TELEGRAMKEN. BtNNlMliM) dat Oostenrijk veie kleine Stalen op zijne hand hoeft én Priiisscn nog al dwarsboomtzoo als nu het geval weer is met zijn verzet tegen het Fransch-Pruissisch handels-tractaat en met zijne pogingen om te Frankfort een soort van centraal Parlement naast den Bond in het leven te roe pen. Wij denken wel, dat dc twist zal bijgelegd worden 'maar gelooven steeds, dat er nog lang spanning Lusschen beide Mogendheden zal be staan en wel zoo lang, tot dat een van beiden niet meer streeft naar de opperheerschappij in Duitschland. De ltaliaansche Regering heeft steeds nog han den vol werk niet de zoogenaamde rooverijeu in het Napelsche. Hoog noodig wordt het, dat de nationale garde overal in Italië goed op de heen zij. De burgers zeiven hebben er het meeste belang hijdat er rust zijmaar voor die rust moeten zij ook ecu handje uitsteken. De Regering zit er achter. Vóór den 20 dezer moet de natio nale garde, op last van den Minister, kant en klaar zijn. Wij hebben wel hoopdat men die bewegingen den kop zal indrukken. In Spanje zou, zegt men, het Ministerie op *t vallen staan. Wij kunnen hot haast niet ge looven. Inlusschen is het waar. dat het Turksche Ka binet geheel en al is afgetreden. De fondsen zijn fameus gedaald. De ware reden van dat aftreden weet men nog niét. Het schijnt echter meer te zijn dan eene Serail-intrigue. Lit Amerika klinken ons thans ook stemmen tegenwelke van vrede spreken. Dil hopen wij, dat dit jaar bewaarheid moge worden. Die meu- schenslagling heeft lang genoeg geduurd en Eu ropa gaat te gehukt onder de gevolgen van den kiijg! NAPELS. 5 Jan. Gisler avond hebben eenige personen uil het gepeupel eene demonstratie be proefd waarbij reactionnaire kreten zijn aange heven. Er zijn 15 personen gearresteerd, waar onder eenige geestelijken, een kolonel, Bour- honsgezitiden en die in het. bezit gevonden wer den van stukken betrekkelijk eene reactionnaire samenzwering. Nabij het buis van den generaal der nationale garde' is bij die gelegenheid een petard ontploftdie echter geeno schade heeft aangcrigt. De bevolking is rustig. NEW-YORK26 Dcc. De President Davis is in Tennessee en houdt zich daar bezig met het plan om Nashville te veroveren. De New-Yuvk, llerald bevat eon artikel, waarin dat blad voorstelt ecue conventie van de ge trouw geblovon Staten en tevens eene uitnoodi- ging aan do in opstand zijndo Statenom zich te voreenigen met do confederatieten einde de vrede te bewerkstelligen. NEW-YORK 27 Dcc. De Zuidelijken hebben Winchester in Virginic ontruimd en hebben zich naar Staunton op weg begeven. Do Noordelijken hebben daarop ccrslgemeldo plaats bezet. Dc heer Chase heeft voorgesteld eene som van 3000 mill, dollars beschikbaar te stellen voor de dienst van het loopendo jaar en een bedrag van 600 inillioen voor do dienst van het volgende jaar. Dit voorstel is door het Congres bekrachtigd. NEW-YORK, 27 Dec. (des avouds). Men veronderstelt, dat President Lincoln, aan zijne gelofte gestand doende eeno proclamatie zal af kondigen waarbij do emancipatie met I" January wordt uitgesproken behalve voor Delawara Maryland Kentucky en eenige gedeelten van Virginic, Noord-Carolina, Louisiana en Tennessee. Do Tribune verzekertdat negerregimenten zieh hebben gevormd die ten einde dc eman cipatie onder de negers te verzekeren, dc boor den van de Missisippi zullen bewaken door do bezetting van de forten onder New-Orleaus, ENGELAND. LI. Diugsdag