DE STEM Amoureus gefladder in 4Starship Troopers' Cabaret en opera op één podium Popkenners geven de voorkeur aan Radiohead D1 Paul Verhoeven slaat terug met sf-spektakel Lang leve de opera' nu in tv-versie Gids i i WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 poor Jos Kessels Aan de vooravond van de Os car-uitreiking werd Showgirls van Paul Verhoeven in 1996 Hollywood uitgeroepen tot de slechtste film van het jaar. Met zijn gebruikelijke bra voure nam de regisseur de prijs lachend in ontvangst, maar hij zal zich na de mis kleun toch achter de oren ge krabd hebben. In de tien jaar dat hij nu aan de Amerikaanse westkust vertoeft is hij vertrouwd geraakt met de wetten van Hollywood. Een daar van luidt: een succesvolle regis seur mag rustig een keer een van flop draaien, maar de volgende moet dan wel weer raak zijn. Er zijn voorbeelden te over van cineasten die daarover gestrui keld zijn. John McTiernan en Jo hn Badham bij voorbeeld tuimel den uit de zogenaamde A-catego rie van actieregisseurs, omdat ze na een reeks hitfilms plotseling de ene flop na de andere produ ceerden. Verhoeven, die ook tot dit selecte A-gezelschap behoort, kent het lot van zijn collega's en zal deze druk gevoeld hebben. Daarom heeft hij met zijn nieuwe film Starship Troopers geen enkele ri sico willen lopen. Niet alleen is science fiction het genre waar mee hij zijn grootste triomfen vierde (Robocop, Total Recall), het verhaal en de speciale effec ten zijn ook op het lijf geschreven van de jeugdige popcorn-genera- tie, al is de film bepaald niet ge schikt voor de kleinsten. Schreeuwerig Starship Troopers, gebaseerd op een sf-klassieker van Heinlein, speelt zich af in een onbepaalde toekomst en begint met een schreeuwerig promotiefilmpje, waarin de jeugd opgeroepen wordt in dienst te gaan om de we reld te redden. De jonge Johnny Rico wil om an dere redenen een poosje 'rond hangen in de galaxy'. Zijn vrien din Carmen volgt een cursus voor piloot worden en Johnny wil haar niet uit het oog en uit het hart Ruimteschepen op insektenjacht in 'Starship Troopers' van Paul Verhoeven verliezen. Er zijn de nodige com plicaties. Klasgenote Dizzy is verliefd op Johnny en sluit zich net als hem aan bij de infanterie. Carmen op haar beurt wordt be geerd door een vlotte piloot. Terwijl het hartzeer door het heelal vliegt, bedreigen reusach tige insekten het leven op de pla neten. Het duurt niet lang of de verliefden hebben andere zorgen aan het hoofd. Starship Troopers leunt inhoude lijk voornamelijk op de jeugdige liefdesschijnbewegingen in de ruimte en visueel op de (Ameri kaanse) aantrekkelijkheid van de hoofdpersonen en de gevechten j Door Paul Verlinden Natuurlijk, smaken verschillen. Maar de kenners zijn het dit keer redelijk eens over de vraag welke de beste pop-cd's van 1997 zijn. Wij vroegen weer aan een aantal mensen uit Zuid- West-Nederland, die zich op de een of andere manier met pop muziek bezighouden, naar hun favoriete schijfjes van het afge lopen jaar. Wat vooral opvalt, is dat de zes meest genoemde platen ook voorkomen in de vermaarde Top 10 van muziekblad OOR. De nummer één uit OOR is ook de winnaar in De Stem, blijkt bij het