(^udjaarf97 mÊÊmm MAART FEBRUARI JANUARI DE STEM DE STEM SS-™4"» 5S5SS2- 1 maart: Onder het motto '112 daar red je levens mee', wordt in Nederland een nieuw alarmnummer inge voerd. 5 maart: Trudy J. krijgt tien jaar gevange nisstraf voor het doden van de Bredase peuter Robin Bogers. Zij gaat in hoger beroep. 10 maart: Wijers probeert Stork onder druk te zetten om een doorstart van Fokker mogelijk te maken. BIJDRAGE NATASJA METS 8 februari: VVD-leider Bolkestein verbaast vriend en vijand door in een ar tikel in de Volkskrant te melden dat hij tegen uitbreiding van de Navo is. 11 februari: Jan Timmer treedt om persoon lijke redenen af als commissaris bij Philips. Een internationale drugsbende wordt opgerold met vertakkin gen in Zeeuws-Vlaanderen. 16 februari: In het Japanse Nagano wordt schaatser Ids Postma wereld kampioen bij de all-rounders. 16 januari: Opinie-onderzoek wijst uit dat de PvdA voor het eerst in 2 jaar weer de grootste partij zou zijn als er verkiezingen zouden worden ge houden. 17 januari: Marco Borsato's nieuwe cd. De Waarheid breekt alle Nederland se verkooprecords. Twee Haagse bejaardenverzor- gers worden verdacht van moord op zeven rijke bejaarden. 2 maart: Albanië lijkt af te stevenen op een burgeroorlog. Het parlement roept de noodtoestand uit. 3 maart: In het Belgische Vilvoorde de monstreren 3100 werknemers van Renault tegen de sluiting van hun fabriek. In Brussel worden na vijf jaar de stoffelijke resten gevonden van het Marokkaanse meisje Loubna Benaïssa, op loopafstand van haar ouderlijk huis. 8 maart: Jaap de Hoop Scheffer wordt ge noemd als de nieuwe lijsttrekker van het CDA. Hij wordt fractie voorzitter. 18 maart: In Maastricht wordt een GWK- kantoor opgeblazen. Een dag eer der mislukte een overval op een GWK-kantoor in Breda. Johan Stekelenburg kondigt zijn vertrek aan als FNV-voorzitter. 21 maart: In Tel Aviv vallen bij een zelf moordaanslag 3 doden, onder wie de dader. Hamas had de aansla gen aangekondigd als Israël door zou gaan met de bouw van Har Horna, een joodse wijk in Oost- Jeruzalem. 23 maart: Bij een gevecht tussen 500 Ajax- en Feyenoord-supporters op een weiland langs de A9 in Beverwijk komt een Ajax-aanhanger, Carlo Picornie (35), om het leven. Een ander raakt zwaar gewond. 1 januari: Door de ijzige kou verloopt de jaarwisseling rustig. In het Servische Belgrado wordt nog steeds hevig geprotesteerd tegen de verkiezingsfraude van president Milosevic. De Belgische rechter Jean-Marc Connerótte, onder wiens verant woordelijkheid de meisjes Sabine en Laetitia levend werden terug gevonden in het huis Mare Du troux, wordt door Het Laatste Nieuws uitgeroepen tot de man van het jaar. 9 januari: Minister Melkert belooft de mini ma een koudetoeslag. In Tel Aviv ontploffen twee spij- kerbommen vlakbij het voorma lige centrale busstation. Hierbij vallen dertien gewonden. 14 januari: Mode-ontwerper Frank Govers (64) overlijdt aan kanker. Een meerderheid van de Tweede Kamer is voor hogere straffen voor grootschalige handel in soft drugs. President Bill Clinton met vrouw Hillary en dochter Chelsea na de inauguratie voor zijn tweede ambtstermijn. foto epa 5 januari: In Europa heeft de kou al 262 le vens geëist. Vooral in Oost-Euro pa bezwijken mensen door de la ge temperaturen. 