TELEGRAMMEN. BUITENLAND. stade, om Frankrijk cn Europa aan eene nieuwe proefneming te wagen. Frankrijk's bevolking mogedoor haren aardminder geschikt zijn voor den constitulionelen re geringsvormop de baan der ontwikke ling die ook zij doorloopen moetwacht ook haar deze phase. De allecnheerscher moet eenmaal plaats maken voor het regt. Hoeveel schokken en beproevingen er noo- dig zullen zijn om dit te bewerkstelligen weten wij nietmaar de toestand van Frankrijk, ook in het afgeloopen jaar, doet ons ziendat er meer orde in do finantiën minder bemoeizucht met de za ken van vreemde Staten meer zorg voor het maatschappelijk en zedelijk leven noo- dig zullen zijn om Frankrijk die verheven plaats te doen handhavendie zij beslaat in Europa. Het Katholieke Frankrijk en het Katho lieke Italië zijn beide Staten die eene ernstige hervorming te gemoet gaan liet vervolg hierna,) Frankrijk's minister van finantiën, de heer Fould.die, ruim een jaar geledendoor den Keizer geroepen is om 's lands finantiën goed le regelen, heeft, tot heden, wel veel van zich doen hooren maar inderdaad niet veel uitgerigt. Eene behendige conversie heeft wel de schuld ectiig- zins doen verminderen; maar de hoog opgevoerde slaat van vele uitgaven en de grootc kosten ver oorzaakt door den krijg in Mexico zijn oorzaak, dat het budget nog zwaar drukt op de natie. Dezer dagen heeft die Minister in den Monitcur ijniversd weder een rapport over den finantiëlen toestand des lands bekend gemaaktwaarin hij op nieuw betreurt, dal de buitengewone uilgaven van IH(>-2 cn 1863 nog exorbitant hoog zijn en dat, hoewel er tot geen nieuw crediel de loevlugt behoeft genomen te worden 's lands finantiën in 1864 nog niet tot een normalen toestand zullen weergekeerd zijn. Wij gclooven het gaarne, maar wal nog meer is, wij twijfelen er zelfs aan, of, zoo lang de tegenwoordige Keizer regeert, die finantiën in een gunstiger toestand zullen ge raken. Als men alléén nagaat, dat 's Keizers civile lijst ongeveer zestig millioeu fr. bedraagt en die van Louis Philippe twaalf millioeu bedroeg dan verwondert hel ons niet, dat alles pro rato gerekend le hoog opgevoerd is. Frankrijk ver keert dus, in het begin van dit jaar, in geen benijdenswaardigen toestand. l)c spanning tusschen Frankrijk en Spanje is duidelijk. Dat zij vrij erg of liever diep doorge drongen is. blijkt uit hetgeen onlangs heeft plaats gehad in oen der schouwburgen te Madrid. Een acteur kwam op met een gouden munt in de hand en dien aan het publiek vertoonendozeide hij Het wordt tijd dat de Napoleon's buiten koers worden gestéld." Men zegt, dat Koningin Isabella, die de voorstelling bijwoonde, het sein tot eene algemeene toejuiching heeft gegeven. De Fransche gezant, de heer Parrot, was daarbij tegenwoordig. Door hem kwam het spoedig lor kennis van de Franschc Regering. De Keizerin was zeer verstoord. Door den invloed van den beer Drowyn de Lhuys 011 den Keizer zeiven is do zaak bedaard. Indien dit feit waar is, dan blijkt 's volks geest er duidelijk uit, en voegen wij hierbij hoe de Franschc 'staatkunde ook bij anderen schipbreuk lijdt, dan kunnen wij niet zeggen, dat Frankrijk's d\ nastie onder gunstige auspiciënook in dit ziglliet jaar 1863 intreedt. \Naar Mexico zullen, binnen kort, nieuwe ver sterkingen worden gezonden. Daaruit blijkt dat de toestand voor de Franschc troepen daar alles behalve liefelijk is. De aartsbisschop van Parijs dc heer Morlot is na ecu kort maar lievig