Weekend isseling Siciliaans stadje was tot voor kort maffia-nest bij uitstek Slavia DE STEM E3 J momenten, die Hans van der Jn dat de samenzwering in zijn oorbroken en hij rustig zijn ver volgen, zonder dat iemand het |jk wil omdraaien. Momenten dat overziet. „Potverdikkie, ik heb rs meer. Maar ik ben tenminste Et hij in zijn lot. En buigt zich ende opmerking naar zijn toe- bewust van de enorme kegel die Imand een biertje cadeau geven, hebben." Om ineens weemoedig J,Armoede is een bepaalde zalig- 7od beschermd wordt." ht hem, weet Hans zeker. „Als 't ftot m'n tachtigste rondjes lopen, (komt geen einde." p ons maal pakt hij dankbaar aan. b in het park blijven slapen en pm mijn toestemming. Hij geeft 'and. „Veel succes, maar wees al- geeft die woestijnbewoner in „Mario Puzo, de auteur van De Peetvader, heeft niets verzonnen. De maffia was in Corleone een realiteit en is dat nog steeds. Wij kennen de maffiosi en we zien ze over straat lopen. Maar het zijn het er nu wel veel minder, omdat er godzijdank steeds meer in de gevangenis terechtkomen. En er is nu ook een ander Corleone, van gewone, jonge mensen die neen zeggen tegen de dicta tuur van de maffia omdat ze een normaal leven willen leiden in een normale stad." ÈCEMBER 1997 E2 11 ZATERDAG 27 DECEMBER 1997 f ervend, bestaan van Hans van FOTO CON CLASQUIN i alleen nog in leven om I met een tevreden glimlach op J gelaat. pt dat leven wil? „Dat soort vra- mijn hoofd niet ontvangen", fcver de vraag of hij gelukkig is, Inadenken. Dan volgt, toch nog Ja, meneer." pten-rampenpak als wijze raad |kering weer in mijn zak zit, was vanavond bijna heel verdrie- |bos gegaan om te slapen. Maar t en liet mij praten. Dank u wel, ps mijn opvangcentrum." rouwen op aarde' heeft gege- irouwen' is ook de centrale de oecumenische Taizé-com- uitstralen. Daarin tonen Johannes Paulus II zich twee verwante zielen. Het pause- t immers: 'Wees niet bang', [doet wat betreft geestelijk lei- onder voor de Poolse paus. leen heel anders. Anders dan t de spirituele leidsman van kele institutionele macht. Hij er en alleen hebben van over- en uitstraling. Daarin ligj intrekkingskracht die Taizé al or heeft uitgeoefend en nog nt op jongeren. igerenbijeenkomst publiceert r Schutz een brief aan de jon- rakter volstrekt te vergelijken ke brieven die katholieke bis- voon zijn tot hun gelovigen te 7eense brief' heet 'Onnoemelij' en mediteert over het thema rwen en troost' in relatie tot de Dat is ook het thema in We- izé zelf op wekelijkse interna- renontmoetingen gedurende de lieuwe jaar 1998. Verandering is iets anders dan verbetering. De bezoeker aan Praag beseft het nauwelijks. Liep hij zeven jaar geleden gebukt onder ruwhou ten en met kippengaas afgeschermde steigers door, die moesten voorkomen dat de afbrokke lende gevels der Unesco-monumenten op zijn hoofd zouden vallen, nu lijkt Praag een welon- derhouden openluchtmuseum. Het lichtge kleurde pleisterwerk toont als nieuw, honder duizenden watts floodlight bewijzen dat er barstloos hersteld is en de bewonderende kreetjes der belangstellende buitenlanders ma ken duidelijk dat nostalgie universeel is. Een decennium terug was Praag een grijze stad en waren Tsjechen grauw. Nu is het Wenceslas- plein een A-lokatie en wordt de plek waar Jan Palach zich januari 1969 in brand stak nog slechts gezocht door middelbare reizigers met een flauwe herinnering aan weleer. De mode- prijzen van de Champs Elysées worden over troffen en in de Sezessionsfeer van het Grand Hotel Evropa bestellen winkelende burgerecht paren zonder veel omhaal een prijzige Wiener Melange. De melkbars voor het verantwoorde ontbijt, de banketbakkers met statafeltjes en de parapluwinkellers zijn verdwenen. Niemand schijnt ze te missen. Regenen doet het nog steeds en er wordt eveneens nog gegeten. Aan beduidend hogere prijzen, maar dat lijkt nie mand te deren. Praag is een oude stad van de moderne tijd. Ju- gendstill naast marmerdesign, rococo