poggerï pohl iieMatic RDEN Levenslang voor moord op kapster WILLEMSEN 331 In 1997 gemiddeld één dode per week in Zeeuws verkeer Stunten met prijs van kratje Grolsch DE STEM (langs de A12) Feesten rond millenniumyiering gaan burger goud geld kosten PROFITEER NU NOG VAN DE 1997-PRIJZEN MEDEDELING DE STEM |t de hoek 348-480460. DOPAVON Goud en nieuw Rechtbank: 'Drama in Rijen weerzinwekkend' f amilieleden gijzelaars Wanhopig geeft ie vijf »lang. U takers. Daar lopers niet n keukens lens aardig zijn. u maar. Wie Icht natuurlijk tandemakers liet meer bij. lederland staat lol met zijn dat even lazen... Onderzoek naar voorkennis bij Delft Instruments Bodemprijzen weg, producten goedkoper Vermoorde man was'bodyguard' pensionhoudster Vandaag zijn al onze kantoren gesloten vanaf 16.00 uur. Onze redacties blijven bereikbaar. BAARLE NASSAU Turnhoutseweg 5, Baarle-Nassau. Tel.: 013 - 5078868 loodgieters-installatiebedrijf lHOUSTR'EWEG 9, 4538 AG TERNEUZEN, TEL. 0115-694173 137e JAARGANG 4 KATERNEN A2 A3/AA Be Binnenkrant Binnenland 8uitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C5 Dl RTV-programma's D2 /D3 Oudjaarsbijlage E1 t/m E6 Deskundigen extra alert op virussen PAGINA 'Geknoei bij Keniase verkiezingen' DES BIBUQyfo M 8 "710311 "000218 I I I I I WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 Groenendaal stort in tijdens cross Loenhout Afzet van spaarlampen stagneert PAGINA Economie in Zeeland blijft achter PAGINA PAGINA PAGINA jaar een beeld Film 'Starship Troopers' geeft jeugd de ruimte Wie wordt de Lezer Van Het Jaar? OUDEIAARSBIJLAGE PAGINA Oudejaarsdag begint met veel wind en regen. Op Nieuwjaarsdag is het andersom: eerst droog, dan wind en regen. Het blijft zeer zacht voor de tijd van het jaar. titvnun aizkuw ERKEND Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft de 59-jarige Juan N. uit Breda gisteren veroordeeld tot levenslang. N. stond terecht voor bedreiging van en moord op zijn ex-vrouw Ma ja Goe- ijers en voor poging tot dood slag op een cliënte in de kap salon van Goeijers in de Wil- helminastraat in Rijen. Amsterdam (anp) - De Stichting Toezicht Effectenverkeer gaat on derzoeken of er maandag met voorkennis is gehandeld in aande len Delft Instruments. Die dag verwisselden liefst 161.687 aande len van eigenaar, vele malen meer dan anders. De koers steeg met 5,5 procent. Direct daarop maakte het bedrijf bekend dat de van Ge- tronics afkomstige E. de Groot de nieuwe bestuursvoorzitter wordt. Hij volgt in mei de huidige top man V. Kingma op. De aanstaan de benoeming was binnen de on derneming op kleine schaal be kend. Kingma zegt het onderzoek vol vertrouwen tegemoet te zien. De reactie van N. gisteren: „Het is jammer." In haar vonnis spreekt de rechtbank over uiterst wrede en weerzinwekkende fei ten. Zij heeft de eis van levens lang gevolgd omdat de kans er anders in zit dat N. na zijn vrijla ting zijn twee dochters zal probe ren te doden. Hij heeft die kort voor zijn berechting nog vanuit de gevangenis gebeld en be dreigd. Hetzelfde heeft hij vijf tien jaar lang bij zijn ex-vrouw gedaan. De van oorsprong Spaanse schut ter heeft geweigerd mee te wer ken aan een diepgaand onder zoek naar zijn geestesvermogens in het Pieter Baan Centrum. Daarom kon de rechtbank voor de strafmaat geen rekening hou den met een eventuele vermin derde toerekeningsvatbaarheid. Volgens de verdachte heeft Maja Goeijers hem bij hun scheiding in 1983 financieel te pakken geno men. Hij was ervan overtuigd dat zij hem nog minstens drie ton schuldig was. De rechtbank zegt dat nergens is gebleken dat N. recht had op een grote som geld, terwijl hij dat ook niet aanneme lijk heeft gemaakt. Het is de rechtbank opgevallen dat Juan N. geen spoor van be rouw toont en ook geen inzicht lijkt te hebben in zijn handelen. Hij heeft ook niets geleerd van zijn celstraf van acht jaar nadat hij zijn broer in Spanje na een ru zie had