Restauratie molen Sas in gevaar Roek Lako-De Muijnkeen briljant huwelijk Rechter verscherpt vergunning afvalverwerker Scheldebekken Flexibel orkest laat goede indruk achter Op Weg plaatst zich voor finale POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws N aj aars vergadering ONI in Terneuzen Vrouwen H winnen ver SPORT in het kof Twaalfde editi DE STEM ZEELAND Eigenaar voelt zich gebruikt Kerstconcert in het Zuidlandtheater Veel reacties op Oostburgs plan buitengebied Levende kerststal in Kloosterzande Metselmortel weg Zakkenrollen Rijden onder invloed Inbraak winkel Reclamezuil vernield Auto in sloot beland Sas van Gent pESTEM öL ZA-kalender vastgesteld i i i i DINSDAG 23 DECEMBER 1997 Q Van onze correspondent Den Haag/Sluiskil- Een omwonende van het terrein van Recycling Scheldebekken B.V. aan de Koegorsstraat in Sluiskil heeft bij de Raad van State in Den Haag met succes aangedron gen op strengere vergunningsvoorschriften. Rechter J. Leyten van de Raad van State heeft uit gemaakt dat het provinciebestuur de aan Schelde bekken opgelegde stankvoorschriften moet aan scherpen. De stankvoorschriften hebben te maken met de composteringsinstallatie van het afvalbe drijf. Aan de uitspraak van rechter Leyten ging een milieuonderzoek vooraf van de Stichting Advise ring Bestuursrechtspraak. Dit is een onderzoeksin stituut dat in opdracht van de Raad van State het feitenonderzoek doet. Omwonende H. van der Eijck vroeg op 24 juni aan rechter Leyten om de milieuvergunning van Schel debekken te schorsen. Behalve klachten over stank uitte Van Eijck ook zijn ongenoegen over geluid en over de ratten die op het composteringsmateriaal afkomen. De rechter heeft alleen de stankklachten gegrond verklaard. Scheldebekken verwerkt puin, bedrijfsafval en grof vuil. In de composteringinstal- latie gaat groenafval zoals takken, gras en berm- maaisel. Vooral deze laatste twee veroorzaken een specifieke stank. Om die reden heeft rechter Leyten, in aanvulling op de vergunning, bepaald dat in de compostberg niet meer dan dertig procent gras, hooi, berm- of slootmaaisel mag zitten. Ook mag de berg niet hoger zijn dan drie meter en dient de com post wekelijks te worden gecontroleerd op vocht en temperatuur. De rechter heeft in de uitspraak uit drukkelijk vermeld dat het composteren van groen te- en fruitafval is verboden. Van onze verslaggeefster Sas van Gent - De restauratie van de molen op het voor malig bolwerk Generaliteit gaat wellicht niet door. Eige naar A. Maenhaut is kwaad op Gemeentebelangen Groot Sas omdat zijn naam is gebruikt bij de presentatie van de kandidatenlijst voor de verkiezingen. Dit is volgens Maenhaut in strijd met gemaakte afspraken. „In de verkiezingsstrijd wil ik niet ge bruikt worden. Tot na de verkie zingen, geef ik geen toestemming voor verkoop van de molen en verleen ik geen medewerking. Het kan dus zijn dat die hele res tauratie niet doorgaat omdat de gemeente alleen drie ton subsidie van de provincie krijgt als de mo len voor 2000 is hersteld. De vraag is nu of dat gaat lukken want alleen al voor het herstel van de romp, zijn 200 dagen no dig." Reden voor Maenhauts ontevre denheid is de presentatie van de kandidatenlijst van Gemeentebe langen Groot Sas waarin Maen hauts naam werd genoemd. In de tekst die is opgesteld door het be stuur en de fractie van GGS, werd vermeld dat de nieuwe lijst trekker F. van Hulle zeer actief is om de molen van Maenhaut ge restaureerd te krijgen. Maenhaut: „Binnen de stichting in oprich ting Molen van Maenhaut, is af gesproken