omlijst door prestigieus neon en wie Rabbi Löw zoekt op de begraafplaats in het oude getto moet na betaling een door touwen afgezet pad voor toeristen volgen. Onder kiezels en muntjes lig gen er nog steeds briefjes en snippers met wen sen op zijn zerk. De kans op verhoring is gelijk gebleven. Op de Karelsbrug speelt een Engelstalige bohé mien op een glasorgel. Feeëriek zingt het ge luid door het vroege donker. Bij het volgende standbeeld speelt de laatste plaatselijke, ver plaatsbare dixielandgroep. Oude mannen die na verrichte arbeid klarinet, banjo en de micro- foonrol vervuilende scheepstoeter in opgelapte boodschappentassen afvoeren. Weer een beel dengroep verder werft een evangelisch zen dingsgenootschap belangstellenden voor een gospel morningsession en op de oever aan de overzijde roept het klokje van de Ambassade der Maltezer Orde gelovigen op tot het tradi tionele avondgebed. Op de Burcht brandt een eenzaam lichtje. De president in zijn werkkamer onder de leeslamp. Tijd voor vrienden en bier heeft hij niet meer. Hij discussieert niet langer, schrijft geen mani festen of toneelstukken meer, hij leest en te kent stukken. Zijn stoel in Café Slavia blijft leeg. Hij zou er zich ook niet meer thuis voelen. Slavia, thuishaven voor artiesten en dissiden ten, is nu een verchroomde ontmoetingsplaats voor de wijdere beurs. Eens woonde Smetana erboven en daalde enige malen per dag naar beneden voor een glas en gesprek met de mu sici, zangers en acteurs van de overbuur, het Nationale Theater. Jaroslav Seifert bezong het en de absint die daar vroeger en nu nog steeds in gifgroene kleur op de kaart staat. En Vadav Havel ontmoette er in 1953 Olga, de vrouw die hem in wanhoop en waardigheid terzijde zou blijven staan. Slavia stond zes jaar dicht. Door toedoen van het kapitalisme. Een Amarikaanse firma bood de eigenaar vlak na de Fluwelen Revolutie uit komst. Het gebouw was in handen van de Aca demie voor Uitvoerende Kunsten. Die staatsin stelling had vanzelfsprekend geen geld voor het massale achterstallige onderhoud en dus was de hulp van de Bostonse investeerder Gor- in welkom. Een vijftigjarig contract was de voorwaarde. De Tsjechen bleken onervaren. In de overeenkomst spraken ze weliswaar af dat het befaamde etablissement spoedig ver bouwd en heropend moest worden, maar ze vergaten in hun goede vertrouwen op de nieu we tijd een datum te noemen. Gorin deed dus niets. Hij nam een onderhuurder en die sloeg in de ruime zalen de groente op voor zijn belend ende restaurant. Maar de filantroop uit de VS had buiten de wetten van het kapitalisme gerekend en verge ten dat eens de zakkenroller ook zelf de zak wordt. Hij betaalde een keer zijn maandelijkse huurpenningen een enkele dag te laat. Beet, zei het Praagse gerecht, en het contract werd op staande voet ontbonden. Een nieuwe pach ter met de eigentijdse naam Centrotex werd nu de exploitatie gegund, niet meer voor een hal ve eeuw, maar voor de nog altijd ruime periode van achttien jaar. De nieuwe uitbater moest ruim vier miljoen dollar steken in het opknap pen van pand en interieur. Dat ziet er met de fluorescerende pastelkleuren van de verlich ting, de glimmende legeringen van leuningen en bars, het bijpassende meubilair, de behou den art déco klok, het gave marmeren fontein- 9® en de alles overheersende schildering van de Absintdrinker uit als een populair grand café in een metropool. Aangenaam om op doorreis te verblijven, maar in restauratie en exploitatie vergaan. De morsige glorie van verzet, de sjofele roem van kunst en gesprek, de chique armoe van in tellect en onderzoek zijn weg. Zoek gereno veerd achter een ontwerp van geld. Verbeterd maar verdwenen. Door onze correspondent Aart Heering Dino Paternostro is een van de ver tegenwoordigers van dat andere Corleone. Als hoofdredacteur van Citta Nuove (Nieuwe Steden), 'maandblad voor Corleone en omstreken', neemt hij al tien jaar lang de plaatselijke gangsters en hun