6 Alsof het een simpel schuivertje 9 'Het is onze moraal of die van de varkenshouder' Pinautomaten later aan elkaar gekoppeld Oliebollen niet veel zaaks deze winter Ernstig ziek Iraaks kind naar Amsterdam 'COA vergelijken met Westerbork ongepast' A3 BINNENLAND BINNENLAND KORT Moslims gaan vastenmaand ramadan in 's>(U!| ua>||OM 'isjoq do plS 1BER 1997 A2 zoor7- ko/co /-/er je v£mo£R MAANDAG 29 DECEMBER 1997 Rijswijk (anp) - De koppeling van pinautomaten van de Post bank en de andere banken zal later worden ingevoerd dan de bedoeling was. Volgens een woordvoerster van de Postbank is dat te wijten aan andere 'grote projecten' die tijd en inzet hebben gekost. De Postbank kondigde eerder aan dat rekeninghouders voor het eind van dit jaar ook geld uit de automaten van andere banken konden halen. Cliënten van ban ken zouden dan kunnen pinnen bij één van de 1551 Postbankau tomaten. Vooral het invoeren van het zoge heten Nationaal Betalings Cir cuit (NCB) slurpte volgens de zegsvrouw van de Postbank veel tijd en inzet op. Het circuit maakt het mogelijk om zonder hinder nissen geld over te maken van een girorekening naar een bankreke ning en andersom. Wanneer de gelijkschakeling van de betaalautomaten wordt inge voerd is niet bekend. Volgens de woordvoerster gebeurt dat bin nen afzienbare tijd. Het zal vol gens de zegsvrouw zeker binnen een half jaar gebeuren. jttannië en Ierlanè Ivan het westen uit Jegen en veel wind ■nstuimig en nat met torm. Middagtempe- 5 graden in het oos- Engeland tot 12 in |md, dinsdag nog Luxemburg: Maan- pf en toe zon, maar Inkele bui. Dinsdag vesten uit regen en Middagtempera- Meer 6 graden. i Midden-Frankrijk: I bewolkt en een en- Dinsdag van het wes- feel wolken, regen en pinderig. Langs de nachtig. Middagtem- ■van 3 graden in het pt 12 in Bretagne, achter. fikrijk: Maandag jzon, maar in het wes- legen. Dinsdag overal In van tijd tot tijd re- Iwind. Middagtempe- 12 in het westen tot oordoosten. I Maandag aan de be- Int en af en toe regen, ■opklarend en droog. Imperatuur aan de 13 graden bij Porto 117 in de Algarve. daandag plaatselijk Jken en regen. In de I dinsdag geregeld zon Iroger. Aan de ooste- Ita's nog wel buiig. Imperatuur aan de pn 14 graden bij Bar- t bijna 20 rond Mala- he Eilanden: Maan- It noorden wolken en Jle pittige bui, naar toe wat betér. Dins- (mige perioden en Middagtemperatuur |raden. en Ibiza: Nogal be- buiig. Later op de verbeterend. Middag- luur rond 15 graden, taandag geregeld zon ■de meeste plaatsen linsdag van het noord- J uit nieuwe buien, (in het noorden tussen graden, in het zuiden I en 15. and en Kreta: Wissel- let veel buien en veel linsdag enkele opkla- pn rustiger. Middag- puur vlak aan zee rond |n. ad: Vrij rustige dagen Ikenvelden en een en- nterse) bui. Later op |ag in het westen meer kans op regen. Mid- leratuur meest tussen raden. |and: Maandag bijna roog en kans op zon. bewolkt en er valt Middagtemperatuur i naar 5 graden. Ijk: Vrij rustig met |elden en mogelijk wat neeuw. Ook wel zon. I in de dalen iets boven Dokkum krijgt elfstedenmonument Dokkum - Na Leeuwarden krijgt ook Dokkum zijn eigen elfste denmonument. Het gedenkteken komt op het keerpunt van de tocht-der-toch- ten en krijgt de vorm van twee Friese doorlopers. Eén doorloper gaat richting Dokkum, de andere richting finish. Burgemeester H. Sybesma zal het monument op zeven januari samen met sportverslaggever Tom Egberts onthullen. Inhalen taboe in Beneluxtnnnel Rotterdam - Vanaf 1 januari mogen vrachtwagens elkaar niet meer inhalen in de Beneluxtunnel, ten zuiden van Rotterdam. Dat heeft Rijkswaterstaat bekendgemaakt. Het is de eerste tunnel in Nederland waar een dergelijk, perma nent verbod geldt. Vrachtwagens bezorgen het autoverkeer veel overlast doordat