Vlaanderen wacht pittig debat over varkensstapel 4Geknoei bij Keniase verkiezingen' elke zondag Politiecordon in Pristina Studentenoproer in Kosovo uiteengeslagen KLASSIEK EN POP DAAR DRINKEN WE OP Franse politie voorbereid op onrustige jaarwisseling showbiz familieImatinee ^Clïï^ Meerderheid Belgen blijft tegen stemrecht migranten COMMENTAAR okerspel BUITENLAND NENLAND KORT Volgens president en oppositie Zeelieden uit Roemenië terug naar huis Heineken Night of the Proms: Nederland 1, 22.40 uur Gewonden bij gijzeling in bank Milaan rmiiiniitig 11 w Speciaal entertainment voor jong en oud metp. Carlo Boszhard en (rene Meers BUITENLAND KORT 1 DECEMBER 1997 A4 het einde spoedt, wellen de gevoe kelijk op. De neiging om hulp te ezetdan inde 'gewone' maanden gegeven inspelen. Ze zijn op zo!5 rijnende omstandigheden verkeren -n hulporganisatie te vinden is die weer een journalistiek onderwerp rkoren, zal het een zorg zijn. Door ie anders gesloten zouden blijven aakse meisje Amal Thair Saeed Zii kte. CNN-oorlogscorrespondent Pe je en vond die bij de Nederlandse e Middle East. Amal ligt nu in het r een keur van artsen haar trachtte andere noodlijdende kinderen in van Venture Middle East. Hun si is goed dat de internationale qe van Amal nog eens onder de neus woordigers van de internationale aad, maar de suggestie dat slechts e kinderen zouden aantrekken is anisaties klagen er over dat ze'bii ngewerkt worden door de Iraakse wie en op welke voorwaarden mo- Verenigde Naties Max van de Stoel akse president Saddam Hussein de dan een miljoen Iraakse kinderen eleinden misbruikt. Op deze wijze - die in 1990 een economische boy- e schuld te geven van de ellendige al gerespecteerde voormalig minis- bij de negatieve ervaringen die de Zij willen hulp verlenen, maar ze I is van een uitgekiende publiciteits- bedreven dictator Saddam Hussein eholpen worden, maar haar talrijke eter van dit sinistere politieke po- DESTEM zaak-Tjoelker actie van het CDA wil van mi- oordeel over de rechtszaak in an de mishandeling van Mein- erleed in de nacht van 12 op 13 en waarom 'de 17-jarige ver trap heeft gegeven, niet ver wee verdachten drie jaar cel en "titie ziet een 17-jarige jongen aar tijdens de zitting bleek dat t uitgedeeld. erechtshof in Leeuwarden een ervolgen. In bepaalde gevallen de zaak wordt heropend. Dat 'arige alsnog vervolging boven versiteit e faculteit Beleidswetenschap- Nijmegen is TBC ontdekt. Dat gemaakt na onderzoek onder van de faculteit, begin december open TBC. Dat onderzoek in de omgeving van _e gevallen op. TBC is volgens tijd ontdekt wordt. dood Arnhemmer' er die zondag is overleden na ezweken aan een hartstilstand, htelijk Laboratorium. Volgens leden door een te groot hart, 'er en stress. De worsteling met "ijn plotselinge dood, aldus het te hennepkwekerij eek-Waterland is gisteren in manteling van een hennepkwe- mduizend plantjes. Er zijn nog politie deed een inval na een in de hennep is bij vier oogsten -overval 1 Bosch heeft de 41-jarige M.B. ïttien maanden gevangenisstraf ïan zette in april een overval op ird in scène om de verzekering den cel waarvan zes voorwaar- regen eerder achttien maanden ia mishandeling Bosch heeft dinsdag de 45-ja- Maas veroordeeld tot twee jaar juli zijn 47-jarige dorpsgenoot Iet slachtoffer overleed. Er was de nabestaanden ruim tiendui- eroep te gaan. iet slachtoffer Van de C. van wam het tot een handgemeen, >p zijn achterhoofd viel dat hij choten en beroofd >en in een parkeergarage in de ge taxichauffeur neergeschoten 2 O" elcentrum in de auto en wilden ite een van hen de gouden ket- ielen enkele schoten. De chauf- Het slachtoffer was een zoge- ahauffeur. rfhische problemen s Geestelijke Volksgezondheid een grote publiciteitscampagne leiding voor het