Van Gerwen laat oud stokpaardje los ftWMRNUMMER NU TE KOOP! DE STEM Rechtbank buigt zich weer over 'zaak Patrick Kluivert' 'Kan ik eindelijk die BMW 9 Frans Körver stopt aan einde seizoen WCS dreigt Gerards toet nieuwe rechtszaak Maarten Atmodikoro geopereerd aan enkel UITSLAGEN STANDEN gHTHIIIE> Superprestige: 4Laat hij zich eerst bemoeien met crossen in zijn eigen land' Yan Wely houdt aardig zakcentje over aan kwartfinaleplaats WK schaken B1 SPORTNIEUWS KORT Michelle Smith mist WK zwemmen Wimbledon-Arsenal gestaakt MICHAEL ADAMS Pentium II server pe nieuwe (00r een desktop prijs: de HP NetServer E45 551 voor meer informatie (016143 28 55 uw partner in automatisering iange Bunder 5 - 4854 MB BAVEL H HEWLETT® PACKARD Sport („onze verslaggever jflsterdam - Het kan nog wel (Ven duren voordat duidelijk j 0f voetballer Patrick Klui- (ert alsnog wordt vervolgd ,oor deelname aan een itoepsverkrachting die ge pleegd zou zijn in mei van dit jaar. Gisteren hoorde de raadkamer ,an het Amsterdamse gerechts- jjf het slachtoffer, een 20-jarige (oord-Hollandse. Zij meldde zich daags na de vermeende ver krachting al bij de Amsterdamse politie, maar daar zag men des tijds niet genoeg redenen om een officiële aangifte op te nemen. In juni deed de 20-jarige alsnog aangifte, precies één dag voordat een weekblad uitvoerig haar ver haal uit de doeken deed. Naar aanleiding van die aangifte werd een vooronderzoek inge steld, maar de betrokken officier van justitie zag naar aanleiding van diverse getuigenverklaringen - waaronder die van Kluivert en zijn drie betrokken vrienden - geen aanleiding tot vervolging over te gaan. Patrick Kluivert en zijn vrienden hielden bij hoog en laag vol dat de 20-jarige vrijwil lig deelnam aan alle seksuele handelingen. Mr. A. Moszkowicz, die op ver zoek van het betrokken weekblad het slachtoffer pro deo vertegen woordigt, startte daarna een klachtprocedure. De landelijk bekende strafpleiter vindt dat er in het vooronderzoek belangrijke fouten zijn gemaakt (zo werd er belangrijk bewijsma teriaal door de politie vernietigd) en eiste heropening van de zaak. Procureur-generaal J. Al boog zich over de klacht van Moszko wicz en onderstreepte dat er in derdaad fouten zijn gemaakt. Derhalve onderzoekt de Raadka mer van het Amsterdamse ge rechtshof nu of er alsnog tot ver volging van Kluivert en zijn vrienden moet worden overge gaan. Gisteren werd daarom het slachtoffer achter gesloten deu ren gehoord. Verwacht wordt dat de komende weken ook Kluivert en zijn vrien den opnieuw gehoord zullen wor den. Pas daarna beslist de Raadkamer wat er gebeurt. Er zijn drie moge lijkheden: er wordt een nieuw vooronderzoek ingesteld, er volgt meteen strafvervolging middels een rechtzitting, óf de Raadka mer onderschrijft de mening van Oor Ad Pertijs jreda/Loenhout - Gerrie van Gerwen, lid van de cyclocross- (ommissie van de UCI, haalde tijdens een bijeenkomst in Loen- lout nog maar eens twee van zijn geliefde stokpaardjes van (al: een korter seizoen en schonere, snellere omlopen. Bij 'con current' Superprestige hoorde men het relaas zuchtend en schouderophalend aan. Zij zouden liever zien dat 'meneer Van Gerwen' eerst in eigen land het veldrijden goed op de rails zet. We dreigen op onze lauweren te :n," waarschuwt Van Ger- itn de crosswereld. In vijf jaar tijd is er veel veranderd. Vooral op het financiële vlak. De zil