4 Archieven Indisch goud spoorloos' m Geef de Bladenbon. 7,5 jaar geëist tegen Etienne U. Sterke nazi-infiltratie al voor mei 1940 je^eiFd Bundeling van de commissies joodse tegoeden op til Onderzoek gewenst naar kaartsysteem medisch specialisten VAN BRAUN BIJ BLOKKER BRRun BHnnnnn 'Opvang zeehonden niet meer nodig' Bintjes in de bocht VWS: 4Uit rapport onderzoekscommissie geen hoop putten voor schadeclaims' ra"* pESTEM BINNENLAND A3 Blokker prijs UITGEREKEND DE BESTE KEUS Hoog opgeleide man wil veel kinderen, maar wel wat later 1/ V? Het unieke geschenk voor de feestdagen. \G 19 DECEMBER 1997 A2 het Ion op: lolland: Dord- 118.40. Groot-Brittannië en Ierland- Veel bewolking en vooral in het zuiden en westen af en toe re gen; in het noorden of oosten misschien een paar opklarin gen. Middagtemperatuur om streeks 9 graden, België en Luxemburg: Wolken velden en donderdag misschien wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Veel bewolking. In het uiterste noorden overwegend droog- el ders af en toe regen. Middag temperatuur omstreeks 9 gra den. Zuid-Frankrijk: Veel bewol king en perioden met regen; in het zuidoosten flink wat neer slag. In de Alpen en Pyreneeen vanaf 1600 meter sneeuw. Mid dagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Portugal: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen en soms veel wind; zaterdag in het zui den kans op wat zon. Middag temperatuur langs de kust van 13 graden in het noorden tot 17 in de Algarve, in het binnenland frisser. Spanje: Vrijdag half tot zwaar bewolkt en af en toe (buiige) re gen; in de Pyreneeën boven 1600 meter sneeuw. Zaterdag een toenemende kans op zon en vooral in het noorden nog een bui. Soms veel wind. Middag temperatuur landinwaarts on geveer 11 graden, aan zee uit eenlopend van een graad of 13 in het noorden tot rond de 20 aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Hier en daar zon en overwegend droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een bui. Middagtempera tuur dalend tot omstreeks 15 graden op zaterdag. Italië: Vrijdag in het zuiden nog zonnige perioden; in het noor den bewolkt en kans op regen, in de bergen boven 1500 meter sneeuw. Zaterdag overal be wolkt en nat; vooral in het noor den veel neerslag. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur uit eenlopend van 6 tot 20 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden; in het westen meer bewolking en vooral za terdag kans op een paar buien, Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 9 in het noorden tot 16 graden in het zuidwesten. Duitsland: Wolkenvelden en af en toe wat regen, in het noorden en oosten kans op ijzel. Minder koud en minder wind; zaterdag middagtemperatuur uiteenlo pend van plus 2 tot 9 graden. Zwitserland: Veel bewolking en vooral in het zuiden enige tijd (flinke) regen, boven 1500 meter sneeuw. Maxima in de dalen rond 7 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral in het zuidwesten enige tijd regen, boven 1500 meter sneeuw. In het noordoosten kans op opklaringen. Middag temperatuur zaterdag 4 tot 7 graden. 0^ p{ hpjo6 tad usa doi 'pueq 'peeis 'ueui ueAsna VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 poor Paul Bolwerk Amsterdam/Den Haag - De commis sie Indische Tegoeden, die in januari wordt geïnstalleerd, krijgt een bijna onuitvoerbare onderzoeksopdracht, in Indonesië is tot dusver vrij weinig te vinden over de banktegoeden (spaargeld, sieraden en goud) van Nederlandse oorlogsslachtoffers, feel onderzoeksmateriaal is vernie tigd dan wel spoorloos verdwenen, get informatiemateriaal kan in Japan liggen, maar het is zeer de vraag of de Japanse banken, militaire organisaties, particuliere instellingen en de Zaibatsu (multinational) bereid zijn om de archie- ven openbaar te maken. Dat is onwaar schijnlijk, zolang de Japanse overheid weigert haar archieven open