Joden werden opgesloten bij NSB'ers Um België politie pensi Ontheffing KNVB voor verkoop van voetbalrechten De verwijderingsbijdrage kan wegens succes worden verlaagi Grove on Verlof IRi Religieuze instellingen schenken 66 miljoen Gemeenten boos op Nuis over monumentenzorg COMMENTAAl Kop in het zand DE STEM BINNENLAND Kampcommandant: 4Ik ben geen jodenvriend en dat zullen jullie ook vlug merken' 4 Burgemeesters moeten vaker DE STEM BINNENLAND KORT Rechtbank wijst referendum Ruigoord af Kardijk nieuwe directeur Circustheater RvS verwerpt stallingsverbod Tilburg Kerstmuts aanleiding poging tot doodslag Jaar cel voor hoobgan Feyenoord Garage Amsterdam bestookt met raketten wisselen van gemeente' Eerste stapjes op weg naar mini-China DE STEM Wegens fouten i Belgen langer in ziekenhuis door foute medicamenten i i WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 /\t De opvang van joodse overlevenden in Nederland na de oorlog was gebrekkig. In de buurt van het Limburgse Vilt werden joden ondergebracht in een interneringskamp. Samen met NSB'ers en SS'ers. Historica Dienke Hondius: Vooroordelen kregen meer kans. FOTO PAUL VAN WEEL Door Caspar Cillekens JA, GEZIEN heeft hij ze wel: de joden die aankwamen bij het kamp. Maar dat ze eind juni 1945 samen met nota bene NSB'ers en SS'ers opgesloten hebben gezeten in het interne ringskamp aan de Rijksweg tus sen Berg en Vilt, nee, dat wist hij niet. J.P. (69) - 'Ik wil niet met naam en toenaam in de krant' - woon de in 1945 vlakbij het kamp. 'Voor Galg en Rad' heette het. Hij ging wel eens kijken bij het witgekalkte schoolgebouw dat ingericht was als kamp. „Soms stonden er wel zo'n honderd mensen toe te kijken hoe bewa kers de NSB'ers afranselden." Dat uit het concentratiekamp Bergen-Belsen teruggekeerde jo den ook tewerkgesteld werden bij de grindafgraving in het kamp, wist hij niet. „Nu u het zegt: dat is wel raar. Maar ja, ze waren niet kapot van de joden toen. Er waren maar weinigen die dachten: gelukkig, die lui zijn weer terug." De opvang van veel joden die uit de concentratiekampen terug keerden, was gebrekkig georga niseerd. Maar nergens was de si tuatie zo extreem als in het kamp in Vilt, stelt de Amster damse historica Dienke Hondi us. Zij publiceerde in 1990 een boek over de opvang van joden en het oplevend antisemitisme na de oorlog. Minimaal twee groepen uit Ber gen-Belsen gerepatrieerde joden werden in het kamp in Vilt on dergebracht. Beide groepen moesten tussen NSB'ers en SS'ers slapen en kregen slecht te eten. Een groep van achttien Duitse statenloze joden werd van hun spaarzame bagage be roofd. Deze groep werd volgens Hondius na protesten uit ver zetskringen naar een opvang kamp voor joden bij Vaals over gebracht. Uit onderzoek in het archief van het Maastrichtse Comité voor Is- raëlietische Belangen blijkt dat ook interventie van de Amerika nen een rol bij de transfer naar Vaals gespeeld heeft. Begin juni waren de Amerikanen al geruch ten over de slechte behandeling van joden in Vilt ter ore geko men. In een brief van 18 juli aan het Militair Gezag eisten de Amerikanen dat de situatie ver beterd zou worden. Terloops deelden zij mee dat Nederland, mocht de Britse of Amerikaanse pers lucht krijgen van de affaire in Vilt, wel eens in een kwaad daglicht zou kunnen komen te staan. Prikkeldraad Ina Rosenthal is acht jaar als ze in het concentratiekamp Ber gen-Belsen bevrijd wordt. Sa men met haar ouders en broertje wordt ze naar Nederland gere