ver- tloot meerde aan en renners als d Groenendaal verdienen middels een dik belegde boter ton in de wintermaanden. .Maar we zijn er nog lang niet," leent Van Gerwen. „De vrijblij- :id is veel te groot. De crosswereld moet durven in de te kijken en daarbij er- dat het veldrijden nog iet op eigen benen kan staan. We moeten recruteren uit het itgwielrennen en uit het moun- tainbiken. Twee zomersporten. renners die beide takken van (e wielersport combineren, zijn robots. We moeten ze rust en en daarom moeten we snel iets doen aan de kalender. Iet loopt nu allemaal veel te veel tor elkaar." Promotor lan Gerwen wil het veldrijden let liefst in 'heldere competities' gieten. „Op welke manier, dat aakt me niet uit. Als we er ons eerst maar van bewust zijn dat er iels moet veranderen." Van Gerwen is de grote promotor achter de wereldbekercompetitie, een serie van ongeveer zes wed strijden (Grand Prix) met steeds tisselende locaties. De grote te genhanger van de Coupe du Mon- 'e is de aloude Superprestige, ten reeks van ongeveer tien voor namelijk in België en Nederland gewortelde crossen. „Een kenner 'derrie van Gerwen. FOTO de stem/ben steffen weet het verschil, maar voor de leek loopt alles door elkaar," al dus Van Gerwen. Ergo, of de Superprestige zich in het vervolg wat soepeler wil op stellen tijdens de kalenderbe sprekingen. Superprestige-voorzitter Etienne Gevaert hoort het zuchtend aan. „Het is immers de UCI zelf die er zo'n onoverzichtelijk geheel van gemaakt heeft," denkt de Belg. „De UCI verandert van jaar tot jaar de data van haar wereldbe kercrossen omdat het zelf de grootste problemen heeft met vinden van partners. Wij, die on ze zaakjes op tijd voor elkaar hebben, moeten ons dan op het laatste moment steeds maar aan passen." Onding De wereldbeker is in zijn ogen een onding. „Net als destijds de Europese beker gaat hij kapot aan de massa renners die betaald moet worden. Een groot deelne mersveld is mooi, maar kijk ook eens naar het prijskaartje. Niet voor niets beperken wij ons tot 30 renners per cross. „En wat te denken van al die or ganiserende plaatsen. Na drie jaar moeten ze verplicht plaats maken voor een ander. Maar al die ex-locaties blijven wel hun plaats opeisen als topevenement. Want dat gebeurt er. In drie jaar tijd groeit zo'n vaak kleinere cross snel naar een topniveau en ook zonder wereldbeker willen ze aan de top blijven. Zoals Loen- hout en vanaf volgend jaar ook Koksijde en Heerlen. De UCI is er dus zelf schuld aan dat het aantal topevemenenten en dus de druk op de kalender groter wordt." Gevaert wordt zelfs boos als hij denkt aan het waarom van alle pogingen om het veldrijden vol- wassener te maken. „Het veldrij den in België 'marcheert' voor de volle honderd procent. In ons land zijn we wat de aanvoer van jeugdige talenten betreft niet af hankelijk van de weg of het mountainbiken. Jongens als Nijs, Wellens en Berden komen ge wonnen uit het crossen. Laat me neer Van Gerwen zich nu eerst eens bemoeien met het crossen in zijn eigen land. Dat er bijvoor beeld jeugd komt. Ook het veld rijden in Italië en Frankrijk blijft achter. Kijk daar naar en laat ons in België niet de dupe worden van alle UCI-plannen." zoek van de accountants pas eind januari bekend worden gemaakt. Wel staat vast dat Peja, het be drijf van Gerards, aanzienlijke bedragen heeft ontvangen in de periode voor 31 januari 1997. Op