Vakantie reizen De witte Ardennen uit de brochures m z m cc Muis, Dolomieten: Het buitenbeentje van de Alpen Maar een paar dagen per jaar goede sneeuw in België Sneeuw per telefoon g D DE STEM De beroemde bergbeklimmer Keinhold Messner roemt de Noord-Italiaanse Dolomieten in een van zijn reisboeken gul als het 'mooiste berglandschap ter wereld'. De bedwinger van de Mount Everest is zijn jeugdlief de en leerschool nooit vergeten. Als jochie prikte Messner de klimijzers al in de Marmolada, dik drie kilometer hoog en het ruige visitekaartje van zijn ge boortestreek en wintersportoord Trentino-Alto Adige. In de hoogste gebieden van de Belgische Ardennen duurt de winter lang, sneeuwt het vaak. Maar echt mooie sneeuw, die wit en glanzend tot actie noodt on der een heldere hemel, ligt er meestal maar een paar dagen per jaar. Wie er dan vertoeft, die treft het zeer. Australië is dé droombestemming Sneeuwberichten Zwitserland Hongaarse abdij q op Unesco-lijst Oud en Nieuw in Wenen Samenwerking SIA-Lufthansa H2 Han B. Janssens (49) uit Bergen op Zoom heeft zo z'n gewoontes. Een ervan is dat hij 's morgens al om een uur of half zes opstaat, z'n personal computer aanzet en zich via het internet op de hoogte stelt van de toestand in de wereld. Als het over het web gaat, en voora over de praktische toepassingen ervan, is de Bergenaar niet te stuiten. Wie haast heeft, zij gewaarschuwd: laat dan vooral het woord internet niet in zijn on middellijke nabijheid vallen... 11111 ZATERDAG 27 DECMEBER 1997 E4 Tussen knoedels en spaghetti Door Hans Peeters De door Messner zo bejubelde Do lomieten zijn het eigenzinnige broertje van de Alpen. Het bui tenbeentje heeft die reputatie op de eerste plaats te danken aan zijn geologische op bouw. Het aan de zuidflank van de Oostenrijkse Al pen oprijzende massief is vernoemd naar de geoloog Deodate de Dolomieu. Deze Franse bodemkundige verdiepte zich aan het einde van de achttiende eeuw in de prangende vraag waarom de Noord-Italiaanse bergen toch zo veel grilliger overkomen dan de op steenworp afstand gelegen Oostenrijkse Al pen. Dolomieu legde een brok dolomiet onder de microscoop en ontdekte dat het kalkgesteente opmerkelijk veel magnesium bevat. Dankzij dat magnesium is dolomiet-gesteente enorm hard waardoor het uitstekend bestand is te gen erosie. Zeebodem Het klinkt vreemd, maar wie zich tussen Bol zano en Gardameer vergaapt aan die wilde bergkammen, kijkt eigenlijk op naar een brok oeroude zeebodem. Want de Dolomieten zijn van huis uit fossiele koraalriffen. Honderd vijftig miljoen jaar geleden werden ze ge vormd in de Middellandse Zee. Die veelbe- zongen Méditerranée moet het destijds wel stevig op de heupen hebben gehad. Negentig miljoen jaar later kwamen de koraalbergen in een oprisping van de zeebodem aan de opper vlakte en bij diezelfde opheffing werden de Alpen gevormd. In de daaropvolgende ijstijd baanden zich enorme gletsjers door het mas sief. Dankzij de ijsschaaf van moeder natuur kregen de Dolomieten hun zo kenmerkende woeste vormen: lange, diep uitgesleten dalen met prachtig vlakke pistes. Een luilekkerland voor alpine-skiërs. En een sprookjeswereld voor wie van idyllische vergezichten houdt; de wildpiekende spitsen contrasteren fel met de weelderig beboste dalen. De Dolomieten geven door de samenstelling van het gesteente een magnifiek, door de lichtval geregisseerd kleurenspel ten beste: afhankelijk van het uur