CHELTD DE STEM Frans en Mia de Beer kregen een blauw bordje op het erf AARS KOOP 9,6 miljoen varkens gedood, totale kosten circa 4 miljard E1 te worden voor Frans en Mia de Beer uit Achtmaal. Een jaar waarin ze de uitbreiding van hun varkensstallen zouden realiseren. De bouwplannen voldeden aan alle milieu-eisen en mestregels en ook de financiering zag er gezond uit. Niets leek een voorspoedige bouw in de weg te staan. Tot op 4 februari de varkenspest uitbrak. Een verhaal over de persoonlijke ervaringen van twee jonge varkenshouders voor wie de pest heel dichtbij kwam, maar die op het nippertje toch nog de dans ontsprongen. Maar één ding weten ze zeker: „Het wordt nooit meer zoals vroeger." Niemand kon worden. begin dit jaar vermoeden dat er zoveel varkens afgemaakt zouden moeten foto anp Toen op 4 februari voor het eerst sinds jaren de varkenspest in Ne derland weer de kop op stak, had niemand kunnen bevroeden hoe rampzalig de ziekte voor de var kenshouderij zou uitpakken. In plaats van hooguit een stuk of tien gevallen, waar het ministerie van Landbouw in het begin van uitging, werden tot nu toe in totaal 424 var kensbedrijven door de pest getrof fen. Dat gaf iedere keer hetzelfde beeld te zien van varkens die door mannen in witte pakken de lopende band van de destructiewagen op werden gedreven om er aan de an dere kant dood uit te rollen. Inclusief de dieren van de ruim twaalfhonderd bedrijven die pre ventief werden geruimd, zijn onge veer 9,6 miljoen varkens afgemaakt. De totale kosten van de pestbestrij- ding, inclusief de vergoeding aan de boeren voor elk afgemaakt varken, worden op circa vier miljard gulden geraamd. Een deel daarvan wordt door de EG betaald, de rest moet de Nederlandse schatkist ophoesten. december 1997 Weekend zaterdag 27 december 1997 1997 beloofde een mooi jaar lurt Chris erop uit op Saul te pken. uitsland 1, 00.40-03.40) Je Hudsucker Proxy Ameri- |anse speelfilm uit 1994. Re- Joel Coen. Hoofdrollen: i Robbins, Paul Newman en nnifer Jason Leigh. Komedie. |>rville Barnes gaat met ploma van het Business Col- he op weg naar New York, har hij carrière wil maken, lij begint met een baantje bij firma Hudsucker, maar daar jm hij al gauw hogerop komen, Is de oprichter van de firma It het raam springt. Norville eeft niet in de gaten dat hij |echts een marionet is in de anden van Sidney Mussbur- br. Duitsland 2, 01.15-03.00) sixteen Candles Amerikaanse Verpest door de pest peelfilm uit 1984. Regie: John Sughes. Hoofdrollen: Molly Ringwald, Anthony Michael Jail en Michael Schoeffling. Comedie. Een tienermeisje is lp zoek naar de ware Jacob. Als haar hele familie haar zestiende verjaardag vergeet, lijkt het of haar wereld instort. Maar dan blijkt die leuke zesdeklasser haar opeens te zien staan. |BBC 1,02.05-03.35) Terror from the Year 5.1 Amerikaanse speelfilm uit 1958 I(zwart-wit). Regie: Robert J. iGurney jr. Hoofdrollen: Ward Icostello, Joyce Holden en John Istratton. Tijdens een experi- nent met een tijdmachine halen I enkele wetenschappers eenver- Iminkte vrouw uit de toekomst. Izij weten niet dat één van hen I geselecteerd is om met de [vrouw terug te keren en het I menselijk ras, dat inmiddels helemaal radioactief besmet 1 geraakt, weer nieuw leven in te blazen. (BBC 2, 02.30-03.45) The Haunting Engelse speelfilm uit 1962. Regie: Robert Wise. Hoofdrollen: Claire Bloom, Ju lie Harris en Richard Johnson. Horror. Eleanor Vance had als kind paranormale ervaringen en wordt, kort nadat haar moe der overleden is, uitgenodigd door parapsycholoog en antro poloog dr. John Markway om mee te doen aan een parapsy chologisch onderzoek. Het vindt plaats in het 90 jaar oude Hill House, waar al verschillen de mensen op onverklaarbare wijze overleden. (Duitsland 1, 03.40-05.30) Door Jan van Zuilen D lof, met om 16.50 Tekst en uitleg. ZvK. Kerkdienst. IKON: 17.58 Wilde Ganzen. De andere wereld van zondagavond m 19.00 Bonnefooi: 19.45 De eigen zin" EO: 20.02 De muzikale fruitmand. 