UJURT (HOP SUm In het nieuws in 1997 I wensen I u een I sportief I 1998 Augustus September NSTEN C3 IDESTEM ZEELAND C4 larten prsbal voordeligste lECEMBER 1997 WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 1,3. mevrouw Van TicW I - Eindejaarsdrive, H, leit Oostburg, De Braai 174 paren: 1. Bouma/Haeen 1,16%, 2. Ramondt/PatteS" 1,05, 3. Van de Veire/Van dl f9,93, 5. Koopman/De Jon 1,90 6. Wijnand/PechSr' 1 l Var Hoo^eS 8. echtpaar Schouten 9. echtpaar Liehteveld J 10. echtpaar Krol 57,93% lacht - KBO, De Vla- 3"d, eindstand competitie- |ven: 1. J. van Hove, 2 G loeije. B-even: 1. W. Raes 2 I ®cl?eEPer- Kalkoenpriis: I. 36 leden: 1. F. Sturtewe Vermandei, 2. A. Adam lartens, 3. R. la Heijne-A ■Namen - KBO, De Kau I. van der Heijden/R. Boon van Damme/M. Weyn, 3 l' ■en Bosch/J. van Mol. ,r C. Risseeuw, tel. 381566. tnisse en Kloosterzande Jvo 17 u. tot vr 8 u. dokter F Iers, tel. 0114-681277 kenszand, 's Heer Arendsker- lieuwdorp en Wolphaartsdiik I praktijk van de artsen Har lan Driel, Aarnoutse en v d wordt waargenomen door ,r D. van Driel, tel. 0113- pi (boodschappen tussen 9 u I u.) Clinge, Koewacht en St.- peen - Van wo 17 u. tot vr 8 u. r Lips en dokter van Berkel 0114-313131. Spreekuur Kgevallen 11 u. en 17 u. pan Gent en Westdorpe - Van B u. tot vr 8 u. dokter L. Feven. raai tel. weekenddiensten 1-452525. Visites aanvragen 9 I 10 u. Spreekuur spoedgeval- V _u. uur op Bolwerk Oranje 2. kil, Philippine en Hoek er M. Jongsma, tel. 0115- p6. Spreekuur spoedgevallen leuzen - Van do 8 u. tot vr 8 u. Ier C. Ephraim, tel. 0115- B. Spreekuur spoedgevallen p u. en 17 u. vond Zondags geopend 1 kiio/13.98 1 kilo/12.98 |»dse kaas 1 kilo 9.99 100 gram/ 0.99 100 gram/ 1.69 100 gram 1.98 |l 00 gram/ 2.98 100 tel. 011 I van 10 tot 17 uur. Vijfenvijftig kunstenaars doen mee aan het Zandsculptuurfestival 1997 in Zeebrugge. Een trek- De Rijksdienst voor Vee en Vlees ruimt 4200 varkens in Schoondijke. pleister voor veel toeristen. 2. Johan Hannewijk in Sluis deed een leuke vondst in zijn tuin. Een meer dan 250 jaar oude steen met daarop een leeuw en de spreuk (vertaald): Eendracht maakt ook de kleinen machtig. De steen siert nu het terras van zijn eetcafé. 8. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen krijgt geld voor extra-ope raties orthopedie en oogheelkunde. Daarbij dient zich gelijk een probleem aan: er moet (tijdelijk) een derde orthopeed ko men. En die lieden zijn dun gezaaid. 9. Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen roept steeds meer weerstand op. Allerlei maatregelen moeten het verkeer veilig maken. Een aantal organisaties zegt dat het zo een gebied wordt waar niemand meer mag komen. 17. De Nederlander eet meer mossels, maar wat de mosselsee- tor betreft nog niet genoeg. Van volksvoedsel in vroeger jaren heeft het schelpdier zich ontwikkeld tot een soort delicatesse. Wij staan wat verorberde hoeveelheden betreft nog steeds in de schaduw van onze zuiderburen. 21. Een positief geluid van toeristisch Zeeland. Bij het begin van het hoogseizoen zijn de accommodaties voor 95 procent bezet. 22. Politie Zeeland kondigt aan dat voortaan automobilisten niet alleen gecontroleerd worden op alcoholgebruiuk. Met een zogenaamde drugwipe wordt ook bekeken of er geestverrui mende middelen in het spel zijn. 22. Huurhuizen staan in Zeeland vaker en langer leeg dan el ders in het land. Zeeuws-Vlaanderen springt er uit. Bijna een procent van het aantal huurhuizen stond daar langer dan een half jaar leeg. 23. Aardappeltelers en volkstuinders kampen met een groot probleem. Schimmel teistert de aardappelen, de oogst is ma ger. 24. Opwinding in Terneuzen. Er bestaan plannen om de water toren, een van de weinig markante bouwwerken in de Schel- destad, te slopen. De Heemkundige Kring vindt dat de toren op de Monumentenlijst moet komen. 