:k Bezorging kerstpost vertraagd 6\ Nederlanders tanken twee keer zo veel over de grens foW Vrijgelaten verdachte gaf Meindert Tjoelker wellicht fatale schop Olifantje geboren Kinderbescherming geeft fouten toe in zaak pleegkind Jordy heel kaarten te laat gepost Eerste gipsvlucht van dit wintersportseizoen Mad Saturday en Mad Monday leren 1ag uur I i tijdens uw vakantie? Bel naar de afdéfe^ i Lezerscontact 076-531231 DB STEM ^°DELB0^ (MÊlb Cursus ontvoeren op zijn Baskisch Producent haalt konijn uit schappen Romme zeker van deelname aan spelen België stelt voorwaarden aan aankoop vissersschepen /Zaterdag 27 en maandag 29 december/ te gekke aanbiedingen bij Foxy Fashion's Vrouw ligt zes maanden dood in huis Lastpost Ld kerk often vering l/larlies fe, ariies en In u een B98 kstraat 23 jSluis 1461933 iesloten 1, Nieuwvliet f9 <k f72036 3ing en Jijf. 585111 |!7e JAARGANG i) wilt de krant bij de buren laten bezorgeiH^p 8 "71 0311 "000218" I I I I I WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 4 KATERNEN DeBinnenkrant ginnenland j Buitenland Beurs Economie I Sport Zeeland Gids IjV-programma's D2/3/4 Kerstbijlage El t/m E7 A2 A3/A4 A5 A6 A7 81/ B2 C1 t/m C5 D1 Springruiter Van de Plasse is op weg j naar de top i Kerstpakket voor minima in Oostburg PAGINA Platanen gerooid in opdracht PAGINA Linda de Mol wil meer zijn dan 't leuke buurmeisje PAGINA 't Houvast Omdat vaste waarden onder vuur lig gen van de aanstormende generatie marktdenkers, gaan steeds meer men sen op zoek naar een nieuw houvast in hun leven. De kerstbijlage staat zes pa gina's lang in het teken van die zoek tocht naar geloof, hoop en liefde. DEEL Win 250 piek met de kerstpuzzel PAGINA (i) 3 I «ZEkf LT/u S* Sombere kerst Vandaag en eerste kerstdag veel bewolking en geregeld lichte neerslag. Tweede kerstdag wisselend bewolkt en nog een enkele bui. Veel wind. lïanonze verslaggever |Den Haag - „We zijn er klaar voor." PTT Post wil deze slogan, I waarmee het begin deze maand reclame maakte, niet meer ho lten. De nationale bezorgdienst heeft momenteel de grootste Iprablemen met de verwerking van de kerstpost. De bezorging loopt al dagen ach- Honderdduizenden mensen Izuilen hun kerstgroet pas tegen lie jaarwisseling ontvangen. |PTT Post bevestigt momenteel een enorm capaciteitspro bleem te zitten. In sommige plaatsen worden zelfs taxi's inge- zet om de postbussen te legen. I Het postbedrijf heeft duizend man extra ingezet om de kerst- te verwerken. De part-ti- Imers zijn tijdelijk full-timers ge- I worden. Overwerken is het devies voor de vaste krachten met een Irolledigebaan. I Minstens veertig miljoen brieven i kaarten moeten ze dagelijks [verwerken. Een verdubbeling I van de gangbare hoeveelheid in J minder hectische perioden. I De introductie van de goedkope J 'decemberzegel' (55 in plaats van I iO cent) in 1987 zorgde voor een sterke stijging van het aantal ver en kaarten. Sinds 1991 ligt I liet aantal op zo'n 200 miljoen I stuks per jaar. Per Nederlands gezin komt dat neer op zo'n der- tig kerstkaarten. PTT Post voelt niets voor investe- J ringen in een vergroting van de capaciteit van de sorteermachi- nes voor de verwerking van de kerstpost. Eenvoudigweg omdat deze apparaten in de andere maanden van het jaar onvoldoen de gebruikt worden. Het bedrijf voelt meer voor 'op tijd en gespreid' aanbieden van kerstpost. In voorgaande jaren hebben bezorgproblemen zich volgens het postbedrijf vrijwel niet voorgedaan. „We hebben in vergelijking met voorgaande jaren met een enorme piekbelasting te maken, omdat de kerstpost voor ons veel te laat op gang is gekomen. Veel mensen hebben tot het afgelopen week einde gewacht met het schrijven van kerstkaarten. Als de kftarten op zondag zijn verstuurd, dan ko men ze waarschijnlijk nog voor Kerstmis aan." „Dat lukt zeker niet, wanneer de brieven en kaarten op maandag of later zijn