Arafat wil op IWestoever ivredesmacht MAANDAG Ai. GEOP KEUKENS geopend Spetterende Oliebellen-kortingen! Morgen start de opruiming bij Beter Bed (tot 50% korting) ZONDAG 7-10! iaa (ENOCA Verrassende kersttoespraak Britse vorstin Noodlening Zuid-Korea illustreert zorgen Brugman Brugman MGElDl Oudeiwetse gezellige Kerstshow bij Tinello - Compromis Rusland landhervormingen rfondaH8dec. open van 12 tot 17 uur Primafoon DE STEM BUITENLAND A4 ïmber 1997 N Terneuzen plan om impasse te doorbreken I Volgens een hoge Palestijnse (functionaris heeft het voorstel poor rechter ina dood kind van 320 kilo Bisschoppen tevreden Zestig unieke woonkeukens in kerstsfeer 28 DECEMBER graniet 1/2 prijs DE STEM COMMENTAAR Genoeg is voldoende BUITENLAND KORT Se ter Bed Zie advertentie x 73 i i i i ZATERDAG 27 DECEMBER 1997 PICNIC I 0«3i I Door Dora Rovers tel Aviv - De Palestijnse president Arafat ijvert voor de komst I van een internationale vredesmacht naar de westelijke Jor- I daanoever. De vredesbewakers moeten worden ingezet in de ge- I bieden die Israël om veiligheidsredenen niet aan de Palestijnen I ril teruggeven. I get voorstel van Arafat is onder- 1 van een vredesplan dat naar Izijn eigen zeggen de formule I ijedt voor beëindiging van de I stilstand in het vredesproces. Die duurt nu al negen maanden. I De Palestijnse president kondig- de zijn plan aan tijdens een spe- I oale kerstboodschap. „Het is be- liangrijk niet te vergeten wat de reactie aan de andere zijde zal zijn. Je kunt de tango niet in je I eentje dansen," zei Arafat in Bethlehem. Hij wilde niet ingaan 1 op de details van zijn plan dat hij Iji januari in Washington aan de I Amerikaanse president Clinton I zal voorleggen. ■Rijswijk (anp) - Een 13-jarige gfaliformsch meisje overleed op |de bank voor de tv, omringd door hamburgerdozen en over dekt met zweren. Ze woog bijna I kilo en stierf aan een hart- lianval, veroorzaakt door overge- picht. Haar moeder staat deze voor de rechter wegens Ikindermisbruik. lüet meisje was een jaar niet meer ■school geweest en bracht haar Wagen door met televisiekijken en laten. Haar 48-jarige moeder zegt Kat haar dochter niet meer te ver- Iplaatsen was en dat voeden de (enige mogelijke manier van ver zorgen was. betrekking op de terugtrekking van het Israëlische leger van de westelijke Jordaanoever en op een definitieve vredesregeling tussen Israël en de Palestijnen. Israël wil al geruime tijd starten met de onderhandelingen over een eindoplossing in het conflict met de Palestijnen. Maar die staan er op dat de joodse staat eerst zijn beloftes over terugtrek king van troepen nakomt. De Pa lestijnen hopen op die manier nog voor juli volgend jaar hun zeg genschap over 27 procent van de westelijke Jordaanoever uit te breiden naar 90 procent. Arafat en de Israëlische premier Netanyahu hebben volgende maand afzonderlijke ontmoetin gen in het Witte Huis. Volgens de Palestijnse onderhandelaar Ere kat ontmoeten beide leiders el kaar daarna in gezelschap van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Albright. Neta nyahu ontkende gisteren echter dat er sprake zal zijn van zo'n topontmoeting. Het is voor de Israëlische premier gevaarlijk om zich welwillend uit te spreken over het vredesproces gezien de onenigheid binnen zijn rechts-religieuze coalitie over de teruggave van land. Bovendien heeft hij eerst zijn handen vol aan het gunstig stemmen van de coa litiegenoten voor een cruciaal de bat op 31 december over de be groting voor volgend jaar. Zeker