zij met sterk wisselende snelheden elkaar inha len. Het inhaalverbod verhoogt de veiligheid verwacht Rijkswa terstaat. Order van honderd miljoen voor Boskalis Bahrein - Baggeraar Boskalis uit Papendrecht heeft een op dracht van 53 miljoen dollar (105 miljoen gulden) verkregen in Bahrein. De Nederlanders moeten voor dat bedrag 2,5 miljoen vierkante meter uit zee gewonnen grond op hoogte brengen. Het werk houdt verband met de inrichting van een industriële zone op het eilandje Hidd, in het noorden van Bahrein. Journaal meest bekeken tv-programma Hilversum - Het Journaal was het afgelopen jaar het meest be keken programma van de NOS. De uitzending van zondag 23 fe bruari staat aan kop met een kijkdichtheid van 31,5. Verder re geert Koning Voetbal op de vaderlandse buis. In de top-tien zijn vijf wedstrijden van Ajax en twee van het Nederlands elftal te rug te tónden. De hoogste waardering van het jaar gaat naar de rechtstreekse registratie van de Elfstedentocht op zaterdag 4 januari. Het wedstrijdgedeelte van de tÖcht der tochten kreeg van televisie- minnend Nederland een 8,5. De meest gewaardeerde voetbal duels waren met 7,7 Atletico Madrid tegen Ajax van 19 maart en Ajax-Feyenoord op 23 februari. Oibibio start radiozender Amsterdam - Het spirituele centrum Oibibio van Ronald Jan Heijn wil komend jaar twee miljoen huishoudens via de kabel bereiken met 'muziek van alle culturen, spiritueel van aard, ruimtelijk, om naar te luisteren en als achtergrond, ontspan nend en sfeerbepalend'. Dat zegt projectleider Aad Vink, die samen met Erik Wiebes de programmering van Oibibio Radio gaat doen. In januari zullen de stad Den Haag en gemeenten in Noord-Holland en het West- land Oibibio kunnen ontvangen. In de loop van het jaar volgen dan vermoedelijk Gouda en omgeving en delen van het oosten des lands. Uiteindelijk hoopt Oibibio in drie jaar 5,5 miljoen aansluitingen over het hele land te hebben en een omzet te draaien van drie miljoen gulden op jaarbasis. Man overlijdt na worsteling met politie Arnhem - Een 25-jarige Arnhemmer is gisteren overleden na een worsteling met politieagenten. Het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk verricht sectie op het lichaam van de man. De ouders van de man belden de politie, omdat hun zoon door draaide. Hij mishandelde de ouders en zijn broer. Toen de poli tie arriveerde bij de ouderlijke woning sloeg de Arnhemmer he lemaal op tilt. Na een worsteling sloegen de agenten de man in de boeien, in afwachting van de gealarmeerde GGD die de man een kalmerend middel zou toedienen. Even later overleed de Arnhemmer. De agenten en het ambulan cepersoneel hebben hem proberen te reanimeren, maar dat luk te niet meer. De rijksrecherche is gisteren begonnen met een on derzoek naar de toedracht van het gebeurde. Derde gorilla in Artis overleden Amsterdam - Een hardnekkige bacteriële darminfectie heeft op kerstavond het leven gekost van een derde gorilla in de Amster damse dierentuin Artis. Zo'n twee weken geleden overleden de 10-jarige Mojoko en het ongeveer 35-jarige vrouwtje Banja aan de Shigellabacterie. De drie overgebleven gorilla's kregen toen direct een preventieve antibioticakuur, maar dit mocht voor de bejaarde Tembo niet baten. Tembo woonde net als Banja al 35 jaar in Artis. Hij was ongeveer 37 jaar, in mensenjaren zo'n 74. De bejaarde gorilla was de leider van de groep. De twee overgebleven vrouwtjes Da- fina (10) en Shindy (12) krijgen nog steeds antibiotica tegen de bacterie. Het is niet duidelijk of zij besmet zijn. DESTEM Door Nico Schapendonk Raamsdonksveer - „Geen paniek?! De enige stewar dess die wij zagen was volle dig in shock. Ze kon niets meer. Ze stond alleen maar te trillen." Sandy van Bruchem uit Raamsdonks veer en haar vriend