I DE STEM Topj aar vismijn Breskens OUDJAAR de Stem Delta Nutsbedrijven optimistisch over stroomfusie m Gasunie raakt weer grote klant kwijt 'Rust vinden in een kerk met kerst is niet niks Omzet van 22 miljoen Pasgeborenen worden getest op erfelijke hormoonziekte AGS RUBRIEK Klokkanshow van maar dan 400 Klokken - 't Gouddoppertje; C1 WOENSDAG 31 DECEMBER EXTRA BIJLAGE Cerestar naar Delta Nutsbedrijven 300 opnamen minder in het Ziekenhuis Zeeuws-Ylaanderen Kerstdieven uit op sieraden Na 20 jaar weer gul in de Westerschelde Ziekenhuis gaat op zoek naar derde orthopeed ER 1997 B4 lo Hommeles net remise, ver- j worden. 42. ■6 - fS+ d2-d6! Dreigt forgen 45. Pd4 Kf6 47. Tf5+ ben stuk te win- Tb3 b2+ 45 f7 46. Pf5xhó+ &7. Phó-f5+ I - e5 Een nieu- Inemende fase kan wit met het beerde materiaal jen tegen de vij- jting creëren? 48. 49. Pf5 - h6+ &0. Ph6 15+ fel. Td6-d7+ rd7-h7! Met de té kant dreigt 53. |Tf6+ met paard- Tarte koning kan In vanwege 52... Tiet zwarte paard pst niet verlaten Be e-pion oprukt. It nog juist een 1 52. Tb2-bl+ Tbl - cl 54. Kf8-f7 55. Kf7-f8 56. I c6 It zal Loek zich de (jd veel herinneren. Tier een duidelijke J 57. Tf6+ Ke8 58. ■59. Pxeó Txe6 60. lie zwarte pionnen, koning zich om de Eommert. De stel- lechter ook na de petting veelbelo- naak een sprong Inde waar Loek de plijk binnen lijkt te pnieuw is het drin- klok. De spelers len extra tijd meer, Toals steeds tien se- pij per zet. Met 84. Jet Loek zijn tegen- Ihebben verrast. |5xh4 85. Pc5-e6 Peóxf4+ Kg6~g5 .i3+ Twee pionnen ams geef op! 87. 'Noem het een stel tje. Voordat Loek hergroeperen kom' koning binnenval- dreigt in de eerste Pxg4 88. Ph3-B 89. g4-g5 Pe5xf3 r gaat nummer een. gó Pf3 d4+ 91. Pd4 - eó En num- e wordt ook afge- Kd3 - e4 remise. t er nou meer geluk un je je afvragen. In ige werd de eerste nise en won Adanis e met wit. In de zes- schakelde hij tevens genoot Short uit po pnieuw onze gast za volgende rubriek. IBURCHTSTRAAT 8, CfosTBURG; Zeeland ZATERDAG 27 DECEMBER 1997 ,n onze verslaggeefster Breskens Met een omzet van 22 miljoen gulden was 17 een topjaar voor de vismijn van Breskens. De omzet [bleef bijna gelijk met vorig jaar toen de vismijn helemaal [een topjaar kende. Toen werd er voor 22,8 miljoen gulden |aan vis omgezet. Wethouder A. Rosendaal maakte |ta week tijdens de jaarafslui- s van de vismijn in Breskens de cijfers bekend. Volgens Ros- ndaal zag het er begin dit jaar nog niet zo rooskleurig uit voor devismiene'. „Vooral begin 1997 I was er weinig tong, maar de ho- I gere prijs van de vis heeft het la- e aantal kilo's goedgemaakt I voor de meeste vissers." Ook met de garnalenvissers ging wat minder dan vorig jaar Imaar dit werd gecompenseerd door de kabeljauwvangst. Van ;e vis worden recordvangsten I binnengehaald. Mijnmeester I Jack Vader verwacht dat ook 18 een zeer goed jaar voor de I visafslag kan worden. „We zijn [een gezond bedrijf en draaien om een hoeveelheid van 80 miljoen kubieke meter gas. Met het gas wordt de warmte krachtcentrale die Cerestar en Delta samen bouwen gevoed. Het levert het bedrijf naar schatting een besparing van enkele miljoe nen guldens op de energiereke ning op. Bij een verbruik van 100 miljoen kuub levert een cent prijsverschil een voordeel op van één miljoen gulden. Partijen maken niet be kend tegen welke prijs Cerestar het gas van Delta Nutsbedrijven kan kopen. Het aandeel naar Cerestar zit in het pakket van 700 miljoen kuub lat Delta Nutsbedrijven samen met Entrade, de inkoopcombina- (ADVERTENTIE) DAGBLAD VOOR ZUIDWfST-NEDïRIAND Van onze verslaggever Terneuzen - Met ingang van het nieuwe jaar worden pasgeboren kin deren in Zeeland met een hielprik ook getest op de erfelijke hormoon ziekte AGS (Adreno Genitaal Syn droom). Dit is een ernstig aangeboren ziekte die dodelijk kan zijn. Het gaat om een lande lijke tweejarige proef waar ook de pro vincies Zuid-Holland, Utrecht en