rwf-H Nederlandse roman in 1997: relletje verstoorde even de rust KINDERHBMHBBHHBB Alles over dieren en muziekinstrumenten De beste boeken van 1997 De beste thrillers van 1997 KEN D3 RG Ereplaats Drankorgel Biografie 3MBER 1997 D2 tn u aux!«llectie >gs velden en wegen-de ye' 8 19e eeuw - o.a. Koekkoe bgehjksvan 10.00-17.00 uur OM !.er van Straaten - overzirht (t/m 10 jan) 2,cht" le van Oalen/beelden, Pierre f 20ndag in de maand (t/m 30 tchilderijen - Lightning 4 Hi|a ld - Overzicht van schilderijen I uur gaat K. Schippers (aUteUr 4 Roeland) met Jan Roeland in Izo 13.00-17.00 uur (t/m 8 feb) Truus Werners en Nelly van /en/beelden-dot/m zo 13.00. - Wliek Vlamings/werken ini ■rwondering - di t/m vr 10 00- 0 uur (t/m 10 jan) Salon d'Hiver - Henk van de Innemée, Ton Mertens, Hans 'Wel en Paul van Zoelen - wa (t/m 1 feb) -ns 2 - vijf Nederlands-Vlaamse lan auteurs rond het thema 'de n 25 en 31 dec (t/m 1 feb) ijk verzameld - collectie Frede- 1 Korte Vijverberg 7-Vorstelijk 'gelijks van 10-17 uur, behalve fijk adres) - Jan Vercruysse/por- |it/mzo 11.00-17.00 uur (t/m 1 t Woudwijk/schilderijen, aqua 3.30-17.30 uur (t/m 31 jan) lOSCH 141 - Hendrik Wiegersma, kun- iis expressionisme (t/m 8 feb) - |eldmateriaal - (t/m 28 juni '98) M Jlcock/schilderijen en Annie An- luur (t/m 12 jan) IM Vluseumpark 18 - Max Ernst in lirrealist - Geschreven werelden, «realisme - Paul Beekman (t/m 8 I School - di t/m za 11 -17 uur, zo raat 96 - European Art Quilts - di lerstdag 12.00-17.00 uur (t/m 18 Indvliet: recente schilderijen - di IUT groepstentoonstelling Finale '97 (s 15.00 uur - werk van Siena Be- van Dijk, Jan de Koning, Gerrit ld Zuring - do t/m za 11.00-18.00 lAM ïg Amsterdam - do t/m za 20.15 |o uur, 25, 26 en 28 dec ook om :e - Nieuwe de la Mar - 20.15 uur Ir en Muizenkoning - Muziek- Lur, 24 en 27 dec 14.00 en 20.15 fharig weesmeisje - Met o.a. Nel- za&wo 15.00 en 19.30 uur, zo bter - Claudius Prinsenlaan 8 (27 bouw - dagelijks 20.00 uur, 25 en fbdec om 14.00 en 20.00 uur DECEMBER ischreven door Haye van der Hey- jf'heater - Claudius Prinsenlaan 8 - LEUR toneelstuk met o.a. Diana Dob- fiol - De Nobelaer - Anna V Ber- kSTEM I I I I DINSDAG 23 DECEMBER 1997 >ECEMBER 'ZOOM Nationale Opera van Moldavië - Maagd - Grote Markt 32 -14-30 DECEMBER A :rnationaal Danstheater - Chasse 30 uur ir door Patricia Suer - voor kinde- audius Prinsenlaan 8 -15.00 uur DECEMBER A hassé Theater - Claudius Prinsen- LEUR r - Koninklijk Ballet van Vlaande- Iaan2-20.15uur JANUARI JA - Chassé Theater - Claudius Pon- I JANUARI relt - Stadsschouwburg Tilburg 5 JANUARI |RDAM lerlands Toneel-Stadsschouwburg JANUARI JRG T, oemendaal - Stadsschouwburg Goede debuten, geen nieuwe golf Lr Johan Diepstraten L onlangs geopende tentoonstelling L, waar de woorden gaan in het Letter- jjjdig Museum in Den Haag leidde L een golf van verontwaardiging. Ie oud-gedienden (Brakman, Ijössmann) zijn niet vertegenwoor digd en de nieuwe generatie (Grun- L>, Giphart) is pontificaal aanwe- g. 'De indruk werd gewekt dat het Lseum zich aan een blinde verering L de jeugd had overgegeven,' verde- Lje samensteller Piet Calis zich na de Negatieve publiciteit. 