^tuid&óuttA, Sêêctp UIT DE BUURT 6 Ik zie het niet als verraad aan Philips' wij wensen u een sportief 1998 UITSLAGEN MiUfUli ar f? 'ordeligste Zeeland door De grootst bruids Ruim 60 36 t/ Het g voordel DE STEM ZEELAND DE STEM MEDISCHE DIENSTEN Vestigingsmanger Van der Ster vertrekt naar Ahold-concern rirbnr'/ciO .41' Abdaalseweg 12 Hulst Vrijdag koopavond Zondags geopend V' van maat onraad. Tevem^erktTop^in e&mndal recenv gedragen japonnen uit eigen zaak. Brouwerijstraat 9, Oostburg, tel. 0117-45-»oo, open van maandag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur. Iedere zondag open van 13 tot 17 uur, uitgezonderd feestdagen WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 Q Kaartingen Clinge - Malpertuus, veertig per sonen. Bieden: 1. C. Boone, 2. J. Pauwels, 3. J. van Remortel, ex tra prijzen: I.E. Danckaert, 2. G. de Witte, 3. A. Boussen. Winter kampioenen: 1. A. Boussen, 2. P. d'Hanes, 3. J. van Remortel, 4. mevrouw De Burger, 5. mevrouw Blommaert. Zuiddorpe - 't Kaaike, 21 perso nen. Bieden met roem: 1. W. Praat, 2. J. van Overloop, 3. M. Verzeghe. Axel - Zaal Sonnehoeck, vijftig personen. Bieden: 1. R. van Over- meeren, 2. R. van Eerdenburgh, 3. C. de Deijn. Jokeren: 1. De Bruin, 2. mevrouw Van Overmee- ren, 2. mevrouw Michels. Axel - Kantine voetbalvereni ging Axel, 74 personen. Bieden: 1. mevrouw Hageman, 2. M. Ka- ijser, 3. D. de Vos. Jokeren: 1. mevrouw Van de Wege, 2. me vrouw Ferkjet, 3. mevrouw Mi chels. Axel - De Boemerang, 56 perso nen. Bieden: 1. C. de Deijn, 2. Th. Bolssens, 3. R. Verhelst. Jokeren: 1. mevrouw De Ruyter, 2. R. Sil- lekens, 3. mevrouw Van Tichem Hoek - Eindejaarsdrive, Bridgp Sociëteit Oostburg, De Braak- man, 74 paren: 1. Bouma/Hagen" aars 61,16%, 2. Ramondt/Patten] ier 61,05, 3. Van de Veire/Vandê Veire 60,40, 4. Goossens/Hoog- stoel 59,93, 5. Koopman/De Jon ge 59,90, 6. Wijnand/Fecheiieï 59,86, 7. Van Hoof/Freiters 59,63, 8. echtpaar Schouten 59,56, 9. echtpaar Lichteveld 59,39, 10. echtpaar Krol 57,93% Biljarten Koewacht - KBO, De Vla- schaard, eindstand competitie" A-oneven: 1. J. van Hove, 2. G van Goeije. B-even: 1. W. Raes 2 J. de Schepper. Kalkoenprijs- kamp, 36 leden: 1. F. Sturtewe- gen-R. Vermandei, 2. A. Adam- W. Martens, 3. R. la Heijne-A Suij. Koersbal Nieuw-Namen - KBO, De Kau- ter: 1.1. van der Heijden/R. Boon 2. T. van Damme/M. Weyn, 3. l van den Bosch/J. van Mol. Vijfenvijftig kunstenaar pleister voor veel toeristen 2. Johan Hannewijk in S J Een meer dan 250 jaar o spreuk (vertaald)'. Eend-, De steen siert nu het ten 8. Ziekenhuis Zeeuws-V raties orthopedie en oo; een probleem aan: er me men. En die lieden zijn J 9. Duurzaam Veilig Vei steeds meer weerstand verkeer veilig maken. E een gebied wordt waar i 17. De Nederlander eet tor betreft nog niet gene heeft het schelpdier ziel Wij staan wat verorber de schaduw van onze zu 21. Een positief geluid van het hoogseizoen zij Ijgzct. 22. Politie Zeeland kon niet alleen gecontroleerd zogenaamde drugwipe mende middelen in het 22. Huurhuizen staan i: ders in het land. Zeem procent van het aantal half jaar leeg. 23. Aardappeltelers en probleem. SchimmelJ ger. 24. Opwinding in Ternej toren, een van de weir destad, te slopen. De op de Monumentenlijst 25. Zeeuwse gemeente: onderzoek van de Constj goed. 26. Zeeuws-Vlaamse p< vreesd. Door de stijging derde van hun omzet ri< Kunstmestfabriek Hy HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid- zande - Van wo 17.30 u. tot vr 8 u. dokter P. de