tZS» pa»'* T DE STEM E3 APRIL Himuttii MEI JUNI EMBER 1997 Bosnisch-Servische ent Radovan jiopt er nog een verdachte van k'daden vrij rond rn is: Mladic an Opacic jo Tudjman E2 I an Karadzic. foto epa 'a"ise spijbelaars s,r>ds 25 augustus |n geslingerd. 3 is de boete voor spijbelen? inaamse president ribosch benoemde gerleider Desi Bouterse nieuw gecreëerde :ke functie, fdt: ibassadeur van Staat viseur van Staat Iviseur van het Volk Douterse. foto epa WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 2 aprib Belgische paramilitairen komen in opspraak, nadat een militair in een Belgische krant onthult dat zij uit verveling Somaliërs mar telden tijdens de VN-missie Res tore Hope in Somalië in 1993. 7 april: In het Friese Kollum wordt het tweede geval van gekke-koeien- ziekte, BSE, geconstateerd. De komeet Hale-Bopp. 4 april: Stork trekt zich definitief terug uit plannen om een doorstart van Fokker te realiseren. Daarmee wordt de hoop op een toekomst voor Fokker door de curatoren opgegeven. 8 april: Op de Westoever van de Jordaan vallen drie doden tijdens een ge- welduitbarsting tussen het Israë lische leger en Palestijnse beto gers. De Zaïrese president Mobutu roept de noodtoestand uit. Al bij na het hele land is in handen van de rebellen van Laurent Kabila (foto rechts) 9 april: Akzo-medewerkers mogen kie zen tussen vrije tijd of extra sala ris. 16 april: De oplichter 'Heer Olivier' wordt in Duitsland gearresteerd in ver band met het uitschrijven van valse cheques. Veronica ontslaat hem als presentator van het nog te verschijnen misdaadprogram ma 'Heer Oliviers Wereld'. 22 april: Het leger van Peru maakt een einde aan de 126 dagen durende gijzeling in de Japanse Ambassa de door Tupac Amaru-rebellen. Eén van de 72 gijzelaars en alle 15 gijzelnemers komen om. 10 april: Twee Haagse bejaardenverzor gers worden veroordeeld voor moord op vijf bejaarden. Een van hen krijgt levenslange gevange nisstraf. Europese Unie-landen roepen hun ambassadeurs terug als blijkt' dat Teheran achter de aan slag op vier Koerden in Duitsland zit. 11 april: Na 20 jaar burgeroorlog treedt in Angola een regering van nationa le eenheid aan. 12 april: In Sarajevo wordt een bomaan slag op de paus verijdeld. Een Amsterdamse hoogleraar meldt dat koningin Beatrix een dubbele nationaliteit bezit; de Nederlandse en de Britse. 15 april: China meldt dat een Nederlandse handelsdelegatie onder leiding van minister Wijers van Econo mische Zaken niet welkom is, omdat Nederland in de EU kri tiek heeft geuit op het Chinese mensenrechtenbeleid. In België levert de onderzoeks- commissie-Dutroux vernietigen de kritiek op het functioneren van politie en justitie bij het op sporen van vermiste kinderen. 25 april: Zes van de acht leiders van de Ju- liet-bende horen in totaal 105 jaar cel eisen. Het is de rekening voor het vier jaar lang voeren van een maffioos schrikbewind in Zuid-West-Nederland. 28 april: De drie politiebonden en de on dernemingsraad van de politie Rotterdam-Rijnmond zeggen het vertrouwen op in korpschef Brinkman die pas een half jaar eerder was aangetreden. 