Duur shirtje Stemmingen bij de jaarwisseling ZEELAND P.C.-KERKDIENSTEN In verlegenheid Filosofisch R.K.-KERKDIENSTEN Snapte gulder 't nou nog? PASTORIEDIENSTEN NATUURSTEMMEN Kabaal Ganzen ZATERDAG 27 DECEMBER 1997 CEMBER 1997 HET ZIJN vaak hele mooi re clames van Neerlands grootste grutter. Dezer dagen dwingen ze bewondering af bij de kijker met een inventieve en sfeervolle spot over de jaarwisseling. De boodschap is simpel. Alles wat u nodig hebt om iets lekker op tafel te zetten, kunt u bij AH halen. Dus waarom naar een ander gaan. Maar het is met de reclame van de kruidenier net zoals met alle andere wervende teksten. De volledige waarheid spreken ze zelden. In Terneuzen bracht een klant, die aan de hand van het lijfkookblad van de kruidenier de ingrediënten voor een stoofschotel bij elkaar zocht, de winkelier in grote ver legenheid. Met man en macht werd er gezocht, maar het was er niet: mosterdpoeder. HIJ is niet bepaald een man die uitblinkt van levenswijsheid. Zijn motto is in goed Duits: Wein, Weib und Gesang. Leven en laten leven dus, en morgen is er weer een dag. Zijn vaste bin nenkomer 's maandags op kan toor luidt: 'Nog vijf dagen, en het is weer weekend'. Want tus sen vrijdagavond en maandag morgen ligt zijn wereld: de kroeg, de voetbal en de vrouwen die hij zegt te hebben. Maar de ze week zweeg hij. Hij moest niet eens koffie. Na een uurtje sprak hij: „We zijn op weg naar het einde, maar gelijk ook naar een nieuw begin." Zijn collega's stonden paf. Toch een filosoof dus. Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn', Tivoliweg 41): 10 u. spre ker dhr. Goudswaard Oost-Souburg: (Pinksterge meente Shalom) 14.30 u. jaar- sluiting, spreker A. den Hol lander Zondag 28 december GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: gereformeerde kerk, 10 u. ds. R. Blokland, 17 u. ds. A. Klap. 31 dec. 19.30 u. ds. R. van Elderen, (oudejaarsdienst) Terneuzen: Opstandingskerk, 9.30 u. ds. De Nood. 31 dec. 19.30 ur. oudejaarsdienst in de ger.-herv. kerk, ds. Van Alder- wegen. Zaamslag: gereformeerde kerk, 10 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. R. van der Wolf, 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 9.30 u. ds. A. Souman, 15 u. ds. L. Leeftingk. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. A. Geelhoed. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leef- tink, 15 u. ds. A. Souman. 31 dec. Axel: 19.30 u. ds. R. van der Wolf. Hoek: 19.30 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 19.30 u. ds. A. Kra mer. Zaamslag: 19.30 u. ds. L. leef- tink en 1 jan. 10 u. ds. L. Leef- tink. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. W. Middelkoop. 31 dec. 19 u. ds. A. van Ek. 1 jan. 9.30 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEEN TE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u. dhr. T. van Nes. r invloed zen - De politie heeft in tnacht een 65-jarige au list uit Terneuzen aan- en op de Churchillaan n had duidelijk te veei ken, hij had vier keer de aal toegestane waarde bloed. De politie heeft ewijs afgenomen. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 09.30 u. ds. G. van de Wetering. Retranchement: 11 u. ds. G. van de Wetering. Nieuwvliet: 10 u. geen dienst. 31 dec. 19 u. ds. G. van de We tering (oudejaarsavonddienst). DOOPSGEZINDE GEMEEN TE Aardenburg: geen dienst. 31 dec. 19.30 u. (St.