Gemeenten werken aan één beleid MORGEN, ZONDAG OPEN! 4Rotary meer dan een gezelligheidsclub Oostburg wil mestzakken en fabriekje Van Sleuwen verwijderen Aarzelende start verlichte kerstroute Zeeuws Orkest krijgt voor laatste maal extra financiële steun Half jaar cel in voor bezit 'wapenarsenaal' POLITIE RAPPORT UITSLAGEN SPORT IN HET KORT Stemmini de jaarwi; Dertig maanden cel voor beroven van bejaarden DE STEM ZEELAND C3 Recreatie in Oostburg en Sluis Jaar cel voor brandstichting in asielcentrum Anderhalf jaar voor smokkelen van xtc-pillen Zeemeeuw en W. van Oranje winnen korfbaltoernooi PieT KLCRKX Alle stijlen van de wereld. Dronken Brandje Onder invloed Zakkenroller Koer sb al Kaartingen Schietingen Duiven Biljarten Hengelen DE STEM Kerstzwemtocht Knokke-Cadzand BeVoBo Hulst Snapte gulder 't n i i i i i ZATERDAG 27 DECEMBER 1997 Van onze verslaggeefster Oostburg - De gemeente Oostburg past bestuursdwang toe op de ille gaal geplaatste mestzakken bij de varkensstallen van C. van Sleuwen nabij Oostburg. Daarnaast heeft de gemeente een dwangsombeschikking opgesteld voor de voermenginstalla- tie aan de Ringdijk Zuid in Cadzand. Dit bedrijf staat eveneens onder naam van Van Sleuwen. Van Sleuwen moet de mestzakken aan de Maagdenbergweg, Coxydeweg en Sop hia weg binnen zes weken (voor 22 janua ri) weghalen. Gebeurt dit niet, dan zul len de zakken door de gemeente op kos ten van Van Sleuwen worden verwij derd. Van Sleuwen dient tevens te stop pen met het mengen van voer aan de Ringdijk in Cadzand. De opgeslagen producten moeten hier worden verwij derd, evenals de menginstallatie. Voor dit fabriekje heeft de varkensboer geen milieuvergunning en de gemeente is niet van plan vrijstelling te geven waar de advocaat van Van Sleuwen, mr. J. van Groningen om heeft gevraagd. Het colle ge van B en W geeft Van Sleuwen vier weken de tijd (tot 12 januari) om de overtredingen ongedaan te maken. Zo niet, dan treedt de dwangsombeschik king in werking. De dwangsom bestaat uit vijfduizend gulden per dag tot een maximum van 200.000 gulden. B en W benadrukken dat Van Sleuwen de mest van zijn duizenden varkens niet hoeft op te slaan in mestzakken maar re gelmatig dient af te voeren. Volgens het college gaat de varkensboer eveneens voorbij aan de mogelijkheid om alsnog inpandig een mestopslagruimte te creë ren. De mestzakken zijn op grond van het Oostburgse bestemmingsplan niet toegestaan. Het perceelgedeelte waarop de mestzakken zijn geplaatst heeft in het geldende bestemmingsplan Buitenge bied 8H de bestemming 'landbouw'. De gemeenteraad heeft afgelopen sep tember geen medewerking verleend aan het legaliseren van de mestzakken en het verzoek van Van Groningen om toch vrijstelling te verlenen wordt opnieuw negatief beoordeeld. Al eerder stelde Oostburg dwangsom men op voor bouw- en milieuovertredin gen van de Brabantse varkensbaron. De ze procedures worden overigens (nog) niet in gang gezet omdat Van Groningen telkens in beroep gaat. Van onze verslaggeefster Oostburg/Sluis-Aardenburg - De gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg hebben overeenstemming bereikt over de opzet van de gezamenlijke recreatievisie voor West- Zeeuws-Vlaanderen. Deze visie is bedoeld om het re- creatiebeleid in deze regio door samenwerking te verbeteren. De recreatievisie is opgelegd door de provincie Zeeland (in het kader van het streekplan) en is nodig om op provinciaal niveau uitgangs punten te creëren waaraan nieu we plannen worden getoetst. Beide gemeenten hebben een paar maanden geleden de handen ineen geslagen en overeenstemming