BINNENLAND. MARKTBERÏGTEN, INGEZONDEN STUKKEN. in eens denwelen i ijler es l, dien zij vroeger genoten. Wel is waar, Oostenrijk kan als hij wil nu zijne (inantiële zaken voor góed regelen, maar dan moet hij eerst een geheel ander stelsel in zijn staatsbe stuur aannemen en tot maatregelen overgaan, welke velen, die wat te zeggen hebben, uit eigen heiaiig,, tegenhouden. Zal de nood eindelijk Oostenrijk dwin gen? liet is mogelijk liét gaat met sommige Staten als mctsfmmige individuendoor schade en schande alleen kunnen zij lecren. Wij hopen intüsschen, dat Oostenrijk bij tijds zal c inzien, dat hij op een verkeerden weg is. De Öoslen- rijksche dagbladpers slaat een gematigden toon aan eh doet teregt uitkomen, dat Oostenrijk thans niet hij magie is om met de wanenen in de hand zijne vorderingen door te zetten. Zij wil geen blaam wer pen op de militaire krachten tics lands, maar er is er meer noodig dan soldaten geld namelijk en dat is thans zoo gemakkelijk niet te krijgen. Ook heeft Oostenrijk een blok aan zijn heen, gelijk, eenigen tijd geleden, Engeland. Bij den laatsten was het liritsch-ïndië, dat hem beteugelde; bij den eersten Hongarije» gelijk wij reeds boven zeiden. l)ie Hon garen zitten niét stil. Het is vooral de Protestaulsche bevolking die van den druk verlost wil zijn. De de putatie, welke zij, dezer dagen, naar den Kci/Qr afzoud, mogt, éindelijk, gedeeltelijk gehoor verkrij- gen. De Keizer sprak bemoedigend, in zoo verre, dat hij wcnschté alle bezwaren uit den weg to ruimen. Maar tusscheu wensehen en handelen is een hemels breed vc'rschil. IïeL kwaad schuilt in de omgeving ties Keizers verkeerde raadslieden belemmeren den gang der'zaak. Hoe lang zullen de Ilongaarsché Protestanten nog wachten eer hun regt geschiedt? Wij hopen niet lang, maar wij vreezen, dat hot nog een poosje zal duren. Eindelijk zal de goede zaak wel triomferen, maar zij, die intüsschen lijden, moeten het misgelden. Door lijden evenwel worden velen geloulerd en de kracht van hel beginsel beproefd op de hardnekkig heid derboozen! Het zwaard hlijvo vooreerst in de schecde en mogt.de Keizer van Frankrijk, om bijzondere rede nen, do vaan der handelsvrijheid juist nu in Frank rijk hebben opgestoken, 's Keizers daad bevielgelijk té verwachten was, aan Engeland in zulk ccnc hoogo mate, dat men de schoonste epitheta voordenKeizér veil heeft, die de geestdrift kan uitdenken, maar de vrienden des vredés juichen mede in het volle koor. Engeland is een handelstaat en zal de schoonste vruchten plukken van de hervormingen, welke op mercantiel en industr.ëel gebied, eid voorbereidt. Bereids is er tusscheu idheden een handelstraktaat gesloten curigo inhoud spoedig zal bekend loor ons do gelegenheid zal geboren er op die merkwaardige gebeurtenis i. Niet minder belangrijk, uit een is de zaak der inlijving van Savoije nmigen .willen 4- van het graafschap rijk. zijn er vol van. Nog is het geen feit hoewel men zegt, dat Frankrijk reeds ih den vo- rigen zomer met Engeland op dit punt het eens is geworden. Maar ook de andere Mogendheden heb ben bene stem uit te brengen. Het is dus ceno affaire die ons nog stofl'e genoeg zal aanbieden. Daar het slechts een gerucht is, willen wij erjhans niet ver der over uitweiden. Nu komt de aap uit de mouw! zegt menigeen,die Frankrijke staatkunde met leede oogen aanziet: wat zullen wij antwoorden Laat ons wachten, tot dat hel feit voltrokken is anders verspillen wij misschien vele woorden en slaan den hal mis maar gesteld, dat het een feit wordt; Sardinië kroeg, verleden jaar, Lomhardijë present en niemand bijna kwam er tegen op. Het was ecne veraoeding, zcidó men, voor zijne opofferingen in den oorlog en zou dan Frankrijk voov zijne opofferingen niets mogen ontvangen? Men leeft toch van roem en oer niet alleen. Ja maar Frankrijk v il zich vergrootcn zegt men lieden deze streek lands, morgen weder een andere. Er is geen zwaarder taak, dan om zulke redeneerders te antwoorden. Eedenk wel, dat Frankrijk's opper- magtigc Keizer er op passen moet om geen misgreep te doen ook zijn vijand ligt op den loer. Dat weet de Keizer en dat zal Hem wel in loom houden, Wij stappen thans af van liet staatkundig tooneel, dat ons