-Baafs) ds. T. Postma (oudejaarsdienst). Goes: 10 u. geen dienst. Middelburg: 11 u. geen dienst. Vlissingen: 09.30 u. geen dienst. enroller Een 45-jarige Belgische is dinsdagmiddag tij- et winkelen in Sluis be- van haar portemonnee, ip, met daarin geld en nlijke papieren, moet half vijf en vijf uur zijn naar de bakker, kon je ze ho ren zeggen. Dan had het vrouwtje ook eens een moment voor haarzelf. Zulke heren. Ze spraken over auto's die vroeger veel beter werden ge bouwd en het werk dat voor het oprapen lag, toen. En had den verhalen over verre reizen die ze voor hun baas maakten. Lachten daarbij een samen zweerderig lachje, de lach van broeders onder elkaar. Beiden knikten, als teken van herken ning, toen de deur een leeftijd genoot binnenliet die zich in het overdrukke winkeltje, ge heel volgens de ongeschreven wetten, naar achteren wurm de. „Dat kan hier nog lang du ren," grapten ze naar de nieuwkomer, misschien ooit wel een schoolkameraadje van hen, maar die zich, aan zijn kleren te zien, materieel niet aan het tweetal kon meten. „Weet je hoe lang wij hier al staan. Al een halve dag. Vroe ger had je hiernaast tenminste nog een café waar je even kon gaan zitten." „Ach," zei het mannetje, die zijn hele leven lang met beide voeten dicht bij de aarde is ge bleven. „Er is zoveel niet meer. De grootste gezelligheid heb ben we wel gehad. Dat is ze ker," schilderde hij met de koude van het jaargetijde de realiteit. En terwijl zijn ogen afdwaalden naar de bonbons in de vitrinekast liet hij uit zijn mond zuchtend ontsnappen: „Altijd dat gezeur over vroe ger." (FD) HET KLONK als taal voor ouderen die vorige week te be luisteren viel in de kleine bak kerswinkel. Waar dubbeltjes of stuivers die klanten tekort komen met een 'komt wel goed' op de lat worden ge schreven of spontaan bijgepast door een ander. Waar mensen nog de tijd nemen voor een groet, niemand voordringt en het brood zonder franje in de schappen ligt. Zo'n bakkers winkeltje. Maar misschien was het wel gewoon de tijd, het eindejaar, die de zaterdagse cliënteel, zo wel jong als oud, collectief in een stemming van nostalgie dompelde en deed nadenken over wat ooit was. Links hoorde je mensen zeg gen: „Jeetje, wat gaat het toch allemaal snel. Een jaar is niets." En rechts: „Onze Sien is ook alweer dertig. Ik kan me nog zo goed herinneren dat ze haar Heilige Communie deed. Het is net of het gisteren is ge beurd. Oh ja, doe er ook nog maar een rozijnenbroodje bij." Zulke gedachten. Het verleden drukte die och tend ook zwaar op twee gepen sioneerde 'ribbroeken'. Twee mannen die de indruk wekten de wereld vanuit uit een bre der perspectief te bekijken. Ze hadden kranten in vreemde ta len onder de armen, droegen sjaaltjes en van die bordeaux rode schoenen die mensen vaak bij een blauw pak kopen doch die er zelden bij staan. Op zaterdag gaan zij altijd S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (Ontmoetings- kerk), 10.30 u. dhr. N. Peterse. 31 dec. 18.30 u. ds. T. Postma (St.-Baafs). Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. ds. F. Blokland. Oostburg: (Nederlands her vormde kerk) 10 u. geen dienst. 31 dec. SOW, 19 u. ds. J. Rièse- bos. 1 jan. gereformeerde kerk, 10 u. ds. J. Riesebos. De Lieve, KBO. Jokeren- 1 w Reijns-Sloot, 2. mevrouw n-Verschelden, 3. mevrouw ueren. SWO, De Halle, 29 personen 1. I. Valk, 2. C. Verschel- J. Kaijser. Jokeren: 1. M uk-Bakker, 2. M. Vink, 3. J ter. Gregoriuscentrum. Jokeren n Gink, 2. J. Hamelink, 3. M Eindstand competitie: 1 w Martinu 274 punten, 2. A ink 256, 3. J. Riemens 256 CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. geen opgave ontvangen. etingen t - 't Heike, KBO, 31 schut- oge en eerste zijvogel: B. Ver eede zijvogel: A. van Heeze te aantal (5): A. Thilleman. ndamme - Victoria, blok- -g, liggende wippen, 35 ers van negen verenigingen. 1. P. Nagelkerke, Concordia, "ol, Doel naar Hoger; 3. 1 ie re, St.-Sebastiaan; 4. B. Concordia; 5. J. Govers, ia. Wip 2: eerste hoge vogel: emiasse, Zorgvlied; tweede ogel: P. de Jonge, Spes Nos- rste zijvogel: E. Maat, Zorgv- tweede zijvogel: J. Repkes, a, derde zijvogel: T. van de Ravenstein, vierde zijvogel: enbakker, Victoria; grootste 1 (4): J. van Liere, vliegende P. Proost en J. Hoogstrate, Doel naar Hoger, endanune - Victoria, liggende n, 51 schutters van twaalf 'gingen. Wip 1: eerste hoge H. Koens, Spes Nostra; twee- ge en eerste zijvogel: J. Rep- ictoria; tweede zijvogel: T. e Maale, derde zijvogel: R. ense, Ravenstein; vierde zij- P. Proost, grootste aantal (5): wense, Ravenstein; vliegende s: L. van Dijke, St.