vijf partijen dreigen de regering ten val te brengen als er geen wij zigingen in het budget worden aangebracht. De behandeling van de begroting is tevens een motie van vertrouwen - of wantrouwen - in de regering. Paus Johannes Paulus II in gebed in de Sint Pieter. Hij maakte tijdens zijn kersttoespraak een nogal zwakke indruk, foto reuter Londen/Rome (rtr/anp) - In haar langste kersttoespraak ooit heeft de Britse vorstin Elizabeth donderdag het af gelopen jaar beschreven als één waarin 'vreugde en rampspoed nauw met elkaar verweven waren'. Twee gebeurtenissen, die in 1997 in Westminster Abbey plaatsvonden, maakten de grootste indruk op de Britse ko ningin. Een daarvan, de rouw- plechtigheid van prinses Diana, was 'bijna ondraaglijk droevig'. De viering van het 50-jarig hu welijk van de vorstin en prins Philip daarentegen was voor het paar 'een enorm gelukkige gebeurtenis', zo zei ze. Volgens velen is de gevoelige toespraak een reactie op de on gekende golf van emoties die de dood van Diana teweeg bracht onder de Britse bevolking. Paus Johannes Paulus II heeft tijdens zijn kersttoespraak een beroep op de rijken gedaan om het groeiend aantal 'nieuwe ar men' niet te vergeten. Ook me moreerde hij de slachtoffers van de recente aardbevingen in Midden-Itaiië. De 77-jarige kerkleider, die een zwakke indruk maakte en VERVOLG VAN VOORPAGINA Onverschilligheid en gevoelloosheid verschralen ook de mense lijke verhoudingen en leiden tot een zich verloren, verlaten of verstoten voelen, waarschuwde koningin Beatrix. „Zo wordt maatschappelijke zekerheid ondermijnd. Wetten, regels en voorzieningen kunnen alleen dan een basis vormen voor ver trouwen in de toekomst als zij verankerd zijn in zichtbare zorg voor de gemeenschap, hulpvaardigheid en dagelijkse aandacht voor wie kwetsbaar is en weerloos." De Nederlandse bisschoppen toonden zich ingenomen met de inhoud van de kerstrede van koningin Beatrix. Met haar waar schuwing op eerste kerstdag voor een onpersoonlijke samenle ving, heeft de koningin volgens kardinaal Simonis 'in de roos geschoten'. Bisschop Muskens van Breda waardeert het dat Beatrix behalve op de armoede, ook op de verrijking heeft ge wezen. Muskens oppert dat de staatshoofden van de Europese Unie tijdens (iet kerstfeest van 1999 één gezamenlijke kersttoe spraak over waarden moeten houden. Beatrix heeft met haar re de van dit jaar volgens hem daartoe een 'moedige' aanzet gege- moeizaam sprak, deed zijn op roep vanaf het balkon van de Sint Pieter in Rome. België kampt volgens koning Albert II met een gebrek aan et hisch normbesef. Dat uit zich het meest in de sterke toename van criminaliteit en geweld te genover vrouwen en kinderen. Ook de recente migrantenrellen in Brussel en de vele verkeers ongevallen zijn volgens de vorst een uiting van geweld. In zijn kerstboodschap heeft koning Albert de Belgen daarom opge roepen meer in harmonie met elkaar te leven en meer plaats in te ruimen voor het 'gezin als hoeksteen van de samenleving'. Ook de Russische president Bo ris Jeltsin heeft tijdens zijn ein- dejaarstoespraak gewaar schuwd tegen het verlies van de morele waarden. In zijn radio toespraak riep hij met name de nieuwe Russische rijken - een groep die door de andere Rus sen wordt verguisd - op meer zorg te hebben voor anderen. J Door Bert Ummelen Washington - De rijkste lan den en het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) voeren hun inspanningen om Zuid- Korea te behoeden voor een economische ineenstorting Binnen enkele