DE STEM 'Waaauww, een roos from Roosendaal' De executie van sergeant Meijer mx Thorne en Macy maken van De Kring eventjes Hollywood Gedegen documentaire over de eerste oorlogsdagen in Nederland i DUITSLAND 1 Gids ZATERDAG 27 DECEMBER 1997 Eerst de onthullingen. Thorne Forrester stapt uit The Bold and The Beautiful! In Amerika is hij al niet meer te zien, hier kunnen we nog drie jaar van zijn blonde kop genieten. TXveede feit: Bobby Eakes is al vijf jaar getrouwd. En ook: de namen Thorne en Ridge bestaan niet. Het zijn gewoon verzonnen namen om de fantasie van de kijkers te prikke len. Zo maar wat fait di- vèrs, opgetekend voor en tijdens het concert dat Jeff Trachta (Thorne Forrester) en Bobby Ea kes (Macy Alexander) deze week gaven in schouwburg De Kring in Roosendaal, de stad die even Hollywood was. Door Henk den Ridder Roosendaal - Je gaat naar een concert van Rob de Nijs omdat hij leuke liedjes brengt. Je bezoekt de ver nissage van Ans Marcus omdat ze het doek niet on aardig met de kwast be roert. Je betaalt entree voor André Rieux omdat hij zijn vingers zo vrolijk laat dan sen over de viool. Maar waarom gaan mensen naar een concert van Jeff Trachta en Bobby Eakes? Okay, ze kunnen aardig zingen, maar hun stemmen zijn toch niet te vergelijken met die van echte grote zangers en zangeressen. En daar trekken twee Amerikanen schouwburgen en stadions niet mee vol. Nee, het concert was uit verkocht, omdat er twee wereld beroemde soap-sterren in het echt te zien waren. Niets meer en niets minder. Bobby Eakes is de eerste om het toe te geven. In de witte kleedka mer zegt de in het zwart geklede actrice: „Natuurlijk hebben we ons succes aan The Bold and The Beautiful te danken. Jeff en ik wa ren los van elkaar wel serieus met muziek bezig, maar de doorbraak kwam door de serie." Die serie wordt overigens in niet minder dan 93 landen uitgezon den. Dagelijks een kijkerspubliek van 350 miljoen mensen. In de Westerse wereld uiteraard, maar ook in landen als Oman, Cambod ja, Egypte, Tajikistan en Mongolië kijken miljoenen dagelijks naar de nimmer aflatende vete tussen de modehuizen Forrester en Spectra. Fantasie „350 miljoen. Dat is niet te bevat ten," weet Jeff Trachta, die al acht jaar boeit als Thorne, de tweede zoon van Stephanie en Eric For rester. Hoe kan een soap een suc ces zijn in 93 landen met 93 ver schillende culturen? „Omdat de show alle culturen overstijgt. Het is één gigantische fantasie. Elk aü Thorne en Macy veroveren De Kring. Jeff Trachta: „De Bold, overstijgt alle culturen. Het is één gigan tische fantasie. Elk fragment, elk gesproken woord; puur fanta sie. foto's con clasquin reet associaties. Maar Thorne is een tabula rasa," verraadt Jeff enig intellect. En Eric, Sally en Eric dan? Dat zijn toch normale namen? „Klopt, maar Ridge en Thorne zijn de romantische iko- nen van de serie!" Bobby Eakes kruipt nog steeds el ke werkdag in de huid van Macy Alexander. Om 18.30 uur zoekt ze dagelijks op RTL4 naar de ware liefde, die ze nu eindelijk in Thor ne gevonden lijkt te hebben. Wat fragment, elk gesproken woord; puur fantasie." Jeff zit gehurkt op het podium en heeft de repetitie even onderbroken om wat vragen te beantwoorden. Dat doet-ie ge woon! Ook de namen van Ridge en Thor ne zijn aan de fantasie van Bell Philip Television Productions ont sproten. „Die namen moeten de fantasie van de vrouwen... eh, van de kijkers prikkelen. Iedereen kent een Jack of John en legt