Gel derland aan meedoen. Slaagt de proef dan wordt elke baby in Nederland stan daard getest op de aanwezigheid van de ze hormoonziekte. De ziekte is zeer zeldzaam en komt naar schatting bij een op de 12.000 kinderen voor. In Nederland zou het jaarlijks gaan om zeventien kinderen. De test wordt in Zeeland gecoördineerd door de Provin ciale Ent-administratie die na aangifte van de geboorte bij de gemeente in actie komt. De informatie wordt doorgespeeld aan de wijkverpleegkundigen die het bloed afnemen door middel van de hiel prik. Het is volgens een woordvoerder van de Provinciale Ent-administratie belangrijk dat er zo vlug mogelijk getest wordt, in principe vanaf de vijfde le vensdag. De ziekte kan namelijk in de tweede week al levensbedreigend zijn. AGS wordt veroorzaakt door een enzym tekort in de bijnier waardoor er geen al- dosteron kan worden gevormd. Het ge volg hiervan is een ernstig zoutverlies. Bij meisjes uit zich de ziekte doordat het geslacht van de baby moeilijk is vast te stellen. Bij jongens zijn er geen uiterlijke verschijnselen. De ziekte kan heel goed behandeld worden met medicijnen, die een leven lang ingenomen moeten wor den. AGS is de derde ziekte waar via een hiel prik bij pasgeborenen bloedonderzoek naar wordt gedaan. Tot nu toe wordt met de hielprik bloedonderzoek gedaan naar het voorkomen van PKU (een stofwisse lingsziekte) en CHT (een te trage wer king van de schildklier). De kans op PKU is in Nederland een op 15.000, CHT een op 3400. Het bloedonderzoek naar AGS, PKU en CHT gebeurt overigens op vrijwillige basis. De proef is beperkt tot vier provincies omdat deze provincies aangesloten zijn bij de laboratoria van RIVM in Utrecht en het IJsselandzieken- huis in Capelle aan de IJssel. Alleen deze twee instituten beschikken over de beno digde testapparatuur. met een grote winstmarge." De gemeente Oostburg is een uit gebreid actieplan begonnen voor de haven van Breskens. Zo wordt de haven verdiept en worden er extra ligplaatsen gerealiseerd. De wethouder meldde dat de ge meente in samenwerking met Rijkswaterstaat de plannen tot verbetering van het havengebied zo snel mogelijk wil uitvoeren. „En hier hoort uiteraard ook de vismijn bij. De koelcel wordt ver nieuwd, het afslaglokaal krijgt een nieuw jasje en het kantoor wordt straks een vergaderruimte. Het kantoor verhuist straks naar boven. Door deze maatregelen verbeteren we de positie van de visafslag en staan we alleen maar sterker. I Van onze verslaggever Terneuzen - Delta Nutsbedrijven heeft opnieuw een gasklant afgepikt van de Nederlandse Gasunie. Deze week is een over eenkomst getekend tussen Delta Nutsbedrijven en zetmeelfa- brikant Cerestar in Sas van Gent voor de langdurige levering van Brits hoogcalorisch gas. tie van Pnem en Mega Limburg heeft ingekocht in Engeland. Dat goedkopere Britse gas komt vol gend jaar beschikbaar via een pijpleiding van het Engelse Bac- ton naar Zeebrugge (de Intercon- nector) en van daaruit naar een afzetpunt in Zelzate. Delta heeft uit dat pakket de beschikking over 150 miljoen kuub. Met het Cerestar-contract is het Delta aandeel nagenoeg verkocht. Volgens adjunct-directeur H. de Kraa zijn er op dit moment ook besprekingen met andere groot verbruikers, waaronder Zuid- Chemie in Sas van Gent dat een jaarlijkse gasbehoefte van rond de vijftien miljoen kubieke meter heeft. Van onze verslaggever ftrneuzen - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, met locaties in Hulst, Terneuzen en Oostburg, had in 1997 driehonderd minder opnamen dan het jaar daarvoor. Het aantal verpleegdagen ver- "linderde met 4.000, waardoor ook de gemiddelde verpleeg- duur daalde. Jolgens de directie van het ziekenhuis laat de patiëntenstroom duide- hjk de effecten zien van de diverse opname-voorkomende activiteiten, staat in ziekenhuisblad Groepsnieuws te lezen. Tegenover een dalend aantal opnamen en verpleegdagen