verzonden. Deze post komt tussen Kerstmis en nieuw jaarsdag aan. Het is niet anders, maar er is een schrale troost, on der de 'kerstpost' vallen ook veel oud- en nieuwkaarten," zegt een woordvoerster van PTT Post. VERVOLG OP BINNENLAND - A3: PTT voelt zich niet verantwoordelijk San Sebastian (rtr/dpa) - Een school in Spaans Baskenland heeft een wat merkwaardig onderdeel op het lesprogram ma staan: ontvoering in je moerstaal. Bij wijze van oefe ning in de oude Baskische taal Euskera, leren de kinderen in de stad San Sebastian hoe ze ontvoeringen moeten voorbe reiden en uitvoeren. „Om een persoon te ontvoe ren, is het nodig om precies alle gedragingen te kennen: wanneer hij komt en weggaat, wanneer hij eet, waar hij van uur tot uur is en waar hij iede re dag naartoe gaat," luidt één van de aanbevelingen in de taalcursus. Het lespakket beschrijft vervolgens tot in detail de ontvoering van ene 'Manoio', een veel voorko mende Spaanse naam. Aan het eind van de cursus moeten de studenten in het Euskera aangeven hoe ze zelf de zaak zouden aanpakken. Volgens deskundigen zijn de studie voorbeelden geënt op ontvoe ringen die recent door de Bas kische afscheidingsbeweging ETA zijn gepleegd. straat kunnen lopen zonder dat ze het gevoel krijgen dat iedere scheve blik tot een pak slaag kan leiden." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ten onze verslaggever Leeuwarden - Justitie is er niet in geslaagd om de hoofdverant woordelijke voor de dood van Meindert Tjoelker aan te wijzen. a getuigen-deskundigen ver- I Maarden gisteren dat de fatale I schop tegen de slaap van Tjoelker I Mgelijk afkomstig is van een 18- jahge jongen, die al op 30 sep tember werd vrijgelaten. De af druk die in de hals van Tjoelker is gevonden, komt overeen met diens Nike-sportschoenen. Alle getuigen hebben echter verklaard dat de jongen niet aan de vecht partij deelnam. Beden voor justi tie hem vrij te laten. I Tegen de twee voornaamste ver dachten werd gisteren voor de rechtbank in Leeuwarden drie jaar celstraf geëist wegens open- ujke geweldpleging. Wontwaardiging Getuigen die de dodelijke vecht partij in de nacht van 12 op 13 September hebben gezien, spre ien elkaar tegen over de vraag We de 30-jarige Tjoelker uitein delijk de fatale schoppen uitdeel de Justitie kon daardoor maxi maal 4,5 jaar gevangenisstraf ei- sen tegen de verdachten, twee mannen van 25 en 27 uit Leeuwarden en Stiens. bezien het rimpelloze verleden 'an dik verdachten koos officier justitie mr. J. Severs voor een eis van drie jaar. Een derde erdachte, die een vriend van joeiker op zijn gezicht sloeg, rde zes maanden tegen zich eisen. Tie dood van Tjoelker leidde in eptember tot ëen 'golf Van ver- dntwaardiging in het hele land. j' samenleving is dit soort zin- es geweld moe," sprak Severs. ®sen willen gewóón .over Van onze Haagse redactie Den Haag - Sinds de accijns verhoging van 1 juli tanken Nederlanders in Duitsland en België het dubbele aantal li ters brandstof. Dat is circa 170 miljoen liter meer dan voor de prijsstijging. Dit blijkt uit een rapportage van het Nederlands Economisch In stituut (NEI). In een brief aan de Tweede Ka mer stelt minister Zalm (Finan ciën) vast dat dat 'weglek-effect' overeenkomt met de schattingen die experts ruim voor de accijns verhoging maakten. Bovag- woordvoerder Boon bevestigt dat. „Ik stel vast dat de voorspellin gen juist zijn geweest en dat op basis daarvan dus eigenlijk een schandalig politiek besluit is ge nomen." De opstellers van het NEI-rap- port hebben berekend dat Ne derlanders in Duitsland per jaar 245 miljoen liter benzine tanken, ruim het dubbele van voor de ac cijnsverhoging. De hoeveelheid liters 'Duitse' diesel blijven waarschijnlijk ongewijzigd: tien miljoen liter. Het aantal door Nederlanders getankte liters 'Belgische' benzi ne is gestegen van 40 naar 80 miljoen liter. Het aantal dieselli ters