Rouwpost kwijt door kerstdrukte 99.- Kerst of niet: Leeuwarden wil wraak Het 65-plusgehalte van D66 is hoog genoeg Bnnniarirj Boomstammen blokkeren verkeer 'Vast contract voor invallers basisscholen' Honderden taxichauffeurs protesteren opnieuw tegen plannen van Jorritsma VAN BRAUN BIJ BLOKKER BINNENLAND A3 Vandaag rechtszaak tegen verdachten in zaak-Meindert Tjoelker [Pela wil claim bij PTT leggen Kerstrede Beatrix alle publieke radiozenders Staatssecretaris Aad Nuis (64) neemt liever een frisse duik in de politieke fictie Soldaat schiet met kanon door eettent BINNENLAND KORT Geldnet-wagen overvallen in Utrecht Vijf zeehonden met zenders spoorloos Geen vervolging vuile-grondzaak Nijmegen Gewapende overval op echtpaar in Well CNV wil tekort in Nederland opvangen brRUH Blokker prijs 1BER 1997 A2 IjESTEM I I DINSDAG 23 DECEMBER 1997 c veel wind. Middag- xr oplopend tot circa I in het zuiden, in het *t ongeveer 9 graden Luxemburg: Bewolkt Pe dagen kans op wat Woensdag toenemende hwind. Zachter met maxima van bijna 10 jn zee tot ruim 5 gra- |oosten. Midden-Frankrijk- Bewolking, maar af en ■klaringen en wat zon. lans op regen, woens- fe avond meest droog. Kanaal af en toe ste- Vestenwind. Vooral in in en midden stijging Iratuur, met op woens- ■na van 13 graden in de n de oostelijke depar- I maxima rond 5 gra- ïijk: Vooral dinsdag net regen en weinig of Woensdag langs de ■flink wat wind, in het p opklaringen en pe et zon. Middagtempe- Ik aan zee tussen 12 en p, rond Lyon ongeveer :j Dinsdag zonnige pe- n overwegend droog. j in het noorden toene- fewolking en kans op p. Maxima van circa 10 l het noorden tot onge laden in de Algarve. Vooral in het oosten en I eerst nog fikse buien, ^onnige perioden en bog. In het binnenland Irond 12 graden; aan zee |raad of 15 in het noor- EO graden in het zuid en Ibiza: Wolkenvel- bt dinsdagmiddag kans te regen en flink wat I Daarna overwegend fen zonnige perioden, (rond 17 graden, past wat zon ook kans regen, dinsdag vooral westkust en in het L woensdg met name ten ran Rome. Middagtem- van een graad of 5 in den tot 17 op Sicilië, land en Kreta: Vooral Inog enkele buien. Tus- look wat zon. Woensdag jeeste plaatsen droog en perioden. Middagtem- r vlak aan zee meest tus- 116 graden. kd: Rustige weer met vrij yolking en ook kans op poral woensdag in het kans op neerslag. In het festen toenemende wind. I veelal tussen 0 en 5 gra- |and: Wolkenvelden en het zuiden en westen j regen, boven circa 1600 |>k sneeuw. Woensdag het noorden kans op j Vrij zacht met maxima jt 8 graden. lijk: Flink wat bewolking pt zuidwesten soms wat E sneeuw. Middagtempe- fean 2 tot 8 graden. pueqinidot iniu 'Mnoqa6 uba lue^fe 's|K| Luim drie maanden na 1 dood van Meindert melker staan vandaag L drie mannen terecht Idie justitie verantwoor- Ljjjc houdt voor dit staaltje van 'zinloos ge- Ld'. Leeuwarden ■sopt op'een stevige Lr', maar justitie staat Lr een zware taak. ■ggorRenê van der Lee it® vrolijk draaiorgeltje pompt L kerstsfeer in het centrum van Lwarden. De avond valt, een L,i,v tikt nog snel een kerst- Lu OP de koP'111 een weeë §eur L oliebollen draaien jolige Liters hun rondjes in de malle- Len. Hier, op het Waagplein in L hart van de Friese hoofdstad, hielden vrijdagavond 19 septem ber enkele duizenden mensen een volle minuut stil. Uit protest te gen het zinloze geweld dat een week eerder een einde had ge maakt aan het leven van de 30- jarige Meindert Tjoelker. Vandaag om half tien begint de rechtszaak tegen de drie mannen die justitie verantwoordelijk houdt voor de dood van Tjoelker. In de hal van de rechtbank is af gelopen weekeinde de metersho ge kerstboom verwijderd, uit pië teit met de nabestaanden. Met zijn vriendin Jennifer Zijlstra bijvoorbeeld, die nu eigenlijk drie maanden getrouwd had moeten zijn. Het liep, zoals be kend, anders: op zijn