'En dat terwijl nog Lu vijf procent van de expositie gewijd taan auteurs onder de veertig.' jldie aanstormende talenten houden de lite- jire wereld wel bezig, maar het lawaai dat ze jnorzaken, staat in geen verhouding tot hun iteraire kwaliteiten. Ook dit jaar lieten ze het stieten. Arnon Grunberg bereikte weliswaar jet zijn roman Figuranten de vierde plaats ai de best verkochte boeken van het afgelo- ar, maar dat was méér het gevolg van een jitgékiend marketingplan van de uitgever, foor de rest: niets. Dat het tijdschrift Zoeter- tier van de markt verdween, is wat dat be- tefteen teken aan de wand. laar ieder jaar komen er debutanten en 1997 in dat opzicht bijzonder. Alom gewaar- terd werd het debuut van Esther Jansma die iet haar 107 miniatuurtjes in Picknick op de mteltrap iets nieuws toevoegde aan het be- ttide. Dat kan ook gezegd worden van Na hem Wijnberg die met Landschapsseks, een je essayistische beschouwingen over anst in romanvorm, experimenteerde met de taditionele verteltechniek. Los van iedere mo- degril schreef Dion Delahaye een opmerkelijke ■oman, Het natuurlijk verlangen, over de lot- (evallen van een Duitse monnik in de 14e mw. Het is voor het grootste gedeelte een be togen roman over het leven van Werner van üchthal, die door de pauselijke curie in Avig- lon 35 jaar na zijn dood in 1342 zalig wordt rerklaard. was het debuut Het Geweten van Jessica lurlacher, een semi-autobiografische roman ter een studente die lijdt onder het kampver- Men van haar vader. Van hem, G.L. Durla- kwam overigens het Verzameld Werk uit. De invloed van ouders op hun kind is eveneens het onderwerp van het debuut Uitgesloten van van Vliet die zonder wrok omkijkt naar tip jeugd als kind van Jehovah's Getuigen. Jansma, Wijnberg, Delahaye, Durlacher ai Van Vliet heeft de Nederlandse literatuur er toch mooi vijf volwaardige schrijvers bijgekre- Een debutante kan Hester Albach niet ge noemd worden. Na twintig jaar zwijgen ver scheen Evenbeelden, een sprankelende roman over het echtpaar Peter en Erna op vakantie in "est-Afrika. Tien jaar eerder hadden ze een tienjarig jongetje uit Kanaga ontvoerd en ke ten terug naar het land dat wordt geteisterd door een gruwelijke burgeroorlog. Dit 'tweede' debuut van Albach verdient een ereplaats in de «malen van het literaire jaar 1997. Arthur Japin had een verhalenbundeltje gepu- ïd dat nauwelijks werd opgemerkt, dus •ok hij heeft niet de status van een debutant. De zwarte met het witte hart is zijn eerste ro man en een voltreffer, niet voor niets genomi neerd voor de Generale Bank-Prijs. Het gege ven is prachtig: de twee Ghaneese prinsjes Kwame en Kwasi kwamen in 1837 in Holland aan als onderpand voor een illegale slavenhan del van de Nederlandse regering. Japin heeft hun dramatische leven beschreven, maar hij deed méér: het is een voortreffelijke histori sche roman geworden over de vriendschap tus sen twee ontheemden, over het verraad van de hoge heren en over de koloniale inmenging in de 19de eeuw. Afrika, Suriname en de Nederlandse Antillen, Indië: in ieder jaaroverzicht komen deze loca ties terug. En altijd weer in historisch verband. De Nederlandse overzeese geschiedenis blijft een bron die steeds weer wordt aangeboord. Cynthia McLeod overtuigde met haar histori sche roman Tweemaal Mariënburg over een waargebeurde afschuwelijke gebeurtenis aan het begin van deze eeuw. In haar derde roman heeft zij zich ingehouden en daarom is dit ver haal over een opstand op een suikerrietplanta ge rond de vorige eeuwwisseling des te aan grijpender. Zij maakte gebruik van het volle dige archief Mariënburg dat ruim 25.000 pagi na's beslaat. Astrid Roemer maakte in Lijken op Liefde de sprong naar december 1999 waar een tribu naal in Suriname schoon schip gaat maken zo dat de bevolking zonder de last van het verle den de nieuwe