Bruyckere, tel. 0117- 452121 Axel en Zaamslag - Van wo 17 u. tot vr 8 u. dokter E. Klop, tel. 0115-561777 Biervliet, Hoofdplaat en IJzendij- ke - Van wo 18 u. tot vr 8 u. dokter H. v.d. Pas, tel. 0117-301366 Breskens en Groede - Van wo 17.30 u. tot vr 8 u. dokter R. Bona- rius, tel. 0117-371825 Cadzand, Sluis, Retrancbement en Zuidzande - Dokter J. de Meijere, tel. 0117-461366 Driewegen e.o. - Tot vr 8 u. dokter J. Peene, tel. 351203 Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van wo 18 u. tot vr 7.30 u. waargenomen door dokter R. Schut, tel. 252114. Spreekuur spoedgevallen 10-10.30 u. en 17-17.30 u. Hansweert, Yerseke en Kruiningen - Van wo 18 u. tot do 22 u.huisarts te Yerseke, tel. 573520. Krabbendijke, Waarde en Rilland- Bath - Van wo 18 u. tot do 22 u. dokter C. Risseeuw, tel. 381566. Hontenisse en Kloosterzande - Van wo 17 u. tot vr 8 u. dokter F Helmers, tel. 0114-681277 Heinkensiand, 's Heer Arendsker- ke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Har ten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt waargenomen door dokter D. van Driel, tel. 0113- 581231 (boodschappen tussen 9 u, en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van wo 17 u. tot vr 8 u. dokter Lips en dokter van Berkel tel. 0114-313131. Spreekuur spoedgevallen 11 u. en 17 u. Sas van Gent en Westdorpe - Van wo 18 u. tot vr 8 u. dokter L. Feyen. Centraal tel. weekenddiensten 0115-452525. Visites aanvragen 9 u. en 10 u. Spreekuur spoedgeval len 10 u. uur op Bolwerk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter M. Jongsma, tel. 0115- 441356. Spreekuur spoedgevallen 12 u. Terneuzen - Van do 8 u. tot vr 8 u. dokter C. Ephraim, tel. 0115- 94000. Spreekuur spoedgevallen 11.30 u. en 17 u. -wa.iuae geiienicaas Konfijtten brokkelkaas 1 kl'° 3.98 e 1 kilo f 12.98 ra belegen noord-hollandse kaas Roombrie 9.99 Blue d'Auvergne 100 gram f 0.99 Gekookte beenham 1 g am f 1 -69 Parmaham 100 gram 1.98 Snijworst 100 gram 2.98 „—.f 1.29 Vertrekkend vestigingsmanager J. van der Ster: 'Ik ben optimistisch over de continuïteit van de spaarlampactiviteiten van Philips Terneuzen'. PRETOOGJES als feest verlichting in een jon gensachtig gezicht. Ze verraden dat Terneuzens Philips-vestigingsmana- ger J. van der Ster (40) de plagerige vraag over zijn vertrek naar het Ahold-concern aller minst vervelend vindt. Nee, hij moest niet weg van Boonstra. Nee, hij heeft ook niet zelf uitge keken naar een andere baan. Met enige triomf: ir. J. van der Ster is ge vraagd. Door Frank Deij Hij is een kind van Philips. In 1984 in Eindhoven afgestudeerd binnen de Philipsorganisatie en vervolgens zonder te solliciteren - hij had zijn contacten - op ver schillende locaties gekneed en ge test voor het grotere werk. Daar om valt zijn afscheid hem dezer dagen extra zwaar. „Ik ben de afgelopen jaren binnen Philips vaker van functie verwis seld. Maar nu neem ik niet alleen afscheid van Philips Terneuzen. Ik ga onder de paraplu van Phi lips vandaan. Het is meer af scheid nemen dan in alle rondes daarvoor. En daar heb ik moeite mee. Ik hoor sommige mensen zeggen dat mijn vertrek een vorm van verraad is. Ik voel dat niet zo. Als je kijkt naar het grote Philips met alle divisies en de vele plants kun je het overstappen tussen die divisies toch ook niet als verraad zien." „Het is een grote wereld en Phi lips is daar een klein stukje van. Ik zie het meer als een cultuur waar Philips moeite mee heeft. De cultuur van mensen op een noog niveau