te stellen voor historisch onderzoek naar de Ja panse bezetting van Zuid-Oost Azië tij dens de Tweede Wereldoorlog. Dat betoogt universitair docent dr. P. Post, verbonden aan de vakgroep cultu rele antropologie van de Vrije Universi teit in Amsterdam. Deze Azië-deskundi- ge met specialisatie Japan heeft in het Arsip Nasional en enkele andere archie ven in de Indonesische hoofdstad Ja karta uitvoerig onderzoek verricht naar de dossiers van onder meer Yokohama Specie Bank, Taiwan Bank, Mitsui Bank, de China en Southern Bank èn de Javasche Bank. Het ministerie van VWS verklaart des gevraagd ook rekening te houden met een mager onderzoeksresultaat van de commissie Indische Tegoeden, die overi gens nog moet worden samengesteld en geïnstalleerd. De beleidingscommissie zal, aldus VWS, een bronnenonderzoek in binnen- en buitenland laten uitvoe ren. De onderzoeksopdracht luidt: Wat is er tijdens de Japanse bezetting mogelijk geroofd aan banktegoeden en dergelijke. Wat is er met het vermogen en polissen van verzekeringsmaatschappijen ge beurd? De commissie Indische Tegoeden zal, indien nodig, nauw samenwerken met de commissie-Van Kemenade en - Scholten, die onderzoek uitvoeren naar de door nazi's geroofde Joodse tegoeden. „We hebben geen hooggestemde ver wachtingen van de zoektocht naar de In dische tegoeden, omdat het archiefmate riaal waarschijnlijk moeilijk te vergaren is. We willen wel duidelijk krijgen wat er met de Indische tegoeden is gebeurd. Als dat al lukt, hebben we veel bereikt." „De Indische gemeenschap moet niet reikhalzend uitkijken naar de uitkomst van het onderzoek in de hoop: 'Straks zit er iets moois voor me in'. Het onderzoek zal naar alle waarschijnlijkheid weinig houvast bieden voor het indienen van claims bij Japanse instellingen," aldus directeur Blankert van de directie Ver- zetsdeelnemers, Vervolgden en Burger oorlogsgetroffenen van het ministerie van VWS. Dr. Elly Touwen-Bouwsma, hoofd Infor matie en Documentatie van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie, vindt het onderzoek naar Indische tegoeden van 'groot belang'. Het is, aldus Touwen, een nieuw thema. „Een onderwerp, waarnaar weinig tot geen onderzoek is verricht. De mensen uit voormalig Ne- derlands-Indië hebben, ruim een halve eeuw na de Tweede Wereldoorlog, recht om te weten waar hun tegoeden zijn ge bleven. Het is van belang om eens zicht op deze materie te krijgen. En, als dat een onhaalbaare kaart is, moet dat ook worden uitgesproken." Azië-deskundige Post zegt in de bankar- chieven totaal niets gevonden te hebben over de persoonlijke tegoeden van de Nederlanders. „Wel is in de Indonesi sche archieven volop informatiemateri aal voorhanden over de 'niet-vijandelij- ke' rekeninghouders, zoals de Indone siërs, de Chinezen en de Arabieren. Trouwens, veel Indonesiërs en Chinezen hebben tijdens de oorlogsjaren (8 maart '42-15 augustus 1945) hun goud niet bij de bank, maar bij Arabische goudhan delaren ondergebracht. Zeer waar schijnlijk hebben vermogende Neder landers dezelfde handelwijze gevolgd. Of ze hebben hun goud en overig vermo gen nog vóór de Japanse inval in het voormalig Nederlands-Indië wegge sluisd naar landen als Australië of Zuid- Afrika." Japan heeft volgens historica E. Tou wen-Bouwsma van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en Azië-des kundige Post slechts een beperkt deel van de Nederlandse goudvoorraad in be slag kunnen nemen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kregen de Yokohama Spe cie Bank, de Taiwan Bank, de Mitsui Bank en de China and Southern Bank het betaalverkeer in het voormalig Ne derlands-Indië in handen. De Neder landse banken werden opgeheven. Een aantal Nederlandse bankiers heeft nog een bedenkelijke rol gespeeld bij de liquidatie van de Javasche Bank. De bankiers van de Nederlandse-Indische Handelsbank, Nederlandse Handels