20-« Metterdaad. 20.45 Ik zou weieens vw» ten. 21.15 Populaire orgelbespeling- De bijbel open. 22.02 Christenen als- Een nieuw lied. 22.40 Theologische ve ningen. 23.00-23.55 Praise klassiek 5RTENTIE) ,eta9e' e eerste keer dat ze er van hoor den was via de radio-nieuws dienst. 'Bij een bedrijf in het Venhorst is varkenspest geconsta teerd. Alle 1700 varkens op het bedrijf wór den momenteel afgemaakt,' sprak de nieuws lezer. „Natuurlijk," zeggen Frans en Mia de Beer, „schrik je als varkenshouder van zo'n bericht. Ie weet wat voor ramp het is, maar in eerste instantie hadden we toch zoiets van: het is ge lukkig ver weg. Bovendien riep iedereen, mi- Van Aartsen voorop, dat het wel mee zou vallen en men de zaak onder controle lad." Het viel niet mee en de varkenspest kwam wel naar West-Brabant. Op zondag 14 februari [en Frans en Mia bevestiging van wat ze al iTeesden: Bij een bedrijf in Rijsbergen was varkenspest ontdekt. Frans: „Als varkens houders onder elkaar wisten we al een paar en dat dat bedrijf verdacht was. Het ging een filiaal van een bedrijf uit Oost-Bra bant waar al eerder varkenspest was uitge broken. Dat bedrijf leverde biggen aan het bedrijf in Rijsbergen. Wat dat betreft was het niet zo'n grote verrassing toen we die zondagochtend hoorden dat het in Rijsbergen mis was. Omdat het meer dan tien kilometer bij ons vandaan was, gingen we er vanuit dat wij niet te maken zouden krijgen met een ver- voersverbod. Daarom hadden we ook geen voorzorgsmaatregelen genomen zoals snel t08 mest uitrijden of varkens afleveren, maar mooi dat we door die verrekte grens met Bel- ïiê wel binnen de vervoerszone vielen. Blauw bordje toch was er in het begin nog steeds hoop dat allemaal wel mee zou vallen, vertelt <W „Behalve dat bedrijf in Rijsbergen was "~op dat moment geen enkel ander bedrijf in ze regio verdacht. Als er geen nieuwe ge vallen bij komen, zijn we na dertig dagen "eer vrij, dachten we. iet dus. Weliswaar bleef de pestepidemie in est-Brabant beperkt tot dat ene geval in jsbergen, maar tegen het einde van de ter- ju van dertig dagen voor het vervoersver- diende zich nieuw onheil aan in de vorm n het verhaal van het besmette sperma van t KI-station in Wanroij. „Daar hadden wij k sperma van gekregen en daarom kwam er I °ns ook zijn klein blauw bordje op het erf staan, verdacht van varkenspest. Schrik sar niet, troostte de man die het kwam aatsen, het hoeft niet meteen het ergste te wkenen, maar ondertussen was het toen el heel dichtbij. Geloof maar dat we ons en heel klein gevoeld hebben." en Frans moeten slikken bij de herinne- .,De zeugen die met dat besmette sperma nsemineerd waren, moesten afgemaakt foto anp de ik dat toch nog maar even proberen te blij ven." Frans boert in maatschap met zijn broer Leo. Samen hebben ze 4500 mestvarkens en 250 fokzeugen. Het aantal zeugen willen ze uit breiden naar 725. Daardoor kunnen ze van hun bedrijf een zogenoemd gesloten bedrijf maken. Dat wil zeggen dat de biggen, die ge boren worden, op het bedrijf blijven tot ze slachtrijp zijn. Er hoeven geen biggen op an dere bedrijven gekocht te worden om de hok ken vol te krijgen. Voornaamste oorzaak „Daarmee zitten we ook precies op de lijn van Van Aartsen. Die wil in de toekomst