Schmitz wil toch opvang van Iraniërs LAATSTE LOTEN! Crimi wasse in Be Bejaarden en studenten dreigen 'Zalmsnip' mis te lopen Rattengif marmelad 'Die onzekerheid maakt je helemaal gek Kamer sluit gebruik artikel 140 niet uit Albright ki Koop nü uw Oudejaarsloten. DE STEM BINNENLAND 'Niet in de kou laten staan' Organisaties met geheel 'wit' bestuur krijgen straf In Putte verblijvend Iraans gezin vecht voor verblijfsstatus Spieken op school neemt toe FOR YOU 'Natuurscliade Westerschelde compenseren' DE STEM COMMENTAAR Ten halve gekeerd BINNENLAND KORT Standpunt homohuwelijk komt later Plan Schiphol met tegenzin goedgekeurd Toestand hossen nauwelijks veranderd 'Wet rekeningrijden tast privacy aan' Kinderen van alcoholisten in de kou Bij grootscheepse ordeverstoringen DB STEM Voornamelijk I wMW is lngesteld- De 5 efjes aan de i i i i i VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 A4 Door Paul Baeten Nijmegen - Veel bejaarden en stu denten dreigend volgend jaar de las tenverlichting van honderd gulden, de zogenaamde Zalmsnip, mis te lo pen omdat zij geen aparte aanslag voor de onroerende-zaakbelasting (ozb) ontvangen. De uitbetaling van de Zalmsnip blijkt in de praktijk op vele problemen te stuiten. De Tweede Kamer, gealarmeerd door de uitvoeringsproblemen, maakte het gis teren alsnog mogelijk dat de Zalmsnip op een andere manier aan de burgers wordt uitgekeerd, namelijk via de riool- of reinigingsheffing. Maar volgens ge meente-woordvoerders biedt dat weinig soelaas. Het blijft uiterst moeilijk om ieder huishouden de korting te geven waar het recht op heeft. Gemeenten vra gen zich vertwijfeld af wie er voor de Zalmsnip in aanmerking komen en hoe deze burgers te bereiken. De Zalmsnip is al vanaf de aankondi ging tijdens Prinsjesdag een omstreden en moeizaam dossier. Het kabinet be sloot dat in het verkiezingsjaar 1998 de tijd rijp was om de burgers tegemoet te komen in de sterk gestegen lokale las ten. De Tweede Kamer bleek aanvanke lijk bezwaren te hebben tegen de koppe ling van de korting aan de riool- en rei nigingsheffing, omdat een meerderheid wil vasthouden aan het principe 'de ver vuiler betaalt'. Daarop werd besloten de korting te ver rekenen met de ozb, maar dat geeft in de praktijk de genoemde uitvoeringspro blemen. Verwerking via riool- of reini gingsrecht mag nu dus ook, maar veel gemeenten hebben net de omschakeling naar de ozb-nota proberen te maken en worden dus nu met alweer nieuwe re gels geconfronteerd. De gezamenlijke gemeenten krijgen 680 miljoen per jaar om alle huishou dens de lastenverlichting te verstrek ken. De eerste twee jaar moet dat via een duidelijk zichtbare korting. Daarna wordt verwacht dat gemeenten de kor ting in hun algemene lastendruk hebben verwerkt. De rijksoverheid zal zo goed mogelijk in de gaten houden dat de kor ting ook daadwerkelijk bij de burgers terechtkomt. Bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) zijn vele reacties bin nengekomen van gemeente-ambtenaren die geen idee hebben hoe ze de korting aan de burgers moeten uitkeren. „Het kabinet wil dat ieder huishouden hon derd gulden lastenverlichting krijgt, maar met dat begrip kunnen gemeente lijke fiscalisten niet uit de voeten. Vor men vier studenten die samen één huis bewonen vier afzonderlijke huishou dens en moet er dus vier keer honderd gulden uitgekeerd worden? Of moet je dat als één huishouden beschouwen? Hetzelfde geldt voor mensen in een be jaardenhuis," aldus een VNG-woord- voerder. Gemeenten moeten via de bevolkingsre gisters en mogelijk met