Geen pardon in de strijd om een pleegkind Royal E3I Het eenzame gevecht van de familie Van Delft uit Kloosterzande ZEELAND C5 De medewerkers van Garage Wijffels Oranjestraat 25 IJzendijke 0117-302190 wensen u Prettige Feestdagen Hotel Restaurant Sas van Gent wenst al zijn cliëntèle Prettige Kerstdagenl Slagerij Geelhoedt| Zaamslag 0115-431378 wenst u Fijne Kerstdagen Wilhelm Zaamslag tel.0115-431692- 431571 wenst u Prettige Feestdagen De Putter Terneuzensestr. 47 j Zaamslag 0115-431239 I Overspannen I hmarj1'6 Van Delft reikt de helpende I afJu e maanden lang neemt zij on- Wmken de zorg voor de baby op I a. k bet driejarig dochtertje van e vrouw verblijft er vaak, al gaat die I zowel de vrouw als de man WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 en medewerkers Terneuzensestraat 21 verf-behang-en hobby-art. glas-en schilder werk Taxi,aanhang-en bagagewagens, huishoudelijke artikelen en dierenbenodigdhe den lZES POLITIEMENSEN Laan die ochtend in oktober Lij Elly van Delft-Mahu in Ifloosterzande op de stoep. I Gewapend met een gerech telijk bevel komen ze de 2V2- liarige Jordy ophalen. Het I pleegkind moet na een ver- lgijf van twee jaar in haar ■gezin terug naar zijn echte Ivader. Het moeizame ge- |vecht om de peuter neemt I daarmee een dramatische Lending. Ijoor Harold de Puysseleijr IeLLY LAAT haar pleegkind niet zo- I maar gaan. Ze heeft al een tijdje sterke dat het kind wordt mis- i en wil het daartegen bescher- men. Enkele maanden voordat Elly be- Isluit Jordy definitief bij zijn vader weg Inhouden, komt ze dat aan de weet via I een familielid van de man. „Die vertel de dat hij Jordy mishandelde en ver- larloosde. Hij kwam vaak terug met eeën in zijn beentjes, sterk verma- rd en met wallen onder zijn oogjes, e hadden dus wel enig vermoeden, lüaar zolang je geen echte bewijzen ■hebt..." Elly houdt de deur dicht voor haar on gewenste bezoek. De politie bonkt op |de ramen en roept dat ze open moet n. Agenten lopen om het huis heen, I halen zelfs een ladder uit de schuur en I klimmen op het dak. Ze komen er niet lm. Dan gaat de telefoon. Het is Elly's I echtgenoot Adrie vanaf zijn werk, die I waagt wat er allemaal aan de hand is. Iffij is gebeld door de politie, die mee- I deelt dat ze de deur inbeuken als zijn wouw blijft weigeren hen binnen te la- Iten. la telefonisch overleg met haar advo- I aat laat Elly ten langen leste twee po- liitie-agenten binnen. Die laten een uit- j huisplaatsingsbevel van de officier van [justitie zien. Ze sommeren haar de Heine Jordy mee te geven met zijn va- der, die buiten wacht. De peuter zit bo ren onwetend van alles te spelen. I Machteloos |Sog geeft Elly niet toe en belt justitie 1 Middelburg. De verantwoordelijk I officier van justitie is lunchen. Pas I twee uur later krijgt ze hem aan de lijn. In de tussentijd laat ze iedereen buiten in de kou wachten. „In het telefoonge- sprek met de officier van justitie heb ik t tot de laatste snik voor het kind I gevochten," zegt Elly. „Ik heb ge- vloekt, gehuild en ingepraat op de ge- roelens van die man. Maar het mocht allemaal niet baten. 