De beste DE STEM Afzet van spaarlampen stagneert Kinderen nemen op als een spons T\nr\^7ru: Zeeuwse economie blijft achter bij de landelijke trend Aantal klachten over vuurwerk neemt toe voor 'YVD-bestuur wist van ronselen stemmen' Meeste verkeersdoden bij eenzijdige ongevallen Heeft u vragen over uw abonnement? j Bel naar de afdeling Lezerscontact 076-5312312 Oostburgse wethouder Rosendaal in brief aan WD-leden: Philips draait productie terug Oostburg maakt inventarisatie van tarieven standplaatsen Ylissinger aangehouden bij controle op afsteken vuurwerk Politie lost twee overvallen in Vlissingen op Qöona/cfóon £föoutujue Door Jeanette Vergouwen Hulst - Even is het stil in de zaal en dan buitelen de klan ken over en door elkaar. De 54 muzikanten hebben er duidelijk zin in en het pu bliek geniet van het concert. De uitvoering is het resultaat van een dag samen studeren en musiceren. Het bestuur van de Koninklijke Stedelijke Harmonie Hulst or ganiseerde voor de zesde keer een muziekdag voorsde jeugd in de zaal van het Reynaertcollege, locatie Gildenstraat. Een welkome afwisseling voor velen die het niets doen tijdens de feestdagenperiode beu wa ren. Vanaf 9.00 uur werden vele noten gelezen, geblazen en ge slagen. De 54 deelnemers vorm den samen een volledig harmo nie-orkest. De jeugd kreeg voor het zwaar koper ondersteuning van enkele oudere leden van de harmonie die zich hierdoor een dag een stuk jonger voelden. Er werd geoefend in diverse lo kalen. De houtblazers werden gekneed door Ingeborg Geerts die met de klarinettenensemble A whole New World uit Aladdin van Walt Disney instudeerde. De koperblazers kregen alle in structies van Edwin de Neijs. Uit de twee nummers 'Puppet on a string' en '76 Trombones' des tilleerde hij het arrangement Trombones on a string. De ko pers hadden geen moeite met het stuk en brachten hun extra bij drage met veel bravoure. De hele groep werd onder han den genomen door Johan de Witte. De vaste dirigent van de Harmonie vindt de jaarlijkse muziekdag iets bijzonders. „Aan het begin van de dag als de eer ste noten gekraakt zijn, denk ik steevast: dat komt nooit goed. Maar na een tijdje en na enkele repetities merk je hoe goed ze vooruitgaan. Kinderen nemen op als een spons. De moeilijke ritmes zing ik voor. Ze voelen alles haarfijn aan, geven de juis te accenten weer en volgen al mijn raadgevingen goed op. Het is heerlijk werken, vooral omdat het bestuur steeds kans ziet deze dag prima te regelen." In een hoekje spelen enkele ech te jonkies nog een rits noten met een enkele hapering. Ze zijn nog maar een jaar lid en hebben wat Enkele jeugdige bespelers van de klarinet tijdens de muziekdag in Hulst. foto wim kooyman moeite met de ingewikkelde lijk begonnen en geëindigd orkest speelt onder leiding van passages. Maar als ze samen met wordt en ze moeten leren luiste- Johan de Witte de Ouverture de gevorderden hun partij bla- ren naar elkaar. Spelen in een miniature van Lussenburg, de zen, zijn de haperingen ineens orkest is heel wat anders dan in Bourbonstreetparade van Hig- verdwenen. „Ze worden gewoon je eentje blazen thuis," vertelt gins en Malaguena van Lecuona. door de anderen meegetrokken een meespelend bestuurslid. Een jeugdige muzikant pakt zijn en presteren boven hun normale Om 17.00 uur worden de parti- instrument na afloop met zorg kunnen. Zo'n dag is heel leer- turen geordend en geniet een in en merkt op: „Ik ben echt zaam. Het is altijd even wennen volle zaal van het optreden. De moe, maar ik vond het een aan elkaar. Ze moeten goed kij- ensembles laten him nummers prachtige dag en ik heb er veel ken naar de dirigent zodat er ge- horen en het volledige harmonie van opgestoken. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij de politie in Zeeuws-Vlaanderen zijn sedert begin december meer klachten over vuurwerkoverlast bin nengekomen dan in dezelfde periode vorig jaar. Volgens gegevens van de politie zijn er deze maand tot dusver al veertig klachten gemeld tegen over 33 over de totale maand december in 1996. Vuurwerk mag volgens de wet alleen afge stoken worden op oudejaars dag tussen tien uur 's morgens en twee uur nieuwjaarsmorgen. Sedert de verkoop van vuur werk maandag is gestart, is het aantal klachten overigens fiks toegenomen, aldus een woord voerder van de politie gisteren. Maandagavond bijvoorbeeld kwamen er al tien meldingen over overlast binnen. De stijging van het aantal klachten in Zeeuws-Vlaande- ren is overigens in tegenstelling met Walcheren. Vorig jaar de cember noteerde de politie daar maar liefst 65 klachten, dit jaar zijn er dat tot nu toe nog slechts 26. Op Walcheren is een speciaal 'vuurwerkproject-team' inge steld om overlast door vuur werk te voorkomen. Overigens wordt met name dezer dagen ook in Zeeuws-Vlaanderen j scherp gecontroleerd, een aan tal malen is ook vuurwerk in beslag genomen. 1998 Zeeland Van onze verslaggever Middelburg/Terneuzen - De ontwik keling van de Zeeuwse economie - hoewel in 1997 voor het derde ach tereenvolgende jaar positief- blijft achter bij de landelijke trend. „De regio moet zich komende jaren duchtig inspannen om de toekomstige ontwikkelingen enigszins in de pas te la ten lopen met de rest van Nederland," zeggen Rob Lucas en Jan Bruurs van de (nu nog) twee Kamers van Koophandel in Zeeland. „Daarbij is het zaak dat ge meenten bij het aantrekken van nieuwe bedrijven gezamenlijk optreden in plaats van te proberen elkaar vliegen af te vangen." Uit de gisteren gepresen teerde cijfers van de het jaarlijkse Erbo- onderzoek blijkt dat omzet en export in Zeeland een lichte stijging kende in 1997. De werkgelegenheid trok daar door met zo'n 2000 arbeidsplaatsen aan. Het Zeeuwse bedrijfsleven haalde dit jaar een omzet van 27 miljard gulden, een stijging van 2,2 procent. Opmerke lijk is dat in Zeeland de kleinere bedrij ven (minder dan 50 werknemers) betere omzetresultaten behaalden dan de gro tere collega's. Landelijk is sprake van het omgekeerde. De hoogste omzetgroei in de provincie werd gerealiseerd door de dienstensec tor (plus 2,6 procent), waarbij vooral transport goed scoorde, en de detailhan del (plus 2,4 procent). Bij dit laatste cij fer hoort een kanttekening. „De omzet steeg weliswaar, maar het rendement is nog niet om over naar huis te schrijven," zegt Bruurs. Zeeuwse detaillisten inves teerden dit jaar dan ook bijna tien pro cent minder dan het jaar daarvoor. De export vanuit Zeeland nam enigszins toe, omgerekend 4 procent, goed voor een bedrag van 9,1 miljard gulden. For se stijgingen waren er hier in de dien stensector in Midden- en Noord-Zee land en de bouwsector in Zeeuws- Vlaanderen. De meeste werkgelegenheid in Zeeland ontstond in het midden- en kleinbedrijf. De 2000 nieuwe arbeidsplaatsen beteke nen een stijging van de werkgelegenheid met 2,6 procent, waarbij de provincie achterbleef bij de landelijke groei van 3,1 procent. Er wordt wél geld verdiend. Het aantal winstgevende bedrijven in Zeeland ligt met 88,3 procent hoger dan het landelij ke percentage (8 procent) en het aantal bedrijven met voldoende rendement steekt met 77,9 procent gunstig af bij het landelijke beeld: 76,4 procent. Uit het Erbo-onderzoek (zestig procent van de 4000 aangeschreven Zeeuwse bedrijven namen eraan deel) blijkt ook dat de klei nere bedrijven beduidend meer tevreden waren over hun rendement op het eigen vermogen dan de grotere bedrijven. Dat geeft de bedrijven kennelijk zelfvertrou wen. Méér Zeeuwse ondernemers den ken volgend jaar om te gaan exporteren. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen bestaan veel plannen om producten in het bui tenland af te zetten. Over de groei van werkgelegenheid volgend jaar is men in Zeeland wat minder positief dan het landelijk bedrijfsleven. De sector landbouw/visserij, niet weg te denken uit Zeeland, had in 1997 een zwaar jaar. De omzetdaling was met 13 procent zeer fors, evenals de exportaf- name. Dat weerhield de sector niet om toch te investeren, 3,8 procent meer dan in 1996. WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 Van onze verslaggeefster Oostburg - De storm binnen de WD Oostburg is nog niet gaan liggen. Wet houder Adri Rosendaal wil dat het WD-bestuur/kandidaatstellingscom- missie zich verantwoordt tegenover de leden over manier waarop J. Provoost is gekozen als lijsttrekker voor de WD. Volgens Rosendaal heeft het bestuur door al les op zijn beloop te laten en passief mee te werken aan de kandidatuur van Provoost de partij schade toegebracht, dg kandidaten lijst verzwakt en het verkiezingsresultaat op het spel gezet. Tijdens de ledenvergadering op 25 november is niet Rosendaal, maar Provoost gekozen als nieuwe lijsttrekker voor de Oostburgse libe ralen. Rosendaal was zeer gegriefd over de uitslag (op de voorlopige kandidatenlijst stond hij op nummer een) en trok zich, sa men met raadslid D. Doeze Jager, terug van de lijst. Volgens Rosendaal heeft Provoost achter zijn rug om stemmen geronseld en de wethouder was absoluut niet te spreken over de werkwijze van Provoost. Rosendaal heeft onlangs een brief gestuurd naar alle leden van de VVD in de gemeente Oostburg. Hij doet dit naar aanleiding van een algeme ne brief van het bestuur richting leden. Hier in wordt gemeld dat een discussie over de eerste plaats risico's geeft voor de verkiezin gen. Toch hoopt het bestuur dat de beslissing van de ledenvergadering (45 stemmen voor Provoost, 20 voor Rosendaal, red.) breed wordt gedragen. Volgens Rosendaal is deze brief onvolledig. Drie weken voor de kandi daatstellingsvergadering deelde C. Almekin- ders namens de commissie aan Rosendaal mee dat Provoost ook wethouder wilde wor den en naar een eerste plaats op de lijst streefde. „Het feit dat dit voornemen van Provoost mij via Almekinders en niet via Provoost is verteld, heeft mij zeer gegriefd. Het werd mij toen ook duidelijk dat Pro voost al geruime tijd bezig was met lobbyen en ronselen van stemmen." Volgens de wethouder kreeg hij van Alme kinders te horen dat hij dan ook maar moest gaan lobbyen en ronselen. „Ik heb daarop geantwoord dat ik niet op die manier wilde werken en dat de leden een vrije keuze moe ten kunnen maken." Rosendaal heeft vervol gens Provoost een voorstel gedaan. „Ik was op de hoogte van de behoefte van Provoost om straks een betaalde baan te hebben. Daarom heb ik hem aangeboden, wanneer ik opnieuw wethouder zou worden, na twee jaar terug te treden en plaats te ma ken voor Provoost. In die twee jaar zou ik de zaken die ik op de rails heb gezet, af kunnen maken." Provoost wees dit aanbod echter af. Rosend aal zegt nu dat de kandidaatstellingscom missie (Almekinders, De Rechter en me vrouw Verstraten) geen enkele poging heb ben ondernomen om Provoost te bewegen deze optie te accepteren. „Provoost ging door met ronselen van stemmen. Doeze Ja ger, Fierens en met name J. Suurmond heb ben tot het laatst geprobeerd hem op andere gedachten te brengen." Volgens Rosendaal heeft de commissie bewust geen gewag ge maakt van de ambities van Provoost om zo doende geen opschudding te veroorzaken bij de leden. „Terwijl de commissie zelf achter de scher men meewerkte aan de verkiezing van Pro voost. 