8 januari: Japan beleeft een van de ergste milieurampen uit zijn geschiede nis. Honderd kilometer kust wordt bedekt met olie, afkomstig van de Russische tanker Nakhod ka die tijdens een storm verging. Henk Angenent nummer 7) maakt deel uit van de kopgroep tij dens de doortocht in Harlingen, tijdens de Elfstedentocht, foto anp 10 januari: In Bergen op Zoom wordt een 26- jarige vrouw dood gevonden in motel de Wouwse Tol. In Sofia demonstreert een woe dende menigte voor nieuwe ver kiezingen. 15 januari: Een tandartsechtpaar in Hoofd dorp brengt zijn drie kinderen om. Trudy J. ontkent onder hypnose de moord op de Bredase peuter Robin Bogers. 18 januari: Het meldpunt Sollicitatieklach ten krijgt de eerste dag al drie honderd telefoontjes. De meeste gaan over leeftijdsdiscriminatie. 19 januari: In de Algerijnse hoofdstad Al giers vallen 21 doden na de ont ploffing van een autobom. 21 januari: Borst vindt het geslacht van de foetus een geldige reden voor ab ortus. Dit roept heftige reacties op. In Algiers vallen 7 doden en tien tallen gewonden, door diverse autobommen. 23 januari: Nederland, België en Frankrijk gaan samenwerken om de inter nationale drugshandel aan te pakken. Dit werd besloten tij dens een bijeenkomst in Breda. 24 januari: In dichte mist vallen door ket tingbotsingen tien doden, tiental len gewonden en er ontstaat een grote ravage. De grootste botsing vindt plaats op de A9, tussen het Rottepolderplein en Badhoeve dorp. De Amsterdam Arena mag zijn naam houden, nadat is besloten een schadevergoeding te betalen aan het Amsterdamse Arena Za lencentrum. De rechter besliste eerder dat het Ajax-stadion zijn naam moest veranderen. 13 maart: Een Jordaanse soldaat schiet ze ven Israëlische meisjes dood die op schoolreis waren naar een ei landje in de Jordaan. 17 maart: Het CDA wil de straf voor handel in softdrugs verdubbelen. Shell zegt in een gedragscode na drukkelijk op te komen voor mensenrechten en duurzame ont wikkeling. Het weiland bij Beverwijk na de slag tussen supporters van Ajax en Feyenoord. foto anp 19 maart: In New York overlijdt de Neder landse kunstschilder Willem de Kooning (92). Amsterdam gaat door met de bouw van IJburg, een nieuw bouwwijk in het IJ. 22 maart: Hans van Mierlo maakt bekend dat hij niet meer beschikbaar is als lijsttrekker van D66. 25 maart: Jaap de Hoop Scheffer wordt door het CDA bestuur aangewe zen als nieuwe lijsttrekker van het CDA. 7 juni: Noodweer veroorzaakt in Ne land voor tientallen miljo guldens schade. Zeker een 2 komt om nadat hij overboorc geslagen. WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 Het Hakkelaar-proces loopt ver traging op, omdat Johan 'De Hakkelaar' V. weigert zich per helikopter naar de rechtbank te laten vervoeren. Hij zegt last te hebben van vliegangst. 13 januari: De socialistische regering in Bul garije belooft nieuwe verkiezin gen. Moeder Teresa treedt af als hoofd van de Missionarissen van de Naastenliefde. Behalve de Bosnisch-Servische oud-president Radovan Karadzic loopt er nog een belangrijke verdachte van oorlogsmisdaden vrij rond in Bosnië. Zijn naam is: a. RatkoWlladic b. DraganOpacic c. FranjoTudjman 2 ^pril» Belgische paramilitairen komen I in opspraak, nadat een militair mj een Belgische krant onthult datl 7ii uit verveling Somaliërs mar-1 telden tijdens de VN-missie Bes tore Hope in Somalië m 1993. In de Alanya moord- en ver krachtingszaak doet de Turkse rechter uitspraak; twee keer le venslang en twee keer 36 jaar. De slachtoffers gaan in beroep. 