DE STEM Leerlingen roepen meer sociale hulp in GOED KOOP Gestolen auto richt ravage aan bij woning in Kloosterzande Eindej aarssalon in Axel publiekstrekker R ro 667 ~o 1? Inwoners uiten kritiek op onderhoud straten Terneuzenaar begint sociaal info-kantoor 'Zuidelijke kandidaten hoger op D66-Iijst' ■■■■■■■■hi w Mindlink gekozen tot beste Zeeuwse band DAG KLAPPER 20.- Heeft u vragen over uw abonnement? Bel naar de afdeling Lezerscontact 076-5312312 DE STEM -6 Op Zeldenrustcollege en De Rede BAVARIA BIER Schoolvoetbal in Sas van Gent Uitslaande brand A5 Sanering grond kantoor waterschap is peulenschil Dronken rijder vlucht na aanrijding Voorkeursactie voor Kamerverkiezingen hirt van nu 0' sen in Nood 073-6456770 andCruiser 7 0.0 0 0,- *skunner op elk terrein. 1c terugtocht naar Lapland een fluitje van een cent. 62.990,- (grijs kenteken). 6- DAGÏUD V00B ZUJDWEST-NEDERLAND Zeeland Van onze verslaggever Kloosterzande - Drie onbe kenden hebben zaterdaga vond in de Cloosterstraat in Kloosterzande met een gesto len auto een ravage aange richt. De auto raakte om 23.00 in de slip, ploegde twee tuin tjes om waarbij een hek en verkeersborden werden ver nield en reed vervolgens een hoek uit de gevel van de wo ning van T. Bouwens. De drie inzittenden sloegen on middellijk op de vlucht en ver dwenen in de massa. De schade aan de woning is zo groot dat zowel de binnenzijde als de buitenzijde van de zijgevel onderstut moest worden. De au to, een Mercedes, bleek even daarvoor op het Clingeplein in Hulst gestolen te zijn. De politie heeft nog geen aanhoudingen kunnen verrichten. Het is volgens T. Bouwens de vierde keer dat er de afgelopen jaren in de Cloosterstraat een au to in de gevel van een woning is terechtgekomen. „Het lijkt wel of elk huis hier aan de beurt komt." Bouwens pleitte gisteren voor een rijverbod in het weekend. Hij woont al 25 jaar in de Clooster straat, het uitgaanscentrum in Kloosterzande waar honderden jongeren uit de regio het weekend vieren, en constateert een toena me van baldadigheid en drank misbruik. „Elke generatie lijkt het erger te worden. Ze lopen de hele nacht over straat, schoppen tegen deuren en staan te kloppen tegen de schutting. Ik heb wel eens met een knuppel achter jon geren aangezeten." Op het mo ment dat de auto zich in de gevel boorde was Bouwens thuis. Hij spreekt van een grote klap. „De auto moet met hele hoge snelheid gereden hebben. Ze gingen er zelf als een speer vandoor. Je kon niet zien waar naar toe. Hier lopen Van onze verslaggeefster Temeuzen - Een toenemend aantal leerlingen van de Terneu- zense scholengemeenschappen Zeldenrust-Steelant en De Rede roept de hulp in van de zogenaamde sociaal-medische teams. Die werden een jaar geleden op beide scholen ingesteld. Op het Zeldenrust-Steelant zocht zo'n tien procent van de leerlin gen hulp voor hun sociale en of medische problemen. Bij De Rede was dat vier procent. De sociaal- medische teams bestaan uit een maatschappelijk werker, de schoolarts en vier leraren. Beide scholen willen de maatschappe lijke hulp - op grond van de cij fers - uitbreiden. De kosten van het project worden nu gedeeld door provincie, maat schappelijk werk en school. De scholen stellen dat de gemeente ook een duit in het zakje' moet doen opdat de maatschappelijk werkster in de toekomst meerde- aanwezig kan zijn. Het Zeldenrust Steelantcollege begon elf jaar geleden al met het verzor gen van sociale opvang maar toen ging het vooral om hulp bij faal angst. Rector E. van der Rijst: „Op een gegeven moment verzorgden drie leraren hulp. Twee leraren had den daar in hun vrije tijd een cur sus voor gevolgd en de leraar godsdienst verzorgde hulp die hij