In het nieuws in 1997 Él Oktober November December DE STEM ZEELAND i i i i WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 £5 Harmen Siezen geeft het startsein voor de Zeeuwse televisie. De eerste pieperjaswedstrijd in Axel. Wie de meeste aardappe len schilt krijgt driehonderd gulden. f a't fwft; 1 Minister De Boer vindt dat de provincie bij de vervuiling in Zelzate adequaat gereageerd heeft. De tarieven van PSD-voetgangers gaan fors om hoog 2 Rabo bank investeert in West-Zeeuws-Vlaan- deren Zeeland krijgt zijn eigen televisie. 3 De Werkgroep Kernenergie stopt na jarenlang actievoeren 4 Duurzaam Veilig wordt toch aangepast na kri tiek. Paardenkastanje in bloei in Zaamslag wekt ver bazing bij bomenkenners. 6 Arbeidsvoorziening en Start en Vedior ASB gaan samenwerken. Ze verwachten daardoor voor werklozen meer kans op een baan. 7 Zeeuwse havens doen aan valse concurrentie roept havenschepen D. Termont en vraagt Euro pees Commissaris K. van Miert (concurrentiebe ding) daar naar te kijken. Later wringt hij zich in allerlei bochten en zegt dat de media zijn boo- schap niet goed hebben weergegeven. De politiek in Hulst vindt dat klanten van de so ciale dienst meer privacy moeten krijgen. 8 Terneuzen is verder met bestrijding drugs dan elders. Het vervoersverbod voor varkens wordt opgehe ven. Minster verklaart Zeeuws-Vlaanderen pestvrij. 9 Het grenswisselkantoor in Kapellebrug wordt voor de vierde keer dit jaar overvallen. Hans Wiegel krijgt Hans Wiegelplein in Sluis. 10 Veel ontslagen Scheldewerknemers hebben werk gevonden. De PvdA in Hulst waarschuwt voor uitgeslapen beleggers. De socialisten vinden het niet slim van het college om te melden dat Hulst bijna door de bouwgrond heen is. 11 Muziekvereniging Veronica dreigt Zuidzande na 125 jaar te verlaten als gemeente gymzaal niet aanpast. 13 Hulst eert Jo Ivens met gouden penning ivm 40-jarig jubileum van Hulster Gemengd Koor. 14 Het natuurherstelplan leidt tot een vertrou wensbreuk tussen de landbouw en de overheid. LTO wil dat Jorritsma naar Zeeland komt om te praten. Basisschool Eede wisselt computergegevens uit met Spanjaarden, Belgen en Italianen. 15 Er is een schrijnend tekort aan jonge leer krachten in Zeeuws-Vlaanderen. Het homohuwelijk van twee Temeuzenzaren is uitgesteld en misschien wel helemaal van de baan. 16 De locatiekeuze van de de Westerscheldetun- nel blijft gemoederen bezig houden. De tunnel betekent op de huidige plaats een verspilling van een miljard, zegt de Nederlandse Vereniging van Belastingbetalers. De Wijkraad Hulst heft zichzelf op en laat een leegte achter 16 Ouderen zijn boos op de provincie. Die doet te weinig om vereenzaming tegen te gaan. 17 Waterschap kiest voor Terneuzen als hoofd locatie gefuseerde schappen en laat Axel met le ge handen achter. Er is een breuk binnen PvdA Hulst. Coryfee Hegger is niet langer meer welkom in de partij. Ze gaat als onafhankelijk raadslid verder. 18 Een verdachte aan een overval in Westdorpe overlijdt en blijkt onschuldig. 20 Slecht nieuws'even over de grens. Doel moet wijken voor uitbreiding Antwerpse haven. 21 Kinderen onthullen in IJzendijke oorlogsmo nument van 37 Engelse en Canadese militairen die in 1944 bij een ontploffing op de boerderij van de familie De Dobbelaere het leven lieten. 22 Delta wil netwerk leasen aan Amerikaans be drijf en denkt daarmee meerdere miljoenen voordeel te behalen Hulst wil het tarief voor huisvuil in Zeeuws- Vlaanderen afhankelijk maken van hoeveelheid. 