dat mijn naam niet ge bruikt mag worden. Dit zou al leen gebeuren als het bestuur om tafel zit en de pers is uitgenodigd. Nu word ik door Gemeentebelan gen Groot Sas gebruikt in de ver kiezingsstrijd en dat wil ik niet. Daarom geef ik tot na de verkie zingen geen medewerking aan de gemeente. Met de gemeente was ik zo goed als akkoord over de verkoop van de molen, op een paar puntjes na. Nu ligt alles dus vijf maanden stil." Maenhaut zegt dat hierdoor de kans bestaat dat de hele restau ratie niet doorgaat. De provincie zegde toe een kwart van de totale restauratiekosten a 1,1 miljoen gulden op te hoesten. Voorwaar de is wel dat de restauratie eind 1999 voltooid is. Anders loopt de gemeente de drie ton mis. Het is volgens Maenhaut nog maar de vraag of dat gaat lukken nu alles vijf maanden stil ligt en voor het herstel van romp alleen al tweehonderd dagen nodig zijn. „Maar dat ligt aan GGS. Het eni ge wat ik nu nog heb gedaan, is erachter komen wie mijn naam heeft gebruikt. Inmiddels weet ik wie dat is. Namen noem ik niet, maar de nieuwe lijsttrekker is het in ieder geval niet. Verder doe ik niets: ik wacht af of Gemeentebe langen Groot Sas excuses maakt. Ik wil in ieder geval niet met ze praten want ik wil er niets meer mee te maken hebben." Gemeentesecretaris W. Zwartelé van Sas van Gent was gisteren nog niet op de hoogte van Maen hauts ontevredenheid. „Ik weet van niets, dit is nieuw voor mij. Ik neem er kennis van en als het zo is dan vind ik het jammer. Zo als ik het begrijp, is het een in tern probleem. Het is nog de vraag of hij erin volhoudt. Ik kan niet zeggen wat er met de molen gaat gebeuren want dat is koffie dik kijken. Het begint langza merhand op een kat en muis spel te lijken. Maenhaut heeft het heft in handen: hij alleen kan de mo len aan de stichting verkopen en hij bepaalt het verdere verloop. We zullen het wel zien," aldus Zwartelé. Woordvoerder en vice-voorzitter van Gemeentebelangen Groot Sas, D. van Leeuwen liet weten er niet bij stil gestaan te hebben dat dit zo gevoelig ligt bij Maenhout. „De molen is enkel genoemd van wege de goede bedoelingen van dhr. van Hulle en absoluut niet met de opzet om Maenhaut bij de verkiezingen te betrekken.' Als we dit wisten, hadden we de naam van de eigenaar van de mo len niet in de tekst gebruikt. Ik vindt het buitengewoon kinder achtig." Nu was het effect in de Watermu- sicsuite nr. 2 (met veel koper) niet echt geweldig. Wel werd er stevig gemusiceerd met een voorspelba re afwisseling van de piano en fortepassages. Montgomery laat de muziek gewoon klinken, tact- eert puur op de kapitale momen ten en is niet vies van een stukje theater. De uitvoering van de twee suites van de Watermusic en de 60ste symfonie (H Distratto) van Haydn was dynamisch en overtuigend en de speelvreugde was groot. Vooral het werk van Haydn werd met veel gevoel, in clusief humor, vertolkt. Nathalie Stutzmann imponeerde met een doorleefde, diep drama tische vertolking van niet echt bekende aria's. Zij beschikt over een warme diepe altstem en heeft geen duidelijke voorkeur voor een bepaalde stijlperiode. Zij zong zes aria's (2 waarin afscheid werd genomen en 4 waarin de strijdvaardigheid het onderwerp is). De intensiteit zou gediend zijn met iets minder vibrato in de Handelaria's, maar de interpre tatie is zo mooi en spanningsvol dat je deze kleine tekortkoming snel vergeet. Het meest impone rend waren de aria Cara Sposa uit Rinaldo van Handel en Io ti lascio, oh cara, addio van Mozart. Na de virtuositeit in de andere aria's etaleerde