Deskundigen extra alert op virussen Uit 349,- Advocaten: 'Hakkelaar moet vrij' l5r' H Ex-burgemeester Bergeyk veroordeeld Wegens vogelgriep Hongkong Thalys vervoert miljoenste passagier Wijzigingen in het familierecht van kracht 1 Apart politieteam om rellen op verjaardag Beatrix te voorkomen Vijftien jaar voor doodsteken student Naam van biologische vader in geboorteakte 1sgss BINNENLAND A3 '<£>r -rn-fr 7 Artsen starten behandeling Iraaks meisje IV8 in de Moulin Rouge! 'Inzetten kroongetuigen in strijd met het recht' A B A Amber gevonden in een potvis Twee diva's voor drie kwartjes ïé'wsm 31 DECEMBER 1997 .^1 DE STEM i i i i WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 Groot-Brittannië en Ierland Stormachtig, vooral 0p don derdag. Verder meest bewolkt en geruime tijd regen- i„ Schotland hier en daar nat sneeuw. Woensdag maxi rond 7 graden; donderdag epn paar graden zachter. België en Luxemburg: Over wegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Aan de kust late een stormachtige wind. Mid dagtemperatuur omstreeks graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Donderdag vooral langs dé j kust een stormachtige wind I Verder veel bewolking en pe' ij rioden met regen. Middagtem" peratuur uiteenlopend van een graad of 7 in de omgeving van I Nancy tot 12 graden in Bre- j tagne en de Vendee. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en af en toe re- gen; in de Alpen vanaf 1300 meter sneeuw. Later langs de J westkust een stormachtige J wind. Middagtemperatuur van i een graad of 6 in de omgeving van Lyon tot lokaal 15 graden I in het uiterste zuiden. Portugal: Woensdag naar het I oosten wegtrekkende regen- verder vooral in het zuiden zonnige perioden. Aan zee maxima rond 14 graden, land- J inwaarts frisser. Spanje: Flinke wolkenvelden j| en nu en dan regen. Donder- Sdag in het westen en midden J flinke opklaringen en droog, j Middagtemperatuur in het binnenland rond 9 graden; aan de kust maxima van 14 tot 18 I graden. Canarische Eilanden: Zonnige Ëperioden maar in het noorden wolkenvelden; eerst nog kans fop een bui. Middagtempera- tuur rond 23 graden. Mallorca en Ibiza: Afwisse- J lend zon en wolken en kans op I een paar buien. Middagtempe- I ra tuur rond 16 graden. Italië: Zonnige perioden maar in het noorden meer bewol- Bking en vooral woensdag kans pj op regen; in de bergen vanaf (1300 meter sneeuw. Middag temperatuur uiteenlopend van leen graad of 5 in het noorden tot 17 in het uiterste zuiden en jop Sicilië. Griekenland en Kreta: Rustig met flinke zonnige perioden en .(waarschijnlijk droog. Langs de kusten maxima rond 15 [graden. Duitsland: Naast zon ook wol kenvelden en later met name |in het westen af en toe regen. ■Middagtemperatuur veelal Itussen 3 en 8 graden. (Zwitserland: Flinke wolken- Bvelden en vooral in het zuiden en later ook het westen af en |toe sneeuw, beneden de 1200 Smeter regen; in het noordoos ten eerst ook zon. Maxima in Ide dalen rond 6 graden. Oostenrijk: Hier en daar mist en in Tirol kans op wat ■sneeuw. Verder droog en nu en ijdan zon. In de meeste dalen 's middags een paar graden bo- Iven het vriespunt. 