vrijgezel- lenavond botste Tjoelker op vier balorige jongemannen, die een avondje stappen wilden bekro nen met het in de gracht smijten van enkele fietsen. Jennifer Zijl stra is nu ruim drie maanden we duwe. Van de vier verdachten zit ten er nog twee vast: een 24-jari- ge man uit Leeuwarden en een drie jaar oudere man uit het na burige Stiens. Een andere 24-ja- rige Leeuwarder staat vandaag ook terecht, maar justitie gaat er van uit dat hij niet rechtstreeks te maken had met het doodslaan van Tjoelker. De jongen van 17 die ook werd aangehouden, wordt niet vervolgd. Het vredige kerstsfeertje ten spijt, hopen de meeste Leeuwar ders dat de twee hoofdverdach ten een stevige duw krijgen. Het algehele gevoelen is er één van wraak: er moet een voorbeeld ge steld worden. „Ik weet niet wat er voor staat, maar ze moeten de maximale straf krijgen," vindt een meisje, dat vlakbij het Waag plein met een vriendin staat te kletsen. „Een zware straf kan voor een schokeffect zorgen, mis schien dat het dan een keer op houdt met dat zinloze geweld. Want er loop hier echt heel wat dom volk rond." Maar justitie staat voor de zware taak om het bewijs rond te brei en. Naar verluidt zal het Open baar Ministerie de verdachten geen 'doodslag' ten laste leggen, maar 'openlijke geweldpleging'. En daar staan aanzienlijk minder zware straffen op. Bovendien moet justitie aannemelijk zien te maken dat ze exact weet wie van de twee de fatale klap (of schop) heeft uitgedeeld. Het zijn deze grondbeginselen van de rechtsstaat die botsen met de wraakgevoelens van veel Leeuwarders. „Een jaar of tien, dat lijkt me een gepaste straf," zegt een stadswacht. „En dan he lemaal uit laten zitten, je moet ze niet halverwege vrijlaten. Het was gewoon moord, toch? En het ergste was nog dat ze daarna rus tig naar een shoarmatent gin gen." Veel veranderd in het uit- gaansleventje is er niet, vindt de stadswacht. De agressie laait zo nu en dag nog stevig op. „Als ik 's avonds laat iemand een fiets zie vernielen, laat ik 'm lekker heen doen. Je ziet wat er van kan ko men." Politiewoordvoerder H. Oenema bevestigt de sombere lezing van de stadswacht. Afgelopen week einde zijn er nog wat 'kleine vechtpartijtjes en een mishande ling' geweest. Het enige wat er in de ogen van Oenema veranderd is, is dat het politiebureau in de binnenstad op vrijdag- en zater dagnacht open blijft. „We zijn er nu wat sneller bij als er iets ge beurt." Maar een mentaliteits verandering van het uitgaanspu bliek? Niets van gemerkt, zegt Oenema. Lmze verslaggever Tindhoven - Tientallen zendingen van rouwkaarten zijn zoek- Lraakt of te laat bezorgd door de decemberdrukte bij de PTT. Lrafenisonderneming Dela in Eindhoven overweegt om Lntuele claims als gevolg van het probleem bij de PTT neer te i uitvaartverzorging P. van |Gompel van Dela zegt dat 'regel en veelvuldig' rouwpost Jitt of te laat (na de uitvaart) is maand. Iverrompeld We zijn erdoor overrompeld om- fel begin dit jaar de verzamel- ïveloppen zijn ingevoerd, waar- b veertig rouwbrieven tegelijk epost kunnen worden. Dat sys tem zou het mogelijk maken dat [l! tot 99 procent van de rouw- urten de dag na het posten be- irgd kon worden. Bij los in de |iis stoppen werd 95 procent de erop bezorgd. Bij die grote lauwe enveloppen zit een tra- «er-kaart waarmee nu nagegaan an worden waar een stagnatie it." Woordvoerster R. Hijlkema an de PTT vindt het 'heel pijn- ijk' dat rouwbrieven niet of niet ijdig zijn verwerkt. De PTT is mlgeas haar altijd bereid om bij iroblemen nabestaanden te bel- a of koeriersbedrijf EMS in te (kakelen. k» Haag/Hilversum (anp) - Ko- ingin Beatrix zal ook dit jaar op öste kerstdag via de radio een wpraak houden. k kersttoespraak wordt om 100 uur uitgezonden door de IfS, via Radio 1 tot en met 5, de Egionale radio-omroepen en Ra io Nederland Wereldomroep. „Het