NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIGE 4e DISTRICT VAN ZEELAND. TELEGRAPHISCH BEBIGT. N" 2. Eerste jaargang. A" 1800. Vrijdag 24 Februarij. MEUW mSTEIlIE. BUITENLAND. e. SÜISIÏIF W KEK III t II. Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden'voor de gemeenten in het voormalige vierde district van Zeeland, i,15; voor de overige plaatsen des Rijks franco per post 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75- elke regel daarboven 0-12'/2, behalve het zegel. Groote letters naar mate van de ruimte welke zij beslaan.Brieven, Stukken en Advertentiën franco by den Uitgever J. Schansman te Sluis CORRESPONDENTIE. Tot narigt der belangheb benden diene dat O n- geteekende Stukken, welke aan den Uitgever ter plaatsing wor den ingezonden, niet in aanmerking kunnen komen. De Redactie neemt de vrijheid te berigten, dat zijter vermijding van vele nuttelooze porto's, als Abonné's zal beschouwen diegenen, die het Proefnummer niet aan den Uitgever franco zullen hebben terug gezonden, en hij mitsdien met de verzending der volgende Nummers aan dezen zal voortgaan. Aan de Geabonneerden op het Sluissche Weekblad zullendes verkiezende, eiken Maan dag de Belgische Marktberigten gratis toegezonden worden. Buitenl. Zakenvan Hall, a. i. Finantien. Justitie Godefroy. Binncnl. Zaken van Heemstra, Commis saris des Konings in de prov. Zeeland. Overigens blijven. Vervolg van 2V° 1. Het eerst waarnaar onze blik zich henen rigt is naar dat land, waar een man op den troon zit, die door dezen bijna als een Afgod wordt vereerd, door genen steeds gemistrouwd en voor gevaarlijk wordt geacht. Laten wij voorzigtig zijn in ous oordeelNapoleon staat op een bijzonder standpunt; hij heeft te doen met eene zonderlinge natie en hij leeft te midden van cene ontwikkeling van gebeurtenissen, die tot de gewigtigste maar ook de moeijelijkste hehooren welke wij, sinds jaren, bijwoonden. Napoléon moet handelen als een diplomaat en, tot heden toe, helaas! is de diplomatie, wat zij altijd was, een doolhof van list en bedrog. Men is altijd ér op uit elkander eene vlieg af te vangen en het eigenbelang zooveel mogelijk te huldigen. Napoleon móet de menschen nemen zoo als zijzijn, en outdekt hij nu dat hij met slimme en soms met slechte lui te doen heeft, dan is hij gedwongen naar omstandigheden te handelen en 'zijne maatregelen jnet voorzigtigheid te nemen. Gelooft liet mij, hij zit soms in een moeijelijk par quet. Hij doet vaak iets, waartoe hij als hét ware ge dwongen wordt, maar dat hij in zijn hart vaak af keurt. Denkt nu niet, dat wij opgetreden zijn om Napo leon's politiek in alle opzïgten te verdedigen. Wij hebben veel goeds in hem gezien en ook veel dingen waarvoor wij de schouders ophaalden.Wijzullen hem altijd beschouwen, als den man, die van de Voorzie nigheid de taak schijnt verkregen te hebben, om moeijelijke vraagstukken tot oplossing te brengen en eene ontwikkeling van het werelddrama te bevor- dereu, dat, hoe ook bekeken en beoordeeld, leiden moet tot een voor de menschheid gelukkig einde. De Keizer, hoemagtig zijn arm ook is, werkt onder hooger opzigt. Als hij te vermogt gaan, dan zal ook hemtot niertoe en met verder! in de ooren klinken. Wees daarom gerust, waarde lezeral ziet ge soms de toekomst dónker in en helt ge over tot de geruch ten van oorlog, die u dagelijks te gemoet komen;daar is er Een, die sterker is dan 's Keizers vijanden en die de teugels van het opperbewind der wereld zich niet uit dehanden laai nemen. De strijd met Rome is, sinds het begin van dit iaar, eene ubókenae daadzaak. Gij herinnert u het vlug schrift, dat aan 's Keizers hand wordt toegeschreven en daarom zulk een opgang maakte, De Paus en het Congres getiteld. Gij hebt noch vergeten den brief, dien de Keizer aan aen Paus heeft geschreven, noch hetgeen de laatste ter kennisse Yan den Keizer bragL De Keizer wil, dat de Paus afstand doe van de Romagna, een deel der Pauselijke Staten. Dit kan de laatste moeijelijk toegeven in beginsel, want dan is de deur opengezet voor verdere afscheuring,als zijne overige