Maats. 4% Spanje, Ituitcnl. 2 Binacnl. 3 Portdg., Te Londen 3 Husl., Oh. IlopetfC. 5 dito 5 dito 1810 4 Sliealit1854 5 dito' 18.55 5 Hnpe 1860 4% Oostenr. Metalliek 5 Zilv. nat. 5 dito 5 dito 2% 64%, 76'/, 99% 139% 45% 49'/, a 46% 102 10t 77% 85% 91»,i 92% 62% 66»/,, 79% 31% 61'/,» 76% 99,5/,o 139% 45»A0 49% 46% 101% 101 75% 85% 91% 90V'g 62% 65% soy,, 31% COUPONS on UITGEL. OBLIGATIEN. Metalliek f 24.65 Nat. Met. Coup. -27.80 N'apelsche - 0.00 DiY.Eng.inp.sl. - 11.62% Eng. Iïusseu -11.62% Fransche - 55.37 Belgische -55.% Pruisische f 34.43% Spaans.Piasters - 2.39% Coup.per - 55.37% Hamb. Kussen -33.% Uuss. in Zilv. K. - 34.12% Poolsche in 11. - 27.12% Dollars - 0.00 In het voorloopig verslag der Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer, betrekkelijk de regeling van het regtsgebied der Regterlijke Collegiëuenz.leest men: C. Regtsgebied van het Gcreglshof te 's Gravenhage. II. Bij de beoordeeling der verplaatsing van de Arro'ndissements-Regtbank van Goes naar Sas van Gent kwam in de eerste plaats ter sprake de vraagof het noodig en wenschelijk is de Regtbank te Goes op te heffenwaaraan verbon den werden de beschouwingen over de gewijzigde indeeling der tegenwoordige arrondissementen Goes en Middelburg. Verschillende leden kwa men met aandrang tegen deze opheffing op. Zij herinnerden al dadelijk aan een der hoofdver- eischtenvolgens de Regering bij de nieuwe jus titiële indeeling iu het oog te houden eene voldoende balieen gaven den twijfel te ken nen of deze zich bij eene regtbankwaar ook in Staats-Vlaanderen gevestigd, zal vormen, terwijl te Goes reeds eene vrij voldoende balie gevonden wordt. Maar ook wanneer men het gerief der reglzoekenden in aanmerking neemt, wordenja de ingezetenen van Staats-Vlaande ren eenigermate gebaatmaar dit alleen ten koste van het mcerendeel der ingezetenen vau het ar rondissement Goes die van den zetel hunner Regtbank tot op eeuen afstand van elf uren eu meer verwijderd envoor zoover Zuid-Bevelaud betreft, bovendien aan een nieuw ongerief, den overtogt van het Sloeworden onderworpen. Al leen onbekendheid met dit vaarwater kan aanlei ding hebben gegeven om dit ongerief zoo gering te schatten, als bij de Memorie van Toelichting geschiedt. In dit opzigt wordt alzoo het bezwaar niet opgehevenmaar verplaatst. Het is zelfs de vraag, of bij de voorgestelde indeeling de bewo ners van het vierde district wel in zooveel bete ren toestand komenwant voor hen blijft bestaan de moeijelijkhcid aan den overtogt van een vaar water verbondenindien zij zich den groolen omweg over Belgisch grondgebied niet billen getroosten. Dat dit bezwaar bij hen nog altijd even als in 1852, blijft wegen, bewijzen de me nigvuldige adressen uit dit district ingezondeu waarin het verlangen wordt te kennen gegeven om liever onder Middelburg te blijven ressorte ren. Zeer opmerkelijk is het, dat zelfs uit het vijfde district stemmen zijn opgegaan om de be slaande verbinding met Goes te verdedigen e i op de bestendiging daarvan aan te dring n. O >k op de volslagen ongeschiktheid der meeste plaat sen in Staats-Vlaanderen, met name vau Sas van Gent, om tot zetel eener Regtbank, met al wat daaraan verbonden is, te strekken, dient gelet te worden. Woningennoch regtslocalcn voor het personeel zijn er te vinden. En hoe zeer dit bezwaar weegtis gebleken uit dc mislukking der in 1794 geuotnen proef, om te Sas van Gent eene Regtbank te vestigen. Men heeft zich na melijk verpligt gezien spoedig daarna het collegie tc verplaatsen. Nog kwam uit een staalkundig co-ipunl aan deze leden elke afbreking van be trekkingen met dit reeds geïsoleerd gelegen deel der provincie Zeeland onraadzaam, voer. Een groot getal leden was het integendeel met do Regeringop grond van do natuurlijke ge steldheid van Zeeland en van heigeen verder in de Memorie van Toelichting wordt aangevoerd eensdat Staats-Vlaanderen regtmatige aan spraak op het bezit eener eigene Regtbank mag doen geldeu, en dat in dat geval de verplaatsing van de Regtbank te Goes voor de hand ligt. Zij voegden erIer bestrijding van het aangevoerde neg hijdat binnen enkele jaren Zuid-Beveland door èenen Spoorweg met'Walcheren zal zijn verbondenterwijl in geen geval de overtogt van het Sloe met dien van een breed zeegat als de Wester-Schelde is te vergelijken. Moge het overigens waar zijndat de communicatie tus schen het vierde en vijfde District nog wat te wenschen overlaatde Districten op zich zelve zijn door uitstekende grind- en andere steenen wégen doorsneden, en de gemeenschap tusschen de Districten zal voltooid zijn door eenen grind weg, waarvoor reeds concessie is