eeuw kan ingaan. Wie ooit iets van Astrid Roemer heeft gelezen, weet bij voorbaat al dat daar niets van terechtkomt. Jan Brokken beschreef de ondergang van een Antilliaanse tafeltennislegende in De droevige kampioen, maar meer nog is het eiland Cura- 1. Arthur Japin: De zwarte met het witte hart 2. Marcel Möring: In Babyion 3. Frédérie Bastet: Helse liefde 4. Jan Brokken: De droevige kampioen 5. Hella S. Haasse: Zwanen schieten 6. Anna Enquist: Het geheim 7. Helga Ruebsamen: Het lied en de waarheid 8. Dion Delahaye: Het natuurlijk verlangen 9. Hester Albach: Evenbeelden 10. Cynthia McLeod: Tweemaal Mariënburg cao de echte hoofdpersoon van deze indruk wekkende roman. Met de keuze van het onder werp heeft hij hoog ingezet, maar nog meer met de keuze van de compositie. Het is in de Nederlandse literatuur een zeldzaamheid dat een verhaal wordt verteld vanuit het perspec tief van ruim tien personages die elkaar ver houdingsgewijs razendsnel afwisselen en ook nog eens sprongen in de tijd maken. Dat kan tot onduidelijkheid en dus verwarring leiden, maar die valkuil heeft J an Brokken keurig om zeild. Door de structuur krijgt de roman extra spanningsbogen. Indië is in vergelijking met voorgaande jaren wat minder vertegenwoordigd. Een beetje In dië wordt beschreven in het prachtige boek Zwanen schieten van Hella S. Haasse die pro beerde te achterhalen wat de rol van haar twee grootmoeders is geweest op het leven van haar ouders. Daardoor heeft ze inzicht gekregen in haar eigen beweegreden om de wereld te be schouwen via de omweg van de verbeelding. Helga Ruebsamen heeft er jaren over gedaan om tot een soortgelijk inzicht te komen: alleen via de omweg van Hoor Johan Diepstraten Ze werden aan het begin van 1997 froots aangekondigd, de nieuwe thrillers van John Grisham, John :e Carré, Scott Turow, Phillip Margolin, Philip Kerr, Robert Goddard en Robert Ludlum. «ar de beste buitenlandse thril- vam niet van deze gevestigde De mannen werden op "toe achterstand gezet door Eli- wh George die met In de ban bedrog misschien wel al haar 'ge uitstekende thrillers over trof. -a negende thriller van Eliza- George is de hoofdrol weg- 8e'egd voor brigadier Barbara "avers, die in de ban raakt van «aar Pakistaanse buurman Tay- ®Wlah Azhar en zijn schattige dochtertje Hadiyyah. De hoofd- w heeft te maken met een Machtsstrijd binnen de Paki- lse gemeenschap in een bad- - 3 waar kleurlingen het toch zwaar te verduren hebben. e hest verkochte thriller van dit laar was De partner van John nsham over de sluwe advocaat /jk Lanigan die zijn eigen od ensceneert. Hij weet dat de aten van zijn kantoor niet deu- n verzamelt bewijsmateriaal de partners aan het kruis te gelen. En passant steelt hij ne- 8®tig miljoen van de beste cliënt het juristencollectief. Een ge dineerde thrUler is he* wel, vol onverwachte wendingen en slim- 'e juridische trucs. Niet echt Zeker niet hrüjant, dmrf behoorlijk onderhou- HetzeUde geldt voor De kleerma ker van Panama van Le Carré over Harry Pendel die alle politie ke en financiële kopstukken kleedt. Le Carré heeft vooral een satire geschreven op de buiten landse politiek van met name En geland. De kleermaker van Pana ma is eerder een psychologische schets van een man die totaal in de versukkeling raakt dan een thriller. Ook Scott Turow deelt in deze malaise. Vuistdik, maar op geen enkel moment is er sprake van enige suspense. Ruim zeshonderd pagina's heeft hij nodig voor een rechtzaak tegen de bendeleider Hardcore die