'Aftappen kost ons milj oenen Vlaan 6 Gel Keni verki LTO strijdt alleen tegen varkenswet De opmars van de verlofregelingen Franse Ministeries EZ en AZ ruziën over miljarden Bedrijven over nieuwe wet: DE STEM BINNENLAND DE STEM Twee jaar cel voor Haagse sekstoerist Tweede Kamer zet eerste stappen in financiering loopbaanonderbreking COMMENTAAR Sinister politiek pokerspel BINNENLAND KORT CDA stelt vragen over zaak-Tjoelker TBC op Nijmeegse universiteit 'Politie onschuldig aan dood Arnhemmer' Politie ontmantelt grote hennepkwekerij 18 maanden voor nep-overval Twee jaar voor dood na mishandeling Taxichauffeur neergeschoten en beroofd Publiekscampagne psychische problemen pESTEM Volgens presi Zeelieden uit Roemenië terug naar h i i i WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 J\/{ Hilversum (anp) - De ministe ries van Onderwijs en Econo mische zaken liggen overhoop over de besteding van de mil jarden uit het fonds voor ver sterking van de economische structuur. Onderwijs dreigt daardoor twee miljard aan in vesteringen in de kennis-in frastructuur mis te lopen. Dat meldde het tv-programma Nova gisteravond op basis van geheime notulen van de Interde partementale Commissie voor de Economische Structuur (ICES). De Commissie doet voorstellen voor investeringen uit het fonds, dat gevoed wordt met extra aard gasbaten en de opbrengst van de verkoop van staatsbedrijven. Het ministerie van Onderwijs wil twee miljard uittrekken voor zes kenniscentra die bijvoorbeeld werken aan een oplossing van het fileprobleem. Secretaris-gene raal Geelhoed van Algemene Za ken (AZ) zegt begin november in een vergadering met collega's van andere ministeries onomwonden het oprichten van zulke centra als een 'vlucht naar voren' te zien. EZ en AZ vinden dat de voorstellen voor ICES vooral 'ruimtelijk economisch relevant' moeten zijn. De ministeries zien meer in concrete projecten als wegen en vliegvelden. De secretaris-generaal van On derwijs Holthuis zegt het jammer te vinden dat de OCW-voorstel- len buiten de boot vallen. Hij wil een nieuw debat over de beste ding van het geld om in de Twee de Kamer het verwijt te voorko men dat 'alleen aandacht bestaat voor asfalt en beton'. Bij Onderwijs is de sfeer daarna grimmig. In een notitie voor een gesprek tussen Holthuis en zijn collega's van EZ constateren ambtenaren van Onderwijs: „De analyses van OC en W over ken nislacunes in onze economie wor den door de genoemde heren ge ridiculiseerd, waarschijnlijk om dat wij niet de hooggeleerde ma cro-economische taal spreken van Economische zaken. De in druk is sterk dat doelbewust wordt geprobeerd om OC en W weg te schrijven uit de ICES." De woordvoerder van minister Ritzen zegt in een reactie dat On derwijs voortdurend het belang van 'investeringen in mensen en de kennisintensiteit in de econo mie' onderstreept. „Ambtelijke discussies, zoals die in ICES-ver- band, zijn interessant, maar de politiek maakt uiteindelijk de af weging." De zegsman wijst er op dat het huidige kabinet voorstellen doet voor investeringen uit het miljar denfonds, maar dat het volgende kabinet daarover pas een besluit neemt. Door Paul Bolwerk Den Haag - Het kabinetsvoorstel om in '98 alle vormen van te lecommunicatie aftapbaar te maken om de criminaliteit te be strijden en de staatsveiligheid te beschermen, gaat het bedrijfs leven honderden miljoenen guldens kosten. Duizenden beheerders van tele foon-, televisiekabel- en compu ternetwerken en tientallen aan bieders van diensten op het ge bied van telecommunicatie moe ten politie, justitie en veilig heidsdiensten de mogelijkheid bieden om het berichtenverkeer te onderscheppen. Het bedrijfs leven