Millennium kost Unilever miljard Rouwbrieven I Schaarste biedt langdurig werklozen kansen ING: 'AEX haalt volgend jaar de 1250 punten wél' Coca-Cola koopt concurrent Orangina Center Pares ziet af van bungalows België Arts Radboud verhoord wegens beursfraude UPrsturAn? n\ Veel mensen realiseerden zich niet hoe groot probleem met computers is' DE KLOOF OP DE ARBEIDSMARKT Dakservice ?r word je zo: (jwei ooM DE STEM ECONOMIE A5 Top tien van langdurige vacatures ECONOMIE KORT Directie: 'Markt momenteel te slecht' GMFuFïnanz AG 1 I DINSDAG 23 DECEMBER 1997 I Rotterdam (anp) - Unilever heeft zijn schattin- voor het oplossen van het millenniumpro- I [leem fors verhoogd. Het concern schat dat het ((ingerekend 1 miljard kwijt is voor het aan- I tassen van de software. Het bedrag is drie keer zo hoog dan verwacht. Unilever onderzoekt het jaar-2000-probleem al jinds 1995. De bewustwording over de omvang van I iet probleem groeit nog steeds. „Veel mensen heb- ja zich niet gerealiseerd hoe groot het probleem I jszegt een woordvoerder van het concern in de Britse krant Financial Times. Unilever wil dat de software voor oktober 1998 jaar 2000-bestendig is. Unilever had begin 1996 berekend slechts ruim 330 miljoen nodig te hebben voor de ombouwope ratie. Dat bedrag bleek niet realistisch te zijn. Tij dens de werkzaamheden moesten meer program ma's aangepast worden dan verwacht. „Het probleem is onderschat. Al werkende wordt ontdekt wat het allemaal voorstelt," zegt de woord voerder. Daarnaast speelt een rol dat Unilever veel man kracht heeft gestoken in het bekijken van software bij toeleveranciers. Die programma's moeten im mers goed samenwerken met de Unilever-software, anders ontstaan er problemen bij de aanvoer. Unilever denkt dat mogelijk eenvijfde van de kleine tot middelgrote toeleveranciers het millenniumpro bleem niet op tijd heeft opgelost. Die raken waar schijnlijk hun contract kwijt, zo waarschuwt Unile ver. Het millenniumprobleem is dit jaar erg actueel ge worden. Veel softwareprogramma's raken van slag als het jaar 2000 begint. Maar ook 1999 lijkt een ge vaarlijk jaar te worden. De datumregels bij verou derde programmatuur bestaan slechts uit twee cij fers, waardoor de computer bij de eeuwwisseling denkt terug te zijn in 1900. Daardoor lopen pro gramma's vast, worden rekeningen niet meer afge schreven of betaald en zouden vliegtuigen kunnen neerstorten. In Nederland probeert het Millennium Platform on der leiding van voormalig Philips-bestuursvoorzit- ter J. Timmer bedrijven en overheid bewust te ma ken van het gevaar. Geschat wordt dat het Neder landse bedrijfsleven tussen de zeven en tien miljard gulden kwijt is voor het oplossen van het probleem. Van onze correspondent Parijs - De Franse groep Pernod-Ricard heeft gisteren zijn soft- drink-dochter Orangina verkocht aan Coca-Cola. Pernod-Ri card wil zich gaan concentreren op de alcoholhoudende dran kensector. Coca-Cola lijft daarmee zijn belangrijkste Franse softdrink-concurrent in. Met de overname zou een bedrag zijn gemoeid van 1,2 miljard gulden. Op de Parijse beurs werd de han- bloedsinaasappels. Dat zorgde del in aandelen Pernod-Ricard voor een nieuwe opleving van het gisteren opgeschort. Het nieuws bedrijf. Maar Orangina heeft het over de op handen zijnde overna- moeilijk met de internationale 20.000 M! GROOT rielaan 1- 2950 Kapellen (België) Zijweg Essensteenweg I _Brasschaa^^(alm^y OPEN VAN 9 TOT 17.30 Voor inlichtingen of n van 9 lol 17 u Ier plaatse I fonisch: 0032-3-666.74.541 250 STANDHOUDERS J BEZORGEN U IEDER DAG EN ZONDAG «N| IGI DE ECONOMIE groeit als kool en de banenma- chine van het poldermo del draait op volle toe ren. Werkgevers roepen steeds vaker moeilijk aan mensen te kunnen komen, terwijl ander zijds honderdduizenden mensen geen werk kun nen vinden. In een korte serie besteedt De Stem