turven: OK Computer van Radiohead. Een verrassing is dat zeker niet, want die cd vol met melodieuze britpop werd dit jaar voortdu rend met superlatieven overladen. Een goede tweede in De Stern-lijstjes is de cd Buena Vista Social Club, het Cubaanse uitstapje van Ry Cooder. De plotse populariteit van de Cubaanse muziek wordt onderstreept met de eervolle vermel dingen voor A Toda Cuba Le Gusta (een pro ject waar Cooder eveneens bij be trokken was). De derde plek (drie vermeldin gen) wordt ge deeld door meer dere artiesten. Het dance-genre is goed vertegen woordigd met disco-techno van Daft Punk, drum 'n' bass van Roni Size en big beats van The Chemi cal Brothers. Zij delen de derde stek met oude rot Bob Dylan die met Time Out Of Mind bewees nog altijd tot de top te horen. Drie vermeldingen waren er ook voor de jazzy soul van Erykah Badu en de britpop van The Verve. Een hele zwik artiesten kreeg twee vermeldingen. Met genoegen con stateren we dat daar ook muziek van Nederlandse bodem bij zit: de peei-polka's van Rowwen Hèze, de lo-fi van Ford's Imaginary Inferno en de gedegen nederpop van Van Dik Hout. Vinden de voorkeuren van de popmuziekkenners nou ook navolging bij het grote publiek? Niet bepaald. Halen we er de eerste tien van de Mega Album Top 100 bij dan zien we nog niet één plaat die ook in De Stem-iijstjes vermeld is. Radiohead komen we in de Mega-lijst pas tegen op de veertigste stek. Maar Radiohead en Ry Cooder worden dan ook niet zoals Marco Bor- satoenThe Spi- *-6 Girls ge steund door vele ^arketingmil- joenen. Of komt het toch omdat smaken ver schillen? met de monsters. Verhoeven heeft een groep relatief onbekende ac teurs en actrices gerecruteerd, met een supergladde Amerikaan se uitstraling. Niet alleen vormen ze een tegen wicht tegen de foeilelijke insek ten, maar uiterlijk hebben ze de allure van comic-helden. Hun amoureuze gefladder in de ruim te wordt door Verhoeven al even simpel behandeld, omdat hij wel weet dat dit gedoe alleen maar dient om het spektakel bijeen te houden en het jonge publiek bij de les te houden. Waar het bij een film als deze toch om gaat zijn de speciale ef fecten. Die liegen er niet om. Het leger insekten is afschrikwek kend genoeg en Paul Verhoeven laat maar te graag te bloedige re sultaten zien van hun vernieti gingsdrang. De camera bezoekt regelmatig de vlooienmarkt in le dematen en staat uitgebreid stil bij een staaltje hersenzuigen. Niet alleen de monsters zorgen voor opwinding, ook de beelden van de kolossale ruimteschepen imponeren. Tussen de bedrijven door slaagt Verhoeven er toch weer in zijn persoonlijk stempel op de film te drukken. Zo gebruikt hij de nodi ge nazi-symbolen en voert een fascistische kampinstructeur op, die onorthodoxe opvattingen heeft over het drillen. Cynisch Verhoeven doorspekt de film ook met harde, cynische zwarte hu mor, zoals een tv-executie, te zien op alle kanalen. Komisch is ook een promotiefilmpje van de in- sekten-bestrijding op aarde, waarbij kinderen zich ook niet onbetuigd laten en hun steentje bijdragen. Natuurlijk ontbreekt bij Verhoe ven het bloot niet, al is hij daar ditmaal wat zuiniger mee, om te voorkomen dat de film alleen voor volwassenen toegankelijk is. Starship Troopers mag dan geen hemelbestormende film zijn, Paul Verhoevens science fiction-strip- verhaal zal de jeugd en de lief hebbers ongetwijfeld plezieren, terwijl de spraakmakende regis seur duidelijk maakt dat hij nog steeds tot de betere actiefilmers behoort. 