di- hebben die twee het elkaar de af gelopen jaren moeilijk gemaakt, zeg. Gewoon omdat alles wat ze zeiden verkeerd werd t uitgelegd door anderen. „Ik heb er nog steeds geen proble men mee Macy te spelen. Onze ka rakters lijken erg op elkaar," geeft ze de burger moed. In de kleedka mer bevindt zich naast uw ge spannen verslaggever ('Ze is het echt!' blijf ik denken) een zekere David Steen. Een man die eruit ziet als de helft van alle Ameri kaanse mannen. Geen glitter, geen spannend uiterlijk, geen duur kos tuum. Gewoon buurman David Steen. Ze ontmoette hem tien jaar geleden ('Toen was je vijftien, Bobby?') tijdens acteerlessen in Los Angeles en vijf jaar geleden traden ze in het huwelijk. Uit de serie Dus snel naar Thorne. Hij is dit jaar uit de serie gestapt. Thorne Forrester brak door als zanger en werd op Broadway in New York gevraagd. Zoals Jeff Trachta ook al weer enige tijd op Broadway staat in de musical Grease. Hij speelt natuurlijk de hoofdrol van Danny. „Na acht jaar The Bold wilde ik echt iets anders gaan doen. Vroeger speelde ik in een straatband en bewaakten mijn twee cocker spaniels de omge keerde hoed met geld. Ik wilde weer muziek gaan maken." Jeff Trachta hoefde niet lang te wach ten. In Los Angeles werd hij ge vraagd voor de standup-come- dian-show Three Guys Naked Fr om The Waste Down. Als de Kersttoer door ons land achter de rug is hoopt hij daar die draad weer op te pikken. Terwijl de altijd drukke technici op het podium smeken of Jeff de repetitie mee wil afronden en Bobby Eakes in de kleedkamer het laatste rood op haar lippen zet, stroomt de foyer van De Kring vol. Mevrouw Heeren uit Oud Gastel drinkt in het theatercafé een bakske gezelligheid: „Ik kijk elke dag. Nu ga ik ze voor het eerst in het echt zien. Nee hoor, ik ben niet gespannen. Het zijn toch ook maar gewone mensen.Daar heeft ze alle gelijk van de wereld in. „Wij hebben een abonnement van zes voorstellingen in De Kring en hebben toevallig voor deze avond onze moerstaal te zeggen. Dan de hit die hun doorbraak tekende. What's Forever For zie Thorne nog achter zijn orgelt in zijn appartementje zitten toi, hij het voor de eerste keer in de s J rie zong. Macy kwam stiekem bi, nen (alle sterren hebben de slJ tels van eikaars flatjes) en beg mee te zingen. Nu staan ze Roosendaal en op momenten dj Jeff geen tekst heeft staat hij nt zo melig stil naar het plafond te staren als tijdens die sluitende scènes in de serie. Da mes gillen. Linda wurmt zich vanuit de zaa naar voren. Ze heeft een roos voo Jeff Trachta bij zich. „Eenroosfr- om Roosendaal," vertedert grootsheid. Bobby neemt a slokje water. „Je drinkt toch nie weer, hè?," vraagt Jeff, refererem aan een zwarte periode uit Man' jonge leven. Gelukkig kan Jeff Trachta de soap ook relativeren. „Weet je nog dat ik mijn broer voor zijn kop schoot?" De volle zaal weet nog. „Een week later was hij hersteld en zat zijn haar goed." Het haar van Thorne is» al die jaren geen spat gegri dat van Macy is weer lang. „Het gemak dient de mens," een jonge vrouw uit Roosendaal» de pauze. Een paar jaar wilde ze naar de show van Bold-sterren in Ahoy' maardii was uitverkocht. Nu staan twee van haar idolen bij haar om dt hoek op het podium. „Alleen dat jasje, hè." Nadat de gong heeft geklonken verschijnt Bobby Eakes in knalrood en sexy pakje on sl Ze brengt solo het duet dat ze sa men met René Froger 1 nomen: How Do I Live. In de kleedkamer zei ze bescheiden: had