D66 slikt varkenswet op valreep DESTEM 6 Overval op GWK Hazeldonk Nederlandse Sfor-troepen extra waakzaam Zalm en Vermeend willen beperking paarloonregeling Miljoenen-investering op de tocht bij GEP in Bergen op Zoom VNU neemt uitgever Gouden Gidsen over voor 4,2 miljard DESTEM MEDEDELING 29-30-31 december en 2-3 januari Bang&Olufsen VOLVO II wilt de krant bij de buren laten bezorgen j tijdens uw vakantie? Bel naar de afdeling Lezerscontact 076-5312312 DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D sil)s mm/" Oppositie boos over knieval Scholieren geven steeds meer geld uit aan softdrugs t0taal 1,4 miljard Na aanhouding van twee van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Kroaten In verband met Kerstmis zijn onze afsluittijden voor de advertenties gewijzigd. Voor de krant van 27 december sluiten we af op 24 december om 09.00 uur en voor de krant van 29 december is dit 24 december om 11.00 uur U zult uw ogen ei* oren niet geloven Verlinde DIJK AUTO'S Vanwege samenwerking met Bayer Gouden greep |p Si m -i 'turf#» -O I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM 8 "71 0311 00021 I I I I 137e JAARGANG VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN Be Binnenkrant jjnnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland ^/.programma s uz Surplus E11E2 A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 Dl Schmitz wil toch opvang Iraniërs PAGINA Industrie investeert in '98 fors Ritsma wint 5000 nieter en mag naar Winterspelen Politie vreest acties bij aanleg WOV PAGINA Weer gaat de Titanic tenonder 'Varkensstallen Oostburg zijn wel legaal' PAGINA PAGINA PAGINA Gouden wijnen van rotte druiven PAGINA 6/10 Opnieuw zacht De kou zijn me voorlopig kwijt. Vanochtend kan het eerst nog regenen, maar later op de dag zijn opklaringen moge lijk. Geleidelijk minder wind, Vmonze Haagse redactie DenHaag- D66 is gisteravond op de valreep door de knieën ge gaan door alsnog vóór de varkenswet van landbouwminister Aartsen te stemmen. laadden de democraten dehoon van de oppositie op zich. gateen vertoning," schamperde CDA-leider De Hoop Scheffer. ■fit varkenssector krijgt een stille Coalitiegenoten PvdA en WD hun ongenoegen over het opereren van de kleinste rege- ringspartij in. „D66 is niet de ver maar heeft zich op het juis- le moment laten overtuigen," al ias WD-Kamerlid Blauw. Door toedoen van D66 liep de po- ïüeke spanning rond de inkrim- van de varkensstapel de af- >en dagen zeer hoog op. De ie hield halsstarrig vast aan ten korting van 25 procent, waar ie rest van de coalitie twintig pro mt voldoende vond. De val van hl kabinet wilde D66 daarvoor echter niet riskeren, liet fractie- vooizitter De Graaf gisteravond leien. De ommezwaai van D66 «as nodig, nadat nieuwe pogin gen op een compromis met PvdA u WD waren mislukt en ook Van tertsen in het varkensdebat on- termurwbaar bleef. precht (anp) - Middelbare scho ten geven steeds meer en vaker Jtld uit aan softdrugs en pillen. Kt blijkt uit het Nationaal Scho- tenonderzoek 1996 van het Hationaal Instituut voor Budget- worlichting (Nibud). De grootste uitgavenposten van "'"lieren blijken kleding, cd's, s en drank te zijn. Kleding scholieren gemiddeld 77 per maand. Aan softdrugs 'ordt gemiddeld 68 gulden per •aand besteed. In 1990 was dat !15 H gulden. Aan alcohol zijn polieren meer dan veertig gul- Ter maand kwijt. te plan tonen zij zich zeer ent husiast over de effecten van de «loonregeling. De regeling mt "te akecn de loonmatiging maar ook de werkgele- en de betrokkenheid van j werknemers. Al met al 'ligt het h°k niet voor de hand de «el wat af te schaffen', de bewindslieden zien er m om het belastingvrij 'temen van de spaartegoeden ler jaar voortaan alleen toe te als het geld wordt gebruikt r °epaalde doelen: het kopen V» Wn 6^en woning, het starten bedrijf, pensioenopbouw, en studiekosten. i sPaarl°onregeling levert de belastingvoordeel op. De beperking vergroot met een Aan het einde van de middag ging D66-woordvoerder Ter Veer openlijk op zoek naar een politie ke manier om al te veel gezichts verlies te voorkomen. Daartoe na drukkelijk uitgenodigd door Ter Veer, weigerde Van Aartsen ech ter te dreigen met opstappen als de wet niet de steun van D66 zou krijgen. Wel liet de WD-minister weten dat de Herstructureringswet voor het kabinet 'van vitaal belang' is. Hij noemde het onaanvaardbaar om met het huidige aantal van vijftien miljoen varkens 'door te modderen'. Van Aartsen: „Maar ik gebruik geen machtswoord." De D66-fractie trok zich daarop terug voor een urenlange vergade ring. Bij de hervatting van het de bat liet fractievoorzitter De Graaf weten dat hij alsnog zou instem men met het wetsvoorstel, hoewel Van Aartsen niet alle bezwaren tegen een geringere inkrimping had weggenomen. Hij noemde de varkenswet van de minister next best. Bij zijn beslissing speelde niet alleen de druk vanuit het ka binet, aldus De Graaf, maar ook het gegeven dat zonder de nieuwe wet de varkensstapel intact zou