was afgelo pen jaar een verdere groei van de dagverplegingen en eerste polibe- toeken te zien. „Opmerkelijk is dat de productie aan verrichtingen en diagnostiek over de hele linie daalde, behalve het aantal operaties, «n goed teken," aldus de directie. Het ziekenhuis sluit waarschijnlijk het boekjaar af met een tekort van enkele tonnen, die uit de reserve zijn aan te zuiveren. Komend jaar staat in het teken van de verdere uitwerking van het rap port van de zogenaamde 'commissie van wijzen' met zaken als concen- tratie van chirurgische activiteiten (buiten kantoortijden) in De Hon- on de overname van oogheelkundig centrum Binkhorst in Terneu- Op eerste kerstdag werd in de Hulster basiliek het schouwspel 'kindje wiegen' opgevoerd. Het is een jarenlange gewoonte dat veel peuters en kleuters met ouderen en grootouderen dit spel bijwonen. Een vertelster zorgde voor een boeiend kerstverhaal. Hoogtepunt was het moment dat Maria en Josefmet het kindje Jezus naar vo ren kwamen en de kinderen vragen mochten stellen. foto camile schelstraete Tot entree heffen, zoals in Groningen, kwam het niet. Maar veel kerken in Zeeuws-Vlaanderen puilden uit in de kerstnacht. Een korte bloemlezing van drie kerstboodschappen. Wat drijft ons in de kerstnacht naar de kerk? Van onze verslaggever Terneuzen/Hulst/Oostburg - „En zij legde Hem in een kribbe, omdat voor hen geen plaats was in de herberg. Geen plaats in de herberg. De boodschap was duidelijk. Niemand in die dagen zat op de geboorte van Jezus te wachten. En de logische vraag is dan: Is er wel plaats voor Christus op aarde? Toen blijkbaar niet. Maar de tijden zijn veranderd. Als je ziet hoeveel er in onze dagen het kerstfeest vieren. Bomvolle kerken. Het is natuurlijk prachtig dat u er allemaal weer bent van avond. Zo zien we elkaar nog eens. Hebben wij kerst- nachtgangers het dan soms beter begrepen dan de men sen toen in Bethlehem? Zouden wij na afloop van deze dienst bij thuiskomst een dergelijke gastvrijheid kunnen opbrengen.? Wat zegt u? Je laat toch niet zomaar een wildvreemde in je huis. Het is misschien ook wel teveel gevraagd. Hoe zou er op de ze wereld ooit een plaats kunnen zijn waar deze hemelse grootheid te begrijpen is. Maar ja. Hoe kan het dan dat juist vanavond de kerken volstromen. Dat heeft toch een reden. O ja, de donkere en drukke, en soms zelfs eenzame dagen in december maken ons meer gevoelig voor de dingen die met godsdienst kerk en ge loof te maken hebben. Maar dat is niet het enige. Kerst gaat over een kind in de kribbe. We raken stuk voor stuk ontroerd door een pasgeboren baby. Kerst gaat over vre de, over dingen samen delen en vieren in de kring van gezin en familie. Dat alles maakt kerstfeest tot een bij zonder feest. En als je met hen dan in de kerstnacht ook nog een keer naar de kerk kunt, altijd doen. Het heeft wel wat om in de kerk iets van verbondenheid te ervaren met mensen die je misschien niet eens kent en straks zo weer voorbij loopt. Het is toch ook niet niks om tegen de kerst te gaan merken dat ergens diep in je iets leeft van verlangen naar licht in dat de duisternis door breekt. Iets van vrede. Iets van hoop. Dat het nu einde lijk eens goed zal komen. In je eigen familie. Het is toch ook niet niks als je eindelijk temidden van al het gejacht en gejaag iets van rust ervaart, juist in een kerk. Dat is niet niks. Nee, zelfs heel veel. Wees er toch blij mee." Uitgesproken door ds. W. de Boer in de Grote Kerk van de Hervormde Gemeente in Terneuzen). Stralen „Toen Nelson Mandela het presidentschap van Zuid- Afrika aanvaardde sprak hij de volgende woorden. Wij zijn geroepen om te stralen als kinderen. Kinderen kun nen onvervalst blij zijn. Wij volwassenen hebben dat vaak verleerd. En toch, ieder van ons herbergt dat ver mogen in zich." „Wat gaat er van ons als christenen uit? Stralen wij de vrede en de vreugde uit die ons wordt verkondigd op