moet opdraaien voor een draconische overheidsmaatre gel, terwijl het nut van zo'n ver ruimde aftapregeling twijfelach tig is. Deze visie heeft de Raad van de Centrale Ondernemingsorgani saties, een vertegenwoordiging van de werkgeversorganisaties VNO/NCW, de MKB en LTO- Nederland, zeer recentelijk ver kondigd in een brandbrief aan de minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat en de Tweede Kamer. Ze doen 'een dringend beroep' op de Tweede Kamer niet akkoord te gaan met het huidige voorstel voor de nieuwe Telecommunicatiewetgeving. Alleen al PTT Telecom schat de extra investering op 'tientallen miljoenen'. „Waar ligt de grens bij het af tappen? Hierover heerst tot op Den Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft de 25-jarige sekstoerist L. van E. gisteren ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vierentwintig maanden, waarvan acht voorwaardelijk. De Hagenaar krijgt zijn straf we gens het plegen van ontucht op de Filipijnen met twee meisjes van negen en veertien jaar. Er was drie jaar cel geeist. Van E. is de tweede sekstoerist die in Neder land wordt veroordeeld voor on tucht op de Filipijnen. heden volstrekte onduidelijk heid," zegt dr. P. de Graaf, se cretaris van de VNO/NCW. Met de nieuwe wetgeving wordt, al dus de VNO/NCW-secretaris, het beoogde doel, bestrijding van misdaad, niet of nauwelijks bereikt. Geheimschrift De Graaf: „Criminelen zijn al tijd in staat om de mazen in de wetgeving te vinden. Ze kopen bijvoorbeeld buzzers met valse legitimatiebewijzen, waardoor ze zonder enig risico berichten kunnen uitwisselen. Of ze maken gebruik van nieuwe technieken zoals het versturen van berich ten in geheimschrift, hetgeen wettelijk is toegestaan. Er zijn legio voorbeelden. De wetgever heeft in dat opzicht altijd een achterstand op criminelen." De Tweede Kamer zal komend voorjaar zich buigen over de 'no ta van wijziging' van de regering voor de nieuwe Telecommunica tiewetgeving. Met' het wijzigingsvoorstel geeft het kabinet uitvoering aan een Europese resolutie over het on derscheppen van telecommuni catie. Het is een onderdeel van een reeks wetsaanpassingen in verband met de liberalisatie (openstellen van de markt) en harmonisatie van de telecommu nicatiewetgeving in Europees verband. De regering weigert vooralsnog tegemoet te komen aan de be zwaren van bedrijven. Volgens het ministerie van Justi tie, hebben de ontwikkelingen rondom gsm laten zien waarom een nieuw telecommunicatiesys teem al bij de introductie aftap baar moet zijn. Criminelen maakten bij de komst van het gsm-systeem massaal de over stap van het vaste naar het mo biele telefoonnet. Zo konden ze geruime tijd telefoneren zonder het risico te worden afgeluisterd door de politie. Van onze verslaggever Rijswijk - De Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW) wil niet samenwerken met de boerenorganisatie LTO-Nederland in de juridische strijd tegen de wet die de weg vrij maakt voor in krimping van de varkensstapel. Voorzitter Wien van den Brink wil niet het risico lopen verschil van mening te krijgen over de te bewandelen weg. C. van Gisbergen, voorzitter van de vakgroep varkenshouderij van LTO, wil de krachten wel bunde len. Net als de NW wil zijn orga nisatie een gerenommeerde advo caat inzetten om te kijken of de herstructureringswet die de Tweede Kamer onlangs aannam juridisch wel klopt. Van den Brink ziet samenwer king desondanks niet zitten. „Af gezien van een paar centen, zie ik geen voordelen in samenwerking. Wij willen onze eigen weg gaan. En als er twee advocaten naar de zaak kijken, levert dat alleen maar extra gezichtspunten op. Dat is goed," aldus Van den