aanvullende controles gaan bepalen wie er op 1 ja nuari 1998 feitelijk op bepaalde adres sen woont en of daar sprake is van een zelfstandige huishouding die recht geeft op de Zalmsnip. „Dat staat natuurlijk zeer op gespannen voet met de privacy wetgeving," aldus de VNG. Het jaar daarop moet de hele procedure herhaald worden omdat de kans groot is dat er weer anderen op die adressen wonen. Bovendien ondervinden gemeenten veel problemen met de aanpassing van hun software. „De regering eist dat op de nota nadrukkelijk terug te vinden is dat er een korting van honderd gulden is verleend. Gemeenten zijn echter niet ge wend om negatieve bedragen in hun no ta's op te nemen. Dat vraagt kostbare wijzigingen van de software," aldus de VNG. Den Haag (anp) - Uitgeprocedeerde Iraniërs kunnen een beroep doen op de overheid voor tijdelijke opvang. Staatssecretaris Schmitz van Justitie is bereid voor deze groep een uitzondering te maken zolang de uitzettingen naar Iran zijn opgeschort. De bewindsvrouw komt hiermee tegemoet aan de vrijwel unanie me wens van de Tweede Kamer deze groep in de winterperiode niet in de kou te laten staan. Bo vendien voorkomt de staatsse cretaris met deze stap een con flict met de rechter. Woensdag bepaalde de Zwolse rechtbank in kort geding dat uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers die een tweede of derde verzoek indie nen, doorgeplaatst moeten wor den naar een opvangcentrum. Alle hens aan dek Schmitz wilde aanvankelijk niets weten van opvang van afge wezen Iraniërs. Onder druk van Kamer en rechter heeft zij nu be sloten dat uitgeprocedeerde Ira niërs, ook de illegalen die zijn ondergedoken, tijdelijk in een opvangcentrum kunnen worden geplaatst als zij een nieuw asiel verzoek indienen.De uitzonde ring geldt nadrukkelijk alleen voor Iraniërs. Afgewezen vreem delingen van andere nationali teiten die niet wensen mee te werken aan hun uitzetting, hoe ven niet op deze flexibiliteit te rekenen. Schmitz deed tijdens een debat met de Tweede Kamer een drin gend beroep op de kerken en an dere particuliere hulporganisa- Rotterdam (anp) - De ge meente Rotterdam over weegt om algemene instel lingen met een volledig 'wit' bestuur minder subsidie te geven. Op die manier hoopt de gemeente dat tal van wel zijnsorganisaties meer al lochtonen opnemen in hun bestuur. Het idee staat in de nota Herijking Allochtonenbeleid en is al goedgekeurd door twee raadscommissies. Het college van B en W - zelf be staand uit alleen 'witte' be stuurders - en de gemeente raad moeten het plan nog goedkeuren. De opstellers van de nota constateren dat in veel besturen de allochto nen zwaar zijn onderverte genwoordigd. Dat zou ertoe kunnen leiden dat allochto nen het vertrouwen in de plaatselijke autoriteiten ver liezen. ties, door te gaan met de opvang van Iraniërs. Zij vreest dat als er een massaal beroep op de op vangcentra wordt gedaan, het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) nog meer in de problemen komt. „Het is nu al alle hens aan dek voor het COA," aldus de staatssecretaris. Hervatting van het uitzettings beleid naar Iran komt op zijn vroegst in januari aan de orde, als er een nieuw ambtsbericht over Iran is verschenen. Het te rugsturen van Iraniërs werd een maand geleden onder druk van de Kamer opgeschort, toen bleek dat Buitenlandse Zaken al heel lang niet meer nagaat wat er van die mensen terechtkomt. De Iraanse autoriteiten bemoeilij ken zo'n controle. Schmitz bleek hiervan niets te weten. Mensen rechtenorganisaties hebben aan wijzingen dat