Kiezers D66 zien Borst niet zitten SLIPS, DE 4E sjoo0för GRATIS Sikorsky betrouwbare werkezel Nieuwe posteractie tegen bontkragen Bisschoppen: 'Rechtstreeks over problemen praten is moeilijk' Speciaal reddingspak BRflun BBHnnn'n Dickens in Deventer Belangstelling KLM voor Malev Hongarije 3 SLOGGI O o mi.99 oh VAN BRAUN BIJ BLOKKER Topper van de week DESTEM BINNENLAND A3 Dramatische terugval Vakbond van varkenshouders voert actie Taxichauffeurs zoeken steun via internet Alle dames- en herenmodellen. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. CEMBER 1997 A2 g flink aan te trekken ittannië en Ierland: lligi met regen en ta- :el wind. Middagtem- oplopend tot rond 10 p dinsdag. ;n Luxemburg: Be- laandag overwegend insdag regen. Maan- ima van 7 graden aan in Luxemburg, dins- r. en Midden-Frankrijk: Dinsdag in de noord- e helft meest droog, [eregeld regen en dins- de westkust veel tijging van tempera- :t op dinsdag maxima raden in de Vendee tot iatsburg. ankrijk: In het zuid maandag eerst nog Verder perioden met i weinig of geen zon. e westkust flink wat het zuidoosten dins- sschien een Mistral, emperatuur vlak aan en 12 en 16 graden, on ongeveer 6. I: Maandag eerst nog ijk fiks wat regen, rappe overgang naar zonniger en rustiger Middagtemperatuur kust van 16 rond Por- in de Algarve. Maandag vooral in de ke helft plaatselijk i wat regen. Dinsdag tzondering van het esten droger en zonni- et binnenland maxima graden; aan zee van id of 15 in het noorden (raden in het zuidoos- che Eilanden: Droog )den met zon. Middag- ituur rond 24 graden, a en Ibiza: Wolkenvel- van maandagmiddag sdagmiddag kans op egen. Maxima rond 17 Jaast wat zon ook kans ;e regen, dinsdag voor de westkust en in het Middagtemperatuur het noorden tot 17 op iland en Kreta: Vooral g enkele buien. Tus- ook wat zon. Middag- ituur vlak aan zee rssen 14 en 18 graden, nd: In de loop van ig op veel plaatsen dro- er; lokaal ook mist. I vanuit het zuidwes- ïieuw regen. Middag- ituur meest rond 2 gra- •land: Maandag tijde- ,der nat en in de bergen zon. Dinsdag vanuit ten weer bewolking en boven de 1300 meter Maxima in de dalen graden. rijk: Flink wat bewol- in het westen soms re- sneeuw. Middagtempe- van 2 tot 5 graden. dssef 'uappiw ua^nqs '>lBZse! I 1 MAANDAG 22 DECEMBER 1997 Soesterberg (anp) - In de Nederland- je Rooms-Katholieke Kerk is volgens kardinaal Simonis een duidelijke kli maatsverbetering opgetreden. Maar zolang er over belangrijke zaken nog verschillen van mening zijn, tast dit de geloofwaardigwaardigheid van de kerk aan. Simonis, voorzitter van de bisschoppen- tonferentie zei dit zaterdag in Soester berg aan het slot van de tweedaagse bij eenkomst in het kader van de dialoog in de RK Kerk. Hij noemde de onderlinge dialoog een geweldig pluspunt. Maar er was wellicht zoveel respect voor elkaar doordat er niet te diep op de dingen werd ingegaan. Dat bijna alle deelnemers blijkens een en- quete van mening waren dat er sprake was van wederzijds vertrouwen, zei hem niet zoveel. „Er kan best onderling ver trouwen zijn zonder dat je het met elkaar eens bent." Bisschop Bomers had eerder deze week niet de mening van de bisschoppenconfe rentie gegeven toen hij voor maatregelen tegen 'opposanten' in de kerk pleitte. Si monis zei het 'persoonlijk jammer' te vin den dat de bisschop van Haarlem deze opmerkingen in een Kerstmeditatie had gehouden. „Niet zo gelukkig." Simonis zei blij te zijn dat de deelnemers aan de bijeenkomst geen punt van deze kwestie hadden gemaakt. Zij waren zich ervan bewust dat er veel belangrijker zaken aan de orde waren. Bomers had ook voor zijn beurt gepraat omdat de bisschoppen pas