Leegstand imikels aanpakken jasö&Ssd DE STEM 'Hef is meer dan de klok van Arnemuiden Hedwigepolder blijft in beeld voor ontpolderen 'Werkgelegenheid in Zeeland stijgt licht' Mogelijk windmolens in 6 polders jo,-. jtluurverlaging en extra geld fg rigoureus zagen kost platanen in IJzendijke de kop Chrysler dordeel hypotheek geld lenen? C1 Bedrijfsleven over 1998: Zeeuws-Vlaamse accordeonvereniging La Musica Nieuwe gids accommodaties 1998 uit 'Niemand uitsluiten van wijkraad Hulst' in Lm de bmdat l (een |t met EELS. 5 08 58. uur. EG tens 90 jaar verder, Izet. hatsu Move, f 19.495,- Jhatsu Gran Move, anaf 32.495,- Daihatsu Terios, vanaf 32.495,- issoires kunnen optioneel zijn. ieten). sestraat 27-29, tel. °76"?® 162-312896. HELLEVOET» ledrijf King Cars B.V., Beider 1200. BURGH HAAMSTEU inweg 80, tel. 0168-412306 r onn nnn - hypotheek van 200.000,- AAND 750,- OF MINDEH. eek of lening geen bezwaar. vrijblijvend rekenvoorbeeld. 22 76 01 21 39 06. rb. M ■B.) dig. R of N. gpm) 076 Leen bij AMI Geldleningen en Zeeland 11111 DINSDAG 23 DECEMBER 1997 1^ dn onze verslaggever Imeuzen - Financiële steun van plaatselijke banken en forse huurverlaging met tien tot vijftien procent moet in Terneuzen een einde maken aan de leegstand van win kelpanden in Noordstraat en Steenen Beer. Dit is de kern tan een plan van het centrummanagement in de Schelde- Van onze verslaggeefster IJzendijke - Bij het verzorgingshuis Emmaus in IJzendijke is vorig week einde een rij oude platanen per abuis omgezaagd. „Een misverstand," al dus Emmaus-directeur P. Ploegaert. Het was de bedoeling om de bomen te snoeien, maar er werd al te rigou reus te werk gegaan. Slechts twee platanen overleefden de aanval van de kettingzaag. De woningstichting Zeeuws-Vlaanderen had de opdracht gekregen om de takken van de platanen bij de pas gebouwde ap partementen voor een groot deel te snoeien om zo het uitzicht voor de nieu we bewoners over de polders en de weg te verbeteren. Maar in plaats van de bo men alleen van enkele takken te ont doen, werden ze helemaal omgezaagd. En niet alleen de platanen voor het nieu we appartementencomplex. Ook het rij tje voor de naastgelegen aanleunwonin gen moesten eraan geloven. „Dit was niet de bedoeling, de mannen zijn iets te geestdriftig aan het werk ge weest," zegt Ploegaert. „De opzet was dat het uitzicht over het polderland schap aantrekkelijker moest worden. Jammer genoeg zijn de bomen op twee na verdwenen. Er is duidelijk sprake van een misverstand." Ploegaert heeft in middels zijn excuses aangeboden bij de gemeente Oostburg want er was geen kapvergunning aangevraagd. De direc teur heeft tevens begrepen dat het weg halen van de rij bomen verdeelde reac ties in en rond Emmaus heeft opgele verd. „Sommige bewoners stonden te juichen dat die bomen weg zijn omdat ze nu ein delijk een goede uitkijk hebben. Anderen vinden het doodzonde dat de oude plata nen zijn gekapt. We zullen in ieder geval een oplossing moeten zoeken voor deze laatste mensen. We hebben al met hen om de tafel gezeten en zeer waarschijn lijk worden op dezelfde locatie wederom bomen geplant." Eén bewoonster is in ieder geval niet blij met de actie van de woningstichting. J. Pannevis bewoont een van de aanleun woningen en snapt niet waarom de bo men zijn weggehaald. „Ik heb meteen de gemeente gebeld en natuurvereniging 't Duumpje. Zij zouden er werk van maken want dit kan toch niet? Zomaar deze mooie, oude bomen kappen zonder over leg. Ze hadden nog niet eens een vergun ning. Het gaat hier om beschermde bo men. Eerst hebben ze de bomen voor de nieuwe appartementen weggehaald en daarna begonnen ze ook nog eens aan de platanen voor onze aanleunwoningen. Ik heb alleen de twee bomen voor mijn deur nog kunnen redden, voor de rest was ik te laat," aldus Pannevis. Ze wilde meteen een handtekeningactie opstarten maar