24 Toekomst de Honte is onzeker, als het voor patiënten straks gemakkelijker wordt om naar Belgisch ziekenhuis te gaan, zegt directeur E. Boer van OZ zorgverzekeringen. Ziekenhuis moet de boer op om klanten te behouden. 23 Morres vertrekt na twintig jaar uit Sint Ni klaas. Drughandel in leegstaand Coensdike zorgt voor overlast. 25 In Axel eerste pieperjaswedstrijd. Wie de meeste aardappelen schilt krijgt driehonderd piek. 27 Uit Trouw-onderzoek blijkt dat Zeeuwse scholen tot de beste in Nederland behoren. Ook uit een onderzoek: Zeeuwen rijden veel va ker onder invloed dan landelijk gemiddelde. 28 Tunnel Sluiskil weer in beeld. Gemeenten willen nieuw onderzoek. Trouwen in de kerk wordt een probleem in Hulst en Koewacht. Er zijn te weinig pastores. Sakke de zeeratte, nieuw boek van Cees Slager is Zeeuws boekenweekgeschenk. 29 De Amerikaanse katalysatorfabriek Engel hard gaat dicht. Ontslag voor 73 mensen. Het bedrijf zat er nog maar kort, vanaf 1989 en kon de concurrentie niet aan. Gedeputeerde J. Hennekeij lanceert plan voor transferium op veerplein Breskens Breskens ruimt opnieuw bommen. Zes stuks dit keer. 30 De komst van het Amerikaanse bedrijf Dow Du Pont naar Terneuzen is onzeker. Bedrijf in Amerika stelt beslissing uit. De verhuizing van kolenoverslagbedrijf Ovet naar een industrietterein in Sluiskil-Oost blijkt onbetaalbaar. 31 Bij Cerestar in Sas van Gent wordt 300 mil joen geïnvesteerd in een nieuwe fabriek. Het le vert minimaal 100 arbeidsplaatsen op. Het is zo heet in het kantongerecht in Terneuzen dat werknemers er niet kunnen werken. Ze wor den door hun baas naar huis gestuurd. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE EN WIM KOOYMAN Zeeuws-Vlaamse koks gaan in Frankrijk deelnemen aan de Europacup der Streekgerechten om specifiek Zeeuwse producten te promoten. 1. Het drankmisbruik onder Zeeuwse jongeren tussen 15 en 24 jaar valt mee, aldus een landelijk onderzoek. De Zeeuws-Vlaamse patiënt kan straks terecht bij zestien zie kenhuizen: twee in Zeeuws-Vlaanderen, veertien in de Belgische grensstreek. Een sportvliegtuig stort neer in de Magistraatwijk in Middel burg. Er zijn twee doden te betreuren. 3. Het bestuur van de Rk-kerk Maria Hemelvaart in Zuiddorpe beschuldigt het parochielid en PvdA-raadslid R. van Hoecke van diefstal van collectegeld. Er is aangifte gedaan bij de politie. Het raadslid ontkent en zegt dat er sprake is van een vergissing. 4. In acht jaar tijd is het aantal boerenbedrijven in Zeeland met 431 gedaald tot 4645. Deze daling treft met name akkerbouwers. Er komt een nieuwe Zeeuws tijdschrift: 'Noe'. Het eerste nummer verschijnt half december en het blad is volledig in het dialect ge schreven. 5. Onderzoek van de ouderenorganisatie Poso wijst uit dat in Zeeuws-Vlaanderen Oostburg de goedkoopste en Sas van Gent de duurste gemeente is. Zeeuwse transportbedrijven komen in de problemen door het uitvallen van de dubbeldekker Prins Willem Alexander op het veer Kruiningen-Perkpolder. 6. Na actie van de inwoners besluit busonderneming ZWN om de bushalte in Waterlandkerkje te handhaven. De politie kondigt alcoholcontroles aan op de wegen van en naar sportvelden en -kantines. Teveel sporters stappen na de wed strijd met teveel drank op toch achter het stuur. 7. Het aantal autodiefstallen in Zeeland is fors gestegen. Gemid deld worden in de provincie per maand 17,7 auto's gestolen. 