patrieerd. Bij de grens worden de Rosenthals apart gezet omdat ze als statenloos beschouwd worden. Het gezin komt in het kamp bij Vilt terecht. Voor menigeen begon na de bevrijding een langdurige zoektocht naar overlevende familieleden. „In een schoolklas stonden veld bedden en wij moesten tusen die NSB'ers en SS'ers slapen. Het was er verschrikkelijk," vertelt Ina Rosenthal. „Om het school plein heen was prikkeldraad aangebracht en wij werden ook als gevangenen behandeld. Er werd de hele dag tegen je ge schreeuwd. Ik realiseerde me heel goed dat wij bij NSB'ers en SS'ers terecht waren gekomen. Dat was voor ons heel erg, want we dachten eindelijk vrij te zijn." De joden in het kamp moeten el ke morgen om zes uur op het schoolplein op appèl verschij nen. Het schoolplein ligt aan de straatkant. De joden zijn bloot gesteld aan de spotlust van de voorbijgangers. De kampcommandant in Vilt heeft het niet zo op joden begre pen. Als de groep van achttien joodse mannen protesteert om dat een bewaker een jood gesla gen heeft, zegt de kapitein vol gens mr. I.S. de Vries, de advo caat die naderhand namens de groep schadevergoeding eist van de Nederlandse overheid: „Ik ben geen jodenvriend en dat zul len jullie trouwens ook wel vlug merken." Dat merken ze dan ook. De acht tien moeten voortaan driemaal daags op appèl verschijnen, sa men met de NSB'ers en SS'ers dwangarbeid verrichten en sa men met hen aan (straf)exerci- ties meedoen. Als de groep na protesten uit verzetskringen vrijkomt, blijkt dat een deel van hun karige bagage gestolen is. Onduidelijk is of de achttien jo den daadwerkelijk schadeloos zijn gesteld. Antisemitisme Joseph Weiss is de enige van de achttien die na terugkeer in Am sterdam zijn ervaringen op pa pier zet. Weiss vindt de behan deling in Vilt 'puur antisemitis me'. Met name de suggestie van de kampcommandant dat ze niet uit een concentratiekamp komen - ze hebben immers een 'gezond, om niet te zeggen welgedaan ui terlijk' - verbijstert Weiss. De helft van de groep herstelt net van vlektyfus. „Moet er dan een jood zonder hoofd aankomen om te laten zien dat hij echt in een concentratiekamp was?" vraagt Weiss zich vertwijfeld af. Nederland werd na de bevrij ding antisemitischer. Voor de jo den geen feestelijk welkom zoals voor de gerepatrieerde dwangar beiders, maar opmerkingen als 'Leven jullie nog?' Dienke Hon dius heeft daar wel een verkla ring voor. „Door de anti-joodse maatregelen van de Duitsers wa ren er vrijwel geen alledaagse contacten meer tussen joden en niet-joden. Dat maakte dat be staande vooroordelen meer kans kregen," zegt de Amsterdamse historica. De Maastrichtse katholieke wet houder van Sociale Zaken mr. L. Schreinemacher schrijft destijds bijvoorbeeld in het blad Veritas: „Van de eersten dag van de be vrijding af heeft de Limburgsche bevolking zich geërgerd over het feit dat het secretariaat van het Militair Gezag van de provincie Limburg is waargenomen en thans nog wordt waargenomen door een Israëliet." Bedoeld is mr. E.R. von Geldern, een advo caat uit Maastricht. Die houding leidt er volgens Hondius toe dat veel joden na te rugkeer hun mond maar houden over de gebrekkige opvang. „De joden krijgen geen extra aan dacht. Menige joodse overleven de heeft dat als onrechtvaardig beschouwd. Dat gevoel wordt nog eens versterkt als velen gro te moeite hebben of er niet in slagen om hun woningen, huis- FOTO ARCHIEF RIOD raad terug te krijgen van mensen bij wie ze het in goed