immers naar gesloten bedrijven toe omdat dat de kans op verspreiding van varkenspest sterk ver mindert. Als één ding de afgelopen tijd duide lijk geworden is, is het wel dat het gesjouw met varkens de voornaamste oorzaak is dat de pestepidemie zo om zich heen kon grijpen." Tevens willen Frans en Leo de uitbreiding aangrijpen om hun bestaande stallen zodanig te moderniseren dat ze voldoen aan de nieuw ste eisen op milieu-gebied en dier-welzijn. Dat alles vergt een investering van 3,5 mil joen gulden. „Dat kunnen we behappen, had den we laten berekenen toen we de plannen maakten, maar toen wisten we nog niet wat ons boven het hoofd hing. Als de herstructu rering doorgaat wordt het een ander verhaal. Dan weet ik het nog zo net niet," verzucht Frans. Troost Niets doen is ook niet goed, beseft hij als on dernemer. „Schaalvergroting is geen kwestie van willen, dat is een kwestie van moeten, van overleven. Als jij het niet doet, doet een ander het. Dat is niet alleen in de varkenshouderij zo, dat is overal in de maatschappij zo." Er is één troost. Dat is dat de varkenspest fi nancieel gezien geen nadelige gevolgen heeft gehad voor het bedrijf van de broers De Beer. Sterker nog, dankzij het vervoersverbod zijn de prijzen voor slachtvarkens lange tijd erg hoog geweest. Frans de Beer: „In de tijd dat wij vrij gegeven werden, zaten de slachterijen te springen om varkens. Dat is nu weer over. Daarom heb ik best medelijden met collega's in Oost-Brabant die nu pas vrij gegeven wor den. Die zitten net als wij met overvolle stal len en olifanten van varkens, maar die mogen ai blij zijn als de slachterijen ze überhaupt willen hebben." een begrip in meubelen 5 - Concordiastraat 27 76-5216180 Omzwervingen over de aardbol per computer internet Mia en Frans de Beer: „Als ik een biggetje op mijn arm heb, dan doet me dat wat. Dan Tal van varkensbedrijven kregen het afgelopen jaar een dergelijk blauw bord op het erf. denk ik echt niet aan geld, dan geniet ik van mijn werk.foto de stem dick de boer De rondjes van een Roosendaalse zwerver Corleone wil af van zijn maffia-stempel Tweetalig skiën in de Ardennen vakantie reizen worden. Dat waren er elf. Het is op de zater dag van Pasen gebeurd, 30 maart. In alle vroegte kwam de destructiewagen voorrijden. De kinderen hadden we uitbesteed. Die wil den we dit niet aandoen, maar zelf hebben we wel gewoon meegeholpen. Je weet dat die die ren er niets van voelen. Het is één spuitje, het gif werkt zo snel dat het in een seconde ge beurd is. Toch grijpt het je vreselijk naar je keel, want het blijven wel je dieren," zegt Frans. Ze hadden in die moeilijke dagen veel steun van andere boeren, maar ook van van mensen uit Schijf en Achtmaal. Mia: „De kinderen vertelden er natuurlijk over op school. Als ik die dan op kwam halen waren er altijd wel andere ouders die vroegen hoe het was en die ons sterkte wensten. We hebben gelukkig nooit iets gemerkt dat mensen uit onze buurt bleven uit angst dat ze zelf besmet zouden worden of zo. Dat zou ook niet terecht zijn ge weest. Varkenspest is niet op mensen over draagbaar." Organen van de gedode zeugen werden op kweek gezet. Na een dag of tien zou dan moe ten blijken of de zeugen inderdaad besmet waren geraakt met het pestvirus. Zo ja, dan zou de totale varkensstapel van De Beer zijn afgemaakt. Zo ver kwam het niet. „Maar je ging wel iedere keer met het lood in je schoe nen de stal in en als je ook maar dacht dat een varken iets onder de leden had dacht je met een al aan het ergste," vertelt Mia. Verlossend bericht Het duurde uiteindelijk nog tot 28 april voor het verlossende