KERST Kerstdis kost ruim 2 miljard Bengalese Fokker maakt noodlanding DE STEM c en... Ouders thuiswonende gehandicapten lopen nieuwe subsidie mis «ÉrHBC A. Brabanttr^mm 2i-202 de Stem Dure producten zijn in trek Clinton bezoekt Bosnië Nuis zet punt achter politiek Rustige kerst voor paus Nieuwsblad wensende abonnees een Gratis naar de Spin PETER HUIJBEN MORGEN MET SPECIALE PAGIMA'S I hoeder van de oud-En- licketzeden. '20% bevolking heeft resistente bacterie in zich' Roken voortaan taboe bij KLM Gecrashte heli uit zee getakeld Kerst kost dit jaar heel wat ballen! -J LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 j37e JAARGANG 2 KATERNEN Be Binnenkrant Buitenland jionomie Beurs Sport Zeeland A2 A3 A4 A5 A6 B1/B2 C1 t/m C3 Grote Gids Dl t/m D5 BTV-programma's D5 Platanen in IJzendijke te goed gesnoeid PAGINA Restauratie molen Sas loopt gevaar PAGINA (ADVERTENTIES) MSKIAD VOOR ZllltlWtSt NllltRLANt) Ginnekenweg 34 - Breda 076-5141400 - Ma. gesloten Wij wensen u een goed bekeken" 1998. Wij kijken naar u uit DE STEM 8 "710311 000218" lllll DINSDAG 23 DECEMBER 1997 IEMBER 1997 Bg (at 17.000 leden telt zal februari tijdens een'bij f algemene vergadering fen over het bestuurs! II ook vrouwen welkom Ji. Daarvoor is een stem- lerderheid van tweeder |g- lone CC is in 1787 opge. Ti al meer dan twee eeu- j het 'mannen-onder-el- ben goedbewaakt voor- lebleven. In 1991 overi_ lerd ook al eens gestemd pet lidmaatschap van Itsters. Toen haalde het |et niet. De tijd lijkt nu iwen (2) ENKELE Braziliaanse flsupporters komt in vanneer het Braziliaanse leen wedstrijd speelt tij- |het achtlandentoernooi het ogenblik in Saudi wordt afgewerkt. De tk hiervan zijn tien vrou- lie zich onder de kleine liaanse supportersschare pen. Ondanks dat zij zich litdagend hebben uitge- leeft de Saudische staats- |ie haar cameramannen Ikkelijk geïnstrueerd om leden van het tegengestel- llacht in beeld te brengen, pet voorkomen dat Saudi- I vrouwen geprovoceerd In en dat onder de man- jjeelse seksuele gedachten i opborrelen. Saudische vrouwen is het In verboden terrein, maar lde tien 'Brasileiras' is een hdering gemaakt omdat 'oernooi onder auspiciën e Fifa plaatsvindt. De tien s zijn gehuwd met Brazili- die werkzaam zijn binnen ■Saudische voetbal. „Ik lenseer de boycot door lel zo hard aan te moedi- Izegt Luciana da Cunha. |e naar haar familie thuis via de buis kan zwaaien urt ze. „Maar" - zo stelt ze ionaldo en Romario hier Ipelen is helemaal het ein- |et is een remedie tegen de vee." (F.L.) (lodje morfine ILIË LIJKT een patent te n op eigenaardige do- :aken zonder dat opzet in pel is. Vijf jaar geleden en enkele leden van de na- Ie selectie positief bevon- na een WK-kwalificatie- itrijd in en tegen Bolivia, adden net zoals de door- Boliviaan dat bij het ont doet cocabuiitjes gedom- in het kokende water van heekopje. De nieuwste do- rwestie is zo mogelijk nog arschijnlijker. Vleugel- t Anderson van Inter uit Algere wordt beschul- van het gebruik van mor- maar hij weet van de prins kwaad. De voetballer - |beeld van goed gedrag- ert al weken aan een stuk [hij zich niet heeft gedro- En alles wijst erop dat et gelijk aan zijn kant Gisteren hebben vier sta len medicijnen die zich als fkonijn hadden aange- d broodjes met klaproos- i gegeten. Dat deden zij in vijfsterrenhotel in Sao Pau- raar ook Anderson zich als :e Inter-speler op 26 novem- jvergaf aan dit gastronomi- 1 - maar vanuit het doping- ement bekeken - verboden ;apje. De vier proefperso- vertoonden na