binnenhalen en ze te zien vertrekken op een hoog niveau omdat daar vaak booschappen en signalen aan ontleend worden. Voor mij is het heel simpel. Ik ga weg omdat ik een kans gekregen heb die ik op latere leeftijd mis schien niet meer krijg." Jong, fanatiek en enthousiast stapte hij drieëneenhalf jaar gele den de vestiging van Philips Lighting in Terneuzen binnen na een avontuur in Bangkok waar hij een lampenfabriek bouwde. Dat jonge is inmiddels verdampt, maar het enthousiasme en fana tieke heeft hij nog steeds. Binnen het concern dwingt hij respect af over de manier waarop hij 'zijn bureau opruimt' voor zijn opvol ger B. Klawer. Klawer en Terneu zen kennen elkaar. Want Klawer moest in Polen de handmatige as semblagelijnen voor SL-lampen inpassen, die voor Philips in Ter neuzen te duur werden en daar werden weggehaald. Snoeien Het was nog maar kort na de be noeming van Van der Ster dat de Philipsvestiging in Terneuzen op zijn grondvesten trilde omdat bleek dat Philips plannen had drastisch te snoeien in het perso neelsbestand. In een in bedekte termen verzonden brief polste het onderzoekbureau Business Crea tion Europe (BCE) in opdracht r van de lampenfabrikant bij po tentiële gegadigden de belang stelling om in Terneuzen, op ter rein van en mét de mensen van Philips, nieuwe activiteiten te be ginnen. Philips zocht zogenaamde inward investors, omdat Philips zelf van plan was zich gedeelte lijk terug te trekken uit Terneu zen en zo op een charmante ma nier overtollig personeel te lozen, zo schilderde BCE de plannen af. De onderhuidse inspanningen van het bureau haalden echter de krant en het totaal verraste per soneel van Philips, dat in voor gaande jaren van de ene reorgani satie in de andere was beland, gooide het bedrijf plat. De balans in 1996: negentig mensen op straat, het toch al broze vertrou wen in de Philips-top ernstig ge schaad en een knagende onzeker heid onder het personeel over het voortbestaan van de vestiging. „We kwamen met een onbegrepen en derhalve onbemind concept wat niet op een standaard manier tot de mensen kwam," grijpt Van der Ster verzachtend terug op de hete zomer van 1995. „Het zijn meer de omstandigheden geweest die voor het lawaai hebben ge zorgd dan de inhoud zelf. Er is een veel dramatischer beeld ge schetst dan wat er feitelijk aan de hand was. En als je dat voegt bij alle reorganisaties van de voor bije jaren vormde dat de achter grond die de emotie deed opvlam men. Het is voor mij persoonlijk zeer teleurstellend dat we het concept inward investing niet hebben kunnen uitvoeren, omdat ik het zuur vind voor de mensen die we nu via een uiterst onsuc cesvol verlopen outplacement moesten laten gaan." „Slechts een paar hebben, en dan nog op eigen kracht ook, een nieuwe baan gevonden. Ik beweer dat ons concept meer kans op werkgelegenheid had gehad. Maar je kunt je voorstellen dat geïnteresseerde bedrijven kop schuw werden op het moment dat ze hoorden van de ondernemings raad en vakbondsmensen dat ze niet willen. Elk concept kan nog zo goed zijn, maar als participan ten niet willen, gaat het feest niet door." Dat Philips daar een eigen, be denkelijke, rol in had gespeeld en dat Philips het BCE-verhaal in de ogen van velen wel erg knullig en amateuristisch ha'd gebracht voor zo'n grote multinational is hem zeker niet ontgaan. Van der Ster wil dat niet ontkennen. Maar hij kiest zelf, lachend, voor een wat geliktere formulering die beter bij zijn managersfunctie past. „La