be reikt over de wijze waarop en de termijn waarbinnen deze visie voor beide gemeenten wordt ge- Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De 27-jarige Alge rijnse asielzoeker R. M. uit Burgh-Haamstede is woensdag door de rechtbank in Middelburg voor brandstichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan de helft voorwaar delijk. Officier van justitie mevrouw mr. Y. Willems had twee weken gele den twee jaar cel tegen hem geëist. M., die in het asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede ver bleef wilde per se worden overge plaatst naar Friesland, waar hij vandaan kwam. Om een en ander kracht bij te zetten dreigde hij het asielcentrum in de brand te steken als hij zijn zin niet kreeg. Op 7 oktober voegde hij de daad bij het woorden brandde er een deel van het appartement uit. Een kamergenoot raakte door de rookontwikkeling bedwelmd en kon op het nippertje worden ge red. Van onze correspondent Middelburg - De 26-jarige K.T. uit het Belgische Torhout is woensdag door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot 18 maanden cel waarvan zes maan den voorwaardelijk. De officier van justitie had twee weken geleden twee jaar gevan genisstraf tegen hem geëist. T. was op 5 september bezig met het smokkelen van ruim 5.000 xtc- pillen -waarde zo'n 750.000 gul den- naar België. Via een tele foontap kwam de politie bij toe val achter de export van de pil len. Een observatieteam volgde de contactpersoon die de pillen in Vlissingen aan T. overhandigde. T. stapte op de boot en in Bres- kens werd hij ingerekend. Op de zitting zei T. dat hij bij af levering 20.000 Belgische frank voor zijn diensten zou krijgen. realiseerd. Er is inmiddels een concept-bestuursopdracht gefor muleerd en opgestuurd naar ver schillende sectoren als Recron, Vekabo en de landbouw. „De eerste stap is gezet. Beide ge meenten hebben verschillende vraagstellingen verwerkt in de concept-bestuursopdracht en die vragen worden nu voorgelegd aan de instanties die direct en indirect met het recreatiebeleid te maken hebben. Kernvragen zijn: 'welke kant willen we op met de recreatie in West-Zeeuws-Vlaanderen? Wat moet er gebeuren en op welke ma nier?'. De sectoren krijgen tot 20 januari de tijd om op deze op dracht te reageren," aldus L. Polf- liet namens de gemeenten. Ook alle raadsleden hebben de opdracht ontvangen. Eind februa ri/begin maart dienen de betrok ken commissies hun advies over de definitieve bestuurs-opdracht te geven zodat de raden hierover in maart een besluit kunnen ne men. Daarna kan de bestuursop- dracht verder worden uitgewerkt. Voor die uitwerking wordt een ambtelijke werkgroep onder lei ding van de Oostburgse burge meester G. Noordewier in het le ven geroepen. Deze werkgroep rapporteert geregeld aan een be geleidingsgroep die onder leiding zal zal staan van C. van Liere, burgemeester van Sluis-Aarden- burg. In deze begeleidingsgroep is een tiental sectoren uit de regio verte genwoordigd. Terneuzen - Het tweedaags korf baltoernooi voor basisscholen uit Groot-Temeuzen werd afgesloten met de wedstrijden voor de klein sten en de finale voor de 11- en 12- jarigen. De Zeemeeuw en Pr. Wil lem van Oranje gingen met de eer strijken. De 6- en 7-jarigen speelden mono korfbal en een estafette. De ploeg met het beste gemiddelde mocht zich winnaar noemen. Eindstand 1. Zeemeeuw, 2. Pr. W. van Oranje, 3. Op Weg. In de middaguren werden eerst de poulewedstrijden voor poule D voor 11- en 12-jarigen afgewerkt. De Wiekslag werd winnaar en mocht zich gelijk in de finale men gen. Tijdens de finale speelde