die dag werden Gerards en colle ga Sigi Lens op staande voet ont slagen omdat ze zich beiden per soonlijk zouden hebben verrijkt aan transfers. Peter Gerards was gisteren we gens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. De WCS heeft ook het geschil met Lens nog niet opgelost. In het voorjaar kondigden de WCS en de spelersmakelaar aan dat er een accountantsonderzoek zou worden uitgevoerd. Dit onder zoek is afgerond, maar Lens wil niet dat de bevindingen naar bui ten worden gebracht. De WCS is het hier niet mee eens. -«« - De Vereniging van «ractspelers (WCS) over- ,e® ^eter Gerards opnieuw °r de rechter te dagen. Agelo- o vrijdag liet één van de ac- ®tants belast met het onder lat j8 ^eer Crouwel, weten J de spelersmakelaar blijft n»iSereïl .inza8e te geven in zijn ■soonlijke bankrekeningen, j '^dtor oordeelde in oktober v. Gerards medewerking moet enen aan het onderzoek naar l' nevenwerkzaamheden op Ma een dwangsom van 2500 ip irono6r Bovendien meent I cs dat Gerards als make- c'1- spelersbemiddelaar "opgetreden. Dit is hem tot 1 man 1998 verboden. Voor de- !5(llertrf?in§ kan de vakbond .000 gulden eisen. «itw™ °lg h,iervan zuUen de defi- resultaten van het onder- LOEK VAN WcLY O GM 2655 Loek van Wely (links) tijdens zijn partij tegen de Engelsman Michael Adams. foto wfa Door Cas Overzier Groningen - Een geldwolf is hij zeker niet. Maar de che que van bijna 200.000 gulden die hij gisteren ontving deed hem stralen van oor tot oor. Zo'n - voor schaakbegrippen - exorbitant bedrag is zelfs voor een topgrootmeester een niet alledaagse beloning. Loek van Weiy, 24 jaar en scha ker van beroep, hoefde er slechts vier ronden voor aan de bak. Daar, in de Martini-hal in Gro ningen, hield de Tilburger tij dens de WK-afvalrace tot aan de kwartfinales het hoofd koel. Miladinovic (Griekenland), landgenoot Piket en Georgiev (Bulgarije) moesten achtereen volgens voor Van Wely buigen voordat de Engelse grootmees ter Michael Adams hem gisteren de weg naar de halve finales versperde. Na drie remises ver galoppeerde Van Wely zich ten slotte in de tweede baragepartij. In verloren stelling ging hij door zijn vlag. Desondanks blikt Van Wely tevreden terug op het WK 'nieuwe stijl', in het leven geroe pen en financieel ondersteund door Kirsan Iljoemzjinov. De steenrijke president van Kal- mukkië en opperhoofd van de wereldschaakbond (FIDE) staat hoogstpersoonlijk garant voor het prijzengeld van in totaal tien miljoen gulden. Daar waren vooraf de nodige twijfels over. Maar ook Van Wely heeft inmid dels vernomen dat het wel snor zit. „De cheques blijken gedekt. Iljoemzjinov heeft de daad bij het woord gevoegd. Daar zullen we hem dan maar op beoorde len." Bruto De tweehonderdduizend gul dens die Van Wely met zijn op treden in Groningen verdient, zijn bruto. Twintig procent moet hij afdragen aan de FIDE en wordt hij bovendien in de zestig procent-schaal aangeslagen door de Nederlandse fiscus. Ruim vijftigduizend gulden mag hij uiteindelijk in eigen zak ste ken. „Toch een aardig zakcentje. Kan ik eindelijk die BMW ko pen," zegt Van Wely. „Al heb ik pas vier rijlessen gehad." De in Heesch geboren schaker had vooraf al geroepen dit WK spor tief niet hoog in te schatten, maar dat hij wellicht in staat zou zijn één, misschien wel twee rondjes te kunnen overleven. Op Kasparov ('ik schaak niet voor geld waar een luchtje aan