Brink. Direct de eerste dag na de oproep tot een financiële bijdrage in de kosten voor een 'zware' advocaat, hebben leden van de vakbond dertigduizend gulden toegezegd. In totaal denkt Van den Brink een half miljoen gulden nodig te hebben. Sinds hij is vertrokken bij LTO-Nederland heeft zijn r Van den Brink: 'Geen voorde len in samenwerking'foto anp vakbond NW er ongeveer hon derdvijftig nieuwe leden bijge- kregen, aldus Van den Brink. De varkenshouders hebben met name hun twijfels over het prin cipe van de generieke korting, het afnemen van rechten zonder schadevergoeding en de eventue le strijdigheid met de Europese marktordening. De lease-auto zit zo in het contract, maar kinderopvang of betaald ouderschapsverlof roepen altijd eindeloze discussies op. foto camile schelstraete GAAT NEDERLAND werk maken van zorg? Voor het eerst prijkt zorg- en educatief ver lof hoog op de agenda van werkgevers en werknemers. De Twee de Kamer nam onlangs een wet ter financiering van verlofregelingen aan. Hoe nakomertje Nederland zijn eerste stapjes zet op het pad van de loopbaanonder breking. Door Elly Lammers Den Haag - Een gevarieerder ar beidsleven. Daar moet het vol gens de idealisten allemaal toe leiden. Een samenleving waarin mannen en vrouwen 'wonen, werken en de liefde beter kun nen combineren', wordt PvdA- Kamerlid Adelmund niet moe te herhalen. Een samenleving die het mogelijk maakt 'dat je voor je naasten kunt zorgen ondanks het drukke werk', aldus D66- Kamerlid Van Vliet. Is er een omslag gaande in het Nederlandse arbeidsbestel? Onlangs nam de Tweede Kamer een wetsvoorstel aan die beta ling mogelijk maakt voor allerlei vormen van loopbaanonderbre king. Werknemers moeten er va ker tijdens hun werkzame leven tussenuit kunnen om zich te scholen, bij te tanken of te zor gen voor kinderen, een zieke partner of ouder, vindt vrijwel de hele Kamer. „Ons hele stelsel - van belastin gen, sociale zekerheid, arbeids recht - is nog afgestemd op de kostwinner met een vrouw thuis. En op de starre volgorde school- werk-uitrusten. Dat moet veran deren. Vrouwen zijn in groten getale de arbeidsmarkt opge- stroomd. Daarom moeten man nen en vrouwen op een soort life time basis arbeid en zorg kunnen combineren," aldus Adelmund. Georganiseer „Het is niet goed als de gestegen arbeidsparticipatie van vrouwen alleen maar leidt tot allemaal full-time banen en een geweldig georganiseer met kinderen naar creches voor vijf dagen. Veel mensen willen dat ook niet," zegt GroenLinks-fractievoorzit- ter Rosenmöller. Momenteel kent Nederland een beperkt aantal verlofregelingen. Wettelijk bestaan er alleen het calamiteiten- en kraamverlof van één of twee dagen, het onbe taald ouderschapsverlof en via de Ziektewet het zwanger- schaps- en bevallingsverlof. Daarnaast bestaat er via CAO's een lappendeken aan kleine en grotere aanvullingen. In 1994 nam de Tweede Kamer een motie aan van Adelmund waarin ge pleit werd voor een wettelijk recht op verlof. Voortrekker Adelmund bedacht ooit de term TUT: de Tussentijdse UitTre- ding. Haar motie mondde na drie jaar vertraging onlangs uit in de Wet financiering loopbaanon derbreking. Die wet van minister Melkert (Sociale Zaken), die nog door de senaat moet, is afgekeken van de Belgen. België kent sinds 1986 een regeling, die verlofgangers recht geeft op een vergoeding als ze tijdens hun verlof worden vervangen door een werkloze. In België gaan jaarlijks ongeveer vijftigduizend mensen met ver lof. Te mager Volgens de Nederlandse regeling kan een fulltime verlofganger straks 960 gulden bruto per maand - 600 gulden netto - krij gen. Als de werkgever althans bereid is de verlofganger te ver vangen door