Pannevis kreeg weinig steun. „De meesten vinden het niet erg dat de bomen weg zijn. Ze zullen het str aks nog wel merken, als het warmer wordt. Dan hebben ze ook geen schaduw meer van de bomen." jaan ons volgend jaar na- irukkelijk bezighouden met het :em van de leegstaande Jpanden. De binnenstad fcet momenteel nog kil en koud Oplossen van de leegstand is belangrijk instrument om de sfeer en dus de aantrekkelijkheid li vergroten," zei voorzitter W. van Centrummanagement jsteren tijdens een bijeenkomst, toirummanagement is een sa menwerkingsverband tussen ge meente Terneuzen, ondernemers- lereniging City Terneuzen en de banken. Volgend jaar komt daar «ik een afvaardiging vanuit de ienstverlening en vanuit de on- nerend goed sector bij. Doel van centrummanagement is het ver goten van de economische moge- ïjkheden van de stad. Volgens P. van Alten, die gisteren namens de onroerend goed sector sprak, zijn de beleggers bereid een duit in het zakje te doen. Af- lankelijk van de locatie gaan de ken omlaag met tien tot vijftien pincent. We hopen hiermee meer ondernemers voor vestiging te in teresseren. Om hier een duidelijk beleid van te maken wordt in fe bruari de Vereniging Onroerend Goed opgericht. Vanuit deze ver eniging willen we de leegstand aanpakken en komen tot een goe de winkelinvulling. De banken in Terneuzen blijven hierbij niet achter. „We zijn ze ker bereid de nodige financiële middelen beschikbaar te stellen," deelde T. de Jonge namens de tanken mee. „De gesprekken hierover lopen nog maar we zijn ervan overtuigd dat er geld komt. Daarnaast bieden we ook aan trekkelijke tarieven en voor waarden aan voor startende on dernemers. Ook helpen we star tende ondernemers bij het opstel len van een ondernemersplan." In dat kader deelde Naeije mee dat momenteel gesprekken plaatsvinden met diverse inkoop organisaties om branches naar Terneuzen te krijgen. Recent on derzoek wijst uit dat er plaats is voor bijvoorbeeld een fietsspe- ciaalzaak, auto-onderdelen, bo- dy-fashion, dames- en herenkle ding, beenmode, lingerie, boe- kenshop en een slijterij. „Terneu zen heeft voldoende potentie voor deze branches. We gaan bewust de markt op om ondernemers te werven. De komst van de Wester- scheldetunnel biedt in dat ver band ook uitkomst." Aanjager Tijdens de bijeenkomst werd be kend gemaakt dat oud-Dow me dewerker H. van Tiel is aange trokken als aanjager van cen trummanagement. Zijn taak is vooral het beleid van centrum management uit te dragen en ideeën uit te werken tot concrete plannen. „Daarnaast probeer ik de betrok kenheid te vergroten en poog ik alle ondernemers op een lijn te krijgen. Het is voor de ontwikke ling van de binnenstad belangrijk dat de neuzen van de onderne mers dezelfde kant opstaan. We moeten er gezamenlijk de schou ders onder zetten. Dat is niet al leen belangrijk van het vergroten van de aantrekkelijkheid van de stad maar ook in het belang van de ondernemers." Naeije kan nog geen termijn noe men wanneer alle leegstaande panden zijn ingevuld. „We gaan in ieder geval niets overhaasten. Kwaliteit is immers een zeer be langrijk criterium." tan onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuwse bedrijfsleven verwacht dat het ko mende jaar de werkgelegenheid met een half procent zal stij gen. Een voorzichtige schatting, aldus de Regionale Informa tiebank Bedrijven en Instellingen Zeeland (RIBIZ). Zeker als gekeken wordt naar de afgelopen twee jaar toen steeds een stij- Sing van rond de twee procent werd genoteerd. De werkgelegenheid in de zake lijke dienstverlening nam het af gelopen jaar toe met ruim tien Procent, zo blijkt uit het werkge- mgenheidsonderzoek van de RI- fc'eegkundigen en ziekenverzorgenden n 'eek willen vrijmaken om 6.000 zieken e |antie te geven. :bloem® ^076^5601,601 0 HZ. Bij het openbaar bestuur er echter een daling van zo'n [jji procent te constateren, rot het onderzoek blijkt dat op 1 ®ei van dit jaar er 26.386 bedrij en en instellingen in Zeeland ge- waren met in totaal 158.410 personen in dienst, ex- "tasief uitzendkrachten. Een jaar eerder waren het er 154.945. 