zit') en Kramnik ('als ik win, kom ik uitgeput in de finale te gen een fitte Karpov, daar pas ik voor') na was de hele wereldtop in Groningen aanwezig. Nadat hij in de derde ronde Pi ket in een directe confrontatie had uitgeschakeld, was Van We ly de enig overgebleven Neder lander, de vaandeldrager van de nationale schaaksport. Daar blijkt Van Wely gevoelig voor. „Dan krijg je direct 'n ander sfeertje. Je staat in het middel punt. Dat stimuleert enorm. Zo als tijdens het Fontys-toemooi in Tilburg, Daar had ik óók het gevoel dat ik een thuiswedstrijd speelde." Kwaliteit De mini-match tegen Piket ziet Van Wely als één van de hoogte punten. Ook is hij tevreden over de kwaliteit van zijn partijen. „Al heb ik enkele keren in de af werking gefaald. Zoals in de tweede partij tegen Piket en de tweede tegen Adams." Had Van Wely in Tilburg de steun van grootmeester Lembit Oil uit Letland, in Groningen fungeerde de Turkse GM Atalik als zijn secondant. „Een harde werker en iemand met kennis van zaken. Zeker op theoretisch gebied. Ik ben zeer tevreden over hem", aldus van Wely, die nog steeds aast op De Grote Sprong op de wereldranglijst, waar hij rond de twintigste po sitie bivakkeert. Of Atalik danwel Oil hem daar bij zal begeleiden, weet Van We ly nog niet. Eerder maakte hij duidelijk wel iets te zien in een samenwerking met Jan Timman, die hem trouwens op de nieuwe ratinglijst zal passeren. „Maar ook Goerevich (tegenwoordig Belg) is misschien een optie voor de toekomst," aldus Van Wely, die in Groningen blijft tot de fi nalist bekend is. In de halve fi nales neemt Adams het op tegen zijn landgenoot Short. De ande re halve finale gaat tussen Anand en Gelfand. De winnaar van het kandidatentoernooi in Groningen speelt tussen 2 en 9 januari de WK-finale in Lau sanne tegen FIDE-kampioen Anatoli Karpov. Groningen. WK. Tiebreaks, twee partijen: Van Wely (Ned) - Adams (Eng) Z2-V2, 0-1, Gel fand (WRu) - Dreev (Rus) Z2-Z2, 1-0. Kandidatentoernooi vrouwen, twaalfde ronde: Xie (Chn) - Maric (Joe) 1-0, Peng (Ned) - Gersinska (Dui) 1-0 (reglementair), Goerieli (Geo) - Galliamova 0-1, Cramlin (Zwe) - Joseliani (Geo) 1-0, Arak- hamia (Geo) - Tsjiboerdanidze 1-0. Stand: 1. Galliamova OVi, 2. Xie, Ts jiboerdanidze V/2, 4. Arakhamia, Joseliani 6Z2, 6. Peng, Cramlin 6, 8. Maric 5,9. Goerieli 4. 10. Gersinska IV2. Belangrijkste uitslagen open toer nooi, vierde ronde: Overeem (Ned) - Forster (Zwi V2-Z2, Nisipeanu (Roe) - Istratescu (Roe) Z2-Z2, Sulski - Ata lik (Tur) 0-1, Nenashev (Oez) - Con quest (GBr) 1-0, Urban (Pol) - Phi- lajasalo (Fin) 1-0, Ehlvest (Est) - Wehmeier (Dui) 1-0, Cvitan (Kro) - Sulipa (Oek) 1-0, Miles (GBr) - Sie- lecki (Dui) 1-0, Ye (Chn) - Ashton (VSt) 1-0, Maiwald (Dui) - Gure- vich (Bel) 0-1. Van onze verslaggevers Maastricht - Frans Körver stopt aan het einde van het seizoen als trainer van MW. De coach leidde de Limburgse ploeg de afgelopen voetbal jaargang naar het kampioen schap in de eerste divisie. In de eredivisie bevindt de club zich dit seizoen in de onderste regionen van de ranglijst. Het bestuur van MW heeft nog geprobeerd Körver te behouden, maar de trainer zegt zich in het belang van de club en zichzelf te rug te trekken. Hij beraadt zich nog op zijn toekomst. Voor zijn terugkeer in Maastricht in 1995 was Körver trainer van SK Tong eren, Wageningen, Fortuna Sit- tard, DS'79, Roda JC, Helmond Sport, VW en