7V vo/etued do daaps '>|ep uet laj uauajs 'sjipaj jad 'uj|3t| uee uim|d /34A- /S /-/£~r A/AMPg/V- I van onze verslaggever Den Bosch - Het Gerechtshof ia Den Bosch heeft de Ber- «eykse oud-burgemeester drs. A. van Poppel voor cor- I ruptie veroordeeld tot een I «eldboete van 10.000 gulden. J Hij werd eind vorig jaar door de rechtbank vrijgesproken vanwege gebrek aan bewijs. Van Poppel kreeg in 1990 een I voorkeursbehandeling van pro- I jectontwikkelaar Muermans bij de aankoop van een stuk grond 1111 Bergeyk. Hij kreeg de grond I voor 125 gulden per meter, ter wijl anderen 160 gulden per me- I ter moesten betalen. De koop le verde de burgemeester bijna 22.000 gulden voordeel op. I Tegenover dit voordeel voor Van Poppel staat geen aanwijsbare tegenprestatie. Dat was eerder voor de rechtbank aanleiding om Van Poppel vrij te spreken. Het Hof denkt daar anders over. Van Poppel had volgens president mr. Klaufus de vrijgevigheid van Muermans moeten herkennen als een gift, waarvan het de be doeling was dat er iets tegenover zou staan. Dat er geen aanwijs bare tegenprestatie geleverd is door Van Poppel, doet er volgens het Hof niet toe. Tegen de ex-burgemeester was drie maanden voorwaardelijk en een boete van 25.000 gulden geëist. Van Poppel reageert woe dend op de uitspraak. „Hier zakt werkelijk mijn broek van af. Ik moet kennelijk een helderziende zijn ais het gaat om de bedoelin gen van aannemers. Hoe kan ik weten wat er in de hoofden van aannemers rondspookt. Ik heb puur zakelijk gehandeld. Als dat niet meer mag zijn alle ambtena ren en burgemeester in dit land gewaarschuwd. Dan kan nie mand meer een fles wijn aanne men." Van Poppel laat het er niet bij zitten. Hij kondigt aan zeker in cassatie te gaan. Zijn raadsman mr. G. Knoops is dat met hem eens. „Het Hof is de laatste tijd bepaalde jurisprudentie aan het creëren. Het Hof oordeelt dat een causaal verband tussen een gift en de tegenprestatie niet meer nodig is. Daar zal de Hoge Raad het laatste woord over moeten geven." De uitspraak van het Hof in Den Bosch toont volgens de oud-bur gemeester maar weer eens aan, dat ze hem moeten hebben. „Barbertje moet hangen, dat blijkt uit alles. Deze uitspraak is precies in het straatje van de procureur-generaal, die wil dat er jurisprudentie komt over dit soort zaken." Behalve de gewraakte grond- transactie nam het Hof ook twee andere giften aan Van Poppel onder de loep. Het gratis krijgen van extra grond bij de koop van zijn huidige huiskavel aan de Riethovensedijk vindt het Hof niet strafbaar. Weliswaar is er volgens mr. Klaufus sprake van een gift, maar is in dit geval minder duidelijk dat er een te genprestatie van Van Poppel werd verwacht. Het Hof vindt evenmin strafbaar dat Van Poppel gratis straatste nen en hekwerk bij zijn woning heeft gekregen. In beide gevallen gaat het volgens het Hof om gif ten 'achteraf' en die zijn niet strafbaar. De rechtbank had Van Poppel op deze punten van de aanklacht ook al vrijgesproken. Van Poppel en diens raadsman mr. Knoops vinden de uitspraak van het Hof 'uiterst merkwaar dig'. Van Poppel: „Ik had kennelijk acht jaar gele den moeten weten, dat meneer Muermans in 1997 tegen de rechter zou gaan zeggen dat hij mij grond goedkoper verkocht, omdat ik burgemeester was. Ik had moeten begrijpen dat Muer mans dat niet voor niks zou doen. Daar sta ik perplex van. Ik ken deze meneer Muermans niet eens." Van Poppel blijft erbij dat hij 'puur zakelijk' gehandeld heeft. „Ik heb niets fout gedaan, ik heb geen gift aangenomen. Ik heb wel financieel voordeel gehaald, dat materieel gezien wordt als een gift. Maar ik vind dat een burgemeester zakelijk mag zijn." Rijswijk (anp) - In verband met de vogelgriepproblemen