20 januari: In koffieshop Istanbul in Breda wordt een man (37) doodgescho ten. Bill Clinton legt de eed af voor zijn tweede termijn als president van de Verenigde Staten. De centrale ondernemingsraad van het Rotterdamse politiekorps schort het overleg met de korps leiding op, door problemen met korpschef Brinkman. Die zou de raad niet serieus nemen. 27 januari: De Verenigde Naties waar schuwen in een rapport dat de natuurlijke hulpbronnen op aarde in recordtempo worden opgebruikt. 28 januari: Een Israëlische krant meldt dat de El Al Boeing, die 4 oktober 1992 op een flat in de Bijlmer stortte, raketten vervoerde. Dat zou de enorme explosie na de crash verklaren. 31 januari: Zwitserse banken beloven joodse organisaties inzage in hun ar chieven om zo tegoeden van jood se holocaust-slachtoffers op te sporen. Radovan Karadzic. foto epa Vraag 2 ^«temse spijbelaars worden sinds 25 augUstus op de bon geslingerd. HoehoogisdeboeteVoor oen dagje spijbelen De Rotterdamse directeur van de Dienst Sociale Zaken en Werkge legenheid J. Krosse, oud-wethou der van Tilburg, wordt ontslagen vanwege onrechtmatige declara ties van privé-uitgaven. 5 juni: Klazien uit Zalk, bekend van op televisie over de werkza, heid van kruiden, is op 78-ja leeftijd overleden in een pleegtehuis. De Rotterdamse korps Brinkman verliest de steun de burgemeesters uit de r Rijnmond. Het ziet er naar ui' hij echt moet opstappen. Bij een brand in de Haagse Schil derswijk komen zes leden van een Turks gezin om; een moeder en vijf kinderen. De brand blijkt te zijn aangestoken door een beken de van de familie. 26 januari: Woedende Albanezen gaan de straat op. Ze hebben hun spaar geld verloren door piramidefond sen. De protesten houden dagen aan. President Berisha kondigt aan speciale legereenheden in te zetten. 4 januari: De 15e Elfstedentocht vindt plaats. Winnaar is Henk Ange nent, spruitjeskweker uit Alphen aan de Rijn. Piet Kleine wordt gediskwalificeerd, omdat hij de stempelpost Hindeloopen in het donker over het hoofd zag. De komeet Hale-Bopp. 3 februari: In Belgrado slaat de politie hard in op demonstranten. In Nederland rolt de politie een internationale drugsbende op waarvan Bredanaar J.D. een van de kopstukken is. 4 februari: In het oosten van Brabant is de varkenspest uitgebroken. Alle 1700 varkens van het betreffen de bedrijf worden vernietigd en er geldt een vervoersverbod voor vee in een straal van 10 kilome ter rond de getroffen boerderij. Milosevic buigt voor de opposi tie en erkent de uitslag van de verkiezingen van november 1996. Daarmee krijgt Belgrado een burgemeester afkomstig uit de gezamenlijke oppositiepartij Zajedno. 7 februari: De leiders van de Octopus-bende van 'Hakkelaar' Johan V. wor den veroordeeld tot zes, vijf en drie jaar gevangenisstraf. Daar mee honoreert de rechter het maken van deals met criminelen. 10 februari: In Albanië vallen bij demonstra ties weer twee doden. 14 februari: Karin Adelmund wordt gekozen als voorzitter van de Partij van de Arbeid. 26 februari: Artsen zonder Grenzen geeft toe dat de hulporganisatie in no vember 1996 het aantal vluchte lingen in Rwanda en Zaïre met opzet heeft overdreven. In Roemenië wordt de ex-ko ning Michaël I enthousiast ont vangen tijdens zijn bezoek, Desi Bouterse. foto epa 3 mei: De vijf dames van Mrs. Einstt behalen slechts vijf punten op 1 Eurovisie songfestival met liedje Niemand heeft nog tijd. 28 maart: Hans Janmaat, Kamerlid voor de Centrum-Democraten, wordt veroordeeld tot 4 weken cel-straf, waarvan twee voorwaardelijk, voor het aanzetten tot discriminatie. D66-leider Hans van Mi( maakt de nieuwe lijsttrekker kend, minister van Volksgezo heid Els Borst. De introductie van het nieuwe internationale alarmnummer 1-1-2. foto anp In Ulvenhout brengt een gescheiden vader uit Bavel 's avonds zijn twee zoontjes (7 en 9 jaar) om, met een jacht geweer in het bos. Daarna pleegt hij zelfmoord. 