onderdanen er toe besluiten mogten. De Paus heeft in een uitvoerig schrijven de rede nen ontvouwd, die hem dwingen tot handhaving van zijn wereldlijk gezag. Hij is er rond voor uitgekomen, dat hij geene poging onaangewend zal laten om de zaak van de godsdienst, het burgerlijk gezag der Roomschc kerk met hare wereldlijke bezittingen èn hare regten, die aan geheel de katholieke wereld toebehooren, te handhaven en te beschermen, ein delijk om de regtvaardige zaak der andere Vorsten te waarborgen. Dit manifest, opgenomen door hetFransche dag blad VUniversniettegenstaande een ministerieel verbod, is de oorzaak geweest dat gemeld blad, het welk tot heden, met den pesten nadruk, de katho lieke belangen hadverdedi' d,op last van den Keizer, is gesupprimeerd. Tegelijk met dat manifefk had de Redacteur een hevigen uitval nog gewaarQ-tegen de egeriug en haar beschuldigd d»> viwwgri-' dagbladschrijvers, te beginnen mét EdmmiuTVlout eu te eindigen met Joncieres en Grandguillot, bezoldigen. Dit laatste deed de schaft overslaan en het dag blad, dat sinds jaren een Aöal sprak, zoo stout en vermetel, als eenig orgaamder drukpers, werd in één wenk vernietigd. Het oordeel over deze handeling des Keizers is zeer verschillend. De verdedigers ;aer vrijheid van de dagbladpers zullen met den Engelschenschrijver instemmen, die het volgende zegt Ware de Univers te Londen uitgekomen, dan zou hij nog tienmaal luider hebben kunnen brullen en bulderenzijne exemplaren met trompetgeschal voorde Bank en voor W estminsterhall henben kun nen te koop aanbieden, de Koningin en geheel de protestantsche geestelijkheid driemaal daags onge hinderd hebben kunnen beleedigen, honen^ smaden, schelden en naar harte lust eiken anders-geloovige ten eeuwigen hellevure kunnen doemen, de rege ring zou hem niets hoegenaamd hebben in den weg gelegd; en ten laatste ware hij, zeker niet als marte laar voor zijn geloof, maar hoogstwaarschijnlijk uit gebrek aan geabonneerden, ten gronde gegaan. Hier (te Londen) had men het blad door zwijgen of rede neren gedood, ie Parijs heeft men het doodgeslagen, opdat het elders zijné opstanding kunne vieren. Zij echter, die op de strekking en den invloed let ten, welke de pers, in kwaden zin, vaak uitoefent, zullen der Fransche recering gelijk geven, als deze beweert dat genoemd blad er steeds op uit was, om de Fransche geestelijkheid te beheerschen, de ge wetens te verontrusten, en de grondslagen te onder mijnen, waarop de betrekkingen tusscnen de kerk en de burgerlijke maatschappij rusten. Een gemoedelijk katholiek zal erkennen, dat niet door hevigheid van taal, noch door eene valsche voorstelling van zaken, de katholieke zaak gediend wordt. Het katholiek geloof heeft niets te maken met de politiek dat geloof, op christelijken grondslag, even als dat der protestanten, rustende, is eene zaak des gemoeds en is afkeerig van partijbelang en lief deloosheid. Men noemt 's Keizers daad, om den Univers het stilzwijgen op te leggen, eene stoute daad, en dan heeft mén het oog op de magtder geestelijkheid, die zooveel middelen bezit om op het publiek te werken. Die geestelijkheid ging gedeeltelijk gebukt onder den wil van den Redacteur. Daardoor leed de zelf standigheid der geestelijkheid. Zou zij, nu het juk van hare schouders is afgenomen en het publiek minder in opgewondenheid wordt gehragt, niet vrijer ademen en ieder, in zijn werkkring, heter aan zijne roeping kunnen voldoen? De tijd zal hetleereu of de gedwongen ophefling van het blad zegenrijk heeft gewerkt op de maat schappij die thans vooral, nu er zulke teedere vraag punten 'in behandeling zijn, behoefte heeft aan kalmte en verstandigen raad. Hoe dit zij, de Italiaansche questie. waarmede die opheffing van VUnivers in naauw verband staat, zal nog langen tijd, vreezen wij, een onopgelost probleem blijven. In de jongste dagen is er door het Éngelsch gon- vernement een voorstel gedaan en wel aan den Keizer van Frankrijk, om alle mogelijke bezwaren zooveel mogelijk uit den weg te ruimen. Vooreerst stelde het voor, dat er geene interventie zal plaats hebben; Noch