in zijn opleiding had opgedaan. We merkten dat steeds meer leer lingen hulp behoefden. Daarbij kwamen de leerlingen die we doorverwezen vaak op een wachtlijst terecht, waardoor de leerlingen toch weer met hun problemen terugkwamen." Op initiatief van Maatschappe lijk Werk is een speciaal sociaal- medisch team opgezet. Zij lever de een maatschappelijk werkster, de school voegde er de schoolarts aan toe. Samen met de vier lera ren bestaat het team uit zes men sen. De maatschappelijk werk ster is er een dag in de week, de leraren zijn de hele week aan spreekbaar. Een keer in de week komt het hele team bij elkaar. Van der Rijst: „Wij zijn erg blij met de toevoeging van het maat schappelijk werk want we kun nen nu hulp bieden op een breder terrein en we hebben een betere ingang bij de professionele hulp verlening. Voorheen werd vooral (ADVERTENTIE) krat 12 flesjes a 0,3 liter vanJ&TSf V Maximaal 3 kratten per klant gehakt half om half CS» knakworsten blik 400 gram vanHHST «"«fcjen geldig van za 29 dec. 1997 Urn a 3 jan. 1998 A&P Services B.V. tel. 035-5483333 „ELKE DAG GOED NIEUWS 5 Sas van Gent - Het jaarlijkse voetbaltoernooi voor basis scholen uit de gemeente Sas van Gent wordt morgen in de gemeentelijke sporthal ge houden. De wedstrijden voor de meisjes beginnen om 09.00 uur en zijn omstreeks 12.00 uur afgelopen. Aansluitend begint het toer nooi voor de jongens, dat tot ongeveer 16.00 uur duurt. Bij de meisjes nemen zes en bij de jongens zeven teams deel. Die worden geleverd door de basisscholen Esdoornveste, Valckeburcht, Prins Frederik Hendrik, De Kreeke, De Werf en De Stelle. nadruk gelegd op het medische aspect terwijl de problemen meestal van sociale aard zijn. Het gaat namelijk om tal van proble men: van faalangst en depressivi teit tot incest, verkrachting en rouwverwerking. Met betrekking tot een sterfgeval binnen een klas, hebben we zelfs een draai boek klaarliggen. De sociale hulp vinden wij van groot belang want wij vinden dat een kind alleen goed op school kan functioneren als het sociaal goed in zijn vel zit." Dit jaar deden bij het Zeldenrust Steelantcollege 126 leerlingen een beroep op het team. De leer lingen krijgen individuele bege leiding, de frequentie daarvan verschilt per leerling. In 1993/1994 waren dat er 96. Van der Rijst: „Ik weet niet of er nu meer problemen zijn dan voorheen maar er wordt nu door leraren beter naar gekeken. Het is maar net wat je waarneemt. Zolang je je ogen sluit voor de problemen van leerlingen, wor den er immers geen problemen waargenomen. Ik vind het een hoog percentage, maar het komt overeen met het landelijke ge middelde. Kinderen kunnen zich zelf aanmelden en soms worden de leerlingen er door leraren op geattendeerd. Basis is dat de leer ling zelf het probleem moet her kennen." Bij De Rede moeten de leraren de problemen signaleren bij de leer lingen en wordt er altijd contact opgenomen met de ouders. Con rector P. Baecke: „Ons project liep vanaf augustus en sindsdien zijn 28 leerlingen opgevangen. Op eigen initiatief zijn 12 leerlingen naar het team toegestapt omdat ze wilden dat hun ouders er buiten bleven. Wij willen geen doktertje spelen maar hebben vooral een signale rende taak." Terneuzen - Bij een uitslaande brand, gisteren om 19.00 uur, is een flatwoning aan de Hermari Heyemanstraat in Terneuzen ge heel uitgebrand. De brand woedde op de tweede verdie ping. De belendende percelen liepen rookschade op. De bewo ners wisten zich, evenals de bu ren op verschillende etages, in veiligheid te brengen. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een olielampje in de woon kamer dat door een jong katje is omgegooid. De kat heeft de brand niet overleefd. De band Mindlink en twee leden van Them Bones vielen afgelopen zaterdag in de prijzen. Van onze correspondent Vlissingen - Zeeuws-Vlaanderen viel za terdag tijdens de uitreiking van de Zeeuwse popprijzen goed in de prijzen. Drie van de vijf te winnen prijzen vielen beneden de Westerschelde. Mindlink uit Terneuzen behaalde de eerste prijs als beste band, de cd Desiderata werd uitge roepen tot beste cd. Them Bones uit Axel maakte de beste demo. Het prijzenfestijn werd georganiseerd door de stichting popmuziek Zeeland. Twee nomina tiescommissies zijn in opdracht van de stich ting Popmuziek Zeeland aan het werk ge weest om de 36 ingezonden geluidsdragers te beluisteren. De bands Mindlink, Surrender, Blf, Scalemo- dels, Voldd, EMO, 110 Volt Lovers, Plan Bee, Skiff, Them Bones, Oblivious tot the Obvious en Not James Dean werden in een of meerde re categorieën genomineerd. De categorieën waren: beste band, beste cd, beste demo, beste dance act en 'Jong Goed'. De jury vond, volgens het juryrapport Mind link de beste band omdat het gedreven is en er de afgelopen jaren een constante stijgende lijn inzit. 'Ze weten van een optreden een waar feestje te maken, zowel voor het oog als voor het oor. Het is dan ook niet verwonder lijk dat ook de beste cd van Mindlink komt. Krachtig van begin tot eind. De muziek is creatief en de gebruikte muzikale trucs verle vendigen het geheel', aldus het juryrapport, dat nog een compliment had voor het drum- werk. Nog was de Zeeuws-Vlaamse koek niet Van onze verslaggever Lamswaarde - De inwoners van Lamswaarde, Kuitaart en Kruisdorp hebben fikse kri tiek op de onderhoudsstaat van de straten en stoepen in hun woonplaats. Dat blijkt al vast uit de enquête die de dorpsraden van Lamswaarde en Kuitaart onder de inwo ners hebben gehouden. Alle gegevens moeten nog wor den verwerkt, maar die onder werpen springen er volgens voorzitter F. van Driessche van de dorpsraad Lamswaarde al meteen uit. Bovendien klagen veel inwoners over de hoge verkeerssnelheden op verschillende wegen. Ook willen respondenten beter open baar vervoer en is er een grote wens om ook op zaterdag afval te kunnen brengen naar het kringloopstation in Walsoorden. De enquête werd vorig weekein de verspreid en inmiddels zijn er zo'n 130 formulieren terug. „En er komen er telkens meer bin nen," zegt Van Driessche. De goede respons vanuit de in woners is volgens Van Driessche boven verwachting. „We hadden er niet op gerekend. Het is wel Van onze correspondent Axel - De organisatoren van de Eindejaarssalon in Axel zijn tevreden. Niet alleen trok de beurs ruim duizend bezoe kers meer dan vorig jaar, het enthousiasme onder de stand houders voor de tiende auto salon volgend jaar is groot. Burgemeester W. de Graaf open de de Eindejaarssalon tweede kerstdag. Dit was gelijk een top dag voor de standhouders. De au tobranche was natuurlijk ruim vertegenwoordigd, maar de ne venbranches worden steeds be langrijker. Piet Apers: „Als buitenstaander ben je misschien geneigd te den ken wat doet een hypotheker of een zaak van grenen meubelen op de Eindejaarssalon. Van al deze standhouders krijgen we niets dan goede berichten. De stand houders krijgen een naamsbe kendheid en zijn dan ook bereid om volgend jaar weer deel te ne men. De autobranches mogen nu per stand acht auto's neerzetten, maar zijn bereid in te leveren voor anderen. Volgend jaar heb ben we een lustrum. Dit zullen we extra luister bijzetten." De bezoekers hadden naast het bekijken van auto's ook de keuze uit caravans, campers, duik- en klimartikelen, grenen meubelen en miniatuurauto's. Ko Diele- man, ex-wegenwachter, demon streerde met een motor met zij span