in februari de recente instructie van het Vaticaan over de verhouding priesters-pastorale wer kers bespreken. „Dan bepalen wij een ge zamenlijk beleid voorzover dat nodig is." Veel ervan staat ook al in een brief van de bisschoppen uit 1990. Bisschop Möller van Groningen wees er op dat meningsverschillen slechts bij komstig zijn. De kern van de dialoog is spiritualiteit. „Als we rechtstreeks over de problemen gaan praten, is het veel moeilijker." Maar in het licht van de spi ritualiteit is de polarisatie niet zo belang rijk meer, betoogde de bisschop van Gro ningen. Voorzitter Hedwig Wasser van de progressieve Acht Mei Beweging noemde de bijeenkomst vruchtbaar. Er zit voor uitgang in de toenadering. Ondanks de verschillen is er iets wat bindt, zei ze. „Dat is niet meer weg te denken." De Acht Mei Beweging die de mond vol heeft van dialoog, zou volgens haar niet geloofwaardig zijn als ze de gesprekken met het orthodoxe Contact Rooms- Katholieken uit de weg zou gaan. Maar of er op korte termijn rechtstreekse gesprek ken tussen beide bewegingen in de RK Kerk op gang komen, is zeer de vraag. Voorzitter N. Stienstra van het CRK zei daar niet zoveel behoefte aan te hebben. Volgens Stienstra botst een kleine groep in de kerk met het leergezag. „Je moet nooit iemand opgeven en altijd in gesprek blijven, maar er zijn grenzen." Voor haar is die grens als er aan het leergezag van paus en bisschoppen wordt getwijfeld. Van onze Haagse redactie Den Haag - De achterban van D66 keurt het optreden van de partij tijdens het debat over de herstructurering van de var kenssector af. De aanhang heeft bovendien het vertrouwen in beoogd lijsttrekker Borst verloren. Dat blijkt uit een enquête die na bet debat is uitgevoerd in op tocht van RTL. Van de D66-kie- zers vindt 70 procent de opstel ling van de partij tijdens het de bat niet verstandig. Slechts 14 procent van de kiezers is het met bet optreden van de fractie in de Kamer eens, de rest weet het niet. Uit het onderzoek blijkt verder lat 82 procent van de D66-kie- zers minister Borst (Volksge zondheid) niet ziet zitten als lijst trekker. De fractievoorzitter in de Kamer, De Graaf, en de minis ters Wijers en Van Mierlo zijn volgens de kiezers geschikter voor die taak. D66 stevent volgens de RTL-en- quête af op een zware nederlaag bij de Kamerverkiezingen in mei. Tweederde van de kiezers die bij de verkiezingen in 1994 op D66 stemde, zegt dat in mei niet te zullen doen. Dat zou betekenen datD66 zestien van de 24 Kamer zetels moet inleveren. D66 heeft zich vorige week in de Kamer fel verzet tegen het var- Anderhalve maand na het D66-congres waar minister Els Borst tot lijsttrekker werd gekozen, blijkt dat 82 procent van de kiezers t ziet zitten. fotowfa VERVOLG van voorpagina De veiligheidsmaatregelen voor medewerkers van olieplatforms #i overigens uiterst streng. Ook hj vluchten tussen de platforms dragen de mannen speciale 'cddingspakken die hen in staat dellen langere tijd te overleven koud water. Op het platform ?jjn veiligheidsmensen paraat, de heli bevond zich voor het on- al op relatief geringe hoogte. (ADVERTENTIE) -■^■gourmet, FS10 Foodsteamer. or het gezond bereiden van L!nt?Misen riist- Incl. 60 min. h e onderdeien zijn vaatwasmachinebestendig Adviesprijs 119.