in Hongkong zijn Nederlandse griepdeskundigen extra alert op het voorkomen van onbekende griepvirussen in Nederland. Een voordeel daarbij is dat er op dit moment geen sprake is van een griepepidemie in Nederland. Dit zegt directeur A. Osterhaus van het Nationaal Influenza Cen trum in Rotterdam. Volgens viro- loog Osterhaus is de kans uiterst klein dat het griepvirus, dat in Hongkong aan vier mensen het leven heeft gekost, ook in Neder land de kop zal opsteken. Mocht dat onverhoopt toch gebeuren, dan zullen de virologen het virus zeker in een vroeg stadium ont dekken, meent Osterhaus. „Wij kennen het virus. Bij het eerste dodelijke slachtoffer in Amsterdam (anp) - Artsen in het Academisch Medisch Centrum AMC) in Amster dam zijn gisteren begonnen met de behandeling van het 5-jarige Iraakse meisje Amal Thir Sa'eed. Het Iraakse meisje en haar ou ders kwamen maandag naar Ne derland, na een hulpoproep van CNN-verslaggever Peter Arnett. De stichting Venture Middle East Nederland, de Nederlandse afdeling van een internationale christelijke hulporganisatie, staat garant voor de kosten. H. Bosch van deze stichting bena drukt dat het zijn stichting al leen te doen is om het meisje te helpen. Bosch reageerde op uit latingen van VN-rapporteur Max van der Stoel. Die zei maandag dat de Iraakse president Saddam Hussein het 5- jarige meisje als propaganda stunt gebruikt om de aandacht te vestigen op de erbarmelijke me dische situatie in zijn land. Hongkong hebben wij het virus uit dat jongetje hier onderzocht. Wij ontdekten toen, dat er sprake was van een nieuwe variant die mogelijk veel problemen zou kunnen veroorzaken. Naar aan leiding van onze wetenschappe lijke publicatie zijn de Amerika nen naar Hongkong afgereisd en is verder onderzoek gedaan." Ook zonder dreiging van nieuwe virussen hebben Nederlandse huisartsen en laboratoria de af spraak dat ze onbekende, opval lende stammen van griepvirussen voor onderzoek naar het Influen za Centrum sturen. Omdat er de ze winter nog geen echte griep epidemie in ons land is, zal een nieuw griepvirus snel ontdekt worden, meent Osterhaus. „Een geïsoleerd geval is makkelijker te herkennen." Volgens Osterhaus is het op dit moment nog te vroeg om te be ginnen met het produceren van een vaccin tegen het nieuwe virus dat in Hongkong voor de proble men zorgt. De genomen maatre gelen, waaronder het afmaken van alle kippen, lijken in eerste instantie afdoende. Ook de we tenschap dat het virus niet van mens naar mens overgaat, is een reden om de vaccinproductie nog niet te beginnen. Het produceren van een griep- vaccin kost miljoenen guldens en moet gebeuren onder zeer strikte voorwaarden. Volgens Osterhaus hebben fabrikanten ongeveer een half jaar nodig voor de productie van een nieuwe vaccin echt op gang komt. Hoewel de kans zeer klein is dat het zover zal komen, zijn in Nederland wel de voorbe reidingen voor de productie in gang gezet. Dat gebeurt in overleg tussen de overheid, de wetenschappers en de producent van het vaccin, al dus Osterhaus. (ADVERTENTIES) GrC,lC c- VOO'- van Hulst, Zecnws-\'lo(iiulercn. open: vannachtvonoi 00.30 uur (herhalingen tot de ochtend) Exclusief vanuit het ParMÉÉlbaret Lonneke Bosch en Rob Althuizen, die met zijn tweeën de miljoenste Thalysreiziger vormden, worden op het station van Amsterdam onthaald door ir. F.C. Marckmann, directeur van de Hogesnelheidstrein Vervoersexploitatie Maatschappij. foto