dit kerstfeest. Wanneer hebt u voor het laatst gestraald?. Het is goed om uzelf die vraag te stellen. Soms weet je het meteen. Maar niet altijd is vreugde of vrede er on middellijk. Vaak moet je er heen. Soms moet je ergens doorheen om tot een ervaring van vrede en vreugde te komen. Het is als met de herders in het veld. Zij werden in eerste instantie door vrees bevangen. Zij moesten door hun angst heen. Het kan inspanning vergen. Je komt er niet moeiteloos. Maar hoe bereik je haar? De Schrift toont ons de weg erheen. Het licht straalt als het juk gebroken wordt. Als we nee zeggen tegen onvrijheid. Ais we relaties die niet deugen aan de kant schuiven. Als we stoppen met bezigheden die geen voldoening schen ken. Als we het juk breken dat op onze schouders rust. Dan zal het licht stralen, dan zult u stralen. Net als Je zus." (Uitgesproken door pastoraal werker drs.H. Thö- nissen van het pastoresteam Zuidrand in de basiliek van de H. Willibrordus in Hulst.) Kraamvisite „Soms wordt mij gevraagd of ik een aardig kerstverhaal heb. Dan vertel ik het verhaal over die twee vluchtelin gen. Een man en een vrouw, van wie de vrouw bevalt in een bouwval, zonder familie. En dat de eerste kraamvi site zwervers zijn. De clou van het verhaal is dat God op deze manier gaat wonen in mensen. Maar dan wordt het al moeilijk. Vragen mensen of ik niet iets met sneeuw heb. Dan zeg ik dat ik geen andere boodschap heb dan dat God zichtbaar wordt in mensen. Waarom dan naar de kerk in de kerstnacht,?. Wij komen hier niet om te be slissen of we troepen sturen naar Afrika, hier wordt ook niet uitgemaakt dat zestig procent van de Nederlandse bevolking vindt dat Nederland vol is en dat dertig pro cent racistisch is. Daar houden we ons allemaal in de loop van het jaar mee bezig. Hier wordt de ultieme droom verteld. Dat het om liefde gaat. Dat geen enkel kind onrecht wordt aangedaan. Dat er geen zieken moe ten creperen. Hier willen we horen dat we het daar met elkaar over eens zijn. Hier komen we om elkaar op te beuren met het vermoeden dat het leven ergens toe dient. Dat we het met andere moeten delen. We vinden God in de gestalte van een kind dat schreeuwt om liefde en aandacht en die in die gedaante de tederste gevoelens in ons oproept. Ik heb niets anders in deze dagen. Alleen een kind in de kribbe." (Uitgesproken door pastoor R. Schouteten van de West- Zeeuws-Vlaamse parochie St. Eligius in de kerken van Groede, Schoondijke, en Oostburg) Van onze verslaggever Terneuzen - De voorbije kerstdagen is er op meerdere plekken in Zeeuws-Vlaande ren ingebroken of zijn pogin gen daartoe gedaan. In Aardenburg werd tijdens de kerstnacht ingebroken in een vrijstaande woning aan de Zuid poortstraat. Er is geld en siera den ontvreemd. De bewoners, die om 1.30 uur thuiskwamen waren zo ontdaan dat Slachtofferhulp is ingeroepen. Hetzelfde gebeurde in twee wo ningen aan de Landpoortstraat en Kleine Jonkvrouwstraat in IJ- zendijke. Ook in Terneuzen (de Berkelstraat), Hulst (Tabak straat) en Biervliet (Wittestraat) werd ingebroken. In de meeste gevallen zijn sieraden meegeno men. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Voor de sportvis sers op de Westerschelde is het dit jaar een topjaar. Na een af wezigheid van twintig jaar was er dit jaar weer gul, jonge kabeljauw, in de Westerschel de. Naar verwachting wordt 1998 wederom een topjaar en de gul is dan een paar kilo zwaarder. De afgelopen maanden was er een invasie van gul en hierdoor ook een invasie van sportvissers naar de Westerschelde. P. Nouse, voorzitter van de wedstrijdcom missie Zout van de Deltafedera tie en tevens sportvisser uit Hein- kenszand: „Het is twintig jaar ge leden dat er voor het laatst veel gul gevangen werd. Nu de gul te rug was, ging dat onder de vissers dan ook als een lopend vuurtje. Dag en nacht werd er op de Wes terschelde gevist." Voor de invasie van de gul zijn