- B'okker f\f\ pms XQ kensplan van het kabinet. De harde opstelling van de Demo craten zorgde voor grote span ningen binnen de paarse coalitie. Minister Borst moet de Kamer haar excuses aanbieden omdat ze openlijk afstand had genomen van het standpunt van het kabi net. Binnen D66 is dit weekeinde one nigheid ontstaan over de koers van de partij. Minister van Mier lo nam publiekelijk afstand van uitspraken van partijvoorzitter Kok. Die had in een interview ge zegd dat de opstelling van D66 tijdens het debat over de varkens het begin was van een nieuwe po litieke lijn. D66 zal zich volgens Kok in de toekomst harder opstellen. Het voortbestaan van de coalitie zou daarbij niet langer heilig zijn. Van Mierlo zei niets te weten van een nieuwe politieke lijn van D66. Niet het partijbestuur, maar de fractie bepaalt volgens de mi nister wat de politieke lijn is in de Kamer is. Van onze verslaggever Eindhoven - De Nederlandse Vakbond van Varkenshouders (NW) gaat in januari actie voeren tegen het besluit van de Tweede Kamer de varkens stapel in te krimpen. De vak groep Varkenshouderij van de NCB beraadt zich vandaag over wat te doen tegen de nieuwe wet. Acties worden op termijn niet uitgesloten, maar er staat nog niets concreets op stapel. Het dagelijks bestuur van de NW besloot zaterdagavond in Arnhem tot actie. Welke vorm de acties zullen aannemen wilde voorzitter W. van den Brink niet zeggen. Het publiek zal van de acties geen of weinig hinder on dervinden, aldus Van den Brink. „Maar de politiek zal er in de meest ruime zin mee worden ge confronteerd. Het gaat om acties die wij zo nodig vier, vijf maan den vol kunnen houden." Het kunnen acties van een paar of juist veel mensen zijn, op aller lei plaatsen. Daarnaast volgt de NW het juridische spoor, om waar mogelijk de herstructure ring van de varkenssector aan te vechten. De bond hoopt dat de Eerste Kamer oog heeft voor de juridische argumenten. Mocht ook de Eerste Kamer akkoord gaan, dan wil de bond proefpro cessen uitlokken. De NCB gaat in elk geval in over leg met de LTO aan de slag met juristen, om te kijken of de door de Tweede Kamer aangenomen wet aan alle juridische eisen vol doet. In Deventer werd het afgelopen weekeinde het Charles Dickens Festijn opgevoerd. Decor voor de openlucht-uitvoering was het Bergkwartier, een pas gerestaureerde wijk in de voormalige Han zestad. FOTO ANP Amstelveen (anp) - De KLM bekijkt een mogelijke samenwer king met de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev. (ADVERTENTIE) Volgens informatie van de Kust wacht zijn de mannen uiteinde lijk ruim drie kwartier in het koude water (7 graden) geweest, voordat de Smit Lloyd 55 ze kon oppikken. Op het platform was een ongemotoriseerd reddings vlot aanwezig, maar mede we gens de sterke stroming is dat niet gebruikt. De verongelukte helikopter is ge zonken. Een speciaal bergingsteam en het vaartuig Smit Orka gingen gis termiddag aan de slag om het wrak te bergen. De helikopter heeft een blackbox aan boord, wat belangrijk kan zijn bij het achterhalen van de oorzaak en toedracht van het ongeval. Amsterdam (anp) - Actievoeren de taxichauffeurs pogen via een oproep op internet internationaal steun te vergaren voor hun pro test tegen minister Jorritsma van Verkeer. De oproep van 'Taxi in Actie' is via het computernet werk verzonden aan honderden deelnemers van de internationale discussiegroep van taxichauf feurs op het net. 'Taxi in Actie' heeft het e-mail- adres van Jorritsma op haar mi nisterie ook vermeld. Iedereen die wil reageren wordt verzocht een bijdrage naar het departe ment te sturen. Vanavond tussen 18.00 en 20.00 uur voeren taxichauffeurs weer actie in Amsterdam. Dit heeft een woordvoerder van KLM gezegd. De belangstelling is ingegeven door de verdere ver sterking van de marktpositie die KLM in Europa nastreeft. De in het hart van Centraal-Europa gelegen luchthaven van Boeda pest zou goed in dit streven pas sen. KLM's jongste partner Alitalia had een belang van 30 procent in Malev, maar verkocht dit