Stutzmann in de ze afscheidaria's een intense ver stilling, met als ultiem hoogte punt het laatste addio (subliem). Een prachtig concert met een flexibel orkest en een imponeren de soliste. Terneuzen-Zuidlandtheater- Kerstconcert. Door Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen o.l.v. Kenneth Montgomery en m.m.v. Natha lie Stutzmann (alt). Werken van G.F. Handel, W.A. Mozart en J. Haydn. Gehoord op vrij dag 19 december. Door Jeanette Vergouwen Het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen (KFOW) leverde een prachtige prestatie. Het orkest is in november op toernee geweest in Japan waar het romantische en hedendaagse muziek speelde. Een week gele den hoorde ik hen o.l.v. de nieu we muzikale directeur Philippe Herreweghe Wagner en Bruckner vertolken en nu pakten de musici uit o.l.v. een ietwat theatrale Montgomery met een programma met composities uit de barok en de klassieke periode. De muzikanten overtuigden ten volle. De flexibiliteit van de mu sici is groot. Het is geen geringe opgave om je binnen een maand tijd in te leven in zoveel stijlpe rioden. Dat het KFOW gekneed is in het interpreteren van ro mantische werken, is bekend. In Terneuzen werd er stijlvol met de juiste retoriek gemusiceerd. Prachtig die strakke doorgetrok ken tonen van de strijkers en ab soluut fenomenaal de begeleiding van de aria's van Handel en Mo zart die Nathalie Stutzmann ver- tolkte.Dirigent Montgomery vindt het effectvol om de instru- mentisten tijdens bepaalde wer ken staande te laten musiceren, r «Al 65 jaar zijn Johannes Lako en Johanna de Muijnk uit Aardenburg een echtpaar. Van onze verslaggeefster Aardenburg - Tijdens een romantisch kerstconcert in de winter van 1929 leer den ze elkaar kennen in Zuidzande. Drie jaar lang hadden ze verkering en in 1932 stapten ze in het huwelijksbootje. Johannes Lako uit Breskens en Johanna de Muijnk uit Aardenburg. Gisteren waren ze precies 65 jaar getrouwd. Een briljanten huwelijksfeest. Johannes is 89 en Johanna is inmiddels 88 jaar. De ouders van Johanna hadden een boerenbedrijf aan de Olieweg in Aarden burg. Het jonge stel ging na hun huwelijks feest bij de ouders van Johanna wonen. Ze zijn er nooit meer weggegaan. Jarenlang hebben ze op de boerderij gewerkt. Het be drijf was in eerste instantie gericht op zowel veeteelt (koeien) als landbouw maar de koeien werden door de jaren heen vervan gen door appels en peren. Inmiddels bestaat het bedrijf voor eenderde uit fruitteelt en tweederde uit landbouw. De boerderij wordt nu gerund door de twee zo nen van het echtpaar. Zijzelf wonen ook nog aan de Olieweg, maar dan in een bungalow. „We wonen nu nog zelfstandig maar we wil len verhuizen naar woonzorgcentrum Coensdike hier in Aardenburg. Ik ben er al een paar keer wezen koekeloeren en die ap partementen bevallen me daar wel. We zijn op dit moment nog in goede gezondheid, maar je weet maar nooit op onze hoge leef tijd. We willen onze 'oude dag' in Coensdike doorbrengen," vertelt Johanna Lako-de Muijnk. Het echtpaar heeft vier kinderen (drie zoons, één dochter), acht kleinkinderen en 7 achterkleinkinderen. „Afgelopen weekend hebben we ons 'jubileum' gevierd en dat was een hele groep bij elkaar, dat begrijpt u na tuurlijk wel!," aldus de twee. Ook burgemeester C. van Liere (Sluis-Aar- denburg) kwam gisteren langs. Hij bracht namens de gemeente een grote taart en een bos bloemen mee. Het is het tweede echtpaar binnen deze ge meente dat dit jaar het briljanten jubileum viert. Op Weg valt Meerpaal aan tijdens het schoolkorfbaltoernooi. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Terneuzen- In sporthal 't Zwaantje werd gis teren de voorronden gehouden van een korf- baltoernooi voor Groot-Terneuzen. Zowel bij de 8 als 9 en de 10 tot en met 12 jarigen won het team van Op Weg uit Hoek. Bij de 10, 11 en 12 jarigen waren er twee poules. In poule A werd poulewinnaar Op Weg 1tweede werd Oude Vaart 1. In poule B ging het team van de Prins Willem van Oranje met de eer strijken, gevolgd door het team van de Golfslag. In de kruisfinale won Op Weg met 5-0 van de Golfslag en won de Prins Willem van Oranje met 2-0 van Oude Vaart 1. In de spannende finale won Op Weg met 2-1 van de Prins Willem van Oranje en speelde de Golfslag gelijk tegen de Oude Vaartl. Na het nemen van strafworpen werd de Golfslag winnaar. De eindstand was 1. Op Wegl 2. pr. W.van Oranje, 3. de Golfslag. Bij de acht en negen jarigen waren er twee poules. In poule A werd Oude Vaart winnaar. In poule B werd Op Weg 2 winnaar. In de kruisfinale won de Wiekslag met 3-5 van Oude vaart en Op Weg met 4-0 van Op de Hoogte. In de finale won voor de derde en vierde plaats Op de Hoogte van Oude Vaart met 1-4 Om de eerste en tweede plaats speelden de Wiekslag en Op Weg2. Op Weg won overtuigend met 0-4. Eindstand:l. Op Weg, 2. Wiekslag, 3. Op de Hoogte, 4. Oude Vaart. Van onze verslaggeefster Oostburg - Bij de gemeente Oostburg zijn meer dan 140 reacties binnengekomen op het ontwerp-bestemmings- plan voor het buitengebied. Bijna alle reacties zijn aanvragen om het eigen bouwblok te ver schuiven. De gemeente Oostburg zal bijna al deze aanvragen posi tief ontvangen. Alleen de aanvra gen voor Intensieve Veehouderij (varkensbedrijven van Van Sleu- wen) zullen door de gemeente niet worden gehonoreerd. „Tot vorige week maandag kon iedereen reageren op het ont- werp-bestemmingsplan. De meeste aanvragen zullen we posi tief benaderen. Het verschuiven van de bouwblokken lijkt ons weinig problemen op te leveren. Het gaat om blokken van elk 1 hectare en als sommige bedrijven bijvoorbeeld een nieuwe schuur niet binnen hun huidige kavel neer kunnen zetten omdat ze bui ten de 1 hectaregrens vallen, dan is het niet meer dan redelijk dat we dit blok een stukje 'verschui ven'," aldus een gemeentewoord voerder. De aanvragen zullen nu nader worden bekeken door een stede bouwkundig bureau en Oostburg- se ambtenaren. De reacties wor den daarna voorgelegd aan het college van B en W. De woord voerder benadrukt dat iedereen die een schriftelijke reactie heeft ingediend pas na de beoordeling door de commissie een antwoord van de gemeente kan verwachten. De provincie Zeeland moet het plan vervolgens goedkeuren. „We hebben heel wat infobij eenkom sten gehouden met inwoners van het buitengebied en dat is voor 99,9 procent positief verlopen," besluit de ambtenaar. Klooster/.ande - Evenals voor gaande jaren wordt er tweede Kerstdag in de parochiekerk van de H.-Martinus te Groenendijk een kerstviering gehouden, waar bij een levende kerststal met le vende dieren te zien is. Deze dienst werd georganiseerd door de werkgroep gezinsvierin gen en de werkgroep kinderne- vendienst. Terneuzen - Uit een bedrijfs pand aan de Kennedylaan in Terneuzen zijn afgelopen weekend 16 zakken metselmor tel gestolen. Hulst - Een 58-jarige vrouw uit Clinge werd zondagmiddag tij dens het winkelen op het Sta tionsplein in Hulst het slacht offer van een zakkenroller. De vrouw raakte haar portemon nee met enkele tientjes kwijt. Een uur later werd een vrouw in de Gentsestraat in Hulst ook het slachtoffer