dubbeldik Duizenden indianen vluchten is deze week en toch Bel nu: IIWK'HI ë5^wó"otign»c-,eceptf" Daniel arap Moi wil nog één keer president van Kenia worden 'In Maze-gevangenis is terrorist de baas' Ieren gaven Dutroux lift tijdens ontvoering Burgemeester zit achter bloedbad in Mexicaans bergdorpje Acteal BUITENLAND KORT DESTEM lx COMMENTAAR De goede toon hertrouwen MOBIEL ÜNEMENT! steunen toren van Pisa 2 doden in België bij treinongeval ^^^jaarhoroscoop 9 Turkse Cyprioten schorten gesprekken op Ankara - Turkse Cyprioten hebben de eenheidsgesprekken met de Grieken op het eiland opgeschort uit protest tegen 'de beslis sing van de Europese Unie alleen de Grieks-Cyprioten te betrek ken bij de onderhandelingen over het EU-lidmaatschap van Cy prus. Eerder deze maand heeft de EU Cyprus opgenomen in de groep van 11 landen waarmee in maart volgend jaar over lidmaatschap onderhandeld gaat worden. Turkije werd uitgesloten vanwege mensenrechtenschendingen, de aanwezigheid van Turkse militai ren op Cyprus en de slechte relatie met Athene. Britse koningin riddert Elton John Londen - Elton John wordt Sir Elton John. Op voordracht van premier Blair heeft koningin Elizabeth de zanger/componist, die dit jaar leed onder de dood van zijn vrienden prinses Diana en mode-ontwerper Gianni Versace, geridderd. John staat op de Nieuwjaarslijst met koninklijke onderscheidingen, waar op insti gatie van Blair voortaan veel gewone mensen staan. Elton John wordt onderscheiden voor de 60 miljoen gulden die hij inzamelde voor het herdenkingsfonds voor Diana met de plaat Candle in the Wind. Kerk Havanna door bom getroffen Havana - Drie weken voor het bezoek van paus Johannes Paulus II is zaterdagochtend vroeg in een kleine kerk in het centrum van de Cubaanse hoofdstad Havanna een bom afgegaan. De bom ver oorzaakte geen schade en er vielen geen gewonden. De paus be zoekt het eiland tussen 21 en 25 januari. Kaunda verzwakt door hongerstaking Lusaka - De voormalige Zambiaanse president Kenneth Kaunda, die sinds donderdag zit opgesloten, verzwakt snel door de hon gerstaking die hij uit protest tegen zijn arrestatie is begonnen. Vertegenwoordigers van zijn partij UNIP verklaarden gisteren dat het moreel van de 73-jarige oud-president ongeschonden is, maar dat hij fysiek achteruitgaat. Internationaal is er veel kritiek op de arrestatie. De Zuid-Afri kaanse president Nelson Mandela sloot zich dit weekeinde aan bij oproepen van de Verenigde Staten en het Britse Gemenebest om de oud-president vrij te laten. Republika Srpska lijkt onregeerbaar Bijeljina - De eerste zitting van het Bosnisch-Servische parle ment sinds de verkiezingen van vorige maand werd afgelopen za terdag gekenmerkt door verdeeldheid tussen de aanhangers van Radovan Karadzic, die bij de verkiezingen hun absolute meerder heid kwijtraakten, en de groep rond president Biljana Plavsic. De zitting werd uren opgehouden en toen er eenmaal een begin was gemaakt volgde al na twintig minuten de eerste schorsing wegens onenigheid over de procedure. Daarna bleven de partijen verder ruziën: over de manier waarop de zitting op televisie moest worden uitgezonden, over de vraag of Plavsic het woord zou mo gen voeren, over de keuze van een parlementsvoorzitter en over de benoeming van een premier. Israël verwerpt voorstel Arafat Ramallah - Israël heeft een voorstel van de Palestijnen verworpen een internationale troepenmacht te sturen naar gebieden op de Westelijke Jordaanoever die nu nog onder controle staan van Is raël. Regeringsadviseur David Bar-Ilan zei zaterdag dat Israël stationering van buitenlandse militairen niet accepteert. „Arafat verkondigt deze plannen al tien jaar. En al tien jaar wijzen we ze af", aldus Bar-Ilan. Op verzoek van zowel Israël als de Pales tijnen zal de Noorse minister van Buitenlandse Zaken Knut Vol- lebaek volgende maand naar het Midden-Oosten reizen om met de twee partijen in het vastgelopen vredesproces te spreken. 