30 april: Koningin Beatrix bezoekt ter ere van koninginnedag Marken en Velzen. Koningin Beatrix wuift op Koninginnedag naar het publiek in Marken. foto anp 1 mei: Labour wint voor het eerst sinds 18 jaar weer de Britse verkiezin gen. De nieuwe premier Tony Blair boekt een historische over winning door een enorme kamer meerderheid te behalen. De uittocht van Albanezen naar Italië neemt dramatische vormen aan. In Bari komt een schip aan met 1223 Albanezen aan boord. De nieuwe Britse premier Tony Blair neemt de felicitaties in ont vangst. foto epa Radio- en televisiemaker Gerrit den Braber overlijdt aan de ge volgen van een herseninfarct. 3 mei: De vijf dames van Mrs. Einstein behalen slechts vijf punten op het Eurovisie songfestival met het liedje Niemand heeft nog tijd. 5 mei: Van Aartsen geeft toestemming om een tot drie weken oude big gen op te kopen en af te maken. 7 mei: Het Oorlogstribunaal voor voor malig Joegoslavië veroordeelt de Bosnische Serviër Dusko Tadic wegens oorlogsmisdaden en ver volging op religieuze, raciale en politieke gronden. Het is het eer ste proces van het tribunaal. 10 mei: In Iran komen bij een aardbeving zeker 4000 mensen om en er val len 6000 gewonden. De schaakcomputer Deep Blue wint van de Russische groot meester Kasparov (foto rechts). 12 mei: Minister Ritzen van Onderwijs pleit ervoor dat studenten met een acht gemiddeld voor het eindexamen niet hoeven te loten voor een studie waarvoor een stu dentenstop geldt. 19 mei: In Zaire is de strijd voorbij. Kins hasa is zonder geweld ingeno men. Kabila heeft het land omge doopt tot Democratische Repu bliek Congo. 13 mei: Tegen een 51-jarige man uit Den Bosch wordt twaalf maanden geëist voor het met de dood be dreigen van koningin Beatrix. De Hoge Raad wijst de Zaanse verhoormethode deels af. 14 mei: In Moskou wordt een akkoord bereikt tussen Rusland en de Na- vo over hun toekomstige betrek kingen. 15 mei: Het Openbaar Ministerie gaat onderuit in de Julietzaak. De rechter spreekt drie verdachten vrij. Vijf anderen krijgen veel la gere straffen dan waar het OM om had gevraagd. De directeur van het Chassé Theater, Reg ten Zijthoff, moet het veld ruimen, na het misluk ken van een horecadeal met Het Turfschip. Ook algemeen direc teur van MCK De Klokkenberg moet opstappen. 16 mei: Mobutu slaat op de vlucht voor het oprukkende rebellenleger van Kabila. Hij verlaat Kinshasa en doet afstand van de macht. De re bellen eisen onvoorwaardelijke overgave van het regeringsleger. D66 wil met een wet komen die het mogelijk maakt dat vrouwen hun adellijke titel kunnen door geven aan hun kinderen. Het ka binet heeft een eerdere motie naast zich neergelegd. Turkije krijgt een storm van kri tiek over zich heen, omdat Turkse helikopters en vliegtuigen steeds boven Noord-Irak vliegen in hun klopjacht op Koerden van de af scheidingsbeweging PKK. 20 mei: In een kort geding houdt het me- diaverbod van Van Aartsen voor het verslaan van het doodspuiten van jonge biggetjes, geen stand. De media moeten in alle vrijheid verslag kunnen doen van de grootscheepse actie. 21 mei: Vier Nederlanders bereiken voor het eerst de geografische Noord pool. 23 mei: Op een informele top in Noord- wijk bereiden EU-ministers het Verdrag van Amsterdam voor. In Iran wordt de als progressief bekend staande Mohammed Khatami als president gekozen. 26 mei: De Roosendaalse zanger Jack Jersey overlijdt na een lang ziek bed aan slokdarmkanker. De Franse premier Juppé maakt bekend dat hij na de verkiezingen niet terugkomt. 