vertrouwen in bewaring gaven." Holocaust Volgens Hondius gaat de discus sie die is losgebarsten naar aan leiding van de onthulling over de verkoop van sieraden en kleino den van vermoorde joden door ambtenaren van Financiën dan ook 'niet om geld, maar om de vraag of de Nederlandse rege ring en samenleving erkennen dat er toen fouten zijn gemaakt'. Het naoorlogse antisemitisme verdween volgens Hondius weer toen de omvang van de holocaust tot de massa doordrong. „Je ziet dan een rem op het antisemitis me ontstaan. Het wordt heel sterk een taboe: je kunt niet zo maar negatieve dingen over jo den zeggen." Volgens Hondius is lokaal on derzoek naar de bezettingsjaren belangrijk. „Onderzoek van kleine gemeenschappen geeft in zichten in menselijk handelen. Kijk, de grote massa was niet antisemitisch, dat was een kleine groep. De grote massa zat tussen die groep en het verzet in. Alle daagse vormen van antisemitis me, van verraad zijn veel be langrijker geweest. Den Haag (anp) - Het wordt de KNVB in het lopende seizoen nog niet verboden de uitzendrechten voor samenvattingen van het betaalde voetbal te verkopen. Met ingang van het volgend seizoen gebeurt dat wel. irifkvrii I I «0 Cl»1-'* vflil 89,9" Hulst, Zeeuws-Vlaanderen, open: (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Breda - De bijna honderd ordes en congregaties van katholieke religieuzen in Nederland hebben in 1996 tezamen meer dan 66 miljoen gulden weggegeven aan medebroeders en -zusters en hun werk in de Derde Wereld en Oost-Europa. Het gaat hier om geld uit eigen middelen. Minister Wijers van Economische Zaken heeft de KNVB tot 1 juli ontheffing gegeven van het ver bod op deze vorm van horizonta le prijsbinding, waarbij de bond als verkoopkantoor fungeert. Hij gaat daarmee in tegen het advies van een meerderheid van de Commissie voor de Economische Mededinging. Die wilde geen tij delijke ontheffing meer verlenen. De minister liet op 30 september al doorschemeren dat hij de KNVB even de tijd wilde gunnen orde op zaken te stellen. De KNVB heeft bij het ministerie van Economische Zaken (EZ) formeel bezwaar aangetekend te gen het besluit van EZ om tot 1 juli 1998 ontheffing te verlenen. De komende weken bespreken onder meer clubs en zendge machtigden de consequenties. Tot nader orde onthoudt de voet balbond zich van commentaar. Als het verbod om de voetbal rechten collectief te verkopen van kracht wordt, hoeft er overi gens geen chaos te ontstaan. De clubs kunnen een enkele organi satie laten bemiddelen bij de ver koop van hun rechten, als zij zelf maar de zeggenschap houden over de voorwaarden waaronder dat gebeurt. Die organisatie zou bijvoorbeeld de NV Eredivisie kunnen zijn. Dordrecht (anp) - Onder aanvoering van Dordrecht hebben 25 ge meenten een boze brief gestuurd naar staatssecretaris Nuis (Cultuur) over de budgetverdeling betreffende de monumentenzorg. Óp grond van het nieuwe Besluit Rijkssubsidiëring Restauratie Monumenten mogen gemeenten niet langer zelf bepalen waaraan ze hun budget be steden, klagen de gemeenten. Ze zijn nu gebonden aan vaste bedragen. De gemeenten willen een basisuitkering krijgen, aangevuld met een extra uitkering naar behoefte. De brief aan Nuis is verstuurd namens Alkmaar, Bergen op Zoom, Brielle, Delft, Dongeradeel, Dordrecht, Elburg, Énkhuizen, Gouda, Haarlem, Harlingen, Hoorn, Kampen, Leeuwarden, Leiden, Maas tricht, Margraten, Middelburg, Rotterdam, Staphorst, Vlissingen, Schouwen-Duivenland, Waterland, Zutphen