(^udjaar'97 ift ook den DE STEM Expert Bakker en medewerkers Dorpsplein 6-7 Zuidzande Tel: 0117-452222 wensen u een goed 1998 Medewerkers van dagblad de Stem en Zeeuws- Vlaamse koerier I ik doe mee' r informatie? 076) 560 20 60 ARBEIDSONGESCHIKTEN AUGUSTUS &ËKMI WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 E4 wÊÊmÊÊÊmmmÊÊÊiÊÊÊmÊmÊÊÊmÊmÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊmmÊimÊmm |n Wij wensen al onze adver teerders een zakelijk en succesvol 1998 toe hten. Helaas... fikkelder. Door een handicap en blijf je "buitenstaan". ANIB. U kunt op een adering rekenen, en met een handicap en •ehartiging en deskundig el Nederland. Postbus 850 3800 AW Amersfoort Telefoon (033) 465 43 43 1 juli: De Amerikaanse acteur Robert Mitchum overlijdt in zijn slaap. Hij is 79 jaar geworden. De Bosnisch Servische president Plavsic wordt uit haar partij ge zet na kritiek op Karadzic. 2 juli: In Bolivia worden de stoffelijke resten van de guerillastrijder Er nesto 'Che' Guevara gevonden. Guevara speelde een belangrijke rol in de Cubaanse revolutie van Fidel Castro. De Amerikaanse acteur James Stewart (89) sterft in zijn huis in Beverly Hills aan een hartstil stand. 3 juli: Het Amerikaanse ruimtevaartuig Pathfinder arriveert op Mars. De AEX-index doorbreekt voor het eerst de 900-punten grens. 4 juli: In Hebron zijn demonstraties. Aanleiding is een tekening van een joods-orthodoxe vrouw. Daarop staat de profeet Moham med afgebeeld als een varken dat de koran schrijft. Bij de rellen vallen tientallen gewonden. 6 juli: De drie Nederlandse luchtvaart maatschappijen KLM, Martinair en Transavia zijn woedend als Schiphol beperkende maatrege len aankondigt, zoals een nachte lijk startverbod voor lawaaiige toestellen. Het Marskarretje Sojourner stuurt zijn eerste beelden naar de aarde. In Cambodja escaleert de strijd tussen de twee co-premiers prins Ranarridh en Hun Sen. Duizen den mensen slaan op de vlucht. 9 juli: Judo-coach Peter Ooms moet een jaar na de aanklacht van seksuele intimidatie, door drie van zijn pupillen, voor de rechtbank in Breda verschijnen. Centraal-Europa wordt geteis terd door noodweer. Grote delen van Tsjechië, Polen, Oostenrijk en Slovenië staan blank. De Sojourner en Mars gezien vanuit de Pathfinderfoto epa 8 juli: Bij een busramp in Egypte komen acht Nederlanders om. Acht ande ren raken gewond. De bus botst op een vrachtwagen op de als do denweg bekend staande route van de toeristische trekpleister Abu Simbel naar de stad Aswan. 10 juli: In Bosnië arresteert vredesmacht SFOR voor het eerst een verdach te die wordt gezocht wegens oor logsmisdaden. Tijdens de arres tatie wordt een tweede verdachte doodgeschoten. 12 juli: De moord op Miquel Angel Blan co, wethouder van een klein Bas- kisch plaatsje, door de Baskische afscheidingsbeweging ETA is aanleiding voor grote demonstra ties tegen de ETA en zijn politie ke tak, Herri Batasuna. 14 juli: Staatssecretaris Schmitz van Justitie bepaalt dat het gezin Gümüs terug moet naar Turkije. Dit ondanks steun van prominen ten. Gümüs moet weg omdat hij niet kan bewijzen dat hij in Ne derland al vijf jaar 'wit' werkt. 15 juli: In Miami wordt de Italiaanse mo dekoning Gianni Versace dood geschoten voor zijn villa. Zijn dood krijgt enorm veel publici teit. Prominent aanwezig op zijn begrafenis is prinses Diana. 16 juli: De varkenspest slaat over naar de achterhoek, naar het Gelderse Toldijk. 3 augustus: Twee Turkse winkels in Breda zijn doelwit van aanslagen. On bekenden stichten er 's nachts brand. 4 augustus: Kees Jansma, de chef sport van de NOS, maakt bekend dat hij overstapt naar de betaalzender Canal+. Het Openbaar Ministerie hero pent een onderzoek naar de firma Vos in Alphen aan de Rijn. Die heeft onzuivere glycerine gele verd aan een bedrijf in Haïti. Verwerkt in een hoestsiroop ver oorzaakte de glycerine de dood van zeker zestig kinderen. 5 augustus: Een Koreaanse Boeing 747 stort neer op het Amerikaanse eiland Guam in de Stille Oceaan. Van de 254 inzittenden overleven dertig mensen de crash. 