maatschappij, Nederlands-Indische Es- compto Bank en de Javasche Bank heb ben van '42 tot en met '44 de Japanse li quidator Yamamoto Hiroshi geholpen de bank te liquideren en nog uitstaande schulden van Nederlanders te innen. Amsterdam (anp) - De officieren van justitie Bender en Van Straelen hebben gisteren voor de rechtbank in Amsterdam 7,5 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 43-jarige Etiënne U., die wordt verdacht van het leiding geven aan een omvangrijke drugsorganisatie. Tegen zijn zes medverdachten eisten de offi cieren straffen van 2,5 tot zes jaar. Volgens de beide aanklagers is U. de onbetwiste leider van de orga nisatie, die hij zou hebben over genomen van maffiabaas Klaas Bminsma. Deze werd in de zo mer van 1991 in Amsterdam geli quideerd. Tot dan toe had U. ge fingeerd als diens rechterhand. Officier Van Straelen, die de eis tegen U. uitsprak, had vele kwa lificaties voor de veelbesproken verdachte: charmant, zelfbe wust, zelfverzekerd, soms zelfs innemend. Een bedrieglijk beeld, aldus de officier. U. speelt de vermoorde onschuld en is een man met twee gezichten, opval lend onopvallend, die het op de achtergrond blijven tot kunst heeft verheven. Maar U. kan ook exploderenen zich ontpoppen tot een onberekenbaar en ge vaarlijk man. De organisatie die U. volgens het Openbaar Ministerie jarenlang (ADVERTENTIE) Piak-control Body, 19500. Handig 10'n 2e borstel, waardoor u in de badkamer geen tijd meer verliest. Past alle plak-control opladers. Adviesprijs 85.- Groningen/Wageningen (anp) - Het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) in Wageningen vindt de opvang tan zieke zeehonden in Pieterburen niet langer nodig. Het aantal zeehonden in de Waddenzee is de laatste jaren explo sief gegroeid, zegt B. Jansen van het IBN. JJjt onderzoek van het IBN vroeger. Wij vangen ieder jaar "hikt dat er dit jaar 2200 zee- ouden in de Waddenzee be- 'onden. Vorig jaar waren het f600, in i960 1200. Het «eptepunt lag in 1990, toen ®en virusepidemie honderden eosten velde. „Als het gaat bescherming van de popu- Ve' hoeft de zeehonden- eche geen zieke dieren meer P te vangen en te verzorgen," zegUansen. enie t Hart van de zeehon- Jjwopvang in Pieterburen er- n. at het de laatste tijd erg j ei Saat met de populatie in wT^denzee. „Maar aantal- ,7'hebben niks met het wel- kL va".die dieren te maken. tuurhjk zijn er meer zee- hondi en. maar niet zoveel als zo'n honderd zieke beesten op, die langs onze kust aanspoe len. Die moeten verzorgd wor den eri daar gaan we gewoon mee door. Tussen het IBN en de bescher mvrouwe van de zeehonden is onlangs onenigheid ontstaan over een proef die het IBN uit voerde met zeehonden die van een zendertje waren voorzien. Het ging om een experimenteel onderzoek in opdracht van de Nederlandse Aardolie Maat schappij naar de route die zee honden in de Waddenzee ne men. De NAM is van plan proefboringen in de Wadden zee uit te voeren, maar wil daarbij de zeehonden niet tot last zijn. heeft geleid, legde zich toe op de handel in drugs. Niet alleen bin nenlandse handel (distributie van aanzienlijke partijen soft drugs) maar ook grote transpor ten over de wereldzeeën rekende de bende tot haar criminele ta ken. U. had daarbij de touwtjes in handen, waarbij hij zaken de legeerde naar twee medever dachten, de Amsterdamse sex- baas L.C. (drugs) en 'boekhou der' E.S. (financiën). Tegen dit tweetal werd respectievelijk zes en vijf jaar geëist. Behalve voor deze puur crimine le feiten heeft het OM U. aange klaagd wegens jarenlange belas tingfraude. Ook dit achtten de officieren bewezen. De belas tingzaak vormde voor het OM 'een extra anker om voor te gaan liggen', omdat nog maar moest blijken of U. wegens drugshan del kon worden aangepakt. Een eerder onderzoek naar U. en de zijnen werd eind 1993 met het ten ondergaan van het IRT Noord-Holland/Utrecht