(^udjaar'97 I J* m E5 SEPTEMBER 1997 X 87 duceerde papier oud papier. Een leest, kan zelfs Maar natuurlijk og meer en nog ie in ieder geval ct opnemen met -tostbus 4'* 4 34 38. V er ar. va* 'ersverbond. DE STEM WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 1 september: De Franse politie maakt bekend chauffeur van de auto waarin prinses Diana verongelukte, te hard heeft gereden. Ook bleek de hij teveel alcohol te hebben ge dronken. 2 september: De rechter oordeelt dat het ons- lag van de Rotterdamse korps chef Brinkman onzorgvuldig en dus ongeldig is geweest. Brink man blijft bij zijn standpunt dat hij zijn functie terug wil. In Amsterdam overlijdt de voor malige hoofdredacteur van het weekblad Vrij Nederland Joop van Tijn aan kanker in zijn slok darm. 4 september: Het Turkse gezin Gümüs hoort dat het definitief Nederland moet verlaten. De Tweede Kamer heeft bepaald dat Gümüs niet in aan merking komt voor een verblijfs vergunning. Bij een driedubbele zelfmoord aanslag in een drukke winkelpro menade in Jeruzalem vallen ze ven doden, waaronder de daders. Het lichaam van Moeder Teresa wordt ten grave gedragen, foto epa 5 september: In Calcutta overlijdt de wereld beroemde non Moeder Teresa door een hartstilstand. Zij is 87 jaar geworden. Laat in de nacht overlijdt Mobu tu Sese Seko, de door Kabila ver jaagde ex-president van Zaire, op 66-jarige leeftijd in de Marok kaanse hoofdstad Rabat. Hij leed al geruime tijd aan prostaatkan ker. 6 september: De rouw om de dood van prinses Diana kent zijn gelijke niet. Op de dag van haar begrafenis heb ben zeker twee miljoen mensen zich in Londen verzameld langs de route die de stoet aflegt. Mil joenen kijken naar de televisie. 8 september: Bij een ramp met een veerboot voor de kust van Haïti verdrin ken zeker 300 opvarenden. 10 september: De leider van de bende die in 1995 in Duiven een Geldnetvesti- ging overviel, wordt veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf. Ook tientallen andere overvallen acht de rechter bewezen. 11 september: Kroonprins Willem-Alexander verschijnt in een tv-interview met Paul Witteman. Hij zegt nog lang niet aan trouwen te denken. Schotland krijgt na bijna 300 jaar weer een eigen parlement. 12 september: De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Madeleine Albright keert terug uit het Mid den-Oosten. Haar poging het vre desproces tussen Israël en de Pa- lestijnen weer leven in te blazen, is totaal mislukt. 15 september: Duizenden bosbranden op de ei landen Kalimantan en Sumatra veroorzaken een dichte smog in. grote delen van Maleisië, Indone sië en Singapore. 16 september: De regeringspartijen jubelen over de 'mooiste begroting sinds vele jaren' tijdens Prinsjesdag. Voor de laatste keer deze eeuw is er in ons land een volledige zons verduistering te zien. 18 september: Het Philips-hoofdkantoor ver huist naar Amsterdam. Bij een terroristische aanslag op een bus in de Egyptische hoofd stad Caïro worden tien toeristen gedood, zeventien raken gewond. Het protest tegen zinloos geweld laait in heel Nederland op. Aan leiding is de dood van Meindert Tjoelker in Leeuwarden. Die werd tijdens zijn vrijgezellen- avond doodgeschopt en -geslagen toen hij vier vandalen tot de orde riep. 19 september: Mediamagnaat Ted Turner, op richter van de nieuwszender CNN, schenkt 1 miljard dollar aan de Verenigde Naties. Het is zijn inkomen van de voorgaande ne gen maanden. Turner roept mede miljonairs op hetzelfde te doen. In de Bosnische stad Mostar, ver deeld over moslims en Kroaten, raken vijftig mensen gewond door een autobom. Beide bevol kingsgroepen ontkennen betrok kenheid bij de aanslag. De Rotterdamse 'drugsdominee' Visser van de Pauluskerk begint op eigen houtje met een heroïne- proef. Vijf zwaar verslaafden krijgen dankzij zijn bemiddeling hun dagelijkse portie heroïne een stuk goedkoper. 