lijden aan eene hart ziekte, overleden. Men wil, dat dc heer Lalour d'Auvergnc zijn opvolger zal zijn; anderen go- wagen van dén bekenden bisschop Dujiauloup maar deze zou, om zijne Pauselijke gezindheid, dc regte man niet zijiiom tusschen den Paus en den Keizer te ageren. De Grieken te Smyrna hebben zich ook ten gunste van Prins Alfred verklaard. Wat Engeland betreft, dit blijft nog steeds gezind om do Ionische eilanden afte staan; onder voorwaarde dat de Griokeu dc bestaande trac- talcn zullen eerbiedigen cn den monarchale» re geringsvorm handhaven. Blijven de Grieken evenwel weigeren0111 iemand anders te kiezen tot hun Koning dan Prins Alfred, dan zullen dc Mogendheden ten lotte wel moeten toegeven. Dc Grieksche Regering bevindt zich overigens in een moeijelijken toestanddoor het toenemen der roovcrijeiitot zelfs aan de poorten van Athene. Het schijnt dus maar al le waar tc zijn dat er weinig klem in het bestuur beslaat cn dat liet meer dan tijd wordtdat ccno krachtige hand het roer van Staat besliere Dc laatste lijdingen uit Amerika zijn ook hoogst belangrijk. Be Noordelijken hebben den 13 De cember jl. onder do muren van Frederiksburg eene totale nederlaag geleden. Generaal Burnside geen kans hebbende gezien om de hoofdlinie des vijands te verbreken heeft daarop den terugtogt aangenomen en is de Rappahannock weder over getrokken hclseen hij in goede orde heeft kun nen bewerkstelligen. De hevige slagregens die er vielen hebben de Zuidelijken belet om de beweging des vijands te bespeuren. Meu wil dat de Noordelijken 15- a 20,000 man dooden of gekwetsten hebben, liet verlies der Zuidelijken is onbekend het is zeker geringeromdat zij door retranchemcnten beschermd werden. De dagbladen van het Noorden schrijven dc nederlaag toe aan het slecht bestuur van het De partement van Oorlog. Zij zeggen dat de bewe gingen van generaal Burnside het gevolg waren der instruction hein gegeven uit Washington. Het gerucht looptdat Mac-CIellan weer aan het hoofd van hel Noordelijk leger zal komen. Ook de Noordelijke expedition van Memphis en Helena naar de Mississippi zijn onverrigter zake teruggekeerd. De star van het Noorden is dus aan het einde van het vorig jaar tamelijk ver bleekt. AVat belooft dat voor de toekomst? Volgens de laatste tijdingen heeft de heer El liot na zijne zending te Athene volbragt te heb ben die stad verlaten en is naar Konstanlinopel vertrokken, om aan de Porie le verzoekeu om een gedeelte landsnaast Epinis in Thessalië aan Griekenland af te staan. Dit heeft natuurlijk dc ijverzucht van Frankrijk zeer opgewektgelijk blijkt uit een artikel in het Fransche dagblad la Patrie. Een nieuwe candidaat heeft zich wcèr opge daan voor den Griekschen troon. liet is de le gerende Groothertog van Baden die gehuwd is met eene Prinses van Leuchtenberg. Men zegt, dat deze candidaat do goedkeuring zal wegdragen van Frankrijk en Rusland. De vraag is, of dit ook het geval zal zijn met Engeland? l)e afstand van de Ionische eilanden zal nu in eene conferentie van de verschillende Mogeud- heden bepaald worden. Te Madrid wacht menten gevolge van de jongste discussion over de Mexicaansche aange legenheden eene wijziging in het Spaansch Mi nisterie. De handelingen van het Gouvernement te Mexico zijn door den Seuaat te Madrid goed gekeurd. MADRID 29 Dee. I11 de heden gehouden zit ting van den Senaat heeft maarschalk O'Donnell de aangekondigde rede gehouden. Hij zeide daar in o. a. dat liet