aandacht aan 'de kloof op de arbeidsmarkt'. Vandaag de eerste afle vering: de problematiek. Door Paul Verlinden Een bericht uit de krant van no vember: Het arbeidsbureau in ledenbergen is een van de eerste personeelsbemiddelaars in Mid den- en West-Brabant die 'nee' moeten verkopen. De zuigkracht mn bedrijven op het industrie terrein Moerdijk is zo groot, dat geen metaalbewerker, magazijn bediende of procesoperator meer te krijgen is. Het is een van de vele berichten van de afgelopen maanden waarin sprake is van 'krapte op de arbeidsmarkt'. Werkgevers roepen dat ze moeilijk aan men sen kunnen komen. Van de ande re kant staat er nog altijd veel mensen aan de kant, met name het leger langdurig werklozen wil maar niet dalen. Van een algemeen tekort aan ar beidskrachten kan dan ook geen sprake zijn; er zijn immers nog altijd meer werklozen dan vaca tures, signaleert het Nederlands Economische Instituut. In deel markten (onder meer techniek, informatica, zorg) is sprake van een toenemende krapte. Echte knelpunten zijn er echter nog zelden. NogWant andere rap porten voorspellen dat er na de eeuwwisseling, mede als gevolg van de vergrijzing, serieuzere problemen kunnen gaan ont staan. Signalen Directeur B. Bergkamp en hoofd marktanalyse C. de Jonge van de Regionale Arbeidsvoorziening Midden- en West-Brabant schrijven in het jongste RBA- bulletin een artikel met als kop 'Schaarste aan goed personeel; alle hens aan dek'. In Zeeuws- Vlaanderen zegt directeur E. Kerckhaert van het arbeidsbu- teau Terneuzen ook steeds meer signalen van werkgevers te krij gen dat ze moeilijk aan mensen kunnen komen. De vacaturebank van het Bredase arbeidsbureau wordt nauwkeurig bestudeerd door werkzoe kenden. „We moeten dit natuurlijk op de eerste plaats positief benade ren," zegt RBA-directeur Berg kamp. „Het gaat goed met de economie, het aantal banen groeit en het aantal werklozen daalt. Er is echter ook een scha duwzijde. Het aantal moeilijk vervulbare vacatures neemt toe en dreigt het succes te versto ren." Een gebrek aan vaklui kan de economische groei afremmen. Dat er meer mensen aan het werk komen is duidelijk: als ge heel daalde de werkloosheid in West-Brabant van 5,5 procent in 1996 naar circa 5 procent dit jaar (een procent onder het lan delijk gemiddelde). Maar het aantal langdurig werklozen nam juist toe: van alle 'niet werkende werkzoekenden' zat medio 1996 48 procent (13.439 mensen) lan ger dan een jaar zonder werk. Medio 1997 was dat opgelopen tot 51 procent (13.695). In Zeeuws-Vlaanderen doet zich een vergelijkbare ontwikkeling voor: het aantal langdurig werk lozen schommelt al jaren rond de 1500 terwijl het aantal inge schreven 'niet werkende werk zoekenden' daalde van 3800 in 1993 naar circa 3000 dit jaar. Kansen Binnen de groep langdurig werklozen zijn mensen die zo'n grote achterstand hebben (taal, scholing, motivatie) dat het erg moeilijk wordt ze nog in het re guliere arbeidsproces terug te krijgen, constateert Bergkamp. Voor die mensen zou vooral ge keken moeten worden of ze via gesubsidieerde banen nuttig werk kunnen verrichten. „Maar," zegt Bergkamp, „er zijn FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP veel langdurig werklozen die ge woon aan de slag zouden moeten kunnen. Juist nu er schaarste aan personeel ontstaat, liggen er kansen voor die groep." Daarbij spelen twee elementen - die elkaar deels overlappen - een hoofdrol: leeftijd en scholing. „Ik wil de werkgevers oproepen de leeftijdsgrens bij het aanne men van personeel bij te stel len," zegt Bergkamp. Hij noemt het voorbeeld van een 40-jarige werktuigbouwkundige die twintig jaar bij één baas ge werkt heeft en op straat is ko men te staan als gevolg van een faillissement. „Die man is gespe cialiseerd in een bepaalde rich ting en zal niet direct kunnen overstappen op andere machi nes. Maar dat kan hij