'Het spijt me', zei bij, 'maar de Kinderbescherming heeft hier het laatste woord. En die wil dat Jordy bij u weggaat.' Daarna ben ik naar boven gegaan om het kindje te halen en heb het meegegeven. Vraag [niet hoe." [Machteloos en verslagen blijft Elly [achter. Zo'n twee jaar heeft ze met haar man en twee kinderen voor de kleine Jordy gezorgd. Hem gevoed, ge- 1 Meed en met zorg en warmte omringd. I We hebben voor hem gevochten, om- hat hij bij zijn ouders te veel was. Maar demand bij de instanties wilde luiste ren. Je staat alleen, terwijl je alleen [aaar probeert het manneke te be schermen. I komt ruim drie jaar eerder voor de eerste keer in contact met Jordy's ou- I te. Haar textielhuis aan de Clooster- straat is die augustusdag nog maar net I geopend, als de winkelbel klinkt. Het I eerste dat ze ziet, zijn twee kinderen in I winkel: een baby van drie maanden I een meisje van drie. Hun moeder is I ia de deuropening blijven staan. Ze I Maakt een overspannen indruk. 'Ik kan I dj niemand terecht. Zoek het er maar I ace uit', roept ze hysterisch en gaat er I ï3ndoor zonder de kinderen. blijft Elly die ochtend totaal ver- jhouwereerd achter met twee onbeken- ac kleintjes. De vrouw komt wel vaker I ja haar winkel, maar Elly kent haar al- -Mi van gezicht. Na overleg met haar ®an en dochter besluit ze de situatie I wen af te wachten en past op de kinde- J s Avonds keert de moeder terug. „Ze s ak een zielig verhaal af. Dat niemand [jaar meer wilde. Dat ze door iedereen Zeilgesloten was. Ze wist dat wij 's ®ere altijd buitenlandse kinderen een vakantie geven en dat ik altijd I eadelijk ben tegen kinderen die in I 6 winkel komen. Daarom had ze zich kennelijk volledig op mij gestort. Wij I mn jOU eenmaal geen mensen die ie- 11), no°dlatenstikken." I ouriÜi-^ meestal ter«g naar haar terlyk huis in Hengstdijk. Elly komt Jf vflo°P van tijd achter dat er heel I W zit binnen het gezin van de hZ Er zijn echtelijke pro- I ^handelen en misbruiken de vijf eren, van wie er dan ook regelma- De familie Van Delft uit Kloosterzande: (vlnr) Davy, Adrie, Elly en Barbara. tig enkelen in het ziekenhuis belanden. Ondertussen is de vrouw opnieuw zwanger. „Op 15 augustus 1995, Jordy was zes weken oud, kreeg ik een telefoontje van zijn moeder Bea. Ze vroeg of hij een nachtje bij ons mocht blijven sla pen, omdat er weer twee van haar kin deren in het ziekenhuis lagen. Eerst weigerde ik. Maar amper een half uur later stond ze met de baby voor mijn neus. Ze zei dat ze geen kant op kon met het kind en smeekte of ik op hem wilde passen. Ze zou de baby 's avonds weer komen ophalen, maar dat gebeur de niet. Het kind was compleet ver waarloosd. Jordy is toen onafgebroken bij ons gebleven tot kerstmis. We gin gen op vakantie en dus moest hij terug. Maar toen we twee weken later terug kwamen, stond ze meteen weer met het kind voor de deur. Opnieuw hebben we Jordy opgenomen in ons gezin. Dat jaar heb ik hem regelmatig naar huis gebracht. Vaak stond de moeder al na een paar uur, soms na één of twee da gen met hem voor de deur. Als Jordy van de 365 dagen in 1996 alles bij el kaar dertig nachten thuis heeft gesla pen, is dat erg veel geweest," Lijdensweg De problemen beginnen volgens Elly pas goed begin januari dit jaar. Jordy verblijft dan nog steeds bij de familie Van Delft, als er opnieuw een telefoon tje komt van zijn moeder. De echtelijke problemen zijn haar boven het hoofd gegroeid. Ze vertelt dat ze met haar kinderen naar het Blijf van mijn Lijf huis in Sas van Gent is gevlucht en smeekt of Jordy bij de familie Van Delft mag blijven. „Op dat moment zijn we eigenlijk pas goed na gaan den ken wat we met die hele situatie