tra wanten onder vuur. Het leverde hem heel wat bedreigingen op en in 1991 een brandbom. Maar toen liepen de leiders van de gevreesde Clan der Corleonesi ook nog vrij rond. Corleone, een stadje van 12.000 inwoners in het Siciliaanse binnenland op 58 kilometer van Palermo, heeft de pijnlijke maar niet hele maal onverdiende reputatie van maffiabrand haard bij uitstek. Het uit grauwbruin gesteen te opgebouwde en door steile rotswanden om armde stadje onderscheidt zich weinig van de andere in het Siciliaanse binnenland. Corleone bezit een saracenen-toren, twee Middeleeuwse forten, een ^erlaten gevangenis die nu als franciscaansldooster in gebruik is, drie in tuf steen opgetrokken Spaans-barokke kerken en een waterval die heel wat minder spectaculair blijkt dan de plaatselijke VW wil doen gelo ven. De ware rijkdom van Corleone, een gemeente half zo groot als de Flevopolder, ligt dan ook buiten de stad zelf, op de zacht glooiende hel lingen waar ook in december het winterkoren groeit en irissen, koolzaad en margrieten bloeien. Op deze rijke gronden, die Sicilië tot de graanschuur van het antieke Rome maak ten en daarna de begeerte opwekten van Go ten, Grieken, Moren, Fransen en Spanjaarden, is in de vorige eeuw de maffia ontstaan. Zwijgplicht Toen heersten op het platteland van West - Si cilië de gabelloti, de belastingophalers van de grootgrondbezitters, die met kleine legertjes de pacht inden en een vorm van orde hand haafden. Bij de afschaffing van het feodalisme in 1812 werd deze vorm van privé-justitie on wettig. Maar met de steun van landheren, lo kale politici en clerus bleven de afpersersben des een veel geduchtere autoriteit dan het ver re Rome. Dat'ging zeker op voor het afgelegen Corleone, dat al in 1907 in het verslag van een parlementaire onderzoekscommissie werd omschreven als 'het centrum van de maffia'. Ook toen al ontleende de maffia heer kracht aan de omerta, de weigering van de plaatselij ke bevolking om ook maar iets te vertellen: „Maar ook voor oprechte mensen is de omerta onvermijdelijk, omdat de wet niet in staat is hen te beschermen. Wie probeert om via de wet zijn recht te halen, weet dat hij vroeger of later zelf het slachtoffer wordt." In dat opzicht is het negentig jaar oude verslag nog steeds ac tueel. Onder Mussolini, die geen tweede macht naast zich duldde en voor veroordelingen geen ge tuigen nodig had, kwamen veel maffiosi in de gevangenis terecht en zochten anderen hun toevlucht bij geëmigreerde collega's in de Ver enigde Staten. Maar met de Amerikaanse in vasie kwamen ook de maffiosi terug, machti ger dan ooit tevoren. The Godfather In Corleone vielen in de eerste vijftien jaar na de oorlog meer dan tweehonderd doden, slachtoffers van represailles en onderlinge bendetwisten. In die tijd werd de dienst uitge maakt door de arts Michele Navarra, die tege lijk clanleider, burgemeester en secretaris van de plaatselijke christendemocratie was. Maar in 1958 werd Navarra vermoord en opgevolgd door zijn adjudant Luciano Liggio, die de be ruchte Clan der Corleonesi in het leven riep. Met zijn plaatsgenoten Salvatore Riina en Bernardo Provenzano verplaatste Liggio in de jaren zestig zijn activiteiten naar Palermo waar de net opkomende internationale drugs handel en een immense zwendel met over heidsgelden veel meer opleverden dan de alou de afpersing en veediefstal. Zij werden daarbij een handje geholpen door een andere Corleo- nese maffioso, Vito Ciancimino, die eerst als wethouder van openbare werken en later als burgemeester van de Siciliaanse hoofdstad miljarden in de kassen van de maffia deed vloeien. In de jaren zeventig werd Corleone ook inter nationaal berucht door toedoen van schrijver Mario Puzo en cineast Francis Ford Coppola, Zicht op Corleone vanuit het huis van maffia-peetvader Totö Riina. foto ansa De trots van Corleone die het tot plaats van herkomst van The God- father maakten. De sinistere faam werd nog eens drastisch versterkt