In het nieuws in 1997 :3 pESTEM ZEELAND C4 Ie straat op zijn kop," 1 die een keer de koel Igemeester leegroofde het uitkeringsbeleid |e, zit nu aan de bar J alles een beetje rus- |„Vroeger hield ik me bezig maar nu kom rustig met mensen te J boodschappen doen In langs bij De Schel- Idie in de jaren zestig le bezochten vanwege eken het café nu als ps. Jan: „Ieder week- nozems waar ieder- le naar Terneuzen om I Schelde, daar wilden ■zaterdag niet gezien Igochtend was ik ech- len en dan kwamen die ïeeks uit de disco naar 1 koffie te drinken. Ze lals een lammetje. Nu loordeweeks een pilsje 1-jarige Ad Lips is al 25 leker van het café in de ■tiende kwam ik hier Ieder weekend kwam rienden vanuit IJzen- Imen we de laatste bus Ir nog regelmatig want 1 altijd wel in mijn rou- Ie horeca, heb heel wat Ter is het altijd gezellig altijd tijd voor je. Het Ins mij dat iedereen al- jong en oud, van alle den." brengen de meeste I uur een bezoek aan De |ag en zaterdag draait 'verzorgde' muziek en |n plaatjes aanvragen, pekend is het stampvol bel jonge mensen. Zon- er vooral oudere men lek alleen zondag naar nen. Er wordt dan nos- lek uit de jaren vijftig laid en Katie en ik zijn Ivan de partij." flgens Jan is dat hij het geld doet. „Als je in de [je het alleen voor het nt er niets van terecht, lat ik de ambitie heb om lafé te maken. Je moet ^it het gevoel voor men- voor sfeer: hier wordt spanning gewerkt. Wij |van dronken mensen, ftsen die gezellig onder een pilsje een praatje Het grootste gevaar i de horeca: drank. On- |wordt dan ook niet ge- café gezellig te houden, sociaal beleid. „Zo zien .e dronken zijn, over de ■en ze zodat ze na ver rel weg gaan." Klanten le wil zijn, daar willen alles mee delen. „Het [staan van de zaak heb- :t café gevierd met een koud buffet voor de met nieuwjaar geven we 'en staat het biljart vol s het Nederlands elftal iropees of wereldkampi- elt, is alles bij ons oran- ïebben we zelfs de gevel d en iedereen verklaarde Niemand wist dat de ge- ieuwd moest worden." brengen aan een ander si ze nooit. Tijdens va- t buitenland, komen ze Katie: „Als we dan in „en, kunnen we ons een rgapen maar daarna heb ien. Dan missen we toch Als we dan weer hier te- jnk ik altijd weer: Goh, ^e toch een mooi cafée- ze de laatste weken be- toevluchtsoord en waar haar hart kan luchten, nd in de keuken, vertoe- maanden in het huis van indt Katie nog dat haar is verbrand en ze nie st- en nieuwjaarswensen :gen. Dit doen ze bij deze- ar staan ze niet meer, ;elt wel het reilen en ze1' afé. van het café, daar willen denken. „Mijn zoon en en het niet overnemen, er zo lang mogelijk W- der geval wil meemaken, van het theater vlakbij ben zo benieuwd of da vruchten gaat afwerpen, laar streef ik nu naar. De~ ïeid nemen van De Schei- ik niet over mijn hart ver- DINSDAG 30 DECEMBER 1997 Een man uit Philippine rijdt in op een tegemoetkomende auto waarin zijn ex-vriendin zit. Die en haar 68-jarige moeder werden ernstig gewond. Een kind kwam er wonder boven wonder ongedeerd af. Een speciale camera bij kruispunt Roofack in Breskens fotografeert op de eerste dag 560 automobilisten die te hard of door rood licht rijden. 2. Loco-burgemeester en wethouder G. Noordewier uit Zutphen wordt benoemd tot burgemeester van Oostburg. Op 16 mei zal hij aantreden. Hij volgt J. Kruize op die vervroegd uittreedt. 4. De Raad van State heeft de laatste hinderpalen weggehaald voor de aanleg van de Westerschelde Oeververbinding. Klachten van landbouwers en de stichting Leefbaar Zeeland vonden geen genade bij het hoogste rechtscollege. 5. Voor Tafeltje Dekje is het geen pretje met pannen soep door Oostburg te rijden. De Grote Beer is in het kader van Duurzaam Veilig uitgerust met talloze verkeersdrempels die van de straat een botsbaan maken. 5. Grote schok in Biervliet. Een man uit Philippine rijdt met op zet in op een tegemoetkomende auto waarin zijn ex-vriendin zit. Die en haar 68-jarige moeder werden ernstig gewond. Een kind kwam er wonder boven wonder ongedeerd af. 11. Hulst is fantastisch! zegt het gemeentebestuur. Op een voor lichtingsdag probeert men Belgen warm te maken zich in de Rey- naertstad te vestigen. 15. Zes varkensbedrijven in Zeeuws-Vlaanderen worden ver dacht van besmetting met klassieke varkenspest door mogelijk gebruik van besmet sperma uit een KI-station in Wanroy. De deur gaat minimaal 35 dagen hermetisch dicht. 24. Een speciale camera die het verkeer bij kruispunt Roofack in Breskens in de gaten houdt blijkt geen overbodige luxe. 560 Au tomobilisten werden op de eerste dag dat het apparaat dienst deed gefotografeerd voor te hard rijden en/of rijden door rood licht. 26. Het ruimen van vier grote vliegtuigbommen in Breskens - een dit jaar regelmatig terugkerend karwei - verloopt vlekkeloos. Veel mensen moesten tijdelijk hun (vakantie)huis uit en vonden onderdak in de gastvrije kantine van camping Napoleonhoeve. 