volgens Nouse verschillende re denen: „Het komt vooral doordat er veel voedsel, garnalen, voor de gul in de Westerschelde was. Dit komt doordat er in de Wester schelde minder op garnalen is ge vist. Daarnaast hebben de be roepsvissers in de Westerschelde minder op kabeljauw gevist en meer in de Noordzee. Van onze verslaggever Terneuzen - Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen gaat binnenkort op zoek naar een derde orthopeed. Deze specialist, waarvoor eer daags advertentie-oproepen wor den gedaan, krijgt een vaste aan stelling. Met het binnenhalen van deze derde orthopeed hoopt de zieken huisdirectie de wachtlijsten voor orthopedie snel te kunnen aan pakken, „Gekeken naar wachttij den elders in Nederland lopen we niet écht uit de pas, maar wij ver gelijken ons met België. En dan is er een duidelijk verschil," zegt directeur Patiëntenzorg G. Ra- maekers. Hij verwacht wel dat het een aantal maanden duurt voor de aan te trekken specialist écht aan de slag kan. Vari onze verslaggever Middelburg - Directeur P. Stoter van Delta Nutsbedrij ven verwacht dat de financië le aderlating voor Delta bij de fusie van de elektriciteitspro ducenten tot één grootschalig productiebedrijf (GPB) be perkt blijft. Stoter heeft de toezegging dat het jaarlijkse dividend van EPZ (voor 1998 begroot op ruim 20 miljoen gulden) voor een groot deel overeind blijft bij de vor ming van het GPB. Daarmee is voor Delta de belangrijkste be lemmering om mee te werken aan de fusie weggenomen. Stoter: „Ik denk wel dat het goed komt nu." Aanvankelijk zouden de aandeel houders de eerste vier jaar moe ten afzien van het dividend om het GPB een sterk startpositie te geven. Delta verzette zich daarte gen omdat de dividenduitkering in ruime mate bijdraagt aan de winst van het Zeeuwse nutsbe drijf. Evenals de vergoeding die Delta jaarlijks ontvangt van de SEP, de koepelorganisatie van de vier samenwerkende elektrici teitsproductiebedrijven, als tege moetkoming van de kosten van de kerncentrale in Borsele. Dat gaat om een bedrag van 11 mil joen gulden. Die zaak is inmid dels voorgelegd aan een arbitra ge-commissie. Volgens Stoter moet dat geschil echter los gezien worden van vorming van het GPB. Delta is bij de fusie betrokken als aandeelhouder van EPZ, een van de vier productiebedrijven (EZH, EPON, UNA en EPZ) die opgaan in het GPB. Delta heeft evenwel een belangrijke stem. Binnen het zuidelijke productiebedrijf is er unanimiteit vereist over deelna me. Zegt Delta of een van de an dere aandeelhouders (Pnem en Mega Limburg) nee, dan kan EPZ niet aan de fusie meedoen. Vorige week zaterdag gingen de vier regionale elektriciteitspro ducenten EPON, EPZ, EZH en UNA, in principe akkoord met de vorming van een landelijk pro ductiebedrijf. Delta Nutsbedrij ven was daarbij niet aanwezig. De afwezigheid van Delta vorm de statenlid M. Wiersma van Del ta Anders aanleiding schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten te stellen over de opstelling van Delta. Wiersma vindt dat de af wezigheid van heet nutsbedrijf blijk geeft van onderschatting van het belang van de provincie, met vijftig procent deelname de grootste aandeelhouder van Del ta. Zowel Stoter als president- commissaris gedeputeerde J. Hennekeij waren verhinderd. Volgens Hennekeij doet de afwe zigheid van Delta niets af aan de belangen van de provincie of de andere aandeelhouders. Delta Nutsbedrijven had afgelopen za terdag immers geen mandaat om ja of nee te roepen tegen de fusie. Het is al eerder afgesproken dat de besluitvorming over deelname aan het GPB nog wordt voorge legd aan de aandeelhoudersver gadering. Dat gebeurt binnen kort. Directeur Stoter verwacht dat de uitgewerkte fusievoorstellen van het GPB, waarbij ook een reactie op de andere voorwaarden van Delta gegeven zullen worden, in de loop van januari in Middel burg zullen binnenkomen.

de Stem | 1997 | | pagina 21