weken Ij krijgt Seoul voor tien miljard I dollar aan noodleningen. Als reactie op het nieuws herstel- I de de Zuidkoreaanse munt, de won, zich gisteren krachtig. I De versnelde kapitaalhulp illus- treert de zorgen die het Westen zich maakt over de financiële cri sis in Zuidoost Azië en de aan vankelijke onderschatting ervan. De noodhulp bestaat uit twee miljard dollar aan IMF-leningen en acht miljard dollar aan lenin gen van rijke landen als de VS, Japan en Duitsland. De fondsen maakten deel uit van het drie we ken geleden aangekondigde red dingsplan voor Zuid-Korea on der auspiciën van het IMF ter waarde van 57 miljard dollar. De veronderstelling was evenwel dat het land de leningen veel later of helemaal niet nodig zou hebben. Hoewel de regering Clinton, die de actie heeft geëntameerd, er de nadruk op legt dat het gaat om een versnelling van al toegezegde hulp, gaat het in feite om een koersverandering. Bij de presen tatie van het internationale red dingsplan, op 3 december, ver klaarde de Amerikaanse minister van Financiën Rubin dat Ameri kaanse belastingdollars alleen zouden worden gebruikt bij wij ze van een 'tweede verdedigings linie' van vijf miljard dollar voor het geval Seoul fondsen van IMF en Wereldbank zou uitputten. Twee weken geleden weigerde hij nog in te gaan op een verzoek van zijn Zuidkoreaanse ambtge noot om de hulp te versnellen on der het motto dat zo'n stap niet nodig was. Het nieuwe initiatief betekent dat het financiële establishment van de geïndustrialiseerde we reld - ministers van Financiën, het IMF en machtige particuliere banken - het erover eens is dat snel handelen geboden is om te voorkomen dat de Koreaanse cri sis een serieuze bedreiging voor de wereldeconomie wordt. Als onderdeel van het strijdplan is de grote banken in de VS, Ja pan en Europa, die geld aan Ko rea hebben geleend, gevraagd ge noegen te nemen met uitgestelde aflossing van de meer dan hon derd miljard dollar die ze de ko mende twaalf maanden tegoed hebben. Seoul heeft op zijn beurt beloofd om in ruil voor de nieuwe kapitaalinjectie zijn markten verder te openen. De Zuidkoreaanse munt, de won, reageerde gisteren krachtig op het nieuws van de versnelde in ternationale kapitaalhulp. Al leen al deze maand verloor de munt 37 procent van zijn waar de. (ADVERTENTIES) Breda, Kruisvoer* 32 (Woonboulevard) Hulst*, Absdaalseweg 19 Roosendaal, Oostplein 13 (Woonboulevard) KEUKENS BADKAMERS GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens heeft vandaag en zondag (vanaf 10.00 uur) een spectaculaire halfgeld-actie. Als u in I voorjaar een keuken nodig heeft H en nü kooPl. krijgt u van Hans een I -chle Kroonkeuken voor de helft van e aanbevolen adviesprijs! Ook OPEIM zondag 21 december zondag 28 december om nu snel écht geld verdienen en aa9 naar de snelle beslisserskorting. Bezoekers van Tinello in Kaatsheuvel vallen in de Kerstweek met hun neus in de boter. Want een uitstapje naar deze keukenshowroom met maar liefst dertig handgemaakte woon keukens uit grootmoeders tijd en evenveel hypermoderne Italiaanse leefkeukens brengt u beslist In hogere (kerst)sferen. In de Engelse pub staat de koffie klaar. En de warme kerststol komt zo uit de oven van een nostalgisch fornuis. Kerstmis en kokkerellen. Lekker met z'n allen in de keuken rommelen. De één proeft vast een hapje van vaders culinaire creatie, anderen dekken de kersttafel of brengen de laatste versieringen aan. tijdens de feestda gen blijkt weer eens dat de woonkeuken een heel gezellige