22 september: Tot grote ergernis van het kabi net richten een aantal kerkelijke organisaties en de vluchtelingen organisatie Inlia in het Drentse Dwingeloo een tentenkamp op voor een groep uitgeprocedeerde asielzoekers. Schijn bedriegt. Ondanks een ontmoeting tussen Arafat en Neta nyahu in februari bereikten de betrekkingen tussen Israël en de Palestijnen dit jaar een dieptepunt. foto epa 20 september: Kinderdagverblijf 't Kinderhof in Den Bosch komt in opspraak na een vernietigend rapport van de GGD. De politie stelt een onder zoek in. De crèche zou op geen enkele manier veiligheidsvoor schriften opvolgen. 23 september: Weer een massaslachting in Al giers. Volgens de officiële cijfers is het dodental in Bentalha 85, maar ooggetuigen beweren dat het om minstens 200 slachtoffers gaat. Komiek en zanger Dolf Brou wers, vooral bekend als Sjef van Oekei, overlijdt in Den Haag op 85-jarige leeftijd. Vraag 16 L°rlktnerSl0e9deGGD andelijk alarm over xtc-pilkn met daarin een levensgevaar lijke stof verwerkt. Wat was de gevaarlijke stof; 26 september: In Centraal-Italië veroorzaken twee aardbevingen enorme schade. Er vallen 11 doden en zeker 100 gewonden. De Franciscus-basiliek van Asissi loopt onherstelbare schade op. Kinine b. Atropine c- Glycerine Op Sumatra stort een Airbus neer van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda, in de buurt van de luchthaven van Medan. Er vallen 234 doden. 29 september: De Goese huisarts Siem Buijs verbaast vriend en vijand en zichzelf, met zijn derde plaats op de landelijke CDA-kieslijst. De lijst wordt niet goed ontvangen, als blijkt veel doorgewinterde Ka merleden moeten verdwijnen. Vraag 17 Het zakenblad Quote publiceerde dit jaar een overzicht van de 500 rijkste Nederlanders. De'armste' met 20 tot 25 miljoen gulden is. a. Jorien van den Herik b Richard Krajicek c' Paul Witteman Twee journalisten, Stella Braam en Mehmet Ülger, vestigen met hun boek 'Grijze Wolven, een zoektocht naar Turks ex treem-rechts' de aandacht op deze Turkse organisatie, die volgens hen in Nederland flink in opkomst is. 1 oktober: In Parijs en omgeving mogen al leen auto's rijden met een kente ken dat eindigt op een oneven ge tal. Dit om het aantal auto's op de weg te halveren, tegen de smog die over de stad hangt. Israël laat plotseling sjeik Ahmed Yassin vrij, de geestelijk leider en oprichter van de Palestijnse ter roristische organisatie Harnas. De man heeft negen jaar gevan gen gezeten. 3 oktober: De familie Gümüs moet Neder land nu echt verlaten. Het kabinet gedoogt tot 1998 het teveel aan lawaai dat wordt ge produceerd door luchthaven Schiphol. 1 oktober: De Spaanse koning Juan Carlos de Bourbon kan zijn tranen niet edwingen als zijn dochter Cris- tna trouwt in de gothische ka thedraal van Barcelona. ,n Washington komen honderd duizenden aanhangers van de re ligieuze organisatie Promise P®P®rs bijeen. Deze voorname- •Jk blanke mannen willen het morele verval in de samenleving een halt toeroepen. 7 oktober: Van het oorlogstribunaal in Den Haag krijgt de Kroaat Drazen Er- demovic de mogelijkheid voor een nieuw proces. Zijn eerdere schuldbekentenis wordt ongeldig verklaard. 13 oktober: De Amerikaanse zanger John Denver verongelukt voor de kust van Californië met een klein vliegtuigje. Hij is 53 jaar gewor den. De financiële wereld wordt in oktober opgeschrikt door een mi ni-krach. foto anp 8 oktober: In de Franse stad Bordeaux be gint het proces tegen de 87-jarige oud-minister Maurice Papon. Die was tijdens het Franse Vichy-be- wind als hoge ambtenaar verant woordelijk voor de deportatie van 1690 joden uit Bordeaux. 