-Sebastiaan Schouwenaar, Juliana. Wip 2: hoge vogel: K. van 't Veer, dries; tweede hoge vogel: A. er, Doel naar Hoger; eerste el: L. de Hond, Soranus 2; e zijvogel; A. Dekker, derde el: J. Repkes, vierde zijvogel: ijer, St.-Andries. 'orpe - Voor bejaarden, schut- kaal, dertig schutters. Eerste vogel: R. de Cock, tweede hoge E. Fierens, eerste zijvogel: F. tweede zijvogel: P de Bot, ste aantal (5): Th. Herwegh. dorpe - Willem Teil, schutters- 1, 24 schutters. Eerste hoge en zijvogels: M. Suy, tweede ho- gel: J. Leraert, grootste aantal van Gaever. iven ondijke - PV Eerste de Beste, onstelling. Winnaars: oude rs onbevlogen: W. Tanghe. duiven onbevlogen: W. Tang- onge doffers onbevlogen: P. elis. Jonge duiven onbevlogen, n Heese. Oude doffers bevlo- L. van de Leije. Oude duiven gen: L. van de Leije. Jonge rs bevlogen: E. de Wever. Jon- uiven bevlogen: E. de Wever, jonge doffers: W. Tailghe. Late e duiven: 1. van de Leije. onste doffer: W. Tanghe. onste duif: W. Tanghe. jarten aalzone - Biljartcompetitie Ka- zone voor ouderen: Clinge-De e (Terneuzen) 16-12, Bachten- e (Terneuzen)-Clinge 12-22, ge-De Vlaschaard (Koewacht) 1, Clinge-De Lieve (Hulst) 7-80,1 (vriendschappelijk). n «reien zana - Wildwedstrijd, afslui- seizoen, 37 personen: 1. S. de er 2100 gram, 2. Th. van Broeck 3, 3. H. Koole 1348, 4. P. de Ko- 952, 5. M. de Neef 293 gram. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornells, zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelop neming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apos tel. zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelop neming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Bosehkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 11 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Barry Hulshoff en Paul Begijn met het felbegeerde shirt. foto wim kooyman „EEN collectors-item," sprak afgelopen week de De wedstrijd was georganiseerd om geld in te za- trotse vader in de Hulster sporthal Den Dullaert. melen voor de familie van Van Dijk. Het gezin van Zojuist had zoon Paul Begijn uit Terneuzen daar de voetballer had de laatste cent uitgegeven aan het wedstrijdshirt van oud-international en oud- ziekenhuiskosten om het leven van Dick Van Dijk Ajacied Barry Hulshoff in ontvangst mogen ne- te redden. men. Vader Sjaak legde er welgeteld 506 gulden Dat bleek tevergeefs, want in de zomer stierf hij in voor op tafel. Frankrijk aan een slepende ziekte. „Een kleinood," sprak Begijn-senior nog eens te- Vader Sjaak van Paul bracht een fiks bod uit op vreden. Hulshoff droeg het shirt in de benefietwed- shirts van Cruyff, Mühren en Hulshoff. Dat bleek strijd naar aanleiding van het overlijden van oud- voldoende voor het tricot van de oud-voorstopper Ajacied Dick van Dijk. De Stichting Dick van Dijk van Ajax. Hulshoff reikte het shirt zelf uit. Memorial Cup stelde voetballiefhebbers daarna in „506 gulden is toch een mooie prijs voor zo'n col- de gelegenheid per intekening een bod te doen op lectors-item," stelde Begijn. „Alleen denkt mijn een shirt van de oud-Ajacieden. vrouw daar heel anders over." Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuw se editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Eugene Verstraeten, Camile Schelstraete en Frank Deij. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen en niet op rijm. Voor tips, op en/of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. t an: Overlest stingt'r in de krantD'n elft van de boeren zit vrt de mieserie. Ulder petetten zijn geen juinen wjèrd en de juinen zelf trouwes ook nie. De tèrf bring minder op as twintug jaor gelejen en de suikerbeten fansgelijken. Dus da't'r elk jaor geld, bijgeleed moe d'oren, daor moej nie van staon te kijken. Nie dank'r nou bots kompassie mee èn, maor gunnen doen'k z't toch ook nie. ïomaor voor d'n ond zijn bozze lope werken, doe geen mens gjèrn of kende gij die? Ook nie zeker eeh? 