aan moesten. Voor die tijd hadden we daar nooit zo bij stil gestaan. Bovendien, Bea had genoeg andere problemen aan haar hoofd." gebeld. De telefoniste werd gek van me. Het is altijd hetzelfde liedje: ze zijn ziek, vrij of in vergadering. Al die ver geefse telefoontjes zijn afschuwelijk. Je hebt het gevoel dat ze er wel zijn, terug, soms een of twee dagen later. Dat sleept zo enkele maanden aan. Tot Elly haar geduld begint te verliezen. De Kinderbescherming, Pleegzorg, Jeugdzorg, geen van de door Elly bena- Bea's vlucht markeert een lange lij densweg langs de instanties voor kinderzorg in Zeeland. Elly belooft voor Jordy te zorgen, maar dringt nu aan op een officiële regeling van het pleegouderschap. Bea belooft contact op te nemen met het maatschappelijk werk om ervoor te zorgen dat Jordy als pleegkind bij de familie Van Delft wordt ingeschreven. Herhaaldelijk echter zegt ze afspraken met de maat schappelijk werker af. Drie weken la ter ontdekt Elly dat ze ook uit het Blijf van mijn Lijf-huis in Sas van Gent is vertrokken naar een huis in Vogel waarde. Elly besluit dan zelf stappen te onder nemen. Ze schrijft een brief aan de rechtbank en de Raad voor de Kinder bescherming in Middelburg met het verzoek naar de situatie van het pro bleemgezin te kijken. Verder biedt ze aan de zorg voor Jordy op zich te ne men. Antwoord blijft te lang uit, vindt Elly. „Je wacht een week, maar je hoort niets. Nog niet eens een briefje dat mijn brief ontvangen was. Vervol gens heb ik misschien wel vijfentwin tig keer naar de Kinderbescherming maar krijgt ze simpelweg niet te spre ken." Ten einde raad belt Elly op zeker mo ment 's avonds de hulpdienst van de Kinderbescherming om daar haar ver haal te doen. „Om te beginnen, waren ze al kwaad dat ik het waagde te bel len. 'Als ik het goed begrijp, hebt u het kind vrijwillig opgenomen. Zet het dan maar vrijwillig bij iemand anders op de stoep', kreeg ik te horen. Toen ik zei dat je zoiets nog niet met een hond doet, gooiden ze de hoorn op de haak." Geduld De relatie tussen de ouders van Jordy loopt voorgoed op de klippen. Bea woont in Vogelwaarde. Sjef, de vader van Jordy, komt langs bij de familie Van Delft. Ook hij vraagt hen voor zijn zoontje te zorgen. Eerst komt hij alleen op bezoek om zijn kind te zien. Sjef zwerft op dat moment langs familie en vrienden in België en leeft zelfs een tijdje met drie van zijn kinderen in de auto. Later haalt hij Jordy elke vrijdag op bij de familie Van Delft om het weekeinde met hem door te brengen. Soms brengt hij hem de volgende dag derde instanties onderneemt actie. De maat is vol voor de familie Van Delft op het moment dat Sjef zijn zoontje op een zondag in juli terugbrengt en het kind in hun bijzijn een aframmeling geeft. Elly neemt dan het Amsterdamse ad vocatenkantoor van de bekende straf pleiter Abraham Moszkowicz in de arm. Na overleg met een advocaat van dat kantoor besluit ze Jordy weg te houden van zijn vader. Meteen na te rugkomst uit Amsterdam stapt ze naar de politie. „Ik vertelde dat ik Jordy vrijdag niet meer mee zou geven met zijn vader en dat er problemen te verwachten waren. Ik hoopte op de medewerking van de politie. De wijkagent nam vervolgens contact op met de Kinderbescherming. Die liet mij vrijdagochtend weten dat ik niet in mijn recht stond en het kind wél mee moest geven. Ik trok me daar niets van aan. 