de Wiekslag vervolgens gelijk tegen Op Weg en de Pr. W. van Oranje speelde eveneens gelijk tegen de Golfslag. De strijd tussen de Wiekslag en de Golfslag eindigde in een gelijkspel. De strijd om de eerste plaats ging tussen de Wiekslag en de Pr. W. van Oranje school. Deze won de finalewedstrijd met 2-3. Eindstand 1. Pr. W. van Oranje, 2. Op Weg, 3.Wiekslag, 4. Golfslag. (ADVERTENTIE) Prof. Lorentzweg 4, Waalwijk (industrieterrein Zanddonk), tel. (0416) 33 63 00. De Brand 1, Amersfoort, tel. (033) 45 70 066. Donderdag en vrijdag koopavond. Tol en met zondag 4 januari Tindejaarashow! Nu bestellen, leveren lot 2000 zonder meerprijs. West-Zeeuws-Vlaanderen heeft de komende dagen een winters alternatief voor de verlichte boerderijenroute: een verlichte kerst route. Het idee van de stichting Frisse Neuzen kent een aarzelende start volgens J. Dees, secretaris van de medewerkende stichting Verlichte Dorpen en- Boerderijenroute. Het is niet bepaald een drukte van jewelste langs de route. „Je kunt dit natuurlijk niet vergelijken met de boerderijenroute. Het weer werkt ook niet echt mee. En het is bovendien de eerste keer dat we het doen. Zoiets moet groeien. Dees zegt veel medewerking te hebben gekren onder andere van de IJsclub van Sluis die voor lichtjes zorgde. Langs de route, die loopt van Zuidzande naar Cadzand via de Badhuisweg naar Cadzand- Bad weer terug naar Zuidzande zijn op meerdere plekken verlich te kerstbomen geplaatst. Maar ook zijn particulieren creatief ge weest met het verlichten van hun huizen of gebouwen. De route is voor de liefhebber nog te rijden tot en met morgen. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuws Orkest is voorlopig weer uit de fi nanciële zorgen. Provincie en Rijk zijn bereid om de tekorten over de afgelopen jaren nog eens aan te vullen. Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag de 31-jarige Vlissmger P. T. conform de eis veroordeeld tot zes maan den cel plus nog eens zes maanden voorwaardelijk. Het onvoorwaar delijke deel mag T. overigens in ruilen voor 240 uur dienstverle ning. Midden mei van dit jaar leverde hij bij de politie in zijn woon plaats een Uzi-pistoolmitrailleur in en zei daarbij thuis nog meer van dergelijke wapens te hebben. De politie nam een kijkje in de woning en trof daar een compleet wapenarsenaal aan, waaronder een Lugerpistool, een Kalasjnikov een semi-automatisch geweer en nog enkele pistolen. Op de zitting zei de Vlissinger dat hij de wapens in 'onklare toestand' in zijn ge boorteland Frankrijk had gekocht en de wapens weer aan de praat had gekregen door in Zwitserland de nodige onderdelen te kopen. Hij schoot ermee op afgelegen plekken. Toen een fietser hem in Valkens- waard met een van zijn wapens zag schieten en er bovendien nog spontaan een van zijn pistolen af ging, vond hij het welletjes en le verde hij zijn wapens in. Gedeputeerde Staten komen met een bedrag van ruim 110.000 gul den over de brug. Staatssecreta ris A. Nuis maakt 75 mille over en het Zeeuws Orkest zelf heeft 20.000 gulden gevonden zodat het financiële gat gedicht kan worden. Twee jaar geleden kampte het or kest ook al met een financieel gat. Rijk, provincie en een aantal ge meenten besloten toen om extra geld te geven maar dan moest er wel een betere organisatie ko men. Besloten werd om een af zonderlijke stichting zorg te laten dragen voor de exploitatie van de concerten. Het duurde echter tot begin dit jaar voor die stichting echt aan de slag kon gaan, zodat er weer een tekort was ontstaan. Een eerste verzoek aan de pro vincie en het Rijk om financiële hulp werd afgewezen. De provin cie wilde pas over de brug komen als er een nieuw bestuur zou aan treden. Nu het nieuwe bestuur het vertrouwen heeft gekregen van de bestuurders in de Middel burgse Abdij, willen GS en Nuis nog eenmaal meewerken aan het dichten van het financiële gat. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De 43-jarige Middelburger J. B., tegen wie drie jaar cel was geëist wegens zeker dertig insluipingen, is woensdag in Middel burg veroordeeld tot een celstraf van dertig maanden plus het beta len van 1.000 gulden schadevergoeding. Het doelwit van de Middelburger betrof vooral bejaardenwoningen, verpleeg- en verzorgingscentra waar hij portemonnees stal. B. is al talloze malen wegens insluipingen in dergelijke centra veroordeeld. Deze keer zei B,. tot de insluipingen te zijn gekomen omdat hij na een detentie niet direct een uitkering van de sociale dienst kreeg. De 19-jarige C. H. uit Middelburg, tegen wie 18 maanden cel plus zes maanden voorwaardelijk was geëist, kreeg 190 uur dienstverlening, zes maanden voorwaardelijk, toezicht dor het ZCAD en deelname aan een alcohol-delinquentiecursus opgelegd. H. werd veroordeeld wegens de nodige fietsendiefstallen, tasjesro ven, inbraken en bedreiging. Een en ander vond plaats in de laatste maanden van 1996 en begin dit jaar. Van onze verslaggeefster Oostburg - De Rotaryclub. De meeste mensen die deze naam horen, denken direct aan een groep chique mannen en vrouwen die regelmatig bij el kaar komen om over de ge neugten des levens te babbe len. Vaak wordt er gedacht dat de Rotary een club is waar alleen maar mensen 'op stand' in zitten. Maar de Rotary is volgens actief lid Theo Boog aard uit Oostburg meer dan een gezelligheidsclub van chi rurg, notaris of burgemeester. Neem nou Rotaryclub Oostburg. 42 mannen en vrouwen uit West- Zeeuws-Vlaanderen komen elke dinsdagmiddag bij elkaar. Elke week wordt door een lid een spreekbeurt gehouden over zijn of haar werk. Volgens de Rotary- statuten mag elk beroep maar één keer vertegenwoordigd zijn in de club. „De beroepen die onze leden uit oefenen, is zeer gevarieerd. We hebben onder meer een kapper, arts, onderwijzer, schoenmaker en rector in de groep. Alles is mo gelijk. Maar om officieel lid te worden, dien je wel gevraagd te worden." Boogaard benadrukt dat de Rotary in de eerste plaats een serviceclub is. „In heel ons land zijn er meer dan vierhon derd, in bijna elk land ter wereld zijn er Rotaryclubs. Wereldwijd zijn er meer dan één miljoen le den, ook wel 'Rotarians' ge noemd. Die zijn allemaal bijzon der actief en goed georganiseerd. Door de hechtheid en de onder linge contacten tussen de ver schillende Rotaryclubs, kunnen er in de hele wereld veel projec ten worden uitgevoerd." Doelstelling van de Rotary is dienstverlening in eigen streek en het bieden van hulp in het buitenland. Ook internationale uitwisselingsprojecten horen hierbij. „Regionaal betrokken en tevens gebruik maken van internationa le contacten om projecten in ont wikkelingslanden van de grond te krijgen, daar komt ons werk in grote lijnen op neer," aldus de oud-rector van scholengemeen schap 't Zwin. De Rotaryclub Oostburg steunt jaarlijks een project in de eigen regio. Dit jaar was dat het mede financieren van het 'snoezelbad- project' van De Stelle in Oost burg. Door het organiseren van een speciaal kerstconcert in de Eligiuskerk in Oostburg, afgelo pen week, verzamelde de Rotary duizenden guldens bij elkaar voor De Stelle. Het Zaans Canta tekoor trad voor de eerste keer op in Zeeland en zorgde voor een uitverkochte