Rob van Seeters uit Geertruidenberg zaten in de Transavia 757 die in de kerstnacht van de lan dingsbaan vloog op Schip hol. Ze ergeren zich aan de manier waarop de Transa- via-directie doet alsof alles eigenlijk volgens het boekje is verlopen. Thuis, in Raamsdonksveer, heeft Van Bruchem (24) een brief liggen van de directie van Transavia. Daarin biedt presi dent-directeur P. Legro zijn ex cuses aan, maar vertelt hij ook dat het personeel zich van zijn beste kant heeft laten zien. De Veerse maakt zich steeds weer druk over die brief. „Ze doen zo laconiek over dat onge luk. Alsof het een simpel schui vertje was, maar dat vliegtuig is gewoon gecrashed," vertelt Sandy, in het dagelijkse leven buitengewoon opsporingsamb tenaar van het politieteam Geertruidenberg Made. „Ja, en we hadden maar een paar meter verder moeten door schuiven of het was een wereld ramp geworden," beseft de ne gentienjarige servicemonteur Van Seeters zich. „En dan heeft die directeur het over 'goed getraind personeel'. Daar kan ik me nog kwaad over maken. Toen het nodig was deed het boordpersoneel name lijk niets. Pas buiten zag ik een van de stewards iemand helpen. Maar in het vliegtuig zelf was het ieder voor zich. Er was wel degelijk sprake van paniek," zegt Sandy, die Transavia nog op het gedrag van het cabine personeel wil aanspreken. Rob en Sandy zijn nu weer een paar dagen terug en eigenlijk begint nu pas door te dringen aan welke ramp ze zijn ont snapt. Want behalve met de ver stuikte voet van Van Seeters en wat gescheurde kleding zijn ze goed weggekomen. Het Dongemondse koppel kwam na een achtdaagse va kantie in de badplaats Playa del Ingles op Gran Canaria woens dagavond teruggevlogen naar Nederland. Van Seeters was acht dagen daarvoor voor het eerst in een vliegtuig gestapt toen ze naar de zon vlogen. Hal verwege de vlucht kregen de passagiers te horen dat de er onderweg wat turbulentie zou zijn. Maar tot vlak voor de landing ging alles goed, herinneren de twee vakantiegangers zich. Pas in het zicht van Schiphol begon het vliegtuig flink te stampen en te rollen. „Rob vloog voor het eerst en hij keek me zo aan van: 'Gaat dat altijd zo?' Maar ik zei dat dit normaal was. Het vlieg tuig hing helemaal schuin." Opeens, een paar minuten voor middernacht, viel de Boeing 757 als een zak aardappelen uit de lucht. „We klapten met een snelheid van een paar honderd kilometer per uur op de lan dingsbaan," vertelt Van See ters, die aan het raam zat. „Meteen begon alles te vonken. Intussen schoof het vliegtuig door en begon alles trillen. De cockpitdeur klapte steeds maar open en dicht, terwijl er allerlei spullen uit de kastjes in het keukentje rolden. De lichten sprongen uit en de herrie was ongelofelijk. Dat vergeet je nooit meer." Het leek wel uren te duren voor dat het vliegtuig stilstond. „Terwijl we gleden voelden we de vloer onder ons steeds war mer worden en al snel kwam er rook binnen," vertelt Sandy. „We voelden ons klem zitten, hartstikke klem... We keken el kaar aan en wachtten op de klap. Eerlijk gezegd dacht ik dat we het niet zouden overle ven." Eenmaal tot stilstand gekomen brak er al vrij snel paniek uit. De stewardessen waren volgens Van Seeters en Van Bruchem duidelijk niet opgewassen tegen de situatie. „Ze deden niets. Het was net als in een rampenfilm, maar nu overkwam het ons echt," aldus de Veerse. De passagiers wilden weg, het vliegtuig uit. Twee mannen luk te het om een van de deuren aan de voorkant als eerste open te krijgen. „Dus iedereen rende als een gek naar die deur," vertelt Van Seeters. „Gelukkig zaten wij op de vijfde rij van voren dus konden we nog vrij snel wegkomen, maar het was met een een grote puinhoop." Van Bruchem: „Het was ieder voor zich. Ik moest vechten om niet