4 april: Stork trekt zich definitief teruj uit plannen om een doorstart vai Fokker te realiseren. Daarme< wordt de hoop op een toekoms voor Fokker door de curatore opgegeven. 1 mei: Labour wint voor het eerst sin 18 jaar weer de Britse verkiezin gen. De nieuwe premier Ton Blair boekt een historische ovei winning door een enorme kamei meerderheid te behalen. In Spanje worden zo'n honderd Nederlandse vrachtwagenchauf feurs min of meer gegijzeld door hun Spaanse collega's, die met hun blokkades strijden voor een vervroegd pensioen. 13 februari: Patrick Kluivert maakt bekend dat hij naar AC Milan gaat. De echtgenote van Michael Jackson bevalt van een zoon. Deng Xiaoping in 1987. 19 februari: China's leider Deng Xiaoping overlijdt op 92-jarige leeftijd. Al in 1990 werd hij opgevolgd door Jiang Zemin, maar hij werd nog steeds als de sterke man van China beschouwd. 1 juni: In Frankrijk winnen de socia ten ook de tweede ronde van parlementsverkiezingen. Lio Jospin wordt de nieuwe Fra premier. In Oost-Brabant breekt in februari de varkenspest uit. 6 februari: Het ministerie van Landbouw kondigt aan dat 100.000 varkens zullen worden vernietigd van ongeveer 60 bedrijven uit de om geving van de door varkenspest getroffen boerenbedrijven in Venhorst en Odiliapeel. Een gescheiden vader uit Mont- fort wordt opgepakt in verband met de dood van zijn twee kinde ren (5 en 8 jaar). Het is de acht ste keer in ruim een jaar dat in Nederland kinderen door hun ouders zijn vermoord. *Het 'dreamteam' van advocaten in de Hakkelaar-zaak. Vlnr: G. Mols, P. Doedens, G. Spong, A. Moszkowicz en zijn vader, foto anp 12 februari: De Europese Commissie kondigt een exportverbod af voor vrijwel alle Nederlandse varkens. b. foto epa 28 februari: In Zaïre veroveren de rebellen van Laurent Kabila de strategi sch, belangrijke stad Kindu. De nieuwe Britse premier Ti vangst. Radio- en televisiemaker Ger den Braber overlijdt aan de volgen van een herseninfarct. 29 maart: De voormalige ARP-politicus en minister van Binnenlandse Zaken Wilhelm Friedrich de Gaay Fortman (85) (foto onder) overlijdt in Den Haag. ÏÏ|riie voeren islamitische fundamentalisten een waar schrikbewind. Hoe heet deze Algerijnse terroristische organisatie. a. GIA b. FIS c. Hezbollah foto anp 9 februari: In Albanië valt een dode tijdens betogingen in Vlorë. Demon stranten eisen vrijlating van po litieke gevangenen en willen hun geld terug van de piramidefond sen. 27 februari: Op de A16 tussen Moerdijk en knooppunt Galder wordt een inhaalverbod voor vrachtwa gens van kracht. Het verbod geldt alleen gedurende de spits- a- 25 gulden 75 gulden c. 150 gulden Vraag 3 De Surinaamse president Wijdenbosch benoemde oud-legerleider Desi Bouterse in een nieuw gecreëerde politieke functie. Die luidt: Ambassadeur van Staat Adviseur van Staat Adviseur van het Volk Vraag 4 °P 4 februari werd het a- Venhorst b. Boekei o. Odiliapeel 27 maart: In Californië plegen 39 jonge mannen en vrouwen zelfmoord door vergif in te nemen. Zij vormden een sekte. Hun massa zelfmoord hadden zij aange kondigd op het internet.

de Stem | 1997 | | pagina 22