nam toe van vijf naar tien miljoen. Het beeld aan de zuidgrens ver schilt in belangrijke mate met dat aan de oostgrens. Dit komt doordat Duitsland en België ver schillende brandstofprijzen han teren. Door de toename van het tanken over de grens gaan eveneens de neveninkomsten van grens- pomphouders (producten uit de shop) en de omzetten van omlig gende detaillisten fors achteruit. Bovag-woordvoerder Boon: „In de branche zijn daardoor al vele ontslagen gevallen. Pomphou ders werken veel met tijdelijke krachten. Hun contracten zijn in veel gevallen niet verlengd. Die cijfers zie je niet terug in de sta tistieken, maar die moeten we wel scharen onder het verlies van arbeidsplaatsen." Het NEI heeft berekeningen ge maakt over de gevolgen voor de werkgelegenheid. Bij Neder landse pompstations in de grens regio's dreigen tweehonderdvijf tig banen te verdwijnen. Aan de grens met Duitsland gaat het om honderdnegentig arbeidsplaat sen, langs die met België om zes tig. Daarnaast staan nog eens driehonderdtachtig banen in de detailhandel onder druk, want de benzine-toerist doet ook an dere boodschappen over de grens. Prijsverschil De accijns op benzine ging in ju li met 13 cent per liter omhoog; die op diesel met 6 cent. Het prijsverschil tussen Nederland en België en Duitsland blijkt sindsdien in de praktijk lager uit te vallen, omdat de buitenlandse pomphouders hun winstmarges hebben verhoogd. Bovendien is ook de benzine-accijns in België gestegen. Voor Nederlandse ben zinestations langs de grens met Duitsland geldt inmiddels een compensatieregeling. Die is er niet aan de Belgische grens. Het NEI heeft ook een enquête gehouden onder automobilisten uit de grensstreek. Het aantal dat nu regelmatig zegt de Duitse grens over te wippen om te tan ken, is gestegen van 30 tot 60 procent. In de Belgische grensre gio's tankt 20 procent over de grens (was 15). Hier zegt 13 pro cent de auto alleen nog maar bij de buren vol te gooien. Mevrouw Van der Korput uit Spijkenisse wordt vanuit een vliegtuig naar een gereedstaan de auto gereden. Gisteren land de op Rotterdam Airport de eerste gipsvlucht van dit win tersportseizoen. Het toestel kwam uit het Oostenrijkse Innsbruck. fotoanp Van onze verslaggever Roosendaal - Levensmidde lengroothandel Schuitema uit Amersfoort is een terug- haalactie begonnen voor diepgevroren konijnendelen van het merk Farmfrost. De porties van een kilo, die als houdbaarheidsdatum 1 januari of 1 februari 1999 hebben, kunnen bij het open maken van de verpakking onaangenaam ruiken omdat er te veel bacteriën in zitten. Consumenten die sinds 8 de cember de diepgevroren ko nijnendelen gekocht hebben bij vestigingen van de super markten Cl 000, Spar Voor deelmarkt, Kopak of Casper kunnen deze terugbrengen en krijgen het aankoopbedrag terug. Schuitema heeft tot de actie besloten na klachten. De 1200 kilo grote partij die in de schappen van de super markten lag, is inmiddels te ruggehaald. „Onze primaire zorg was dat er geen gevaar zou zijn voor de volksgezondheid. De Keu ringsdienst van Waren heeft ons na een onderzoek laten weten dat dit gelukkig inder daad niet het geval is." Verlegen is hij niet, het gisteren in Emmen geboren olifantje Tsje Pyan, Birmaans voor Rijzende Ster. Het jong weegt 150 kilo, is 96 centimeter hoog en maakt het volgens het Noorder Dierenpark goed. Vorige maand zag het neefje van Tsje Pyan, Aung Naing Lay (r) het licht. De vader heeft nog vier olifanten drachtig gemaakt. Twee van de dieren bevallen naar verwachting volgend jaar FOTO ANP Van onze verslaggever Rotterdam/Kloosterzande - De Zeeuwse Raad voor de Kinder bescherming heeft fouten gemaakt in de procedure rond het pleegkind Jordy, dat na twee jaar weg moest uit het gezin van Elly van Delft-Mahu in Kloosterzande. Dat stelt de Directie Zuid-West van de Raad voor de Kinderbe scherming in Rotterdam na on derzoek