door Riina, bijge naamd La Belva (Het Beest), die in 1974 de ge arresteerde Liggio opvolgde. Met zijn Corleo- nezen legde hij aan het begin van de jaren tachtig met zelfs voor de maffia ongekend ge weld zijn wil op aan de andere clans in een bendeoorlog die meer dan duizend levens eis te. Tien jaar later ontketende Riina zelfs een frontale oorlog tegen de staat, met de moorden op maffiarechters Falcone en Borsellino en de bomaanslagen op onder meer het Florentijnse Uffizi-Museum en de basiliek van Sint Jan in Lateranen in Rome. Maar dat bleek te hoog gegrepen: de bevolking protesteerde tegen het geweld en doorbrak voor het eerst de omertade regering nam een strenge antimaffiawet aan en zond soldaten naar Sicilië; maffiosi die door toedoen van Rii na vrienden en familieleden hadden verloren, werden pentiti (verklikkers); en Riina zelf werd in januari 1993 gearresteerd. Links Met de vangst van de 23 jaar voortvluchtige leider van de Corleonezen brak ook voor Cor leone zelf een nieuw tijdperk aan. Het stadje was van oudsher niet alleen een centrum van de maffia, maar ook van een linkse traditie, die in het verleden heeft geleid tot tientallen opstanden van dagloners tegen grootgrondbe zitters, gabelloti en maffiosi. Een leider van de te herstellen", zegt de 37-jarige Cipriani, een magere, gedreven pratende man die door zijn stadgenoten vertrouwelijk 'Pippo' wordt ge noemd. Zijn verkiezing in 1993 werd bevor derd twee factoren, zegt hij zelf: „De clan van Riina heeft een enorme taktische fout gemaakt met zijn terroristische acties. Veel mensen die voordien onverschillig waren, gingen toen de straat op om te demonstreren tegen de maffia en waren bereid om op mensen als mij te stem men. En in dezelfde periode werd bovendien de politieke dekmantel van de maffia, de De- mocrazia Cristiana, opgerold door het corrup tie-onderzoek Schone Handen." Een gewone stad maken van Corleone, luidt het motto van Cipriani, die dit jaar bij de ge meenteraadsverkiezingen van 30 november al in de eerste ronde met een riante meerderheid is herkozen. „Geen wonder, zegt Paternostro, „Cipriani heeft in zijn eentje meer voor elkaar gekregen dat alle gemeentebesturen sinds 1945 bij elkaar." In de afgelopen vier jaar zijn vervallen monu menten van Corleone's antieke centrum opge knapt, is een nieuwbouwprogramma gestart, werd een al jaren lang rokende en stinkende open vuilstortplaats gedicht en is door de openbare werken ook de jeugdwerkloosheid aanzienlijk gedaald. Verder klaagde de burge meester maffialeider Leoluca Bagarella, zwa ger en plaatsgenoot van Riina, persoonlijk aan wegens de moord op drie jongeren van Corleo ne in 1995. Hij geeft toe, dat hij sedertdien be- Riina' zoals het gebouw wel met een tikje spot wordt genoemd, antwoorden ze toch maar voorzichtig: „We zijn blij dat we hier naar school kunnen, maar verder geen commen taar." Niet ver daar vandaan, in de familiewoning in de nauwe Via Scorsone, wonen sinds Riina's arrestatie zijn vrouw Ninetta en hun vier kin deren. In dit hoger gelegen deel van Corleone tellen de Riina's veel vrienden en verwanten en dat is te merken ook. De straatnamen zijn onleesbaar gemaakt en we worden argwanend bekeken. Oude vrouwen maar ook jongeren zeggen niet te weten waar de Via Scorsone is, maar uiteindelijk wijst een jongetje ons de weg. Nummer 24 ziet er van buiten sober uit, zonder naambordje en met een bidprentje op de deur. Ik bel maar niet aan, want in de Bar Centrale is mij al verteld, dat de laatste jour nalist die dat probeerde, een emmer water over zich kreeg uitgestort. Mythen Even verderop raken we in gesprek met twee 17-jarige meisjes, Giovanna en Daniela, die als enthousiaste aanhangers van Pippo Cipriani niet erg te spreken zijn over de manier waarop Corleone in de pers wordt behandeld. „Wij moeten af van de oude mythen, maar jullie journalisten helpen ze in stand te houden. Er is maar één muilezel in Corleone en die wordt al tijd