27 mei: Met de ondertekening van het Navo-akkoord maakt de Russi sche president Jeltsin bekend dat hij de kernkoppen van de raket ten zal verwijderen, die op Navo- landen staan gericht. Na zes maanden wordt de zoektocht naar kinderlijkjes in een voormalige mijn in het Belgische Jumet gestaakt. Zonder enig resultaat. Vraag 6 De Mercedes waarin prinses «na en Dodi verongelukten reed volgens de Franse politie veel sneller dan de ter plekke oegestane 70 kilometer per uur, namelijk: b T,kJ!ometerPeruur r juVk!,0meterPeruur c' '4 kilometer per uur Vraag 7 Johan Stekelenburg werd burgemeester van Tilburg. Wie volgde hem op als voorzitter van de FNV? a. Lodewijk de Waal b. Wien van den Brink c. Alexander Rinnooy Kan Drie strijders van de Tupac Amaru, waaronder leider Nestor Cerpa, in gesprek met fotografen tijdens hun gijzelactie in de Ja panse ambassade in Peru. foto epa i Vraag 8 DeWimbledonwinnaarvan Wg jaar, Richard KrajS werd dit jaar in de vierde ronde uitgeschakeld Wie was zijn tegenstander? a. Pete Sampras o. Tim Henman c- Greg Rusedski 28 mei: Het Auschwitz-monument in het Amsterdamse Wertheimpark, ge maakt door Jan Wolkers, wordt voor de tweede keer vernield. De tekst 'Nooit meer Auschwitz' is niet meer leesbaar. Bill en Hillary Clinton op de Wilhelminapier in Rotterdam, waar zij de feestelijke herdenking van het Marshallplan meevieren, foto anI De Amerikaanse president Bill Clinton en zijn vrouw Hillary be zoeken Nederland ter ere van de herdenking van de Marshallhulp, die na de Tweede Wereldoorlog werd ingesteld. 30 mei: Minister Van Aartsen van Landbouw zegt dat een fok- verbod voor varkens onont koombaar is in de varkens- pestgebieden. Richard Krajicek. foto anp D^Baskische afscheidings beweging ETA deed met eer, ontvoering en een aantal aanslagen weer flink van a. Eroski Bilbo b. Partido de Loco s c. Herri Batasuna hruari werd het - "oord-Brabantse meurde dit rrst I keel i voeren islamitische ntalisten een waar vind. t deze Algerijnse ische organisatie? öollah 1 juni: In Frankrijk winnen de socialis ten ook de tweede ronde van de parlementsverkiezingen. Lionel Jospin wordt de nieuwe Franse premier. D66-leider Hans van Mierlo maakt de nieuwe lijsttrekker be kend, minister van Volksgezond heid Els Borst, 5 juni: Klazien uit Zalk, bekend van tips op televisie over de werkzaam heid van kruiden, is op 78-jarige leeftijd overleden in een ver pleegtehuis. De Rotterdamse korpschef Brinkman verliest de steun van de burgemeesters uit de regio Rynmond. Het ziet er naar uit dat 1 echt moet opstappen. juni: Noodweer veroorzaakt in Neder land voor tientallen miljoenen guldens schade. Zeker een zeiler om nadat hij overboord was geslagen. Lionel Jospin luistert naar de burgemeester van Marseille, Jean- Claude Gaudin. foto epa In Congo-Brazzaville vallen hon derden doden tijdens gevechten tussen het regeringsleger en mili ties van ex-president Denis Sas- sou Nguesso. 9 juni: Het inhaalverbod voor vracht verkeer tijdens spitsuren wordt uitgebreid met dertig gebieden. 10 juni: De directie van Schiphol noemt een tweede luchthaven in zee als beste optie voor de toekomst van de luchtvaart in Nederland. Het plan, dat 29 tot 32 miljard gulden zou kosten, zou een hoop geluids hinder besparen. 