zaal. Rotary-voor- zitter Van Rijsen kon aan het eind van de avond een cheque van 7500 gulden overhandigen aan de directie van De Stelle. Ook het centrum De Okkernoot in Schoondijke is door de Rotary financieel ondersteund. Een paar jaar geleden trad André Rieu op in het casino van Knokke, de op brengst van dit concert ging rechtstreeks naar Schoondijke. Rotaryclub Oostburg is ook in het buitenland actief, met name in Indonesië. „We financieren daar verschillende projecten op het gebied van onderwijs en ge zondheidszorg. Op Bali hebben we een goed drinkwaterleiding net gestart en in andere delen van het land hebben we verschil lende ziekenhuizen van appara tuur voorzien. Dit doen we trou wens in samenwerking met de plaatselijke Rotaryclubs in Indo nesië. Zo hebben we bijna geen overheidskosten en tegelijkertijd een goede controle op de uitvoe ring. De Rotary heeft in feite 1,2 miljoen vrijwilligers." Het geld wordt bijeen gebracht door het houden van bijvoor beeld bingo's, gala's en mode shows. Daarnaast is er een apar te Rotary Foundation-pot waar ieder lid jaarlijks veertig dollar aan moet betalen. Dit geld wordt onder meer gebruikt voor het 'Polio de wereld uit-project'. In samenwerking met de wereldge zondheidsorganisatie heeft de Rotary het streven deze ziekte voor 2005 uit te bannen. Overal ter wereld worden kinderen in geënt met het poliovaccin. Andere activiteiten van de Rota ry zijn de verscheidene uitwisse lingsprogramma's, met name be doeld voor jongeren. Zij krijgen de mogelijkheid om een jaar naar het buitenland te gaan en an dersom komen regelmatig jon gens en meiden uit verschillende landen naar deze kanten. Zij krijgen dan onderdak bij de Ro- taryleden. Ook zijn er groepstudie-uitwisse- lingen voor mensen van 25 tot 35 jaar. Het proeven van eikaars culturen staat daarbij centraal. „Internationaal en toch streekge bonden, dat is Rotary," besluit Boogaard. Hulst - Een 54-jarige automobi list uit Hulst, die dinsdagmid dag rond vijf uur op het Sta tionsplein in zijn woonplaats werd aangehouden, bleek te veel alcohol te hebben genut tigd. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal. Terneuzen - De brandweer van Terneuzen moest op kerstavond uitrukken voor een brand in een aanbouw zijnde woningen in de nieuwbouwwijk Othene in Ter neuzen. Bouw- en isolatiemate riaal dat in de garage lag opge slagen vatte vlam. De schade bleef beperkt, de oorzaak is on bekend. Terneuzen - De politie heeftin de kerstnacht een 65-jarige au tomobilist uit Terneuzen aan gehouden op de Churchillaan' De man had duidelijk te veel gedronken, hij had vier keer de maximaal toegestane waarde in zijn bloed. De politie heeft zijn rijbewijs afgenomen. Sluis - Een 45-jarige Belgische vrouw is dinsdagmiddag tij. dens het winkelen in Sluis be. roofd van haar portemonnee De knip, met daarin geld en persoonlijke papieren, moet tussen half vijf en vijf uur zijn gerold. St.-Jansteen - De Warande, KBO: 1. mevrouw Van Bunder/B. de Vrie- ze, 2. A. van Hoeyland/Th. Kints, 3. A. van Remoortere. Nieuw-Namen - KBO, De Kauter: 1. R. Boon/M. Weyn, 2. J. van Mol/G. van Ecken, 3. A. Bleyen- berg/M. Meys. Kloosterzande - Clubgebouw Ro zenhof, 26 personen: 1. H. de Gucht/H. Baert, 2. G. Comelis- sens/A. Weesepoel, 3. C. van Mee- len/A. Cortvriendt. Lamswaarde - Zaal De Luifel, KBO: 1 L. Platjouw-van Poele/E. van Driessche, 2. H. Schelfhout/J. Platjouw, 3. L. Sala/T. Alards. Lamswaarde - Dorpshuis, KBO: 1. A. van Driessche/E. van Driessche, 2. J. Platjouw/E. van Waterschoot, 3. A. Lauwers/J. Neve. Ossenisse - Hof ter Nesse, negen personen: 1. A. Rottier, 2. E. de Maat/M. de Waal-Cambeen, 3. M. Rademakers-Warrens/R. Reijns-de Kort. Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1: 1. E. Burm, 2. J. Peenman. Mat 2: 1. E. Burm/C. Baeyens, 2. G. de Bot/J. de Pooter. Mat 3: 1. L. de Bot, 2. A. Emeneel. Mat 4: 1. L. de Bot, 2. E. Burm. Heikant - KBo, 't Heike. Mat 1: 1. L. de Witte-Boeijkens/C. van Hou ten, 2. E. de Betue-de Block/G. Smet. Mat 2: 1. P. Ringoot-Aude- naerde/A. Schout, 2. P. Janssens- Bouvré/J. Bouvré-Ferket. St.-Jansteen - De Warande, KBO, 28 personen. Jokeren: 1. mevrouw Peters, 2. mevrouw Boussen, 3. me vrouw Verschueren. Clinge - Malpertuus, 32 personen. Jokeren: 1. mevrouw Boussen, 2. H. Kooien, 3. mevrouw Lemout, extra prijzen: 1. H. Kooien, 2. P. d'Haens, 3. mevrouw Boussen. Winterkam pioenen: 1. mevrouw Gijsel, 2. F. Piessens, 3. A. Sorber, 4. B. Wilmer, 5. mevrouw De Burger. Clinge - Zaal De Landbouw, zes tien personen. Bieden: 1. F. Pies sens, 2. De Deckere, 3. R. Tieleman. Jokeren: 1. R. Verschuren, 2. R de Vos, 3. mevrouw De Bruin. Clinge - Zaal De Landbouw, 32 personen. Bieden: 1. T. Bolssens, 2. D. Verbraeken, 3. P. Praet. Jokeren: 1. mevrouw Bosman, 2. mevrouw Jonkheym, 3. mevrouw Aarts. Clinge - Zaal De Landbouw, 24 personen. Bieden: 1. G. De Witte, 2. A. de Bruin, 3. W. Apers. Jokeren: 1. mevrouw Warrens, 2. mevrouw De Witte, 3. mevrouw Verchuren. Koewacht - De Lange Akkers, der tig personen. Biedee 1. R. Baert, 2. mevrouw Rietjes, 3. J. Martens. Jo keren: 1. mevrouw Suy-Poppe. IJzendijke - Kantine voetbalvereni ging LTzendijke. Bieden: 1. F. Bar- entsen, 2. C. Boerman, 3. H. Ver- meire. Jokeren: 1. J. de Blaaey, 2. A. de Boevere, 3. L. Giljam. Terneuzen - Bridgeclub Luctor, derde wedstrijd van tweede club competitie. Groep A: 1. De Ridder- Van Loon, 2. echtpaar Burger, 3. echtpaar Sandrini. Groep B: 1. echtpaar Klap, 2. echtpaar Otto, 3. Mattens-De Jonge. Groep C: 1. Van der Heyden-Juffermans, 2. Reedijk- Buys, 3. echtpaar Mulder. Sas van Gent - Bridgeclub Sas van Gent, wedstrijd competitie. A-lijn: 1. Vereecken-Van Waes, 2. Claeys- sens-Stevens, 3. Lie-Stevens. B- lijn: 1. Gunter-Klein, 2. De Clercq- Zwartelé, 3. Al-De Beleir. Henstdijk - Zaal 't Jagershuis, 35 personen. Bieden: 1. mevrouw Lu- cassen, 2. mevrouw Reyers, 3. Van Eerdenburg. Jokeren: 1. mevrouw De Cock, 2. mevrouw Van de Poel, 3., E. de Maat. Axel - Zaal 't Hoeckhuys, bij Sonja en Niek, twaalf personen. Bieden: 1. J. Jansen, 2. S. Bolleman, 3. F. Ze- gers. Hulst - De Lieve, KBO. Jokeren: 1 mevrouw Reijns-Sloot, 2. mevrouw Boussen-Verschelden, 3. mevrouw Verschueren. Axel - SWO, De Halle, 29 personen. Bieden: 1. I. Valk, 2. C. Verschel ling, 3. J. Kaiiser. Jokeren: 1. M Hamelink-Bakker, 2. M. Vink, 3.J. de Pooter. Axel - Gregoriuscentrum. Jokeren: 1. A. van Gink, 2. J. Hamelink, 3.m! Kayser. Eindstand competitie: mevrouw Martinu 274 punten, 2. a' van Gink 256, 3. J. Riemens 256 punten. Heikant - 't Heike, KBO, 31 schut ters. Hoge en eerste zij vogel. B. Ver- ley, tweede zijvogel: A. van Heeze, grootste aantal (5): A. Thilleman. Kwadendamme - Victoria, blok- schieting, liggende wippen, 35 schutters van negen verenigingen. Wip 1: 1. P. Nagelkerke, Concordia, 2. J. Knol, Doel naar Hoger; 3. j' Van Liere, St.