hoe de Wegenwacht in de jaren 1946 tot in de zestiger jaren I I I I I MAANDAG 29 DECEMBER 1997 zoveel jongeren rond, wel meer als duizend." Bouwens luistert de volgende dagen met verhoogde aandacht naar de weersberich- ten. De hoek van zijn huis is pro visorisch dichtgetimmerd en het metselwerk kan pas beginnen als de feestdagen voorbij zijn en de bouwvakkers weer aan de slag gaan. „Het is te hopen dat het niet gaat vriezen." Van onze verslaggever Terneuzen - De stuurgroep waterschap Zeeuws-Vlaande ren gaat er vanuit dat de provincie snel een verklaring van geen bezwaar voor de bouw van het nieuwe waterschaps kantoor in Terneuzen zal afgeven. Het saneringsplan voor de vervuiling die op het voormalige ter rein van De Hoop eerder dit jaar is aangetroffen is gereed. Het plan is een bevestiging van de eerder uitgesproken verwachting dat ieder denkbaar risico voor de volksgezondheid kan worden ondervangen. Het opruimen van de vervuiling zelf is een peulenschil en zal slechts enkele weken vergen. Projectontwikkelaar N. Boussen verwacht half april met de werkelijke bouw te kunnen starten en gaat er vanuit dat de bouw binnen de gestelde opleveringster mijn van 1 januari 1999 gereed is. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Sinds november heeft J. Tieleman een gratis so ciaal informatiekantoor voor mensen die niet weten waar ze anders terecht moeten met hun problemen. Zijn klanten moe ten alleen de gemaakte telefoon- en autokosten vergoeden. Degenen die bij hem aankloppen begrijpen volgens Tieleman de informatie van de gemeente niet. Hij ondersteunt de mensen als ze bij de gemeente gaan praten over hun problemen. Maar hij zoekt ook naar informatie die zijn klanten nodig hebben. „Ze vertellen wat het probleem is en ik verwijs ze dan door naar de juiste instantie, zoals de so ciale dienst of de woningbouw vereniging. De informatie haal ik uit folders die ik heb verzameld, of ik haal het van internet." Vooral ouderen roepen de hulp van Tieleman in. „Ze weten vaak niet waar ze recht op hebben en laten alles maar over zich heen komen. De gemeente strooit te vaak met dure woorden, ik leg het in hun eigen taal uit." In to taal heeft Tieleman nu 26 men sen met hun problemen gehol pen. En momenteel heeft hij nog vijf personen in behandeling." Van onze verslaggever Sas van Gent - Een 46-jarige man uit Sas van Gent is in zijn woning aangehouden nadat de man op tweede kerstdag in Philippine op twee geparkeerde auto's was in gereden en vervolgens op de vlucht sloeg. De man had te veel gedronken, drie keer de maximum toegestane hoeveelheid. De politie nam zijn rijbewijs in beslag. FOTO JANNE WOLTERBEEK op. Them Bones uit Axel viel in de prijzen met zijn demo 'Green Leather Seat Music'. De ju ry was bijzonder te spreken over het verzorg de artwerk. „Een sterke vette productie, ge koppeld aan strak spel met een bezielde meerstemmige zang. Hoewel niet altijd even origineel, is het zeef goed te genieten." Als de beste dance-act werd gekozen EMO uit Vlis singen en de aanmoedigingsprijs ging naar Voidd uit Kamperland. De prijsuitreiking was in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Er was een non-stop muzikaal programma, waaraan een veelkleurig gezel schap van muzikanten meewerkte. Verder traden er een paar Zeeuwse popcoryfeeën op zoals Jan-Bart Meijers, Rudy de Queljoe, Cees Meerman, Jan Chris de Koeijer en Gerrit Bre mer. Terneuzen - Voorzitter R. Bastiaanse van D66 Zeeland is samen met de voorzitters van Brabant en Limburg een actie begonnen om zuidelijke kandidaten hoger op de D66-lijst voor de Kamer verkiezingen te krijgen. een bewijs dat veel mensen echt zijn begaan met de leefbaarheid van hun