plek in huis inneemt. En dat het oude keukeninterieur misschien nodig aan vervanging toe is. Of bijna niet kan wachten op een facelift met nostalgische of moderne i nog jes, zijn er te kust en te keur. Wat te denken van een nieuw 'ouderwets' Heartland fornuis of een Bosch koelkast uit de jaren vijftig? Of kleinere accessoires, zoals emaille zeepbak jes, broodtrommels, lepelrekjes of emmers? En dat alles in kerstsfeer. t/m 3 januari Zondag 28 december geopend Alleen tijdens de kerstshow (bij aankoop van een keuken) <;ERk °?STERHOUT tRKMANSBEEMD 8A - 0162-430808 Ringbaan knusser of professioneler wordt. Tijdens de Kerstshow staan maar liefst zestig paradepaardjes te pronken. Gedurfde model len voor oude en nieuwe huizen, ambachte lijk vervaardigd of in Oudhollandse of Engelse stijl. Op zoek naar een modernere uitvoering? De beslist niet-alledaagse Italiaanse top modellen van Scavolini staan er klaar voor. Ook fornuizen en koelkasten uit grootmoeders Tinello Keukens, Bevrijdingsweg 6, 5171 PS Kaatsheuvel, Telefoon 0416-277917. Vrijdag koopavond. Het is weer Oliebellentijd bij Prima- foon. Van 27 december t/m 10 januari rijzen de kortingen op vele artikelen uit ons assortiment de pan uit. En dat kan oplopen tot maar liefst f 300,- voordeel. Wat dacht u bijvoorbeeld van de Toledo? Want die kost nu geen f 79,-, maar slechts f 39,-. Dus reden genoeg om snel naar Primafoon te komen, want op is op. Of bel gratis 0800-0402 of kijk op Internet: www.primafoon.nl !ÜPr DE WINKEL VAN PTT TELECOM De actie is geldig van 27 december 1997 t/m 10 januari 1998, zolang de voorraad strekt. VOORUIT is niet hetzelfde als voort en met die opmerking heeft konin gin Beatrix in feite het failliet van het uit de 19e eeuw stammende, maar nog steeds geldende positivisme onderstreept. Meer en sneller leiden niet automatisch tot beter. In de tijd van de industriële revolutie, de grote ontdekkingen van de natuurwetenschap en de eerste stappen op weg naar een wetenschap pelijk gefundeerde economie leken de vooruitzichten grandioos. Nog even en de mensheid kon alle mysteries ontsluieren. Geen probleem of er bestond een oplossing voor. Het kostte tijd, vasthoudendheid en enige genieën, maar de principes die natuur, mensheid en gemeen schap regeerden, leken binnen handbereik. Aan het eind van het tweede millennium weten we beter, maar het vooruitgangsgeloof bestaat nog steeds. Groei is de oplossing van alle economische problemen, stellen de verantwoordelijke politici. De con sequenties voor milieu en samenleving zijn niet veel meer dan een in teressant wetenschappelijk vraagstuk, dat met onderzoek en enige ge dragsverandering uit de wereld geholpen kan worden. Majesteit heeft gelijk, als ze wijst op de ontoereikendheid van het vooruitgangsdenken. Haar oproep tot bezinning is een juiste. Gewaakt moet echter worden voor een te simpel conservatisme. Vroeger is even min synoniem aan beter en armoe leidt niet automatisch tot saamho righeid en gemeenschapsgevoel. Het egocentrische consumentisme van het laatste kwart der twintigste eeuw komt voort uit welvaart, maar welvaart op zich is niet slecht. In tegendeel. Het is de vanzelfsprekendheid van die welvaart, het gebrek aan historisch besef, die maken dat de westerse mens vergeet dat hij een sociaal wezen is dat te midden van anderen leeft en dus ook aan anderen moet denken. Te veel leidt tot verspilling. Het is de opdracht van verantwoordelijken, ouders zowel als autoriteiten, te leren dat overdaad schaadt. Genoeg is