probleem met de rouwkaar ten moet aan de kerstdrukte lig gen want het systeem functio neerde door het jaar goed. De verzamel-envelop is er gekomen in samenwerking met de uit- vaart-branche. Blijkbaar valt de envelop tussen het massale kerst aanbod niet voldoende op. Daar zullen we dus wat aan moeten doen. Het beste is om rouwpost aan het loket af te geven. Dan wordt in iedere geval direct on derscheid gemaakt." In Zuidoost-Brabant zijn volgens mevrouw Hijlkema enkele hon derden oproep- en uitzendkrach ten ingezet voor de feestdagen en vast personeel werkt langer en vaker. „Op een normale dag ver werkt de PTT in NederlarfÖ 21 miljoen poststukken. Rond de de kerst komen er daar veertig mil joen per dag bij. Dit jaar maken we bovendien mee dat de consu ment erg lang heeft gewacht met de kerstpost en dat heeft de druk te de laatste dagen nog groter ge maakt. Maar de maximale ter mijn van drie dagen die wij voor kerstkaart-bezorging hanteren halen we wel." Essentieel Voor brieven zonder postcode ligt het mogelijk anders. Die doen er in normale omstandigheden al een dagje langer over. De code is essentieel bij het sorteren. Als ze niet vermeld staat, moet de PTT zelf coderen. De woordvoerster merkt op dat de postcode nogal eens ontbreekt op rouwkaarten naar verre familieleden en ken- Amsterdam (anp) - Enkele honderden taxichauffeurs uit verschillende steden hebben gisteravond een publieks vriendelijke actie gevoerd in de binnenstad van Amster dam tegen de plannen van mi nister Jorritsma. Tussen 18.00 en 20.00 uur ver voerden zij passagiers voor de helft van de normale ritprijs. De actie verliep zonder incidenten en ook de verkeersproblemen vie len mee. Van tevoren had de Amsterdamse politie gewaarschuwd geen blok kades op de ringweg of in het centrum te tolereren. Volgens een woordvoerder hielden de chauf feurs zich goed aan de afspraken en verliep de actie in een gemoe delijke sfeer. Wel leeft onder de chauffeurs de roep om hardere acties nu zij al enkele keren eer der hebben geprotesteerd. Aan de actie deden zo'n tweehon derd taxi's uit andere steden mee en enkele honderden Amster damse. Volgens de actievoerders liep het niet echt storm met klandizie maar hebben ze toch nog redelijk wat ritjes gemaakt. Rond 20.30 uur begon de politie aan de bege leiding van de Rotterdamse en Haagse taxichauffeurs tot buiten de stad. Doordat chauffeurs uit Rotter dam en Den Haag later dan ver wacht in de hoofdstad arriveer den, kwam de actie iets later op gang. Onderweg zorgden de chauffeurs met hun lage snelheid op de Al 3 en de A4 voor vertragingen, maar tot hele lange files heeft het niet geleid. Volgens de verkeerspolitie in Driebergen was de spits niet zo druk in verband met de kerstva kantie. De taxichauffeurs verzamelden zich vanaf 18.00 uur bij het Cen traal Station in het centrum, waarna ze zich opsplitsten. Een deel van de actievoerders bevond zich op en nabij de Dam. Minister Jorritsma wil de tarie ven loslaten en vergunningen af geven waarmee chauffeurs in heel Nederland kunnen rijden. Het landelijk actiecomité Taxi in Actie roept de bewindsvrouw op om nogmaals in gesprek te gaan over de toekomst van de taxi branche. P van den Berg I® Haag - „Aad Nuis speelt M, terwijl Hilversum in wnd staat," foeterde WD- eider Frits Bolkestein eind 995. ''staatssecretaris haalt zijn houders op. „Ach, ik ken Jits al sinds mijn studenten- 1. Die roept wel vaker heel allerlei dingen over een Ik kan nu tegen hem Sen dat ik de plannen die ^aeze regeerperiode waren taieed, tot een goed einde gebracht." 