opereert in een zwart getto. De thriller gaat voor al over het gevecht van de studen tengeneratie van 1968 tegen de ri gide opvattingen van haar ouders. De nieuwe weg die Philip Kerr is ingeslagen met Het Vijfjaren Plan mag commercieel nu al een succes zijn (verfilming met Tom Cruise in de hoofdrol), de thrillerlezer kijkt met gemengde gevoelens naar de nieuwe ontwikkelingen. De supercrimineel Dave Delano gaat een maffiabaas een loer draaien en doet dat volgens de vertrouwde procédés van een B- film. De brandende man van Phillip Margolin gaat over een geestelijk labiele jongen die verdacht wordt van een brute moord op een stu dente. De lezer weet al vanaf de eerste pagina's dat hij onschuldig is. Het aardige van de thriller is dat lang onzeker blijft hoe de ad vocaat Peter Hale het complot te gen de jongen weet te ontrafelen. Het is vooral een thriller over de ethiek van de advocatuur. De nieuwe thriller De Materese finale van Robert Ludlum is de definitieve afrekening met de organisatie van de merkwaar dige baron De Materese die de Ludlum-lezer eind jaren zeven tig leerde kennen in Het Materese mysterie. Wie de malligheden voor lief neemt, heeft een onver valste Ludlum in handen. Trouw aan zijn concept bleef Ro bert Goddard. Zijn hoofdperso nen, die altijd weer een duistere affaire uit het verleden proberen te ontraadselen, worden gecon fronteerd met hun eigen bestaan. Dat geldt in Moorddadig verleden voor Chris Napier, die zich steeds meer verantwoordelijk gaat voe len voor de zelfgekozen dood van een jeugdvriend. Van de nieuwelingen op het inter nationale front zitten er zowaar drie bij uitgeverij Bzztoh. De tweede thriller van Gregory Hall, Bloedverwanten, over een advo cate die het in haar eentje op neemt tegen haar kantoor, doet denken aan het beste wat Gris ham ooit schreef. Debutante Gemma O'Oconnor verraste met Doodgewaand, het intrigerende verhaal over een vrouw die als tienjarig meisje getuige was van een bloedige familieruzie. Jaren later achterhaalt ze de ware toe dracht. Een soortgelijke intrige is te vinden in Misbruik van recht van Rankin Davis over een recht banktekenaar die als tienjarige een gruwelijke moord heeft zien plegen. Op internationaal gebied doen de Nederlandse thrillerschrijvers haar alter-ego Louise Benda was ze in staat om breeduit haar Indische jeugd te beschrijven in Het lied en de waarheid. De lezer kent nu haar Indische paradijs en weet wat er volgde: de hel tijdens de Tweede Wereldoorlog, ondergedo ken met haar vader. Vier jaar werkte ze aan deze roman, waarmee ze in één klap naam maakte in de Nederlandse literatuur. Een rel werd het niet, maar ongelukkig was haar optreden wel bij Hanneke Groenteman. Ruebsamen zat op zondagmiddag naast Joost Zwagerman die in de veronderstelling ver keerde dat hij zijn roman Chaos en Rumoer mocht promoten. Nee, Groenteman was niet echt enthousiast over dat boek van Zwager man en Ruebsamen deed er nog een schep bo venop. Zwagerman moest eens wat langer aan een roman werken, dat zou de kwaliteit nog eens verhogen. Het was een merkwaardige vertoning. Leon de Winter was furieus. 