nooit gedacht dat hij met mi een duet zou willen opnemen.' Maar Ipobby toch... Alles kits extra met Kissyfur; 07.23 Robbedoes: 07.50 De Tran- silvaanse enge dierenwinkel: 08.13 Zig zag: 08.51 Ship to Shore Willem Wever (h) Gezicht van Nederland (h) Vogelvrij (h) Portret Giriraj Kishore (h) Weg van de snelweg Steden: Salzburg L, 46 Alom klinkt het woord in Gies- senburg (tot 12.11) The real schlemiel, animatiefilm Alle dieren tellen mee Dinnertime, animatiefilmpje over eten Ij 01 Alles kits met Droomshow; 17.25 Willie Nellie: 17.45 Uit de tent; 17.51 Alles kits kwis 57 Laurel 8. Hardy 17 star Trek The Next Generation, sf-serie 03 Roseanne, comedy 29 sterker dan drank, serie over jongeren en alcohol (slot) 00 Journaal Weer 32 Karei, talkshow 08 Little Buddha, speelfilm 126 Father, speelfilm NEDERLAND 2 4.25 Journaal Chirurgenwerk (h) Gospelclip Tranen van de kleine mensen (h) Dark Horse, jeugdfilm Journaal NK marathonschaatsen Duidelijke taal! 2Vandaag, actualiteiten met om 17.30 en 18.00 Journaal; 18.43 Sportjournaal en vanaf 18.51 Hoofdpunten uit het nieuws ge volgd door het weer De rooie draad, serie Dr. Quinn, Medicine Woman, serie Jaaroverzicht Journaal Nederland zingt Mijn God, serie gesprekken Otto op zoek, reportage-serie Songs of the Seasons Journaal Middernacht klassiek: Het Lodz Chamber Orchestra speelt Handel Kunst... omdat het moet NEDERLAND 3 .00 Journaal .07 Het allochtoon video circuit: Drie dochters van Marrakech BELGIË FRANS 1 0.45 Ciao Italia, cursus Italiaans 11.15 apers op de kust, cursus Nederlands 1.45 Sindbad, magazine 12.15 Objectif irope 12.50 Nieuws 13.20 Télétourisme, lagazine 13.55 All Dogs go to Heaven, Het optreden begint lang(edura|i;enfi|m 15.20 Toi, mon toit, woonma- Waaauww De enige afwisseling is de zinnige dans die ene Marco op i- nodiging van Bobby op het po dium uitvoert. En het azine 15.45 Papa, maman et moi, gezins- agazine 16.15 Cheval magazine 16.45 intacts 16.55 Classe mannequin, serie i7.25 Beverly Hills 90210, serie 18.15 Du Sandy (uit Grease) van een mei? Dj| de la béte 18.40 Génies en herbe, Lori. „Ik kon uit Wouw," woordt ze Jeff. Hij schiet in 4 lelletje 19.30 Nieuws 20.10 BingoVision, lelletje 20.45 La chèvre, Franse film-ko- lach: „Ja, als je dan toch erge» edie uit 1981 van Francis Veber met Pier- Bobby Eakes: „Ik had nooit gedacht dat René Froger met mij een duet zou willen opnemen. gekozen," laten de dames Van Zundert en Thompson uit Roos endaal noteren. „Vonden we ge woon leuk. En Thorne natuur lijk!" Eindelijk klinkt de tune van The Bold and The Beautiful. Het voor programma met Spiros (echte showbink) en Erikah Karst (prachtige stem) zit erop. In de coulissen zingen Jeff en Bobby de eerste regels van Everlasting Lo ve. We zien ze nog niet. Pas bij het losbarsten van het refrein laten de twee sterren zich zien. Holy Mo ses, wat een hartverwarmend wel kom krijgen ze. Jeff Trachta ziet er trouwens niet uit. In een gouden lakei-jas zingt hij zijn moppies en geeft hij het publiek handjes. „Vinden jullie mijn jasje niet mooi? Sally heeft het gemaakt van mijn pyjama," is zijn commentaar. In Het Neder lands! Bobby en Jeff hebben een groot aantal Nederlandse zinnen uit het hoofd geleerd en verbazen keer op keer door spontaan iets in vandaan moet komen, kun je tó| best uit Waaauww komen, ook grappig. Maar alle mierzoete nummers rij gaan toch een beetje vervel: De Daylight Superband speelt goed maar ongeïnspireerd. M moet trouwens