offensief is de n Nederlanders nu en dan psy- FGV. Omdat psychische schade 1 het verlies van werk, zet het tieve actie tegen 'kopzorgen en t aan eetstoornissen, depressies, en rouw- en verliesverwerking- misbruik en psychose komen aarschuwing om op tijd hulp te ïaart 1998. Door Bert Schampers Brussel - Vlaanderen ontkomt in het nieuwe jaar niet aan een pittig debat over de varkensstapel en de mest. Dat is de afgelopen dagen wel geble ken, nu uit metingen is komen vast te staan dat de milieu-normen voor nit raat en fosfaten op diverse plekken ruimschoots overschreden zijn. Maar of het ook in België tot een inkrim ping van de varkensstapel komt, is twijfelachtig. België is, net als de meeste Europese lid staten, onlangs door de Europese Com missie op de vingers getikt, omdat het wat de nitraatvervuiling betreft in gebre ke is gebleven. De richtsnoer in Vlaande ren hiervoor is het mest-actieplan (MAP), dat in 1995 na een verhit politiek debat en protesten van boerenorganisaties in een afgezwakte versie werd aangenomen. Het MAP beoogt een stabilisering van de vervuiling van lucht en water door mest. Maar wat blijkt? Uit metingen door de Vlaamse milieu-maatschappij (VMM) is gebleken dat Vlaanderen op het gebied van de waterkwaliteit steeds slechter scoort. De resultaten van het onderzoek, in op dracht van milieu-minister Kelchter- mans gedaan, lekten uit op tweede kerst dag. De reacties bleven voorlopig nog be perkt. „De situatie is niet verbeterd, inte gendeel," zegt Wilfried Vandaele van de VMM. De norm van tien milligram nit raat per liter oppervlaktewater werd re cent bij ruim veertig procent van de me tingen ruimschoots overschreden en dat is volgens hem vergelijkbaar met de si tuatie in de jaren '90-'91. Het mest-actieplan voorzag ook in een betere spreiding van het aantal varkens bedrijven en een betere manier om de mestoverschotten te verwerken. De meeste varkensbedrijven zijn echter nog altijd geconcentreerd in West-Vlaande- ren en de Kempen. In de overgangsfase hebben veel boeren daar nog snel grond bijgekocht om verder te kunnen uitbrei den. Volgens Vera Dua, lid van het Vlaams parlement voor de groene partij Agalev, deugt het beleid in Vlaanderen niet. Van de spreiding van varkensbedrijven noch van een betere mestverwerking komt iets in huis. Na berichten over de verslechte ring van de waterkwaliteit heeft zij om een spoeddebat gevraagd over de var kens. Dua wil dat het mestbeleid strenger en logischer wordt. Maar ze dringt ook aan op inkrimping van de varkensstapel, zoals in Nederland. „Het is een politiek zeer gevoelig onderwerp. Het zal zwaar worden," voorspelt ze. In de strijd tegen de machtige boerenlob- by vindt Dua steun van een lid van de re geringspartij SP, die ook in de Vlaamse coalitie vertegenwoordigd is. De Vlaamse socialist Bruno Tobback wil net als zijn Agalev-collega de sector saneren. Er lo pen volgens hem te veel varkens rond in Vlaanderen, naar schatting tussen de ze ven en acht miljoen. Minister Kelchtermans wil het mest-ac tieplan voor de zomer evalueren. Bijna zeker leidt dit tot strengere nonnen. De bewindsman wacht ook op de uitkomsten van een onderzoek naar de sociaal-eco nomische gevolgen van het mest-actie plan. Dua dringt aan op een koude sane ring. Zij stelt vast dat bijna drievierde van de varkensboeren in Vlaanderen werkt op contractbasis, in opdracht van de industrie, met name de veevoederbe drijven. Ze wil meer aandacht voor de nog overgebleven zelfstandige varkens houders. Dat de doelstellingen in het mest-actie plan niet worden gehaald, blijkt ook uit cijfers die de Mestbank jaarlijks publi ceert. Het afgelopen jaar groeide de mestproductie in Vlaanderen met 300.000 kilo fosfaat, 137 gemeenten kam pen met een overproductie van 3,4 mil