van de dag en de be wolking manifesteren ze zich fier wit, soms lieflijk roze, dan weer dreigend zwart. Tegen het decor van dit sprookjeslandschap is het zelfs voor niet-doorgewinterde alpinisten goed toeven. Dubbel De contrasten in het woeste Dolomietenland schap tref je ook aan in de cultuur en in de mensen van Trentino. Het begint al aan de dis: de gastronomie bungelt hier een beetje tussen stevige knoedels en spaghetti. Geen wonder; Trentino en het tegen Oostenrijk aangevlijde kanton Alto-Adige -het laatste wordt ook wel Zuid-Tirol genoemd- zijn eeu wenlang heen en weer geslingerd tussen Ro me, Berlijn en Wenen. Dat dubbele kom je ook op elke hoek van de straat tegen: in straatnamen en op plaats naambordjes: ze zijn tot vervelens toe tweeta lig Duits of Italiaans. En soms drietalig, want in de diepverscholen valleien in het hart van Trentino wordt nog steeds het eeuwenoude Ladinische dialect gekoesterd. De Siamese tweeling Trentino en Alto-Adige hebben honderden jaren achtereen voor hun identiteit moeten knokken. Napeleon pikte het bergland van de Germaanse Habsburgers af en voegde het bij Beieren. Even viel het ge bied terug in de Italiaanse moederschoot, tot dat Oostenrijk de Dolomieten bij het Verdrag van Wenen in handen kreeg. Na veel bloed vergieten gedurende de Eerste Wereldoorlog kwamen Trentino en het inmiddels tot Zuid- Tirol verworden puntje Oostenrijk weer bij Italië. De Trentijnen doopten het gewest op hun beurt vervolgens haastig om in Alto Adi ge; de gebiedsnaam verwijst naar de Adige, de gletsjerrivier die zich vanuit de Oostenrijkse Alpen via Bolzano en Trento een weg kron kelt naar haar 400 kilometer zuidelijker gele gen monding in de Adriatische zee bij Vene tië. Alto Adige was op papier dus eindelijk van Italië, maar in de dalen ging het er bij tijd en wijle hard aan toe. Een Tiroler afscheidings beweging pleegde in de jaren zestig meer dan 250 bomaanslagen waarbij tientallen bergbe woners de dood vonden. Het duurde nog tot 1969 voordat de rust in het gebied weerkeer de. In dat jaar velden de door Oostenrijk te hulp geroepen Verenigde Naties een Salo- monsoordeel: om de Tiroler afscheidingsbe weging mild te stemmen kregen Alto Adige en Trentino een grote mate van zelfbestuur. In Trentino wordt de roerige tijd angstvallig verzwegen voor de honderdduizenden toeris ten die hier zomer en winter neerstrijken. Voor de buitenwacht is er ook niets meer aan de hand: Trentijnen en Tirolers trekken ge broederlijk samen op en de toerist wordt naar wens in het Italiaans of Duits bediend. Alto Adige regelt zijn zaakjes via Bolzano en Tren tino wordt aangestuurd vanuit het tegen het Gardameer aangevlijde Trento. Klapschaats Wintersport leunt op een lange en rijke tradi tie in TYentino. Iets meer dan honderd jaar geleden deed het eerste paar ski's zijn intrede in Italië. Niet op een besneeuwde berghelling, maar in de zitkamer van Adolfo Kind; een in Turijn woonachtige ingenieur van Zwitserse komaf. Kind verfijnde de oorspronkelijk uit Scandinavië afkomstige schuiflatten. Met de ski's van Adolfo Kind ging het net zo als met de huidige gekte rond onze klapschaats. In 1909 had Trentino reeds zijn eigen skifa- Een van de imposante pieken in de Dolomieten. Dankzij magnesium is het dolomiet-gesteente enorm hard waardoor het uitstekend bestand is tegen erosie. foto hans peeters briekje. Maar eigenlijk is het een berghut ge weest die in de jaren dertig