een werkloze of herintreedster. Dan is betaling van die 600 gulden mogelijk voor maximaal anderhalf jaar. Min der uren verlof opnemen kan ook. De vergoeding is dan nave nant lager. Is die vergoeding niet te mager om verlof opnemen aantrekke lijk te maken? „Het is niet be doeld als vervangend inkomen. Het is een financiële tegemoet koming. Je moet oppassen met alles van bovenaf te willen beta len, mensen kunnen zelf via spa ren ook wat reserveren. Zo vind ik het ook, niet erg dat ouders meebetalen aan kinderopvang," reageert D66-er Van Vliet. Het ministerie van Sociale Zaken onderzoekt momenteel hoe dat sparen van vrije dagen of geld wettelijk gemakkelijker kan worden gemaakt. WD-kamerlid De Vries is groot voorstander van zo'n spaarsys teem. Kritiek dat de verlofrege lingen zo 'een sigaar uit eigen doos worden' wuift ze weg. „We sparen voor zoveel dingen: voor die grote vakantie, voor een boot, voor de aanschaf van het huis. Voor verlof kun je toch ook zelf geld opzij zetten. Bij mini mumloners ligt dat anders, maar die kunnen weer vakantiedagen sparen." Vrijwillige basis Van Vliet benadrukt dat de wet een begin is. De TUT van Adel mund werd namelijk alleen een financieringsregeling; werkge ver en werknemer maken een verlofafspraak op vrijwillige ba sis. Een wettelijk recht op loop baanonderbreking laat voorals nog op zich wachten. Het kabinet was er verdeeld over; naar verluidt waren de be windslieden Zalm (Financiën) en Wijers (Economische Zaken) te gen zo'n eenzijdig wettelijk recht voor werknemers. In de Tweede Kamer wezen CDA en WD zo'n recht af. De WD ten principale; het CDA wil eerst werkgevers en werknemers de kans geven verlofafspraken via CAO's te maken. De sociale partners sloten in november een centraal akkoord waarin ze be loven werk te maken van loop baanonderbreking voor scholing en zorg. Van Vliet betreurt dat er geen Kamermeerderheid was voor een wettelijk recht op verlof. „Er is nu dan wel een financieringsmo gelijkheid, maar als een werkge ver niet akkoord gaat, heeft een werknemer geen poot om op te staan. Werkgevers hebben een direct belang bij educatieverlof, dus dat zal wel gaan lukken. Maar bij zorgverlof is het werk- geversbelang veel minder zicht baar. Binnen bedrijven wordt vaak lacherig gedaan over een man die ouderschapsverlof of zorgverlof wil. Mensen durven er niet om te vragen. Een wettelijk recht had een hoop geholpen om die cultuur te veranderen. Het is raar: de lease-auto zit zo in het contract, maar kinderopvang of De Vries: 'Voor verlof kun je toch ook zelf geld opzij zetten'. Adelmund: "Wonen, werken en de liefde beter kunnen com bineren'. foto anp betaald ouderschapsverlof roe pen altijd eindeloze discussies op." Op haar initiatief komt er nu wel een onderzoek naar een 'verlofwet'. Hoogst haalbare Adelmund kan vooralsnog leven met alleen een financieringsre geling. „Het was het hoogst haalbare. En het schiet vaak veel harder op als je het regelt via de sociale partners. Niks zo erg als een dood wettelijk recht. Wat erg zal meehelpen is dat de ar beidsmarkt aantrekt. Bij krapte gaan werkgevers steeds vaker niet alleen op primaire maar ook op secundaire arbeidsvoorwaar den concurreren. Dus niet alleen op loon maar ook op verlofrege lingen en kinderopvang. Je zult dus steeds meer goede verlofre gelingen krijgen." Een aantal maatschappelijke or ganisaties is aanzienlijk minder tevreden. Zo vindt beleidsmede werker Beuk van de Stichting Vrouw en Arbeid dat de over heid veel te kleine stapjes voor uit zet. Beuk: „De overheid moet centra le regelingen maken en garant staan voor verloven met behoud van het sociaal minimum. We moeten zorgverlof net zo