ook in een die van maat tot maat is ge seerd. Het muzikale hoogtepi van de show is Separate Lives duet van Jeff Trachta met. kah Karst. De twee stemmen sen uitstekend bij elkaar en lied blijft niet van enig gevoel speend. In een slotscène altijd iets api Jeff en Bobby komen gekleed kerstman en -vrouw het op. Het begint echt te sneeuwen: samen zingen ze de kerstkl: ker Sleigh Ride met een vlei Jingle Bells. In het NederlaJj klinkt Vrolijk Kerstfeest en ft lukkig Nieuwjaar en weg zijn Een diepe indruk achterlal Maar ik vraag me genlijk? Door Marcel Linssen In 1970 onthult Jaap van Meekren in de Avro-rubriek Televizier de waarheid. Met de hem zo tekenende verbetenheid vertelt hij dat in de meidagen van 1940 één Nederlandse soldaat is geëxecu teerd. Sergeant Johannes Christiaan Me ijer. De krijgsraad, ingesteld op aandrang van bevelvoerend generaal-majoor Har- berts, had hem wegens desertie de dood straf opgelegd. In de VPRO-programma- serie Verhalen uit het land van de vol dongen feiten zondagavond de waarheid over De zaak van sergeant Meijer. Programmamakers Hans Keiler en H.J.A. Hofland willen met deze serie de len uit de Nederlandse geschiedenis vi sualiseren. Dit met als kapstok persoon lijke drama's. Zondag dus sergeant Me ijer; in latere afleveringen onder meer de Amsterdamse burgemeester Van Hal en gebedsgenezeres Greet Hofmans, de vrouw die midden jaren vijftig bijna zorgde voor een koninklijke crisis. Hof land: „Van Hal had gewoon niet in de gaten dat in de jaren zestig een nieuw tijdperk was aangebroken. Déér is hij aan onderdoor gegaan." De Van Hal-af levering wordt ergens volgend jaar uit gezonden; de rest later. De executie van sergeant Meijer op zon dag 12 mei 1940 was bedoeld om de dis cipline binnen het Nederlandse leger te herstellen. Na de inval van de tiende mei vluchtten Nederlandse soldaten in pa niek alle richtingen op. En generaal-ma joor Harberts had dringend een 'voor beeld' nodig. Schuldig Toen de rechters van de krijgsraad, na een nacht van verhoren, de zaak tegen een mogelijk gedeserteerde vaandrig niet rond konden krijgen, droeg Har berts de zaak Meijer aan. De 22-jarige sergeant, commandant van eén stuk pantserafweergeschut in de Grebbelinie, had zijn mannen bevolen zich terug te trekken toen bleek dat ze alleen maar dienst deden als schietschijf. De tanks waarop ze met brisantgranaten hadden moeten schieten kwamen niet, en voor iets anders waren die granaten niet ge schikt. De groep werd aangehouden in een café in Loenen, drie uur rijden van het front, waar ze een kopje koffie dron ken. De aanklacht was snel rond, de rechtszaak ook. Dat Harberts daarna de voorschriften van de krijgswet eigenhandig aanpaste, daarover zei de 87-jarige ex-generaal In 1970 in Televizier 'voorschriften, die lap ik aan mijn laars'. Zo werd de executie binnen één uur na de uitspraak van de krijgsraad voltrokken, terwijl hiervoor een periode van twee maal 24 uur is voorgeschreven. Harberts verdedigde dit later met de stelling dat haast geboden was. Hij zou ook meteen na de executie alle andere legereenheden hierover heb ben ingelicht. Dat echter, is nooit ge beurd. Uit de zeer gedegen en gedetail leerde documentaire van Hofland en Keiler blijkt al snel dat het Nederlandse leger anno 1940 een rommeltje was. Met, door acteurs gespeelde, persoonlijke ge tuigenissen van betrokkenen worden veel dingen helder. Wapens waren er on voldoende, verbindingen ondeugdelijk en de