'Kohl komt met compromis over ECB' Hamburg - De Fransman Jean-Claude Trichet mag van de Duitse bondskanselier Helmut Kohl Wim Duisenberg opvolgen als deze de eerste vier jaar als president van de Europese centrale bank er op heeft zitten. Dat zou de regeringsleider uit Bonn hebben neer gelegd in een compromisvoorstel over de bezetting van de hoogste post op de ECB in Frankfurt. Dat meldt het Duitse weekblad Der Spiegel in zijn jongste num mer. Het ministerie van Financiën in de Duitse hoofdstad sprak het bericht gisteren tegen. Turken willen Sint Nicolaas terug Bari - Italië moet de 'gestolen' stoffelijke resten van Sint Nicolaas aan zijn geboorteland Turkije teruggeven. Die eis van de Turkse Stichting Sint Nicolaas heeft Italiaanse vereerders van de gelief de heilige tot grote woede gebracht. Ze zijn niet van plan de graf- rust van de bisschop te verstoren. Bisschop Nicolaas van Myra in Klein-Azië, die ergens in de vier de eeuw moet hebben geleefd, staat aan de basis van de met tallo ze mythische verhalen omgeven kindervriend en patroonheilige van de zeelieden, in ons land bekend als Sinterklaas. Italiaanse zeevaarders brachten de beenderen van de heilige in 1087 over naar de Zuid-Italiaanse stad Bari. De Turkse stichting vindt dat de stoffelijke resten van de in het Turkse Demre geboren bisschop gestolen zijn en gaat zich offici eel tot het Vaticaan wenden om teruggave van de botten te eisen. Shell onderzoekt gasleiding Azië-Europa Asjchabad - Shell heeft van Turkmenistan, Iran en Turkije de op dracht gekregen een haalbaarheidsstudie te verrichten naar de aanleg van een aardgasleiding van Centraal-Azië naar Europa. Na jarenlange onderhandelingen zetten de partijen gisteren hun handtekening onder het akkoord hierover. Met het project is een bedrag van 1,6 miljard dollar (3,2 miljard gulden) gemoeid. De pijpleiding met een lengte van 1500 kilometer moet 30 miljard kubieke meter aardgas per jaar kunnen transporteren. De pijplei ding moet gaan aansluiten op een stuk van 200 kilometer tussen Turkmenistan en Iran dat al klaar is. .xji DESTEM I I i I I BUITENLAND MAANDAG 29 DECEMBER 1997 A4 EUROPA EIST zijn tol, zelfs in Londen. Alsof het belangrijk nieuws was, meldden Britse media dat enige ministers en honderdvijftig hoge En gelse ambtenaren Franse les nemen. Het Verenigd Koninkrijk is immers vanaf 1 januari aanstaande voorzitter van de Europese Unie. Voor pre mier Blair bleek zo'n opfrissingscursus niet nodig. Tot verbazing van zijn landgenoten had hij op de laatste bijeenkomst van Europese lei ders geen tolk nodig, hij kon zich in vloeiend Frans verstaan met zijn ambtgenoot lospin. Het direct effect van de cursus mag betwijfeld worden, want het voor zitterschap begint over minder dan honderd uur. Het ideële effect moet echter niet onderschat worden. Niet alleen betekent dit feit dat Britse autoriteiten zichzelf en hun taal niet langer zo superieur achten, dat anderen zich maar moeten aanpassen, maar nog veel meer dat Eu ropa ook voor Groot Brittannië een zodanige realiteit is dat het voor de Britten van belang is zaken te doen met de Europese partners. Premier Blair heeft bij zijn aantreden een