'teanus Nuis (Sliedrecht, 18- -1933) glimlacht minzaam. '°r een bijna-AOW'er bezit hij Seen jaloersmakende kop met er-Een beetje ongekamd, a la es Bouvrie. „Als ik al een 5 fd ben, dan alleen aan de ®tenkant." hdanks zijn rijzige gestalte van e meter en een beetje, straalt nets kunstzinnigs uit. Iets in- J?,u®els ook. „Mijn leven lang W door tussen de boeken, ".noemen mensen je al snel intellectueel." »\Stssecretaris van Cultuur irui studeerde politieke en ale wetenschappen, deed ont- «Mingshuip op Jamaica, ver- ae Z1)n dienstplicht in Nieuw- ïetW?' iWas wetenschappelijk Deelri 61u aan universiteiten, tverieu° edacteur van uit" i»ir SPectrum, schreef li- e kntieken voor Haagse Aad Nuis. Post en Volkskrant en columns in NRC Handelsblad. Nuis publi ceerde zeven boeken en kreeg in 1986 de Pierre Bayle-prijs. Hij bivakkeerde in Provinciale Sta ten van Gelderland, was Eerste- Kamerlid en werkte acht jaar als Tweede-Kamerlid. „Ik herinner me een Latijnse spreuk uit een boek dat ik als kleine jongen kreeg: 'Varen is noodzakelijk'. Die spreuk past bij mij. In de zin van volharden. Bij tegenwind niet bij de pakken neerzitten. Uiteindelijk komt al les op zijn pootjes terecht." Meer dan andere bewindslieden heeft u zich bijnamen verworven, zoals 'Aad de Denker' en 'Twee meter Twijfel'. Blij mee? „Alles wat ik doe of zeg wordt onder een vergrootglas gehouden. Meer dan toen ik gewoon Kamer lid was. Dat is niet altijd prettig. Maar 'De reusachtige Nuis' van Jan Blokker heeft iets markants." U bent een beetje 'openbaar kunstbezit' geworden „Ik ben een beetje van de mensen, ja. Soms is dat lastig, maar vaker leuk. Je komt ergens binnen en een vreemd feemand zegt: 'Dag meneer Nuis', Wonderlijk toch? Scheldpartijen? Geen last van. Misschien komt dat doordat het kabinet het goed doet." Over goed gesproken: op uw ini tiatief hebben scholen en instel lingen een begin gemaakt met cultuureducatie. „Ik vind dat belangrijk. Het is niet goed als jongeren vastzitten in hun hiphop- of house-scene. Ze moeten de wereld verkennen. En als ze dat niet uit zichzelf doen, moet je ze een handje hel pen." Is dat niet te veel gevraagd? Jon geren weten nauwelijks iets van de reguliere geschiedenisfeiten. Ze laten Karei de Grote doodleuk aan de zijde van Napoleon vech ten. „Het allerergste vind ik niet dat ze die helden door elkaar halen. Als ze maar weten hoe Nederland marcheerde in de zeventiende eeuw. Want we wonen nog tussen de decors van die tijd. Als je daarvan niets weet, mis je wat van jezelf." Lang niet iedereen is tevreden over de zogenoemde WIK-rege- ling voor beeldend kunstenaars, toneelspelers, muzikanten, enzo voorts. „De kunstenaarsbonden, de mi nister van Sociale Zaken en ik hebben de WIK-regeling na veel gesteggel vastgesteld op 70 pro cent van de bijstandsuitkering. Met bijverdiensten tot 125 pro cent. Lang niet gek, als je be denkt dat de algemene sociale wetgeving steeds strenger wordt. De wet moet overigens nog door de Eerste Kamer. Jonge, begin nende kunstenaars zijn overwe gend positief. Zij zien in de rege ling een goede basis om een be staan op te bouwen." Iets anders. Bent u beschikbaar voor een nieuwe regeerperiode? „Liever niet. Hans van Mierlo en Els Borst mogen van mij door gaan. Maar we moeten het per centage 65-plussers binnen de partij niet overdrijven, hahaha. Nee, serieus: een keer is genoeg geweest. Was het niet leuk op Cultuur? „Juist wel. Veel leuker dan ik te voren dacht dat het zou zijn. Het zou best een verleiding zijn als men mij weer vroeg in een kabi net zitting te nemen, maar er zijn meer verleidingen. Niet op een ander departement, maar op het gebied van schrijven. Dat is een soort tweede natuur van mij. De laatste jaren heeft het schrijven zich beperkt tot handtekeningen zetten. Ik zou het leuk vinden om weer fris te schrijven over de din gen om me heen. Ik ga weer lek ker boeken schrijven." Grote god, politieke memoires? „O nee. Ik wil schrijven over hoe macht werkt. Wat macht doet met mensen. Politiek is namelijk een meeslepend bedrijf dat je zo kan uithollen dat je niets anders meer bent dan politicus. Dat is best eng. Maar het