en Zwolle. Dat blijkt uit het overzicht van inkomsten aan particuliere giften van de tien belangrijkste katho lieke missionaire en charitatieve instellingen, dat is gepubliceerd in het blad 'Missie in Aktie' van Missio Nederland. De organisatie die veruit de meeste giften binnenkrijgt, is Mensen in Nood. Dat verleent on der meer materiële hulp in acute noodgevallen, zoals aardbevin gen, overstromingen en hongers noden. Mensen in Nood ontving in 1996 31.918.000 gulden. Op afstand tweede - met 18.282.000 gulden - is Memisa, dat medische hulp biedt in derde wereldlanden, in het bijzonder met het opbouwen van een goede gezondheidszorg. Bilance (voor heen de Vastenaktie) komt met 14.317.000 gulden op de derde plaats. De stichting Melania heeft het in 1996 moeten stellen met het lut tele bedrag van 188.000 gulden. Melania steunt vrouwenprojec ten in de Derde Wereld. Heel be scheiden werd ook het Aposto laat voor de Oosterse Kerken (AOK) bedacht: 311.000 gulden. De inkomsten aan particuliere giften van de overige organisaties (zoals Miva en Solidaridad) vari eerden van ruim vier tot ruim acht miljoen gulden. Bij elkaar opgeteld ontvingen de tien katholieke instellingen in 1996 een bedrag van 90.378.000 gulden aan particuliere giften. VER WEG verontrust niet. Een natuurramp aan de andere zijde van a aardbol, schending der mensenrechten op 17.000 kilometer afstand' een oorlog ver bezuiden de evenaar, het leidt tot korte berichties op zijn best tot bezorgdheid bij goedwillende actiegroepen. Vandaar dat het geen verbazing wekt dat de economische crisis Zuidoost-Azië hier, na een aanvankelijk gevoel van paniek, noon» weinig indruk maakt. Het is onvoorstelbaar ver verwijderd en zei voor deskundigen is het, ondanks alle verhalen van mondiale in4 den, een zich vrijwel buiten de gezichtseinder afspelend proces De openbare betuiging van berouw van een Japanse bestuursvoorzii ter kreeg meer aandacht dan de economische ineenstorting zelf u de oprukkende economische macht Zuid-Korea volstrekt bankroet dat Maleisië, Indonesië en Singapore nauwelijks weten hoe het hooi boven water te houden en dat in Japan de ene na de andere respect bele financiële instelling op de fles gaat, is in theorie bekend, Datjj panse banken voor een totaal van bijna 500 miljard gulden dubiem leningen uit hebben staan en dat het zodoende slechts een kwesties tijd is dat de totale Japanse staatshuishouding in gevaar raakt, is eve, eens geen geheim. Desondanks melden alle specialisten, die van het Internationale Mom taire Fonds incluis, dat de Aziatische problemen hooguit een dipjez len vormen in de wereldeconomie. Met de groei zal het een beet langzamer gaan, maar zowel de Verenigde Staten als Europa beschil ken over zoveel veerkracht, dat de crisis in Azië geen structurele gei gen zal hebben. Het is verstandig om angstgevoelens te temperen. Beurzen en econo mieën reageren nogal eens emotioneel, maar het is onverstandige kop in het zand te steken. In de Verenigde Staten tonen media en autoriteiten zich wel degel bezorgd. Daar worden de mogelijke consequenties rationeel bespre ken. In Europa hullen regerings- en bankautoriteiten zich in stilzw gen. Of ze in hun afgeschermde kantoren al piekeren over maatregi len, weet niemand. Het lijkt er echter meer op dat ze angstvallig dear dere kant opkijken, in de hoop dat wat niet gezien is, niet gebeur blijkt. Haarlem - Er komt definitief geen referendum over het verdwij nen van het gebied Ruigoord in