het sommige te- ruggestuurden slecht is vergaan. Hoger beroep Schmitz stuurt voorts vandaag een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer dat een beperkte vorm van hoger beroep mogelijk maakt voor vreemdelingen die de toegang tot Nederland is gewei gerd. Het hoger beroep wordt in het wetsvoorstel beperkt tot de hamvraag of een vreemdeling tot Nederland moet worden toegela ten of niet. De paarse fracties waren het eerder eens geworden over herinvoering van een be perkt hoger beroep. Het ministerie van Binnenlandse Zaken neemt met ingang van het nieuwe jaar maatregelen om het weigeren van woningen door asielzoekers met een verblijfssta tus terug te dringen. Maatregelen zijn volgens het ministerie nodig omdat steeds meer statushouders de hen toegewezen woning wei geren. Vooral beschikbare wo ningen in dorpen worden afge wezen. Geweigerde woningen zullen nu onmiddellijk worden aangeboden aan andere kandi daten. Weigerachtige statushou ders zullen er bovendien op wor den gewezen dat zij in het uiter ste geval uit het opvangcentrum kunnen worden gezet. ZIE OOK STEM-COMMENTAAR FOTO FELIX JANSSENS Het Iraanse gezin Taheri bij de rechtbank in Den Bosch: 'Altijd maar wachten, wachten.' Door Romain van Damme Den Bosch - In de wacht ruimte van de Bossche recht bank zegt de Iraanse Saideh van negen: „School is leuk, maar nu is dit veel belangrij ker." Hamideh van zeventien verzucht: „Het is een loterij." „Zeker weten dat we het goe de lot trekken," houdt vrij williger en steun en toever laat Hendrik van Kempen moed. Hamid van zestien glimlacht. Even maar. Samen met vader Najid Taheri en moeder Lilly Mirkhani klam pen ze zich in Den Bosch vast aan de laatste strohalm. Een verzoek bij de rechter om een verblijfsstatus te krijgen. Dat ze gewoon in Nederland mogen blijven, voorgoed. Niet meer te rug naar Iran. „Want daar wacht ons de dood! Nerveus drentelen ze door de wachtruimte. Ze wachten op de landsadvocate die straks tegen de rechter zal zeggen dat er geen enkele reden is om het gezin een permanente verblijfsvergunning te geven en dat ze zonder enig gevaar terug kunnen naar Iran. De landsadvocate is te laat. Een gekantelde vrachtwagen, meldt ze via de autotelefoon. Uiterma te vervelend, vindt een geïrri teerde rechter, maar de Iraniërs zijn het wachten inmiddels ge woon. Ze wachten al drie jaar en drie maanden. In het West-Bra bantse grensdorp Putte. Ze wonen er met nog twee asiel zoekers in motel Mozart. Mooie naam, maar de toekomstmuziek klinkt er nog altijd somber. Soms weten ze het niet meer en moeten ze de wanhoop bestrij den met pilletjes en bezoeken aan het Riagg. „Je wordt er gek van, die onzekerheid maakt je helemaal gek! Nu zitten ze in Den Bosch voor de rechter. Keurig op een rijtje. Naast hen de tolk en de Bergse raadsman M. Collet, die tijdens het wachten zei dat de uitspraak van een Zwolse rechter positief is. Die zette deze week tijdens de behandeling van een zaak over uitzetting de nodige vraagte kens bij het beleid dat in Den Haag uitgestippeld wordt. Collet heeft twee getuigen mee genomen. Ze vertellen de rech ter dat ze weten dat Taheri ac tief was in Iran, zich tegen het regime keerde en daarom ge vlucht is. Nee, daar zijn ze zelf niet bij geweest. „Maar Taheri is nu ook actief voor de Raad Iraanse vluchtelingen," zegt Re- za Poeya, voorzitter van die raad. „Als iemand zich bij ons meldt, onderzoeken we alles. Uit onze contacten met Iran is ge bleken dat Taheri daar actief was. Hij was er arbeidersacti vist. Ook in Nederland voert hij actie. Hij