de stoot gaf voor de wintersport in de Italiaanse Alpen. Het kot werd door alpinisten op het topje van de Monte Bondone neergezet, een berg bij Tren to. In 1934 werd de Monte Bondone voor grootschalig wintervertier ontsloten toen de eerste skilift hier zijn intrede deed. Vergele ken met de high-tech liften die je nu door de dalen ziet suizen, was die eerste lift eigenlijk maar een lachertje: een grote houten piepers- kist met een lang touw eraan, maar alia, je kwam boven. Een jaar later kreeg de driedui zend meter hoge Marmolada, de koningin der Dolomieten, een sleeplift. Vanaf dat moment werd de ene na de andere bergkam voor win tersporters bereikbaar. In 1956 brak de faam van Trentino als wintersportoord pas goed door toen in het bergdorpje Cortina d'Ampez zo de olympische winterspelen werden ge houden. In 1991 werd in het noordoostelijk van Trento gelegen skigebied Val di Fiemme het eerste wereldkampioenschap langlaufen georganiseerd. Het in feërieke panorama's grossierende Fiemme heeft zich inmiddels op nieuw kandidaat gesteld voor de langlauf- olympiade die voor 2001 op de rol staat. In datzelfde Fleimstal, zoals het gebeid op z'n Tirools word genoemd, vindt iedere winter de roemruchte Marcia Longa plaats, de evenknie van onze Elfstedentocht, maar dan op latten. Het is een helse marathon, waarvoor jaarlijk se vele duizenden langlaufers uit de hele we reld inschrijven. Superski Wie denkt aan een skivakantie in een van de grootste wintersportoorden ter wereld kan in de Dolomieten van Trentino kiezen uit twaalf perfect geoutilleerde skicentra. Er is voor elk wat wils: van het mondaine Cortina d'Ampez zo - het sjieke Wassenaar van de wintersport Door Jan Smets Na zoveel jaren proberen, zijn daar dan eindelijk de Ardennen van de plaatjes. Een halve generatie lang is er bij elk bezoek in de winter regen of mist of natte sneeuw. Deze keer is het raak. In Maastricht ligt een paar centimeter sneeuw, twintig kilometer verder bij Luik al het dub bele. Bij aankomst in het vakantiepark bij Viel- salm op vrijdagavond knispert de sneeuw eerst onder de autobanden en dan onder de laarzen. Op het terras van het huisje rekken we de nekken naar een echte sterrenhemel, zonder vals licht van een stad. De andere ochtend stralende zon op een dik pak sneeuw en vanaf de heuvel waarop we wonen een prijswinnend uitzicht over bossen, velden en een luttel dorpje. Alom in België's bergen- land moeten nu de fotografen op pad zijn om In de winterperiode kunnen belangstel lenden diverse 'Sneeuw-telefoonnum- mers' bellen om te horen of er voldoende sneeuw ligt in Oost-België. De Provinciale Toeristische Federaties van de Belgische provincies Luik, Luxemburg en Namen en de Info Dienst van Oostkantons bemannen dan deze telefonische diensten. Dezelfde gegevens worden ook dagelijks naar het Belgisch verkeersbureau in Haarlem ge- faxed. De nummers zijn: Sneeuwinformatie Oostkantons: 00-32-80-227664; Sneeuw- telefoon Provincie Luik: 00-32-4-2326555; Sneeuwtelefoon Provincie Luxemburg: 00-32-84-411011; Sneeuwtelefoon Pro vincie Namen: 00-32-81-408010. Belgisch verkeersbureau: 023-5344434. Alleen als er sneeuw ligt zijn ook de volgende num mers geopend: Sneeuwtelefoon Oost-Bel gië: 00-32-80-227474 en Sneeuwcentrum Botrange: 00-32-80-444977. te oogsten voor de brochures. Vroeg op weg, want je mag aannemen dat iedereen gaat ski ën. Baraque Fraiture ligt 17 kilometer ver der. Een rit 'binnendoor' door weer plaatjes- mooi land. Na een dag zon worden de takken van de loofbomen nat. 