'jna 83 procent van de werkne mers is vijftien uur of meer in enst van een ondernemening. an het totaal aan werkenden is ™ibi 61 procent een man. Een fwert van de werkzame vrouwen eeft een baan in de gezond heids- of welzijnszorg, "e werkgelegenheid bij de indus- e staat volgens het onderzoek °g steeds onder druk. De om- i van het personeelsbestand sector nam af met 605 per- Ben. Ook in de periode '95-'96 „,f ,daar een daling, toen met 695 emers. Wel werken er meer "Eendkrachten in die sector, stijging van 380 personen ten jf ichte een jaar eerder. itL lantal werkzame vrouwen 8 ,et afgelopen jaar met 4,4 mannen was een 2®te stijging van 0,9 procent te De Zeeuwse werkgelegenheid is de afgelopen tien jaar met 22,5 procent gestegen. Het aantal werkzame mannen nam toe met 11.220 (13 procent), bij vrouwen een stijging van 17.890 (41 pro cent). Op 1 mei van dit jaar waren 5530 mensen op uitzendbasis actief, een toename met 23,4 procent ten opzichte van mei 1996. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De accordeonclub in Terneuzen heette vroeger de Vrolijke Noot, maar dat vestigde te veel de aandacht op de feestmuziek. Door Natascha Neef Terneuzen - Het accordeon heeft het imago van een instrument voor fees ten en partijen. Maar het instrument heeft vele mogelijkheden. Accor deon-docente Gonda van Zundert uit Terneuzen wil het publiek bekend maken met de vele muziekstijlen die op het accordeon gespeeld kunnen worden. Daarom geeft de Zeeuws-Vlaamse Accordeonvereni ging La Musica op 24 januari een concert in het Zuidlandtheater. De 35-jarige Van Zundert studeerde ac cordeon aan het Brabants Conservato rium en speelde in een accordeonvereni ging. Na haar studie vestigde zij zich als muziek-doeente in Terneuzen. Al gauw kwam ze erachter dat er in Zeeuws- Vlaanderen geen mogelijkheid was om gezamenlijk accordeon te spelen. „Ik had een paar leerlingen die graag met ande ren samen wilden spelen. Toen zijn we met z'n vieren begonnen. Nadat we een advertentie geplaatst hadden, kwamen er nog twee bij. Momenteel hebben we 15 accordeonisten, twee keyboardspelers en een drummer. En we zijn altijd op zoek naar nieuwe leden. Het liefst jongeren." De leden van La Musica komen uit heel Zeeuws-Vlaanderen, van Hulst tot aan Cadzand. Van Zundert is zelf het jongste lid van de vereniging, het oudste lid is 72 jaar. Volgens de oprichtster van La Musi ca zijn er maar weinig jongeren die accor deon spelen. „Misschien vinden jongeren het een gek instrument. Het is ook een moeilijk instrument qua motoriek. Je moet met twee handen spelen en ook nog eens aan dat ding trekken. Ik geef nu les aan een paar jongeren van 12-13 jaar. Daar wil ik ook een groepje mee gaan be ginnen, maar dat staat nog in de kinder schoenen." Gekke koffer Gonda van Zundert was zelf negen jaar toen ze voor het eerst in aanraking kwam met het accordeon. „Bij een verhuizing kwam er een gekke koffer tevoorschijn. Daar zat dus een accordeon in. Ik ben toen begonnen met kinderliedjes als Va der Jacob. Later ben ik les gaan nemen." Op die lessen leerde ze alleen de feestmu ziek, maar Van Zundert wilde meer. „Ik ben toen lessen gaan volgen." Aanvankelijk heette de vereniging die Van Zundert in 1991 oprichtte 'De Vrolij ke Noot'. Later werd de naam veranderd in 'La Musica' omdat het publiek een ver keerde indruk kreeg van het repertoire. „We wilden het imago van feestmuziek een beetje afzwakken. Het is niet alleen De klok van Arnemuiden. We spelen ook Mozart, kerkmuziek en populaire stuk ken als bijvoorbeeld My fair Lady," Radio Delta Op het concert in het