iids stopt ontwikkeling Afrika AID. Nyumbani: 'Thuis' Keniaanse aids-weesjes 'Wat doen we werkelijk om fenomeen kindsoldaat uit te bannen?' Simpel machientje is zegen dorpen Afrika mtMi schatten aantal Afrikanen besmet met hiv-virus op veertien miljoen LA IgSTEM EXTRA Aj Lj IEMBER 1997 Qd i i i i WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 Ljeroen Corduwener T jjaag - Ze hebben les in i gewoon klaslokaal met Iechte leraar voor het bord. eten krijgen ze onder t golfplaten dak, regen of Slapen doen ze op ge- ifurtle schuimrubberma- Iscn in een donker spelonk. Jer niet wordt geleerd, «idt er gewerkt op het nabu- akkerland. Zweten en a tot de avond valt. 1 dagritme voor de Rwandese [soldaten is hard, maar recht- vaardig. Althans, in de opinie van de VN-organisatie Unicef. Zij liep te hoop tegen de mensonte rende situatie waarin gevangen gezette kinderen verkeerden. Dicht opeengepakt in stallen en schuren, die voor de gelegenheid door de Rwandese autoriteiten waren omgebouwd tot gevange nissen, cachots genoemd. Unicef wist hen vrij te praten. Vrij is niet het juiste woord. De kinderen, vaak niet ouder dan twaalf, dertien jaar, hadden moorden op hun geweten, hadden meegevochten in de burgeroorlog van 1994 en de weerzinwekkende genocide die eraan vooraf ging. Dus ze verdienden straf, zei de Rwandese regering. Nu verblij ven de kindsoldaten van Rwanda in het 'heropvoedingskamp Gite- ga'. „We weten het probleem nu lang zamerhand wel en iedereen is te gen het gebruik van kindsolda ten," riep iemand uit het publiek onlangs tijdens een conferentie in Den Haag over kindsoldaten. „De vraag is: wat doen we er eigenlijk werkelijk tegen?" Het inzetten van minderjarigen in oorlogen is al verboden sinds de Verenigde Naties dat in de conventie van de Rechten van de Mens in 1949 vastlegde (artikel 38, om precies te zijn). Het heeft niet mogen baten. Wambui Njunguna, regionaal coördinator voor kinderen in ge wapende conflicten in Afrika las tijdens die conferentie de zaal de les: „Naarmate er meer bekend wordt over kindsoldaten, is het probleem alleen maar toegeno men." In oorlogen in Angola, Sri-Lan- ka, Rwanda, Mozambique, Libe ria, Sierra-Leone, maar ook dich terbij huis in Bosnië vochten en vechten naar schatting 200.000 kinderen mee in de strijd. Aan de kant van de regering, maar vaak ook aan de zijde van de rebellen. Zijn regeringen misschien nog aan te spreken op het verwerpe lijke gedrag van het inzetten van kinderen als kanonnenvlees, voor guerrilla's geldt dat minder of zelfs helemaal niet. „Aan welke conventie zouden zij zich moeten houden?" vroeg Eylah Kadjar- Hamouda van Terre des Hommes retorisch. Dat er afspraken moeten komen, dat ze moeten worden nageleefd, dat er monitoring moet zijn en dat kinderen het recht hebben om op te groeien als kind in plaats van als 'Rambo', daarover is ie dereen het eens. En misschien ook over de onmacht om daar vanuit een conferentiezaal iets aan te doen. Hoewel, is het probleem van kindsoldaten wel zo ver weg De Nederlandse regering is één van de weinige die de aangescherpte Conventie van de Rechten van het Kind weigert te onderteke nen. Nederland is het niet eens met het verhogen van de leeftijds grens van vijftien naar achttien jaar, omdat dat haaks zou staan op het wettelijk recht in Neder land om vanaf het zestiende jaar te gaan werken. En wet of geen wet, het waren Nederlandse miliairen die in VN- verband in Angola seksueel mis bruik maakten van minderjarige Angolese meisjes. Ook seksueel wangedrag (verkrachting, prosti tutie) valt onder het genoemde verdrag van de Rechten van het Kind. Omdat kinderen, vrijwillig of niet, in een positie worden ge dwongen, die niets met hun kind zijn heeft te maken. Vargames' (Nederland 3, FOTO JAN VAN DEN BERG k zijn grappen en grollen Ij dat doen waar hij zijn lerworven heeft: eenone- In ook