te vallen. Want anders was iedereen gewoon over me heen gestapt. Het was dus de kunst om overeind te blijven." De Bergenaar en de Veerse ver loren elkaar niet uit het oog en eenmaal bij de vliegtuigdeur ge komen sprongen in de inmid dels opgeblazen glijbaan, Van Seeters als eerste. „Ik ben rot terecht gekomen en heb m'n voet flink gekneusd maar op dat moment merkte ik er niets van. Echt waar, in zo'n situatie voel je echt helemaal niets. Dan denk je maar aan een ding: weg komen." Ook Sandy was vrij snel buiten en vluchtte van de Transavia- Boeing weg. Ze struikelde en kwam midden in de zompige klei terecht. Eenmaal buiten was de hulp verlening meteen goed geregeld, vertellen de twee luchtreizigers. „Ja hoor, de hulpdiensten werk ten prima en de opvang was perfect. Alleen was het jammer dat mijn vader, die ons kwam afhalen, zo lang heeft moeten wachten op het vliegveld voor dat hij hoorde wat er met ons was gebeurd. Het enige wat hij zag waren brandweerwagens en ambulances die rondreden, ter wijl wij maar niet kwamen op dagen. Hij is zich doodge- schrokken." Na een kort onderzoek in het ziekenhuis van de Vrije Univer- Sandy van Bruchem en Rob van Seeters kwamen op kerstavond met de schrik vrij. Toen ze het Transavia-vliegtuig uitgleden liepen ze lichte verwondingen aan voeten en enkels op. foto cor viveen siteit in Amsterdam kon het tweetal naar huis. „Pas nu be ginnen mensen ons weer te vra gen hoe de vakantie was. Want nadat we thuis waren hebben we het eigenlijk ovér niets an ders meer gehad dan het vlieg tuigongeluk. En dat terwijl het zo'n fijne vakantie was." Amsterdam (anp) - Het vijfjarige Iraakse meisje Amal Thair Saeed vertrok gisteren vanuit Bagdad naar Amsterdam om in het Academisch Medisch Centrum (AMC) te worden onder zocht in verband met een afwijking aan de lymfevaten in de buik. Zij kwam naar Nederland met het IJslandse vliegtuig dat eer der deze week in de Iraakse hoofdstad Bagdad geschenken en medicijnen voor zieke kinde ren heeft afgeleverd, in eerste instantie gaat het om het stellen van een diagnose, al dus een woordvoerder van het AMC. Als behandeling mogelijk Rijswijk (anp) - De meer dan een half miljoen moslims in Nederland gaan morgen of woensdag de vastenmaand ramadan in. Van zonsopgang tot zonsondergang mogen ze Met eten, drinken, roken en "rijen, 's Avonds en 's nachts Mogen ze zich te goed doen aan feestelijke maaltijden. Het precieze begin van ramadan ™ngt af van het tijdstip waarop de nieuwe maan wordt waarge nomen. Door verschillende Weersomstandigheden kan de negende maand van de islamiti sche kalender in het ene land eerder of later beginnen dan in een ander land. Het suikerfeest M al-fitr) markeert het einde "an ramadan. Moslims zien het vasten als een eken van dankbaarheid jegens Hod en als een uiting van solida ir'? met armen- De profeet Mohammed heeft de weldadig- eid van vasten in verheven ter- Men verwoord. Zieken, ouderen en menstrue rende, zwangere of zogende wouwen hoeven niet te vasten, "e Urne van Marokkaanse Mos- Organisaties in Nederland ®dt de zieken onder haar ach terban op het hart om vooral het vies van de huisarts te volgen. a's het van de dokter niet aR' gillen veel moslims toch haj W6e^ secre';arrs -ik- ®el- J» de moskeeën is het tijdens de ramadan extra druk. De meeste amitische gebedshuizen in «erland stellen hun directe vaa het begin van de vas- maand op de hoogte en vra- averlast. V°°r eventuele Rotterdam (anp) - Wie ze echt moet eten, kan dit jaar het best terecht in de bakkerswinkel en niet aan de straatkraam, maar al met al is de versie 1997 van de Nederlandse oliebol deze win ter niet veel zaaks. is, zal dat ook in het academisch ziekenhuis kunnen. Amal komt naar Nederland door bemiddeling van de stichting