Zuidlandtheater zal het de eerste keer zijn dat de accordeonis ten van La Musica voor een groot publiek optreden. Normaal gesproken speelt het gezelschap vooral in bejaarden- en ver zorgingstehuizen. „We hebben ook opge treden voor Radio Delta en Omroep Zee land. Het is leuk om nu eens uit dat cir cuit te komen." De voorstelling in januari draagt het the ma 'Het accordeon, volksinstrument met een fabel' en is te verdelen in drie stuk ken. Het accordeon, waarin klassieke werken worden gebracht, in het deel 'Volksinstrument' speelt La Musica po pulaire muziek en een medley van volks liedjes. Het laatste deel van het concert is een uit voering van de fabel 'de haas en de egel'. „Dit verhaal is gebaseerd op een gelijk namig boek met originele accordeonmu- ziek. Dit boek is weer een bewerking van de fabel de haas en de schildpad van La- Fontaine. De fabel is in verschillende sce nes geknipt die worden uitgebeeld door de balletschool van Lilianne Butler. Ook worden er dia's bij vertoond. La Musica en violiste Jolanda Fassaert zorgen voor de muzikale begeleiding. Serieus De vereniging is al een jaar bezig met het voorbereiden en repeteren van de voor stelling. Normaal wordt er heel wat ge lachen tijdens repetities, maar nu wordt er heel serieus gerepeteerd. Soms wel iets te serieus. Iedereen is echt heel enthou siast." Van onze verslaggever Terneuzen - De nieuwe ac- commodatiegids Zeeuws- Vlaanderen 1998 is uit. Deze brochure biedt de consument een overzicht van de verschil lende logiesvormen in de re gio. In het kader van het project 'Kwaliteitsverbetering in logies' is de gids vorig jaar voor de eerste maal in full-colour uitgegeven. Van zowel ondernemers als con sumenten zijn hierop veel posi tieve reacties ontvangen. Voor het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen het bewijs dat deze opzet aanslaat. Daarom wordt op de ingeslagen weg verder gegaan. In de brochure treft de consu ment gegevens aan over de ho tels/pensions, congrescentra, lo gies met/zonder ontbijt, dorpslo gementen, groepsaccommodaties, campings, kamperen bij de boer, caravanverhuur, bungalowpar ken en vakantiewoningen. Aan de hand van een symbolenregis- ter kan de consument nalopen over welke faciliteiten de ver- blijfsaccommodaties beschikken. De eerste acht pagina's bevatten veel tips voor een actieve uitstap in de regio. „Door Zeeuws- Vlaanderen met tekst- en beeld materiaal te promoten als regio voor het hele jaar door wordt in gespeeld op de trend dat er meer korte vakanties tussendoor plaatsvinden. Daarnaast wordt de consument attent gemaakt op verschillende alternatieve wijzen om de regio snel maar vooral makkelijk te bereiken." Van onze verslaggever Hulst - Een eventuele nieuwe wijkraad Hulst Zuid wordt op democratische wijze gefor meerd. Het is zeker niet zo dat de leden nu al bekend zijn er dat er wijkbewoners zouden worden buitengesloten van deelname aan de wijkraad. Wethouder P. Weemaes zei dat tijdens de Hulster raadsvergade ring naar aanleiding van vragen door mevrouw A. Hegger (Pro gressief Hulst). „Er komt in ja nuari een bijeenkomst met de in woners van de wijk en zan zal blijken of er animo is om een nieuwe wijkraad op te starten," aldus Weemaes. Mevrouw Hegger zei het triest te vinden de wijk raad het bijltje erbij heeft neer gegooid vanweg de slechte com municatie met de gemeente. Be loften om met de wijkraad te gaan praten over de problemen zijn nooit nagekomen. „Als er een nieuwe wijkraad komt, laat deze mensen dan niet door een passie ve houding van de wethouder weer in de kou staan," zei Heg ger. Van onze verslaggever Middelburg - Zes polders in Zeeuws-Vlaanderen zijn in beeld voor het plaatsen van clusters windmolens. Voor ge heel Zeeland worden in totaal twaalf polders onderzocht, zo blijkt uit de Schelde Nieuws brief van het Schelde Infor matiecentrum. De