gefilmd. En in plaats van met de ouden, die toch niets durven te zeggen, moeten jullie Tot voor kort was dit een tamelijk gewoon beeld in Corleone: carabinieri op zoek naar maffiosi. foto epa boerenbeweging, de socialist Bernardino Ver- ro, was burgemeester van Corleone toen hij in 1915 door maffiosi werd vermoord. Hetzelfde lot trof de vakbondsman Placido Rizzuto, die in 1948 de bezetting van het grootgrondbezit rond Corleone leidde. Rizzuto werd op klaarlichte dag door gewapende man nen van het dorpsplein meegevoerd en gedood door Liggio die het lijk vervolgens in een van de nauwe schachten in de bergen rond Corleo ne smeet waar tientallen slachtoffers van de maffia him graf vonden. Ook elders op Sicilië werden de landbezettingen door maffiose ben des uit elkaar geschoten, waarna het eiland bijna een halve eeuw lang een prooi werd van een hecht verbond van Cosa Nostra, corrupte politici en louche zakenlieden, dat nu pas in de rechtszalen van Palermo wordt ontrafeld. Kentering Voor Corleone kwam de kentering in decem ber 1993, met de verkiezing tot burgemeester van de linkse democraat Giuseppe Cipriani, die net als zijn meer bekende collega's van Pa lermo en Catania, Orlando en Bianco, in zijn programma de strijd tegen maffia en corruptie centraal had staan. „De overheid is op Sicilië al te lang met argwaan bekeken, als een uit buiter en een buitenstaander. Daaraan ont leent de maffia haar macht en daarom probeer ik om het vertrouwen in de staatsinstellingen dreigd is, maar wil er niet te veel woorden aan vuil maken: „Laten we zeggen dat het deel uit maakt van de plaatselijke folklore." Een ander huzarenstukje haalde Cipriani uit door de gemeentelijke Middelbare Landbouw school onder te brengen in de vijf verdiepingen hoge en luxueus ingerichte villa van de familie Riina. De rechtbank van Palermo heeft al ge ruime tijd geleden beslag gelegd op het ge bouw, maar is met de advocaten van Riina in een formele procedure verwikkeld die nog ja ren kan duren. In afwachting van de uitslag vroeg Cipriani namens de gemeente om het vruchtgebruik te kunnen uitoefenen over het paleisje van de gangsterbaas. Het antwoord van de rechtbank was positief - de vorig jaar aangenomen antimaffiawet schrijft voor dat in beslag genomen maffioos bezit voor maat schappelijke doeleinden kan worden aange wend - zodat sinds vorige maand zestienjari gen in het hol van het Beest les krijgen in plantkunde. „Zo heb ik tegelijk een signaal af gegeven, een huisvestingsprobleem opgelost en duizenden guldens bespaard", zegt Cipria ni praktisch. Wanneer we bij de school aankomen, maakt een jongen vanaf het balkon het V-teken. (Als buitenstaander met een blocnote ben ik na tuurlijk onmiddellijk geïdentificeerd.) Maar wanneer ik een groepje leerlingen vraag, wat het voor hen betekent om les te krijgen 'Villa met ons jongeren praten! „We hebben een naam die we echt niet verdie nen. Zelfs in Palermo kijken ze je met een scheef oog aan, als je zegt dat je uit Corleone komt. Maar het is hier rustig en er wordt niet gestolen. Ik ben trots op mijn stad!," zegt ook Giovanna's moeder Calogera Governali, die ons met Siciliaanse gastvrijheid op de koffie uitnodigt. Aanzien In de huiselijke kring blijkt dat de familie Rii na toch nog wel aanzien geniet in dit deel van Corleone. Giovanna heeft een zwak voor de zoon van de peetvader, de 'knappe en sympa thieke' Salvo, die helaas al een vriendin heeft. Volgens moeder Calogera is Ninetta Riina nog steeds een knappe vrouw die in de buurt met eerbied wordt behandeld. „Totö Riina heb ik zelf niet gekend, maar mijn man wel en die zegt dat hij altijd een geschikte kerel was. Maar wat hij later in Palermo heeft uitge voerd, dat weet ik niet." Zij verzekert dat Toto's familie goed fe geïntegreerd en zich voorbeeldig gedraagt. Maar zit Riina's 22 - jarige zoon Giovanni niet al in de gevangenis voor zijn eerste moord? „Nou ja, die is misschien in verkeerd gezel schap