joen kilo fosfaat en acht miljoen kilo stikstof. Daarvan wordt niets verwerkt, met nitraat- en fosfaatvervuiling van wa terlopen en grondwater tot gevolg. Nairobi (afp) - Na twee verkiezingsdagen zijn gisteravond in Kenia de stembussen gesloten. Zowel de president, Daniel arap Moi, als de oppositie meent dat er met de stemmen is geknoeid. Een ongeldigverklaring van de verkiezingen kan het land in een diepe politieke crisis storten. De algehele verwarring rond de volksraadpleging, die een dag langer duurde dan was gepland, kan ook leiden tot ernstige onlus ten, zoals na de vorige verkiezin gen in 1992. In de stad Nakuru vielen gisteren drie doden bij een botsing tussen woedende kiezers en politiemen sen die stembussen vervoerden. In totaal stierven zes mensen bij ongeregeldheden tijdens de ver kiezingen. De organisator van de verkiezin gen, de nationale kiescommissie, erkent dat er veel is misgegaan. De commissie spreekt echter te gen dat er van kwade opzet spra ke is. Het gezaghebbende dag blad The Nation schreef gisteren dat het verloop van de verkiezin gen op incompetentie duidt. Het is een nationale schande en een van de kiezers, vol- Van onze verslaggever Antwerpen - De zestig Roemeen se zeelieden die in Antwerpen maandenlang vastzaten op hun drie schepen, zijn onlangs naar huis gereisd. Dat gebeurde op kosten van de vakbond ITF (In ternationale Transport Federa tie). De bond kon het niet langer aan zien dat de bemanning van de schepen steeds verder in de pro blemen raakte. „Net voor Kerst mis was alles rond met de papie ren en konden ze naar huis. Later zien we wel weer hoe we het een en ander kunnen oplossen," zegt ITF-woordvoerder Frank Leys. „Want we zijn uiteraard nog niet klaar met deze zaak." De zestig Roemenen zijn zonder één cent loon teruggekeerd. Al sinds april kregen ze niets uitbe taald van de Roemeens-Libische rederij Roliship. Talloze pogin gen van de ITF om de zaak weer vlot te krijgen, liepen telkens op niets uit. gens The Nation, maar de krant gelooft niet meer dat de chaos het gevolg is van verkiezingsfraude. De problemen kwamen volgens de kiescommissie voornamelijk door uitzonderlijk zware regen val. De voorzitter van de com missie, Samuel Kivuiti, zei giste ren ook dat de stembiljetten in een aantal districten volstrekt niet deugden door grove fouten en nalatigheden van de drukker, een Britse onderneming. Kivuiti beklemtoonde dat de commissie met de training van 90.000 medewerkers en de uit voering van de verkiezingen haar werk naar behoren heeft gedaan. „Er zijn incidenten geweest, maar over het algemeen zijn eer lijke en vrije presidents- en par- lementsverkiezingfen. gehouden, op een voor ieder doorzichtige manier. Er is geen manipulatie of intimidatie van de medewerkers van de commissie mogelijk ge weest." President Moi beweerde kort voor de sluiting van de stemloka len het tegendeel. Hij zei dat de organisatie duidelijk heeft ge probeerd de verkiezingen op een voor de oppositie gunstige ma nier te beïnvloeden. Hij zinspeel de echter niet op een ongeldig verklaring van de omstreden ver kiezingen. De oppositie zag in de chaos in sommige kiesdistricten juist de hand van Moi's regeringspartij, de Kenia Afrikaanse Nationale Unie (KANU). Die zou met frau de proberen het parlement en het presidentsschap voor zich te be houden, in een politiek klimaat dat toenemend anti-KANU is, na bijna twintig jaar Moi-regerin- gen. Formeel ioopt Moi's huidige ambtstermijn op 4 januari af. Voor die tijd moet duidelijk zijn wie er gewonnen heeft of wan neer een tweede ronde wordt ge houden. Die wordt binnen drie weken noodzakelijk als geen van presidentskandidaten in vijf van de acht provincies meer dan een kwart van de stemmen heeft ge haald. Het tellen van de stemmen