doodgeschoten. Ook bij de moord op Maja Goeijers ge bruikte N. een hagelgeweer. De rechtbank was het volstrekt oneens met het advies van de psy chiater. Die heeft voorgesteld N. een deels voorwaardelijke straf te geven met als bijzondere voor waarde deelname aan een ge spreksgroep. Tijdens de behandeling van de strafzaak zei officier van justitie mr. F. Ie Cocq dat N. sowieso al twee redenen kan verzinnen om zijn dochters wat aan te doen. Zij erven het geld van hun moeder en een van hen wil haar achternaam veranderen om de band met N. definitief te verbreken. De rechtbank wees op de zeer traumatische ervaringen van de nabestaanden van Maja Goeijers en van de klant, die ernstig ge wond raakte. „Wat op 20 juni in de kapsalon gebeurd is, tekent hen voor het leven," aldus het vonnis. In de praktijk worden veroorde lingen tot levenslang na een gra tieverzoek meestal omgezet in twintig jaar. Dan geldt de voor waardelijke invrijheidsstelling nadat tweederde van de straf is uitgezeten. Het komt zelden voor dat iemand in Nederland zijn he le leven gevangen blijft. Door Els Grosfeld Breda/Terneuzen - Nog voor de jaarwisseling '97-'98 ach ter de rug is, zijn cateraars, theaterdirecteuren en boe kingsbureaus al volop bezig met de millennium-viering over twee jaar. Een rondje langs een aantal van deze ondernemers leert dat die de burger goud geld gaat kosten. Als hij deze historische avond tenminste niet zelf zijn gasten wil bedienen en liever een van de megafeesten bezoekt. Wie tot dat laatste besluit, zal flink moeten betalen. Bekende Nederlanders zijn op zijn vroegst te boeken vanaf begin 1999, zeg- I gen de boekingsbureaus. Bij de stormloop die dan verwacht wordt, zal het principe gelden van de hoogste bieder, waardoor de gages de pan uit rijzen. Hetzelfde geldt voor het inhuren van technisch materiaal. En voor de personeelskosten. Want wie wil er nu werken tijdens een his torisch moment dat slechts één keer eerder voorkwam sinds het begin van onze jaartelling? Daar zal toch iets tegenover moeten staan. En de kosten worden doorberekend op de prijzen van de toegangskaarten. Daarom kunnen nu nog geen aanvragen gehonoreerd worden voor het bijwonen van bijvoor beeld een avondje ShowBizCity in Aalsmeer, het nieuwste pro ject van Joop van den Ende. De reserveerlijn van Van den Ende Producties heeft al wel een aan tal van zulke verzoeken binnen gekregen, zegt woordvoerder P. Tabernal. „Ook voor andere pro ducties, maar we kunnen de aan vragen niet honoreren voor we precies weten wat er gaat gebeu ren. Daarover zijn we nog volop in gesprek." Zijn collega J. Hoogerwerf van Artiestenmanagement, waar de Van den Ende-coryfeeën geboekt kunnen worden, gaat ook nog niet in op verzoeken voor de eeuwwisseling. Een ander groot probleem is het krijgen van personeel. P. Wert- her, exploitant van het Bredase Turfschip'. „Je moet maar af wachten voor welke prijs mensen het vieren van dat speciale mo ment willen opgeven. We hebben al wel aanvragen, maar maken dus geen afspraken. Dat kun je nog niet doen, want je weet pas vrij kort tevoren wat het moet gaan kosten." H. van Tol van De Zeeuwse Cate ring uit Terneuzen zit er niet zo mee. „Wij gaan, naast het cate ren, ook zelf iets organiseren. We zijn volop bezig met het ontwik kelen van ideeën. Er zal extra personeel aangetrokken moeten worden, ja. Maar de mensen hier willen echt wel werken, daar ben ik niet bang voor." Het lijkt dus wachten te worden tot het moment dat het maken van vaste afspraken niet meer uitgesteld kan worden. Voor R. Enklaar van de horeca-tak van Randstad Uitzendbureau ligt dat tijdstip voor de zomer van 1999. „Op 30 december komen met de vraag om dertig man extra per soneel, dat is absoluut te laat." (ADVERTENTIE) Zowel in onze woonmeubel- als slaapkamerspeciaalzaak profiteert u nog van de huidige, lagere 1997-prijzen. Bespaar uzelf dus honderden guldens en kom VANDAAG nog naar