on langs aan Hongaarse banken. Dat was een van de voorwaarden die de Europese Commissie stel de voor de forse kapitaalinjectie van de Italiaanse staat. Samen werking met de Hongaren zou tevens een eind maken aan het luchtvaartconflict tussen Neder land en Hongarije. Met ingang van het wintersei zoen is het aantal retourvluchten van de KLM op Boedapest te ruggebracht van drie naar twee per week. Pogingen van minister Jorritsma van Verkeer om de eenzijdig op gelegde beperking ongedaan te maken mislukten. Vermoedelijk willen de Hongaren hun natio nale luchtvaartmaatschappij be voordelen ten opzichte van de KLM. DCRA s/w Geldig van 1 t/m 31 december 1997. Den Helder (anp)- De Sikors- ky-helikopters staan als vei lig te boek en tonen over het algemeen weinig problemen. De toestellen worden inten sief gebruikt: ze maken ge middeld twintig vluchten per dag van Den Helder naar boorplatformen en eenzelfde dagelijks aantal tusen boor- en productieplatformen on derling, aldus de KLM. De afgelopen tien jaar hebben de Sikorsky-toestellen met weinig mankementen geopereerd. In de cember 1990 brak van zo'n toe stel een van de rotorbladen af, vlak na de landing op het boorei land De Logger, vijftig kilometer ten noordwesten van Den Hel der. Daarbij deden zich overi gens geen persoonlijke ongeluk ken voor. Uit voorzorg hield de KLM toen echter alle zeven heli kopters van dat type even aan de grond. Onderzoek door de Rijks Luchtvaartdienst wees in janua ri 1991 uit dat corrosie van een kogellager de oorzaak van het afbreken van de rotor was. Het betreffende onderdeel was niet hermetisch van de buitenlucht afgesloten. Het toestel en de an dere toestellen werden daarop aangepast. In januari 1994 moest een Si korsky een vlucht van Den Hel- Archieffoto van Sikorsky's S-76Nop de Heli Haven Den Helder. der naar een boorplatform in de Noordzee afbreken omdat de boordelektronica ten onrechte brand in de motor constateerde. Een van de motoren werd daar op uitgezet en het toestel kon op de andere motor met zes passa giers aan boord een veilige lan ding op De Kooy maken. Mo menteel wordt tussen KLM Era Helikopters (KLE) en Schreiner Airways onderhandeld over de verkoop van de helikopterdivisie aan de laatste. Bij KLE werken ongeveer 65 mensen. Schreiner is van dezelfde groot- FOTO ANP te. Beide bedrijven zijn al naast elkaar gevestigd op een helikop terbasis in Den Helder. KLM heeft een belang van 51 procent in KLE. De overige 49 procent is in han den van het Amerikaanse Rowan Companies. Amsterdam (anp) - De bonthandel doet verwoede pogingen om bont te herintroduceren in het straatbeeld via bontrandjes langs kragen, mouwen en capuchons. Dit constateert de Stichting Bont voor Dieren en begint daarom van daag met een postercampagne in vijftien Nederlandse steden. Via een kaartje 'Bontmelding' kunnen consumenten de winkels 'aan geven' waar de bontproducten worden verkocht. De stichting heeft haar achterban 30.000 van dit soort kaartjes gestuurd. Het publiek kan ze bestellen maar kan ook telefonische 'bontmeldingen' doen (020-6766600). Bij de herintroductie van bont 'schuwt de bontbranche misleidende begrippen als verantwoord bont en bont als restproduct niet', aldus campagneleider L. Keiler. Zij wijst er op dat bont afkomstig is van dieren die speciaal voor hun vacht worden gefokt of in de natuur be jaagd worden met 'gruwelijke' wildklemmen. „In ons land alleen al wordt elk jaar bij 2,5 miljoen nertsen en 20.000 vossen het vel over de oren getrokken voor bont". De poster toont een dame die een met bont afgezet bikinibroekje draagt. BINNENLAND KORT Man uit kermisattractie geslingerd Utrecht - Eén van de