gewoon gaan vinden als het minimum loon en de minimumvakantie. De overheid is vaak halfslachtig. Aan de ene kant wordt gezegd dat kinderen alleen de verant woordelijkheid van ouders zijn. Aan de andere kant zegt de over heid steeds dat de nieuwe gene ratie belangrijk is voor de hele samenleving. Wij zouden daar weieens een nationaal debat over willen. Hoeveel heeft de sa menleving nu eigenlijk over voor de zorg voor kinderen?" PvdA, D66 en GroenLinks zijn het erover eens dat de moderni sering van het arbeidsbestel niet klaar is met de financiering van een paar verlofregelingen. „Je moet een combinatie van drie strategieën volhouden: arbeids duurverkorting, verlof en deel tijdarbeid," zegt Adelmund. Paul Rosenmöller zag onlangs zijn wetsvoorstel voor een wette lijk recht op deeltijdwerk door toedoen van CDA en WD in de senaat sneuvelen. De GroenLinks-fractievoorzit- ter werkt inmiddels volhardend aan een nieuw voorstel. „De sa menleving mag wat mij betreft een wat meer onthaast karakter krijgen, waarin mensen korter werken en meer tijd hebben voor zorg en andere activiteiten. Neem het palliatief verlof (verlof voor begeleiding terminaal zie ke, red.). Zo'n regeling voorziet met de vergrijzing in een behoef te. Sterven in een ziekenhuis is niet het prettigste einde. Voor de meeste mensen geldt toch 'zoals het klokje thuis tikt, tikt het ner gens'." IN DE DAGEN dat het jaar zich naar het einde spoedt, wellen de qevo lens van medemenselijkheid gemakkelijk op. De neiging om hubt verlenen wordt vaker in daden omgezet dan in de 'gewone' maande van het jaar. Er zijn media die op dit gegeven inspelen. Ze zijn op zot' naar mensen of projecten die in schrijnende omstandigheden verkeren in de zekerheid dat er altijd wel een hulporganisatie te vinden is et zich meldt. Vanaf dat moment is er weer een journalistiek onderwei geboren. De hulpbehoevende die wordt uitverkoren, zal het een zorg zijn. Doo puur toeval openen zich deuren die anders gesloten zouden bib. Dat geldt ook voor het vijfjarige Iraakse meisje Amal Thair Saeed l lijdt aan een levensbedreigende ziekte. CNN-oorlogscorrespondentpe. ter Arnett zocht hulp voor dit meisje en vond die bij de Nederlandse tak van de hulporganisatie Venture Middle East. Amal ligt nu in het AMC-ziekenhuis in Amsterdam waar een keur van artsen haar trachtte helpen. Fijn voor Amal. En goed voor al die andere noodlijdende kinderen in Irak, zo betogen de woordvoerders van Venture Middle East. Hun t, tuatie is dramatisch slecht en het is goed dat de internationale ge- meenschap dit via de reddingsactie van Amal nog eens onder de neus gewreven krijgt, aldus de vertegenwoordigers van de internationals christelijke hulporganisatie. Wijzen op misstanden kan nooit kwaad, maar de suggestie dat slecht weinigen zich het lot van de Iraakse kinderen zouden aantrekken, is niet correct. Internationale hulporganisaties klagen er over dat ze bi hun hulpacties op alle fronten tegengewerkt worden door de Iraakse autoriteiten. De Irakezen bepalen wie en op welke voorwaarden gen worden geholpen. Rapporteur mensenrechten voor de Verenigde Naties Max van verkondigt al jarenlang dat de Iraakse president Saddam Hussein de noodlijdende situatie, waarin meer dan een miljoen Iraakse kinderen zich bevinden, voor propagandadoeleinden misbruikt. Op deze wijze tracht Saddam de Verenigde Naties - die in 1990 een economische boy cot tegen Irak hebben ingesteld - de schuld te geven van de ellendige toestand in zijn land. De redenering van de internationaal gerespecteerde voormalig minis ter van Buitenlandse Zaken sluit aan bij de negatieve ervaringen die de hulporganisaties hebben opgedaan. Zij willen