worden dus geen memoires. Ik denk aan fic tie. En het mag best spannender worden dan de echte politiek." Er zijn tegenwoordig zoveel opiniepeilingen dat ze on derhand als meningbepalers aangemerkt moeten wor den. Zo vaak word je geconfronteerd met uitkomsten van enquêtes dat je welhaast moet gaan denken dat het om vaststaande feiten gaat. Ze zeggen wel eens dat de vraag stellen 'm in wezen be antwoorden is. Met andere woorden, als je maar sugges tief genoeg bent, dan komt de beoogde reactie vanzelf. En als je die reactie maar dik genoeg onderstreept, dan mist dat zijn uitwerking niet. Met het oog op de verkiezingen worden enquêtes op die manier steeds meer tot manipuleerbare politieke instru menten. Wanneer ze uitgeschreven worden door zich zelf onafhankelijk noemende kranten of tv-stations is dat bedenkelijk. Het afgelopen weekend was het D66-mevrouw Borst die via opiniepeilingen tot aangeschoten wild werd gemaakt. Zo niet opzettelijk dan toch zeker nadrukkelijk. Dergelijke acties worden meestal verricht om de aan dacht af te leiden van wat er wezenlijk speelt. In werke lijkheid gaat het alleen maar om de macht. Van slippen- dragers is het bekend dat ze graag tegen die macht aan schurken. MERIJN Honderden boomstammen zorgden gisteren voor een enor me ravage op de A 27 ter hoogte van Gorinchem. Tot ver in de ochtendspits was de snelweg in beide richtingen afgesloten voor het verkeer nadat om 01.00 uur een vrachtwagen zijn lading boomstammen was ver loren. Niemand raakte gewond. Een Duitse vrachtauto reed in de richting Breda toen op de Merwedebrug de aanhanger losbrak. Het gevaarte botste te gen de middenrail, met als ge volg dat enkele honderden boomstammen van twee meter lang op beide rijbanen terecht kwamen. Een Belgische truck met oplegger uit de richting Breda kon niet op tijd stoppen en kwam boven op de boom stammen tot stilstand. Beide dieseltanks van de vrachtwa gen raakten lek, waardoor on geveer 600 liter diesel over het wegdek liep. De politie sloot de snelweg aan beide zijden af en leidde het verkeer om. Rijkswa terstaat en een gespecialiseerd bedrijf zijn de hele nacht en een deel van de ochtend bezig ge weest om de boomstammen en de olie op te ruimen. Om 8.15 uur kon de politie de A 27 in de richting Breda vrijgeven, en drie kwartier later ook in de richting Utrecht. foto wfa Van onze rechtbankverslaggever Arnhem - Een negentienjarige soldaat uit Deventer heeft in januari per ongeluk met een kanon twee kogels dwars door een eettent en een ontspan ningsruimte geschoten. Bij het incident in Novi Travnik (Bosnië-Hercegovina) raakte niemand gewond. De militair van het 17e Pantse- rinfanteriebalatjon in Oirschot kwam met zijn pantserwagen te rug van een vijfdaagse patrouille. Hij ging onderhoud plegen aan het boordkanon, maar ontlaadde het wapen niet en zette ook de loop niet in een veilige stand. Plotseling gingen twee 25 mm pa tronen af, die de eettent en een ontspanningsruimte doorboor den. Daar was op dat moment niemand aanwezig. Gisteren hoorde de soldaat voor de militaire kamer van de recht bank in Arnhem acht weken ge vangenisstraf tegen zich eisen. Hij zei dat hij de voorschriften had genegeerd om tijdwinst te boeken. Bovendien was hij er met zijn hoofd niet bij omdat hij ruzie had met een collega. Uitspraak: 5 januari. Utrecht - Twee onbekende mannen hebben gisterochtend op het Neude in Utrecht een transportwagen van Geldnet overvallen. Daarbij maakten ze twee geldcassettes buit. Hoeveel geld erin zat, is nog niet bekend. De daders hadden vuurwapens en waren ge maskerd. Er vielen geen gewonden. Op het moment van de overval waren de medewerkers van Geldnet bezig geld af te leveren bij het postkantoor. Rotterdam - Vijf van de negen zeehonden die in september met zendertjes in het Brielse Gat zijn uitgezet, zijn spoorloos. Het or nithologisch