echt de allerlaat- i vrouw Rietje en een le- hebben hun sporen ach- lede Kerstdag een inter- Ite meester (81), waarbij sprake meer is van een bus zet Hermans de pro- or schut, bijvoorbeeld I achter elkaar te zeggen Jichtig is en dingen soms iMaar verder ben ik nog I cameraman valt van het tden muzikaal opgeluis- 1 liedjes van zijn onlangs hg van het leven, geïllus- Eerijen van Toon. Het in- Instelling zijn in handen f uur) boeven Harry en Marv net naar smokkel van pens. 23.15-00.35) ench Connection Amen- speelfilm uit 1971. Regie: Friedkin. Hoofdrollen: ackman en Roy Scheider. De agenten Jimmy Doy- uddy Rosso komen op het an heroïnesmokkel, hnd 2, 23.20-01.00) in December Engelse m uit 1995. Regie: Mark Hoofdrollen: Joss Ack- Jean Simmons. Tijdens st wordt de bejaarde Ge- rmody gedumpt in een te- wijl de rest van de familie ;ersportvakantie gaat. and 1,00.02-01.36) Amerikaanse speelfilm 9. Regie: Robert Altman, ollen: Donald Suther- lliott Gould en Tom Sker- assieke oorlogssatire. In bile Army Surgical Hos- Korea bieden de leger- Hawkeye, Trapper en Du- llende het hoofd met veel and 2,02.30-04.20) O 5 uur tón 18.00,22.00 en 23.55 Niei* NOT: 6.50 Pyjamapret. NOS: 7.05 N® TROS: 7.20 De tijd van je Ie* I O/RNW: 8.08 Wereldnet. NCRV: prek. 9.50 Plein publiek. L 11.35 Rondom het woord. U® ..12.50 De bijbel. 13.08 Radio 5®®' e: dokument op 5.14.02 Schuimen ilpen en olijven. NPS: 17.05 Radio h SO GroenLinks. NMO: 18.08 Ara»» nma (actualiteiten/religie). 18.48 Tu nma (actualiteiten). NPS: 19.00 Nie^ aliteiten in het Turks. 19.45 Nieuvvser eiten in het Marokkaans en Bert*» ieuws en actualiteiten in het O* 10 Sin ke ng kai yam. 21.30 lyi hal ayen rasja (Er is hoop). VPRO: U avonden met om ca. 22.04 Gesp'0 ca. 22.45 De jazz van Pete Fellema 0 Atelierbezoek; ca. 23.45 Een Mort Rosenblum (ap) [iputo - Een droog zinne- jn een rapport van de jeldbank stelt de levens- ffachting voor Zimbab- in 2010 op 57 jaar 'zon den 30 jaar 'met'. De va- ibele is aids. veel andere Afrikaanse landen zuiden van de Sahara zal aids levensverwachting met zeker ijaar drukken. :t virus steekt de grenzen over iet vooruitzicht is angstaanja- zegt Roberto Chavez, ar en dag vertegenwoor- trvan de Wereldbank in Zim- ises buurland Mozambique, etkan het belangrijkste obsta- worden voor ontwikkeling." Igens cijfers van de Verenigde ties zijn er 783.700 Afrikanen aids gestorven sinds de ziek- de jaren tachtig de kop op- li. In 1996 zijn 1,9 miljoen vol- n met het aidsvirus be et geraakt, net zoveel als in de rest van de wereld samen, vendien vallen in Afrika rela- veel leden van de ontwikkel- eiite aan de ziekte ten prooi - ;e ambtenaren, technici, mili- i officieren, zakenlieden en dere personen die bij het idsbestuur moeilijk gemist worden. Is een kwetsbaar land als Mo- itbique zich niet agressief te- tastelt tegen aids en het uit de id laat lopen, kan de on|wik- fag 200 jaar achteruit worden iet", waarschuwt Chavez. zijn moeilijk te ma- it er lang niet overal iigdelijk wordt gerapporteerd iden het probleem rdoezelen, maar Gareth Jones nUNAIDS in Genève schat dat miljoen Afrikanen met hiv zijn smet, dan wel aids hebben, epidemie verschilt sterk van 1 tot land. De helft van het rial slachtoffers is gevallen in Na, dat in het begin het aarst werd getroffen. Intensie- Weeskinderen die met het hiv-virus zijn besmet op Wereld-aidsdag tijdens een mars door de sloppenwijken van Nairobi, de hoofdstad van Kenia. Elke dag worden in Afrika naar schatting vierduizend mensen besmet. foto reuter ve voorlichtingscampagnes heb ben het aantal gevallen in Ugan da sterk omlaag gebracht, maar dat is dan ook ongeveer het enige goede nieuws. „Overal elders is er nauwelijks enige vooruitgang ge boekt", zegt Jones. „Sommige leiders ontkennen het probleem. Veel mannen weigeren condooms te gebruiken, of kunnen ze niet krijgen. Op dit moment