hulp verlenen, maar ze mogen het niet. Het vermoeden dat Amal onderdeel is van een uitgekiende publiciteits stunt van de op dit terrein zeer bedreven dictator Saddam Hussein dringt zich op. Amal kan wellicht geholpen worden, maar haartalrijke lotgenootjes in Irak worden niet beter van dit sinistere politieke po- kerspel. Leeuwarden - De Tweede-Kamerfractie van het CDA wil van mi nister Sorgdrager van Justitie een oordeel over de rechtszaak in Leeuwarden tegen de verdachten van de mishandeling van Mein- dert Tjoelker. De 30-jarige Fries overleed in de nacht van 12 op 13 september. Kamerlid Koekkoek wil weten of en waarom 'de 17-jarige ver dachte, die mogelijk de dodelijke trap heeft gegeven, niet ver volgd wordt'. Het OM eiste tegen twee verdachten drie jaar cel en tegen een derde zes maanden. Justitie ziet een 17-jarige jongen officieel niet meer als verdachte, maar tijdens de zitting bleek dat hij mogelijk de dodelijke trap heeft uitgedeeld. De familie Tjoelker heeft bij het gerechtshof in Leeuwarden een klacht ingediend wegens het niet vervolgen. In bepaalde gevallen kan een klacht er voor zorgen dat de zaak wordt heropend. Dat zou kunnen betekenen dat de 18-jarige alsnog vervolging boven het hoofd hangt. x Nijmegen - Bij vijf mensen van de faculteit Beleidswetenschap pen van de Katholieke Universiteit Nijmegen is TBC ontdekt. Dat heeft de Nijmeegse GGD bekendgemaakt na onderzoek onder honderden studenten en docenten van de faculteit. Bij één student ontdekte de GGD begin december open TBC. Dat was aanleiding voor een uitgebreid onderzoek in de omgeving van de student. Dat leverde vier nieuwe gevallen op. TBC is volgens de GGD niet gevaarlijk als het op tijd ontdekt wordt. Arnhem - De 25-jarige Arnhemmer die zondag is overleden na een worsteling met de politie, is bezweken aan een hartstilstand. Dat blijkt uit sectie van het Gerechtelijk Laboratorium. Volgens het laboratorium is de man overleden door een te groot hart, aderverkalking aan de kransslagader en stress. De worsteling met de politie had niets te maken met zijn plotselinge dood, aldus het laboratorium. Alkmaar - De politie Zaanstreek-Waterland is gisteren in Wormerveer begonnen aan de ontmanteling van een hennepkwe kerij. In de loods staan ruim zevenduizend plantjes. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. De politie deed een inval na een anonieme tip. De straatwaarde van de hennep is bij vier oogsten per jaar 4,8 miljoen gulden. Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft de 41-jarige M.B. uit Eindhoven veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk. De man zette in april een overval op zijn juwelierszaak in Valkenswaard in scène om de verzekering op te lichten. Er was dertig maanden cel waarvan zes voorwaar delijk geëist. Twee mededaders kregen eerder achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk. Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft dinsdag de 45-ja- rige J. van de C. uit Haren aan de Maas veroordeeld tot twee jaar celstraf. De man mishandelde in juli zijn 47-jarige dorpsgenoot Johan de Koek na een caféruzie. Het slachtoffer overleed. Er was zes jaar cel geëist. De man moet de nabestaanden ruim tiendui zend gulden betalen. Hij zegt in beroep te gaan. Tijdens de ruzie beschuldigde het slachtoffer Van de C. van koeiendiefstal. Buiten het café kwam het tot een handgemeen, waarbij het slachtoffer zo hard op zijn achterhoofd viel dat hij aan hersenletsel bezweek. Amsterdam - Twee mannen hebben in een parkeergarage in de Amsterdamse Bijlmer een 47-jarige taxichauffeur neergeschoten en beroofd van een gouden ketting. De mannen stapten bij een winkelcentrum in de