's Nachts bevriezen ze weer met als resultaat een tooi als van wit kantwerk. Tijdens de laatste kilometers zien we steeds meer langlaufers het bos in schui felen, maar druk is het niet. Bij Baraque Fraiture parkeren we op geen honderd meter van de lift van de 'alpine'-skihelling. Elke vorige keer hing het hier met de benen bui ten, bij slecht weer en natte sneeuw. Meer dan de helft van de auto's is Nederlands. De skiverhuur werkt rap en vriendelijk. Ski- kaart en -materiaal samen voor 700 franken. Het materiaal is krakkemikkig, maar dat geeft niet want de skihelling is maximaal 500 meter lang en de moeilijkheidsgraad is nul. Dat kinderen op sleetjes en fotograferende volwassenen ook over de helling crossen kan geen kwaad. Na een half uur houden we het al voor gezien en gaan een stuk wandelen. Hele families zijn langlaufend op pad in een tempo dat een wandelaar bijhoudt. Na twee uur hebben zelfs de kinderen genoeg van de eentonige baan en bovendien wenkt hen het subtropisch zwemparadijs van het park waar we dat weekeinde wonen. De volgende dag nog steeds dat intense weer, koud maar windstil. Tijd voor een wande ling. Achter het park beginnen de parcour- sen, blauwe, gele en rode. Er staat geen bord je bij, zoals in Nederland, dat zegt hoeveel kilometers ze vergen. We nemen de blauwe, dat zal de kortste wel zijn. Weer laten de Ar dennen zich van hun mooiste kant zien. Zelfs vrijwel geen prikkeldraad onderweg en in het begin regelmatig een blauwe pijl. Maar na een dik uur knaagt toch de twijfel: 'waar zijn we?'. Geen huis, geen mens te zien en al een poos geen pijlen meer. Op een kruising van wegen staat een auto met een Nederlan- - tot het vooral op familievertier en sportieve prestaties afgestemde Val di Fiemme. De twaalf centra treden sinds 1974 gezamen lijk naar buiten als Dolomiti Superski: een verzamelnaam voor 1180 kilometer skipiste en nog eens 1174 langgestrekte kilometer loi pen voor langlaufers. En wie z'n vertier zoekt in het Dolomiti-Superskigebied kan met een en dezelfde skipas van het ene naar het ande re dal pendelen. De twaalf dalen bieden met het respectabele aantal van 200.000 gastbed- den, volop logiesmogelijkheden; van een een voudig ontbijtpensionnetje tot een luxe vijf sterrenhotel. Het zijn vooral kleine en over zichtelijke familiebedrijven die ambiente, zo als de Trentino's zeggen, hoog in het vaandel hebben staan. Echte die-hards kunnen overi gens hun tentje opslaan op een van de 68 cam pings die ook in de winter open zijn. Winter sport in Trentino is meer dan skiën, langlau fen en snowboarden: een wandeltocht door de prachtige natuurparken Panaveggio en Ada- mello-Brenta is een must. Je kunt er doorheen trekken met sneeuwschoenen, of nog échter; in een door husky's voortgetrokken slede. Informatie over Trentino wordt verschaft door het Italiaans verkeersbureau (020-6168244). Voor Trentino-informatie via Internet: http://www.dolomitisuperski.com. Tweetaligheid in Belgische Ardennen is er ook voor wie er wil skiën, foto jacques peeters der. „Vielsalm? We komen er juist vandaan, was toch een half uurtje rijden". Aan de hand van zijn kaart construeren we een kor tere weg door het bos, door een steengroeve en vier kilometer over de klimmende grote weg tot slot. Om de vijfhonderd meter een bushalte, maar lijn 42 rijdt niet op zondag