dorp en dat er nog heel wat verbeterd kan worden." De resultaten van de enquête moeten de basis vormen van een dorpsplan dat de beide dorpsra den gezamenlijk willen opstel len. Als alle gegevens zijn verwerkt worden de resultaten voorgelegd aan de inwoners tijdens in spraakavonden. Vervolgens wordt dan het defi nitieve dorpsplan opgesteld en aangeboden aan de gemeente Hontenisse. De stemadviescommissie van D66, geleid door oud-fractieleiderEng- wirda, heeft geen enkele zuidelij ke politicus een plaats bij de eer ste 25 toebedeeld. Daardoor zullen de Brabantse Kamerleden U. Lambrechts en H. Jeekel, de Limburger P. Wessels en de Zeeuwse J. Jorritsma - van Oosten na de verkiezingen van mei vrijwel zeker uit de volksver tegenwoordiging verdwijnen. De drie voorzitters vinden het on acceptabel dat de stem van het zuiden geheel uit de Tweede Ka mer verdwijnt. In een gezamenlij ke brief met het opschrift 'Tom Poes, verzin een list' roepen zij de D66-leden in het zuiden op drie kandidaten uit Brabant, één uit Limburg en één uit Zeeland op de tweede tot en met de zesde plaats te zetten. Dat moet gebeuren tij dens de komende schriftelijke stemming waarmee de D66-leden hun kandidatenlijst samenstellen. De autobranche was ruim vertegenwoordigd op de beurs in Axel, maar de nevenbrache wordt steeds belangrijker. CAMllE SCHELSTRAETE de gestrande automobilist hielp. Hij had net als de organisatoren over belangstelling niet te kla gen. DIVERSEN VOGELWAARDE Kinderbingo - café Ons Vermaak - 14.00 uur CLINGE Vleeskaarting - café De Land bouw - 20.00 uur Koersbal - KBO - Malpertuus - 13.30 uur ST.-JANSTEEN Prijskaarting - bieden en jokeren - café De Kroon -14.00 uur Bingo - KBO - De Warande -13.30 uur TERNEUZEN Expositie - cursisten Toonbeeld - expositieruimte poligang - De Hon- te - tijdens kantooruren (t/m 8 jan) WESTDORPE Tafeltennistoernooi - Concordia - voor clubs -14.00 uur KLOOSTERZANDE Low impact aerobic - St.-Martinus -18.45 en 20.00 uur NIEUW-NAMEN Koersbal - KBO - De Kauter -14.00 uur ZUIDDORPE Bodycontrol - 't Kaaike -19.00 uur Aerobic - 't Kaaike - 20.00 uur SAS VAN GENT Bingo - St.-Albert - KBO - ook niet- leden -14.00 uur KOEWACHT Bodygym - Hobbyclub Koewacht - gymzaal De Eikelaar - 20.30 uur FILMS HULST Koning van Engeland -13.45 en 16.15,19.00 uur Hercules 13.45 en 16.15, 19.00 uur Father's day 13.45 en 16.15, 19.00 en 21.30 uur Tomorrow never dies 13.45 en 16.15, 19.00 uur Spice- world the movie 13.45 en 16.15, 19.00 en 21.30 uur Home alone 3 13.45 uur George uit de Jungle 19.00 en 21.30 uur Seven years in Tibet 21.30 uur The Game - Alien 4 - A li fe less ordinary GENT Decascoop 14.30 en 17.00 uur Lost world 22.30 uur L.A. Confidential 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Oesje 14.30 en 17.00 uur Hercules (NL) 20.00 uur Hercules (original) 22.30 uur Copland 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur 7 years in Tibet 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Peacemaker 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Alien 4 20.00 en 22.30 uur The Game 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur To morrow never dies 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uurThe full monty 14.30 en 17.00 uur Home alone 3 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uurThe devil's advocat 20.00 en 22.30 uur A life less ordi nary 14.30 en 17.00 uur Spiceworld 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Switchback Activiteiten en evenementen be stemd voor de dagklapper en uit slagen bij voorkeur per brief (kaart) zenden aan redactie De Stem, Post bus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752.

de Stem | 1997 | | pagina 7