auto en wilden naar een parkeergarage. Daar rukte een van hen de gouden ket ting van de nek van de man en vielen enkele schoten. De chauf feur werd in zijn borst getroffen. Het slachtoffer was een zoge noemde snorder, een illegale taxichauffeur. Rijswijk - Het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid (NFGV) begint in het nieuwe jaar een grote publiciteitscampagne over psychische problemen. Aanleiding voor het offensief is de wetenschap dat zo'n drie miljoen Nederlanders nu en dan psy chisch uitgeteld zijn, aldus het NFGV. Omdat psychische schade ook kan leiden tot bij voorbeeld het verlies van werk, zet het NFGV een grootschalige preventieve actie tegen 'kopzorgen en vooroordelen' op. De media-actie besteedt aandacht aan eetstoornissen, depressies, straatvrees, angsten en fobieën, en rouw- en verliesverwerking. Ook thema's als pesten, seksueel misbruik en psychose komen aan de orde. Rode draad is de waarschuwing om op tijd hulpte zoeken. De campagne duurt tot maart 1998. poor Bert Schampers Brussel - Vlaanderen ont nieuwe jaar niet aan een over de varkensstapel e pat is de afgelopen dage ken, nu uit metingen is ko staan dat de milieu-norm raat en fosfaten op dive ruimschoots overschrede of het ook in België tot ping van de varkensstap twijfelachtig. pjgië is, net als de meeste staten, onlangs door de E" missie op de vingers getikt wat de nitraatvervuiling bet ke is gebleven. De richtsnoer ren hiervoor is het mest-acti Nairobi (afp) - Na twee Kenia de stembussen gesl Moi, als de oppositie mee Een ongeldigverklaring een diepe politieke crisis De algehele verwarring ro volksraadpleging, die een langer duurde dan was ge kan ook leiden tot ernstige ten, zoals na de vorige verk' gen in 1992. In de stad Nakuru vielen gi drie doden bij een botsing t woedende kiezers en politi sen die stembussen vervo In totaal stierven zes mens ongeregeldheden tijdens d kiezingen. De organisator van de ver' gen, de nationale kiesco erkent dat er veel is misg De commissie spreekt echt gen dat er van kwade opzet ke is. Het gezaghebbende blad The Nation schreef gi dat het verloop van de verk gen op incompetentie duid is een nationale schande e belediging van de kiezers Van onze verslaggever Antwerpen - De zestig Roe se zeelieden die in Antw maandenlang vastzaten of drie schepen, zijn onlangs huis gereisd. Dat gebeurc kosten van de vakbond IT ternationale Transport Fe tie). De bond kon het niet lange: zien dat de bemanning v, schepen steeds verder in de blemen raakte. „Net voor I mis was alles rond met de i ren en konden ze naar huis. zien we wel weer hoe we h en ander kunnen oplossen,' ITF-woordvoerder Frank „Want we zijn uiteraard no klaar met deze zaak." De zestig Roemenen zijn één cent loon teruggekeei sinds april kregen ze niets taald van de Roemeens-Li rederij Roliship. Talloze gen van de ITF om de zaal vlot te krijgen, liepen telkr niets uit. Straatsburg (dpa) - De p in een aantal Franse voi den is voorbereid op ee rustige jaarwisseling, brandstichtingen en rel! De ongeregeldheden ii aantal voorsteden, die a de kerstdagen begonn voorsteden van Lyon ei lun, houden aan. In Toulouse werden in de van maandag op dinsda, auto's in brand gestoken. verongelukte een jongere wijk Bagatelle in een gc auto, waarbij drie anderei re verwondingen opliepen tevoren was het voertuig d politie gesignaleerd. Volg- Franse justitie gebruikt jongeren de gestolen auti straat-racewedstrijden voorsteden van Toulouse. In Straatsburg is het ook tig sinds op kerstavond ee brandstichtingen begon, door zeker 26 auto's in zijn opgegaan. Omdat v. laarwisseling in de stad gewelddadigheden eet vh de

de Stem | 1997 | | pagina 4