terughoudende, maar con structieve opstelling ten opzichte van de Europese samenwerking aan gekondigd. Veel meer was voor hem niet mogelijk, gezien de grote aversie bij een deel van zijn landgenoten-kiezers tegen Brussel. In de praktijk heeft deze veranderde houding van de Britten nog wei nig opgeleverd, behalve een coöperatiever en beschaafder woordkeus dan die van zijn voorgangers Major en Thatcher. Wat de precieze voor nemens van het Britse voorzitterschap zijn en hoe Europees de doel stellingen, is evenmin erg duidelijk. Maar zoals de Fransen zeggen 'c'est Ie ton, qui fait la musique' en die toon is al veel harmonischer. Van Londen moeten geen grote stappen voorwaarts verwacht worden, maar dat het Britse voorzitterschap, zo als in het verleden te vaak, zes maanden stilstand zal betekenen, is niet langer waarschijnlijk. blij zijn met 2 procent per jaar, veel min der dan de bevolkingsgroei van ruim 3,5 procent. Het vertrouwen van Moi en zijn KANU komt dan ook niet voort uit de eigen staat van dienst, maar uit de hopeloze verdeeldheid van de oppositie. Moi werd in 1992 tot staatshoofd gekozen met 1,8 miljoen van de uitgebrachte stemmen. De overige 3,5 miljoen stemmen gingen destijds naar verschillende tegenstan ders van Moi. Hij hoopt dat het dit keer weer zo loopt. Verdeeldheid De etnische verdeeldheid is er mede de oorzaak van dat het land geen sterke op positieleider heeft. Partijen die het op kunnen nemen tegen de KANU vallen doorgaans snel uiteen als leiders boos weglopen omdat ze menen dat hun be volkingsgroep er in de partij bekaaid vanaf komt. Ook spelen culturele voor oordelen een rol; Kikuyo's stemmen niet voor Luo-kandidaten omdat die niet be sneden zijn, Kamba-christenen stemmen nooit op een islamitiet en leden van de Maasai stemmen alleen op een kandidaat als ze er absoluut zeker van zijn dat hij een koe bezit. De oppositie is bij deze volksraadpleging over veertien rivalen versplinterd. In de Keniaanse politiek gaan bovendien ge win en stammenloyaliteit voor goed en democratisch bestuur. De meeste kiezers hebben meer dan genoeg van de corrup tie, maar ze zijn ook bereid hun stem aan de hoogste bieder te verkopen, zeker als die uit hun eigen bevolkingsgroep komt. De KANU beschikt na decennia van al leenheerschappij over verreweg de grootste vetpot en de ruimste ervaring met stemmenkoperij. De partij liet bij de vorige verkiezingen massa's geld druk ken om kiezers te paaien. De geldhoe- veelheid steeg toen met 44 procent en de inflatie schoot omhoog na de verkiezin gen. De huidige gouverneur van de cen trale bank, Micah Cheserem, heeft de KANU-sinterklazen bij de geldpersen vandaan weten te houden, maar de rege ringspartij heeft nog steeds allerlei ma nieren om aan geld te komen. Er is voor zeker zestig miljoen gulden weggegeven en de regering heeft recent de overheids- salarissen flink verhoogd. Moi en zijn KANU hoeven niet eens zo vreselijk veel stemmen te kopen. Als de oppositie verdeeld blijft ben je met een kwart van de stemmen in een provincie al gauw de grootste partij of de belang rijkste kandidaat. Als Moi iets meer dan een kwart van de stemmen in vijf van de acht provincies krijgt is hij volgens de wet meteen gekozen. Op vier provincies rekent het KANU-apparaat. Drie pro vincies zijn vrijwel verloren aan ver schillende oppositiekandidaten en in één provincie, de Eastern Province spant het erom voor Moi. Daar wordt hij op de hie len gezeten door de eerste vrouwelijke presidentskandidaat in Kenia, Charity Ngilu (45). De stembureaus openen vanochtend om 05.00 uur Nederlandse tijd en sluiten twaalf uur later. Gezocht: Grondwerkers, [kraanmachinisten, straten- 1 makers en aanpakkers. i.b.v. rijbewijs en evt. auto. Int.: 0113-211223 b.g.g. 065-4378752^ Gezocht all-round timmerlieden voor projekt omg. Goes. ll.b.v. auto.lnf: 065-43787» 076-5019280 Medewerker machinaal champignontó» Standdaarbuiten Mogelijk vast Vedior van Eijk. La Ligne Coiffures vraagt per direct gemo'1 veerde allround dames- neren kapper/kapster. 