is officieel gisteravond begon- Servische oproerpolitie vormt een cordon om te voorkomen dat etnisch-Albanese studenten het centrum: van Pristina kunnen be reiken. FOTO EPA Pristina (ap) - In Pristina, de hoofdstad van de Servische provincie Kosovo, heeft de Servische oproerpolitie giste ren met harde hand een demonstratie van duizenden etnisch-Albanese stu denten uiteengeslagen. De studenten eisen onderwijs in hun eigen taal. Volgens de Democratische Liga van Kos ovo, de belangrijkste politieke partij in de onrustige provincie, raakten vijftien stu denten gewond. De partij sprak van 'wreed politie-optreden, zonder enige aanleiding, tegen vreedzame demonstranten met legi tieme eisen'. Aan de demonstratie werd ook deelgenomen door de rector van de univer siteit van Pristina. Het was de derde keer dit jaar dat een dergelijke studentendemon stratie plaatshad. Ook tegen de vorige twee demonstraties is hard opgetreden door de politie. Studentenleiders hebben laten weten dat ze, ondanks de repressie van politiezijde, doorgaan met hun vreedzame protesten. „Wij hebben geduld. Vreedzame protesten zijn per definitie iets van de lange termijn," aldus organisator Albin Kurdi. De onvrede met het onderwijssysteem da teert van 1989, toen de toenmalige presi dent van Servië, Slobodan Milosevic, de vergaande autonomie van Kosovo afschafte en op de scholen het Servische lesprogram ma introduceerde. Lessen in de Albanese taal worden sindsdien nog wel gegeven, maar ze vallen buiten het normale lespro gramma en worden gefinancierd door de bevolking van Kosovo zelf. De bevolking van Kosovo bestaat voor meer dan negentig procent uit etnische Albane zen. De meesten zijn gekant tegen het Ser vische bestuur. Ze zouden willen dat Kos ovo onafhankelijk wordt, om zich dan aan te sluiten bij buurland Albanië. Maar vol gens Servië is Kosovo de bakermat van de Servische beschaving en geschiedenis. Daarom wordt de zuidelijke provincie met behulp van veel militairen en een grote po litiemacht vanuit Belgrado bestuurd. (ADVERTENTIE) 0 °|PE vrolijke! Straatsburg (dpa) - De politie in een aantal Franse voorste den is voorbereid op een on rustige jaarwisseling, met brandstichtingen en relletjes. De ongeregeldheden in een aantal voorsteden, die al voor de kerstdagen begonnen in voorsteden van Lyon en Me- lun, houden aan. In Toulouse werden in de nacht ^•an maandag op dinsdag acht auto s in brand gestoken. Eerder verongelukte een jongere in de wijk Bagatelle in een gestolen auto, waarbij drie anderen zwa re verwondingen opliepen. Kort evoren was het voertuig door de Politie gesignaleerd. Volgens de ranse justitie gebruikten de jongeren de gestolen auto voor straat-racewedstrijden in de voorsteden van Toulouse. hi Straatsburg is het ook onrus- !g sinds op kerstavond een reeks Brandstichtingen begon, waar door zeker 26 auto's in vlammen 'jn opgegaan. Omdat de vorige jaarwtóseiing in de stad ook met gewelddadigheden gepaard Een Straatsburger staat bedremmeld bij het uitgebrande wrak van zijn auto. ging, zijn politie en brandweer in staat van verhoogde paraat heid voor nieuwjaarsnacht. In totaal zijn dit jaar in de Oost- Franse stad vijfhonderd auto's door brandstichting vernield. De daders zijn volgens de politie le den van bendes uit achter standswijken. In de stad Meaux, ten oosten van Parijs, is het onrustig sinds een 51-jarige man op een groep jon geren schoot, waardoor een 17- jarige zwaargewond raakte. De man had naar zijn wapen gegre pen toen de jongeren tegen de voordeur van zijn flatwoning ge bonkt hadden en traangas had den gespoten. Toen ze ervandoor gingen, loste de man enige scho ten. Na het schietincident gingen in de flatwijk vijf auto's in vlam men op. In de Noord-Franse stad Tour- coing vielen jongeren