volgend op een klacht van mevrouw Van Delft-Mahu tegen het optreden van de Zeeuwse raad. De fouten terugdraaien is echter niet meer mogelijk. De Raad voor de Kinderbescherming kan niets meer doen, omdat de inmiddels tweeëneenhalf-jarige Jordy de Belgische nationaliteit heeft en in België bij zijn Belgische vader woont. De familie Van Delft voerde een lange, maar vergeefse strijd om het pleegkind te kunnen behou den. Sterke aanwijzingen dat het kind door zijn echte ouders werd mishandeld en verwaarloosd, waren daarvoor de drijfveer. Uit eindelijk moest de familie Jordy afstaan aan zijn echte vader. De familie Van Delft stelde de Raad voor de Kinderbescherming in Middelburg verantwoordelijk voor deze afloop. P. Zwetsloot, directeur van de Directie Zuid-West, meent dat de klachten gegrond zijn betreffen de de late start van het onderzoek door de Zeeuwse Raad voor de Kinderbescherming en de late betrokkenheid van de familie Van Delft daarbij. Verder stelt Zwetsloot vast dat de Raad niet juist gehandeld heeft bij de stop zetting van de voorlopige Onder Toezicht Stelling van het kind bij het gezin uit Kloosterzande, waarna het uiteindelijk daar weg moest. Volgens de Directie Zuid-West wordt lering uit de zaak getrok ken. De betrokken medewerkers worden nog eens nadrukkelijk op hun fouten gewezen, aldus Zwet sloot. De familie Van Delft neemt daar geen genoegen mee. Ze maakt ge bruik van de mogelijkheid zich te wenden tot de klachtencommis sie van de Kinderbescherming. Als die niet met een bevredigende reactie komt, wil mevrouw Van Delft in laatste instantie de Na tionale Ombudsman om een uit spraak vragen. ZIE ZEELAND - C5: Geen pardon in de strijd om een pleegkind Breda - Gianni Romme gaat in februari naar de Olympische Spelen in Nagano. De Madenaar neemt deel aan de 5000 en de 10000 meter. Romme kwam het afgelopen weekeinde tijdens het NK afstanden vanwege griep niet in actie. De stayer uit Made is toch aangewezen door het NOC/NSF op basis van zijn pres taties eerder dit seizoen. Op het NK hadden negen schaat sers zich al verzekerd van een olympische instapkaart. ZIE SPORT -B1: Leeuwangh opvallendste naam Brussel - België gaat voorwaarden stellen aan Nederlanders die vis sersschepen kopen. Zo zal voortaan de helft van de bemanning Bel gisch moeten zijn. Ook dient de helft van de vis in België geveild te worden. Momenteel is al een kwart van de Belgische visserijvloot in Nederlandse handen. Nederlandse reders gebruiken de Belgische schepen vanwege de daaraan verbonden quota. Op grond van EU-re- gels staat het hen vrij de vis in Nederlandse havens aan wal te bren gen. Ook zün er geen eisen voor de afkomst van de bemanning. ZIE ZEELAND - C1 (ADVERTENTIES) Voor meer informatie kont u ons belien 020 6238262 Utrecht (anp) - In de Jacob Geel- straat in Utrecht is gisteren het stoffelijk overschot van een 42-ja- rige vrouw gevonden die een half jaar geleden is overleden. Hoewel de doodsoorzaak nog onbekend is, sluit de politie een misdrijf uit. In specteurs van de Dienst Bouw- en Woningtoezicht traden het huis binnen, omdat de bewoonster niet had gereageerd op brieven over het woningverbeteringsplan voor' de wijk Lombok. De medewerkers hadden een machtiging gekregen om de wo ning binnen te dringen. De vrouw leidde een teruggetrokken be staan en had weinig contact met buurtbewoners of familie. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wyde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving33,50* Per kwaitaa] d.m.v. automatische afschrijving96,50* O Per kwartaal d,m,v. acceptgiro99,75 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres; Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironn Handtekening. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar. Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda de stem DAGBUD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1