'Starship Troopers' van Paul Verhoe ven draait (vanaf morgen) in City in Roosendaal en Cinem'actueel in Ber gen op Zoom. Door Marcel Linssen Ze was al verdwenen uit de schijnwerpers, vond dat ze een punt moest zetten achter haar carrière. Maar thuiszit tend, kwam cabaretière Jas- perina de Jong erachter dat ze het toneel niet kon mis sen. „Ik had veel meer ener gie dan ik dacht", vertelt ze lachend in de Amsterdamse stadsschouwburg. Samen met operazanger Lieuwe Visser trok Jasperina anderhalf jaar door de schouwburgen met de theatermusical Lang leve de opera. Vanavond bij de Avro de televisieversie van deze musi cal. Om die te maken hebben Lieuwe Visser en Jasperina de Jong de afgelopen zomer, nota- bene midden in een hittegolf, achttien dagen in de Antwerpse Bourla-schouwburg vertoefd. „Dat was meteen na het thea tertournee. Achteraf was het beter geweest als we eerst wat rust hadden genomen. Na zo'n tournee is je stem vermoeid en tijdens de opnamen hebben we ook elke dag vijf uur staan zin gen. Maar ach, dat hoor ik, an deren merken dat niet eens." De vocale prestaties van Lieuwe Visser en Jasperina de Jong in de tv-bewerking van Lang leve de opera zijn overigens uitste kend. Je zou hooguit kunnen zeggen dat de vakvrouwe De Jong niet zo snel tevreden is. „Het is toch ook een beetje mijn kindje", zegt ze. Lang leve de opera is het hilari sche verhaal over een operazan ger die na een vernietigende re censie in een krant, die hem zijn baan kost, de betreffende recen- Jasperina de Jong en Lieuwe Visser sente gijzelt. Hij neemt haar mee naar het theater waar de twee in eerste instantie als kem phanen tegenover elkaar staan. Maar langzaam maakt verach ting plaats voor begrip. Het duo, voor één nacht tot elkaar veroordeeld omdat alle theater deuren dicht zijn, begint toe komstplannen te smeden. Het idee voor deze theatermusi cal kwam van Hans van Willi- genburg. Jasperina, op zoek naar een concept om iets samen te doen met Lieuwe Visser, sein de haar oude companen, tekst schrijver Ivo de Wijs en compo nist Joop Stokkermans, in. Uit eindelijk is Lang leve de opera een mix geworden van cabaret en musical. Er wordt van het eerste tot het laatste woord ge zongen. De grote hoeveelheid spitsvondigheden en woordspe lingen verwijzen naar het caba ret, de oude liefde van De Jong en De Wijs, Jasperina de Jong: „Voor Lieu we was dit een concept waarin zijn stem goed uit zou komen. En voor mij was het een heel nieuw pad. Maar ik kon lekker zingen, en dat kan ik gewoon goed. Ja, sorry hoor! Voor de tv-versie van Lang leve de opera is op wel dertig ver schillende plekken in de Bour la-schouwburg gefilmd. Jasperina: „We zijn overal ge weest. Het podium, de kleedka mers, de catacomben, maar ook de vestibule en allerlei plekken achter het podium waar het pu bliek nooit komt. Maar het was echt stikkend, veel te warm. Moet je je voorstellen dat je bij 35 graden in een snikhete schouwburg in een kist moet kruipen zoals ik. Niet te harden gewoon, maar wel leuk." 