verkregen en waarvan de uitvoering, door toevallige omstan- heden vertraagd, zeker nict achterwege zal blij ven wanneer tot de vestiging eener Regtbank in Staats-Vlaanderen zal zijn besloten. Daarmede zullen dan ook de bezwaren van het vierde Dis trict vervallen en of uit het vijfde wel stemmen Yoor de bestendiging der vereêniging met Goes zouden zijn vernomenindien voorgesteld ware de Regtbank te Axel te vestigenIaat zich sterk betwijfelen. Wat eindelijk het staatkundig bezwaar betreft, zou men omgekeerd de vraag kunnen stellenof niet onthouding eener Regtbank aan Staats-Vlaanderen, dat wegens zijne geïsoleerde ligging daarop aanspraak kan laten gelden veel eer bedenkelijk is. Aannemende de vestiging eener Regtbank in Staats-Vlaanderen, zoo ontstaat de vraag: of z[\ te Sas van Gent geplaatst moet worden. Hier over liepen de gevoelens uiteen. Door sommige ledenbepaaldelijk ook door hendie met dit weinig bezochte gedeelte des lands van nabij be kend zijnwerd Axel genoemd als de aangewe zen hoofdplaats van het nieuwe Arrondissement. De eeuige reden voor Sas van Gent aan te voe ren is zijne ligging in het midden der beide Districten, .'doch deze is niet afdoende. Wel ligt Axel een weinig Oostelijker maar hierdoor wordt de afstand naar het Westelijk gedeelte met niet meer dan één uur vergroot. Door de indijkingen van den Braakman tusschen Philippine en Sluiskil (waar de brug over het kanaal ligt) is, in verband, met den grindweg van Axel naar Sluiskil, die afstand reeds eenigermate verkort. Verdere in dijkingen zullen dit bezwaar van lieverlede meer uit den weg ruimen. De indijking van een ge deelte van het Hellegat vermindert den afstand tot het Noordelijk, zeer bevolkte kanton Hulst. Naar Zaamslag en Zuidwaarts naar Moerbeke lig gen reeds of zijn grindwegen in aanleg. Bovendien is het Vijfde District digter bevolkt dan het Vierde en overtreft de bevolking ven Axel die van Sas van Gent met ruim de helft, gelijk Axel ook iu alle opzigten aanzienlijker plaats is en meer gelegenheid tot huisvesting enz. aanbiedt. Eindelijk schijnt vooral te moeten gelden dat te Axel reeds een kantongeregt is gevestigd, welks behoud als centraalpunt van het kanton wensche lijk schijnt, maar dan ook de vestiging der regt bank aldaar noodwendig medebrengt. Weder andere leden vestigden de aandacht op Neuzen, dat langs het kanaal door eenen goeden weg verbonden is met Sas van Gent en door grind wegen met de plaatsen Oostwaarts gélegen. Het vestigen van een veer over den "Braakman zou de gemeenschap tusschen Neuzen en het Vierde District kunnen verbeteren, hoewel zij nu reeds op tamelijk goeden voet door middel eener stoombootvaart wordt onderhouden. Neuzen is ook dc havenplaats, waarop de ontworpen spoor- weglijncn in Staats-Vlaanderen uitloopen. Het vordert bovendien geen opzettelijk betoog, dat de zetel eener regtbank altijd beter in de rigling naar het overige Zeeland, dan digt aan de "Bel gische grens zal zijn gevestigd. Met hel verzoek tot opneming van het verslag der Commissie van Rapporteurs uit de 2e Kamer, heeft de Inzender speciaal ten deel de aandacht zijner mede Ingezetenen uit het voormalig 4e Di strict van Zeeland daarop te vestigen. Blijkt daaruit al, dat verschillende leden zeer juiste bezwaren hebben aangegeven tegen de vestiging eener Regtbank te Sas van Gent, waardoor zij vooral erkennen, dat de belangen der bewoners van het voormalig 4e District in het minst niet gebaat zijn ja veeleer gekrenkt zullen worden, er blijkt niet minder uit, dat een groot getal leden het integendeel met de Regering eens waren, om eene Regtbank in Staats-Vlaan deren tc vestigen; alleen zijn ecnigen voor Axel, anderen voor Neuzen als zetelplaats dier Regtbank, en bij dezen schenen alzoo de bezwaren voor het voormalig 4e District cn de vestiging eener Regtbank in het 5c District en afscheuring van die te Middelburg minder te wegen. Gaat men nu de aangevoerde argumenten na, strekkende vooral om aan te toonen, dat er voor het ie District, door reeds plaats gehad hebbende of in het vooruitzigt zijnde bedijkingenvoor nog niet bestaande maar toch u-el toekomstige ver binding s wegen tusschen de twee Districten, zoo veel reden van beklag niet beslaat, dan moet immers ieder inwoner dezer streken erkennen, dat de Leden eer 2e Kamer NIET met den werkclijken toestand alhier bekend zijn, dat zij als geenc lo cale kennis beziltende, hetzij met eerbied gezegd, den hal vreeselijk misslaan, en wel zoo vrcese- 1 ijk misslaan, dat' de terugkaatsing, bij aadneming der wet, ons ijsselijk veel leed zal berokkeuen

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3