maandag- vond een buschauffeur aan. Drie jongeren van 13 tot 16 jaar wer den opgepakt. Een twaalfjarige werd door de politie thuis afge leverd. Een uur later werd een andere bus op hetzelfde traject met stenen bekogeld. De chauf feur raakte licht gewond. Ook in Nancy liep een buschauf feur verwondingen op toen zijn voertuig bekogeld werd terwijl het stilstond op het eindpunt in de voorstad Champ-le-Boeuf. Milaan (ap) - Een 35-jarige Siciliaan, die maandag een gijzeling was begonnen in een bank in Milaan omdat hem een hypotheek was ge weigerd, heeft gisteren alle gijzelaars vrijgelaten en is na een schotenwisseling met de politie overmeesterd. Daar bij raakten de man en twee agenten gewond. Maandag al liet de man een van de bankmedewerkers gaan en gisteren volgden de filiaalhouder en een andere medewerker, nadat hem 4,6 miljoen gulden losgeld was overhandigd. Later mocht een vierde gegijzelde vn de Banca Popolare di Milano ook vertrekken. Daarbij overhandigde de gijzelnemer tevens zijn handgranaat aan de politie. Met een pistool in de hand bleef hij daarna ech ter onderhandelen over zijn vlucht. Kort nadat de man zijn laat ste gijzelaar had laten gaan, bestormde de politie het ge bouw. De man begon te schieten, waarop de politie terugschoot. Bij de schiet partij raakten twee agenten en de man zelf gewond. Enkele uren daarvoor had de man zijn advocaat toegelaten tot de bank, maar die slaagde er niet in hem te overreden de gijzeling op te geven. De Siciliaan besloot daarente gen om een deel van het los geld van de eerste verdieping naar beneden te gooien. (ADVERTENTIE) RESERVEERLIJN 7 DAGEN Pfff VVf FK Politie doet huiszoeking bij bisdom Gent Gent - Justitie heeft bij een huiszoeking bij het bisdom Gent brie ven meegenomen met klachten over een 52-jarige waarnemend schooldirecteur en koster. De politie hield de man eind oktober aan op verdenking van seksueel misbruik van ongeveer twintig jongens, merendeels misdienaars. Na de aanhouding had bis schop Luysterman het gerecht in Oudenaarde laten weten dat hij correspondentie over het gedrag van de man had ontvangen. Een rechtbank kan de bisschop of een ondergeschikte veroordelen wegens 'schuldig verzuim' als blijkt dat het bisdom de klachten te laat aan justitie heeft gemeld. Hongkong verlengt importverbod kippen Hongkong - Hongkong verlengt het importverbod op kippen uit China tot de zekerheid bestaat dat alle kippenboerderijen en - verkoopplaatsen voldoen aan de hygiënische eisen en dat er vol doende maatregelen zijn genomen om de invoer van met het ge vreesde griepvirus besmette kippen te voorkomen. Het kan wel drie tot vier weken duren tot alle fokkerijen, mesterijen, markten en andere verkooppunten voldoende schoon zijn, zei staatssecre taris lp van Economische Zaken gisteren. De autoriteiten sluiten niet uit dat in totaal misschien wel 1,8 miljoen stuks pluimvee moeten worden gedood. Meer geweld Algerije bij begin ramadan Algiers - Bij verscheidene moordaanslagen in Algerije zijn sinds afgelopen zaterdag zeker honderd burgers omgekomen. Het ge weld in het Noord-Afrikaanse land is toegenomen in de aanloop naar de ramadan, de islamitische vastenmaand die gisteren is in gegaan. Het dodental van de afgelopen tien dagen is hiermee op ruim driehonderd gekomen. De fundamentalisten zien de rama dan als een gunstige periode om hun jihad (heilige oorlog) op te voeren. 