afgebla zen. Advocaat Korvinus reageerde furieus op het betoog van Bender en Van Straelen, dat bijna twee dagen in beslag heeft genomen. Hij vond het stijlloos dat de bei de officieren tal van privé-gege- vens van U. publiek hebben ge maakt. Volgens Korvinus trach ten de aanklagers daarmee te ca moufleren, dat ze weinig hard bewijs hebben. Korvinus opende zijn pleidooi dan ook met een persoonlijke aanval op de aanklagers. Rond uit walgelijk noemde hij hun be spreking van de privé-lotgeval- len van U. Schijnheilig vond hij, dat in het requisitoir U. en pas sant weer in verband werd ge bracht met een reeks liquidaties in de onderwereld, terwijl hier volgens de raadsman geen spat aan bewijs voor bestaat. Ook voor de bestaande aanklachten ontbreekt het het OM in de visie van Korvinus aan bewijs. De raadsman meent dat het OM niet ontvankelijk verklaard moet worden dan wel dat U. op alle fronten moet worden vrijgespro ken. Een Belgische vrachtwagen, geladen met 28 ton aardappelen, is gistermorgen rond elf uur omgeslagen in de bocht van het knooppunt Annabosch (A58/A27) onder Breda. De chauffeur, die met wat lichte verwondingen en de schrik vrijkwam, heeft waarschijnlijk de bocht met een te hoge snelheid genomen. De vrachtauto sloeg om, kwam op zijn zij in de berm terecht en verloor daarbij z'n lading. De aard appelen werden later met een shovel uit de berm geschept en in een andere vrachtwagen geladen. Het verkeer ondervond weinig hinder van het ongeval. foto de stem/johan van gurp (ADVERTENTIE) Daewoo Leganza vanaf 44.995,- Tel alle standaard extra's bij elkaar op en u ziet dat Daewoo de beste keus is. Neem bijvoorbeeld de Leganza CDX; standaard uit gerust met o.a. dubbele airbag, lichtmetalen velgen, leren bekleding, Climate Control, ABS en airco. Reden genoeg om de Daewoo- dealer te bezoeken. Zeker nu. Want wie nu een proefrit maakt, krijgt de Miss Nederland kalen- DAEWOO der 1998 helemaal gratis. Dat mag u toch niet missen! U BENT TOE AAN 'N DAEWOO Voorburg (anp) - Hoog opgeleide mannen willen veel kin deren, maar beginnen er later aan. Net als vrouwen met een hoge opleiding het moederschap uitstellen, wachten ook mannen af. Daardoor zijn relatief veel hoog opgeleide dertigers kinderloos. Vier van de tien mannen uit deze groep hadden op hun 35e nog geen kinderen. Onder de laag en middelbaar opgeleide mannen geldt dat voor drie van de tien. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Doordat de hoog opgeleide dertigers relatief vaak kinderloos zijn, liggen de hoger opgeleiden als geheel wat betreft hun ge middeld kindertal achter op hun minder opgeleide leeftijdgeno ten. Als ze begin 40 zijn, hebben ze gemiddeld 1,7 kind, terwijl de middelbaar opgeleiden dan al gemiddeld 2,1 kind hebben. Volgens het CBS lijkt het er op dat de hoger opgeleide mannen hun aanvankelijke kinderwens niet realiseren. De middelbaar opgeleiden daarentegen lijken daar beter in te slagen. Zij zijn de 'family builders' bij uitstek, concludeert het CBS in een gisteren verschenen bundel die een statistisch beeld geeft van de gezins- en relatievorming in Nederland. Amsterdam (anp) - Nederland is in de jaren 1933 tot aan de inval in 1940 veel intensiever geïnfiltreerd door nazi-Duits- land dan tot nu toe is aangeno men. Dat gebeurde via hoge ambtenaren, bedrijfsleven, bankwereld, politie, legeroffi cieren en culturele en politieke groeperingen. Nieuw archiefonderzoek van prof. dr. G. van Roon van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam heeft dat opgeleverd. De historicus door zocht in 1994 en in mei van dit jaar een grote hoeveelheid Gesta po-dossiers in archieven in Mos kou en Berlijn. Daar ontdekte hij dat de Duitse infiltratie en proto- collaboratie van Nederlanders al ver voor de bezetting grote vor men hadden aangenomen. Vooral hoge ambtenaren op het ministerie van Economische Za ken speelden