is betrouwbaar." De andere getuige bevestigt het verhaal, maar wil niet al te veel prijsgeven. „Dat kan ik niet. Als de rechter nog vragen heeft, wil ik onder vier ogen nog wel wat zeggen, maar niet alles." Taheri had in Teheran een druk pers. Illegaal. Om pamfletten te maken. Die hing hij in de donke re uren op in parken en straten. Tot een zwager van hem gepakt werd, met de pamfletten. Het besluit was snel genomen. Vluchten. De rechter wil weten waarom de verklaring over de drukpers niet in het dossier is terug te vinden. Een foutje. Zoals er in deze zaak wel meer foutjes gemaakt zijn, merkt Collet fijntjes op. „Het is een chaotisch dossier," geeft de rechter toe. Ze bladert driftig door het dik pak papier en stelt Taheri enkele vragen. Maar ook hij heeft een vraag die eigenlijk een opmerking is. „Justitie hier denkt dat het ver haal pas waar is als je in gevan genis hebt gezeten, als je gemar teld bent. Pas dan klopt het ver haal. Maar ik wist dat ik weg moest, dat ik juist voor die prak tijken moest vluchten. Om kwart voor elf zegt de rech ter voldoende informatie te heb ben om uitspraak te doen. Dat doet ze over zes weken. „Maar ik denk dat er nog wel wat bij komt," telt de ervaren Collet er later nog wat weken bij. Hij is tevreden. „Het ging goed, maar garanties geven doe ik niet. Het is afwachten." In de wachtruimte zijn er voch tige ogen en bedankjes voor de kennissen die de moeite geno men hadden naar Den Bosch te komen. De kinderen moeten weer naar school. Hamideh in Roosendaal waar ze een oplei ding voor tandarstassistente volgt, Saideh naar Putte en Ha mid naar een Bergse havo. Op weg naar huis zegt Hamid in de auto: „Ik maak me zorgen om mijn moeder, Ik hoop dat ze het volhoudt. Ze heeft het heel moeilijk." Hamideh klinkt som ber. „Altijd maar wachten, wachten. Weer zes weken." Ha mid: „Vanavond is er op school disco en morgen feest. Ik denk niet dat ik ga." Utrecht - Er wordt bij examens meer gespiekt en voorgezegd en er blijven meer kandidaten weg. Dit constateert de Onderwijsinspectie. Dit jaar deden bijna 200.000 kandidaten in het voortgezet onderwijs examen. 90 procent slaagde, net zo veel als vorig jaar. De inspectie vindt de toename (met 20 procent ten opzichte van 1996) van het aantal onregelmatigheden zorgelijk. Ongeoorloofde afwezig heid bij schoolonderzoek komt het meest voor (60 procent), gevolgd door zaken als spieken, voorzeggen en het overschrijven van werk stukken (30 procent). (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) nOsOp Er zijn nog loten voor de Oudejaarsloterij, dus u kunt nog multimiljonair worden. Wacht alleen niet te lang, want het aantal loten is beperkt en het loopt storm. Trekking 31 december. 2 business suits alleen deze week I 100% wollen kwaliteits kostuums, in feestelijk donkerblauw en decent antraciet. THE SOCIETY SHOP VEEMARKTSTRAAT 44 BREDA Utrecht (anp) - De Europese Commissie stelt Nederland offi cieel in gebreke omdat het geen afdoende maatregelen neemt om de natuurschade te compenseren die het uitbaggeren van de Wes terschelde veroorzaakt. Milieu bewegingen hadden hierover bij de Commissie geklaagd. Nederland is medio 1997 bagger- werkzaamheden begonnen ter verdieping van de vaargeul. Bel gië had daarom gevraagd, omdat de oude vaargeul te ondiep is. De Westerschelde is, met de Waddenzee en de Oosterschelde, het derde belangrijke vogelge- bied van internationale betekenis in Nederland. Aantasting moet volgens een Europese richtlijn worden vermeden. Kan het niet anders, dan moet de schade wor den