terechtgekomen." Calogera blijkt ook bezorgd voor de omgang van haar dochter. Giovanna moet 's avonds om acht uur thuis zijn (haar broer niet) en mag van haar moeder niet naar Nederland in het kader van een uit wisselingsprogramma, „omdat je niet weet in wat voor gezin ze terechtkomen." Gennaro Michelangelo, restauranthouder en raadslid voor het rechtse Nationaal Verbond, vindt dat Pippo Cipriani de kwalijke faam van Corleone juist zou moeten gebruiken om het toerisme te bevorderen. „De hele wereld kent Corleone en mensen komen toch ook af op het Chicago van Al Capone en het Fort Sumner van Billy the Kid?" Volgens Michelangelo, die onder meer een Peetvader Grill op het menu heeft staan, zou de gemeente rondleidingen langs oude maffia- bolwerken moeten organiseren en een 'Huis van de Peetvader' inrichten. Maar wanneer ik hem vraag, wat nu nog de reële invloed van de maffiaclans is, antwoordt hij bruusk: „Daar heb ik geen informatie over", om vervolgens weg te lopen en de hele avond niet meer terug te komen. Sinds de Corleonezen hun werkterrein verleg den naar Palermo is Corleone zelf een stuk rustiger, maar de invloed van de maffia is nog altijd voelbaar, bevestigt Paternostro. „Het fa miliegevoel is heel sterk op Sicilië, en zeker binnen de maffia. Een breuk met de maffiose familie is een traumatische ervaring die wei nig voorkomt. Meestal treedt de jongere gene ratie in het voetspoor van de oudere. Zodoende zijn na Riina's zwager Bagarella en zijn zoon Giovanni onlangs in Corleone ook een neef en een pachter van 'Don Totö' gear resteerd. Voor de politiek blijft de maffia eveneens een bedreiging, zegt Cipriani: „Nu Riina's tactiek van geweld heeft gefaald, over heerst de lijn van de andere Corelonees Pro venzano, die probeert om het op een akkoord je te gooien met de bestuurders. De maffia zal daarom proberen om elke partij te corrumpe ren, ook de mijne. We moeten waakzaam blij ven." Cipriani vindt niet dat Corleone de roem van de Peetvader moet uitbuiten, maar juist af moet van zijn kwalijke imago. Daarom is het plein aan de ingang van de stad, dat voorheen de naam van koning Victor Emanuel in droeg, nu gewijd aan de vermoorde maffiarechters Falcone en Borsellino. En toen op een nacht onbekenden het naambord vernielden, werd het binnen een dag vervangen. In het boven de stad gelegen Hotel Belvedere liggen folders en ansichtkaarten van 'het andere Corleone', die in het Italiaans en Engels informeren over de feesten, processies en bezienswaardigheden. Een gloednieuw VW-kantoor verstrekt in lichtingen over trektochten en onderdak in het magnifieke bergland rond Corleone. En in een door de gemeente aangekocht rijk maar ver vallen herenhuis is sinds kort een piepklein streekmuseum met prehistorische, Griekse, Romeinse en Middeleeuwse resten gevestigd, waar directeur Angelo Vintaloro mij apetrots een door hem zelf aan de vergetelheid ontruk te mijlpaal met de oudst bekende Latijnse in scriptie laat zien. Een gouden ingeving kreeg burgemeester Ci priani vorig jaar, toen hij Oliviero Toscani op belde, de vermaarde fotograaf van Benetton. Het resultaat daarvan was een catalogus voor de zomercollectie van 1997, waarin vijftig jon geren van Corleone als model optraden. 'Cor leone. Van maffiasymbool tot symbool van wedergeboorte', luidde het motto van het boekwerkje dat in tweeëneenhalf miljoen exemplaren in acht talen is verspreid. En de foto's van gewone jongens en meisjes in fel ge kleurde Benetton-kleren staan inderdaad in schril contrast tot het cliché van de maffia- stad, waar mannen met getrokken revolver lo pen, vrouwen gehuld gaan in zwarte jurken en sjaals en niemand een woord wil richten tot de vreemdeling. Ook dit is natuurlijk een geïdea liseerd beeld, maar het valt niet te ontkennen dat in Corleone een nieuwe wind waait en een nieuwe mentaliteit heerst. En daardoor is het een tamelijk normaal stadje geworden, dat ze ker niet zonder charme is.

de Stem | 1997 | | pagina 31