avond nam eene dame plaats in een spoorrijtuig der tweede klasse om van Lon den naar Stamford terug te kceren. lil dat rij tuig bevonden zich nog twee schijnbaar fatsoen lijke porsonon man en vrouw, die zich behoor lijk jegens de bedoeldo dame gedroegen en haar uit hunne reistassen een Illustrated Londen News ter inzage aanboden. NaauwelijUs had do dame het papier geopend of zij werd door zulk een bedwelmenden reuk bevangen, dat zij alle bewust zijn verloor. Aan de eerstvolgende pleisterplaats door den conducteur gewekt en om haar biljet gevraagd zijnde, bemerkte zij, dat zoowel dit als hare geldbeurs verdwenen warentegelijk met dc behendige dieven. Gedurende den laatstcn storm in het Westen van Schotland ontkwamen dc heer Reid een pachter te Invergseran, en zijne huisgenooteu op verwonderlijke wijze aan groot levensgevaar. Allen hadden zich tér rust begeven toen het huis door het onweder Getroffen werd en geheel door midden spleet. Het bed waarop de heer Reid sliep werd eerst naar boven geslingerd, toen op den grond geworpen en de deur van het vertrek verbrijzeldzijne vrouw wilde uit het naburig slaapvertrek baren mau ter hulp snellen, maar dewijl de trap dien zij voorbij moest door den bliksem was weggeslagen, viel zij in den kelder. Weldra was bot geheele huis niets meer dan een puinhoop maar gelukkig slaagde men er in don neer Reid zijne vrouw en de dienst boden te reddenzonder dat zij auder letsel dan eenige ligte kwetsuren bekomen hadden. BELGIË. BERGEN21 December. Acht of negen jaren geleden werd er te Obaix een diefstal van ver scheidene duizenden fr. gepleegdten nadeele van M. Thibij thans overleden. Niettegenstaande de vlijtigste opsporingen kou men de dieven niet ontdekken. Dezer dagen is de heer pastoor van Obaix aan de erfgenamen van M. Thiby 3 lot 4 duizend fr. komen terugbrengen, die hem onder het geheim der biecht waren toevertrouwd. LUIK 1 Januarij. Men leest in het Journal de Licgc: Een schrikkelijk ongeluk heeft dezer dagen te Luik plaats gehad. Sedert Zaturjlag haddeu de buren de oude juffer F. koophandelaarster in de Draaijerstraatwaar zij alleen een huis be woont, niet meer gezien en was hare woningdigt ge bleven alhoewel men cr herhaalde malen was gaan aan kloppen. De commissaris van de wijk had zich ter plaats begeven, is langs een venster in het huis gedrongen en ontdekte weldra het lijk van juffer F. dat met de vuist aan den zolder hiug. Ziehier op welke wijze deze ouge- lukkige waarschijnlijk zal omgekomen zijn: Zalurdag avond zal zij naar den zolder gegaan zijn, om haren voorraad houtvoor 's anderendaags te halen; langs eeue soort vau ladder omlaag ge komen zijnde, zal zij zich vast gehouden hebben aan een1 zwaren valdie diende om de opening van den zolder te sluiten. Deze is gevallen derwijze dat bare hand tusschen den planken vloer en den trap is gesloten even als in eene doosdeze er willende uittrekkenzal de onge lukkige vasten voet hebben verloren en zonder twijfel buiten kennis geraakt, is zij by hare twee vingers verhangen gevonden. Hoe lang moet zij in dien verschrikkelijken toestand zijn gebleven alvorens te sterven Dit is wat men niet woct haar doodstrijd moet ijse— lijk geweest zijn. De buren hebben niets ge hoord. Deze juffer laat eene fortuin van rond de vijftig duizend fr. achter en heeft maar verwijderde bloedverwanten. De zegels zijn gelegd. NAMEN, 20 December. Vrouw Romainville wonende in het gehucht Forez alhier, had