anp Amsterdam (anp) - De hogesnelheids trein Thalys vervoerde gisteren de mil joenste passagier van Amsterdam naar Parijs. Volgens de NS ligt daarmee het aantal passagiers, anderhalf jaar na de start, op het beoogde aantal. De Spoorwegen betaalde de miljoenste reizi ger als herinnering aan de mijlpaal de reis- som terug. Voorlopig leiden de Spoorwegen fors verlies op de verbinding. Winst kan pas gemaakt worden als er ook in Nederland een hoge- snelheidsspoor ligt.De flitstrein vervoert volgens de Spoorwegen 50 procent meer mensen dan de klassieke trein tussen Am sterdam en Parijs deed. „Het geeft aan dat de reistijdverkorting passagiers trekt. We zijn nu concurrerend met de auto," aldus een woordvoerder. Hij stelt dat voor de komst van de Thalys het passagiersaantal op het traject terugliep. Tot 2005, als er ook in Nederland hogesnel- heidsspoor ligt, zullen de NS in tótaal 200 miljoen gulden toeleggen op de verbinding met de Franse hoofdstad. Het contract met de Belgische en Franse spoorwegen is voor NS ongunstig, door de boete die zij krijgen, omdat de trein in Nederland zo langzaam rijdt. Pas bij hoge snelheid kan winst ge maakt worden. De Spoorwegen onderhande len momenteel met het ministerie van Ver keer en Waterstaat over compensatie van de verliezen. Die vallen hoger uit, omdat de aanleg van de hogesnelheidslijn langer op zich iaat wachten. De Spoorwegen willen een paar jaar het monopolie op het hogesnel- heldstraject om zo de verliezen goed te ma ken. „Zolang er in Nederland geen HSL ligt, moeten wij er op toeleggen. Als het er wel ligt, wordt de Thalys in reistijd concurre rend met het vliegtuig," aldus de NS-woord- voerder. Bij een stijgend passagiersaanbod kan de frequentie omhoog. Nu rijdt de trein vier keer per dag. Van onze verslaggever Amsterdam Johan V., 'de Hakkelaar', moet worden vrij gelaten. Het Openbaar Minis terie (OM) heeft met het inzet ten van kroongetuigen op zo veel punten in strijd met het recht gehandeld, dat het V. niet mag vervolgen. Het OM moet niet-ontvankelijk wor den verklaard. En vinden de rechters dat ver volgen wel mag, dan mogen de verklaringen van 'kroongetui gen' Karman en Abbas niet meetellen bij het bewijs. Om dat het hele Hakkelaar-proces op die verklaringen hangt, be tekent dat vrijspraak wegens onvoldoende bewijs. „Listige kunstgrepen," zo betitel den gisteren V.'s verdedigers, va der en zoon M. en A. Moszkowicz, in hun pleidooi de manier waarop het OM omgesprongen is met de criminelen Karman en Abbas, met wie 'deals' gesloten werden. Criminelen die bovendien van zwaarder kaliber zijn dan V. en zijn mede-verdachte Koos R. De advocaten hielden het Am sterdamse gerechtshof waar het Hakkelaar-proces in hoger beroep dient— voor, dat tegen Johan V. in elk geval een veel te hoge straf geëist is. Zij vroegen een aanzienlijk lagere straf, mocht hem toch een gevangenis straf opgelegd worden. Het gaat immers slechts om een hasj-zaak en niet om harddrugs. Bovendien is sprake van een wanverhouding tussen de tegen hun cliënt geëiste straf en de ma nier waarop de criminele kroon getuigen Abbas en Karman de 50 miljoen gulden hebben ver diend. Karman hoorde in de hasjorgani- satie ook tot de top, maar komt er van af met een jaar cel in Frank rijk. Dat het OM, met voorbij gaan van de rechter, Karman in ruil voor zijn getuigenis onder meer beloofd heeft, dat hij hoe dan ook niet meer in Nederland de cel in