0183-636367 mevr. Lens velt, Gorinchem. BeveiligingsmedeW m/v. Duizenden es banen, leuke vrije vacatur Je diploma haal je al na e mnd. Geen voorop! noaa- Snel slagen. Snel aan1 slag. Gratis studiegids. Best Alert 0499-3755b' Door Clemens Ingwersen (anp) Rijswijk - De Keniaanse president Daniel arap Moi wil vandaag nog Één keer tot staatshoofd worden ge kozen. Wettelijk is het de laatste keer dat dit kan. "e 73-jarige leider regeert al sinds 1978 zijn land verkeert in een rampzalige bestand. Moi maakt desondanks kans °P een nieuwe ambtstermijn, al zal het ®et de hakken over de sloot zijn. Als hij opnieuw wordt, heeft hij dat te dan ken aan zijn gulle giften en de verdeeld heid van de oppositie. e corruptie in Kenia is zo wijdverbreid dat het Internationaal Monetair Fonds donors zich in augustus verontwaar- 'gd van het land hebben afgewend, naristen blijven weg wegens etnische onlusten. De levensomstandigheden van 1 e arme meerderheid zijn zo beroerd ge- iiorden dat cholera en andere ziekten er E ig tieren. De twee nog werkende put- jenzuigers van de reinigingsdienst van 'hoofdstadNairobi kunnen de talrijke «opende beerputten niet meer aan. n niet voor publicatie bestemd rap- L ,!an c'e Amerikaanse inlichtingen- vlu omsc'lreef het land onlangs als hellepoel van de eerste orde'. Peze krachtige kwalificatie epidemieën, hi>kk °.1crs en c°rruptieschandelen jfJen 1/101 en zijn partij, de Kenia- «nkaanse Nationale Unie (KANU), er van weerhouden de verkiezingen De Keniaanse president Daniel arap Moi op de laatste dag van zijn verkie zingscampagne. Tijdens die campagne laaide etnisch geweld op. In de provincie Nyanza viel een bende Masaai een dorp aan en doodde drie bewoners die behoor den tot de Kisii. Elders in het land ontstonden kleine relletjes. foto reuter trots en vol vertrouwen tegemoet te zien. Een KANU-manifest spreekt per abuis van 'uitstekende economische presta ties'. In een regeringsrapport staat dat Kenia een kwart eeuw lang meer dan 8 procent jaarlijkse economische groei no dig heeft om uit de misère te komen. Met de recente tegenvallers mag Kenia nu Door Bert Ummelen Washington - De slachtpar tij onder Tzotzil indianen in (iet dorpje Acteal in Mexi co's zuidelijke bergland is volgens de federale autori teiten georganiseerd door de burgemeester. pe arrestatie van burgemeester Jacinto Arias Cruz en drieëntwin tig van zijn volgelingen kwam za terdag nog geen dag nadat minis tervan Justitie Jorge Madrazo het bloedbad in een rapport weet aan oude familievetes. jtrias was door de regerende In stitutioneel Revolutionaire Partij (PBI) benoemd tot burgemeester van de gemeente Chenhala, die de dorpjes Acteal en Los Charros omvat. Uit Los Charros komen de meesten van de intussen meer dan vijftig verdachten van de massa moord. De PRI, die in Mexico bijna ze ventig jaar het monopolie van de macht heeft gehad maar dat bij tussentijdse verkiezingen in de zomer kwijtraakte, is door de schanddaad in ernstige verlegen heid gebracht. De arrestatie van de burgemeester maakt het voor de partij nog moeilijker om zich Ie distantiëren. Leiders van de Zapatista