Amsterdam. De rechtbank ij Haarlem heeft een verzoek daartoe van het comité Ruigoord On gehavend gisteren afgewezen. Bewoners van Ruigoord hadden een spoedprocedure aangespan nen tegen de gemeenteraad van Amsterdam, omdat ze van mening zijn dat er een toezegging is gedaan over een referendum. Het be wonerscomité wilde een referendum om aan te tonen dat er veel verzet is tegen de plannen van Amsterdam om Ruigoord op te of feren voor de aanleg van de Afrikahaven. De gemeenteraad heelt zo'n volksraadpleging echter eerder afgewezen. Volgens de recht bank mocht de Amsterdamse raad die beslissing op grond van de wet nemen. Scheveningen - Bert Kardijk (45) wordt op 1 januari de nieuwe di recteur van het Circustheater in Scheveningen. Hij volgt Paul Kotvis op. Kardijk was acht jaar adjunct-directeur van de schouwburg en concertgebouw De Vereeniging in Nijmegen. Den Haag - De gemeente Tilburg moet een nieuw besluit nemen over het weghalen van gestalde fietsen uit het voetgangersgebied in het centrum. Dat heeft de Raad van State gisteren beslist. De fietsersbond ENFB heeft hiermee voorlopig de juridische strijd met de gemeente Tilhurg gewonnen. De gemeente heeft drie maanden de tijd om een nieuw besluit te nemen. Tot dan mogen de oude anti-fietsmaatregelen blijven be staan. Het stallingsverbod voor (brom)fietsen in het Tilburgse stadscentrum is ruim een jaar geleden ingesteld door het gemeen tebestuur. Utrecht - De politie in Utrecht heeft gisteren drie mannen aange houden in verband met een gewelddadige vechtpartij die zaterdag in de Utrechtse binnenstad plaatshad. Daarbij raakten vijf men sen gewond. De aanleiding tot de vechtpartij was volgens de poli tie een opmerking over een kerstmuts. Twee Utrechtenaren, van 19 en 25 jaar, en een 20-jarige Houte naar zijn aangehouden op verdenking van poging tot doodslag, zware mishandeling en openlijke geweldpleging. Een vierde ver dachte zit al sinds zaterdag vast. De vijf slachtoffers werden geschopt, geslagen en met een mes ge stoken. Ook sloegen de verdachten hen met een boomtak op hei hoofd. Een van de slachtoffers moet vermoedelijk een oog missen. Den Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 23-ja- rige supporter van Feyenoord veroordeeld tot een jaar cel, waar van vier maanden voorwaardelijk, wegens het afvuren van eta lichtkogel tijdens de wedstrijd Feyenoord-Ajax in De Kuip opM november vorig jaar. Ook werd de man veroordeeld wegens het gooien van twee tennis ballen vol strijkers in een auto die het weekblad Panorama voor de wedstrijd bij De Kuip had geparkeerd. Het weekblac de wagen voorzien van Ajax-vlaggetjes en de actie van tevoW doorgesproken. Amsterdam - Onbekenden hebben gisternacht twee raketten afge schoten op het autobedrijf Autostad aan de Vuurwerkerweg Amsterdam-Noord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet vooi Het gaat om zogenoemde antitank-brisantgranaat-raketten. eerste projectiel kwam tegen een betonnen paal terecht en verniel de een deel van de pui en enkele ruiten van het autobedrijf. Df tweede granaat vloog door een ruit, boorde zich 25 meter verder een kast, maar ging niet af. Over het motief van de daders heeft® politie geen idee. (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - De Commissa rissen van de Koningin en de mi nister van Binnenlandse Zaken moeten burgemeesters aanmoe digen om onderling van stoel te wisselen, ook al gaat het niet om doorstroming naar een grotere gemeente. Zo'n functieruil, die