De Graafschap. Bij MW was hij eerder actief van 1986 tot 1989. Voor Stanley MacDonald zal de gisteren begonnen winterstop nog een weekje langer duren. De tot spits omgedoopte NAC-ver- dediger is voor een duel geschorst naar aanleiding van de twee gele kaarten die hij zondag ontving in het duel met Volendam (0-3 voor NAC). Straffen betaald voetbal, eén wed strijd geschorst: Evers (Helmond Sport), MacDonald (NAC), Taiwo (MW), Sainovski (NEC), Atteveld (FC Groningen), Binken (FC Volen dam), Bosman (FC Twente), Van Wonderen (Feyenoord), Numan (PSV), Graef (VVV), Arts (Emmen), Verkuyl (Go Ahead Eagles), Nijhuis (SC Heracles), Naciri (HFC Haar lem), Van der Hoorn (FC Den Bosch), Taihuttu (TOP), Leeflang (Volen dam). Roda JC heeft zich versterkt met de Kameroense international Samuel Bernard Tchoutang. De 21-jarige rechtsbuiten is afkom stig van de Turkse club Vanspor. Hij heeft een contract voor 314 jaar getekend bij de club uit Ker- krade. Tottenham Hotspur heeft Da vid Pleat benoemd tot technisch DINSDAG 23 DECEMBER 1997 de officier van justitie dat er geen reden is het viertal te vervolgen. Een beslissing over het vervolg van de zaak wordt pas in januari verwacht. Voor Kluivert staat er veel op het spel. Bondscoach Guus Hiddink liet al doorschemeren dat het moeilijk wordt de spits te selecte ren voor het WK voetbal, komen de zomer in Frankrijk, wanneer er daadwerkelijk een strafzaak wegens verkrachting tegen hem löopt. Van onze verslaggever Breda - Voor zover dat nu al valt te overzien, is NAC'er Maar ten Atmodikoro gisteren met succes geopereerd aan zijn rech- terenkel. De verdediger had al meer dan een half jaar last van het gewricht. zijn uit Atmodikoro's enkel los zittende stukjes bot verwijderd. „Zo heeft de arts het tenminste gezegd. Later deze week krijg ik exact te horen wat er aan gedaan is. De enkel hoefde niet in het gips, maar ik mag er een week niet op steunen. Ik loop dus op krukken." Atmodikoro verwacht pas over vier tot vijf weken weer voluit mee te kunnen trainen en her steld te zijn als NAC op 4 februa ri (tegen Helmond Sport voor de beker) aan de tweede seizoenhelft begint. Hij gaat medio januari wel mee naar het trainingskamp in het Spaanse Cadiz. De Rotterdammer liep in de slot fase van het voetbalseizoen '96/'97 een scheurtje op in het en- kelbot en bleef daarvan last on dervinden. Waarschijnlijk omdat de 26-jarige rechtsback te snel weer begon met spelen. Dat kon vanwege de toenmalige personele problemen niet anders. „Met spuiten is het een tijdje goed gegaan. Een paar weken ge leden echter werd duidelijk dat de klachten zonder operatie toch niet over zouden gaan. De laatste wedstrijden heb ik de pijn flink moeten verbijten. Daar hoop ik nu vanaf te zijn." Tijdens de ingreep van gisteren Dublin - Michelle Smith ziet af van deelname aan de wereldkam pioenschappen zwemmen volgende maand in het Australische Perth. De Ierse vrouw van voormalig discuswerper Erik de Bruin vindt dat ze conditie mist om in Australië de strijd met de top aan te gaan. Smith, drievoudig olympische kanpioene, heeft nog niet naar be horen kunnen trainen sinds een auto-ongeluk eind oktober. Ze liep daarbij verwondingen aan de nek en rug op. Londen - De Engelse competitiewedstrijd tussen Wimbledon en Arsenal is gisteravond in Londen gestaakt. Even na de rust begaf de lichtinstallatie het en elektriciens konden het defect