guerril labeweging, die opkomt voor de uitgebuite en praktisch rechtelo ze indianen in Mexico's uiterste zuiden, beschuldigden de rege ring afgelopen weekeinde op nieuw van betrokkenheid. Bij de massamoord in het dorpje Acteal, in de deelstaat Chiapas, vielen vijfenveertig slachtoffers, de meesten vrouwen en kinderen. Dertig bewoners liepen schot wonden op. Volgens een zaterdag uitgegeven verklaring, onderte kend door Zapatista-leider 'on dercommandant Marcos' hadden de gemaskerde en geüniformeer de schutters hun wapens en ver- Rome (rtr) - De toren van Pisa krijgt tijdelijk twee 'krukken'. De stalen met plastic bedek te kabels van 103 meter lang zullen begin komend jaar worden aangebracht om de toren tijdens conserverings- werkzaamheden te onder steunen. De toren is jaarlijks met ge middeld 1,2 millimeter scheef gezakt, tot 1993 toen de restauratiewerkzaamhe den begonnen. In 1995 zakte de toren in één nacht plotse ling twee en een halve mili- meter verder weg. Nadien werden 830 ton loden blok ken aangebracht als tegen wicht. Het is de bedoeling dat de 'krukken' later worden ver wijderd, als versterking van de fundering zal zijn aange bracht. De toren van Pisa is één van de grootste attracties van Italië, hoewel toeristen al lang niet meer naar de top mogen klimmen. Exodus Van onze correspondent Brussel - Bij een treinongeval bij Andenne (Wallonië) zijn zaterdagmorgen twee mensen om het leven gekomen. 36 in zittenden raakten gewond. Gisteren verbleven nog drie mensen in het ziekenhuis. De trein Luik-Moeskroen reed met hoge snelheid tegen een stil staande auto die op een overweg stond. Twee van de drie rijtuigen ontspoorden. Een boorde zich in een huis naast de spoorlijn, dat vrijwel totaal werd vernield. De bewoners danken hun leven aan het feit dat ze niet thuis waren. De twee inzittenden van de auto waren op slag dood. Van de zestig treinreizigers moesten er 36 naar het ziekenhuis. Ze konden zater dagavond bijna allemaal weer naar huis. Niemand verkeerde nog in levensgevaar. dere uitrusting direct van het fe derale leger en de justitiële auto riteiten. Hun uniformen zouden ze hebben gekocht met geld van het ministerie van Sociale Zaken in Mexico City. Bewijzen voor de aantijgingen werden in het docu ment niet genoemd. Het bloedbad heeft intussen ge leid tot een exodus. Duizenden indianen hebben hun nederzet tingen verlaten uit angst voor nieuwe aanvallen. Velen zijn sa mengestroomd in het stadje Pol- hó, dat zijn bevolking heeft zien groeien tot vele malen de gewone omvang. De vlucht wordt gecoör dineerd door een merkwaardige coalitie van mensenrechtengroe pen, non-gouvernementele orga nisaties, het federale leger, auto riteiten van Chiapas en het minis terie van Justitie in Mexico City, dat het onderzoek naar de massa moord leidt. Volgens hulpverleners zijn de vluchtelingen er slecht aan toe. Veel kinderen zijn ziek als gevolg van honger en uitputting. Ook volwassenen vertonen tekenen van ondervoeding. Behalve hun schamele bezittin gen - pannen, machetes, houten krukken - dragen de vluchtelin gen verhalen met zich mee, die hun slechte conditie verklaren. Wekenlang, vertellen ze, hebben ze onder een soort beleg geleefd. Paramilitaire groepen, die vol gens mensenrechtenorganisaties optreden als de sterke arm van grootgrondbezitters en lokale PRI-bonzen, hebben de smalle bergpaden die naar hun dorpen leiden geblokkeerd, zodat geen voedsel van buiten kan komen. Anderen verhalen over roof en af persing, waardoor ze praktisch al hun bezittingen en geld zijn kwijtgeraakt. De