ook tijdelijk kan zijn, verdient positieve waardering. Dat staat in een rapport van de Stuurgroep Personeelsbeleid Burgemeesters, die door minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) in het leven is geroepen en waarin zowel burgemeesters als Com missarissen van de Koningin zit ting hebben. Werkgroepen gaan de aanbevelingen van de stuur groep uitwerken en komen in het voorjaar met meer concrete ideeën. Zoetermeer (anp) - Als alles meezit, hoeft de Nederlander over een paar jaar niet meer op het vliegtuig te stappen om de Chinese muur of de Verboden Stad te be zoeken. Dat kan dan gewoon met fiets, auto of trein. De eerste stapjes op weg naar Sweet Lake China, een mini-China binnen de Zoetermeerse gemeentegren zen, zijn gezet. Kern van het 40 hectare grote themapark is een verzameling historische gebouwen op verkleinde schaal in een Chinees landschap. Verder moet er ook een openluchttheater ko men en een Chinese straat met winkels en res taurants. Een Chinese kliniek voor acupunctuur en ho meopathie en cursusruimten voor caligrafie en schilderen ontbreken in de1 eerste plannen ook niet. De initiatiefnemer, de Chinese overheid, ver wacht jaarlijks minimaal één miljoen bezoe kers. De plannenmakers mikken niet alleen op Nederlanders, maar ook op Belgen, Duit sers en Engelsen. Een enthousiaste gemeenteraad stemde on langs in met een voorbereidingsbesluit, waar door het stadsbestuur Sweet Lake China kan inpassen in de bestemmingsplannen voor het gebied langs de A12 (Zoetermeer-Den Haag). Of het park er dan ook daadwerkelijk komt, is nog niet zeker. Daarover moeten gemeente raad en Provinciale Staten nog vergaderen. Volgens de huidige plannen kost het park de gemeente zo goed als niets. De Chinese over heid betaalt de ruim 140 miljoen gulden voor de aanleg. De gemeente Zoetermeer moet de grond geschikt maken en wegen aanleggen. Ook wordt bekeken of een NS-station 'Sweet Lake China' tot de mogelijkheden behoort. Madurodam, dat dit jaar na een ingrijpende renovatie meer dan één miljoen bezoekers trok, ziet het nieuwe pretpark niet als een be dreiging. Voorlichtster M. Wilms vindt de verwachte bezoekersaantallen niet erg realis tisch. „In Madurodam zie je dingen die je herkent. China is natuurlijk de grote onbekende. Het is nog maar de vraag of dat inderdaad zoveel bezoekers trekt. Ook kan ik me niet voorstel len dat het de gemeente niets gaat kosten. Als er zoveel wordt geïnvesteerd, geloof ik niet dat de gemeente niets terug hoeft te doen." Zoetermeer is dat in geen geval van plan. Wethouder H. Oosterdorp-Van Leussen (Eco nomische Zaken) houdt al de hele wervings- procedure vol dat voor haar wel duidelijk is dat de gemeente er geen cent in zal steken. Bij de laatste grote toeristische trekpleister in Zoetermeer, de Floriade (1992), ontstond een tekort van elf miljoen gulden. De financiële gevolgen van dat evenement werden pas dit jaar helemaal opgelost. Op 1 januari a.s. wordt de ver wijderingsbijdrage op nieuwe auto's verlaagd van f 250,- naar f 150,- incl. BTW. Deze verwij deringsbijdrage werd in 1995 ingesteld om oude auto's milieuverantwoord te kunnen verwerken. In de eerste drie jaar zijn al ruim 585.000 auto's gerecycled. Inmiddels komt ca. 90% van de auto wrakken bij een van de 277 door Auto Recycling 50 Nederland erkende en g' troleerde bedrijven terecht. N gedemonteerde materialen f® den gescheiden verzameld hergebruikt of gerecycled, gebeurt steeds effectiever efficiënter. Daarom