6 augustus: Interpol vaardigt op Nederlands verzoek een internationaal arres tatiebevel uit tegen de Surinaam se leider Desi Bouterse. Hij wordt verdacht van drugshandel. 13 augustus: Voor het gebouw van de immi gratie- en naturalisatiedienst gaan dertig Iraanse asielzoekers in hongerstaking. Ze doen dit uit solidariteit met uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers die Neder land dreigen te worden uitgezet. 14 augustus: Timothy McVeigh, de Amerikaan die schuldig is bevonden aan de bomaanslag in april 1995 op het kantoor van de federale overheid in Oklahoma City, wordt ter dood veroordeeld. 15 augustus: Op 92-jarige leeftijd overlijdt de dichteres Ida Gerhardt. Zij werd wel de grootste Nederlandse dichteres van de eeuw genoemd. In Den Bosch wordt een Soma- lisch gezin verjaagd dat naar een aan hen toegewezen woning gaat kijken. Buurtbewoners hebben het huis onder andere beklad met discriminerende leuzen. 17 augustus: In Kenia breekt een golf van ge weld uit die uiteindelijk ook het toerisme hard zal treffen. In Bosnië gonst het van de ge ruchten dat de arrestatie van Ra dovan Karadzic ieder moment een feit kan zijn. Karadzic, de voormalige leider van de Bosni sche Serviërs, wordt wegens oor logsmisdaden gezocht door het tribunaal in Den Haag. 18 augustus: De coalitie is verdeeld over een plan van minister Borst van Volksgezondheid om als medisch experiment minstens zevenhon derdvijftig drugsverslaafden gra tis heroïne te verstrekken. Vooral de WD heeft bezwaren. 19 augustus: In de zaak tegen de 'Beverwijk hooligans' krijgt het Openbaar Ministerie het bewijs niet rond. Zo is er geen verdachte voor het doden van Ajax-supporter Carlo Picornie. 20 augustus: De Brabander Marcel Wouda wordt Europees zwemkampioen 400 meter wisselslag in het Spaanse Se villa. Hij verbetert te vens het Nederlands record met 2 seconden. Spillers Petfoods in Etten-Leur, fabrikant van honden- en katten voer, kondigt aan dat de fabriek volgend jaar sluit. De 86 werkne mers worden ontslagen. 17 juli: Tegenslagen blijven het Russi sche ruimtestation teisteren. Nu trekt een bemanningslid een es sentiële kabel los. Het station tolt rond, er is geen kunstlicht en de temperatuur daalt. 21 augustus: In politiek Den Haag ontstaat gro te commotie als blijkt dat minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo een verzoek tot aanhouding van Surinames oud-legerleider Desi Bouterse aan de Braziliaanse overheid heeft tegengehouden. 18 juli: De laatste dag van de Vierdaagse in Nijmegen valt volledig in het water. 20 juli: De IRA kondigt een wapenstil stand af. De Britse premier Tony Blair stelde een bestand als voor waarde voor Sinn Fein om deel te mogen nemen aan vredesoverleg voor Noord-Ierland. 21 juli: In Liberia wordt de voormalige krijgsman Charles Taylor geko zen als nieuwe president. Taylor begon in 1989 een burgeroorlog met zijn strijd tegen de dictator- in-verval Samuel Doe. 22 juli: Centraal-Europa staat gedeelte lijk onder water als gevolg van zware regenval. In Zeeuwse mossels zit de salmo nella-bacterie. Mossels en oesters krijgen een extra afspoelbeurt 23 juli: Voor het eerst in de geschiedenis breekt de AEX-index van de Am sterdamse effectenbeurs door de 1000-punten grens, twintig da gen nadat de 900-punten grens werd bereikt. Jan Ullrich. 24 juli: De klopjacht van de FBI op And rew Cunanan, de vermoedelijke moordenaar van mode-ontwer per Gianni Versace, eindigt in diens zelfmoord op een woonboot in Miami. 25 juli: In Oost-Duitsland worden tien duizenden mensen geëvacueerd wegens dreigende overstromin gen van de rivier de Oder. De briljante scholiere Meike Ver- nooy, die ondanks een gemiddel de van een 9,6 voor haar negen eindexamenvakken vorig jaar werd uitgeloot voor de studie ge neeskunde, wordt voor de tweede keer uitgeloot. 26 juli: Tijdens een luchtvaartshow in Oostende stort een Jordaanse stuntvlieger in het publiek. Er vallen negen doden. Jan Ullrich wint op 23-jarige leeftijd de Tour de France. 