Baarle-Nassau. Oudjaarsdag tot 16.30 uur open. Nieuwjaarsdag gesloten. In de gevangenis in het Braziliaanse Sorocaba houden gedetineerden meer dan zeshonderd mensen gegijzeld. Hun radeloze familieleden klampen zich vast aan het hek. foto epa Sao Paulo (ap/rtr) - Zwaarbewapende gevange nen houden nu al drie dagen meer dan zeshon derd bezoekers en bewaarders gegijzeld in een gevangenis in Sorocaba in het zuidoosten van Brazilië. Onder de gijzelaars zijn zo'n driehon derd vrouwen en tweehonderd kinderen, bezoe kers van gedetineerden. Een cipier zei gisteren dat de gijzelnemers de zeven tien bewaarders onder him gijzelaars folteren. De be waarders zouden ondersteboven worden opgehangen en met messen, stokken en ijzeren staven worden be werkt. De muiters hebben gisteren een medegedetineerde doodgeschoten. Daarmee is het dodental sinds het begin van de opstand op drie gekomen. De gijzeling volgde op een mislukte ontsnappingspo ging, waarbij twee personen de dood vonden. Vijftien gedetineerden werden zondagmiddag betrapt toen ze verkleed als vrouwen in gezelschap van bezoekers probeerden de gevangenis te verlaten. Na de ontdek- Van onze verslaggeefster Middelburg - Gemiddeld één verkeersdode per week. Dat is de trieste conclusie die het Re gionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) ver bindt aan het aantal verkeers doden over 1997 in Zeeland. Vielen er in 1996 41 doden in het verkeer, dit jaar stijgt het aantal dodelijke slachtoffers naar 51. Dat is een stijging van 24 procent. Sinds het rampjaar 1991 (58 do den) is dit cijfer niet meer zo hoog geweest. In Zeeuws-Vlaanderen en op de Bevelanden steeg het aantal verkeersdoden het sterkst ten opzichte van vorig jaar (res pectievelijk 46 en 44 procent). West-Zeeuws-Vlaanderen is de meest onveilige regio van heel Zeeland. Ondanks de actie 'Duur zaam Veilig' waren hier het afge lopen jaar acht verkeersdoden te betrefmeri'Hn heel Zeeuws-Vlaan deren overleden negentien men sen ten gevolge van verkeers ongelukken (vijf in de Kanaalzo ne, zes in Oost-Zeeuws-Vlaande ren). In de tweede helft van dit jaar zijn in heel Zeeland ruim twee keer zo veel slachtoffers gevallen als in de eerste zes maanden (35 tegen 16). Vooral september scoorde slecht met negen ver keersdoden. Van de verkeersdoden viel dit jaar 40 procent in de leeftijdsca tegorie 31-64 jaar, 33 procent in de categorie 18-30 jaar (een aan- Door Paul Verlinden Breda - Een krat Grolsch is nergens in Nederland voor minder dan 19 gulden te koop. Dat is de bodemprijs die de bierbrouwer bij de supermarkten bedongen heeft. Maar vanaf morgen wor den alle bodemprijzen losgelaten. „Grolsch wordt bij ons enke le guldens per krat goedkoper," zegt directeur J. Bastmeijer van de kleine supermarktketen Nettorama. Hoeveel het bier bij Nettorama, een echte discounter, precies gaat kosten, houdt Bastmeijer uit concurrentie-overwegingen nog tot maandag geheim, want dan gaan de nieuwe aanbiedin gen gelden. Bastmeijer is ver heugd dat hij eindelijk zelf kan bepalen welke prijzen hij kan hanteren bij Nettorama. „Wij danken de minister." De minister in kwestie is Hans Wijers van Economische Zaken. Hij heeft het besluit gen omen de bodemprijzen per 1 januari 1998 af te schaffen. Tot vandaag be paalden de fabrikanten welke prijs de supermarkten minimaal moesten hanteren voor hun arti kelen. Deze bodemprijs is opge bouwd uit inkoopprijs, btw en een stukje marge. Door het loslaten van de bodem prijzen zal de consument goed koper kunnen gaan winkelen, voorspelt voorzitter J. van den Broek van het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel. Het voordeel voor consumenten die A-merken kopen, kan op lopen tot vijf procent, terwijl de mensen die C- en huismerken in slaan hun voordeel beperkt zien tot misschien een half procentje, aldus Van den Broek. Met name de fabrikanten van A- merken hebben de bodemprijzen lang gekoesterd. Zij