't Moet geen leutug leven zijn agg' alt maor moe krauwen en uitkijken: val taor nog iets aon te verdienen ofkank ier iets aon overouwen? Maor nou most'k op Klooster zijn en daor was iets te doen, t'is 'n week ofwa gelejen. Ik most daor wachten en zo kon'k't netjes afkijken: d'n enen naor d'n anderen kwam aongerejen. Ammel boeren. Ik zag Jan lopen en Lewie. Sjaok, Theo en Fons die kwammen tegaor, maor binnen 'n kwartierken zaoten daor zowa d'al de boeren vant Land van Ulst bij makaor. Toen zijnk 's last d'autoos gelopen en ik zag 't al gauw: die mieserie die val wel mee! Ne mercedes, nog enen, n'n volvo van ne meter of acht, weer ne mercedes, d'n dieren BMW. Daor stingen nog veel meer merken vaneigen, maor de meeste daorvan die ken'k nie, maor goejekope waoren d'r weinug bij. Free docht'k, wacht nog even meej ouw kompassie! Of'k sjaloes zijn? Of'k zou willen datt'r bij mijn ook zo'n dier' auto voor de deur sting? Ik zouw d'r mij echt nie mee op mijn gemak voelen, dus sjaloes? Nee, da's nie mijn instelling. Wa lopen stoefen meej iets wa'k èn en dan de mensen zouwe zeggen: Kikt 's naor Free, die zitt'r lekker bij oor...ik zou mij eer sjeneren as grootsug zijn, geloofde da d'eeh Maor snapte dank da d'ammel niemer aon makaor kan knosselen: Oe zitta nou presies? Gaot echt nie goed meete boeren, maor omdat'r geenenen van gjèrn zijn gezicht verlies, kope ze stik voor stik groot' autoos, maor ja...da moete ze dan toch op keunen bringen? Ik deenk da't nogal meeval meettie mieserie en dan z't ammel wel uit zulle zingen! Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zond. 9.30 u. Janssen, tel. 0117-461208 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117- 459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zo. 12 u. tot ma. 24 u. past. Eggermont, tel. 0115- 451882. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zo. 12 u. tot ma. 24 u. past. Ruijloft, tel. 0114-635272. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zo. 12 u. tot ma. 20 u. past. Aflevering 543 Morgen, 28 december, is het Onnozele Kinderen. Onnozel is een oud woord voor onschuldig. In de rooms-katholieke kerk is deze dag gewijd aan de onschuldige kinderen, die op last van koning Herodus in de buurt van Betlehem gedood werden, opdat ook de nieuwgeboren koning erbij zou zijn. Rond deze dag, die ook wel 'Allerkinderen' werd genoemd, is heel wat folklore ontstaan, waar inmiddels ook alweer, net als bij zo veel andere dingen, heel veel zo niet alles van verdwenen is. Die dag waren namelijk de kinderen de baas in huis (in sommige ge zinnen is het dus het hele jaar Onnozele Kinderen, al zou Onnoze le Ouders dan beter zijn, maar dan onnozel in een andere beteke nis). In sommige streken kwam dat inderdaad niet verder dan binnens huis, elders trokken de kinderen de kleren van hun ouders aan en ze gingen de straat op om giften op te halen. Daarbij zongen ze dan bedelliedjes. Eentje, dat in het zuiden van het land gezongen werd, al kennen wij het niet persoonlijk, maar oudere lezers mis schien wel, was het volgende: Koosje, Koosje, zo is mijn naam. Ik ben in alles zeer bekwaam. Ik heb mijn ouders vroeg verloren En als ik sterf dan ga ik dood. Dan lig ik in mijn kistje bloot, Dan komen de vogeltjes bij mij zingen Dan zal ik uit mijn kistje springen. Dan spring ik hoog, dan spring ik snel, Naar de hemel of naar de hel. Olie, olie van de druiven. Laat de droefheid maar verschuiven, Laat de droefheid maar vergaan. O, wat voel ik aan mijn hartje? Juffrouw geeft me toch een kwartje. Geef men een stuk van het verrekesgat. Snij maar diep, snij