ruim 20.000 bezoekers van een groot dans feest in de Utrechtse Jaarbeurs is gisterochtend uit een zoge noemde giroscoop geslingerd. Hij raakte daarbij licht gewond. Een giroscoop is een attractie waarin iemand, nadat hij goed is vastgezet, wordt rondgeslingerd. Alle veiligheidsvoorschriften waren in acht genomen. De politie onderzoekt hoe het ongeluk desondanks heeft kunnen gebeuren. De giroscoop is in beslag genomen en wordt onderzocht door de arbeidsinspectie. Herdenking roof bevolkingsregister Wageningen - Directeur J. Blom van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (Riod) onthult 5 januari in Wageningen twee platen ter herdenking van de eerste geslaagde roof van een bevol kingsregister in die gemeente. Na die actie in 1943 volgden veel meer tijdens de Tweede Wereldoorlog. De verzetsdaad was bedacht door vier Wageningers. Zij drongen 's nachts het stadhuis binnen, laadden alle kaarten in jutezakken en verdwenen op de fiets. De persoonskaarten begroeven zij in het kippenhok van boerderij De Wolfswaard aan de Rijn in de buurt van Wageningen. De bezetters hadden zodoende geen gegevens meer over mensen die zij zochten. Overvallers rammen NS-loket Arnhem Arnhem - Twee nog onbekende mannen hebben zaterdagmorgen een NS-loket aan de noordzijde van het centraal station in Arn hem overvallen. De mannen ramden met een bijl of een moker het veiligheidsglas voor het loket en verdwenen met de inhoud van de kassa. De lo- kettiste, die alleen in de ruimte was, sloeg op de vlucht en bleef ongedeerd. Moslims willen boven-religieus platform Utrecht - De Nederlandse Islamitische Raad (NIR) pleit voor een boven-religieus platform voor maatschappelijke vraagstukken. Dit platform van joden, christenen en moslims moet gericht zijn op het bevorderen van het maatschappelijk welzijn, sociale recht vaardigheid en cohesie in de samenleving. De NIR die in juni als derde islamitische koepelorganisatie werd opgericht, zegt dit in een verklaring naar aanleiding van het jood se Chanoekafeest (24 - 31 december), het christelijke kerstfeest (25 en 26 december) en de islamitische vastenmaand Ramadan die op 29 december begint. Het bijna samenvallen van deze feesten symboliseert het multireligieuze karakter van de Nederlandse sa menleving. Het geloof is volgens de NIR een bron van waarden die aan het maatschappelijk welzijn kunnen bijdragen. De initiatieven voor een dialoog tussen de geloofsgemeenschappen in Nederland heb ben volgens de raad nog geen structurele basis gekregen. Verkeerscontrole nekt 68 drinkebroers Driebergen - In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie 6781 automobilisten tijdens een landelijke verkeerscontrole op de autosnelwegen staande gehouden. Van hen werden 68 bestuurders bekeurd omdat zij te diep in het glaasje hadden gekeken. De controles werden door zo'n 140 politiemensen gehouden op de A28 bij Assen, de A12 bij Veenendaal, de Al bij Baarn, de Zuide lijke Rondweg Breda, de A2 bij Echt en op diverse plaatsen rond Rotterdam. (ADVERTENTIE) Spruiten, net 450 gram Tomaten, 500 gram Cfl Gemengde sla, diverse soorten, zak 250 gram Nu met 25% meer inhoud. Argentijnse biefstuk 100 gram Mini roomboter croissants, voorgebakken, pak 8 stuks Serrano ham, 100 gram Oh Hollandse geitenkaas 48+, vers van 't mes, kilo Ch Zalmmoten, kleinverpakking, per 100 gram 239 grootverpakking, per 100 gram Knorr Finesse sauzen, alle smaken, per zakje Ola Viennetta biscuit sensation, caramel of praliné, pak 750 ml -425" 3.89 2.49 j,m 3.69 ,2330 9.90 2.49 ^er2.29 xm 1.19 5.49 C(1 Slagroom, pak 0.5 liter Aanbiedingen gelden t/m woensdag 24 december a.s.

de Stem | 1997 | | pagina 3