dezer dagen hare woning verlaten, hare drie kinderen, een van 4. een van 5 en een van 7 jaren, alleen te huis latende. -.Rij hare terugkomst vond zij het jongste kind in zijne wieg versmacht; de twee andere kinderen er nevens gaven evenmin nog lecken van leven. Alle drie waren doodNaast de lij kies vond men de overblijfselen van eene doos lucifers. Hiermede was dc bedstede in brand gestoken en door den rook waren de kin deren versmacht. Schrikkelijke les voor onbe dachte moeders VERVIERS, 8 Januarij. Men weet dat zekere Hardy op een nacht dat hij onverwachts terug keerde een kerel, met name Pïette, onder zijn 'bed had gevonden, en dat die laatste, in eene worsteling met hemhet leven verloor. Hardy stelde zich zclven gevangen doch de kamer van inbeschuldigingstelling verklaarde dat er geene reden lot vervolging bestoud en beval zijne invrij heidstelling, De correktionneele regtbauk van Venders heeft vrouw Hardy tot 2 jaar gevaugzil- ting veroordeeld. SLUIS 7 Januarij. Bij besluit van den 3 Ja nuarijNI 63, medegedeeld door de Staats-Cou- rant van heden, heeft Zijne Majesteit: 1°. aau den Heer UL II. Uhlenbeckop zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Minister vm Koloniën met dankzegging voor de door hem den lande bewezett diensten 2°. de portefeuille van koloniën ad interim op gedragen aan den Heer G. II. Belz, Minister van Financiën. Uit Wiesbaden wordt gemeld dat de aldaar ge legen villa van Z. M. den Koning door een in gezeten van België is aangekocht voor f 83,000. Mei het oog op het aan die villa verbonden groudgebiedwordt deze prijs zeer gering ge noemd. In de zitting van de Tweede Kamer der Stafen- Gcneraal van 6 dezer, ten 2 ure geopeudis ingekomen de wetsvoordragt tot voorloopige vast stelling |van de begrooting voor het negende Hoofdstuk (Departement van Koloniën) der Staats begroting voor 1863. In dc zitting van den Hoogen Raad der Neder- derlanden van 6 dezer is verworpen de voorziening iu cassatie ingesteld door Levinus de Buck med. doctorlegen een arrest van het Hof in Zeeland, waarbij hij is schuldig verklaard aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst en te dier zake veroordeeld tot f 50 boete. Den lsten dezer hadden zich drie jongö kna pen te Ylissingen met eene sloep naar de reede begeven om aldaar wat te zeilen. Daar geen hunner eenige kennis had om met een boot om le gaan, sloeg deze weldra om en liep vol water. Gelukkig was de beurtschipper J. Verlinde van Neuzenop korten afstand van de plaats des ongeluksonmiddellijk liep hij met zijn vaartuig daarheenhij redde de jongelingen en bragt hen behouden te Ylissingen aan. Eergisteren heeft een onder-officier van de tirail leur—kompagnïe in garnizoen te Veere zich in de kazerne aldaar door een geweerschot het leven benomen. De oorzaak die hem tot deze wanho pige daad heeft doen besluiten is nog niet geheel opgeklaard. Men vond in zijn kamer een brief aan zijn kapitein en een aan zijne verloofde te Ylissingen. SLUIS, 8 Januarij. HH. MM. de Koning en Koningin heden nog steeds wegens ongesteldheid, hunne appartementen. Wij mogen ons verheugen in de meest gerust- telleude tijdingen omtrent den gezondheidstoe stand van II. K. II. Prinses Hendrik. Door het stootgn.op een houtvlot, dat moedwil of onvoorzigtigheid dwars in de vaart geplaatst had, is de Stoomboot J. v. Maerlant beschadigd, en naar Brugge getrokken om hersteld te worden. Belrekkeüjk de schade aan de zecwerken