wel snel le ren." Overheidsinstanties en bedrijfs verenigingen zouden in zijn ogen die scholing van die man althans ten dele moeten betalen. „Stel dat die man niet meer aan de bak komt dan zit-ie twintig jaar in een uitkering. Dat' kost veel meer." Bundeling Bergkamp pleit in dit kader voor bundeling van geldstromen. Van diverse kanten is geld beschik baar om werkloosheid te bestrij den: Europese subsidies, de uit keringen, het grote stedenbeleid en de scholingsafspraken die vakbonden en werkgevers heb ben gemaakt in de CAO's. Met die pot geld zouden arbeids- en uitzendbureau's, werkgevers, vakbonden en scholinginstituten samen voor een 'sluitende aan pak' van de werkloosheid moe ten komen. „Inventariseer waar knelpunten zijn en zorg dat mensen opgeleid worden om die vacatures in te vullen," aldus Bergkamp. Scholing Genoemde partijen zouden nog meer samen kunnen doen. Bij voorbeeld het werken in de tech niek (waar zich grote knelpun ten dreigen voor te doen) promo ten, zegt Bergkamp. Nog te wei nig jongeren volgen een oplei ding in de techniek, ondanks de campagne 'Kies exact'. Het is een wens die E. van Dijk, directielid bij snoepfabrikant Van Melle en kringvoorzitter Breda van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers, van harte deelt. „Voorlichting en scholing zijn de elementen om de werkloosheid te bestrijden," zegt Van Dijk. Hij zou ook graag zien dat er in de CAO's ruimte komt voor lagere loonschalen, zodat bedrijven meer ongeschoolden aan kunnen aannemen voor werk dat nage noeg verdwenen is, zoals de kof fiejuffrouw en de liftboy. Wat de leeftijdsgrens betreft, geeft Van Dijk toe dat bedrijven over het algemeen liever jonge mensen aannemen. „Ouderen hebben zeker ook een kans maar ze zullen in veel gevallen wel moeten accepteren dat ze niet direct het salaris krijgen dat ze gewend waren." A. Dekker van de Industriebond FNV denkt dat werkgevers op termijn wel voor de oudere werknemers móeten kiezen. „Als het aanbod aan jonge mensen opdroogt, keert de wal het schip. Net zoals dat bedrijven terug moeten komen van al die flexi bele contracten. Je ziet nu al dat er wat meer vastigheid wordt ge boden om mensen binnen te krij gen." De zakelijke dienstverle ning is al jaren de sector met het grootste aantal langdu rig openstaande vacatures bij de arbeidsbureaus in Midden- en West-Brabant. De sector waar het aantal moeilijk vervulbare vacatu res dit jaar het snelst is toe genomen is de metaal/elek tro, gevolgd door de detail- en groothandel, vervoers sector en voeding/chemie. Hieronder de top tien van de sectoren. Tussen haakjes het aantal langdurig openstaan de vacatures per oktober 1997. 1. Dienstverlening (98) 2. Bouwnijverheid (96) 3. Gezondheidszorg (72) 4. Openbaar bestuur (65) 5. Detailhandel (55) 6. Metaal/elektro (52) 7. Groothandel (46) 8. Onderwijs (42) 9. Voeding/chemie (41) 10. Vervoer/opslag (34) Waar het specifiek beroepen betreft, is er grote vraag naar verkopers: er is wel een groot aanbod maar ten aan zien van gespecialiseerde zaken is er een tekort aan mensen met de juiste vaar digheden. Veel gevraagd zijn ook monteurs (in diver se sectoren), productieme dewerkers, chauffeurs, ver zorgenden, boekhoudkun dig/administratieve mede werkers, schoonmakers en leerkrachten (met name in exacte vakken, economie en talen). Scholing is ook wat Dekker be treft de eerste vereiste om meer mensen aan het werk te krijgen. Geld is volgens hem het pro bleem niet. „Het werven van mehsen is veel moeilijker. Daar om moet je de mensen opzoeken. Daadwerkelijk de wijk in gaan, zoals met een project gebeurt in Zuid-Oost-Brabant. Dat kost energie maar heeft wel succes." Overigens vindt Dekker dat de werkgevers het tekort aan perso neel voor een deel aan zichzelf te danken hebben. In een sector als de metaal/elektro zijn de laatste jaren veel mensen op straat ko men te staan en nu blijken veel van die bedrijven met tekorten te kampen. Dekker: „Daar wreekt zich het korte-termijnbe- leid dat sommige bedrijven voe ren." me werd eerst gepubliceerd in The Wall Street Journal. Orangina is in Frankrijk de grootste limonade-producent met een marktaandeel van bijna ne gen procent. Dat aandeel is de af gelopen jaren stabiel gebleven, ondanks pogingen van Coca-Cola om zijn Franse concurrent te ver zwakken. Maar Orangina (een soort sinas met vruchtvlees) lan ceerde enkele jaren geleden Orangina Sanguine, gemaakt met markt. 