-Sebastiaan; 4. B. Delhez, Concordia; 5. J Govers, Victoria. Wip 2: eerste hoge vogel C. Jeremiasse, Zorgvlied; tweede hoge vogel: P. de Jonge, Spes Nos tra; eerste zijvogel: E. Maat, Zorgv lied; tweede zijvogel: J. Repkes, Victoria; derde zijvogel: T. van de Maale, Ravenstein; vierde zijvogel: R. Steenbakker, Victoria; grootste aantal (4): J. van Liere, vliegende vogels: P. Proost en J. Hoogstrate, beiden Doel naar Hoger. Kwadendamme - Victoria, liggende wippen, 51 schutters van twaalf verenigingen. Wip 1: eerste hoge vogel: H. Koens, Spes Nostra; twee de hoge en eerste zijvogel: J. Rep kes, Victoria; tweede zijvogel: T. van de Maale, derde zij vogel: R Bouwense, Ravenstein; vierde zij vogel: P. Proost, grootste aantal (5): J. Bouwense, Ravenstein; vliegende vogels: L. van Dijke, St.-Sebastiaan en N. Schouwenaar, Juliana. Wip 2: eerste hoge vogel: K. van 't Veer, St.-Andries; tweede hoge vogel: A. Dekker, Doel naar Hoger; eerste zijvogel: L. de Hond, Soranus 2; tweede zij vogel: A. Dekker, derde zijvogel: J. Repkes, vierde zijvogel: B. Meijer, St.-Andries. Zuiddorpe - Voor bejaarden, schut- terslokaal, dertig schutters. Eerste hoge vogel: R. de Cock, tweede hoge vogel: E. Fierens, eerste zijvogel: F. Nijs, tweede zij vogel: P. de Bot, grootste aantal (5): Th. Herwegh. Zuiddorpe - Willem Teil, schutters- lokaal, 24 schutters. Eerste hoge en beide zijvogels: M. Suy, tweede ho ge vogel: J. Leraert, grootste aantal (6): M. van Gaever. Schoondijke - PV Eerste de tentoonstelling. Winnaars: oude dofgers onbevlogen: W. Tanghe, Oude duiven onbevlogen: W. Tang he. Jonge doffers onbevlogen: P. Comelis. Jonge duiven onbevlogen' E. van Heese. Oude doffers bevlo gen: L. van de Leije. Oude duiven bevlogen: L. van de Leije. Jonge doffers bevlogen: E. de Wever. Jon ge duiven bevlogen: E. de Wever. Late jonge doffers: W. Tanghe. Late jonge duiven: 1. van de Leije. Schoonste doffer: W. Schoonste duif: W. Tanghe. Kanaalzone - Biljartcompetitie Ka naalzone voor ouderen: Clinge-De Veste (Terneuzen) 16-12, Bachten- dieke (Terneuzen)-Clinge 12-22, Clinge-De Vlaschaard (Koewacht 15-21, Clinge-D e Lieve (Hulst) 105,7-80,1 (vriendschappelijk). Cadzand - Wildwedstrijd, afslij ting seizoen, 37 personen: 1. S. de Lijser 2100 gram, 2. Th. van Broeck 1393, 3. H. Koole 1348, 4. P. de Ko ning 952, 5. M. de Neef 293 gram. Cadzand-Bad - De North Sea Swimming Association houdt morgen de achttiende kerst zwemtocht van Knokke naar Cadzand-Bad. Naar het zich laat aanzien zullen de weers omstandigheden wat aangena mer zijn dan vorig jaar toen men in dit jaargetijde de Elf stedentocht aankondigde. Het parcours heeft ongeveer een lengte van acht kilometer, maar stroming en tij kunnen daar nog wat aan veranderen. De deelnemers worden vanaf 09.30 uur verwacht in het sta tion van de Nederlandse Red- dings Maatschappij nabij het Haventje van Cadzand-Bad. Om 10.00 uur worden de deel nemers naar de start bij de voormalige Swimming Pool van 't Zoute gebracht. Het startschot wordt om 10.30 uur gegeven. De eerste deelnemers worden rond 11.30 uur in Cad zand-Bad terug verwacht. Deze traditionele kerstzwem tocht staat ook in het teken van de negentiende Noordzeechal- lenge, die in juni 1998 eveneens aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust op het programma staat en georganiseerd wordt door North Sea Swimming Associa tion, onder voorzitterschap'an Maurice Hinsenkamp. Hulst - In het Hulster bed# volleybal stonden deze we» bekerwedstrijden voor D' Stem-bokaal op de rol. Opmer kelijk bij de vrouwen in d® race was de winst van tweede klasser Wentzler/Pauwels ojj eersteklasser SC Morres. tw.ee sets won de equipe van aanvoerster Lia de Rijt daarmee was een verrassing ge boren. Bij de mannen slaagde Df Troubadour erin eenzelW stunt uit te halen. In een dne- setter slaagde de formatie aanvoerder Mark van BoW erin eersteklasser CVC Dool® ge uit de bekerstrijd