Venture Middle East Nederland, de Nederlandse afdeling van een internationale christelijke hulp organisatie. De stichting heeft zich garant gesteld voor de kos ten, aldus de AMC-woordvoer- der. De Iraakse autoriteiten hebben het meisje toestemming gegeven naar Nederland te gaan. Haar ouders zullen met haar meerei zen, aldus de woordvoerder van het AMC. Twee kinderen van de drie kin deren uit het gezin Thair Saeed zijn al aan een soortgelijke ziek te als die van Amal overleden. Het zou dus om een familiaire aandoening kunnen gaan. Het lot van Amal kreeg eerder deze week internationale aan dacht na een oproep van CNN- verslaggever Peter Arnett om het meisje te helpen. Vergezeld door de kerstman (en haar ouders) vloog het doodzie ke Iraaks meisje Amal gisteren naar Nederland om in Amsterdam behandeld te worden. foto reuter Hilversum (anp) - Algemeen directeur Th. Veenkamp van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) heeft zich 'ernstig gestoord' aan uitspraken van de Appèlgroep Westerbork tij dens de jaarlijkse stille tocht bij het voormalige kamp afgelo pen vrijdag. De groep vergeleek het verwij- dercentrum Ter Apel met het vluchtelingenkamp Westerbork in 1939, even voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Volgens de Appèlgroep roept het Nederlandse vluchtelingenbeleid herinneringen op aan de jaren voor de oorlog. In Westerbork werden in de jaren dertig joden opgevangen die op de vlucht sloe gen voor het fascisme in Duits land. De Nederlandse regering liet hen mondjesmaat toe. In Ter Apel wachten uitgeproce- De Amstel Brouwerij riep af gelopen zaterdag consumenten en horeca-ondernemers via een advertentie in landelijke och tendbladen op om pijpjes Amstel Malt van een mislukte partij te rug te brengen naar de winkel of de groothandel. De smaak van dit maltbier is niet in orde. Het gaat om flesjes waarvan het rugetiket de houdbaarheidsdatum THT mei 1998 aangeeft. deerde asielzoekers op hun ver wijdering uit Nederland. De me dewerkers in het centrum zijn volgens Veenkamp uitermate ge kwetst door de uitspraken van de Appèlgroep. „Wij schamen ons voor hoe dat toen voor de Tweede Wereldoor log is gegaan. Juist daarom is Ter Apel een moedige en kwetsbare poging om het allermoeilijkste stukje van de asielprocedure vorm te geven, op een zodanige manier dat wij ons daarvoor niet opnieuw hoeven te schamen", zei Veenkamp gisteren in het Radio 1 Journaal. „Het is een Gotspe om nu juist datgene dat in Ter Apel gebeurt en geprobeerd wordt, zelfs ook maar te willen vergelijken met datgene dat voor de Tweede We reldoorlog in Westerbork gebeur de", vindt Veenkamp. „Hoe kan je dat nou zeggen. Daar moet ik absoluut tegen protesteren." Eerder noemde WD-Kamerlid Rijpstra de opmerkingen van de groep 'ongepast'. Soms ontdekte een keurmeester een lekker fris bolletje met kaneel en appel, maar vaker bleek de Hollandse oudejaarsvërsnapering modder vet, niet gaar, uitgedroogd, of bevatte hij verkoolde ingrediënten en smaakte naar levertraan. Tot die vernietigende conclusie komen de keurmeesters die in op dracht van het Algemeen Dagblad de Nationale Oliebollentest hebben uitgevoerd. Het Nederlands Bakkerij Centrum in Wageningen keurde in opdracht van het ochtendblad de afgelopen dagen in totaal 55 mon sters van de traditionele eindejaarshap. Van de onderzochte bollen verdienden er slechts 19 een voldoende. Conclusie over de verkopers: „Over een breed front ontbreekt het aan de meest elementaire vorm van vakkennis." De keurmeesters onderstrepen in hun rapportage dat niet eenmaal een oliebol met het predikaat 'goed' kon worden aangemerkt. De test kent overigens wel een glorieuze winnaar: Kwaliteitsbakkerij Steevens uit de Limburgse gemeente Stein valt de onderscheiding ten deel