70 procent van de 530 mil joen gulden omzet wordt in Frankrijk behaald. Pernod-Ricard wil nu afstand doen van de soft drinks, en zich helemaal concentreren op de al coholhoudende drank. Het zou vooral geïnteresseerd zijn in de overname van enkele whisky- merken. Het bedrijf zou volgens analisten ruim drie miljard gul den in kas hebben om nieuwe aankopen te doen. ABN Amro koopt Australische tak BZW Sydney - ABN Amro heeft de activiteiten van Barclays de Zoette Wedd in Australië en Nieuw-Zeeland overgenomen van de zaken bank Barclays, een van de grootste bancaire instellingen van Groot-Brittannië. Het Nederlandse bankbedrijf legt voor de aankoop omgerekend f 231 miljoen op tafel. Beide partijen hebben het koopcontract in middels ondertekend, maar de definitieve overeenkomst volgt be gin volgend jaar als de autoriteiten de transactie hebben goedge keurd. De overname van de ruim vijfhonderd werknemers tellende on derneming past binnen het beleid van ABN Amro flink te willen groeien in Azië. Studiefinanciering schrapt banen Groningen - De Informatie Beheer Groep (IBG), de studiebeurzen- instantie in Groningen, wil het automatiseiingssysteem reorgani seren waardoor deze instelling klantvriendelijker en efficiënter moet gaan werken. Het aantal arbeidsplaatsen daalt de komende vier jaar van 1200 naar ongeveer 970. Volgens IBG vallen er geen gedwongen ontslagen. Een sociaal plan is in de maak. Unisource neemt belang in MKM-Tel Den Haag - Unisource, het samenwerkingsverband waarin onder andere PTT Telecom deelneemt, heeft een belang van 49 procent genomen in het aandelenpakket van 100 miljoen dollar van het Hongaarse MKM-Tel. Dit bedrijf moet vanaf volgend jaar de tweede telecomaanbieder worden en de concurrentie aangaan met Matav, de Hongaarse PTT. MKM-Tel richt zich in eerste instantie op de zakelijke markt. Het bedrijf gaat het komende jaar een digitaal netwerk voor spraak-, data- en videotransmissie opzetten, dat de 19 provincie steden van Hongarije met elkaar verbindt. In 1999 moet het net werk een landelijke dekking hebben. Hongarije is het eerste Oost- Europese land waar een tweede telecomaanbieder wordt toege staan. Kosten én baten Euro hoger Amsterdam - Zowel de kosten van de invoering van de euro als de baten op termijn komen hoger uit dan eerder was gedacht. Uit een onderzoek van De Nederlandsche Bank onder Nederland se bedrijven en particulieren rollen kosten van zes miljard en een voordeel van tien miljard per jaar. Bij een soortgelijk onderzoek een half jaar eerder was er sprake van kosten van 5,3 miljard en baten van 6,6 miljard.De centrale bank voerde het onderzoek uit bij achthonderd bedrijven en zes honderd particulieren. Opsplitsing KNP BT niet uitgesloten Amsterdam - De toekomst van KNP BT ligt weer volledig open. De waarnemend voorzitter van de raad van bestuur, mr. K. de Kluis, gaat alle mogelijkheden grondig onderzoeken. Met deze mededeling kwam KNP BT gisteren als reactie op de re cente gebeurtenissen bij KNP BT, waar kort na elkaar topman F. de Wit en financieel man R. Bonnier opstapten na mislukte samen- werkingsbesprekingen met Hagemeijer in Naarden.Met het be sluit van het verpakkings- en handelsconcern komt ook de moge lijkheid van splitsing van KNP BT op tafel want dat was mede oorzaak van de conflicten binnen de top. (ADVERTENTIE) 12 Reparateur en onderhoudsbedrijf Voor al uw pannenfKens bitumendaken. Lekkages vernieuwingen, of- 076-5220844 Of 0653882768 met de Voorziening voor ,Var de informatie-brochure. 