bericht kwam dat het bedrijf van De Beer niet besmet was. Omdat konin ginnedag er tussendoor kwam, werd het 2 mei voor De Beer toestemming kreeg om zijn var kens te ruimen. „Ik maak me niet zo gauw kwaad, maar toen ben ik bijna ontploft. Je zit al weken in een situatie dat je geen kant meer uit kunt. De hokken puilden uit, op de gekste plekken hadden we varkens zitten, veel te dicht op elkaar en veel te zwaar en dan nog moet het drie dagen langer duren dan nood zakelijk voor we mochten gaan ruimen. Op de avond van de derde dag heb ik gedreigd: als dat bord nu niet weggehaald wordt, gebeuren er gekke dingen. Toen is er nog diezelfde avond iemand gekomen om het blauwe bord je weg te halen. De volgende ochtend heel vroeg zijn de veewagens gaan laden." Is daarmee het leed geleden? Ja en nee. Ja waar het gaat om de uitoefening van hun be- weekend drijf, dat draait weer als vanouds, nee als ze kijken naar de toekomst. „Die is verpest door de pest, kun je wel zeggen," stelt Frans. Het gesprek met de krant vindt plaats op de dag dat in de Tweede Kamer gestemd moet wor den over de herstructureringsplannen van minister Van Aartsen. Politiek gezien is het reuze spannend. Wat doet D66? Meegaan met WD en PvdA (twintig procent minder var kens) of vasthouden aan het oorspronkelijk kabinetsplan (25 procent reductie) en daar mee een kabinetscrisis riskerend? Frans de Beer maakt zich kwaad. „In beide gevallen is de uitkomst voor de varkenshouders negatief. Wij moeten verworven rechten inleveren. Hoe je het ook wendt of keert: die reductie is pure diefstal. Het is hetzelfde als tegen een bakker zeggen: jij mag vanaf heden 25 procent min der brood verkopen." De politieke discussie bewijst volgens De Beer dat het middel een doel op zich is gewor den. „Het doel was het terugdringen van de fosfaatuitstoot via de mest. Voor de varkens pest uitbrak spraken wij als sector al met de minister over een plan voor fosfaatreductie door verbetering van het voer. Als Van Aart sen dat voorstel overneemt bereikt hij precies hetzelfde, namelijk een fosfaatreductie van veertien miljoen kilo, zonder dat boeren ge dwongen worden hun varkensstapel in te krimpen. Dat hij nu toch kiest voor reductie van de varkensstapel is puur te danken aan die klote pest. In feite maakt hij gewoon mis bruik van de varkenspest. Net of het onze schuld is. Want dat wordt helemaal vergeten; Nederland was pestvrij, we hebben dat virus ook maar uit Duitsland gekregen." Falen Met het varkensreductieplan leidt Van Aart sen volgens De Beer ook mooi de aandacht af van het falen van zijn eigen ministerie bij de bestrijding van de varkenspest. „Er had veel eerder en veel meer preventief geruimd moe ten worden. We hadden een voorbeeld moeten nemen aan België. Enfin, de kritiek van de EG liegt er niet om. Die kan Van Aartsen in zijn zak steken." Koning te rijk Dat alles neemt echter niet weg dat ook De Beer op zijn klompen aanvoelt dat het 'nooit meer zo wordt ais vroeger'. „We hebben het afgelopen jaar ook echt weieens tegen elkaar gezegd: waar zijn we mee bezig? Zouden we niet beter stoppen en heel iets anders gaan doen? Maar wat dan? Ik ben varkenshouder in hart en nieren. Van huis uit. Ik kan het goed en ik doe het graag. Ik hou van dieren. Var kens zijn voor mij niet alleen dingen die geld opbrengen. Als ik een zeug tussen de oren krab en ze gaat tevreden knorren of als ik een pas geboren biggetje op mijn arm heb, dan doet me dat wat. Dan denk ik echt niet aan geld, dan geniet ik van mijn werk. Dan ben ik de koning te rijk dat ik boer ben. Daarom wil- weekend

de Stem | 1997 | | pagina 29