25. Zeeuwse gemeenten zijn niet duur. Dat blijkt uit jaarlijks onderzoek van de Consumentenbond. Vooral Terneuzen scoort goed. 26. Zeeuws-Vlaamse pomphouders ervaren wat ze hebben ge vreesd. Door de stijging van de brandstofprijzen zien zij een derde van hun omzet richting België verdwijnen. Fototentoonstelling over het oude Terneuzen roept herinneringen op. Kunstmestfabriek Hydro Agri vervangt de dakisolatie van een ammoniakopslagtank. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE EN WIM KOOIJMAN *ln een Biervlietse rozentuin kunnen liefhebbers Engelse tea krijgen. 1 De verkoop van Vlegelbier wil maar niet vlotten en krijgt nog een jaar de tijd zich te bewijzen. Lukt het niet dan wordt het bier uit de markt ge haald. 2 De ZWN gaat videocamera's in streekbussen plaatsen om de passagiers een veiliger gevoel te geven. De Zeeuwse veren kampen opnieuw met storingen en zijn tijdelijk uit de vaart 5 Leren autorijden is voor Zeeuwen kennelijk een moeilijke opgave. Ze zakken vaker voor het rij examen dan de gemiddelde Nederlander. 7 Axel ontdekt het fenomeen parkeerschijf en wil daarmee tegengaan dat parkeerplaatsen dicht bij de winkels de hele dag bezet worden door mensen die in de nabije omgeving werken. Axel wil (nog) niet naar betaald parkeren toe. 8 Het provinciebestuur adviseert inwoners van Sas van Gent en Axel tijdelijk geen groenten uit eigen tuin te eten. De kans is aanwezig dat de in Zelzate aangetroffen bodemverontreiniging de grens is overgetrokken. 9 Duitse toeristen balen omdat ze met verkeerde informatie naar het vakantiepark Village Scaldia zijn gelokt. Het dorp is nog steeds niet afgebouwd en de voorzieningen zijn aan de magere kant. 12 Arbeidsvoorziening wil dat de grote bedrijven hun onderhoudsstops meer op elkaar afstemmen. Dat levert meer werk op voor Zeeuwse onderaan nemers. Het bedrijfsleven vindt het idee in de praktijk onuitvoerbaar. Oostburg zit in de stank vanwege het uitrijden van mest. Vakantiegangers klagen maar de gemeente kan niets doen. Het is niet verboden om mest uit te rijden in de vakantie periode 13 De vervuiling in Zelzate is geen reden voor pa niek in Zeeuws-Vlaanderen zegt de provincie. Bo demmonsters tonen aan dat er in de grensgemeen ten Axel en Sas van Gent absoluut geen gevaar is voor de volksgezondheid. In een Biervlietse rozen tuin kunnen liefhebbers Engelse tea krijgen. 14 De skyline van Zeebrugge is voor een paar da gen van zand en water. Vijfenvijftig kunstenaars doen mee aan het Zandsculptuurfestival 1997. Een trekpleister voor veel toeristen. 15 De provincie Zeeland wil scherper toezicht op milieuvergunningen voor bedrijven langs de grens. Zijn pleidooi heeft alles te maken met de vervuiling van 't Teerkot in Zeeland. Zeeuws- Vlaanderen bleef weliswaar buiten schot maar België blijft een bron van zorg voor gedeputeerde Dek. De Kust-VW staat op zijn kop. De VW Breskens stapt op. Opschudding in Hontenisse. Drie zittende raads leden van drie verschillende partijen richten ei gen partij op. Bedrijfsbelangenvereniging Breskens luidt de noodklok over de haven van Breskens. Het ge meentebestuur van Oostburg zou onvoldoende oog hebben voor de problemen. 