'Haven van Zeebrugge speelt vals' habitat OUDJAAR cd Hakkelaar hoort 7 jaar cel en miljoen gulden boete eisen DE STEM O 0 Kerngezonde lammetjes-vijfling Champagneverkoop bruisend: alles is op 'Nederland kampioen in aftappen telefoon' $ugarLee 14.50 11.98 DE STEM v* JS&2 Wel boete, geen celstraf voor Janmaat ~o U wilt de krant bij de buren laten bezorgen j tijdens uw vakantie? Bel naar de afdeling j Lezerscontacf 076-5312312 DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Gedeputeerde haalt uit: Homohuwelijk van Sugar Lee Hooper: kassa PG neemt afstand van Karman-deal OP OP Verkoop! Honderden Grootse Koopjes! Kortingen tot 50% Banken, Pollepels, Vazen, Etc., Etc.! MORGEN EXTRA BIJLAGE Rectificatie Hamburger Rundergehakt i 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Beurs A5 Economie A6 Sport B1 B2 Zeeland C1 t/m CA Gids D1 RTV-programma's D2 DE STE 8 "7 0311 0002 IMII DINSDAG 30 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 Coalitie genoten laten Netanyahu in de steek PAGINA A4 Jaspers met moeite naar halve finale in Zundert 'Samenwerking tussen musea krijgt gestalte' PAGINA Oberski schreef /w >r 'Streep door plan Axelse varkensmesterij' PAGINA PAGINA Een sombere dag De bewolking krijgt vandaag de overhand. Wat lichte regen of motregen is zeker niet uitgesloten. Over het algemeen een zwakke tot matige wind. Het is verre van koud. Door frank van Cooten Middelburg - Gedeputeerde Bruinooge van de provincie Zee land beticht de havenautoriteiten van Zeebrugge van oneerlij ke concurrentie ten opzichte van de Zeeuwse havens. Zeebrug ge heeft namelijk met flinke overheidssteun de Zweedse pa pierproducent Stora weggekaapt voor de haven van Vlissingen. „Zeebrugge bedrijft op een niet- normale manier concurrentie door een bedrijf weg te kopen met be- Van onze verslaggever Kaatsheuvel - Zangeres Su gar Lee Hooper is waar schijnlijk de eerste die ge bruik maakt van het geregis treerd partnerschap voor ho moseksuelen. Iedereen kan daar getuige van zijn, ais je maar 100 gulden neertelt. 'Het eerste homohuwelijk van Europa', juicht party- en con grescentrum Chalet Fontaine in Kaatsheuvel niet helemaal juist over het aanstaande bruidspaar Sugar Lee Hooper en Andrea van der Kaap: offi cieel heet zoiets geregistreerd partnerschap. Maar wie neemt het eigenaar Luuk Broos kwalijk dat hij een slaatje slaat uit het 'sprook jeshuwelijk'? In de nacht van 14 op 15 ja nuari, na de verplichte twee weken ondertrouw, is het zo ver, precies om twaalf uur. Wie erbij wil zijn, zal stevig in de portemonnee moeten tas ten. Maar bij de 100 gulden entree zijn dan ook drank, een koud en warm buffet en een optreden van Sugar Lee inbegrepen. lastingcenten," zei een felle Brui nooge gisteren tijdens de oude- jaarsbijeenkomst van Zeeland Seaports in Middelburg. Tijdens deze bijeenkomst werd bekend gemaakt dat de havens van Ter- neuzen en Vlissingen dit jaar nieuwe records hebben geboekt. Het mislopen van Stora is echter een zwarte bladzijde in het jaar boek 1997. Vlissingen zat met Zeebrugge bij de laatste twee om Stora binnen te halen. Het ging om een pakket van twee miljoen ton papier, dat (naast omvangrij ke investeringen in de haven-in frastructuur, in nieuwe schepen en in opslagcapaciteit) aanzienlij ke werkgelegenheid met zich mee zou brengen. Stora zou Zeeland aan 250 extra arbeidsplaatsen helpen. Stora koos echter voor Zeebrugge. De reden was toen nog onduide lijk, maar volgens gedeputeerde Bruinooge en directeur J. Philip- pen van het havenschap Zeeland Seaports blijkt nu dat de haven van Zeebrugge oneerlijke concur rentie heeft bedreven door een aanzienlijke steun van de over heid te krijgen om het Zweedse bedrijf binnen te halen. „De druiven smaken nu extra zuur," aldus directeur Philippen. „Ik heb niets tegen concurrentie, maar de manier waarop Zeebrug ge Stora heeft binnengehaald, is in mijn ogen niet juist. Ik begreep ook niets van de beslissing van Stora. Wij boden immers uitste kende vestigingsvoorwaarden." VERVOLG OP ZEELAND - Cl: 'Strijd niet op kwaliteit verloren' OOK OP ZEELAND -C1: Havenschap boekt nieuw record Door Rinze Brandsma Amsterdam - Zeven en vijf jaar cel, plus voor elk een boete van een miljoen gulden. Dat zijn de nieuwe eisen tegen de drugsben de-leiders Johan 'de Hakkelaar' V. en zijn rechterhand Koos R. Zij moeten, als