13. Sluiten van de vismijn in Breskens is een ramp voor kleinere vishandelaren. Naast een financiële strop betekent het ook een fiks verlies aan werkgelegenheid. 15. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen wil het Oogheelkundig Cen trum dr. C. Binkhorst inlijven in de eigen organisatie. 18. De WD in Axel belandt in een hevige crisis. De helft van de kandidaten op de kieslijst trekt zich terug uit onvrede met de be noeming van L. den Doelder-van de Voorde tot lijsttrekker en P. Apers als nummer 2 van de lijst. Uitbreiding van de haven Breskens is van levensbelang. Bestaan de activiteiten moeten uitgebreid en nieuwe moeten aangetrok ken. De kosten van het plan: zo'n twintig miljoen gulden. 20. Met ingang van half december wordt er in het Antoniuszie- kenhuis in Oostburg niet meer buiten 'kantoortijden' geopereerd. 21. Het aantal slachtoffers van zware criminaliteit, verkeerson gevallen, zelfdoding en seksueel geweld in Zeeland is aanzienlijk toegenomen. De stichting Slachtofferhulp Zeeland kreeg 3500 meldingen binnen. Er bestaat een grote belangstelling voor een baan bij de aanleg van de Westerscheldetunnel. In een korte periode kwamen al ruim 300 sollicitaties binnen. 26. Het Hulster gemeenteraadslid A. Hegger (PvdA) zegt met on middellijke ingang haar lidmaatschap van de partij op. 27. Het Axelse PvdA-raadslid R. van Hoecke wordt van alle blaam gezuiverd na de aangifte van diefstal van collectegeld uit de parochiekerk van Zuiddorpe. Van Hoecke kiest de tegenaan val en kondigt juridische stappen aan tegen degenen die hem hebben beschuldigd. 29. De WD in Oostburg belandt in een crisis nadat wethouder A. Rosendaal en raadslid D. Doeze Jager zich hebben teruggetrok ken. Binnen de partij is een strijd ontstaan om het lijsttrekker schap. Groepjes personeelsleden ver laten verslagen het terrein van de Amerikaanse katalysatorfa briek Engelhard, die gaat slui ten. 1. Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut kondigt ac tie aan om monumentale iepen in Zeeuws-Vlaanderen van de ondergang te redden. De regio telt nog slechts 200 iepen. 3. Op een speciale 'banenmarkt' kunnen 70 medewerkers van katalysatorfabriek Engelhard in Terneuzen bij twaalf be drijven hun kansen op een nieuwe werkkring aftasten. Maar op de 'jobfair' blijkt dat de banen niet voor het oprapen lig gen. 4. Terneuzen krijgt zijn containerterminal voor intermodaal vervoer in de Braakmanhaven. Het Rijk stelt er drie miljoen gulden voor beschikbaar. 9. De doorvoer van Brits gas van Zelzate via een dubbele pijpleiding via Zeeuws-Vlaanderen naar Ossendrecht is in gevaar. Landbouwers weigeren medewerking te verlenen. 10. De werkloosheid in Zeeland zal de komende jaren afne men. 12. Axelse Nataschja Joos wint Olympiadeprijs met haar scriptie 'Dichter bij de dood'. 15. Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen moeten meer doen om de verkeersveiligheid in de grensstreek te verbeteren, zegt gedeputeerde Hennekeij. 16. Zeeuws-Vlaamse koks gaan in Frankrijk deelnemen aan de Europacup der Streekgerechten om specifiek Zeeuwse producten te promoten. 17. Na een aanvankelijke weigering zet minister Jorristma van verkeer en waterstaat de deur toch weer op een kier voor de aanleg van een tunnel onder het kanaal Gent-Temeuzen. 19. Politie vreest acties van milieu-activisten tijdens de aan leg van de Westerscheldetunnel. 