16 Hitte slaat toe op werkvloer. De Arbeidsin spectie registreert 150 klachten uit Zeeland en West-Brabant. 18 Druk bezocht visserijfeesten in Breskens in te ken van behoud vismijn. In Hulst staan honderden in de rij voor een stand plaats op de rommelmarkt. 21 Oostburg werpt zich met een miljoen gulden in de race voor het nieuwe waterschapskantoor maar het gewapper met geld maakt weinig in druk. Terneuzen en Axel zijn favoriet. Vreemd natuurverschijnsel. Hittegolf brengt vroege herfst voor bomen. Ze laten hun bladeren vallen omdat ze door de droogte nauwelijks water uit de grond kunnen halen. Om de verdamping van dat vocht via de bladeren te verminderen sto ten ze blad af. 22 Droogte zorgt ook voor problemen in de scheepvaart. Rijkswaterstaat brengt toegestane diepgang op het kanaal Gent Terneuzen met vijf tien centimeter terug in verband met lage water stand. De haven van Gent huilt. Mevrouw C. van Sabben uit Breskens wordt 100 jaar. 23 Horeca Hulst wil herrieschoppers weren. De binnenstad van Hulst is te vaak het toneel van vechtende jongeren. In Oostburg wordt Zorg Cuisine, de grootste keu ken van Zeeuws-Vlaanderen in gebruik genomen. Het levert vijftig arbeidsplaatsen op maar het eten stelt nog niet veel voor. 25 Jongeren in West-Zeeuws-Vlaanderen gebrui ken meer alcohol en softdrugs dan het jaar daar voor. De stichting Welzijn is bezorgd. 27 De Explosieven Opruimingsdienst moet extra veiligheidsmaatregelen nemen op het Schelde- vestterrein in Breskens waar bommen uit de Tweede Wereldoorlog zijn gevonden. Er ligt veel meer wapentuig in de grond dan aanvankelijk is aangenomen. Terneuzen bezuinigt op bibliotheek. De bieb is daardoor minder vaak open. 28 Varkenspest ontdekt bij mega-fokker Raaij- makers in Schoondijke. 29 De Rijksdienst voor Vee en Vlees begint met de ruiming van 4200 varkens in Schoondijke. Vervoersverbod komt hard aan in de regio. Ook loonbedrijven die betrokken zijn bij transport en uitrijden mest liggen stil. Het Franse Golden Cir cus komt vast te staan vanwege het vervoersver bod. Kamelen, lama's en paarden moeten op het haventerrein in Breskens blijven. 30 Thuiszorg met de rug tegen de muur. Directeur Schelfhout vraagt minster Borst om meer geld. 1 In West-Zeeuws-Vlaanderen rukt de varkenspest op. Na con trole door Rijksdienst voor Vee en Vlees zijn vier bedrijven ver dacht. 2 Bovag keurt prijzenslag onder de Zeeuws-Vlaamse benzine houders af. Daarmee wordt de kans op compensatieregeling voor alle pomphouders verknald. In Nieuw-Namen hebben kerkbestuur en actiegroep zichzelf een spreekverbod opgelegd. De toekomst van de kerk staat op het spel. 3 Vervoersverbod in West-Zeeuws-Vlaanderen is versoepeld. Het circus mag weer vertrekken. Kunstmestfabriek Hydro Agri vervangt de daksiolatie van een ammoniakopslagtank. Gedeputeerde Staten berekenen dat de hoge accijns op de benzi ne tot verlies van twintig banen lijdt. 4 De algemene inspectie geeft een Brabantse transportonderne mer de schuld van het verspreiden van de varkenspest. Terneuzen is trots. Staatssecretaris Van der Vondervoort opent het nieuwe stadskantoor. 5 Fototentoonstelling over het oude Terneuzen roept herinnerin gen op. De AID laat twee verdachte varkensbedrijven, een in Ossenisse en een in Oostburg, preventief ruimen. 6 De AID laat het wellicht niet bij die twee ruimingen Axel overweegt de invoering van een stadspas voor mensen met een uitkering. Daarmee kunnen ze korting krijgen voor het zwembad, musea, de bieb en evenementen. 