de bes te oliebol van 1997 te verkopen. Steevens prolongeert daarmee de ere titel die hij in 1996 ook al in de wacht sleepte. Verder stelden de AD-keurmeesters vast dat vergeleken met vorig jaar slechts vier gecontroleerde bakkers hun monsterbollen in oude olie bakten. In 1996 doopte nog een kwart van alle bakkers hun gerezen deeg in oud vet. Door Willem Meyboom (anp) Rijswijk - „Wie neemt het op voor de varkens? Je kunt mensen niet dwingen hun geweten te raadplegen. Maar de overheid kan wel optreden tegen scha delijke handel. Het is öf onze moraal die zich uitbreidt öf de moraal van de varkenshouder." Schrijver Koos van Zomeren nam in het najaar de fakkel van de actie 'Varken in Nood' over van zijn collega J.J. Voskuil. Zij kregen vele medestanders in hun strijd tegen nodeloos leed van het varken in de intensieve veehouderij. De varkenspest kostte, sinds de uitbraak in februari dit jaar, meer dan tien miljoen dieren het le ven. De schrijnende beelden van naalden in biggetjes en varkens in de grijper staan op ieders netvlies gegrift. „Maar hun korte leven - 25 weken van geboorte tot slacht - is intussen nauwelijks verbeterd." Van Zomeren erkent dat het voor land bouwminister Van Aartsen niet gemakke lijk is wezenlijke veranderingen te be werkstelligen in de varkenshouderij. Hij moet worstelen met bijvoorbeeld Europese regelgeving en met een stevig tegensparte- lende sector. „De sector heeft steeds laten zien zich te verzetten tegen bijna elke maatregel die beoogt het dierenwelzijn of het milieu in het algemeen te verbeteren. Een keiharde sector, slechts uit op winst bejag." Het afgelopen jaar dekten de 'gro- Milieugroepen betuigden in november voor de deur van de Tweede Kamer hun steun aan de actie van de schrijvers Koos van Zomeren en J.J. Voskuil. te jongens' zich al uitgebreid in tegen de op handen zijnde reductie van de varkens stapel. Ze namen juristen in de hand die elke lacune in een bestemmingsplan van een gemeente feilloos opzochten om nieu we massastallen op te richten. „Ze werk ten binnen de wet maar mijn mentaliteit is het niet. Het gaat over de rug van varken, kip of koe." De nu met moeite door de Tweede Kamer goedgekeurde reductie van de varkenssta pel is nog geen garantie dat de dieren het beter krijgen. Van Zomeren heeft meer hoop gevestigd op de maatregelen die de Kamer volgend voorjaar gaat nemen ten gunste van het welzijn van varkens. „Nu kunnen een paar stappen genomen wor den. Daar moet je je neus niet voor opha len." Ook de reacties op het appèl van 'Varkens in Nood' betekenen kleine stap jes vooruit. Of het voldoende is, betwijfelt Van Zomeren nog. De dieren-schrijver is niet optimistisch over hoe wij met dieren omgaan. Hij heeft niets te klagen over de in vele huisgezin nen gekoesterde honden en katten. „Maar wat in de bio-industrie gebeurt, zien we niet. Die beesten zijn onzichtbaar gewor den." Volgens Van Zomeren leven ze op een soort eilandjes waar andere normen gelden dan in de rest van de maatschappij. Hij noemt dat eilandjes van wreedheid, et hische gezwellen. „Als het in openheid zou gebeuren, zou het waarschijnlijk niet kun nen." In Nederland worden jaarlijks enige hon derden miljoenen kippen, varkens en run deren geproduceerd. Kippen verreweg het meest. In de NRC schreef Van Zomeren onlangs: „Dat zijn pakweg honderd dieren per huishouden. Als iedereen die in zijn ei gen tuintje moest houden, zou het land te klein zijn." Maar in dat eigen tuintje staan ze niet. „Vierhonderdvijftig miljoen land bouwhuisdieren zijn opgeslokt door be drijfsgebouwen die aan de buitenkant niets verraden. Netjes en neutraal liggen deze gebouwen in ons landschap. Gewoon constructiewerk, volmaakt onschuldig. Maar er tikt een bom onder."

de Stem | 1997 | | pagina 3