het aan procureur- generaal mr. A. Korvinus ligt, langdurig achter de tralies én fi nancieel flink bloeden. Dat vindt zij passend omdat de drijfveer van de twee bendeleiders bij hun ja renlange, wereldwijde hasjhandel honger naar geldelijk gewin' was. Ze hebben er 'een gigantische hoeveelheid geld', ettelijke mil joenen, mee verdiend, jn het geval dat Johan V. en Koos de boetes niet zouden betalen, moet er een half jaar cel bijko men, zo zei mr. Korvinus gisteren voor het gerechtshof in Amster dam, dat het hoger beroep in de Hakkelaar-zaak behandelt. De Amsterdamse rechtbank veroor deelde de twee begin dit jaar tot zes en vijf jaar, na eisen van acht en zes jaar. fh haar requisitoir uitte Korvinus arde kritiek op de 'deal' van haar jus itie-collega's met 'kroongetui- ge en mede-bendelid Ad Karman. en Pijnpunt' noemde zij de overeenkomst met de crimineèl. ■B9 r Die was overhaast tot stand geko men en is in strijd met de wet. Vooral de aan Karman gedane be lofte dat hij in Nederland niet meer de cel in hoeft, was over de rand. De toenmalige Haagse procureur- generaal Docters van Leeuwen - tegenwoordig 'super-PG' - is daar in 1995 veel te snel telefonisch mee akkoord gegaan. Er was geen concept-tekst, terwijl justitie geen enkele ervaring had met het opstellen van een dergelijke over eenkomst met een criminele ge tuige. Het gevolg is volgens de Amster damse PG dat er grenzen zijn overschreden: er is aan de stoel van de rechter gezaagd, de geloof waardigheid van de onafhankelij ke rechterlijke macht is aange tast, de rechtsorde geschaad. „Een hog^ prijs," oordeelde Kor vinus. VERVOLG OP BINNENLAND - A3: 'Kroongetuige-deal schaadt proces niet' Van onze verslaggever Arnhem - Het ultra-rechtse Tweede-Kamerlid Janmaat van de CentrumDemocraten is gisteren door het gerechts hof in Arnhem wegens discri minatie veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van 7500 gulden. Janmaat (63) had tijdens een de monstratie vorig jaar februari in Zwolle geroepen 'dat wij de mul ticulturele samenleving zullen afschaffen zodra we de macht en de middelen hebben'. De rechtbank in Zwolle veroor deelde hem wegens discriminatie eerder tot vier weken gevange nisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. Janmaat had dan dus twee weken moeten zit ten. Maar in hoger beroep liet de procureur-generaal het bij een geheel voorwaardelijke celstraf en een geldboete. Hij zei van Jan maat geen martelaar te willen maken door hem naar het gevang te sturen. Het hof heeft Janmaat gisteren tot de geëiste straf ver oordeeld. Dat gebeurde ook met het Rotter damse raadslid voor CP'86 Fre- ling (33), die tijdens de demon stratie 'vol is vol' en 'eigen volk eerst' had geroepen. Hij kreeg van de Zwolse rechtbank dezelf de straf als Janmaat. Gisteren werd hij eveneens tot twee maan den voorwaardelijk en 7500 gul den boete veroordeeld. Een 32-jarige leuzenroeper uit Sassenheim kreeg van het hof een maand gevangenisstraf voor waardelijk en 3000 gulden boete. Bij de familie Hermans in Bavel is een lammetjes-vijfling geboren. Een heel bijzondere gebeurtenis, zo leert navraag bij een Bredase dierenkliniek, want normaal zet een moederschaap maar twee of drie kleintjes tegelijk op de wereld. Dat er eind december jonge lam metjes worden geboren, is wel wat vroeg, maar tegenwoordig niet meer uitzonderlijk. De vijfling is kerngezond. Omdat een schaap maar twee spenen heeft, kunnen de lammetjes niet alle vijf bij hun moeder drinken. Drie drinken om beurten bij de moeder, de andere twee lammetjes worden bijgevoerd met de fles. foto de stem/johan van gurp Door Marja Klein Obbink Breda/Haarlem - Leeg. Niks meer. Niente. Bij importeur International Marques in Haarlem zijn ze al enkele dagen door hun champagnevoorraad heen. Meer dan 100.000 kurken van de Veuve Cliquot Ponsardin, verkoop waarde rond de 60 gulden per fles, plof fen we op oudejaarsnacht de lucht in. „De mensen kiezen duidelijk voor kwali teit," constateert marketing manager D. Noordijk van de importeur. Het gaat goed met Nederland en dat weerspiegelt zich in de verkoop van luxe-artikelen als champag ne. De echte champagne wel te verstaan en dat is de mousserende wijn met het etiket waar champagne op staat, afkomstig uit de Franse Champagne-streek waar de druiven ranken groeien op een kalkachtige onder grond en waar