28 juli: In Oirschot wordt de Russische zakenman Vadim Rosenbaoum dood in zijn woning aangetroffen. Hij zou zijn doodgeschoten, om dat hij weigerde beschermgeld te betalen aan de Russische maffia. Vraag 11 Tijdens een interview maakte kroonprins Willem-Alexander zijn ambities bekend. Welke functie wil hij graag voordat hij koning wordt? a. Jachtopziener b. Watermanager c. Stuurman Het Groningse verpleegtehuis 't Blauwbörgje komt in opspraak als familieleden van patiënten klagen dat het tehuis op eigen houtje mensen laat 'versterven'. 30 juli: Bij een dubbele zelfmoord-aan slag op de Mehaneh Yehuda- markt in West-Jeruzalem vallen 15 doden en tientallen gewonden. De aanslag wordt opgeëist door de radicaal-islamitische bewe ging Harnas. Kroonprins der. Willem- Alexan- fotoanp De Nederlandse Eurovisie-song festival-deelnemer van vorig jaar, Franklin Brown, wordt tot vijf maanden cel veroordeeld we gens aanranding. Bondscoach Guus Hiddink zegt dat voetballer Patrick Kluivert deel uitmaakt van de nationale selectie in het WK-duel tegen België. Dit na suggesties dat diens gedrag buiten het veld hem ongeschikt maakt Nederland te vertegenwoordigen. 22 augustus: Minister van Verkeer Jorritsma kondigt strenge beperkingen aan voor de luchtvaart op Schiphol. Het aantal nachtvluchten zal worden beperkt en nachtvluch ten voor charters worden verbo den. In het Servische deel van Bosnië, de Republika Srpska, dreigt het conflict tussen de door SFOR ge steunde president Plavsic en de aanhangers van oud-president Karadzic steeds meer uit de hand te lopen. 23 augustus: In Parijs, tijdens Wereldjonge rendagen, belijdt paus Johannes Paulus II schuld voor de moord op protestantse Hugenoten in 1572. Er is een ongekend hoge opkomst van 750.000 jongeren uit de hele wereld. 25 augustus: Zware buien en onweer luiden het einde in van een periode waarin de temperaturen tropi sche waarden behaalden. 27 augustus: Televisiepresentator en journa list Jaap van Meekren overlijdt op 73-jarige leeftijd. Een Algerijnse maakt duidelijk hoe terroristen mensen de keel doorsneden bij een slachting in Raïs. foto epa In Duitsland wordt de opvolger van Erich Honecker als staats- chef van de DDR veroordeeld tot 6,5 jaar. Egon Krenz wordt ver antwoordelijk gehouden voor minstens vier doden bij de Ber- lijnse Muur. 26 augustus: De ontslagen Rotterdamse korps chef Brinkman maakt duidelijk dat hij niet van plan is akkoord te gaan met zijn ontslag. Hij zegt er van uit te gaan op 1 oktober weer te beginnen. De dreigende kabinetscrisis over de afgeblazen arrestatie van Dési Bouterse tijdens diens bezoek aan Brazilië wordt afgewend. De varkenspest is nu ook overge slagen naar Zeeuws-Vlaanderen, naar Schoondijke. 28 augustus: Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) maakt verlies. Daarom moeten 3000 van de 24000 banen verdwijnen, bij De Bijenkorf, de Hema en bij M&S Mode. In de Bosnische stad Brcko raken SFOR-militairen slaags met Karadzic-aanhangers wanneer zij politiebureaus tegen hen beschermen. Vraag 12 Bijde brand die een groot ten stuk van debekervan het laatste avondmaal Eenstuk het kribje van Jezus Een stuk van de lijkwade van Jezus 29 augustus: In het dorpje Raïs dichtbij de Algerijnse hoofdstad Algiers worden zeker driehonderd mensen vermoord. Het is de ergste slachtpartij tijdens de isla mitische opstand die al aan 60.000 mensen het leven kostte. Het KNMI meldt dat de zomer van 1997 op de vijfde plaats staat van warmste zomers van de eeuw. Augustus was de warmste augustusmaand sinds 1706, toen de temperatuurmeting begon. Sjeik Yassin. 31 augustus: De hele wereld is geschokt dood de dood van prinses Diana. Die I is 's nachts in een Parijs zieken huis overleden na een auto ongeluk in de tunnel bij de Pont d'Alma. Haar nieuwe vriend, de Egyptische Dodi Al-Fayed, en de chauffeur Henri Paul waren op slag dood. In oktober liet Israël Hamas- oprichter sjeik Yassin vr.) na 9 iaar gevangenschap. Wat was de aanleiding vo deze onverwachte daad Een mislukte aanslag op een Hamasleider in Jordanië. b De vredesbesprekingen b' tussen Israël en de Palestijnen. c Yassin had geweld at- gezworen en beloofde te bemiddelen. P van prinses Diana op de route langs Buckingham Palace. In Londen is een enorme menigte op de been om afscheid te nemen van de 'prinses van het volk'.

de Stem | 1997 | | pagina 31