29 00 (Breda e.o.) )0 (Bergen op Zoom e.o-) 'oon doen! "otterdam (anp) - Center Pares (bungalowparken) laat een lap SMnd in het Belgische Maasmechelen (bij Maastricht) voorlo og ongebruikt. Daardoor moet het bedrijf eerder verkregen subsidies van de EU en van de Vlaamse overheid terugbetalen. oigens de directie is de markt mechelen een oude opslagplaats vakantiebungalows te slecht het plan voor de bouw van ze- "«honderd bungalows door te 'ton gaan. „Het park zou met ®ie Duitse gasten moeten trek- D® Maar je ziet dat vooral in uitsland het consumentenver- ttouwen laag is," aldus een wordvoerster van Center Pares. °°r de exploitatie van een park zevenhonderd huisjes \/an nr»7P rprlartio ornnnmio iron Kanlror» on offon+onb-anf-nron Ai Ti dol r»n rl a wnolr bo+mlt-b-on ic vnolzf r\a mrvrroliilz-ViorlaYi r) ooHnn I I arhjks 300.000 gasten nodig. 250 hectare metende terrein ëne jaar geleden aangekocht. Pal ,aanko°P kreeg Center cs bijna 200 miljoen Belgische ,!ruilïl 10 miljoen gulden) «teèe van de Gewestelijke (^"^ingsmaatschappij fcoi De 'latf dut bedrag o s gekregen van de EU en Com Vaü de V!aatT)se overheid, dia fr, cs zal dezë subsidie, len ai u-is Bëbruikt, terugbeta- SDrnir J de aalikoop was afge- Er dat het «eld moet wor- eirirld ru®>esl°rl als niet voor het bom» Van j6' iaar me'; huizen- "Ouw wordt begonnen. strtaU S'?^e werc' destijds inge- f= orndat het terrein in Maas voor stenen uit de mijnen is. Met het geld moest Center Pares groen aanbrengen. Het gaat al jaren slecht met de markt van vakantiebungalows. Center Pares, onderdeel van het Britse concern Scottish New castle Breweries, zag de winst met 6 procent dalen tot 108 mil joen gulden in het eerste halfjaar. Het nieuwbouwpian in Maasme chelen kost 250 miljoen gulden. Center Pares stelt dat het nog niet van de baan is en dat er slechts sprake is van uitstel. Van onze redactie economie Nijmegen - Het Nijmeegse Radboudziekenhuis is op nieuw genoemd in het justi tiële onderzoek naar de beurs fraude omdat een medewer ker in dat kader is verhoord. De uroloog F.D. komt voor op een lijst van verdachten en getuigen in deze zaak. Eerder bleek dat de voormalige directeur financiën van de Radboud, drs. Th. van K., in ditzelfde onderzoek is betrok ken als verdachte van belas tingontduiking. Justitie heeft blijkens een lijst met namen van verdachten en/of getuigen sinds 24 oktober meer dan honderd mensen verhoord. Daar staat een aantal namen op van bestuurders en medewerkers van banken en effectenkantoren die nauw met de beursfraude te maken hebben. Andere namen horen kennelijk bij de meer dan honderd gecodeerde rekeningen die in het onderzoek zijn aange troffen en die duiden op belas tingontduiking en mogelijke an dere misdrijven. Tegenover de raad van bestuur van het St. Radboud Ziekenhuis heeft D. gisteren verklaard dat 'de volgens hem onjuiste bericht geving over een veronderstelde code-rekening bij een Zwitserse bank een volstrekte privé-aange- legenheid is'. Uit de namenlijst van justitie blijkt dat D. op 27 november is verhoord. In zijn werkkring werd blijkbaar pas gisteren na persbe richten bekend dat hij in een jus titieel onderzoek betrokken is. De raad van bestuur van het zie kenhuis deelde na afloop van het gesprek met D. mee de ontwikke lingen te zullen volgen, 'met na me waar de naam van het zieken huis daarmee gemoeid is'. Dat betekent volgens een woordvoer der dat D. vooralsnog in functie blijft. Dat het organisatiebureau Boer Croon momenteel een onder zoek doet naar het functioneren van de ziekenhuisafdeling die on der D.'s leiding staat, heeft vol gens een woordvoerder niets