zes Zeeuws-Vlaamse polders zijn: Hoofdplaatsepolder langs de Westerschelde tussen Breskens en Hoofdplaat, de Autriche of Oostenrijkpolder net ten noorden van Westdorpe, de Blijpolder ten oosten van Axel, De Eendragt- en Hooglandpolder langs de Wester schelde ten westen van Klooster- zande en tot slot de Melopolder tussen Paal en Graauw. De pro vincie onderzoekt momenteel welke polders het meest geschikt zijn voor het plaatsen van mo lens. Volgens afspraken met het Rijk moet Zeeland in het jaar 2000 250 megawatt aan windenergie leve ren. Op dit moment is dat zo'n vijftig megawatt zodat er nog zo'n tweehonderd windmolens geplaatst moeten worden. Voor het jaar 2000 zal dat niet lukken. De povincie wil de windmolens zo geconcentreerd mogelijk plaatsen. Gedeputeerde G. van Zwieten verklaarde onlangs dan ook dat het plaatsen van een en kele windmolen in de nabije toe komst zo goed als zeker tot het verleden zal behoren. Kleine clusters van vijf tot tien behoren wel tot de mogelijkheden. Maar nog liever een paar grote wind molenparken. Als dit voornemen beleid wordt zullen veel boeren in het Zeeuwse teleurgesteld worden. Want nog al wat agrariërs hebben belang stelling getoond om één, twee of drie windmolens op of nabij het bedrijf te plaatsen. Want wind energie kan een welkome aanvul ling op hun inkomsten zijn. De provincie ziet echter liever niet overal in de polders solitaire of kleine groepjes windmolens. Volgens T. Westerhof van de pro vincie zijn windmolens niet die vogelmoordenaars waarvoor sommigen hen houden. Molens kunnen ook zorgen voor storing op de radar zodat bij het plaatsen langs waterwegen daar rekening mee gehouden moet worden. Van onze verslaggever Hulst - De meest oostelijke polder van Zeeuws-Vlaan deren, de Hertogin Hedwi- gepolder, blijft in beeld voor ontpoldering. Ondanks de bezwaren van de gemeenten Hulst en Beveren en het wa terschap Hulster Ambacht tegen het prijs geven van die polder aan het water is mi nister A. Jorritsma daar toch voorstander van. Wel vindt ze dat er nog een na der onderzoek moet komen voor er een definitief besluit wordt genomen. Dat meldt ze in een brief aan de Tweede Kamer. Zo als verwacht heeft Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) het complete pakket aan compensa tiemaatregelen, zoals medio dit jaar voorgesteld door de Com- missie Hendrikx, overgenomen. Die maatregelen zijn nodig om het verlies aan natuur door het uitdiepen van de Westerschelde te compenseren. In eerste in stantie wilde het Rijk meer dan vijf polders prijs geven aan het water. Na veel verzet vanuit de bevol king en met name de landbouw sector maar ook allerlei be stuurders, werd het oude com- pensatieplan ingetrokken en kreeg de Commissie Hendrikx opdracht om met nieuwe voor stellen te komen. Tot verrassing van velen werd ontpoldering niet helemaal ver laten. De Hertogin Hedwigepol der, eigendom van een Antwerp se havenbaron en pachtgrond voor een aantal Zeeuwse boeren, zou als 'gecontroleerd overstro mingsgebied' kunnen worden benut. De zeewering moet dan wel landinwaarts worden ver plaatst. Hulst, Beveren en Hulster Am bacht waren zeer teleurgesteld toen ze geconfronteerd werden met het advies en hebben nog geprobeerd de minister op ande re gedachten te brengen. Dat is dus niet gelukt. Na overleg met alle betrokke nen, zo meldt ze de Kamer, zal ze een onderzoek laten uitvoe ren naar alle aspecten van het aan het water prijs geven van die polder. De minister heeft ook alle ande re voorstellen van de Commissie overgenomen. Zo kreeg ze het advies om tien nieuwe natuur gebieden te maken, onder ande re bij de de veerhavens van Perkpolder en Kruiningen, en bestaande inlagen binnendijks uit te breiden. De gemeenteraden, de provincie en de waterschappen moeten zich nog uitspreken over de plannen.

de Stem | 1997 | | pagina 15