strenge eisen worden gesteld aan de lagering. Champagne-huizen en -boeren hebben de normen voor de gisting vanaf dit jaar weer bijgesteld. Geen twaalf maanden, maar vijf tien maanden moet een fles minimaal in de kelder liggen voordat hij als champagne verkocht mag worden. Daar wordt hij na melijk veel lekkerder van. Maar dat bete kent ook dat zich in de champagne een mil lennium-effect begint af te tekenen, zegt J. Bron van de importeur van de marktleider onder de champagnes: de Moet et Chandon. De 'significante verkoopstijging' met zo'n 18 tot 20 procent van dit merk is voor een deel op de te verwachten schaarste terug te voeren, verklaart Bron. „Door de strengere liggingseisen valt er een oogst tussenuit. Mensen die verzekerd willen zijn van een fles champagne in 2000, gaan hamsteren." Niet alleen in Nederland, vooral in Amerika en Engeland neemt de vraag naar de wijn toe. Met tien centiliter, twee vingerhoedjes per persoon, is de Nederlander nog steeds de kleinste champagnedrmker. De Belgen drinken zes keer zo veel champagne en de Fransen (27 maal) zijn de grootste afnemers: 65 procent van de totale champagneproduc tie blijft in eigen land. De eerste tien maanden van dit jaar nam de populariteit van de champagne al met zo'n tien procent toe, maar de enorme hausse in november en december kwam voor impor teur International Marques toch redelijk onverwacht. Noordijk: „Anderhalve week geleden hebben we gebeld met de merkeige- naar om een extra levering, maar die kregen we niet. Die Fransen zijn zuinigjes met hun voorraad." Niet meer, maar duurdere champagne is de trend, signaleert ook de bedrijfsleider van slijterij Gall& Gall in het Bredase winkel centrum Moerwijk. Ook het kleurtje speelt een belangrijkere rol: rose champagne wordt steeds meer verkocht. „Die oogt wat feestelijker." Den Haag (anp) - De Registratiekamer luidt de noodklok over de sterke stijging van het aantal afgeluisterde telefoongesprek ken door justitie. Volgens de organisatie is Nederland koploper in de wereld in het aftappen van telefoons. De Nederlandse justitie luistert bijvoorbeeld tien maal zo veel ge sprekken af dan de Verenigde Staten, aldus P. Hustinx van de Registratiekamer, een instelling die waakt over de privacy. Daar bij gaat het om zowel het gewone telefoonverkeer als het mobiele netwerk. In vergelijking met Duitsland zit Nederland op het dubbele aantal 'taps'. „Deze ont wikkeling is een ernstige bedrei ging van de privacy en ongewenst in een democratische samenle ving," aldus Hustinx. Ook PTT Telecom is niet te spreken over het afluistergedrag van justitie. „Niet het afluisteren zelf baart ons zor gen, maar wel de investeringen die wij moeten plegen om het afluiste ren mogelijk te maken," zegt PTT- woordvoerder E. Moeksis. De nieuwe Telecommunicatiewet verplicht de PTT alle voorzienin gen te treffen die voor afluisteren nodig zijn. „Dat loopt in de tien tallen miljoenen guldens per jaar. Wij zijn zeer verontwaardigd dat er wat dit betreft geen limiet is." Al eerder waarschuwde de Regis tratiekamer dat de nieuwe wet onvoldoende waarborgen biedt voor de bescherming van de pri vacy. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Amsterdam, Arnhem, Breda, Den Haag, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht. Breda, De Barones 40 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND De vleesaanbiedingen van onze vakslager moeten zijn: 100 gram kilo®®©© 1&5CT 500 gram 7^5 6.25 kilo o&SfT De aanbiedingen zijn geldig t/m 31 december a.s. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van ai het andere dat zich afspeeit in de wijde wereid van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. y i Uw abonnementskeuze is: 1 Q een proefabonnement van weken voor 32,50 jg of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis Ontvangt. Per maand d m.v. automatische afschrijving33,50* 2 Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving.f96,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro99,75 gj U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parlce/pen. g Naam; Adres.- Postcode:Plaats: I Telefoon:..Bank/Gironr; B Handtekening: B Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar; Dagblad De Stem, Afdeling lezerscontact, 8 Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 8 21-202

de Stem | 1997 | | pagina 1