'We hadden sympathie voor Provoost', zoals Almekinders verwoordde." Rosendaal komt tot de conclusie dat het bestuur volle dig op de hoogte was van het stemmen ron selen van Provoost. Volgens hem heeft het bestuur bewust zand in de ogen van de leden gestrooid door geen duidelijkheid te geven in de uitnodigings brief. Almekinders reageert namens het bestuur op de brief van Rosendaal. „Hij toont zich een slecht verliezer. Wij nemen deze brief voor kennisgeving aan, niets meer en niets min der. Provoost heeft inderdaad leden bena derd om zijn kandidatuur te steunen, hij heeft een lobby gevoerd. Ik heb Rosendaal gezegd dat hij die keus ook kon maken. In de hedendaagse politiek is een stevige lobby al lang geen vreemde zaak meer. Dat heeft ove rigens niks met ronselen van stemmen te ma ken. Rosendaal heeft ervoor gekozen om niet op deze manier te werken. Wij hebben als bestuur/commissie bewust gekozen om deze onderlinge competitie niet in de brief te ver werken. Een paar weken voor de vergade ring veranderde de situatie zowat elke dag, er was veel onduidelijkheid. Vandaar dat we dit niet aan de grote klok hebben gehangen," aldus Almekinders. OPTIEK "MDHUISPLEIN 3 DORPSSTRAAT 19 OOSTBURG BRESKENS DE COCK TEL.((M17}453657 TEL (0117)385300 Van onze verslaggever Terneuzen - Philips Lighting in Terneuzen heeft de productie van spaarlampen aanzienlijk verminderd. De afzet van de lam pen stagneert. Van de tien lampen die gemaakt worden, blijven er momenteel zeven in de schappen liggen. Het terugschroeven van de pro ductie heeft vooralsnog geen per sonele gevolgen. Philips hoopt dat het een tijdelijke zaak is. De afzetproblemen hebben te ma ken met de groeiende concurren tie van het Chinese aanbod. De Chinezen overvoeren de markt met lampen die kwalitatief min der zijn maar wel aanzienlijk goedkoper. Volgens scheidend di recteur J. van der Ster van de Phi lips vestiging Terneuzen kiest het Van onze verslaggeefster Oostburg - De gemeente Oost burg inventariseert de ver schillende tarieven die organi saties vragen voor stand- plaatsrechten tijdens festivi teiten. Deze tarieven blijken nogal uiteen te liggen. De gemeente kreeg de laatste tijd veel klachten van particulieren die veel geld moesten betalen voor standplaatsrechten. Er wordt nu onderzocht welke organisaties welke tarieven heffen. „Normaal gesproken dient de ge meente de standplaatsrechten te heffen, maar binnen onze gemeen te doen de organiserende instan ties dat zelf. Deze laatste zijn veel geld kwijt aan festiviteiten als braderieën of markten. Nu heffen ze zelf de standplaatsrechten en houden op deze manier nog wat geld over," aldus een gemeente woordvoerder. De gemeente be kijkt hoe groot de verschillen zijn. „We hebben alle organisaties ge vraagd hun tarieven aan ons door te geven. Mocht blijken dat som mige tarieven veel te hoog liggen, dan zullen wij maatregelen nemen om dit recht te trekken. Maar zo ver zijn we nog niet, we wachten eerst de inventarisatie af," aldus de woordvoerder. publiek in toenemende mate daarvoor. „De klant zit niet te wachten op een lamp die 12.000 uren brandt. Zeker niet als die daarvoor drie tientjes moet beta len." In het kenniscentrum in Terneu zen sleutelt Philips op dit moment aan een antwoord op de Chinese penetratie op de markt. Volgens Van der Ster wordt er nu aan een uitgeklede versie van enkele types spaarlampen gewerkt. Wanneer die op de markt komen, is nog niet duidelijk. Het verminderen van de productie bij de spaarlampenafdeling staat in schril contrast met de opleving bij de afdeling starters. Philips heeft zelfs problemen om vol doende personeel aan te trekken. Het bedrijf heeft tien vacatures voor machinestellers. Het schuiven met personeel van de spaarlampenafdeling, waar op dit moment mankracht over is, naar de afdeling starters is geen goed antwoord daarop omdat het twee totaal verschillende discipli nes zijn. Bovendien wil Philips de bezetting op de spaarlampenafde ling zoveel mogelijk intact hou den om volledige productie te kunnen draaien als de markt weer aantrekt. De stagnatie in de spaarlampen productie komt op een moment dat de Philips-top in Eindhoven knopen door moet hakken over het opzetten van een gemechani seerde productielijn in Terneuzen voor een nieuwe spaarlamp, die binnen Philips als dé vervanger van de gloeilamp wordt gezien. Het kenniscentrum in Terneuzen ontwikkelde dat nieuwe product in een recordtempo. Volgens directeur J. van de Ster heeft die lamp een grote toekomst, maar