'Zo'n Helga Rueb samen die samen met Hanneke Groenteman zusterlijk op Joost z'n hoofd ging zitten kak ken. Dat drankorgel uit Scheveningen ging daar meedoen met Groenteman. Die vrouw heeft één aardig boek geschreven na een leven lang weggedronken te hebben in de omgeving van het Kurhaus. Die vrouw ging Joost op zijn nummer zetten. Om je kapot te generen.' Het is des te genanter omdat Chaos en Rumoer helemaal niet zo'n beroerde roman is, zoals Groenteman beweerde en bepaald niet door de literaire kritiek is weggeschreven. De satire op het radio- en literatuuurbedrijf bevat prachti ge passages. Bovendien is het te prijzen dat Zwagerman zo'n gedurfd onderwerp op zo'n oorspronkelijke manier heeft aangepakt. De uitval van Leon de Winter is te begrijpen. Al jaren wordt hij heftig aangevallen en ook om die reden houdt hij het in Nederland voor gezien. Samen met zijn vrouw Jessica Durla cher en twee kinderen vertrekt hij binnenkort naar Amerika. Nog één keer haalde hij zijn gram. De matige tot slechte ontvangst van De hemel naar Hollywood was de aanleiding. In de roman krijgen drie mislukte auteurs het voor elkaar om voor het laatst in hun leven te schitteren. Maar dan in een film die de werke lijkheid is. Het basisgegeven - zij stelen vier miljoen van andere mislukkingen - is beperkt, maar de romanpersonages zijn als vanouds sterk gekarakteriseerd. De romans van De Winter zijn steevast aanlei ding voor de onzinnige discussie wat wel en wat niet tot de literatuur behoort. Hij schrijft boeken die aansluiten bij de populaire cultuur en daarom wordt hij beschimpt en bespot. Een andere discussie die de literaire wereld even in haar ban hield was de vraag in hoever re J.J. Voskuil een grens had overschreden met zijn nauwgezette verslag van de dagelijkse ge beurtenissen op het P.J. Meertens-Instituut. Er volgen nog enkele delen van de cyclus Het Bu reau en menig medewerker ziet de bui al hangen. De discussie leidde overigens, zoals verwacht, tot niets. Wie echt van literatuur houdt, bemoeit zich niet met de waan van de dag, maar léést. Vuistdikke romans die de verbeel ding op gang brengen. Helse liefde van Frédérie Bastet bijvoorbeeld. De 'vierstem mige fuga' over de levens van Chopin, Lis zt, George Sand en Marie d'Agoult is een van de hoogtepunten van het afgelopen jaar. In bijna 700 pagina's beschrijft Bastet hun vriendschap en liefde, later verteerd door ja loezie en haat. Bastet baseerde zich vooral op de oorspronkelijke bronnen: op memoires, dagboeken, romans en essays van de een over de ander. Daaruit citeerde hij ruimschoots om een zo volledig mogelijk beeld te kunnen ge ven. Een beeld dat op zijn minst ontluisterend genoemd mag worden waar het Marie d'Agoult en George Sand betreft. Een ander hoogtepunt van 1997 was In Baby- Ion van Marcel Möring. De roman is de fami liekroniek van Nathan Hollander (60) die sa men met Nina (30), de dochter van zijn onech te broer Zeno, vijf dagen lang vanwege de sneeuw opgesloten zit in een landhuis van zijn oom Herman. Bij testament heeft deze bepaald dat het huis voor deze Nathan de sprookjesver teller is, op voorwaarde dat hij de biografie over Herman schrijft. De roman is voor een deel de biografie, die te ruggaat in de familiegeschiedenis van de 17e eeuw. De doden lopen in en uit 'alsof het een supermarkt is'. Marcel Möring werkte vijf jaar aan deze omvangrijke roman en overtreft hier mee zijn vorige werk. Een wervelende roman, origineel, sprankelend en vol behartenswaar- dige ideeën. Met 160.000 exemplaren is Het geheim van Anna Enquist het best verkochte boek van 1997. De roman bestaat uit een aaneenschake ling van dramatische gebeurtenissen. De lezer die van veel verhaallijnen, subplots en emotio nele ontwikkelingen houdt, heeft een roman in handen die hij in één ruk uitleest. Het knappe van de roman is dat Anna Enquist met veel distantie de gevoelens oproept. Het sterfbed van 'vader' Egbert, de dood van moe der Emma, de moeizame geboorte van Frankie, de miskraam van Wanda, de scheiding met Bouw: het is voor menigeen misschien al te veel leed in tweehonderd pagina's. De intrige heeft te maken met de ontdekking van Wanda wie haar echte vader is. 