in don vreemde boeide. A'oor wij echter deze rubriek sluiten, hebben wij uog eëne belangrijke tijding mede te doelen. De Spanjaarden, die 'sedert eenigen tijd reeds op Marrokaarisch grondgebied hunne dapperheid too- non, hebben cehc schitterende zege behaald door de verovering van Tetuan. Do maarschalk O'Douncll heelt in een dagorder aan het leger in Afrika verklaard, dat hij voorne mens is zoo lang offensief legen de Marrbkancn te handelen, tot dat zij zich op genade of ongenade overgeven. Hij grondt zich op het regt van Spanje om de ondervonden© bcleedigingeïi te wreken en van den vijand schadeloosstelling te cischen voor de vele opofferingen waartoe hij Spanje heeft gedwongen. BELGIË. Fit Erussel schrijft men van 15 dezer aan de inzette van Keulen: Het gerucht loopt, dat er een nicmv out werp van tolovcrccnkomst fd'unwn douanièrej tusselien Holland en EelgiÖ te vachten is. Is dit gerucht waarheid, dan hopen wij, dat die overeenkomst in ecu' milden handelsgeest moge gesloten worden. l itüstende schrijft men, dat,op 1G dezer, twee buitengewoon groote tarbot visschen in het openbaar op do mijne verkocht zijn voor honderd vijf (ranken (40 gulden .15 cents)en dat voor de visch nog nimmer zulke aanzienlijke prijzen besteed zijn. Bij koninklijk be&luit van 1G dezer is er ecne tweede subsidie van 2000 fr.'aan het Gemeentebestuur van Damme (West-Vlaanderen) toegestaan, tot herstel van het om zijne oudheid zoo merkwaardige Stadhuis aldaar. In de zitting van den Eelg. Senaat, van den 17 dezer, heeft de Hertog van Erahand het wenschelijke betoogd, om aan cje handelsbetrekkingen mot ver- afgelegene lauden racer uitbreiding te gevenen vooral op China en Japan gewezen, als nuttige uit wegen en afzetlanden voor de voortbrengselen van de Belgische nijverheid. Hij achtte het wenschelijk, dat jongelieden van goeden huize, en uitgerust melde noodige bekwaam heden en handels-kennis, zich ter plaatse vestigden en dat in die stroken gronden werden aangekocht, om er handels-etablissementen en beschermende zee-stations opterigten. Het niet bezitten cener be schermende marine zal echter, naar de meening van velen, nog al,bezwaren legen de uitvoering dezer denkbeelden in den weg leggen. Men schrijft uit Antwerpen, 20 Februarij Gisteren avond hadden wij hier een zeer zonderling weder. De bliksemstralen door kliefden de lucht en donderslagen ratelden, terwijl de siieeuw in groote vlokken vicï en de wind loeide. Dit onstuimig weder duurde den gcheelen nacht voort en ook heden morgen bleef het sterk sneeuwen. Te Lierrc slóeg de bliksem gisteren avond tusselien acht en negen ure in den toren der kerk van Saint Gommaire en veroorzaakte brand, die echter spoedig ge- bluscht werd. Men zegt dat de bliksem ook in een huis te Mechclcn is ingeslagen, zonder nogtans veel schade te veroorzaken. (Rott. Cour.) SLUIS, 18 February. lieden morgen te ze ven ure, ving de schroefbool Jacob tan Macr- lant, met eene groote schare passagiers en onder den toeloop ceper aanzienlijke menigte, haar eersten togt aaifi. Bij de aankomst des avonds was de toeloofvooral niet minder, ook daardoor veroorzaak!; dat men het valsche gerucht verspreid hak dut de boot geïllumi neerd de Rade z O om e n Dezer dagen is in Jet licht verschenen cn aan de bohinghebbeifle geleerden verzonden het derde of laatste (feel van Jacob van Macr- lant's Rijmbijbel, uitgegeven onder toezigt van professor J. David te Leuven, op last van bet Belgisch Staatsbestuur. Het glossarium op bet bovengenoemde werk zal in een afzonderlijk deel bet licht zien. Bij den boekhandelaar A. J. Bronswijk te Oostburg is in druk verschenen de catalo gus eener hoogst belangrijke verzameling boe ken over onderscheidene wetenschappen, als aardrijks-, natuur-, sterre-. reken-, stel-, meet-, taal-, dichtkunde, geschiedenis, godgeleerd- beid, enz. enz., alios nagelaten door den, om zijne kennis en zucht voor de wetenschap met cere bekenden ïzadk Dissecans Jz. zoon, in leven rustend landman cn geadmitteerd land meter te Kndzand. Wij durven den belang hebbende de kennismaking met dezen Catalo gus aanbevelen. Ds. II. C. Voorhoeve, pred. te Harlingen, beeft de benoeming tot director van bet Zen delingshuis te