hoeft, is volgens de ad vocaten helemaal in strijd met de dans ontsprongen, dankzij de deals met justitie. De procureur- generaal eiste tegen V. maandag 7 jaar gevangenisstraf en een boete van een miljoen gulden. Abbas 'kwam weg' met een schik king van 1,8 miljoen gulden, waarvan hij nog maar ruim een derde betaald heeft. „Terwijl de feiten waarvan Abbas verdacht wordt, ernstiger zijn: hij is bij meer hasjtransporten en bij wa pen- en heroïnehandel betrok ken. Daarvoor was een gevange nisstraf tussen zes en acht jaar passend geweest." Abbas moet volgens een rekensom van de ver dedigers aan de hasjhandel bijna rechtsorde. Alleen al die misser van het OM - maandag toegege ven door de procureur-generaal voor het hof - betekent volgens hen, dat Johan V. niet verder ver volgd mag worden. In hun meer dan vijf uur durend en 161 bladzijden dik pleidooi benadrukten de advocaten dat het OM helemaal geen zaken had mogen doen met zulke zware cri minelen. Er bestaat nog geen wettelijke regeling voor deals met kroongetuigen. Zij richtten, zoals verwacht, hun pijlen bijna uit sluitend op de deals met de kroongetuigen Karman en Abbas en de juridisch omstreden belof- nfo; (013) 584 14 85 TV8 Brabant brengt Brabant in beeld, iedere avond Van een verslaggever Den Haag - Het familierecht ondergaat per 1 januari drie wijzigingen, waarvan de wij zing van het naamrecht het meest in het oog springt. Ouders kunnen voortaan kiezen welke achternaam ze aan hun eerste kind meegeven: die van de moeder of van de vader. De keu ze is eenmalig en geldt voor alle volgende kinderen in het gezin. Het automatisme dat kinderen vanzelfsprekend de achternaam van hun vader krijgen, komt daarmee te vervallen. Als de ou ders géén keuze maken, geldt de achternaam van de vader weer wel. Het paarse kabinet wil met de aanpassingen in het familierecht recht doen aan de veranderingen die de moderne samenleving de laatste tientallen jaren heeft on dergaan. Want het traditionele gezinnetje van man, vrouw en kinderen ondervindt in toene mende mate concurrentie van andere samenlevingsvormen. Ongehuwde stellen met een of meer kinderen zijn al lang geen uitzondering meer. Vanaf 1 januari kan een vrouw haar lesbische vriendin het me degezag gunnen over een kind dat in een reageerbuisje is ver wekt. En homoseksuelen kunnen een geregistreerd partnerschap contract laten sluiten als voor proefje op het echte homohuwe lijk dat er - mogelijk - ook nog komt. Voorwaarde is wel dat de ambtenaren van de burgerlijke stand meewerken, wat vooral in orthodox-christelijke gemeenten een probleem kan zijn. Het rijk is eind december begon nen met radiospotjes die het pu bliek op de hoogte moeten bren gen van de wijzigingen in het fa milierecht. Via de bekende ka nalen (postkantoren, bibliothe ken, gemeentehuizen) zijn bo vendien brochures verspreid. Op 1 april worden ook het nieu we afstammingsrecht en de ver- Amsterdam (anp) - De politie in Amsterdam zet een speciaal team in dat uitzoekt, of groeperingen uit anarchistische hoek de viering van de zestigste verjaardag van koningin Beatrix, op 31 januari, willen verpesten. Grote ordeverstoringen verwacht de politie niet. In totaal worden voor een heel etmaal 1100 po litiemensen ingezet, aldus woordvoerder K. Wilting. Ter vergelijking: tijdens de Euro top in juni van dit jaar waren per etmaal 5000 politiemensen op de been. Bij een voetbalwedstrijd zet de politie 180 a 