23. Financiële steun van de banken en een fikse huurverla- ging voor winkelpanden moet een einde maken aan de leeg stand in het Terneuzense winkelhart. 24. Oostburgse minima krijgen een kerstpakket. Oostburg is de enige gemeente in de regio die dit cadeautje verstrekt. 27. Topjaar vismijn Breskens met een omzet van 22 miljoen Hans Wiegel komt in Sluis zijn eigen plein bekijken. Door Jos Kessels Aan de vooravond van de Os-J car-uitreiking werd Showgirls van Paul Verhoeven in 199C Hollywood uitgeroepen tot de slechtste film van het jaar Met zijn gebruikelijke bra voure nam de regisseur dé prijs lachend in ontvangst maar hij zal zich na de mis kleun toch achter de oren ge krabd hebben. In de tien jaar dat hij nu aan d< Amerikaanse westkust vertoeft hij vertrouwd geraakt met d< wetten van Hollywood. Een daar van luidt: een succesvolle regis seur mag rustig een keer een vai flop draaien, maar de volgendt moet dan wel weer raak zijn. Er zijn voorbeelden te over var cineasten die daarover gestrui keld zijn. John McTieman en Jo hn Badham bij voorbeeld tuimel den uit de zogenaamde A-catego rie van actieregisseurs, omdat zt na een reeks hitfilms plotselinj de ene flop na de andere produ ceerden. Verhoeven, die ook tot dit select A-gezelschap behoort, kent he lot van zijn collega's en zal dez druk gevoeld hebben. Daaror heeft hij met zijn nieuwe filr Starship Troopers geen enkele ri sico willen lopen. Niet alleen i science fiction het genre waai mee hij zijn grootste triomfe: vierde RobocopTotal Recall het verhaal en de speciale effec ten zijn ook op het lijf geschreve van de jeugdige popcorn-genera tie, al is de film bepaald niet ge schikt voor de kleinsten. Schreeuwerig Starship Troopers, gebaseerd o een sf-klassieker van Heinleir speelt zich af in een onbepaald toekomst en begint met ee schreeuwerig promotiefilmpji waarin de jeugd opgeroepe wordt in dienst te gaan om de w« reld te redden. De jonge Johnny Rico wil om ar dere redenen een poosje 'ronc hangen in de galaxy'. Zijn vrier din Carmen volgt een cursus voc piloot worden en Johnny wil haé niet uit het oog en uit het ha: Door Paul Verlinden Natuurlijk, smaken verschil keer redelijk eens over de v 1997 zijn. Wij vroegen weer West-Nederland, die zich op muziek bezighouden, naar h' lopen jaar. Wat vooral opvs platen ook voorkomen in de OOR. De nummer één uit OOR is ook turven: OK Computer van Rai niet, want die cd vol met meloi rend met superlatieven overlad Een goede tweede in De Stem Club, het Cubaanse uitstapje v van de Cubaanse muziek wordt dingen voor A Toda Cuba Le Gusta (een pro ject waar Cooder be- plek eveneens bij trokken was) De derde (drie vermeldin gen) wordt ge deeld door meer dere artiesten. Het dance-genre is goed vertegen woordigd met disco-techno van Daft Punk, drum 'n' bass van Roni Size en big beats van The Chemi cal Brothers. Zij delen de derde stek met oude rot Bob Dylan die met Time Out t horen. Drie vermeldingen ware Badu en de britpop van The Ve Een hele zwik artiesten kreeg stateren we dat daar ook muz peel-polka's van Rowwen Hèze en de gedegen nederpop van V Vinden de voorkeuren van de hij het grote publiek? Niet bep Mega Album Top 100 bij dan z Stern-lijstjes vermeld is. Radiohead komen we in de Me Maar Radiohead en Ry Cooder sato en The Spi ce Girls ge steund door vele Kiarketingmil- joenen. Of komt het toch omdat smaken ver schillen?

de Stem | 1997 | | pagina 16