tactiek volledig verouderd. Bij het militaire apparaat overheerste de ge dachte dat Nederland achter de waterli nie stand kon houden totdat er buiten landse hulp kwam. Alleen, de tegenstan der werd schromelijk onderschat, zoals een van de acteurs in de documentaire opmerkt. „Die mannen dat waren vecht machines. Daar konden wij niets tegen uitrichten." Om een duidelijk tijdsbeeld te scheppen is veel gebruik gemaakt van document air filmmateriaal, terwijl het verhaal van Meijer wordt uitgebeeld door acteurs. Een niet alleen soldaten; ook de timmer man uit Doorn die op zaterdag met spoed tien doodskisten moest maken, komt aan bod. Een van de vele mooie de tails die de makers opvoeren. Toegankelijk In totaal zijn 21 acteurs komen opdraven om de verschillende personages kleur te geven. Door de mix van documentaire en gespeelde werkelijkheid hebben de ma kers een stuk Nederlandse geschiedenis toegankelijk gemaakt voor eenieder. De opgeviste details zijn meer dan aardig; de vraag is alleen of anderhalf uur niet aan de lange kant is. Hoe goed en door timmerd een documentaire ook in elkaar zit, het blijft een lange zit. En als de ma kers stellen dat dit prima materiaal is voor scholen, dan klopt dat ongetwijfeld. Alleen, daar speelt de lengte van de do cumentaire een nog veel grotere rol. (Nederland 3, 21.43 uur) Helmert Woudenberg als generaal- majoor Harberts. foto ted lagemaat 6 Richard, Gérard Depardieu en Corynne hfbit 22.25 Contacts, verkeerstips 1.30 La féerie sur glacé: Optredens Mos- on Ice en het Circus van Moskou 23.45 latste nieuws 00.10 Courants d'art (tot f.45) LGIË FRANS 2 .1.05 Objectif Europe 17.30 Reflets - pges d'ailleurs 18.30 Sindbad, magazi- 19.00 lei bla bla, kindermagazine ■30 Nieuws 20.00 Sindbad, magazine ■35 Le miroir d'Offenbach, reportage 35 Schubert a Mons, klassieke muziek •50 Petite pièce de Schubert, klassieke iziek: Klavierstück nr. 1 van Schubert .00 Nieuws 22.25 Toi, mon toit, woon- 'gazine 22.45 Télétourisme 23.15 Mil- ''mes, magazine over wijn (tot 23.30) '00 Blinky Bill, tekenfilmserie 07.30 Die inderbare Reise des kleinen Nils Hol don mit den Wildgansen, tekenfilmse- 08.00 Janoschs Traumstunde, teken- iserie 08.30 Percy und seine Turnschu- jeugdserie 09.00 Tagesschau 09.03 Kil Poiski!, tekenfilmserie 09.30 Aus- |9 jn den Schnee, jeugdfilm 10.00 Ta- isschau 10.03 Chamaleon, jeugdmagazi- 10.30 Mama ist unmöglich, comedy ■00 Schrage Vögel, speelfilm 12.30 Be eneter Raubüberfall mit Geiselnahme, Wage 12.55 II quarto re, speelfilm 30 Kinderquatsch mit Michael 15.00 lerenten Club, kindermagazine 16.30 II Wo di fuoco III, mini-serie (slot) 18.00 ^ssc'1au 18-10 Brisant, magazine: Sieg- W Roy (special) 18.45 Grossstadtri- ir. serie 20.00 Tagesschau 20.15 Der "Ptmann von Köpenick, speelfilm Tagesthemen 22.15 Das Wort zum n ag 22.20 Terminal Velocity, speel- 23.55 Tagesschau 00.05 The Godfa- ii speelfilm 02.40 (ZW) Laissez les tireurs, speelfilm 04.05 Prettv json, speelfilm DUITSLAND 2 ■°0 Mumins, tekenfilmserie 07.25 Ba- Uf ln fyjamas 07.30 Sigi Sauerstoff, on?8,!16 07'55 Bananas in Pyjamas 'ino D- tem' P0PPenserie 08.25 Der L tekenfilmserie 08.35 Bamboo lOT !kenfilmsa"e 09.00 Tagesschau in'noV.tt^"Prominentan-Mause-Mara- vs.28 Theos Geburtstagsecke 09.30 a.'.jongerenmagazine 09-55 Sport Ex- A ken: Wereldbeker slalom dames 1,00 t?"2 (Oostenrijk), 1ste manche Ich m t u ?rger Ritterspiele 11.40 1 - balans Aktion Sorgenkind

de Stem | 1997 | | pagina 26