gecompenseerd. Daarvan is echter volgens de Europese Com missie geen sprake. De in-gebrekestelling is een waarschuwing. Blijft Nederland de verplichtingen niet nakomen, dan kan de EC Nederland voor het Europese Hof van Justitie da gen. STAATSSECRETARIS Schmitz van Justitie heeft geleerd van het recente verleden. Samen met haar collega Patijn van Buitenlandse Zaken werd zij enkele maanden terug Kamerbreed veroordeeld voor haar optre den in de affaire rond asielzoekers uit Iran. Ambtenaren van Buitenlandse Zaken hadden de beide bewindslieden verzekerd dat uitgeprocedeerde Iraanse aszielzoekers in hun geboor teland weinig meer te vrezen hadden. Bovendien gingen Patijn en Sch mitz van de verkeerde veronderstelling uit dat teruggekeerde asielzoe kers in Iran door ambtenaren van Buitenlandse Zaken werden gevolqd Dat bleek dus niet het geval te zijn. De Kamer woedend en Schmitz en Patijn - met in zijn kielzog minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken - moesten door het stof. De situatie in Iran wordt opnieuw onderzocht In de tussenliggende periode worden geen Iraniërs uitgezet. Een wijs besluit, vooral toen enkele weken geleden bekend werd dat een uitge zette Iraniër in zijn land onder verdachte omstandigheden om het le ven is gekomen. Niet uitgezet worden betekent echter niet dat Nederland de uitgepro cedeerde asielzoekers ook onderdak te bieden heeft. Beelden van kou kleumende asielzoekers die bij een opvangcentrum de toegang werd geweigerd, maakten duidelijk dat er gaten zitten in het beleid van Jus titie. Onlangs bevestigde de rechtbank in Zwolle dat nog eens door te bepalen dat Iraanse asielzoekers recht hebben op een plaats in een op vangcentrum. Schmitz heeft gehoor gegeven aan de uitspraak van de rechter en aan de wens van een grote meerderheid in de Tweede Kamer. Uitgeproce deerde Iraniërs kunnen bij de overheid aankloppen voor onderdak. Het grote probleem voor Schmitz is echter dat de opvangcentra vol zitten. Zij kunnen Schmitz nauwelijks van dienst dienst zijn. De staatssecretaris heeft nu een oproep gericht aan de kerken en aan andere particuliere hulporganisaties om door te gaan met de opvang van Iraniërs. Dezelfde kerken werden tot voor kort door de politiek massaal veroordeeld omdat ze het waagden de vluchtelingen kerkasiel te verlenen. Poltiek opportunisme van de bovenste plank. Maar ook in dit geval geldt: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Den Haag - Het kabinet komt later dan aan de Tweede Kamer was beloofd met een standpunt over de voorstellen van de commissie- Kortmann, die in opdracht van de regering adviseerde over het openstellen van het huwelijk voor homo's. Dat zei staatssecretaris Schmitz van Justitie gisteren. Eerder deed zij de Kamer herhaalde lijk de toezegging dat het kabinet nog dit jaar met een standpunt zou komen. Maar volgens Schmitz is zij zelf nog volop bezig met 'mijn eigen denken'. Ze mikt nu op de tweede helft van januari. PvdA en D66 reageerden terleurgesteld. Ze vrezen dat de vertra ging ertoe leidt dat de hele discussie over dit heikele onderwerp moet worden overgedaan met een volgend kabinet. Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) heeft giste ren het gebruiksplan 1998 voor luchthaven Schiphol met frisse te genzin goedgekeurd. Het plan beperkt het aantal vluchten tot 360.000 in 1998. De luchtvaartmaatschappijen hadden 40.000 vluchten meer willen maken. Debewindsvrouw had kiever gezien dat de geluidsnormen de groei van Schiphol niet zo zouden beperken. Ze wijst de luchthavendi rectie op de mogelijkheid om een aanvullend plan in te dienen, zo dra de voorstellen van de commissie-In 't Veld worden aanvaard. Volgens de commissie leidt het huidige systeem van geluidzones tot absurditeiten en moet er een andere methode worden toegepast. Den Haag - De toestand het Nederlandse bos is dit jaar ten opzich te van 1995 en 1996 niet verbeterd, maar ook niet noemenswaardig verslechterd. Een kwart van het onderzochte bos krijgt nog steeds het predikaat 'weinig of niet vitaal'. Deze boodschap heeft minister Van Aartsen (Natuur) gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De bewindsman stelt op basis van recent onderzoek dat de Nederland se bossen 'nog steeds kwetsbaar zijn door de te hoge milieudruk'. Van Aartsen zet het huidige beleid dat gericht is op behoud, herstel en ontwikkeling van de bossen dan ook onverminderd voort. Den Haag - Het wetsvoorstel over rekeningrijden bevat onvoldoen de waarborgen voor de privacy van de weggebruiker. Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat kan van elke individuele automobi list die een tariefgebied binnenrijdt, tijdstip en plaats vastleggen. Het risico is groot dat de gegevens, behalve voor controle van de betaling, ook voor andere doeleinden zullen worden gebruikt. Dat zegt de Registratiekamer. Die had geadviseerd een methode te ge bruiken, waarbij persoon die elektronische betalingen doet ano niem blijft. Minister Jorritsma van Verkeer heeft dat verworpen. Het ministerie bestrijdt dat het wetsvoorstel de privacy zal aantas ten. Woerden - Ongeveer 250.000 kinderen hebben ouders met drank problemen. De verslavingszorg heeft te maken met slechts rond 6000 ouders met een ernstig alcoholprobleem. Dat blijkt uit een on derzoek het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ). Kinderen uit gezinnen waar de ouders drinken, kunnen nauwelijks rekenen op hulp van de verslavings zorg, stelt het NIGZ. Uit ervaring blijkt dat dergelijke kinderen vaak later zelf in de pro blemen komen. Het onvoorspelbare gedrag van een vader of moe der die verslaafd is aan alcohol, betekent dat de kinderen op groeien in een sfeer van onveiligheid. Volgens hulpverleners is er veel meer aandacht voor drugsverslaafden en hun kinderen. Den Haag (anp) - De mogelijkheid om het omstreden 140 Wetboek van strafrecht (lidmaatschap van een criminele organisatie) bij grootschalige ordeverstoringen te gebruik® blijft bestaan. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt echter mét minister Sorgdrager van Justitie dat dit middel alleen uit de kast kan worden gehaald als er een rede lijke kans is dat verdachten wor den vervolgd. Tijdens de Europese top in Am sterdam werd artikel 140 groot scheeps toegepast. Meer dan 350 demonstranten werden enkele dagen vastgezet, niet omdat ze werkelijk tot een criminele orga nisatie hoorden, maar alleen om ze tijdens de Eurotop van de straat te houden, oordeelde een commissie later. Omdat er geen bewijs voor een criminele orga nisatie was, werd geen enkele ar restant vervolgd. Kamer en minister waren het gisteren roerend eens dat in soortgelijke situaties het middel niet meer mag worden ingezet. Maar dat betékent niet dat het artikel volledig uit beeld vei- dwijnt, stelden CDA-woordvoer- der Koekkoek en zijn PvdA-co lega Kalsbeek. Ook Sorgdrage wil de deur niet dichtslaan. Mas aanhoudingen op grond van arti kel 140 mogen in de toeko® slechts worden overwogen als een redelijke kans is dat de ve dachten ook worden vervolg - stelde zij. n Gisteren heeft de Nationale budsman een klacht over