Botterdam aangenomen. SLUIS23 February. Bijna dagelijks zien wij thans op dc kade, uit zwaar geladene schepen, straatsteenen lossen, bestemd tot aansluiting der naburige Belg. gemeenten Knocke aan Wcstcappcllc. Bij ver diensten hierdoor v oor de arbeidende klasse, zal. zoo wij hopen, later die voor de voerlie den volgen. Deze én andere drukke aan- en afvoeren zijn alzoo de gevvenschtc gevolgen der kanaalsdoortrekking, maar v ooral is deze steen aan en doorvoerhet gevolg der welwillend verleende vergunning van de zijde der admi nistratie van de directe belastingen, die wij, voor dergelijke den handel en arbeid in de band werkende gerieflijkheden, niet anders dan onze hulde en dank kunnen betuigen. Wij vernemen, dat bij den heer Burge meester dezer gemeente, van wege de brand waarborg-maatschappij de Adelaar eene som van tien gulden is ingekomen, om te worden verdeeld onder hen, die bet meest hebben toegebragt tot bet blusschen van den in de vorige week ontstancn brand in bet buis, bewoond bij den beer Kapitein Rost van Ton ningen alhier. Naar wij vernemen zal door den Notaris Van den Brouclce te Aardenburg, op donder dag 15 maart aldaar in het openbaar verkocht worden dc hofstede met 44-83-4,0 ellen lands, in gebruik bij den beer J. dc Muijnck cn gele gen in den Isabella-Bolder, gemeente Aarden burg. Omtrent het feest van den Heer Gouverneur te Brugge, zegt het Handelsblad van 20 dezer: Als aangenaam bewijs van verbroedering tusscheu Belgie en Nederland kan vermeid worden, dat op de soiree dansante, die den 14. dezer te Brugge door den Gouverneur van West-Vlaanderen, onlangs doou Z. M. benoemd tot ridder van den Nedcrl. Leeuw, werd gegeven, tegenwoordig waren de Commissarisr des Rollings in Zeeland, twee iedender Ged. Staten en de hoorn-ingenieur dier provincie, alsmede do burgemeester eh een der wethouders der gomeeute Sluis. Overigens waren op deze soiree, die in de schoono zalen van het provinciaal hotel werd gege ven, dc voornaamste rogtcriijke en administrative authorileiten, benevens (ie bloem van West-Vlaan- dorens burgers aanwezig. Ooggetuigen verzekeren dat bet prachtige en kostbare feest bovenal werd op geluisterd door de gulle vrolijkheiddie er heerschte endoor de hartelijkheid en den vriendschappelijkeu toon, zoowel tusscheu de waardige hoofden oer aan grenzende provinciën als de andere genoodigden uit Zuid- en Noord-Nederland. In den morgen van 21 February had op de burgerlijke begraafplaats te 's Gravenhage de ter aarde bestelling plaats van bet stoffelijk overschot van den Staatsraad rar J. Boeije (van Zeeuwsche afkomst). Het lijk werd door boden der verschillende departementen gedragen. De Minister van Rnanticn van Bosse, benevens onderscheidene hoofdambtenaren volgden den lijkwagen in een iertul koetsen. Aan liet ge opende graf werd door den heer van Bosse eene treffende rede uitgesproken, waarbij hij in krachtige en breede trekken de groote ver diensten van den overledene schetste, en ook wees op zijne edele hoedanigheden als mensch. Deze toespraak, w elke op alle aanwezigen een diepen indruk scheen te maken, werd door den schoonzoon van den overledene, den heer Francois, in zeer gepaste bewoordingen be antwoord. Een groot aantal ambtenaren van liet Ministerie van Finantiën w as op het kerk hof tegenwoordig. (Rott. Cour.) OOSTBUEG-, 22 February. De aanvoer was heden niet bijzonder groot en er bestond op de hoogere noteringen van sommige hoofdmarkten goede vraag, vooral voor tarwe en paardenboonen, die dan ook duurder werden verkocht. Goede drooge tarwe f 8,30 a f 9, gewone wakke dito f 7,50 a f 8,30, blaauwe f G,50 a f8, rogge f 6,60 ii f 6,75, wintergerst goede en redelijke soort f 4,75 f 6,25, zomer dito f 5 a f 6, haver f 2,50 a f 3,20, paardenboonen f 6,30 a f 6,60, erwten f 8 ii f 8,50, kanariezaad f9 af 9,50. Mijnheer de Krantschrijver I Wat een mooije krant liebtu in de wereld geschopt! Ik ben maar een eenvoudig mensch een boer, maar heb nog al liefhebberij om eens een rijmpje te maken, als een van mijne fa- mieljc jarig is. Dus ik heb al veel kranten ge zien bier in de provincie, maar zoo een nog niet. En dan heb ik nog niet alles gelezen

Sluisch Weekblad | 1860 | | pagina 2