een actieve, rol. Dit ministerie eiste in 1933 de buiten landse handelspolitiek voor zich op en concentreerde zich meer en meer op Duitsland. Het departe ment trok andere departementen als Koloniën, Defensie en Sociale Zaken hierin mee. In Nederland woonden destijds 75.000 Duitsers, van wie er 2000 lid waren van de Duitse partij NSDAP. „Procentueel is dat niet veel, maar wat aantal partijleden betreft nam Nederland de tweede plaats in," zegt Van Roon. Van Roon stuitte op allerlei onbe kende zaken in de archieven. Zo meldt hij dat de Nederlandse mi nisterraad al begin 1934 vreesde voor een uit Duitsland geïnitieer de staatsgreep van de NSB. Deze ultra-rechtse Nederlandse bewe ging genoot een grote aanhang on der politie, legerofficieren en rechterlijke macht. Ook ontdekte de historicus dat de Gestapo begin 1935 de procureur- generaal in Amsterdam, Van Ha- rinxma thoe Slooten, ertoe had gebracht een brief te schrijven aan de minister van Justitie om con centratiekampen op te richten voor buitenlandse asielzoekers, met name communisten. Daarop werd in maart 1935 het Fort Honswijck, ten zuiden van Utrecht, voor dat doel in gereed heid gebracht. Diverse Neder landse instanties waren hierbij betrokken. In een andere brief aan Justitie wees de Amsterdamse PG erop dat de Nederlandse politie en de Gestapo eigenlijk dezelfde vijand bestreden: het communisme. Van Roon denkt dat hoge Nederlandse ambtenaren, hoge politiefunctio narissen en officieren onvoldoen de beseften, dat er in Duitsland vanaf 1933 nogal wat was veran derd. In december 1936 werd door on der anderen Emil Hellfrich, een hoge nazi uit Hamburg, het Deutsch-Niederlandische Gesell- schaft opgericht. Deze instelling wist een aantal Nederlandse pro minenten uit industrie en bank wereld aan zich te binden, waar door ze met het netwerk van het Derde Rijk werden verbonden. Hoge functionarissen bezochten elkaar. „Op deze wijze was Ne derland in die tijd al hard op weg een satelliet van nazi-Duitsland te -J Klinken wij, Nederlanders, eigenlijk wel internationaal genoeg? Die vraag kwam bij me op, toen ik las dat Phi lips doende is om ene meneer Pieper ertoe over te ha len om lid te worden van de Raad van Bestuur. Een naam als Timmer is aan de overkant van de Grote Plas nog uit te spreken en zelfs een verbastering tot Boenstra klinkt nog acceptabel, maar Pieper? Kunnen we daar niet meteen Buzzer van maken of als dat al te modern is, Eigenheimer? Hoe moet dat straks als het hoofdkantoor in 's lands grootste dorp staat? Je kunt het toch niet hebben als er omgeroepen wordt dat er telefoon voor de heer Pieper is? Dan kom je niet los van je provinciaals imago, tenzij je een telefoniste hebt die met een hete aardappel in haar keel praat. Zo'n Pieper is toch inmiddels hartstikke ouderwets? Ie dereen heeft toch al een GSM met ingebouwde mini- disc? Krijgt die man straks een privé-kapstok met een bordje erboven 'Piepers jassen'? Maar wie weet leidt het wel tot piepermoderne consu mentenelektronica. Of tot een fikse investering in chips. Inderdaad, pieperplakjes. MERIJN Den Haag (anp) - Minister Zalm van Financiën gaat zich bezin nen op bundeling van de vijf commissies, die onderzoek instel len naar joods bezit dat in de Tweede Wereldoorlog werd ge roofd. De bewindsman wil met concrete voorstellen wachten tot de com- missie-Kordes de eerste fase van haar onderzoek heeft afgerond, waarschijnlijk eind volgende maand. Het gaat dan om de zaak van de ambtenaren van Finan ciën die in 1968 op een soort vei ling tegen lage prijzen kleinoden kochten, afkomstig van de Lipp- mann-Rosenthal-bank (Liro), waar de bezetters geroofd joods bezit onderbrachten. Kordes, oud-president van de Re kenkamer, zei gisteren in de Tweede Kamer dat hij inmiddels heeft vastgesteld dat de op brengst van die veiling, 1700 gul den, verwerkt is in een door de accountant