's Middags belde ik Sjef om te zeggen dat hij Jordy 's avonds niet moest komen halen. Binnen een half uur stond hij hier en weigerde het huis zonder Jordy te verlaten. Na tus senkomst van de politie en bemidde- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ling door mijn advocaat is het kind toen uiteindelijk nog bij ons gebleven. De vader is weggegaan. Diezelfde avond kwam er een telefoontje van de Kinderbescherming. Ze verzochten ons dringend tijdens het weekend onder te duiken, omdat er een gevaarlijke situa tie dreigde. Maar ik ga voor niemand op de loop. Bovendien moest de winkel open zijn." Na die gebeurtenissen volgt eindelijk een gesprek met de Raad voor de Kin derbescherming over de problemen. De raad is er nu snel van overtuigd dat het kind acuut onder toezicht moet wor den gesteld. 'Jordy zit midden in zijn hechtingsfase. Een wijziging van de verblijfplaats van het kind zou funest zijn', stelt die vast in het verzoek tot Onder Toezicht Stelling (OTS) aan de rechtbank. De Kinderbescherming merkt daarin verder op 'dat OTS drin gend en onverwijld noodzakelijk is'. De kinderrechter doet uitspraak en be paalt dat het kind voorlopig drie maanden onder de hoede van de fami lie Van Delft blijft. Ook legt hij het ge zag over het kind bij de vader. Jordy's moeder verzet zich daar niet tegen. Na afloop van de voorlopige OTS zal vol gens de rechter uitspraak volgen over de definitieve plaatsing van Jordy. Zover komt het echter nooit. De Kin derbescherming laat de beschermings maatregel medio oktober intrekken, kort voor het verstrijken van de ter mijn. De motivering luidt dat de vader zich inmiddels in België heeft geves tigd, ook de moeder daar (weliswaar ergens anders) verblijft en het kind de Belgische nationaliteit bezit. De Raad voor de Kinderbescherming is zich er van bewust dat het niet bevor derlijk is voor het welzijn van het kind. Elly en Adrie van Delft met Jordy. Ze hebben zo'n twee jaar voor het jongetje gezorgd. Maar formeel kan de Raad niet anders handelen, zegt zij. Het omzetten van de voorlopige OTS in een definitieve is onmogelijk, omdat de Nederlandse rechtsmacht niet over de grenzen heen reikt. 'Wel zullen wij de Belgische kin- derbeschermingsautoriteiten verzoe ken de opvoedingssituatie van Jordy bij de vader te onderzoeken'. Dat laat ste is niet gebeurd. Andermaal onderneemt Elly een po ging om Jordy te redden. Ze wil zelf een verzoek tot ondertoezichtstelling indienen bij de rechtbank in Middel burg en zet haar advocaat aan het werk. Die procedure verloopt uiterst moeizaam. Diverse keren ontstaat ver traging. Keer op keer moet de aan vraag van de rechtbank gewijzigd wor den. Elly vraagt in een telefoongesprek met de Kinderbescherming om met al le partijen om de tafel te gaan zitten. Die stemt daarmee in. Een kwartier na dat aanbod echter, hangt dezelfde me dewerker van de Kinderbescherming zelf aan de telefoon. Ditmaal met de onthutsende mededeling.dat de politie al met de vader onderweg is om Jordy op te komen halen. De afloop daarvan is bekend. Kansloos De advocaat van Elly heeft begin no vember laten weten geen enkel heil meer te zien in voortzetting van de zaak. 