vinden dat de kwaliteit die hun merken uit stralen niet onderuit gehaald mag worden door gestunt met prijzen. Voor supermarkten is het echter interessant om popu laire A-merken goedkoop aan te bieden. Ze verdienen er dan wel minder op; maar ze lokken zo wel klanten naar de winkel. Nettorama kwam er twee jaar geleden achter wat er kan ge beuren als tegen de wil van een producent in de bodemprijzen worden losgelaten. De super marktketen ging stunten met Grolsch-bier. De brouwer stapte naar de rechter en Nettorama moest op zijn schreden terugke ren. Het is dan ook niet voor niets dat Nettorama pas vanaf maandag Grolsch in de aanbie ding doet. Andere A-merken worden vooruitlopend op de nieuwe maatregel, al enkele maanden onder de prijs ver kocht, maar met Grolsch durfde Nettorama de stap nog niet aan. VERVOLG OP ECONOMIE - A7: 'Niemand is gebaat bij prijzenslag' Leeuwarden (anp) - De politie heeft gisteren het tweede lijk geïdentificeerd in de Anjumse moordzaak. Het gaat om de 38- jarige Hermanus Sonnemans. De man was al een half jaar niet meer in het dorp gezien. De bewoners van het Friese dorp noemden hem de 'bodyguard' van de hoofdverdachte, de 52-ja- rige eigenaresse M. van der E. van pension Het Station. Op haar erf lagen twee lijken begra ven. Over de doodsoorzaak van Sonnemans wil justitie nog niets kwijt. Justitie verwacht vandaag de uitslag van de infraroodfoto's die maandag zijn gemaakt van uit twee F16-toestellen boven Anjum. Daaruit moet blijken of er nog meer lijken liggen. De rechtbank in Leeuwarden beslist vandaag of het voorarrest van de tweede verdachte ver lengd wordt. Deze 40-jarige vrouw uit Borne, die gast was in het pension, ontkent iedere be trokkenheid. (ADVERTENTIES) king volgde een kort vuurgevecht met bewaarders, waarbij een gevangene en een bezoekster werden ge dood. De vleugel waar de gijzelhouders met hun gij zelaars zitten, is omsingeld door de militaire politie. De muiters namen aanvankelijk 716 mensen in gijze ling. 78 bezoekers werden later vrijgelaten. De gijzel nemers eisen meer wapens en een gepantserde vluchtauto. Volgens Braziliaanse media vinden er tussen de gijzelnemers en de overheid echter geen on derhandelingen plaats. De vrouw die werd doodgeschoten, had de vrouwen kleren de gevangenis binnen gesmokkeld. Ook zou ze geweren en granaten naar binnen hebben gebracht. De granaten zouden vastgebonden zijn aan de voeten van gijzelaars. In de gevangenis zitten ongeveer negenhonderd men sen, vierhonderd meer dan waar de inrichting op is berekend. Opstanden komen dikwijls voor in de overbevolkte Braziliaanse gevangenissen. De span ningen worden ook verhoogd doordat gedetineerden dikwijls jaren op hun proces moeten wachten. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND zienlijke stijging met 9 procent ten opzichte van 1996), 20 pro cent in de categorie 65 jaar en ou der (een lichte daling met 2 pro cent ten opzichte van vorig jaar, de helft verongelukte als fietser). De grootste stijging doet zich voor onder de bestuurders en pas sagiers van personenauto's. Hier is sprake van een spectaculaire toename met maar liefst 80 pro cent, van 19 verkeersdoden in 1996 naar 34 dit jaar. Daartegenover staat een opval lende daling met 25 procent van de kwetsbare groep van fietsers, bromfietsers en voetgangers (van 16 in 1996 naar 12 in dit jaar). VERVOLG OP ZEELAND - Cl: Meeste verkeersdoden bij eenzijdige ongevallen De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: O een proefabonnement van 6 weken voor 32,50 of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving33,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving96,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro99,75 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:. Adres;. Postcode:...Plaats:.... Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 AGBLA0 VOOR ZUIDWEST-NEDERUN

de Stem | 1997 | | pagina 1