250 man mo biele eenheid in. Voor de viering van de zestigste verjaardag komen vrijdag 30 ja nuari ten minste 160 binnen- en buitenlandse gasten naar Am sterdam, onder wie vertegen woordigers van Europese vor stenhuizen. Het feestprogramma duurt tot zondagmiddag. Tijdens de festiviteiten in Am sterdam komen geen afzettingen zoals bij de Eurotop wel het geval was. „Wij gaan ervan uit dat het één groot feest wordt," aldus Wilting. Demonstraties zijn toe gestaan, maar alleen in overleg met de politie. Het Openbaar Ministerie in Am sterdam heeft het draaiboek voor het verjaardagsfeest nog niet rond. Het bekijkt onder meer nog, of er extra rechter-commis- sarissen beschikbaar moeten zijn om eventuele ordeverstoorders direct aan te pakken. Tijdens de Eurotop werden 350 actievoer ders gearresteerd op basis van wetsartikel 140 (deelname aan een criminele organisatie). Justi tie kon bij gebrek aan bewijs ech ter niemand vervolgen. Het OM sluit niet uit, dat artikel 140 nu toch opnieuw wordt gebruikt, „maar het staat niet bovenaan de lijst," aldus persofficier mr. J. Steenbrink. De Tweede Kamer besloot kort voor het kerstreces de deur open te houden voor toe passing van artikel 140, maar al leen als er een redelijke kans is dat verdachten kunnen worden vervolgd. Het actieblad Ravage heeft lezers in bedekte termen tot actie opge roepen. Verwezen wordt naar het huwelijk van Beatrix in 1966 en de inhüldiging in 1980, toen het tot rellen kwam. Volgens Ravage beramen actiegroepjes plannen om de verjaardag te verstoren, als reactie op het politieoptreden tij dens de Eurotop. Leeuwarden (anp) - In één van de vier potvissen die vori ge maand aanspoelden Dp Ameland, is de uiterst zeldza me stof amber aangetroffen. De klomp amber weegt 1300 gram. De stof ontstaat in de dar men van 1 a 2 procent van de pot vissen. Het zet zich af rondom een scherp voorwerp in de dar men. Na verloop van tijd schijt de potvis het voorwerp met amber en al uit.Amber wordt veel ge bruikt in de parfumindustrie. De stof heeft de eigenschap om vluchtige stoffen aan zich te bin den. Per kilo wordt er vijf- tot vijftienduizend gulden voor neer geteld. De helft van de klomp krijgt een plaats in het Amelander museum. De andere helft komt in het Fries Natuur Museum. Den Bosch (anp) - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren in hoger beroep de 25-jarige Van der W. uit Hoorn veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. Het hof achtte bewezen dat hij in mei vorig jaar zonder enige aan leiding de Brunssumse filosofie student Serge Heederik (25) heeft doodgestoken en diens broer Wil lem zwaar heeft verwond. Tegen de verdachte was achttien jaar geëist. Het hof veroordeelde een 19-jari- ge mededader, de Heerlenaar V.,- tot drie jaar en TBS. Tegen hem was zes jaar cel en TBS geëist. De rechtbank in Maastricht ver oordeelde Van der W. eerder tot twaalf jaar en V. tot drie jaar cel met TBS. Daartegen gingen zo wel het Openbaar Ministerie als de verdachten in beroep. Op 25 mei 1996 liepen beide ver dachten en een jongere broer van V. door een voetgangerstunnel bij het NS-station in Heerlen. De mannen, die behoorlijk dronken waren, botsten bewust tegen Heederik op. Die bood nog wel zijn excuses aan, maar V. sloeg hem tegen de grond. Vervolgens kwam Van der W. erbij die het slachtoffer met een circa dertig centimeter lang mes stak. Ook Heederiks broer werd gestoken. Terwijl de