ten we zeggen dat het een in schattingsfout was. Ik denk dat de verwevenheid, het netwerk in Zeeuws-Vlaanderen, veel nauwer was dan ooit is ingeschat door al len aan de andere kant van de Westerschelde. Of ze nu uit Bang kok of uit Eindhoven kwamen." Voor hemzelf was de periode Ter- ling toen bleek dat het niet goed uitpakte. Ik kon dat niet meer beïnvloeden. De toegevoegde waarde van een manager is dan dat je ervoor kunt zorgen dat het ordentelijk gebeurt. En dan is Philips nog altijd dat fatsoenlijke bedrijf dat er heel ver in gaat om dat goed te doen." „Dat ik nooit een dag met tegen zin naar mijn werk ben gegaan, heeft ook te maken met de manier waarop je met de sociale partners en je eigen team omgaat. Dat is altijd positief en professioneel ge lopen en nooit in een ruziënde sfeer. Zelfs de periode van de sta king was volstrekt goed onder controle. Dat was een stap die no dig was om opgekropte emotie in de organisatie te ontladen. De vakbonden hebben dat keurig af gehandeld. We zijn steeds op de hoogte gewest van eikaars ver volgstappen. Als manager kun je er veel van leren. Je moet het niet opzoeken. Maar als je het over komt, rijpt het je. In dat opzicht neuzen interessant. „Al besef ik terdege dat buitenstaanders mij zien als een patholoog-anatoom die werk doet, waarvan buiten staanders niet begrijpen dat ik ook nog lol in kan beleven. Ik wist dat ik iets moest doen dat me niet populair zou maken. Maar als je dat voor jezelf op een professio neel verantwoorde manier kan doen heb ik daar vrede mee. Ik zag dat de handassemblage van SL-lampen hier niet meer te handhaven was. Maar ik zag ook een leuk concept om mensen een goede toekomst te bieden. Dat is ook de reden van mijn teleurstel- kijk ik er helemaal niet negatief op terug." „Ik kijk tegen een aantal zaken heel anders aan nu. Wat drijft mensen in een organisatie? Vroe ger op de lagere school werkte je voor de juffrouw maar op een ge geven moment krijg je je verstand en werk je ergens voor. Ik weet nu dat de motivatie voor mensen om hier te werken niet zozeer de klant is, of meneer Philips. Hoe hard ze zich daar ook voor in spannen. Het gaat vooral om déze plaats, dit gebouw, déze groep mensen, bij déze aardstralen. Dat is iets waar mensen zich voor in zetten. Maar zo heb ik er nooit te gen aan gekeken. Ik dacht meer in termen van mobiliteit. Als je hier geen werk kunt vinden, doe je het toch gewoon ergens anders. Het zit wat ingewikkelder in elkaar. Dat inzicht en doorzicht heb ik wat meer gekregen in de periode dat ik hier zit en heb er ook meer begrip voor gekregen. Nu ik zelf op het punt sta Zeeuws-Vlaande ren te verlaten begrijp ik dat al leen maar nog beter." Gefronste wenkbrauwen Hij verlaat Philips met gefronste wenkbrauwen over de toekomst. Hij verwacht dat de ideale combi natie, het uitvinden van nieuwe producten in het kenniscentrum en de (gedeeltelijke) productie daarvan in Terneuzen op langere termijn niet te handhaven zal zijn. Terneuzen scoorde dit jaar met de uitvinding van een nieuwe spaarlamp, de vervanger van de gloeilamp. Philips bestudeert mo menteel de haalbaarheid van een gemechaniseerde productielijn in Terneuzen maar Van der Ster schat de kansen voor Terneuzen laag in. „Als je de kosten ziet van een ge mechaniseerde lijn hier versus de kosten van een handlijn in Polen, word je daar niet vrolijk van. We zijn nu alternatieven aan het zoe ken. We willen liever met een budgetvoorstel naar Eindhoven, waar je ja op