hoopt ie dereen op een vaccin." Midden- en zuidelijk Afrika, van Kenia tot Zimbabwe, zijn er het slechtst aan toe. Botswana, dat aanvankelijk de dans ontsprong, 'is er verschrikkelijk aan toe', zegt Jones. In Zuid-Afrika en Mozambique is de situatie nu nog redelijk gunstig, maar dat kan snel veranderen. In West-Afrika heeft Ivoorkust de grootste stijging van aidsge- vallen meegemaakt. In het nabij gelegen Senegal hebben de auto riteiten en vrijwilligers snel een voorlichtingscampagne op poten gezet en komen er veel minder gevallen voor. Michel Lavollay, een Franse VN- deskundige op het gebied van aids in Afrika, vreest dat de bui tenwereld, maar ook de Afrika nen zelf, hun waakzaamheid la ten verslappen. „De mensen pra ten er niet meer over", zegt hij. „Maar de epidemie gaat niet weg en wordt op veel plaatsen erger. De eerste voorspellingen komen uit. We hebben een echte ramp." Door Mort Rosenblum (ap) Mopti - Hoewel de berichten in de Westerse pers anders doen vermoeden, gaat het met een groot deel van de Afrika nen tegenwoordig toch beter dan een aantal jaren geleden. Zo zijn er weliswaar nog zeven miljoen ontheemden in Afrika, maar dat is nog geen 1 procent van de bevolking. De afgelopen twee jaar is het aantal ont heemden bovendien met een kwart afgenomen en hun aan tal blijft dalen. De vooruitgang in Afrika moet vooral gezocht worden in het kleine. Doelgerichte projecten in dorpen werpen hun hier en daar wel degelijk vruchten af. Op het eerste gezicht lijkt het Multifunctionele Platform, met zijn riemen, wielen en zuigers, nog het meest op een buitenis sig kunstwerk. Maar in Afri kaanse dorpen doet hij kenne lijk wonderen. Het platform, deze week be zichtigd in Mali, bestaat uit twee parallel lopende banden met een dieselmotor in het midden. Door middel van V- snaren, katrollen en koppelin gen kan de motor op verschil lende apparaten worden aan gesloten en zo voor de meest uiteenlopende dingen worden gebruikt: rijst pellen, graan malen, water pompen, elektri citeit opwekken, olie persen, hout zagen, accu's opladen, ge reedschap laten draaien. Het 8pk motortje van Indiase ma kelij kan desnoods lopen op no ten van de Pourghere, een Mexicaanse plant die al heel lang in Afrika groeit. Maar wat bijna nog belangrij ker is volgens de Zwitserse uit vinder, veteraan-ontwikke lingswerker Roman Imboden: het Multifunctionele Platform kan een dorp opstuwen in de vaart der volkeren, zijn econo mische en sociale structuur veranderen. Het platform wordt door vrou wen beheerd en bediend. Zij le ren lezen en eenvoudige reken sommen maken en zij zorgen voor terugbetaling van de le ning. Mannen kopen de elektri citeit van hen en verdelen die over de erven van het dorp. „Vrouwen hebben ineens een plaats en mannen leren hen als gelijken te behandelen", zegt Imboden, terwijl achter hem het onophoudelijke pok-pok van een platform uit het nabij gelegen Kotaka klinkt. „Als je aardig tegen je vrouw bent heb je licht. Maar eerst malen zij hun graan." Imboden, een beer van een man met een bulderende lach, drijft zijn project in Mopti, Mali, met geld van de Organisatie voor Industriële Ontwikkeling en het Ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties en van individuele regeringen. Hij de monstreert het gebruik van de machine in dorpen en helpt geïnteresseerde coöperaties om een door de overheid gegaran deerde lening te krijgen. Zijn staf helpt met technisch advies en onderhoud. Het platform is niet gratis, be nadrukt Imboden. Dorpelingen moeten het echt willen hebben en hard werken om de investe ring eruit te halen. Na enkele jaren genereert het apparaat nieuw inkomen en kan een dorp er verbeteringen van ver wachten. Net als anderen die simpele technologie paren aan managementsystemen die in druisen tegen de traditionele hulpverlening moet Imboden veel moeite doen om de geldge