met het fraude-onderzoek van doen. De snelle groei van de afdeling urologie zou aanleiding geven tot aanpassingen. De voormalige mi nister en ex-burgemeester van Amsterdam Ed van Thijn onder zoekt de mogelijkheden daartoe, aldus de zegsman. D. is ook hoogleraar aan de Katholieke Universiteit Nijme gen. De decaan van de medische faculteit kreeg gisteren dezelfde verklaring van D. als het zieken huisbestuur en maakte daaruit ook dezelfde voorlopige gevolg trekking. Op de lijst waarop ook D. voor komt, prijken onder meer de na men van hoofdverdachten Han Vermeulen (van het effectenkan toor Leemhuis Van Loon) en Dirk de Groot (beheerder van ge codeerde rekeningen bij het Zwitserse kantoor ESC. De Groot heeft tussen 24 oktober en 4 de cember een twintigtal verhoren te verduren gehad. Vermeulen werd vijftien maal verhoord. Bij rouwbrieven is een snelle en correcte bezorging extra belangrijk. Als de rouwbrieven tussen de kerstpost terechtkomen, kan de bezorging vertraging oplopen. Mocht u deze maand rouwbrieven te versturen hebben, stopt u deze dan niet in de rode brievenbus, maar geeft u ze af op het postkantoor, dan zorgen wij voor een snelle bezorging. Voor meer informatie: bel gratis PTT Post Klantenservice 0800-0417. (ADVERTENTIE) 71/1.101/2 Herrit Petri-Strasse 19 - CH-4051 Basel Tal. 00 41/61 279 92 80 Fax 00 41/61 279 92 81 Amsterdam (anp) - De AEX haalt volgend jaar de 1250- puntengrens. Dat is de nieuwe overtuiging van de technische analisten van bank/verzeker aar ING. Eerder nog leefde bij ING het idee dat de AEX dit jaar een recordstand van 1250 punten zou behalen, maar de Azië-crisis Het die verwach ting in de prullenbak belan den. Technisch analist R. van den Ak ker van onderdeel ING Barings blijft, ondanks de huidige onze kere stemming, op de lange ter mijn een optimist. Hij kijkt daar bij alleen naar de trends in de koersontwikkeling. Hoe bedrij ven en de economieën draaien, acht de chartkijker van veel min der belang. De eerdere voorspelling van zijn collega-analist dat de AEX dit jaar boven de 1250 uit zal komen, is ondertussen 'in de ijskast ge zet'. De hoop op 1250 punten dit jaar verdween door de onrust op de Aziatische en Westerse beur zen. De AEX dobberde gisteren zo rond de 883 punten. Op de korte termijn zijn er risi co's, zegt Van den Akker. „Nu hebben we een correctiefase, een consolidatie dus." De AEX be weegt zich momenteel in een soort niemandsland van tussen de 830 en 970 punten. Als de beursgraadmeter door de 970- puntengrens schiet, dan volgt een 'uitbraak', zo vertelt hij. „Begin volgend jaar volgt de doorbraak. Dan is de 1250 in zicht." Voor waarde is wel, dat de 830-barriè- re niet wordt doorbroken. De ING-voorspelling van eind augustus - de AEX had net een recordslot van 1010 punten ach ter de rug - dat de index in 1997 met nog eens ruim tweehonderd punten omhoog zou gaan, leidde tot hilariteit binnen de financiële wereld. Enkele maanden na de voorspel ling dook de AEX met gemak naar beneden en bereikte een laagste punt van 764 punten. De reacties van de concurrentie logen er niet om: „We hebben hard gelachen. De analist heeft zelfs een spreekverbod gekre gen," zo beweert een collega van de Rotterdamse Robeco-groep. De woordvoerder van de ING Groep ontkent: „Dat is helemaal niet waar. Hij stond onlangs nog in Beleggers Belangen." Van den Akker weet niets van een spreek verbod, maar geeft toe dat er wat verwarring is ontstaan over de AEX-targets van ING. „Afge sproken is de informatie te kana liseren," vertelt hij. Het ING-concern gebruikt de verwachtingen van de technische analisten over de AEX-richting overigens niet. „Ons officiële standpunt over de richting van de AEX is gebaseerd op de funda mentele analyse, en niet de tech nische. We kijken naar de be drijfswinsten en andere economi sche gegevens."

de Stem | 1997 | | pagina 7