10 oktober: De Nobelprijs voor de Vrede wordt toegekend aan de Interna tionale Campagne voor een Ver bod op Landmijnen (ICBL). Door de dood van prinses Diana raakte de organisatie bekend bij het gro te publiek. Tijdens zijn bezoek aan Noord- Ierland heeft premier Tony Blair een historische ontmoeting met Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, de politieke tak van de ter roristische Noord-Ierse afschei dingsbeweging IRA. 16 oktober: Op één dag worden in Midden- en West-Brabant twee drugsbendes opgerold. Het gaat in beide ge vallen om internationale bendes. 15 oktober: Uit de Groningse Van Mesdagkli niek ontsnappen twee levensge vaarlijke gevangenen tbs'ers, on der wie de Duitser Stefan Kroger. 17 oktober: In Cuba wordt de Argentijnse guerillastrijder Ernesto 'Che' Guevara begraven. 19 oktober: De GGD luidt de noodklok dat er door het hele land zwaar giftige xtc-pillen in omloop zijn. De pil len bevatten een stof die hart- en ademhalingsproblemen met do delijke gevolgen kan veroorza ken. Een inbreker richt voor tiendui zenden guldens schade aan in de Grote Kerk van Breda. Hij ver nielt hondervijftig pijpen van het orgel, waarvan tachtig onherstel baar. 23 oktober: De cineast Bert Haanstra over lijdt op 81-jarige leeftijd in Hil versum. Hij was al geruime tijd ziek. 24 oktober: Han V., directeur van het effec tenhuis Leemhuis Van Loon, wordt opgepakt wegens beurs fraude. Het is het begin van een hele reeks aanhoudingen. Zelfs de directeur van het Philips Pen sioenfonds moet eraan geloven. De 15-jarige Ronnie de Rooij wordt niet meer gezien na zijn bezoek aan een house-feest in het Sportpaleis te Antwerpen. Na en kele weken wordt zijn lichaam gevonden in het water van de Antwerpse haven. 21 oktober: PvdA-Kamerlid Maarten van Traa (foto rechts) komt om bij een verkeersongeluk op de Amster damse ringweg. Van Traa is 52 jaar geworden. 25 oktober: De twee zware misdadigers die eerder uit de Van Mesdagkliniek ontsnapten, worden opgepakt in Antwerpen. Ze vielen op omdat ze in een café opvallend veel rondjes weggaven, waarna de po litie werd gewaarschuwd. De Centraal-Afrikaanse staat Congo-Brazzaville heeft een nieuwe president, Sassou Nhues- so. Hij legt de eed af in het door de voorafgaande strijd zwaar be schadigde parlementsgebouw. In Suriname worden 25 mensen opgepakt die een coup zouden hebben beraamd tegen de rege ring van president Wijdenbosch. Later blijkt dat het om een afre kening in het drugscircuit gaat in plaats van om een politieke afre kening. 27 oktober: De financiële wereld staat op zijn kop als de Dow Jones-index, graadmeter van Wallstreet, de grootste puntenval in zijn ge schiedenis kent. Men spreekt al van een mini-krach. Ook de AEX-index maakt een flinke val. 28 oktober: In Den Haag wordt de 28-jarige hoofdagente A. Gremmer gedood tijdens een inzet. Het is voor het eerst dat een lid van een arresta tieteam in Nederland tijdens een actie om het leven komt. 29 oktober: De Iraakse leider Saddam Hus sein haalt zich de woede van de wereld op de hals door de Ameri kaanse leden van het inspectie team van de VN het land uit te zetten. Volgens hem zijn het spionnen. De Chinese president Jiang Ze- min heeft een historische ont moeting met president Clinton in het Witte Huis. 30 oktober: Staatssecretarissen Schmitz en Patijn liggen zwaar onder vuur, omdat ze de Kamer verkeerd heb ben ingelicht over de controle op teruggestuurde Iraanse asielzoe kers door de ambassade in Iran. 31 oktober: In de Verenigde Staten wordt de 19-jarige Britse au pair Louise Woodward door een jury schuldig bevonden aan moord. De levens lange gevangenisstraf die zij hier voor krijgt, betekent dat zij min stens 15 jaar gevangen zit. In Middelburg stort een sport vliegtuigje neer in de voortuin van een huis midden in een woonwijk. Er vallen twee doden. Wim Duisenberg. foto anp Vraag 20 Wim Duisenberg moet topman worden van de Europese Centrale Bank. Frankrijk komt echter met een eigen kandidaat. Zijn naam is: a. Jean-ClaudeTrichet b. Alain Juppé c. Philippe Arriau

de Stem | 1997 | | pagina 33