11 juni: Minister Wijers van Economische Zaken biedt zijn excuses aan als na een uitspraak van het Europe se Hof blijkt dat zeker 400 wetten en regels niet zijn aangemeld bij de Europese Commissie. Een van de daders van de beruch te bijlenmoord in Bennekom wordt veroordeeld tot vier jaar en tbs. Het gaat om het 19-jarige vriendje van Eva van R., die haar vader en stiefmoeder doodde. Haar vonnis is uitgesteld. 12 juni: Voetballer Patrick Kluivert en drie vrienden worden door een vrouw (20) aangeklaagd wegens verkrachting. Kluivert zegt dat de gemeenschap vrijwillig was. Het OM vervolgt niet wegens on voldoende bewijs. 14 juni: Het Britse supermodel Naomi Campbell wordt opgenomen na een overdosis slaappillen. Minister Van Aartsen kondigt aan dat de varkensstapel met een kwart moet krimpen. Deelnemers aan de demonstratie tegen de arrestatie van enkele honderden betogers tegen de Eurotop in Amsterdam. foto anp 16 juni: In Amsterdam tekenen de EU- leiders het zogenaamde stabili teitspact, waarmee de Europese Monetaire Unie weer een stukje dichterbij komt. Aan de Eurotop gingen dagenlange demonstraties vooraf. 17 juni: De EU-leiders komen tot een compromis voor het Verdrag van Amsterdam. Een aantal knopen wordt pas doorgehakt bij de uit breiding van de Unie met landen uit Oost-Europa. 19 juni: In Groot-Brittannië is William Hague gekozen als leider van de Tories, de Britse conservatieven. Hij volgt John Major op, die te rugtrad nadat hij tijdens de laat ste verkiezingen werd verslagen door Tony Blair. 20 juni: In Rijen wordt de 54-jarige Maja Goeijers doodgeschoten in haar woning annex kapsalon. Ver dacht wordt haar 58-jarige ex- man. 22 juni: Premier Kok is in de Verenigde Staten, in Denver, om tijdens een top van G7-landen, de zeven be langrijkste industrielanden, het succesvolle poldermodel verder toe te lichten. 23 juni: Midden-Nederland wordt getrof fen door een stroomstoring. Treinverbindingen zijn tot laat in de avond ontregeld. Oorzaak is een storing in de Flevocentrale. 25 juni: In Frankrijk overlijdt de Franse onderzee-onderzoeker, filmer, schrijver en milieu-activist Jac ques Cousteau (87) na een lang ziekbed. In Den Haag biedt de Japanse premier Hashimoto voor het eerst sinds de oorlog namens Japan ex cuses aan voor het leed dat slachtoffers is aangedaan tijdens de Japanse bezetting van Neder- lands-Indië. Prinses Diana doet tachtig cock tail- en galajurken van de hand tijdens een veiling bij Christies in New York. De opbrengst komt geheel ten goede aan liefdadig heidsinstellingen. 26 juni: Wimbledon komt in moeilijkhe den door de aanhoudende regen, waardoor het programma uit loopt. De organisatie hoeft net geen gebruik te maken van een extra week. Nadat zij is afgevallen voor het burgemeesterschap van Tilburg wordt oud-staatssecretaris Yvon ne van Rooy voorgedragen als voorzitter van het College van Bestuur van de Katholieke Uni versiteit Brabant. Mike Tyson bijt een stuk uit het oor van tegenstander Evander Holyfield. foto epa Elton John. foto epa Vraag 10 u,WhnZOn9tijderade WA cnprinSeS Diana Goodbye English Rose', een speciale versie van 'Candle '"iïeWinrf dat hij schreef Marilyn Monroe b. Grace Kelly o. Linda Lovelace 28 juni: Bokser Mike Tyson bijt tijdens een wereldtitelgevecht in Las Vegas een stuk uit het oor van zijn rivaal Evander Holyfield. Tyson wordt zwaar gestraft. Hij wordt voor on bepaalde tijd geschorst.

de Stem | 1997 | | pagina 23