tractaat van Londen niet eene bemiddeling in zich sloot; dal daarin bepaald was, dat de geallieerden zich van Vera-Cruz en Ulloa zouden meester maken en dan afwachten tot dat bevrediging van Frankrijks eischen zou geschieden. Spanje had nooit van interventie gesproken. Do gevoimagtigden 1111 achtten de eischen van Fran krijk te buitensporig en daar Prim geene reden zag tot vredebreuk was zijne weder-inscheping onvermijdelijk omdat de toestand inderdaad een vredebreuk noodig maakte met Almontedie Frankrijk bedrogen had. De maarschalk trad daarop in eene kritiek van de handelingen van het gouvernement van Juarez en deed eindelijk een beroep op de partijen. Deze rede heeft grooto sensatie gemaakt. -- Het adres van autwoord is ten slotte goedgekeurd met 95 tegen 23 stem men. TURIJN, 29 Dcc. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft eene circulaire gerigt aan de prefecten in de Zuidelijke provinciën waarhij deze uilgenoodigd worden de gemeente-besturen aan tc wijzen dio geen geuoegzamen steun ver- leenen tot onderdrukking van de zoogenaamde roovcrijen ten einde 111 zoodanig geval over te gaan tot dc afzetting van die besturen. De Mi nister verklaart voortsvertrouwen le stellen in de medewerking der nationale garde cn noodigt de prefecten wijders uit, de organisatie daarvan te bevorderen. Het ministeriële document ein digt «alduslk heb besloten alle pogingen aan te wenden die er toe kunueu leiden om de rooverijen te doen ophouden." In het kiesdistrict Aversa terre Labour is de generaal Pallavicinidio indertijd het bevel over het corps voerde dal het gevecht bij Aspromonte heeft geleverd tot lid der Kamer benoemd. TURIJN 30 Dcc. De ministericele dagbladen verklaren het gerucht geheel ongegond dat de heer de Sartigesdo Fransche gezant alhier, stappen zou gedaan hebben, 0111 aan Frans II zijn bijzonder patrimonium, dat bij dictatoriaal besluit is verbeurd verklaard terug te geven. ROME, 30 Dec De Paus heeft gister liet corps diplomatique bij zich ontvangen. Heden ontvaugt hij Frans II en zijne familie. FHANKRÏJ K. JL Donderdag is op de Seine le Parijs ecre hartbrekend drama gebeurd. Schipper D.had zijn schip naar de haven van Choisy Ie Roi gebragt, cn het op grooten afstand van wal vastgelegd. Des avonds sliepen zijne vrouw, oud 25 jaren, en zijn dochtertje van 6'/, jaar, toen hij, na zich verzekerd le hebben dat liet schip goed vast laff, ook naar bed wilde gaan, en reeds had hij eeui- gen tijd zijn licht uitgedoofd, toen hij een zonder ling gerucht hoorde. Hij gaat eènige stappen vooruit, en gevoelde water. Aanstonds stak hij licht aan, en ziet met schrik dat het schip een lek heeft en in weinige oogenblikken alles zal overstroomd zijn. Zijne vrouvr en zijn kind waren met den dood bedreigd hij kon maar eene van beide redden. Mij vatte zijne nog slapende vrortw, en springt er mede in "t water. Maar zij ontwaakte, begrijpt den toestand, en, het moederlijk gevoel werkende, roept zij uit: „Neen, neen, ik niet! eerst mijn kind, mijn kind! En, zich uit de armen van haren man rukkende, koert zij weder naar het schip en grijpt Krë"^ dochter, dio reeds door het water modegesleipt wordt. D.zwemt hun ter hulp. Hij matzich af in nutteloozo pogingen Uitgeput zou hij den oever niet hebben kunnen bereiken, indien schippers, door zijne noodkreten gewekt, hem uiet aan wal hadden geholpen. Een kwart later bragt men op den oever, onder eene diep ontroerde menigte, het lijk der moeder, in hare