consumptie en van morfine in hun d. Een vijfde student die brood bedekt met het zaad papaverachtigen had ge- igd, werd niet positief be ien. Anderson staat nu ;stvermoedelijk vrijspraak achten. (F.L.) edactie: Ton Koomen. agen: Ton Koomen, Willy van iwen en Frans Lindenkamp en Dagblad: „Ik speel nu bij ok nooit kijken bij Ajax. Ben terwijl ik elke dag met Ja j mij op de hoek. Ik zou eer lijken," alkskrant: „In het begin was ivoelens eruit, laat mijn ha zeg ik het ook. In mijn eei ioen ook anderen hun m° meldt in de Telegraaf dat ze ;ver op een poster tussen Jan Soldaat." Kans op mist Vandaag in de ochtend plaatselijk mist, daarna veel bewol king en een enkel buitje. Vanaf morgen sterk wisselvallig. Rijswijk (anp) - De levensmiddelenbranche stevent deze kerst week af op een recordomzet. De supermarkten verwachten morgen de magische grens van 1 miljard te overschrijden. Daarnaast verwachten de levens- aiddelenzaken in het midden- en kleinbedrijf nog eens ruim een miljard aan kerstbroden, kerst stollen, rollades, wild en gevogelte te verkopen. Bakkers en slagers profiteren het meest van de koop- zucht. De Nederlandse consument geeft steeds meer geld uit aan dure pro ducten. „Veel mensen kopen ge makkelijk te bereiden of kant en Van onze verslaggever Maastricht - Kamerlid M. Vos (GroenLinks) eist in schrifte lijke vragen aan de ministers van Landbouw en Volksge zondheid opheldering over de bewering dat 20 procent van Nederlanders besmet is met resistente bacteriën. Zij wil weten welke maatregelen de bewindslieden daar tegen den- te nemen. Het voeren van an tibiotica aan een kalkoen of een rund om het dier sneller te laten {roeien kan op den duur zelfs le vensgevaarlijk zijn voor de con sument, beweert dierenarts/mi crobioloog A. van den Bogaard van de Universiteit Maastricht. Van den Bogaard legt uit dat de bacteriën in de mens terechtko men door het eten van kippen, kalkoenen, runderen en varkens lie met antibiotica zijn grootge trokken. Resistente bacteriën kunnen in bepaalde omstandig heden tot gevolg hebben dat zelfs ren gewone steenpuist of ooront- ing een mens het leven kost omdat antibiotica er geen grip meer op hebben, waarschuwt Van den Bogaard. he Gezondheidsraad pleit in een reactie voor een verbod op het oegen van antibiotica aan veevoer. Het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren reageerde gisteren meteen door te bena drukken dat eventueel aanwezige bacteriën op vlees en pluimvee bij verhitting absoluut onschade lijk worden gemaakt. klare producten omdat zij geen zin hebben lang in de keuken te staan. Kwaliteit en luxe spelen echter een steeds belangrijker rol," zegt Mary Fennema van het CBL, de branche-organisatie van de supermarkten. De supermarkten verwachten voor heel 1997 een omzet te beha len van 44 miljard gulden, 2 mil jard meer dan vorig jaar. Het CBL verklaart de stijging mede door de verruimde winkelopeningstijden. Ook andere branches doen goede zaken. Vooral de drogisterijen en parfumerieën zijn goed te spreken over de kerstverkopen. Alles wat met de versiering van de woning heeft te maken, wordt grif gekocht, meldt een woordvoerder van het Vendex-concern. Mensen willen weer goed gekleed naar het kerstdiner, constateert de Natio nale Winkelraad van het MKB. De winkeliers verwachten van daag en morgen nog veel om te zetten, omdat veel mensen tot het laatste moment wachten met het doen van hun kerstinkopen. ZIE STEM-COMMENTAAR - A3 Van onze verslaggever Hoofddorp - De KLM-zwaan vliegt voortaan