toereikend, zodat er ook voldoende overschiet voor de ander. Italiaanse regisseur Strehler overleden Rome - De Italiaanse regisseur en toneelleider Giorgio Strehler is dood. Volgens de Italiaanse televisie overleed hij donderdag in zijn woning in Lugano, Zwitserland, aan een hartstilstand. Hij was 76 jaar oud. Strehler werd beschouwd als een van de markantste toneelregisseurs van Europa. Hij maakte furore met zijn Piccolo Theater in Milaan en vergaarde internationale be kendheid met vertolkingen van de werken van Brecht. Le Pen veroordeeld Parijs - De leider van het Franse extreem-rechtse Front Natio nal, Jean Marie Le Pen, is. gisteren veroordeeld voor zijn opmer king dat de gaskamers van de nazi's niet meer dan een detail vormen in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Een rechtbank in Nanterre, een voorstad van Parijs, legde Le Pen een boete op van enkele tienduizenden guldens waarmee hij de publicatie van het vonnis in zes dag- en zes weekbladen moet betalen. Carlos in hoger beroep Parijs - Meesterterrorist Carlos is gisteren in hoger beroep ge gaan tegen zijn veroordeling tot een levenslange gevangenis straf door een rechtbank in Parijs: Afgelopen woensdag veroor deelde een jury Carlos conform de eis wegens drievoudige moord in de zomer van 1975 in Parijs op twee Franse veilig heidsagenten en een Libanees. Politie arresteert ex-president Kaunda Lusaka - De Zambiaanse politie heeft voormalig president Ken neth Kaunda donderdag aangehouden. Het zou gaan om een routine-onderzoek, maar medewerkers van Kaunda zeiden dat de bejaarde ex-president is overgebracht naar de beruchte en overbevolkte gevangenis Kamwala in de hoofdstad. De. autori- teiten mogen hem 28 dagen zonder aanklacht vasthouden. Volgens zijn zoon is Kaunda donderdagmiddag in hongersta king gegaan. Hij zal daarmee doorgaan zolang hem niet verteld wordt waarom hij is gearresteerd. Duitser zou zelfmoordaanslag beramen Jeruzalem - In Israël is donderdag een 26-jarige Duitser in staat van beschulding gesteld op verdenking van het beramen van terroristische acties. De man zou van plan zijn geweest een zelf moordaanslag te plegen. De politie maakte woensdag bekend dat zij eind vorige maand Stephen Joseph Smirak, een lid van de pro-Iraanse Hezbollah, had gearresteerd op het vliegveld Ben Goerion. De man kwam uit Amsterdam. Moskou (ap) - De Russische president Boris Jeltsin en de door de communisten gecontroleerde staatsdoema, het lagerhuis van het parlement, hebben gisteren een compromis bereikt in hun langdurige strijd over de landhervormingen. Om speculaties met de verkoop van land te verhinderen werd af gesproken dat buitenlanders geen landbouwgrond mogen ko pen. Russische kopers moeten bovendien kunnen aantonen dat ze over landbouwkundige kwali teiten beschikken en moeten daarnaast het gekochte land minstens 15 jaar lang bewerken. Verder werd afgesproken een werkgroep in het leven te roepen die de nog talloze onopgeloste kwesties zal gaan bespreken. De landhervormingen zijn een van de belangrijkse punten in het programma van de Russische regering om de in het slop ge raakte economie te modernise ren. De staatsdoema nam dit jaar een wet aan om te verhinderen dat de nog uit de Sovjetunie stam mende staatsgrond geprivati seerd zou worden. Jeltsin sprak hier zijn veto over uit. (ADVERTENTIES) Cjweiooob GMP'PInanz AG Henrk Petri-Strasse 19 - CH-4051 Basel Tel. 00 41/61 279 92 80 Fax 00 41/61 279 92 81 ie elders in deze krant -L

de Stem | 1997 | | pagina 5