privé-legertjes zijn een ant woord op het Zapatista Nationale Bevrijdingsleger, dat vier jaar ge leden een opstand begon voor meer politieke en economische rechten voor de indianen in Mexi co's uiterste zuiden. Veel Tzotzil indianen steunen de guerrilla's actief, anderen behoren tot een groep die formeel neutraal is in de strijd maar sympathiek staat te genover de Zapatista's. Duizenden indianen in Mexico verlaten, hun nederzettingen uit angst voor nieuwe aanvallen. foto reuter VERVOLG VAN VOORPAGINA Wright wist dat hij niet oud zou worden. Hij werd gezocht door zijn republikeinse aartsvijanden, maar ook zijn voormalige kame raden in de Ulster Volunteer Force hadden het op hem gemunt omdat hij hen was afgevallen. De moord toont volgens Britse kranten dat in de Maze 'de terro risten de dienst uitmaken'. Met de veiligheidsmaatregelen zou al geruime tijd de hand zijn gelicht en de bewakers hebben geen ideè hoeveel wapens de paramilitai ren van INLA, IRA of protestant se groepen er hebben. Elke terroristische groepering controleert feitelijk zijn eigen vleugel in de gevangenis, één van de gehaatste plekken bij gedeti neerden en familieleden van IRA- en protestantse terroristen. Door het gebrek aan controle bij gevangenen en bezoekers hebben de gevangenen mobiele tele foons, ontsnappingsgereedschap of wapens. „Niemand probeert hier een held te zijn", zei een be waker. Met de aankondiging zijn opera ties de komende weken en maan den uit te breiden legt de LVF de oproepen tot kalmte van Noord- Ierse politici en minister Mow lam naast zich neer. Mowlam en anderen vrezen dat radicale groepen van beide zijden alles zullen doen om het broze Noord- Ierse vredesproces te ondermij nen. De LVF keert zich tegen onder handelingen met Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Ierse Republikeinse Leger. De republikeinen bestrijden het Britse bestuur over Ulster, de protestanten willen de banden met Londen handhaven. Op verscheidene plaatsen kwam het later tot ongeregeldheden. In Portadown, waar Wright van daan kwam, werden bussen en auto's in brand gestoken. Jonge ren richtten vernielingen aan in het noorden van Belfast. Brussel (anp) - Twee Ierse mannen zijn nooit op de hoogte ge weest van het feit dat zij Mare Dutroux in augustus 1995, in de nacht van de ontvoering van de meisjes An en Eefje, een lift hebben gegeven. Dat zeggen zij in een interview met de Belgische kranten Gazet van Antwerpen en Het Belang van Limburg. Het tweetal werd in au gustus van dit jaar ondervraagd over de lift die zij Dutroux gaven. De Ierse politie, zei hen toen ech ter niet dat degene over wie zij werden ondervraagd de hoofdver dachte in het Belgische zeden- schandaal was. Daarover werden zij pas vorige week ingelicht door de krantenredacties. Philip Dempsey (29) en Dave Mc Carthy (26) sliepen in de nacht van 22 op 23 augustus in hun be stelwagen op een parkeerterrein langs snelweg El9. De twee wer den na enkele uren gewekt door Dutroux, die pech had met zijn auto. In die auto lagen toen de net ontvoerde en verdoofde meisjes An en Eefje. Ze werden later mis bruikt en vermoord door Dutroux. De twee Ieren gaven Dutroux een lift. Zijn vrouw zou hoogzwanger zijn. Dutroux' compaan Michel Lelièvre bleef op de meisjes pas sen. Aangekomen bij zijn woning in het Waalse Sars-la-Buissière maakte Dutroux zich weer uit de voeten met een andere auto. Daar mee sleepte hij vervolgens de wa gen met An en Eefje naar Sars-la- Buissière. De twee Ieren bleven bij Dutroux overnachten. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 5