geheel rookvrij. De Nederlandse luchtvaartmaat schappij heeft dat gisteren beslo ten. Met ingang van de zomer dienst, op 29 maart 1998, zijn al le KLM-vluchten en die van part ner Northwest Airlines geheel rookvrij. Alleen voor nicotinever- slaafden op de intercontinentale KLM- en Northwest-vluchten vanuit en naar Japan wordt een uitzondering gemaakt. Twee jaar geleden voerden KLM en Northwest al een rookverbod in op een fors aantal vluchten; bij KLM zijn sindsdien zo'n acht op de tien vluchten rookvrij. Dat aantal wordt nu dus verder opge schroefd. Volgens beide maat schappijen komen zij met de aan gescherpte anti-rookregels tege moet aan de wens van een over grote meerderheid van de klan ten. President Clinton heeft gisteren een bezoek gebracht aan Sarajevo, waar hij in het Nationaal Theater een toespraak hield. Clinton be zocht de Bosnische hoofdstad om zijn steun te betuigen aan de Amerikaanse troepen die er de vrede proberen te bewaren. Hij zei onder andere dat de Amerikaanse troepen Bosnië pas zullen verlaten als de vredesakkoorden van Dayton volledig zijn uitgevoerd. In buurland Servië is Milutinovic tot president gekozen. Hij is een vertrouweling van de Joegoslavische president Milosevic. Seselj, kan didaat van de rechtse oppositie, zegt dat er bij de verkiezingen van zondag op grote schaal is gefraudeerd en gaat de uitslag aanvechten. ZIE BUITENLAND - A4: Milutinovic president van Servië. Door Ap van den Berg Den Haag - Aad Nuis, staatsse cretaris van Cultuur en mede-op richter van D66, verdwijnt na de Kamerverkiezingen van mei uit de politiek. „Voor mij geen vol gend kabinet. Ik ga weer lekker boeken schrijven," aldus de 64- jarige politicus in een interview met deze krant. Nuis bedankte eerder al voor een Kamerlidmaatschap na de ver kiezingen. De staatssecretaris is de tweede D66-bewindspersoon die te kennen geeft dat hij na de verkiezingen niet terugkeert. Ook staatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) stopt er mee. ZIE BINNENLAND - A3: 'Het 65-plusge- halte van D66 is hoog genoeg' Rijswijk (anp) - De zaterdag in zee neergestorte helikopter is gisteren aan het einde van de middag uit het water getakeld en op het dek van het bergingsschip Orca neergezet. Het toestel is rond gisteravond in Den Helder aangekomen. De wentelwiek wordt op het mari neterrein in Den Helder nader onderzocht. De gecrashte heli ziet er volgens een woordvoerder van de KLM niet erg gehavend uit. Dhaka (dpa/afp/rtr) - Een Bengalese Fokker-28 met 83 passagiers en vier bemanningsleden aan boord heeft gisteravond in dichte mist een noodlanding gemaakt niet ver van de Noord-Bengalese stad Sylhet. Alle passagiers hebben de buik landing van de F-28 overleefd. Verscheidene inzittenden hebben verwondingen opgelopen, maar slaagden er desondanks in de luchthaven lopend te bereiken. Waarom het toestel er niet in slaagde het vliegveld te bereiken, is nog niet duidelijk. Het toestel van de maatschappij Biman Bangladesh Airlines kwam neer in een rijstveld op on geveer twee kilometer voor de landingsbaan. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Door Aart Heering Vaticaanstad - De paus moet het deze kerst rustig aan doen. Op last van zijn artsen zal Johannes Paulus II op eerste kerstdag niet om tien uur 's ochtends de mis opdragen op het Sint Pietersplein. Een woord voerder van het Vaticaan zei gisteren dat een kardinaal vermoedelijk zijn taak overneemt. De paus draagt wel op kerstavond de nachtmis op, evenals de traditionele zegen Urbi et Orbi, die om 12.00 uur wordt uitgezonden. De artsen vrezen dat drie missen binnen twaalf uur een te grote in spanning zijn voor de 77-jarige kerkleider, die leidt aan de ziekte van Parkinson en vermoedelijk een tumor heeft. Om die reden zijn ook de algemene audiënties voor Kerstmis en Nieuwjaar geschrapt. De paus is het afgelopen jaar zienderogen verouderd, hij komt steeds moeilij ker uit zijn woorden en heeft geregeld last van afwezigheid. Wel heeft de paus gisteren de Romeinse Curie in audiëntie ontvangen. Bij die ge legenheid waarschuwde hij er voor om het Jubeljaar 2000, waarvoor de voorbereidingen in volle gang zijn, niet te laten ontaarden in een al te commercieel gebeuren. Den Haag (anp) - Veel ouders die thuis een ernstig gehandicapt kind verzorgen, weten niet dat ze recht hebben op subsidie. Ze kunnen daardoor een bedrag mislopen van een kleine 1500 gul den per jaar. De gehandicaptenraad wil dat de overheid meer voorlichting over de subsidieregeling voor ouders van gehandicapte kinderen geeft. Bovendien wil hij dat de aanmel dingstermijn voor de subsidie met twee maanden wordt uitge steld. Ouders moeten dan niet voor januari, maar voor maart 1998 een subsidie-aanvraag in dienen. De raad vraagt om het uitstel in een brief aan staatsse cretaris De Grave van Sociale Zaken. De Grave gaf in mei van dit jaar uitvoering aan een motie waarin de regering is gevraagd aandacht te besteden aan de financiële po sitie van ouders met thuiswonen de gehandicapte kinderen. De ouders kunnen maximaal 375 gulden per kwartaal krijgen. Ze moeten dan wel voor januari 1998 een beroep doen op de sub sidieregeling om met terugwer kende kracht de kosten voor het afgelopen jaar vergoed te krijgen. De gehandicaptenraad vreest nu dat maar heel weinig ouders de subsidie zullen aanvragen, omdat ze niet op de hoogte zijn van de nieuwe wet. De raad wijt de on bekendheid van ouders met de wet aan de summiere voorlich ting die de overheid aan de rege ling heeft gegeven. Volgens het ministerie van Sociale Zaken hebben op dit moment zesdui zend van de vierentwintigdui zend mensen een aanvraag inge diend. Sinds november loopt een voorlichtingscampagne die meer aandacht aan de regeling moet geven. De subsidies hebben be trekking op ernstig gehandicapte kinderen van drie tot achttien jaar. Het gaat om kinderen die zo ernstig gehandicapt zijn dat ze in aanmerking komen voor opname in een instelling die onder de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten valt. Ouders die een kind verzorgen dat lichamelijk en verstandelijk gehandicapt is, krijgen de maxi male tegemoetkoming. 1A 1IH| Een vader kijkt samen met zijn zonen naar het legendarische vliegtuig de Spin van Anthony Fokker. Het toestel is tot 5 januari voor kinderen tot en met twaalf jaar gratis te bezichtigen in het Aviodome bij Schiphol. foto anp I I a a I a De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Üw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt Per maand d.m.v. automatische afschrijving33,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving96,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgirof 99,75 t J kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr.g Handtekening:- Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda -mm mam Mil IHI7..M miM'.VliB'IJ.UIHIM Britse gehandicapten protesteren bij Downing Street PAGINA Troostprijs van twee ton voor Van Wely 1 f PAGINA PAGINA Gezusters Brontë: de dood en het succes

de Stem | 1997 | | pagina 1