30. De lintjesregen ter gelegenheid van Koninginnedag viel ook weldadig in Zeeuws-Vlaanderen. Zeventien verdienstelijke man nen en vrouwen werden ridder of lid van de Orde van Oranje- Nassau. Onder hen de Sluise Therèse van Laere, wereldkampioe ne triatlon bij de veteranen. De bliksem sloeg een groot gat in het dak van basisschool De Werf in Philippine. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE EN WIM KOOYMAN 3. Wandelaars van de Terneuzense avondvierdaagse liepen wat extra-kilometers. Een 'grapjas' had de pijlen verdraaid. Lopers kwamen in Spui aan in plaats van in de Terneuzense sporthal. 6. Als eerste van zijn vliegclub slaagde Egbert Cijsouw uit Ter- neuzen erin met zijn Delta-vlieger de Westerschelde over te ste ken. Hij landde in Gapinge, alwaar men hem bekeek alsof hij een Marsmannetje was. 7. De Finse Outokumpu Groep sluit een fabriek in Terneuzen. 44 Mensen komen op straat te zijn. Het is de eerste sluiting van een vrij nieuw bedrijf in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. In oktober kondigde Engelhard als tweede aan dat het zijn Ter neuzense vestiging, waar katalysators voor de benzineraffinage worden gemaakt, dat in de loop van 1998 de zaak wordt stilge legd. Ruim 60 mensen komen op straat te staan. 8. Noodweer teisterde Zuidwest-Nederland. De eerste rit van het Zeeuws-Vlaams wielerweekeinde werd afgelast. Overal la gen ontwortelde bomen en van daken gerukte pannen. Erger was het even later in Bergen op Zoom. Daar ging een feesttent van Philip Morris de lucht in. Er vielen 21 gewonden, van wie twee ernstig. De ravage was enorm. 12. Een blikseminslag sloeg een groot gat in het dak van basis school De Werf in Philippine. Gelukkig was het pauze en zaten de leerlingen thuis. 16. Zo'n 2300 Franse, Belgische en Nederlandse politiemensen hielden een grote actie tegen het drugstoerisme. Bij de in beslag genomen spullen hasj, coke en 32 vuurwapens. In Terneuzen werden zeven mensen aangehouden waarvan er twee nog lan ger werden vastgehouden. 18. Boeren in West-Zeeuws-Vlaanderen hebben resoluut 'nee' gezegd tegen de herinrichtingsplannen voor de kust. De land bouw moet volgens hen hierbij te veel inleveren. 19. Even dacht Axel zijn collectie beelden a raison van ander halve ton te kunnen uitbreiden. De gemeente was in de race om een beeld van Wim Kan en Corrie Vonk - dat in Amsterdam het veld moest ruimen - onderdak te bieden. Het beeld gaat echter naar Scheveningen. 20. De Stichting Groede heeft de Toerismeprijs 1997 gewonnen. Men kreeg 25 mille voor het project Vlaemsche Erfgoed 23. Minister Van Aartsen geeft te kennen de 'roze invasie' van varkens naar Zeeland te willen stoppen. „Schone gebieden moeten schoon blijven," zegt de bewindsman. 25. Zeeuws-Vlaamse pomphouders zitten in zak en as. Per 1 ju li gaan de brandstofprijzen flink omhoog waardoor men een uitstroom van klanten naar België vreest. „Dit gaat banen kos ten," voorspelt de brandstofsector. 30. Toeristen laten Zeeland links liggen en zoeken massaal de zon op. Juni was een zeer natte maand. Haamstede boekte een record van 160 millimeter regen: 160 liter hemelwater op elke vierkante meter. Zeeuws-Vlaanderen 'scoorde' afgelopen maand 131 millimeter. 1. De Hulster horeca moet bekende onruststokers weren uit zijn etablisse menten. Steeds harder klinkt deze roep. Dit keer uit de mond van de PvdA-gemeenteraadsfractie. 7. Voortdurende regenval vergalt het vakantieplezier van veel toeristen. Boeren zijn daarentegen blij. Na een uitzonderlijk droog voorjaar is regen hard nodig. 9. De 25e Geuzenfeesten in Biervliet trokken uitzonderlijk veel publiek. 10. Piramidespelen komen in een steeds kwalijker daglicht te staan. De Rijkswacht wist bij Brugge bewapen de woedende piramidespelers te on derscheppen. Ze waren op weg naar IJzendijke voor een wraakactie op or ganisators. Als de rijksoverheid met een verbod komt wil de Zeeuws- Vlaamse horeca hieraan meewerken, zegt woordvoerder J. van Harn uit Biervliet. 12. Drank in het verkeer blijft een probleem in Zeeuws-Vlaanderen. Tij dens een gerichte actie werden niet minder dan vijftien overtreders van achter het stuur van hun auto geplukt. 16. Burgemeester Noordewier wordt geïnstalleerd in Oostburg. 20. Zeeland blijft aantrekkelijk voor wildkampeerders. In het Pinkster- weekeinde werden daarvoor 236 pro cessen-verbaal uitgeschreven. Tijdens een duiventransport naar Frankrijk leggen 65 vogels wegens snel oplopende temperaturen in een vrachtwagen het loodje. 23. Dow in Terneuzen stopt met grote saneringen en bijbehorende ontsla gen. Dit kreeg De Stem te horen tij dens een bezoek aan het hoofdkantoor van de multinational in Midland (VS). De Geuzenfeesten in Biervliet trokken uitzonderlijk veel publiek. Als eerste van zijn vliegclub slaagde Egbert Cijsouw uit Terneuzen erin met zijn Delta-vlieger de Westerschelde over te steken. Hij landde in Gapinge, alwaar men hem bekeek alsof hij een Marsmannetje was.

de Stem | 1997 | | pagina 17