armen het lijk harer dochter prangende. Wat het schip aangaat, het is gezonken. Men schrijft die ramp aan zijne rotheid toe. ENGELAND. Binnen kort zal aan II. M. de Koningin van Engeland een roerend bewijs van deelneming wor den gegeven. Een bijbel vergezeld van een adres van rouwbeklag der Eugelscho weduven, zal haar worden aangeboden. Uit don aard der zaak is van het voornemenom dit geschenk ie geven niet zooveel gewag gemaakt als hij andere be wijzen van belangstelling plaats had en menige wédinvedie zeker gaarne het hare Ind bijge dragenbleet'dus van de zaak onkundig. I Intus- sclien kan het in de tegenwoordige omstandiglie den voor de Koningin niets anders dan [aange naam zijn, zulk een passend bewijs vaigene genheid te onhangen. Onlangs had niet ver van Selby in Yorkshire, een gelukkig hoogst zeldzame verkoop plaats namelijk die eencr vrouw. Zekere boeroikiieeli', genaamd Holmes, was vóór twee jaren dour zijne echtgenoot verlatendie bij een anderen man haren introk nam cn geruimen tijd met dezen zamenwoondc. Dezer dagen zocht de ontrouwe gadeom welke reden weet men nietharen man weder op en trachtte hem Ie overreden haar weder aan le nemen doch in plaats dat er eene minnelijke schikking tusschen lien tot stand kwam. geraakten zij in twist en werden handgemeen. De vrouw daagde haren echtgenoot voor den regter ter zake van mishandeling, en hij werd lot vijl shillings met dc koslen veroordeeld. Dit bragt Holmes tot het besluit 0111 zijne vrouw te verkoopen. Hij kocht eene paardenhalsterdeed die zijne vrouw om, voerde haar naar de markt, bood haar aldaar to koop aan cn verkocht haar ten laatste aan haren vorigen minnaar voor eeno pint ale. Eene groote volksmenigte was hierbij tegenwoordig, die zich niet weinig met dit schouw spel vermaakte. Nabij Falmouth is dezer dagen een walvisch ter lengte van 45 voet tusschen dc rotsen geraakten de buit geworden van eénige in den omtrek wo nende landlieden. Do pogingen van hel zeemon ster om zich uit de ondiepte te redden waren zoo geweldig dat het met zijnen staart stukken rots ter zwaarte van verscheidene centenaars heeft afgeslagen. De Great-Eastern ligt te New-York met een gat in zijn buik van 80 voet lang. Dit monstervaar- iuig zal worden hersteld door middel van een soort van duikerklok sleenkist genaamd welk werktuig men onder het water Iaat zinken en dat volkomen in de wond pasklaar wordt gemaakt zoodat er het water niet hij kan komen. In pij pen die 15 voet boven het water uitsteken daalt het werkvolk neder met een nieuw uitge vonden soort veiligheidslampen, waardoor onder het schip de uacht tot een dag gemaakt wordt. Indien het uiet gelukte het vaartuig op die wijze te herstellen zou het totaal verloren zijn, ver mits er geen dok ter wereld is, waarin het op. het drooge gebragt kan worden. In Troyc, New-York, woonde een echtpaar dat reeds lang verdacht werd van neiging tot het Zuiden. Eensklaps meldt het gerucht dat de oproervaan hoven hunne woning wappert; een opgewonden menigte snelt naar het huis om de vermetelen te straffenMevrouw was in den regen uit geweest, en had haar gekleurden rok (balmoral) buiten het venster te droogen ge hangen. Dc lieer des huizes door het rumoer naar buiten gelokt, verklaarde dat hij tot zijn laatsten snik deze vlag getrouw zoude blijven'en met een driewerf' herhaald gejuich voor 'den loy- alcn echtgenoot, verliet dc menigte zijne wo ning.

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2