'Nu Jordy in België zit, bij zijn Belgische vader, zal hij niet door een Nederlandse kinderrechter onder toe zicht worden gesteld. Daarom is een verzoek tot OTS volstrekt kansloos'. Elly begrijpt absoluut niets van die ar gumentatie. „Dat is nu net het kardi nale punt. Bij de toewijzing van de voorlopige OTS waren de omstandig heden precies hetzelfde. De vader en de moeder verbleven toen ook in Bel gië. Daar klopt toch niets van dan? In mijn ogen wilde de Kinderbescher ming gewoon van de hele zaak af zijn. Achteraf is dat misschien wel mijn grootste fout geweest. Ik had de Kin derbescherming er nooit bij moeten halen en zelf moeten proberen om via de rechter de zorg voor Jordy te krij gen. Dat is eigenlijk ook waar ik het meest kwaad om ben. Tenslotte had ik het zogenaamde blokkaderecht. Dat houdt in dat er alleen maar met toe stemming van de pleegouder verande ring in het verblijf van het kind kan worden gebracht, als het kind langer dan een jaar bij die pleegouder woont. Ik heb geen kans gehad om bij de kin derrechter voor het kindje te vechten. De Kinderbescherming is niet bevoegd om het kind weg te houden bij de va der, maar wel om het weg te halen bij mij. Dat strookt toch ook niet?" Afschuw De afgelopen weken is Elly herhaalde lijk hinderlijk gevolgd en geïntimi deerd door Sjef en enkele handlangers. Het zint hem kennelijk niet dat Elly de strijd nog altijd niet helemaal heeft op gegeven, ook al is Jordy al enkele we ken weg uit haar gezin. Elly heeft na melijk de kinderbescherming in België op de hoogte gesteld. De reactie daar was er een van afschuw. Maar voorals nog kan ook die er weinig aan doen. Op hun advies heeft ze aangifte gedaan bij de politie in de Belgische gemeente waar Sjef met Jordy woont en bij de procureur des konings (officier van justitie, HdP). Elly wacht nog op be richt van die zijde. Tenslotte heeft ze bij de Directie Kinderbescherming Zuid-West Nederland een officiële klacht ingediend tegen het optreden van de Zeeuwse Raad voor de Kinder bescherming. Op de schriftelijke klacht die ze bij de officier van justitie tegen diens optre den heeft ingediend, is geen reactie ge komen. De woordvoerder van het par ket in Middelburg zegt dat de klacht niet voorkomt in de officiële klachten registratie van het parket. Brieven waarin Elly de leden van Pro vinciale Staten en de Commissaris van de Koningin vraagt het functioneren van de Zeeuwse Kinderbescherming te onderzoeken, zijn zonder resultaat ge bleven. Hoewel Elly zegt dat ze de zes politie mensen bij naam kan noemen, be strijdt de chef van de politie in Hulst dat er zoveel politiemensen bij de fa milie Van Delft aan de deur zijn ge weest. „Ik vond het al erg genoeg dat ik er twee mensen naar toe moest sturen," is zijn reactie. Alle negatieve ervaringen met de auto riteiten en instanties in Nederland stemmen Elly pessimistisch in het ant woord op de vraag of Jordy ooit nog in haar gezin terugkeert. „Die hoop is al lang aan diggelen geslagen, omdat je als het er op aan komt toch nergens medewerking krijgt. Hoe kon en kan één iemand van de Kinderbescherming zo zijn macht misbruiken, terwijl hij door de uitoefening van zijn werk toch het kind had moeten beschermen? Ach, het was voor hem niet meer dan een stukje papier. Een kindje uit zijn be schermde, vertrouwde omgeving weg halen. Te bedenken wat het kind heeft moeten doorstaan. Geen papa, mama, Davy of Barbara meer, die hem twee jaar lang vertroeteld hebben. Daar ge ven de autoriteiten geen moer om. Je kunt nog beter voor een boom vechten. Die geniet meer bescherming."

de Stem | 1997 | | pagina 19