goedgekeurd jaarver slag. De tweede fase van zijn onder zoek zal zich richten op de recen te vondst van een groot deel van het Liro-archief dat verloren werd gewaand. In dat archief wordt vermeld welke voorwerpen van welke mensen zijn geroofd en ondergebracht bij de door de be zetters beheerste Liro-bank. Inmiddels hebben zich 200 tot 250 mensen gewend tot de com- missie-Kordes, die beschikt over zeven medewerkers. nu30 Mf t'/y Rijswijk (anp) - De Consumentenbond heeft aanwijzingen dat medisch specialisten regelmatig te veel in rekening brengen. De bond wil dat wordt onderzocht hoe specialisten omgaan met het nieuwe, abonnementachtige tariefsysteem. Sinds januari bestaat er een kaartsysteem. Er zijn lange kaar ten die een jaar geldig zijn, en korte, goedkopere kaarten die een of twee maanden geldig zijn. Een kaart dekt de kosten van het consult en kleine verrichtingen bij dezelfde specialist voor een bepaalde klacht. Bij de bond zijn klachten bin nengekomen van mensen die vin den dat zij ten onrechte een jaar kaart hadden gekregen. De bond ondervroeg 385 mensen in het kader van een onderzoek naar rekeningen van allerlei artsen. Van de vijftig mensen die een jaarkaart voor de specialist had den gekregen, vonden er tien dat dit ten onrechte was. Soms ging het om een eenmalig bezoek, soms stond van tevoren vast dat de behandeling slechts kort zou duren. De Consumentenbond heeft het ministerie van Volksgezondheid gevraagd de Economische Con troledienst (ECD) een nader on derzoek te laten instellen. Het ministerie wil, voor het een be sluit neemt, de evaluatie afwach ten van het tariefsysteem. Het heeft de Nederlandse Patiën ten/Consumenten Federatie (NP/CF) gevraagd reacties op het systeem door te geven, aldus een woordvoerder. Hoe het kaartsysteem werkt, is nauwelijks bekend, zo blijkt uit het onderzoek van de Consumen tenbond en het Nivel (Neder lands instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg). De rekeningen van ziekenhuizen en medisch specialisten zijn vaak onduidelijk en hoger dan ver wacht, aldus het onderzoek, waarvan de resultaten worden gepubliceerd in het januarinum mer van de Consumentengids. Mensen hebben over het alge meen een redelijk idee van de ta rieven van huisartsen, maar meer dan de helft weet niet wat een bezoek aan ziekenhuis of specia list kost. Eén op de vijf mensen vindt de rekening van ziekenhuis of specialist onduidelijk en ruim 40 procent vraagt zich af, of die klopt. In 35 procent van de ge vallen is die rekening hoger dan gedacht. worden," aldus Van Roon. In oktober 1939 stelden Duitse au toriteiten in verband met een eventuele aanval lijsten op van honderden in Nederland te arres teren personen. Ook was er een lijst van twee bladzijden van pro- Duitse Nederlandse (hoofd)com- missarissen van politie, tot wie de Duitse troepen en instanties zich konden wenden na de inval. On der de namen bevindt zich de po litiecommissaris Einthoven, die na de oorlog directeur werd van de Binnenlandse Veiligheids Diensten (BVD). Toch noemt Van Roon de voor beelden aspecten van een voorge schiedenis van de bezettingstijd. De onderzoeker relativeert de in filtratie en collaboratie ook. „Want niet vergeten mag worden, dat deze jaren ook de voorgeschie denis waren van het verzet in Ne derland. Daarbij volgden burgers hun eigen geweten om Duitse vluchtelingen en vervolgden te helpen. En daarmee werden ze weerbaar voor de dreiging vanuit Duitsland." (ADVERTENTIE) meOW EXPRESSE De Blactënbon van; Ën u hoeft 'm pas. te betalen qj? u hem aan iemand geeft! Bel nu meteen gratis met SCOOT™ 0800 en vraag m aan! 7007 Media Expresse is een ideaal cadeau voor de feestdagen. Goed voor een gesche'nkabonnement op een fantastisch blad naar keuze. Dan heeft u altijd een geschenk in huis. De Bladenbon vindt u ook op Internet; www.scoót.ril/biadenbön.htm

de Stem | 1997 | | pagina 3