van een zakken roller. De 33-jarige vrouw uit Graauw raakte tijdens het win kelen ruim honderd gulden kwijt. Hulst - Een 62-jarige automo biliste uit Axel kreeg zondag nacht een dagvaarding uitge reikt en een rijverbod van elf uur opgelegd omdat ze met een alcoholpromillage van ruim 1,9 promille over de Koolstraat in Hulst reed. De vrouw moest haar rijbewijs inleveren. Ruim een uur later in de nacht kreeg een 34-jarige automobilist, eveneens uit Axel, een dag vaarding. Hij had over h» Oranjestraat in zijn plaats gereden met ruim 11 promille. De man reed tevem met een verlopen rijbewijs. Axel - Uit een winkel aan de Passage in Axel werden zon dagnacht een jas en een trui ter waarde van 400 gulden geSto len. Axel - In de Generaal Sikors- kistraat in Axel werd zondag, nacht een reclamezuil vernield Namens zijn werkgever meldde een 57-jarige Axelaar duizend gulden schade. Diezelfde nacht werd ook een automaat in de Walstraat in Axel vernield. De gedupeerde kon nog geen scha- debedrag noemen. Biervliet - Een 20-jarige auto bestuurder uit Breskens ver loor maandagmorgen in een bocht van de Hoofdplaatsen® in Biervliet de controle over zijn auto. Hij raakte van de weg en belandde in een sloot. De auto werd daarbij volledig ver- nield. De man werd onderwor pen aan de ademanalyse en de test gaf ruim 0,5 promille aan. ALLEENSTAANDEN - De soos voor alleenstaanden Kanaalzone en omstreken houdt zaterdag 27 december een dansavond in cul tureel centrum De Speije. Aanvang 20.00 uur. Het Jumbo-trio zorgt voor de muziek. Op het programma staan voorts een bingo en een verloting. Van onze verslaggever Terneuzen - Tijdens de najaarsvergadering van de Terneuzew hengelaarsvereniging ONI (Ontspanning Na Inspanning), dieii café Du Commerce werd gehouden, reikte voorzitter Adri Hamelink de Stern-bekers uit aan de winnaars van de witvis competitie (R. de Ruiter) en de beste dame (mevrouw Dezutter Aan de orde tijdens deze druk be zochte bijeenkomst kwam tevens de wedstrijdkalender voor het seizoen 1998. De huurovereen komst van de hengelaarsvereni ging voor de Spuikreek en de Zaamslagse watergang werd met zes jaar verlengd. Voorts is er een verlenging van de machtiging voor het vissen op de Uitwatering en de Grote Dulpert voor een pe riode van drie jaar. Het bestuur van ONI blijft gehandhaafd in de huidige samenstelling. Tijdens de voorjaarsvergadering zal Ben van de Bos, de huidige penningmees ter, het voorzitterschap overne men van Adrie Hamelink, die dan gewoon bestuurslid wordt. Tijdens de rustig verlopen verga dering maakte het bestuur be kend dat in de vijver bij Necker mann 25 kilogram winde en kilogram ruisvoorn is EINDKLASSEMEN 1997 Algemeen eindklassen water: 1. R. Ysebaart 577 punten, 2. W Arens 550, 3. B. van de Bos 548,4.L Audenaerde 536, 5, J. Harms 474,6.J de Ruijter 469, 7. M. Dezutter 459,8, R de Ruijter 454, 9. T. van Goethem45; 10. M. Cassier 419 punten. Eindklassement witviscompetitie: 1. E de Ruiter, 2. E. Soethaert, 3. G. J.Bgï 4. J. Indenbosch, 5. P. de VleeschauwE 6. P. Velleman, 7. B. van de Bos, 8.B Grootjans, 9. M. Therlinck, 10. M. De zutter. (659 cm), 3. B. van de Bos 2 90 (537cm) 4. L. Audenaerde 282, 5. J. de Ruijte 279, 6, R. Ysebaart 275, 7. T. vanGoet hem 273, 8. W. Cornelis 271,9. W. Area 262, 10. D. Hamelink 255 punten. (ADVERTENTIES) Lvan Gent-Hoek wil er al le, aan doen om als winnaar L de twaalfde editie van het IgAB Soccertoernooi de ge- 'ïitelijke sporthal in Sas an Gent te verlaten. Het pa radepaardje van voetballend Luws-'Vlaanderen stond al -es keer in