de o derden arrestaties in Amster in behandeling genomen. Autonoom Centrum, dat de langen van de arrestanten be tigt diende de klacht vorige week in. Het centrum vra jj Ombudsman de reehtmatig van de arrestaties te beooi Verder wil het een oncte ,e naar de tot standkoming v besluiten van burg ernfeI' hoofdofficier en politiccne Parijs/Londen/Luxemburg (rt: De Amerikaanse minister Buitenlandse Zaken, Madelein bright, heeft gisteren de klooi sen Israël en de Palestijnen kunnen overbruggen. Na afloop van gesprekken met pr Benjamin Netanyahu van Israël Palestijnse president Yasser Araf; zij slechts meedelen dat de Ameri se president Bill Clinton in janu; zonderlijke ontmoetingen heeft beide leiders. Het doel van de: sprekken is volgens Albright d( schillen van mening op te lossen voortgang in het vredesproces in d Door Bert Schampers Brussel - Van alle verdachte t en wisselkantoren heeft bijna in verdovende middelen. Voo grens om stapels biljetten vree toenemende aantal witwasoper rig jaar - heeft sinds 1993 gelei Belgische banken, wisselkanto ren, beursvennootschappen en verzekeraars hanteren volgens Boudewijn Verhelst van de Cel voor Financiële Informatiever werking (CFI) louter subjectieve criteria om een verdachte trans actie te melden. Volgens de ma gistraat kunnen medewerkers van financiële instellingen door ervaring een drugshandelaar wel onderscheiden van een normale klant. Iemand die met een stapel bankbiljetten in kleine coupures de bank binnenstapt en vraagt het geld te wisselen in guldens, is volgens hem al bijna per definitie verdacht. De CFI heeft geen opsporingsbe voegdheid. Meldingen van ban ken worden beoordeeld volgens een bepaalde rangorde en dan,1 eventueel, doorgegeven aan justi tie, waar wordt beslist over een nader onderzoek. De CFI bestaat vier jaar en werkt samen met vergelijkbare instan ties in de buurlanden, onder meer met het MOT (Meldpunt Onge bruikelijke Transacties) in Ne derland. Tussen juli 1996 en juni 1997 werden 467 dossiers naar de Belgische justitie gestuurd. In 278 gevallen ging het om handel aren in verdovende middelen. Dat is slechts een fractie van het aantal meldingen (7.135) van fi nanciële misdrijven die het afge lopen jaar bij de CFI binnenkwa- D°or Frans Wijnands Bonn - 'Voorzichtig vergif!', st ie binnenkant van een Schw Plakt. Het werd pas ontdekt t Paar kinderen, van de vergiftig den geluk en kwamen er met w weken geleden al had een want die een soortgelijk potje armelade in een Hamburgse su permarkt had gekocht, zo'n brief- T °f bet deksel wèl bijtijds gezien b de politie geïnformeerd. le heeft gisteren toegegeven dat 7„e,]am- em marmeladefabriek schwartauer Werke' in Bad Sch- iSleeswiik-Holstein) al 'ge tijd doelwit is van een of J®, afpersers. Om hoeveel los- oont u\gaai en boe de jamprodu- ent bedreigd wordt, weet de po- Irwj!? wd ze n'et zeggen. jubels is vastgesteld dat in de best-, LP?t]es marmelade een farin r van raVengif, war- neemtu3!' °e politie in Lübeck Dersi„ r nieuwste geval van af- een bo°gst serieus en heeft 6eformeerdle opsporingseenheid bWgerstTKKUiZ8nd verontruste Sister^ 6^en m de lo°P van format u® °P de speciale in- roepen attentbevolkmS °Pge" waarsch„ J51311 op m°gelijke Sehwar-t- an deksels op Duits^!?aump0t3es' De Noord- rePutatie k heeft een Brok ^ot aLrt vervaardiSt een Marmelades Van ri afperst no meest spectaculaire jaren WafSp°^lngen van de laatste dochter -ni?encht legen de Nestlé- dw(a)Szry;VOrigiaar-De da- heeft de J?-Fn°01t gepakt. Wèl p tie onlangs bij een

de Stem | 1997 | | pagina 4