Oostenrijk, noch Frankrijk moeten gewapenderhand tusschen beide komén. Goed zoo; geen geweld van wapenen moet beslissen; de zaak moet in beginsel door de bevolking zelve van het Italiaansche schiereiland uitgemaakt wor den, Vervolgens zal Venetië onder den Oostenrijk- schen schepter blijven. Dat dient tot geruststelling voor Oostenrijk, dat, op den duur, zijne handen vól zal hebben, om dien Italiaanschen Staat onder zijn bestuur te houden. Men leest dan ook, in de laatste dagen, van veelvuldige versterkingen die Oostenrijk in Venetië laat aanleggen. Ongelukkig intusschèn een gouvernement, dat niet rekenen kan op de trouw zijner onderdanen. Ten derde doet Engeland het voorstel om over het lot van Midden-Italië, bij stemming, te laten be slissen. Indien de uitslag daarvan gunstig blijkt te zijn voor eene verbinding met Sardinië, zal Kon?—' Victor-Emmanuel vergunning prla""p" der hertogdommen hij zijn Rijk. Gewis??'! behoort uitspraak te doen, in eene zaQ zoo naauw raakt! Maar en hierin voor?! land de Sardinische regering zal zich i) tijd dat de stemming heeft plaats geha onthouden van den minsten invloed opl mine uit te oefenen. Ten slotte verlangt! dat Frankrijk zijne troepen uit Rome en u.' uvcii^ gedeelten van Italië verwijderen zal. Dit laatste punt treft de zaak in het hart. Iedereen weet toch, dat, als Frankrijk's militaire zonen de stad der zeven heuvelen verlaten, onrust en gisting de revolutie zullen bevorderen, die ook binnen hare muren, sinds lang, woelt. Men spreekt w el van andere troepen, die in plaats van de Fran sche, de bezetting zouden vervangen, om den Heili gen Vader te beschutten voor den ontwaakten volksgeest, maar het zal te bezien staan, al mogten er andere soldalen komen, of zij, even als de Fran sche dat prestige zouden hebben, om de rust te handhaven. Dit voorstel is, op verlangen van Napo leon, aan de Oostenrijksche regering medegedeeld, welke, luidens de berigten, ongezind schijnt om in dat voorstel te treden. Oostenrijk heeft geantwoord dat het zich hield aan de grondslagen van Villafranca en wil eene absolute non-interventie niet beloven. Indien het Congres niet bijeenkomt, wil het alleen met Frankrijk onder handelen. Men ziet dus, dat de poging, om iets degelijks tot stand te brengen, vooreerst mislukt is. Iloevele plannen zullen ér nog gemaakt, hoevele voorstellen nog gedaan worden? Wie weet hethet is eene allerneteligste questie, welke, naar ons oordeel, al leen door den tijd kan opgelost worden. Intusschèn is de Italiaansche bevolking vol hoop hebben er, van tijd tot tijd, zelfs te Rome, belangrijke demonstration pïaats en'verkeert Napels in een tóe stand, die op den duur niet kan blijven. Oostenrijk zelf heeft zijne handen vol werk. Zijne finantiën zijn duchtig in de war en Hongarijë baart hem veel bekommering. Wat het eerste betreft, daaromtrent vernamen wij van een vriend, die onlangs van eene reis derwaarts terugkeerde, belangrijke bijzonderheden. Te Wee- nen aangekomen, haastte liij zich om bij een geld- wisselaa> zijn goud in zilver te verwisselen. Als hij 30 pet wilde missen, kon hij zijn zin krijgen; daar had hij geen lust in. Wat moest hij nu doen? Wel, papieren munt aannemen, dat thans, in Oostenrijk, zoo overvloedig aanwezig is, dat, volgens de verze kering van mijn vriend, hij, hij niémand, van de hoogste tot de laagste klasse, één gulden aan zilver- Seld heeft gezien, wel pasmunt, beneden die waarde. 'p zijne Yraag aan dezen en genen, waar toch al het geld gebleven was, luidde het antwoord schier een parig in den Italiaanschen oorlog! Dit is een klein staaltje, niet bemoedigend voor hen, die in Oostenrijkers speculerenmaardaar het waarheid bevat, zij het een wenk voor hen. die veel geld hebben, om of met solieder Landen te handelen in eflekten-zaken, of in nuttige zaken, die er genoeg te vinden zijn, hun geld te steken. De hooge interest is verleidelijk voor velen, die met hun hart aan het geld hangen, maar die lui spelen een gevaarlijk spel een belangrijk verlies in de fondsen zelv^D verslindt

Sluisch Weekblad | 1860 | | pagina 1