de finale. Tijdens ie derde en zevende editie mocht Hoek het zoet van de toernooizege proeven, maar je andere vier keren ging dat team toch verrassend onder uit. Ieder soccertoernooi opnieuw, en BU is dat niet anders, gaat Hoek als de absolute favoriet van start. Een last die deze formatie mee torst, omdat het op het hoogste oiveau speelt binnen de Zeeuwse «renzen. De ploeg onder de rook van Dow maakt daar geen pro- Heem van. Wel erkent de forma tie en met name trainer Adriaan Nieuwenhuijse, dat favoriet zijn en die rol waarmaken twee totaal andere aspecten zijn. Zeker in het soccer is een misstap met fatale gevolgen snel gemaakt. cl We zijn aan onze stand verplicht loog te eindigen. Ik zeg niet dat we de finale halen, want dat weet je nooit bij soccer. Er zal in ieder geval een team staan met een winnaarsmentaliteit," aldus Van Nieuwehuijse in het programma- 1 van het toernooi, dat vrijdag 27 december (voorronden) en za ag 3 januari (finaledag) zijn beslag krijgt. ,Die gedachte leeft ook binnen deselectie," vervolgt hij. „Ik wijs acht spelers aan. Groter moet de :p niet zijn. Ben je met meer spelers, dan is de speeltijd per speler te kort. Men is overigens niet verplicht mee te doen. De be slissing ligt bij de spelers zelf." De Hoek-trainer weet als geen ander dat er vaak een anti-stem ming heerst ten aanzien van zijn :g in de sporthal te Sas van Gent. „Ik heb dat aan den lijve ondervonden, toen ik nog als spe ler bij Hoek actief was. Met die anti-Hoek-stemming kan ik le- v r| v| Van onze handbalmedewerker Terneuzen - De vrouwen van Hl, van koploper Walburg in de zaalhj ZAALHANDBAL Er was eveneens winst voor de vrouwen van het Goese GSC. Zij bonden Spirit aan de zegekar. De mannen van Goes verloren onte recht van HVOS. VROUWEN HONTENISSE-WALBURG 12- 10 - Vlot nam Hontenisse een 2- '-voorsprong. Even kwam Wal- >urg nog terug tot 2-1, maar toen •adzand - De West-Zeeuws- aamse Automobielclub heeft de kalender voor het seizoen 1998 'ond. P die kalender prijken opnieuw egen dag- en twee meerdaagse itten. Het seizoen wordt geo- 'end op 5 april met de Schorre- 'lomrit en traditioneel afgesloten et de Wildrit op 13 december, 'e volledige kalender ziet er als '°lgt uit: 5 april Schorreblomrit, j» mei Rode Kruisrit, 25 juli Bad- ketranchement, 30 juli Badrit adzand, 6 augustus Badrit yroede, 6 september Kreekrit, 4 oktober Osseweirit, 8 november elfortrit en 13 december Wild- it. De meerdaagse ritten zijn de mokkelroute Autozoektocht (9 Vm 12 juli) en de Kustrit (4 i hm 27 september). Gf o r a G d u S vl t([ G lil ir Met de Rabobank Tante Agaath Obligatie kuntu zonder risico een extra rentevrijstelling van 5.000,- (voor gehuwden zelfs 10.000,-) krijge"- Ideaal voor wie de bestaande rente- en dividend- vrijstellingen al volledig benut. Het risico wordt volledig door de Rabobank gedragen. Met de Tante Agaath Obligatie steunt u startende onder nemers. Geïnteresseerd? Neem dan contact op Rabobank met uw financieel adviseur van de Rabobank. Bij uw Rabobank vindt u ook het prospectus met de bijbehorende prijsbijlage- Bedrij fs volleyb al Hulst - In het Hulster bedrijfs- leybal klopte Van Damme verrassend het hoger geklas seerde Ferket en De Maat. De eerste set was een duidelijke ®ge. In de tweede en derde set ostte het iets meer moeite, maar die werden toch ruim met Weemaal 15-9 gewonnen, "at Ferket en De Maat veel isselde, speelde in de kaart an het team van aanvoerster lana van Damme en routinier Mra Marsé. STANDEN VROUWEN klasse: Zaman 15-38, Jong

de Stem | 1997 | | pagina 18