kan voor auto's die vanaf 1 januari 1998 te naam gesteld, de verwijderingsbijdrage met gulden omlaag naar f 150,-. We zijn op de goede weg! Auto Recycling Nederland B.V. is een onderneming van BOVAG, FOCWA, RAI en STIBA Auto Recycling Nederland B.V., Postbus 74710, 1070 BS Amsterdam Belgrado (dpa/ap) - De Organ! „n0r Veiligheid en Samenwerkr Europa (OVSE) heeft geconsta dat er zich grove onregelmatigh hebben voorgedaan bij de Servi presidentsverkiezingen van af f "i"VX7V, nvnnmor-C T7QT) /4 oen zondag. Waarnemers van d Lisatie maakten dat gisteroch in Belgrado bekend. Desondanks is Milan Milutinovic bondgenoot van Servie's sterke ma bodan Milosevic, gisteren als pres beëdigd. Brussel (anp) - De Belgische j plannen om een aantal topfunct politie vervroegd te pensioners Daarmee zou De Clerck verlost worden van de omstreden com missaris-generaal De Vroom en enkele moeilijk te sanctioneren hoofdcommissarissen. Zij zou den allen fouten hebben ge maakt in of slechte leiding heb ben gegeven aan het onderzoek naar verdwenen kinderen. In totaal wil De Clerck 120 le den van de gerechtelijke politie, die rechtstreeks onder het mi nisterie van Justitie valt, met vervroegd pensioen sturen. Eer der onthief de bewindsman De Van onze correspondent Gent - Jaarlijks liggen tachtig duizend Belgen vier dagen langer in het ziekenhuis dan strikt noodzakelijk zou zijn geweest, vanwege fouten bij de medicijn verstrekking. De kosten hiervan worden geschat op ruim honderd miljoen gulden. Tot deze conclusie komen des kundigen van de Gentse universi teit na een onderzoek naar medi cijntoediening in zes Oost- Vlaamse ziekenhuizen, inclusief het Gentse Universiteitszieken huis. Veel fouten ontstaan door ver keerd begrepen mondelinge of te lefonische overdrachten, reken fouten bij het vaststellen van do seringen en onjuistheden bij het overschrijven van recepten. De voortdurende verkeerde toe diening wordt geweten aan een slechte interne foutenregistratie. Invoering van goede computer systemen en het toekennen van meer bevoegdheden aan zieken huisapothekers kunnen volgens de onderzoekers het aantal fou ten duchtig terugdringen. Door Bob van Huët Londen - De Britse regering teren meer dan 160 terroris huis gestuurd voor een verlen verlof. Onder de veroordeeld enige beruchte IRA-leden en kopstukken van de loyalisti: reurgroepen UDA en UFF. Conservatieve politici reageerde met name het verlof van IRA-m; Magee, de zogeheten 'Brighton B 1984 organiseerde hij de aansl Conservatieve partijcongres in Engelse badplaats waarbij premi ret Thatcher maar net ontsnap dood. Vijf mensen kwamen on bom ontplofte in het Grand Hote telkamer boven die van de toenn wier. Onder de slachtoffers was huislid Sir Anthony Berry. Deri raakten gewond waarvan een aa gehandicapt zou blijven. Het was de eerste keer dat de i acht keer levenslang veroordeeld aanmerking kwam voor het t: kerstverlof. In een poging het brt initiatief van premier Blair te werden hiervoor dit jaar vijftig extra geselecteerd. Ze mogen tie: hun familie verblijven, drie d< dan voorheen. De prominente Tory Sir Donali wiens vrouw Muriel omkwam 1 slag op het Grand Hotel was bitt over het verzoenende gebaar v; Elair. „Hij (Magee.BvH) krijgt di eid Kerstmis bij zijn gezin te v vrouw heeft die kans niet gekrej Maclean. Ook schaduwmini oord-Ierse Zaken Andrew Mac net verlof voor Magee af. „Het lerhjke fout, met name in de oj genen die slachtoffer zijn gewet rorisme".

de Stem | 1997 | | pagina 4