J0>h 1 8 6 3. NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIGE 4° DISTRICT VAN ZEEUNO. JV°. l. Vierde jaargang. A0 1863. NLiirsniSwmiiUD Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel maanden voor de gemeenten iu het voormalige vierde district Vi'ii.l.wr O T.knnoi.ü daarboven f O-iz'/a, behalve het zegel. (jroote letters naar van Zeeland, f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks "Judn «IdlllldlIJ. mate van de ruimte welke zij beslaan. Brieven; Stukken en franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers 0.10. Advertentiën franco bij den Uitgever J. Schansman te Sluit. hen nieuwe jaarkring voert ons steeds terug tot liet verleden. De geest van ont wikkeling van vooruitgang die den mensch bezieltvraagt dan vooral rekenschap van de Muze der geschiedenis. Maar deze geeft niet altijd een even helderevenmin een gunstig antwoord. Van al wat ge schiedt zien wij vaak meestal de uitwendige schors. De politiekd. w. z. de hartstogt van het eigenbelangde zucht naar eigen grootheidhet streven om de plaats te behoudendie men vaak ten onnutte en tot schade van anderenbezet houdtdat alles is zoo vermengd met de feiten der geschiedenisdat veel onderzoek en een juiste tact noodig zijn, om het gebeurde op het wereldtoonee! wèl te vatten en te waarderen. Oak het afgeloopcn jaar heeft zijne hel dere en sombere zijde en daarbij zijne phasen van duisterheid en zonderlingheid, ltij een oppervlakkigen blik zelfs valt het in het oog. In Europa is nog steeds de Itomeinschc quEStie het struikelblok gebleven van de hooge diplomatie en van de overpeinzingen van duizenden belangstellenden. Een man was er, de Ex-Dictator, die een koenen stap waagde om die quaistie tot oplossing te brengen. Hij riepna eene inspectie-reis door een groot gedeelte van Italië gemaakt te hebbende zijnen op en zij gehoorzaam den. Rome of de dood was de leus waaronder zijne getrouwen zich schaarden Maar Koning Victor Emmanuel zijn vriend en beweldadigdebevalop bevel van den Keizer der Franschende staking van dien togt en qualificeerde niet onduidelijk den mandie hem twee schoone parelen in zijn kroon schonkmet den naam van op standeling. Deze laatste zette desniettemin zijn togt voort en het scheen aan het ver baasde en belangstellende Europa alsof er toch eene geheime begunstiging bestond zóó toch wist hij aan alle belemmeringen hem in den weg gelegdte ontsnappen. Maar de sluijer werd spoedig opgeheven. In het Calabrisch gebergte stond een Ge neraal tegenover Garibaldi die hem niet ontzagen daar deze laatste de Koninklijke troepen niet wilde aanvallenwerd hij spoedig in eene engte gedrevendie voor hem allernoodlottigsle gevolgen had. Zwaar gewond werd hij van het slagveld gedra gen. Nadat lang onzekerheid was blijven bestaan ten opzigte zijner genezingis deze laatste pas sedert kort in vollen gang en of de Ex-Dictator zich nu stil zal houden of weder op het woelig tooneel der we reld zal treden, laten wij-gerust aan den tijd over. Dit woelig tijdperk heeft evenwel ten slotte aan het ministerie Ratazzi te Turijn het leven gekost. Ratazzi te zeer de vriend van Keizer Napoleon trad vrijwillig af, omdat hij zeer goed inzag, dat hij de man niet was om het herrezen Italië tot steun en gids te strekken. Wat het nieuwe ministerie Farini (eigenlijk Perrlzzi) betreft, het heeft meer van dat van Ricasoli. liet heeft eene zware taak te vervullendie der finanliën namelijk. Ook de volkomen bevrediging der Zuidelijke Provinciën wacht men van deze Regering. Maar de groote vraag is zal zij zelfstandig haar weg gaan of aan den leiband van anderen loopen Het punt van waar wij uitgingende Romeinsche quaestieis eene quaistie van tijd. Evenwel gewaagden de laatste dagen van het afgeloopcn jaar meer dan ooit van eene zucht bij den Paus om eenige her vormingen te bewerkstelligen. Wat daar van ook waar moge wezenwij kunnen nimmer aannemendat het ingrijpende her vormingen zullen zijn. Indien