vers te overtuigen van zijn ge lijk. Maar hij is er vast van overtuigd. „Op dorpsniveau hoef je helemaal niet te deregu leren omdat alles al gederegu leerd is. „De gebruikers nemen alle beslissingen. Als we ge noeg van deze dingen aan de gang krijgen nemen de mensen vanzelf onze functie over." „Dit is een idee, geen oplos sing", zegt hij. „Maar het maakt deel uit van een web van mini-oplossinkjes die je van veraf soms niet kunt zien. Zo'n web heeft Afrika nu nodig." h~ ■np teneerdrukkend verhaal van Heere ILeks™3 wees^n^eren waarschuwen tijdens een demonstratieve ieve mars voor het gevaar van onvei- foto reuter Door Karin Davies (ap) Nairobi - Pasgeboren en on der de aarde kwam Joseph Angelo in het tehuis voor ser opositieve kinderen aan. Zijn moeder, alleenstaand en ster vend aan aids, had hem le vend begraven omdat zij dacht dat haar zoontje zou overlijden. Een politieman redde Joseph en bracht hem naar Nyumbani, 'thuis' in het Swahili, waar al 49 andere kinderen verbleven. Drie maanden later zuigt Joseph gulzig zijn flesje leeg en lacht hij wanneer hij gekieteld wordt. Joseph is maar een van de 7,8 miljoen kinderen in het Afrika ten zuiden van de Sahara wier vader en moeder aan aids zijn overleden, aldus cijfers die de Verenigde Naties ter gelegen heid van Wereldaidsdag heeft gepubliceerd. De meeste kinde ren hebben de ziekte voor of tij dens de geboorte geërfd van hun moeder. Dit jaar ging het in Afrika om zeker 530.000 kinderen - 90 procent van het totaal in de we reld. Dikwijls worden de kinderen aan hun lot overgelaten. Maar in Kenia kon dr. Angelo D'Agosti- no, een jezuiet en chirurg uit Providence in de Amerikaanse staat Rhode Island, kon het niet langer aanzien dat de kinderen moederziel alleen in de smerige straten van Nairobi of in een ar moedig overheidsziekenhuis moesten sterven en stichtte in 1992 Nyumbani. Daar worden de kinderen onthaald op het bes te voedsel en de beste medische, psychiatrische en geestelijke zorg en vooral liefde. De 50 bewoners (tussen de 0 en 15 jaar) wonen in groepen in kleine huizen, verzorgd door in wonende pleegmoeders. De wanden zijn vrolijk versierd met handgemaakte kleden. De oude re kinderen slapen in stapelbed den, de baby's in wiegjes. Overdag spelen de kinderen ver stoppertje tussen de hemden en broeken die aan waslijnen te drogen hangen, ze crossen op fietsen door de blubberige tuin en gaan naar school. Door de goede verzorging zijn de kinderen redelijk gezond, on danks hun broze afweersysteem. Een droge hoest hebben ze bijna allemaal en sommige kinderen hebben huidproblemen - open zweren of ontsierende wratten. Als ze ouder worden beginnen ze te vragen wat hiv-positief bete kent, zegt zuster Mary Owen. Ze herinnert zich een jongen van 12 wiens vriendje aan aids was gestorven. Beseffend dat hij de ziekte ook onder de leden had, vroeg hij of hij ook zou sterven. „Ik heb hem naar waarheid ge antwoord - dat hij een zeer ern stige ziekte had en dat zijn leven misschien beperkt was, maar dat niemand kon zeggen hoe kort." Protus Lumiti, directeur van het huis, zegt dat hij heeft geleerd zijn verdriet in toom te houden. „De kinderen kijken naar mij. Als ik sterk ben, zullen zij ook sterk zijn. Maar als ik loop te tobben, gaan zij dat ook doen." Achter het gemetselde schoolge bouw en de moestuin vol spina zie en wortelen ligt een begraaf plaats. Die groeit. Zes kleine kruizen markeren de graven. Het jongste kind, een meisje, heeft maar tien maanden ge leefd. Het oudste, een jongen, overleed een paar maanden na dat hij tien was geworden. Uitvaartdiensten worden gehou den in een oude schuur. „Wij ne men hier afscheid. De kinderen zijn verdrietig, maar ze begrij pen dat hun vriendje bij Jezus gelukkig zal zijn, en niet meer ziek", zegt D'Agostino. Aids-weeskinderen in een school in Nairobi foto reuter

de Stem | 1997 | | pagina 29