maar diep, Snij maar een vinger diep. Wat doet de 'olie van de druiven' er opeens tussen? Vermoedelijk slaat dat op een oude methode om wijn te beschermen tegen oxy- datie, tegen verzuren: in de hals van de fles werd en scheutje olie gedaan, zodat de wijn niet in contact kon komen met de zuurstof uit de lucht. Omèr de Wilde uit Clinge wees ons op het oude On nozele Kinderen-gebruik en hij bezorgde ons het liedje, dat ook te vinden is in het boekje '365 Heiligendagen' van Kees van Keme- nade en Paul Spapens. Waren er in de verschillende delen van Zeeland ook deze of nog andere gebruiken? het aanspoelsel dat we in het voorjaar overal tegen de dijk vinden en op en tegen oeverwal- len. Veel dieren die in Saeftinghe voorkomen - zoals kevers, spin nen, muizen en allerlei insecten - kunnen in dit getijdenmilieu alleen overleven bij gratie van die drijvende veekpakketten. Het reservevoedsel in de plan tenwortels is nodig om de winter door te komen, om in het voor jaar de eerste groeistuipen mo gelijk te maken én om als voed sel te dienen voor al die ganzen. Ganzen zijn er verlekkerd op en dat heeft samen met het stoppen van de jacht tot gevolg gehad dat Saeftinghe in de winter een gan zenparadijs geworden is. Veel ganzen trekken alleen nog maar bij verstoring de polders in. Concentraties ganzen, eenden en andere vogels trekken roofvogels aan. Niet elke yogel is even vi taal en de sukkelaars vormen een gemakkelijke prooi voor de vele buizerden en kiekendieven. Slechtvalken zoeken eveneens Saeftinghe op en het betreft niet alleen de vogels van de kerncen trale bij Doel. Er zijn er wel eens zeven op een dag geteld. Het zijn vooral die slechtvalken die nogal eens pa niekreacties bij al die andere vo gels veroorzaken. Die weldadige winterrust in Saeftinghe is vaak schijn. dingen en duikvluchten tot laag over de vlakten. Ze vliegen snel ler dan de smienten en zijn stuk ken kleiner. Deze wintertalingen of 'alfendes' vinden we voorna melijk in de Platte Platen en ze hebben een voorkeur voor meer slibrijke bodems waar ze op hun buik overheen kunnen schuiven. Wilde eenden zitten evenals gan zen in een los verband meer ver spreid over de slikken. Ze vlie gen ook minder snel op, maar wandelen schijnbaar op het ge mak van de verstoring weg, als die nog op grote afstand is. Gaan ze de lucht in, dan gaat dat ge paard met het nodige kabaal, zo dat en passant ieder levend we zen in het schor op de hoogte is gebracht dat er iets niet pluis is. Niet alleen op de slikken en de platen zijn er vogels, ook op de schorren vinden we die. Overal Ganzen vliegen op. vliegen kleine, piepende, grau- webruine zangvogels op uit de geultjes tussen de dorre vegeta tie. Dit zijn oeverpierpers, vogels die broeden op de rotskusten van Noordwest-Europa zuidwaarts tot Bretagne. Vooral in het na jaar, als de trek op zijn hoogte punt is, zijn er veel. Een paar jaar geleden zijn er eens wat tellingen uitgevoerd en toen kwam men tot een schatting van zeker vijf- a zesduizend. In de echte wintermaanden zijn er foto camile schelstraete wat minder, want het merendeel is dan verder getrokken naar kustgebieden met een nog milder klimaat. Soms zien we hun spo ren op het verse slik, een wirwar van kleine vogelpoten met overal gaatjes van het prikken met hun snavels op zoek naar iets eet baars. Op de schorren verblijven ook veel ganzen. Ganzen zijn voor namelijk grazers. Het gras in Saeftinghe is niet allemaal even smakelijk. Het stugge kweekgras en slijkgras bevalt ze maar matig en de kweldergrasweiden zijn ook niet onuitputtelijk. Veel ganzen doorploegen het schor op zoek naar wortels van zeeaster en zeebies. Deze planten zijn overblijvend en slaan reserve voedsel op in hun wortels. De bovengrondse delen sterven af, verdorren en worden bij een springtij weggespoeld. Dat wordt dan onder andere veek,

de Stem | 1997 | | pagina 25