hij eenmaal op dezen weg begintis het einde niet te voorzien voor hem. Italië's geschiedenis is naauw verwant met die van Frankrijkvoor zoover het geldt de plannen en de staatkunde des Keizers. Hij is de mandie nuin plaats van Oostenrijkde Italianen onder het juk houdt en hen naar zijne pijpen laat dan sen. Handhaving van het wereldlijk gezag des Pausen is steeds zijn wachtwoord en in welke bogten hij zich soms ook wringt, om der tegenpartij eenige hoop te geven de aap komt telkens uit de mouw. In plaats van zijne troepen uit Rome terug te trekken en gehoor te geven aan het regt- matig verlangen van velenom niet te in terveniëren als strijdig met gedane over eenkomsten en het regtheeft de Keizer het garnizoen aldaar nog versterkt. Daar door bewijst hij op den duur zijne zwak heid. Vreesom te mishagen aan de geestelijkheiddoet hem een onzuivef» spel spelen. Vrees is de moeder van allerlei soort van verwikkelingen en de vruchtbare bron van verkeerdheden. Het zal hem niet baten, den schijnbaar magligen Keizer, dat hij de zaak niet wil tot beslissing bren gen. Geen magt ter wereld kan den na tuurlijken loop der zaken op den duur stremmen. Gevaarlijk is buitendien zijne politiek voor zijn eigen dynastie. Wij spreken er niet vandat zijn leven gevaar looptgevreesd als zij zijn de man nen die de éénheid van Italië willen. De heugenis is nog verseh aan Onsmi en aan zijne geestverwanten. Elke dynas tie wil zij tegen den tijd bestand zijn moet gegrond wezen op waarheid en deugd en niet op een gekunsteldcn toestand. 's Keizers politiek tegenover Italië is op den duur niet houdbaarde positie zijner troepen in Mexico hagchelijk en de reden waarom zij er nu nog zijnniet verdedig baar. De entente cordiale met Engeland isin liet afgeloopcn jaarniet verbeterd. Het handetstractaat heeft de open plekken niet kunnen genezen en de veerkrachtwelke Engeland in den laatsten tijd heeft ont wikkeld en die Frankrijk naar de zijde der Noordschc Mogendheden heeft doen over hellen is een slecht voortecken voor de duurzaamheid van den banddie Frankrijk en Engeland verbindt. Frankrijk's inwendige toestand is zeer precairtegenover eenige materiële verbe tering staan een berooide schatkist, die het genie van Fould nog niet heeft kunnen vulleneen burgerlijk levendat in pronk en praal zijn hoogste goed zieteen staat kundig levendat gebukt gaat onder den looden schepter van liet Bonapartisme en eene onzekere toekomst! De Keizer kan dat alles niet aanvullen met greote woor den en ijdele glorie. Behalve datde krijgsroemin Mexico te behalenis ta melijk kwijnendedien in andere streken te zoeken hoogst gewaagd. Hierbij komt het levendig en wispelturig karakter der Franschen. Vijftien jaren scheiden hen nu van het beruchte jaar 1818. Als de vraag hun voor den geest komtZijt gij wezen lijk vooruitgaan dan sidderen wij voor hare beantwoording. Één vonk is er slechts noodig, om den vulkanischen bodem der revolutie in Frank rijk te doen ontbranden. Reeds verhieven in het afgeloopen jaar de stemmen van sommigen der Afgevaardigden in de Wet gevende Vergadering zich met meerd L. stoutheid. /- Wie weet op welke tooncelen de nabij- zijnde opening dier Kamer ons weder ver gasten zal. Hoe Bonapartisch zij ook is en hoe ook bewerkter zijn altijd geestendie vrij uit spreken en zich aan geene banden wil len leggen en wier woordendoor de duizendtongige dagbladpers vermenigvuldigd zaden uitstrooijenwelke later welig uit botten. De politiek van F'rankrijk's Keizerwelke weldadige vruchten zij ook moge gekweekt hebbendrukt steeds loodzwaar op het overige Europa. De spanningof de woor den Oorlog of Vrede aan zijn mond zul len ontsnappen is op den duur niet ver kieslijk. Langzamerhand vereenigen zich de elementen van oppositie. De nimmer slapende vijandvooral Engelandweet de verspreide krachten te verbinden en een onvoorzien geval komt den vermetele te

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1