daders in een taxi vluchtten, stierf de student in de armen van zijn broer. tes aan Karman. V. heeft mede door de deals 'geen eerlijk proces gehad'. Karman en Abbas, zeiden V.'s verdedigers, zijn geen spijtoptanten die uit berouw be sloten te getuigen, maar 'calcule rende criminelen'. Volgens hen is de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrak- king medeplichtig aan oplichting, omdat hij op de hoogte was van het opmaken van valse verklarin gen bij Karman en daar zelfs op dracht toe zou hebben gegeven. Het OM heeft de rechtbank om de tuin geleid ('manipulatie en mis leiding') en de rechter buiten spel gezet. Ook zou sprake zijn van valse processen-verbaal. De advocaten vroegen nog niet om onmiddellijke vrijlating van Johan V. Wel loopt een nieuw verzoek voor overplaatsing uit de Ebi-'super-bajes' in Vught, waar V. en Koos R. sinds hun arresta tie, twee jaar geleden, opgesloten zitten. Het geïsoleerd, onder 'on menselijk' zwaar regiem, gevan gen zitten valt de twee vermeende Octopus-bendeleiders zwaar en is volgens hun verdedigers 'buiten proportie'. Het proces wordt vrijdag voort gezet met de pleidooien van de verdedigers van Koos R. Het hof hoopt op 30 januari uitspraak te doen. Haarlem (anp) - De ambtenaar van de burgerlijke stand in Purmerend moet op bevel van de rechter het kind van een aan staand ouderpaar inschrijven onder de naam van de biologi sche vader. De ambtenaar in kwestie wilde niet op hun verzoek ingaan, omdat dit volgens de wet niet mogelijk is. De vrouw leeft vanaf januari dit jaar gescheiden van haar ex-man. In september werd de officiële scheiding uitgesproken. Sinds mei verwacht ze een kind van haar huidige partner. De baby wordt in februari verwacht. De ex-man van de vrouw heeft verklaard dat hij niet de biologi sche vader is en hij wil niets met het ongeboren kind te maken hebben. De huidige man van de vrouw wil de baby wel erkennen als zijn wettige kind. Volgens de wet is dit alleen mo gelijk als het stel binnen een jaar na de aangifte trouwt. Dat kan het paar waarschijnlijk niet, om dat de vrouw uit Ghana komt en de benodigde papieren uit dat land lang op zich laten wachten. In kort geding heeft de waarne mend rechtbankpresident mr. J. Matthijsse van de rechtbank in Haarlem gisteren begrip getoond voor het standpunt van de ou ders. Die willen absoluut niet dat de naam van de vorige echtge noot voorlopig in de geboorteakte wordt vermeld. Uit respect voor het privé- en ge zinsleven van het paar wil de rechter ingaan op hun eis, ook al betekent dit, dat aan de huidige wet wordt voorbijgegaan. Hand haven van die wet betekent vol gens de rechter 'zinloos formalis me'. (ADVERTENTIE) anderde adoptieregeling van kracht. Vanaf die datum kunnen ook ongehuwde paren (van ver schillend geslacht) en alleenst aanden een kind in Nederland adopteren. In het afstammings recht vervallen de termen wet tig, onwettig en natuurlijk kind. Bepalend wordt voortaan de biologische afstamming. Voor erkenning van een kind is voortaan de toestemming van de moeder vereist. Een getrouwde vrouw die een kind krijgt van een andere man, kan tot een jaar na de geboorte naar de rechter stappen om het vaderschap aan de biologische vader toe te laten vallen. $1$. KOOP VARA TV MAGAZINE IN DE WINKEL OF NEEM 'M OP PROEF: tot 1 augustus 1998 voor maar 25 gulden PLUS gratis DE VIDEO uit 25 jaar vara-cabaretBEL (035) 6711911

de Stem | 1997 | | pagina 3