'Lang leve de opera', nieuwjaarsdag, Nederland 1, 20.21 uur LEO NIERSE (recensent De Stem) 1. Steve Earle - El Corazon 2. John Fogerty - Blue Moon Swamp 3. Bob Dylan - Time Out Of Mind 4. Buddy Miller - Poison Love 5. Paul McCartney - Flaming Pie 6. Jerry Garcia Band - How Sweet It Is 7. Julie Miller - Blue Pony 8. Velvet Underground - Fully Loaded 9. Dylan ea. - Tribute To Jimmie Rodgers 10. Eric Bibb - Good Stuff WIM VAN LEEST (recensent De Stem) 1. David Byrne - Feelings 2. Jim Tenor - Intervision 3. Bob Dylan - Time Out Of Mind 4. Afro Cuban All Stars - A Toda Cuba Le Gusta 5. A Reminiscent Drive - Mercy Street 6. Ry Cooder - Buena Vista Social Club 7. Mike Henderson - Edge Of The Night 8. Hall Oates - Marigold Sky 9. James Taylor - Hourglass 10. John Hiatt - Little Head LOTTE VAN DIJCK MARJOLEIN REITSMA (singer/songwriters, Etten-Leur) 1. Björk - Homogenic 2. Diverse artiesten - Soundtrack Shine 3. Radiohead - OK Computer 4. Erykah Badu - Baduizm 5. Janet Jackson - Got 'till It's Gone 6. Wizards Of Ooze - Bambee 7. U2 - Pop 8. Mathilde Santing - Mathilde, Mathilde... 9. Portishead - Portishead 10. Lamb - Gorecki ROB MUSTERS (Popmedewerker De Stem) 1. Brassed Off - Original Soundtrack 2. Fred Piek - Vroeger Is Terug 3. Reprazent Feat. Roni Size - New Forms 4. The Verve - Urban Hymns 5. Life Of Agony - Soul Searching Sun 6. Ford's Imaginary Inferno - Life Without Ourselves 7. Eric Bibb - Good Stuff 8. Daft Punk - Homework 9. Buddy Miller - Poison Love 10. Radiohead - OK Computer MARCEL VAN BRAKEL (Deejay, Breda) 1. Optiganally Yours - Spotlight On Optiganally Yours 2. Busta Rhymes - When Disaster Strikes 3. Atari Teenage Riot - The Future Of War 4. The Chemical Brothers - Dig Your Own Hole 5. Cake - Fashion Nugget 6. Guided By Voices - Mag Earwhig! 7. Neuk - Dopehead Troef 8. The Way Out Chapter - Hardleaders 9. Sukia - Sukia 10. Korn - Live is peachy CARLINA DOUW (Zangeres Capablanca?, Roosendaal) 1. Guided by Voices - Mag Earwhig! 2. Motorpsycho - Angels And Deamons At Play 3. Descendents - Everything Sux 4. Motorpsycho - Starmelt (ep) 5.16 Horsepower - Low Estate 6. Triptych - Superflies 7. Nomeansno - Nomeansno 1997 8. Ford's Imaginary Inferno - Life Without Ourselves 9. Pavement - Brighten The Corners 10. Blue Tip - Dischord 101 JOEP TROMMELEN (recensent De Stem) 1. Nick Cave the Bad Seeds - The Boatman's Call 2. The Walkabouts - Nighttown 3. Bob Dylan - Time Out Of Mind 4. Tindersticks - Curtains 5. Mick Harvey - Pink Elephants 6. Paul Simon - Songs From The Capeman 7. KD Lang - Drag 8. Tarnation - Mirador 9. Ry Cooder - Buena Vista Social Club 10. Van Dik Hout - Kopstoot Van Een Vlinder FERDIWELS (CD-verkoper Play it Again, Breda) 1. Live - Secret Samadhi 2. Lee Rocker - No Cats 3. Mark Foggo and the Skasters - St. Valentines Day Massacre 4. Texas - White On Blonde 5. Ezio - Diesel Vanilla 6. Batmobile - Welcome To Planet Cheese 7. Jan James - Soul Desire 8. Radiohead - OK Computer 9. Greenday - Nimrod 10. Toy dolls - One More Megabyte JACK BAKKERS (CD-verkoper Roots Mail