23 misdadigers opgehangen in Zuid-Korea Seoul - In gevangenissen in diverse Zuid-Koreaanse steden zijn gisteren 23 veroordeelden opgehangen. De executies zijn de eer ste sinds in november 1995 in Zuid-Korea negentien misdadigers werden terechtgesteld. Volgens Zuid-Koreaanse media wil de overheid misdaad afschrikken door een harde opstelling te tonen. Sommigen vrezen dat de misdaad zal toenemen vanwege de eco nomische crisis die Zuid-Korea doormaakt. Zuid-Afrika en China knopen banden aan Pretoria - Zuid-Afrika en China hebben gisteren diplomatieke betrekkingen aangeknoopt, een stap die betekent dat de formele band van de regering in Pretoria met Taiwan is verbroken. In de overeenkomst wordt expliciet ingegaan op de relatie tussen Chi na en Taiwan. Zuid-Afrika erkent in het document de regering in Beijing als 'de enige wettige regering van geheel China'. Ook wordt de zinsnede gebruikt dat 'Taiwan een onvervreemdbaar onderdeel van China vormt'. Zuid-Afrika heeft zich tevens ver plicht af te zien van openlijke kritiek op het mensenrechtenbeleid van China. Rustige begrafenis extremist Billy Wright Portadown - Duizenden mensen hebben gisteren in het Noord- Ierse Portadown de met grootscheepse veiligheidsmaatregelen omgeven begrafenis bijgewoond van de protestantse extremist Billy Wright. De wegens moorden veroordeelde Wright was afge lopen zaterdag in de zwaarbewaakte Maze-gevangenis doodge schoten door katholieke medegedetineerden. De sfeer in de stad was gespannen en spookachtig. Er was veel politie en militair personeel op de been. De winkels hadden hun deuren gesloten en het openbaar vervoer was stilgelegd uit vrees voor ongeregeldhe den. De begrafenis verliep echter rustig en zonder wapenvertoon. Taalwet bi Catalonië aangenomen Barcelona - Na tien maanden van verhitte debatten heeft het Ca talaanse parlement gisteren uiteindelijk ingestemd met de om streden taalwet waarmee het gebruik van het Spaans en het Ca talaans in Catalonië wordt geregeld. De wet vereist dat ambtena ren in deze noordoostelijke regio van Spanje beide talen gebrui ken. Reclameborden, uithangborden van winkels en advertenties moeten in de toekomst ook tweetalig worden gesteld. In de parti culiere sector is het gebruik van beide talen niet verplicht. WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 A5 Brussel (anp) - Het verlenen van stemrecht aan migranten blijft in België onbespreekbaar. Slechts 37 procent van de Belgen wil burgers van buiten de Europese Unie mee laten stemmen tijdens de komende gemeenteraadsverkiezingen. Daarbij tekent zich een groot onderscheid af tussen Vlaande ren en Wallonië. In de laatste regio zijn beduidend meer voorstanders te vinden. Volgens een opiniepeiling on der tweeduizend Belgen, uitge voerd in opdracht van het Franstalige dagblad La Libre Belgique, is slechts 27 procent van de Vlamingen voor het stemrecht van migranten. In Wallonië toont 49 procent zich voorstander. Vooral kiezers die doorgaans voor de groenen of christen-de mocraten stemmen, staan posi tief tegen het stemrecht voor migranten. Aanhangers van de liberalen en de extreem-recht se partijen Vlaams Blok en Front National zijn tegen het migranten-stemrecht. In heel België is overigens 38 procent tegen het stemrecht voor alle buitenlanders, onder wie ook burgers uit andere EU- lidstaten. België heeft het gemeentelijk stemrecht voor EU-burgers nog steeds niet geregeld. Op grond van Europese verdragen is België daar wel toe verplicht. Vooral de Vlaamse partijen in de gemeenten rondom Brussel houden dit EU-stemrecht te gen. Zij vrezen dat de vele dui zenden eurocraten die in oor spronkelijk Vlaamse gemeen ten wonen, vooral op Fransta lige kandidaten zullen stem men. In maart van dit jaar, na de be grafenisplechtigheid voor het vermoorde Marokkaanse meis je Loubna Benaïssa, zei de Bel gische premier Dehaene dat migrantenstemrecht bespreek baar moest worden. Zijn eigen partij, de Vlaamse christen-de mocratische CVP, verwierp die gedachte echter. Volgens de CVP kan pas na de volgende raadsverkiezingen in 2000 een discussie daarover op gang ko men.

de Stem | 1997 | | pagina 5