krijgt dan dat je een paar keer teruggestuurd wordt. Dat komt niet erg sterk over als organisatie. Zolang dat niveau niet bereikt is, kun je beter door gaan met studeren. Helaas, zitten we nog steeds in die fase. Maar we moeten eigenlijk dondersnel uit spraak hebben. De tijd loopt af." De timing lijkt in het nadeel van Terneuzen. Eindhoven moet over de nieuwe productielijn voor Ter neuzen beslissen op een moment dat de productie van spaarlam pen op een lager pitje is gezet Van der Ster geeft commentaar tijdens de acties in 1995. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE vanwege een teruglopende vraag in de markt. Philips wordt op in de markt voor spaarlampen afge troefd door de Chinezen die kwa litatief mindere doch goedkopere lampen maken. Dat wil de consu ment. „Die zit niet te wachten op een lamp die 12.000 uur meegaat. Zeker niet als ie daar drie tientjes voor moet betalen." Van der Ster geeft grif toe dat Philips daar veel te laat achter is gekomen, maar begrijpelijk vindt hij dat wel. „Kwaliteit is bij ons altijd een dogma geweest. Een Philips-man beschouwt het als gezichtsverlies als-ie terug moet gaan naar een mindere kwaliteit, Maar door schade en schande zijn we erachter gekomen dat we ook die richting uit moeten. Het is bit tere noodzaak om onze lampen goedkoper te maken. De klant ba seert zijn keus op de prijs. Dus je moet er in meegaan of je doet niet meer mee." Spaarlamp De rol van Terneuzen daarbij, dat inmiddels aan een uitgeklede ver sie spaarlamp werkt, zal zich in de toekomst nog meer dan nu richten op de ontwikkeling van nieuwe productie en het begelei den van productieprocessen. „La ten we geen spraakverwarring veroorzaken. Dat Terneuzen als kenniscentrum voor spaarlampen blijft voortbestaan, is duidelijk. Er is niemand anders die het kan. Maar de daaraan gekoppelde in dustriële activiteiten zullen op nieuw belicht worden. Nu is het wel zo dat de afdeling starters momenteel grotere groeistuipen vertoont dan we ooit gedacht hadden maar over heel de linie gezien verwacht ik in Terneuzen geen groei van industrieel werk. In het beste geval blijft de situatie stabiel en licht afnemend." Het lijkt in strijd met de grote vraag naar uitzendpersoneel en de zestien vacatures waarmee Philips onlangs op een banen- markt in Terneuzen zwaaide maar Van der Ster heeft daar een geldige verklaring voor. „Een aantal vacatures is op hbo-niveau voor ons kenniscentrum, en we hebben machinestellers nodig om de groei in de starters te kunnen volgen. De vraag naar uitzend krachten heeft alles te maken met de nieuwe gloeilampgelij kende lamp die we in de markt willen zetten. Die maken we met de hand met uitzendkrachten. Maar de inzet van honderd uitzend krachten is moeilijk te verdedigen in een periode dat de verkoop van de producten die we hier maken afneemt en daarmee je resultaten. Dat wordt niet begrepen en er zal grote druk ontstaan om daar al ternatieven voor te vinden." De slotvraag 'verlaat u een zin kend schip?' maakt een snelle reactie los. „Nee, absoluut niet. De baas van Terneuzen en het Poolse Pila samen zit hier al en de baas van de wereld van alle inno vatieactiviteiten. Dus wat vroeger aan de andere kant van de Schel de zat, komt hier naar toe. Dat zijn allemaal ingrediënten die aangeven dat Terneuzen toe komst heeft. Een zinkend schip is het zeker niet. Ik ben optimistisch over de continuïteit van de spaar lampactiviteiten van Philips Ter neuzen."

de Stem | 1997 | | pagina 14