niet snel repareren. De scheidsrechter staakte daarop de wedstrijd. De stand in Sel- hurst Park was op dat moment nog 0-0. Het duel zal in zijn geheel overgespeeld moeten worden. DAMMEN Stadskanaal. WK-kandidaten. Finale derde ronde: Thijssen (Ned) - Jansen (Ned) 1-1, Krajenbrink (Ned) - Clerc (Ned) 1-1, Koyfman (Isr) - Ba (Sen) 1-1, Schwarzman (Rus) - Samb (Sen) 2-0. Stand: 1. Schwarzman 5, 2. Clerc, Jansen, Krajenbrink, Thijssen, Ba en Koyfman 3, 8. Samb 1. PAARDENSPORT Londen. Internationaal springcon cours: 1. Romp (Ned) Burg's Sa- mantha foutloos - 30,92 seconden, 2. Sloothaak (Dui) San Patrignano 0-31,14, 3. Lansink (Ned) Cartha go Z. 4-32,71, 4. Van der Vleuten (Ned) Vink Diejaspar 7-37,85. SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 51: eerste prijs: 1 winnaar, bruto f. 2.000.992,50; tweede prijs: 1 winnaar, bruto f. 100.000,00; derde prijs: 59 winnaars, elk f. 1000,00; vierde prijs: 103 win naars, elk f. 250,00; vijfde prijs: 2665 winnaars, elk f. 25,00; zesde prijs: 3220 winnaars, elk f. 10,00; zevende prijs: 44.085 winnaars, elk f. 5,00. Cijferspel: zes cijfers goed: geen winnaar; vijf cijfers goed: 2 win naars; vier cijfers goed: 23 win naars; drie cijfers goed: 224 win naars; twee cijfers goed: 2484 win naars. VOETBAL Officiële uitslag verkiezing voet baller van het jaar in Europa: 1. Ronaldo (Bra, Intemazionale) 222 punten, 2. Mijatovic (Joe, Real Ma drid) 72, 3. Zidane (Fra, Juventus) 63, 4. Bergkamp (Ned, Arsenal) 53, 5. Carlos (Bra, Real Madrid) 47, 6. Möller (Dui, Borussia Dortmund) 40, 7. Raul (Spa, Real Madrid) 35, 8. Smeichel (Den, Manchester Uni ted) 19, 9. Kohier (Dui, Borussia Dortmund) 17, 10. Sammer (Dui, Borussia Dortmund), Vieri (Ita, Atletico Madrid) 16, 17. Seedorf (Ned, Real Madrid) 10. Braziliaans kampioenschap, fina le: Vasco da Gama - Palmeiras 0-0. Eerste wedstrijd: 0-0. Vasco da Gama kampioen door betere to taalresultaten in competitie. Argentinië, laatste speeldag com petitie: kampioenschap: Argenti- nos Juniors - River Plate 1-1. River Plate kampioen. ZEILEN Sydney. Whitbread Race. Derde etappe, Fremantle - Sydney, 2250 zeemijl. Eindstand: 1. EF Language (Zwe) schipper Cayard 9 dagen-9 uur, 9 minuten en 20 seconden, 2. Swed ish Match (Zwe) Krantz 9-9.14.28, 3. Chessie Racing (VSt) Collins 9- 9.15.21, 4. Merit Cup (Mon) Dalton 9-9.17.37, 5. Innovation Kvaemer (Noo) Frostad 9-9.19.18, 6. Toshi ba (VSt) Standbridge 9-9.30.04, 7. Silk Cut (GBr) Smith 9-9.35.01, 8. BrunelSunergy (Ned) Heiner 9- 10.00.04, 9. EF Education (Zwe) Guillou 9-10.47.32. Start vierde etappe, Sydney - Auckland: 4 januari. (ADVERTENTIE) directeur. Pleat was eerder als manager werkzaam bij de club. In oktober 1987 stapte hij op we gens aantijgingen over zijn privé- leven. Pleat begon dit seizoen als trai ner van Sheffield Wednesday. Wegens gebrek aan prestaties was hij de eerste coach die deze voetbaljaargang in de Premier League zijn ontslag kreeg. Eerder maakte Tottenham Hot spur bekend dat de Duitse inter national Jürgen Klinsmann op huurbasis terugkeert bij de En gelse club. Klinsmann komt van het Itali aanse Sampdoria. PRINSES DIANA MLLEM-ALEXANDER ij BEURSM1U0NAIRS TAMAGOTCHI SCHUMACHER VILLENEUVE CRUIJFF/ABNAMRO ARJE HAAN KATJA SCHUURMAN ALKMAARIN BRAND ELNIflO J0HANV ETIENNE U. M0NTIGNAC DON DIEGO POEDER HENK.ANGENENT BABANGIDA MISS PANORAMA •--..•-Lr,--

de Stem | 1997 | | pagina 11