in Zeeland ontleenen wij het volgende aan het eerste Bijv. Staats-CoiirantN°. L Aan de werken in Zeeland is groote schade ontstaan. Inzonderheid is dil hsljgeva! aan den pol der van Oud en Jong Breskens. In den dijk van dien polder zijn ontzettend groote gaten geslagen, terwijl de breede en hoog gelegen builenberm over groote lengten geheel verloren is gegaan. De schade aan do calamiteuse polders wordt geraamd op een bedrag van \f 162,000. In den polderdijk van den in dezen zomer iugedykten polder van de Maatschappij lot indijking der op en aanwassen in dc Ooster-Sehelde zijn acht ope ningen op laag water ontstaan, waarvan dc grootste 40 el breed is, die center niet zeer diep zijn. Ook de nieuw bedijkte van Cittcrspoldei op Zuid- beveland heeft veel geleden. Men rekent dit aldaar ruim 5700 kub. el grond, 2Ü0vierk. el rijs— beslag en 11860 vieik. cl bezoriing verloren zijn. De Centrale Directie van Schouwen, Burgh en Wesliand borigt het volgende „De jongste storm van 19 tot 21 December jl. heeft het water aan deze kusten zeer hoog opge dreven en de zecwerken nog al belangrijk ge teisterd. Naardien het hoog water in den aanvang der ebben zeer langzaam is gedaald en dikwijls weder opliepduurde de aanval op de werken ook zeer lang. De duinen van Burgh en langs de westkust van Schouwen zijn veel afgeslagen. Op sommige punten bedraagt dit ongeveer 15 ei. liet strand is op de hoogte van hoogwater daardoor zeer verhoogd zoodat de rij-hoofden te Burgh en van den Zoeten- en Zouteuhaard bijna geheel onderhei zand liggen. Aau de Oude Ilocve zijn de duinen ook zeer veel afgenomen en is het strand lusschen hoog en laag wal r liggende zeer veel verlaagd. Het weggespoelde zand aldaar ligt voor een groot deel aan laag water, zoodat het strand op laag water veel verbreed is. De oude rijshoofden zijn zwaar beschadigd doch aan de n:euwe besteende dammen zijn geeu schaden ontstaan. Het duin voor den kunstlichttoren van Renesse is raiuder afgeslagen dan het gedeelte vau den Zoelenhaard. Alle rietschermen van het vorige jaar zijn ver dwenen. De massa's afgeschoven zand zijn op enkele punten 10 el hoog. Te Scharendijke en Langendijk beslaat de schade in het rijsbeslag en de sleenglooijingeu, met ecnig grondverlies in deze werken, benevens een aanzienlijk verlies van crond boren het rijs beslag tusschen Let Oosleinde van het Staket en de Ossensluis. Te Brouwershaven is de schade van algcmecnen aard. Het is door oogenblikkelijke voorzieningen bij eiken vloed gelukt, grootere schade te voor komen en. dreigende gevaren af te wenden. Ir- dieu wij in aanmerking nemen dat de golfverhef- ling van dien aard was dat de dijkskruinen op vele plaatsen, maar vooral te Burgh, aanhoudend overvloeiden, dat deze verheffing te Scharendijke lot 6.25 el boven hoog water bedroeg, dan geloo ven wij reden tc hebben le kunnen zeggen, dat de schade niet groot is in verhouding'van den duur en de kracht dezer vloeden.11 Van den president der Centrale Directie van het eiland Walcheren is het volgende bcrigt ont vangen „De stormen, welke dezerdagen uit het westen, noordwesten en noorden gewoed hebben, hebben de volgende hoogten boven het j gewoon hoog waterpeil bereikt: in de kaaijen te Middelburg. Veere. den 19 December 1.30 el. 1.40 cl. 20 morgengetij 1.45 1.50 avondgetij 1.65 1,80 21 morgengetij 1.70 1.90 avondgolij 1,40 1.20 5> 22 morgengety O.iö M

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2