station in Voorne heeft de laatste tijd geen enkel sig naal van het vijftal vernomen, maar hoopt dat ze komend jaar weer opduiken. De VHF-zendertjes waarmee ze zijn uitgerust, hebben slechts een bereik van tien kilometer. De in het zeehon dencentrum Ecomare op Texel geboren zeehonden zijn uitgezet met als doel de bestaande populatie ten zuiden van de Maasvlakte te laten groeien. Arnhem - Het gerechtshof in Arnhem ziet geen reden om de ge meente Nijmegen alsnog strafrechtelijk te vervolgen in de zoge naamde vuile-grondzaak. Het hof verklaart de natuur- en milieu organisaties die een beklagprocedure begonnen waren, niet ont vankelijk. Met de beslissing van het hof komt voor Nijmegen een einde aan de slepende affqire, die justitie tot drie keer toe heeft onderzocht. In 1995 kwam aan het licht dat Nijmeegse ambtena ren jarenlang met medeweten van het college verontreinigde grond zonder vergunning lieten vervoeren en opslaan. Well - Een echtpaar uit het Limburgse Well is gisteravond door twee gewapende en gemaskerde mannen in hun woning overval len. De 57-jarige echtelieden zijn daarbij beide lichtgewond ge raakt. De daders zijn zonder buit gevlucht. Twee Engelstalige mannen wachtten de man bij zijn huis op. Toen de man zijn auto in de garage zette, sprongen ze naar binnen. Zijn vrouw kreeg enkele klappen, maar zag kans te vluchten en de po litie te waarschuwen. Door Emmanuel Naaijkens Tilburg - Invalkrachten in het basisonderwijs moeten een vast contract kunnen krijgen. Alleen op die manier kunnen oud-on derwijzers gestimuleerd worden om bij ziekte of verlof in te vallen op basisscholen. Dat stelt J. Duinhouwer van de Onder wijsbonden CNV. krachten met een uitkering) geen soelaas. „Het aantal wachtgel ders voor het basisonderwijs is heel gering, degenen die onder die regeling vallen zijn vrijwel al lemaal onbemiddelbaar." In totaal zijn er in een periode van zes jaar 28.000 leerkrachten nodig. Als het kabinet de klas senverkleining verder doorzet, zoals aangekondigd, dan ontstaat er in die periode een tekort van naar schatting zo'n 1500 leer krachten. Volgens de vakbondsbestuurder is het nu 'absoluut niet relevant' om werkloze leerkrachten uit Vlaanderen aan te gaan trekken. Hij reageert daarmee op een ini tiatief van zijn Roosendaalse CNV-collega H. van den Bossche die contact heeft gehad met een Belgische vakbondsbestuurder over het beleggen van een bijeen komst voor werkloze Vlaamse onderwijzers. „Er is nog hele maal geen datum vastgelegd. Het is ook geen wervingsbijeenkomst, maar puur een informatie-avond om Vlaamse onderwijzers die in Nederland willen werken op de hoogte te brengen van allerlei re gelingen," zegt Duinhouwer. In het basisonderwijs wordt het steeds moeilijker leerkrachten te vinden die voor een korte periode (variërend van een halve dag tot een aantal maanden) voor de klas willen staan. Het komt soms voor dat scholen enkele tientallen te lefoontjes moeten plegen om een invalkracht te vinden. Volgens Duijnhouwer is het po tentieel aan invallers sterk uitge dund omdat velen inmiddels een vaste aanstelling hebben gekre gen. Dat is onder meer het gevolg van de regeringsmaatregel om de klassen te verkleinen. „Er is nog een grote stille reserve van oud-leerkrachten, maar het probleem is dat deze mensen wei nig perspectief wordt geboden. Wij pleiten er voor dat schoolbe sturen arbeidspools vormen waarbij invalkrachten een vaste aanstelling krijgen en onder de zelfde regelingen vallen als hun collega's in vaste dienst. Daar door maak je het voor inval krachten aantrekkelijker om voor de klas te gaan staan." Volgens Duijnhouwer biedt het bestand aan wachtgelders (leer- (AD VERTE NTIE) Multi quick control plus staafmixer, MR500HC. Met hak- molen, roestvrij stalen slagroom/eiwit garde en pureerbeker. Adviesprijs 119.-

de Stem | 1997 | | pagina 3