morgen. Niet genoeg klanten waarschijnlijk. Informatie over de Ardennen: Belgisch Ver keersbureau, Kennemerplein 3, 2011 MH Haar lem, telefoon: 023-5344434. Het nieuwe millennium werpt zijn schaduw al danig vooruit. Nu is het weer het ANWB-tijdschrift Reizen dat met het jaar 2000 aan de slag is gegaan Het liet lezers dé droombestemmingen voor het begin van volgende eeuw kie zen. De uitslag staat in het januari nummer. Australië is uit de bus geko men als meest fascinerend vakantie- land. De rest van de weinig exotische top tien ziet er zo uit: 2. Frankrijk, 3 Canada, 4. Verenigde Staten, 5. Spanje 6. Nederland, 7. Zuid-Afrika, 8. Italië 9. Noorwegen, 10. Nieuw-Zeeland. Die lezersenquête leverde meer win naars en verliezers op. Zo is Toscane het favoriete vakantiegebied in Euro pa. De Amerikaanse Grand Canyon geldt als 'wereldtopper'. Rome is de fa voriete Europese stad en New York de meest geliefde wereldstad. Maastricht komt uit de bus als mooiste Nederland se stad, voor Amsterdam en Groningen. De voormalige Oostblok-landen, Japan en Portugal zijn de grote verliezers, omdat ze niet of nauwelijks genoemd worden door de lezers. In hetzelfde nummer heeft Reizen, dat de oplage voor het eerst boven de 80.000 exemplaren zag komen, als nieuw element de rubriek 'Het dossier'. Daarin wordt een bestemming - in dit geval de Franse Cöte d'Azur - hele maal binnenste-buiten gekeerd. Ook in Reizen: reportages over Bali, Moskou, Schin op Geul en Noord-Ierland. En drie redacteuren doen verslag van een reis naar Praag; ze gingen per auto, bus en trein om te zien wie als eerste aan kwam en de prettigste reis had. Reizen kost 8,95 gulden in de losse verkoop. Voor mensen die deze winter op win tersport gaan in Zwitserland maakt het Zwitsers verkeersbureau actuele bulle tins waarin de sneeuwtoestand van zo'n 250 wintersportplaatsen wordt belicht. Onder meer sneeuwkwaliteit, pistetoe stand en in werking zijnde liften ko men aan bod in de berichten, die dage lijks worden bijgewerkt. De bulletins zijn te vinden op de Internet-pagina's van Zwitserland Toerisme: http://switserlandtourism.ch. Via het algemene telefoonnumer van Zwitser land Toerisme in Amsterdam (020- 6222033) is een samenvattend winter sportbulletin te horen. Zwitserland Toerisme is al met deze service begon nen en houdt dat vol tot en met 26 april. Wie al in Zwitserland is en zich op de hoogte wil stellen van de sneeuwbe richten, heeft meerdere opties, waar onder de Wintersporttelefoon (157- 120120) en de Zwitserse Teletekst (vanaf pagina 520). De abdij van Sint Martin in het Hon- Jfai gaarse Pannonhalma is onlangs aan de UNESCO-monumentenlijst toege voegd. Deze abdij is duizend jaar oud, ligt in het noordwesten van Hongarije, tussen Boedapest en Györ. Het Benedictijner klooster ligt op een 280 meter hoge berg, een uitloper van het Badacsony- gebergte. Vanuit deze plek is het chris telijk geloof verspreid in Hongarije. Wenen maakt werk van Oud en Nieuw De Oostenrijkse hoofdstad biedt op 31 december allerlei mogelijkheden om de langste nacht van het jaar mee te vie ren. Zo staan in de binnenstad zeventig kramen opgesteld langs een twee kilo meter lang 'jaarwisselingspad'. Op zes verschillende podia wordt voor de mu zikale omlijsting gezorgd. Op de Ra- thausplatz wordt de grootste wals- dansvloer ter wereld opgebouwd. Be langstellenden kunnen er vanaf 14.00 uur gratis de juiste passen leren en 's avonds het