moet Terneuzen opnieuw de concurrentie aan met Polen. Van der Ster schat bij zijn afscheid de kansen voor Terneuzen laag in. „Als je de kosten ziet van een ge mechaniseerde lijn hier versus de kosten van een handlijn in Polen, word je daar niet vrolijk van." ZIE OOK ZEELAND - C3: Tk zie het niet als verraad aan Philips' Van onze verslaggeefster Vlissingen - In de woning van een 30-jarige Vlissinger heeft de politie een grote hoeveelheid illegaal zwaar vuurwerk gevon den. Het gaat om onder andere zeventig zware vuurwerkbommen, negen uit het leger afkomstige zogenaamde 'Thunder Flashes', zes 'widow- makers' en acht nitraatbommen. Verder nam de politie een groot aan tal grote vuurpeilen en strijkers en 63 dieptèbommetjes in beslag. De man werd aangehouden tijdens een controle op het afsteken van vuurwerk. Directe aanleiding was een aanwijzing van omstanders dat de man een zogenaamde superstrijker had afgestoken. De Vlissinger verklaarde het vuurwerk in de loop der jaren voor eigen gebruik in België te hebben gekocht. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. Op dezelfde avond werd in de wijk Paauwenburg ook een 16-jarige Vlissinger aangehouden. Hij had 52 rotjes en 21 mini-vuurpijlen bij zich. Ook deze zijn in beslag genomen. De jongen is doorverwezen naar bureau Halt. VERVOLG VAN VOORPAGINA De meeste verkeersdoden (45 procent) vielen bij verkeersonge vallen, waarbij voertuigen van de weg raakten (eenzijdige ongeluk ken). 'Kenmerken' van dit soort ongevallen zijn dat driekwart in de stille uren (tussen 18.00 en 6.00 uur) plaatsvindt, 60 procent van de slachtoffers jonger is dan 30 jaar, alcohol, te hoge snelheid, niet dragen van autogordels, slecht gezichtsveld en concentra tieproblemen. Tussen deze eenzijdige ongeval len is ook een aantal zelfdodin gen te betreuren. Volgens het RO VZ maakt het aantal zelfmoorden in het verkeer zeker 10 procent van het aantal slachtoffers uit. Nog een paar cijfers over 1997: de 51 slachtoffers kwamen om bij 46 ongelukken, de meeste verkeers doden vielen in het weekend (38 procent), het ging om 8 vrouwen en maar liefst 43 mannen, bij zes ongevallen waren vrachtwa gens/bussen/ambulance betrok ken, bij één dode was landbouw- verkeer betrokken. De taakstelling om in het jaar 2000 het aantal verkeersdoden met 25 procent terug te brengen in verhouding tot 1984-1986 komt in Zeeland sterk onder druk te staan. Die taakstelling betekent dat in Zeeland het aantal doden met de eeuwwisseling ten hoogste 40 mag zijn. Het ROVZ zal samen met de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid na gaan in hoeverre sprake is van een ongunstige trendbreuk dan wel van toeval. Dit zal mede in relatie tot de totale groep ernsti ge verkeersslachtoffers moeten plaatsvinden. Het ROVZ pleit te vens voor meer oogmetingen voor oudere bestuurders. Van onze verslaggeefster Vlissingen - Met de aanhouding van zeven Vlissingers zijn giste ren twee overvallen die afgelopen november in Vlissingen plaats vonden -op een benzinestation en een café- opgelost. Het gaat om een groep mannen in de leeftijd van 19 tot en 23 jaar. Vier van hen zitten in afwachting van verder onderzoek nog in be waring. De andere drie zijn in middels weer vrijgelaten. De mannen konden na huiszoe kingen worden aangehouden. Het onderzoek naar de zeven Vlissin gers leverde eveneens informatie op die mogelijk kan leiden tot de oplossing van andere overvallen in Vlissingen. Meerdere aanhou dingen worden de komende tijd dan ook niet uitgesloten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Op vrijdag 2 januari van 10.00 tot 18.00 uur begint bij ons de uitverkoop. Mooier kan het jaar niet beginnen. Wij wensen u een prettige jaarwisseling en het beste voor 1998. Tot volgend jaar! 3X3 ffCöofk/raat 7$, 07i <368^4msterdam, <3êl OSO-ó/fi'/Oji<) ffrote ffar/lt /O- /3, 467/ £663 ÉRrei/a, .ST/ 07(6-020 4/ 20 V

de Stem | 1997 | | pagina 11