'Een roman voor ieder een die verliefd is op mooi,' luidde het oordeel toentertijd. Er verschenen dit jaar meer goede romans. Net voor de jaarwisseling kwam Geerten Meijsing met het openhartige Tussen mes en keel over de psychische nood van zijn alter-ego Erik Provenier. Nelleke Noordervliet met Uit het paradijs, Dirk van Weelden met Orville, Mens je van Keulen met de herinneringen aan haar overleden moeder in Olifanten op het web, Bernlef met de robinsonade Verloren zoon, Tim Krabbé met De grot, Cees Nooteboom met De filosoof zonder ogen en Fleur Bourgone met Oostenwind, koningskind. Veel waardering kregen de biografieën over Weinreb en Abel Herzberg {Een wijze ging voorbij). Het was, kortom, een jaar met verhoudingsgewijs wei nig rumoer en veel opmerkelijke titels. niet mee. Met uitzondering van Bob Mendes die voor het fabuleu ze De kracht van het vuur (1996) de Gouden Strop 1997 ontving. Het is de beste thriller sinds jaren die is gelocaliseerd in het gistende Teheran. Méér dan verdienstelijk zijn verder De vlucht van de 4de oktober van Tomas Ross over de Bijlmerramp en Zwavel van Con- ny Braam over neo-nazi's in Zuid-Afrika. Van de 35 thrillers die er jaarlijks in Nederland geschreven worden, bestaat het merendeel uit poli- ciers. Indische erfenis van Peter Pim Windhorst speelt zich af in het West-Brabantse. Eigen rich ting van Jan van Hout is gelocali seerd in Suriname waar Gladio plotseling actief blijkt te zijn. De Jacobijnen van Jacob Vis heeft Zeeland als decor. Tomas Ross kwam met zijn tweede over King. Aardige detective-achtige boe ken, daar niet van, maar het blijft formuleschrijven: de bekende hoofdpersonen, vaste karakters, verhoudingsgewijs doorzichtige intriges. Dat daarvoor een markt bestaat, bewees A.C. Baantjer weer met de zoveelste afleveringen van De Cock en Vledder. Met twee boe ken staat Baantjes in de top der tig van de best verkochte boeken van het afgelopen jaar. Door Muriel Boll 'Een van de moeilijkste dingen om te maken is een poes. Een ech te. Om een echte poes te maken, moet je niet alleen een staart en vier pootjes in elkaar zetten, maar ook een hart, kilometers bloedvat, een automatische spin ner en ogen die lichten in het don ker.' Niet moeilijk te raden wie hier aan het woord is. Natuurlijk, Mi- das Dekkers. Als je deze zin leest, hoor je bijna vanzelf de stem van de auteur erbij. Het is de eerste zin van Het grote moment, een boek waarin Dekkers vertelt hoe dieren geboren worden. Bij elk dier gaat dat anders; een walvis wordt onder water geboren, een giraffebaby tuimelt van twee me ter hoogte de wereld in en een kuiken moet maar zien hoe hij uit zijn ei komt. Het is het spannendste moment in het leven van een dier. Een mo ment dat je bijna nooit te zien krijgt en daarom is dit boek ge maakt. Het boek kwam al in 1989 uit, maar kortgeleden is er een herdruk verschenen. Daarin heb ben de foto's plaats gemaakt voor tekeningen. Aardige tekeningen trouwens, van Helen van Vliet. Ik heb me alleen afgevraagd waar om. Als je wil laten zien hoe die ren geboren worden, dan kun je dat aan de hand van foto's duide lijker laten zien dan met tekenin gen. De enige reden die ik kan be denken, is