geleerde in praktijk bren gen. Voor de kleintjes is 's middags op dezelfde plaats een kinderprogramma. Verder is er het traditionele Nieuw jaarsconcert en staan bals op het pro gramma. Rondvaarten gaan ook deze avond de Donau op. Tijdens deze Oud en Nieuw-rondvaar- ten worden de mooiste plekjes van We nen getoond totdat de Pummerin, de grootste klok van Oostenrijk in de Stephansdom, het middernachtelijk uur slaat. Voor sportievelingen staat de oud en nieuw-loop op het programma, op de laatste dag van het jaar. De 'strategische allianties' in de lucht vaartindustrie zijn 'de laatste tijd nau welijks bij te benen. Onlangs hebben de luchtvaartmaatschappijen Singapo re Airlines (SIA) en het Duitse Luft hansa besloten tot een inniger samen werking. Er komen gezamenlijk' vluchten, de netwerken worden bet® op elkaar afgestemd en de bonuspro' gramma's gaan voor beide maatschap pijen gelden. Beide bedrijven gaan o® te beginnen het aantal vluchten tussen Singapore en Frankfurt fors uitbrei den. yy Location: j http://vi Bijna iedereen weet dat Internet iets met computers te maken heeft. Maar lang niet iedereen weet wat Internet precies is. Ook kan (of wil) lang niet iedereen achter een computer kruipen. Nog vervelender is als mensen de woorden en begrippen niet kun nen plaatsen die door de compu ter en Internet in de taal zijn doorgedrongen en voor een groep intussen gewoongoed zijn gewor den. Wie deze begrippen niet thuis kan brengen, wordt door anderen, die denken dat zij wél alles weten, een digibeet ge noemd. In bijgaand lijstje wat begippen die in het verhaal hieronder voor komen. Internet: Supersnel transportbe- Eer Door Weynand Wilschut 'Heb je diè site al gezien? Weet j< dat al? Heb je de leukste linka voor Kerstmis al? Heb je dat pro gramma al uitgeprobeerd?' Vie: vragen of tips in een halve mi nuut is voor Han B. Janssens ei genlijk nog een rustig tempo. Hi; kan veel vertellen, veel uitlegger over internet. En dat doet hij de laatste tijd dar ook geregeld. Voor particulieren Weer een jaar voorbij en nog ma twintig maanden de tijd om het mi probleem op te lossen. Waarbij ik rr wat er nou werkelijk allemaal gaat als het zover is. Bij Unilever bewerei miljard gulden voor uit te moete. dus daar nemen ze het in ieder gevi rieus. Ik heb lang gedacht dat het millen bleem de zoveelste computer-mythi gevonden door gepensioneerde meurs met een dringende behoefte nen. Net zo'n mythe als dat verhai eerste F16 die de evenaar passeerd spontaan op zijn kop zou zijn ga door een fout in de software. Mooi, maar ik geloof er niets van. dere kant staan me de huivering beelden bij van een Airbus die i voor stuntvliegtuig ging spelen te. giers en bemanning duizend dodei Dat, althans de beelden ervan, heb zien en toen liep het nog goed af, n er dus heus wel van overtuigd dat fouten desastreuze gevolgen kunni Met als enkele Franse collega's, spo. ten, die ieder jaar op Oudejaar; vlucht van Air France naar Sydm, waar hun tenniseizoen begint. Die nooit voor meer dan een kwart wardessen dragen feestmutsen en jes, de champagne gaat rond en a maal te veel wordt, heb je vier stoel zelf. Maar ook Philippe Bouinn en zijn weten nu al dat ze 31 december 191 zekerheid, maar met spijt in het h gewoonte zullen breken. Als Air F minste zelf al niet besloten hee luchten op die datum te schrappe !atlu.ar' 2°00 in alle vroegte maar icntig te kijken of de motoren v

de Stem | 1997 | | pagina 32