Music, Breda 1. Kronos Quartet - Early Music 2. I Delcttanti, Sweet Musicke, Dulzaines - Vin cenzo Ruffo 3. Joel Rubin Jewish Music Ensemble - Beregovs ki's Khasene 4. Nikola Parov - Kilim 5. Ensemble Accentus - Sephardic Romances 6. Milladoiro - As fadas de estrano nome 7. Alia Francesca - Richard Coeur De Lion 8. Kudsi Erguner Derya Turkan - Chemins 9. Panta Rhei - European Music Today 10. Gabriela - Detras del sol PETER DE GRAAF (CD-verkoper Echo-Audio, Terneuzen) 1. Keb'Mo - Just Like You 2. Morrisey - Malajusted 3. Ry Cooder - Buena Vista Social Club 4. Thom Rotella - Can't Stop 5. B.B. King - Deuces Wild 6. Steve R. Vaughan - Live at Carnagie Hall 7. Fleetwood Mac - The Dance 8. Paul Simon - Songs From The Capeman 9. Paul McCartney - Flaming Pie 10. Loreena McKennith - Book Of Secrets MARJOLEIN ROTSTEEG (Popmedewerkster De Stem) 1. Monaco - Music For Pleasure 2. John Fogerty - Blue Moon Swamp 3. The Verve - Urban Hymns 4. Tuesday Child - Universal Playground 5. Daft Punk - Homework 6. Van Dik Hout - Kopstoot Van Een vlinder 7. The Chemical Brothers - Dig Your Own Hole 8. Supersub - Window Shopping 9. Erykah Badu - Baduizm 10. Junkie XL - Saturday Teenage Kick PETER JEUCKEN (Coördinator Poppodium PARA, Breda) 1. Supernaturals - It Doesn't Matter Anymore 2. Fountains Of Wayne - Fountains Of Wayne 3. Reprazent Feat. Roni Size - New Forms 4. Radiohead - OK Computer 5. The Verve - Urban Hymns 6. Ry Cooder - Buena Vista Social Club 7. Hurricane 1 - Hurricane 1 8. Rowwen Hèze - Water, Lucht En Liefde 9. Seahorses - Do it Yourselves 10. Teenage Fanclub - Songs From Northern Brit tain PAUL VERLINDEN (Recensent De Stem) 1. Rowwen Hèze - Water, Lucht En Liefde 2. Erykah Badu - Baduizm 3. Reprazent Feat. Roni Size - New Forms 4. Afro Cuban All Stars - A Toda Cuba Le Gusta 5. Daft Punk - Homework 6. G. Love and Special Sauce - Yeah, It's That Easy 7. Charlie Hunter Quartet - Natty Dread 8. EPMD - Back in Business 9. Adam F. - Colours 10. Diverse artiesten - The Future Sound Of The UK STEVEN VISSER (Programmeur Botte Hommel, Bergen op Zoom) 1. Junkie XL - Saturday Teenage Kicks 2. Grumpyhead - Grumpyhead 3. The Prodigy - The Fat Of The land 4. Björk - Homogenic 5. Fixation - The Building 6. Radiohead - OK Computer 7. Blur - Blur 8. Portishead - Portishead 9. The Chemical Brothers - Dig Your Own Hole 10. Atari Teenage Riot - The Future Of War MEGA ALBUM TOP 100 (Gebaseerd op verkoopcijfers) 1. Marco Borsato - De Waarheid 2. Spice Girls - Spice 3. Total Touch - Total Touch 4. Andrea Bocelli - Romanza 5. F. Bauer M. Weber - Het duetalbum 6. No Doubt - Tragic Kingdom 7. No Mercy - My Promise 8. Celine Dion - Falling Into You 9. Jantje Smit - Ik Zing Dit Lied Voor Jou 10. Toni Braxton - Secrets DE ALLERLEKKERSTE LIJST (Recensenten Muziekblad OOR) 1. Radiohead - OK Computer 2. Reprazent Feat. Roni Size - New Forms 3. Ry Cooder - Buena Vista Social Club 4. The Verve - Urban Hymns 5. The Prodigy - The Fat Of The Land 6. Nick Cave The Bad Seeds - The Boatmans Call 7. Bob Dylan - Time Out Of Mind 8. Daft Punk - Homework 9.16 Horsepower - Low Estate 10. Cornershop - When I Was Born For The Seventh Time

de Stem | 1997 | | pagina 17