dat kinderen sommige foto's misschien een beetje eng vinden: de kale blinde hamsters, de pootjes van een ezeltje die uit het moederlijf bungelen. Tekening van Egbert Koopmans in 'Mijn hond' Aan het verhaal is niets veran derd. Hoeft ook niet want het pakt je direct. Als geen ander kan Dekkers de ingewikkeldste zaken met een paar woorden of een sim pele vergelijking helder en uitda gend hier en daar uitleggen. Waarom maakt het ene dier hon derdduizend eitjes, terwijl het andere aan één ei genoeg heeft? Vroedvrouwen komen in de na tuur niet voor, maar een moeder olifant wordt goed geholpen door haar vriendinnen in de kudde. Die gaan om haar heen staan om haar tijdens de geboorte te be schermen. In korte tijd krijg je een schat aan informatie te lezen zonder dat je ook maar een mo ment het gevoel krijgt, overvoerd te worden. De educatieve uitgeverij Zwijsen is begonnen met de serie Weetjes voor beginners, informatieve boekjes voor kinderen die nog maar een maand of zes leesonder wijs hebben gehad. Mijn hond van Rien van Eek is een van de aardigste deeltjes. De zinnen zijn weliswaar kort, toch staat er waar je op moet letten wanneer je een pup koopt, wat een hond eet, waar hij van afstamt en hoe je hem opvoedt. Het is natuurlijk eenvoudige informatie, maar die wordt met wat humor opgediend. Dit soort boekjes laat zien dat je met lezen dingen te weten kunt komen waar je iets aan hebt. De vrolijke tekeningen zijn van Eg- bert Koopmans; hij laat je o.a. zien dat ook honden hun body- language hebben. Andere deeltjes gaan o.a. over het bouwen van een hut, het maken van een tuin. Voor kinderen die de leeskunst al onder de knie hebben, is er Hoe zorg ik voor mijn hond van Mark Evans, een Engelse dierenarts. Daarin staat uitgebreider be schreven waar je op moet letten als je een pup koopt, wat een hond moet eten, hoe je hem ver zorgt en hoe je je hond kunt leren begrijpen. Het boek is oorspron kelijk een uitgave van Dorling Kindersley Limited, dus korte stukjes tekst en heel veel foto's aangenaam verspreid over witte bladzijden. Ook De viool uit de serie Viva la Musica van uitgeverij Gottmer is een informatief boek. Vooral voor kinderen die dat instrument be spelen. Er hoort een cd van 75 mi nuten bij, waarop stukken staan van o.a. Vivaldi, Bach, Mozart, Dvorak. De eerste hoofdstukken gaan over de viool en andere snaarinstrumenten, hoe het in strument gemaakt is en over de geschiedenis ervan, en over be roemde vioolbouwers. Verderop in het boek wordt de levensloop van tien beroemde componisten in het kort verteld en van elk van hen staat iets op de cd. Het boek ziet er aantrekkelijk uit, foto's en afbeeldingen van schil derijen staan mooi op de bladzij den verspreid, hier en daar is een achtergrondkleur gebruikt en de bekendste werken worden apart genoemd. Jammer dat het alleen om klassieke muziek gaat. De au teur, Barrie Carson Turner, schrijft niets over bijvoorbeeld Stéphane Grapelli en zijn Hot Club de France, ook niet over zi- geunermuziek en klezmer-mu- ziek. Ook in het enige andere deel dat tot nu toe in de serie is ver schenen, De piano, gaat het alleen om klassieke muziek. De delen over de dwarsfluit en de klarinet zijn in voorbereiding. Midas Dekkers: 'Het grote moment'. Uitg. Piramide, prijs 29,90 B.Carson Turner: 'De viool'. Uitg. Gott mer, prijs 37,50 Rien van Eek: 'Mijn hond'. Uitg. Zwijs en, prijs 15,75 M. Evans: 'Hoe zorg ik voor mijn hond'. Uitg. Van Reemst, prijs f 16,90

de Stem | 1997 | | pagina 23