9 Philips Lighting in Terneuzen verstevigt positie met het op de markt brengen van een nieuwe spaarlamp. Het gaat om dé ver vanger van de gloeilamp. Nu maar hopen dat Terneuzen ook de productie ervan mag gaan doen, edoch de kansen zijn gering. Want in Polen kan Philips die lampen veel goedkoper maken. Hulst moet drastisch veranderen wil zij voor toeristen een aan trekkelijk koopcentrum blijven. Het opknappen van de Bierkaai straat heeft daarbij hoge prioriteit, zeggen onderzoekers 10 Het opstarten van de warmtekrachtcentrale Elsta stokt omdat er installatiefouten zijn gemaakt bij de plaatsing van de stoom turbine. Het is het eerste incident in nog te volgen reeks. De ver traging leidt tot forse schade bij stroomafnemers Delta Nutsbe drijven en Pnem. 11 SP'er Cees Spierenburg uit Nieuwvliet wii een Diana-park. Hij zal die strijd alleen moeten voeren want de partij steunt hem niet. Mooi rapport van het Rijk zorgt voor rehabilitatie van Dapemo Verstraeten Verbrugge Watco, opvolger van Tanker Cleaning Rotterdam. De Terneuzense firma Verbrugge Verstraeten Milieu is aandeelhouder. Het bedrijf is er ten onrechte van beticht het niet zo nauw te nemen met de handhaving van de milieuregels. De Amerikaanse multinational Dow neemt drie voormalige DDR-chemiebedrijven over en krijgt daarvoor bijna 11 miljard gulden overheidssteun. 12 De gemeente Oostburg voert een prima sociaal beleid blijkt uit een enquete van het CNV. Hontenisse doet het op dat gebied het slechtst. 13 Axel maakt ruzie over Poolse herdenking. De gemeente stuurt voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog geen officiële verte genwoordiger naar de plechtigheid. 15 Aan de Boulevard De Wielingen in Cadzand mag van B en W van Oostburg een nieuw appartementencomplex verrijzen zon der winkels op de benedenverdieping. Het lijdt tot een twistpunt in de raad maar ze komen er toch. 16 Zorgcuisine, de centrale keuken voor instellingen en zieken huizen in Zeeuws-Vlaanderen, kent een slechte start. Er zijn da gen dat het eten niet te pruimen is. 18 Hulster ambtenaren schnabbelen er vrolijk op los en knagen met het maken van bouwtekeningen aan het marktaandeel van architecten. De gemeente maakt er geen punt van. 19 Oostburg is gedrag Sleuwengroep beu en wil bestuursdwang gebruiken om te groot gebouwde stallen af te breken 23 De gemeente Oostburg bepleit uniformiteit in het minimabe leid. 24 Aantal cara-patiënten neemt toe, waarschuwt kinderarts F. Caveye. Er is volop kritiek op rem op nieuwbouw door Gedeputeerde Staten, maar GS houdei -oet bij stuk. 25 De vervuiling in Ze ~aie is niet gevaarlijk voor de grensge meenten maar blijkt nu ook vrij onschadelijk te zijn voor de Zel- zatenaren. 26 De productie van softdrugs floreert kennelijk. De politie rol de tot nu toe dertig hennepkwekerijen op in de Kanaalzone. De Katholieke Bond voor Ouderen wil een uitzendbureau voor ouderen. 29 Wethouder L. Marquinie van de gemeente Sas van Gent over lijdt. 30 Statenlid M. Stoffels lanceert het idee voor een attractie-ei land voor de kust van Vlissingen. De een verklaart hem voor gek, de ander ziet er wel brood in. Johan Hannewijk in Sluis deed een leuke vondst in zijn tuin. Een meer dan 250 jaar oude steen met daarop een leeuw en de spreuk (vertaald): Eendracht maakt ook de kleinen machtig. De steen siert nu het terras van zijn eetcafé.

de Stem | 1997 | | pagina 15