te wippel UITSLAGEN Vrouwen: Zaman-Broomcheiffl 0 (15-12, 15-7), Cerestar-CVt i" (15-7, 15-9), Wentzler/PauWW SC Moirés 2-0 (15-3, 15-5), FerKe én De Maat-Jong Morres 2 2-01 7, 15-7), Van Wesemael-VVC® dos 2 0-2 (13-15, 5-15). Mannen: Stuntmarkt-abn/a- 2-0 (15-8,15-7), CVC DoolaegfT Troubadour 1-2 (8-15, 15), Jong Morres-Start/Sma 2000 0-2 (5-15, 8-15), De Sten Luctor 2 2-0 (15-11,15-12)- HET KLONK als taal voor ouderen die vorige week te be luisteren viel in de kleine bak kerswinkel. Waar dubbeltjes of stuivers die klanten tekort komen met een 'komt wel goed' op de lat worden ge schreven of spontaan bijgepast door een ander. Waar mensen nog de tijd nemen voor een groet, niemand voordringt en het brood zonder franje in de schappen ligt. Zo'n bakkers winkeltje. Maar misschien was het wel gewoon de tijd, het eindejaar, die de zaterdagse cliënteel, zo wel jong als oud, collectief in een stemming van nostalgie dompelde en deed nadenken over wat ooit was. Links hoorde je mensen zeg gen: „Jeetje, wat gaat het toch allemaal snel. Een jaar is niets." En rechts: „Onze Sien is ook alweer dertig. Ik kan me nog zo goed herinneren dat ze haar Heilige Communie deed. Het is net of het gisteren is ge beurd. Oh ja, doe er ook nog maar een rozijnenbroodje bij." Zulke gedachten. Het verleden drukte die och tend ook zwaar op twee gepen sioneerde 'ribbroeken'. Twee mannen die de indruk wekten de wereld vanuit uit een bre der perspectief te bekijken. Ze hadden kranten in vreemde ta len onder de armen, droegen sjaaltjes en van die bordeaux rode schoenen die mensen vaak bij een blauw pak kopen doch die er zelden bij staan. Op zaterdag gaan zij altijd Overlest stingt'r in ke krant: 1 Ulder petetten zijn geen juine De tèrf bring minder op as tw Dus da't'r elk jaor geld bijgelt Nie dank'r nou bots kompassi Zomaor voor d'n ond zijn boz Ook nie zeker eeh? 't Moet gei en uitkijken: val taor nog iets Maor nou most'k op Klooster Ik most daor wachten en zo ki Ammel boeren. Ik zag Jan lop maor binnen 'n kwartierken z. gel vc m w> Toen zijnk 's last d'autoos i Ne mercedes, nog enen, n'n Daor stingen nog veel meer maor goejekope waoren d'r Of'k sjaloes zijnOf'k zou wil Ik zouw d'r mij echt nie mee c Wa lopen stoefen meej iets wa die zitt'r lekker bij oor...ik zoi Maor snapte dank da d'amme Gaot echt nie goed meete boer kope ze stik voor stik groot' a Ik deenk da't nogal meeval mi Door Mare Buise EEN LICHTE NEVEL hangt over de verlaten schorren en slikken van Saeftinghe. Wolken flarden drijven voorbij zodat een waterig zonnetje even een kans ®ijgt alles met bleke stralen op te lichten. We wanen ons in de oertijd. In geen velden of wegen een levende ziel te bekennen en dankzij de nevel geen horizon vervuiling van de Antwerpse fa brieken of voorbijvarende scheepvaart. Geluiden dringen nauwelijks door en er heprst een stilte, slechts verstoord door de wind, de vogels en de zuigende geluiden van het slik. Het is win ter en het landschap is op zijn indrukwekkendst in onze bele ving. Grote groepen ganzen en eenden iggen op de platen. Het zijn er vele duizenden, zelfs tienduizen den, van diverse soorten. Smien ten zitten altijd in zeer dichte trommen langs een van de eb- stromen van de Ijskelder of Hondegat. Het lijken er een paar nonderd, maar als ze met z'n al len luid fluitend op de wieken gaan, blijken het er ineens dui- f™?en,te zijn in één grote dichte valt echter spoedig weer in- Wie goed oplet, ziet vaak ook Kleinere groepen apart wegvlie gen. Het Zljn de stuntvliegers on- 6r de eenden, met snelle wen-

de Stem | 1997 | | pagina 24