blijven. Om diezelfde reden be sloot ook oppositiepartij Groen- Links uiteindelijk de plannen van Van Aartsen te steunen. Daarmee haalde de omstreden wet alsnog een ruime Kamermeerderheid. Van Aartsen toonde zich na afloop van het debat tevreden. „Ik ben er de laatste dagen steeds -*an over tuigd geweest dat het zou lukken om D66 aan onze kant te krijgen." Hij ontkende dat de opstelling van de democraten de sfeer binnen de coalitie schade had berokkend. „Waarom zouden we niet fors kunnen debatteren, dat is toch prima?" Boze varkenshouders uitten na af loop van het debat hun onvrede over het aannemen van de wet. Te hulp geroepen politie moest de rust herstellen. Van onze verslaggeefster Breda - Drie mannen heb ben gisteravond tijdens een gewapende overval op het Grenswisselkantoor (GWK) bij de grenspost Hazeldonk een nog onbe kend geldbedrag buitge maakt. Daarbij is gescho ten, maar niemand raakte gewond. Om ongeveer half acht zagen getuigen dat drie mannen met bivakmutsen op vanuit een donkergrijze Volkswagen Golf de bank inrenden. Zwaaiend met een revolver en een riotgun dwongen ze twee aanwezige klanten op de grond te gaan liggen en bevalen ze de twee bankbe dienden, een man en een vrouw, het geld uit de kassa te halen. Om hun eis kracht bij te zetten, schoot één van de overvallers met de riotgun in het plafond. De overval gebeurde zo ge jaagd, dat de overvallers op hun vlucht naar buiten een deel van hun buit verloren. Ze sprongen vervolgens in een andere Volkswagen Golf, die achter het GWK op hen wachtte met een vierde man erin, en vluchtten naar Bel gië. De auto waarmee ze naar het GWK langs de weg Breda- Antwerpen waren gereden, lieten ze met draaiende mo tor achter. Waarschijnlijk was die in Eindhoven gesto len. Een jonge vrouw zag de over val gebeuren en rende naar het naastgelegen McDo nalds-restaurant. Het perso neel draaide de deuren op slot en waarschuwde de poli tie. Die was snel ter plaatse, waarschuwde de Belgische politie en plaatste her en der langs de snelweg politiewa gens. Bij het ter perse gaan van deze krant ontbrak nog elk spoor van de overvallers. De overvallers gingen zo gejaagd te werk, dat ze op hun vlucht een deel van de buit verloren, foto cor viveen 'Wonze Haagse redactie te Haag - Het gebruik van de populaire spaarloonregeling tet worden beperkt. Dat levert de overheid een half miljard Wen op. Dat schrijven de bewindslieden Zalm en Vermeend "rnciën) in hun belastingplan voor de 21e eeuw. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Voorhoeve (Defen sie) houdt ernstig rekening met wraakac ties tegen Nederlandse Sfor-troepen in Bosnië, na de arrestatie van twee van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Kroaten. „Voor de Nederlandse eenheden in het gebied geldt op dit ogenblik een verhoogde staat van waakzaamheid." Voorhoeve zei dat gistermorgen nadat hij be kend had gemaakt dat Nederlandse mariniers en commando's woensdagnacht een sleutelrol hadden gespeeld in de arrestatie van Anto Furundzija (27) en Vlatko Kupreskic (39). Beide Bosnische Kroaten staan op de lijst van het Joegoslavië-tribunaal. De Nederlanders, speciaal voor de actie getraind en inmiddels weer terug op vaderlandse bodem, kregen as sistentie van Britten en Amerikanen. Om aan arrestatie te ontkomen, opende Ku preskic het vuur op de Sfor-soldaten die zijn huis in Ahmici (Centraal-Bosnië) binnen drongen. Toen die het vuur beantwoordden, raakte hij gewond. „Zijn toestand is stabiel," aldus Voorhoeve. Kupreskic wordt ervan ver dacht dat hij in 1993 deelnam aan de massa moord op de moslims in zijn woonplaats. De tweede arrestant, Furundzija, was toen zeer waarschijnlijk commandant van de speciale politie-eenheid die de slachtpartij - die ten minste 103 mensen het leven kostte - uitvoer de. Furundzija is aangehouden nabij zijn woonplaats Vitez. Beiden zijn inmiddels overgebracht naar de gevangenis van Scheve- ningen, in afwachting van hun rechtszaak. Voorhoeve weigerde gisteren nadere informa tie over de aard en omvang van de 'buitenge woon succesvolle' operatie. Zo wilde hij niet zeggen hoe de Nederlanders te werk gingen. De minister is niet alleen bang voor wraak, maar ook voor het mislukken van verdere aanhoudingen. De Tweede Kamer is tevreden over de arres taties, maar deelt de zorg over de veiligheid van de Nederlandse Sfor-militairen. OP BUITENLAND -A5: Ahmici in één dag door Kroaten gezuiverd (ADVERTENTIES) half miljard gulden. Andere voor stellen die veel geld moeten ople veren, zijn het afschaffen van de fiscale voordelen van consump tief krediet, het beperken van de aftrekbaarheid van lijfrentepolis sen en het verhogen van de btw. De PvdA ziet wel wat in het be perken van de spaarloonregeling, hoewel Kamerlid Van der Ploeg liever spreekt van 'toespitsen op nuttige doelen'. De bezuiniging van een half miljard wijst hij ech ter af. Tegelijk met het aanscher pen zouden de maximale spaar- bedragen verhoogd moeten wor den. Het CDA is tegen het beperken van de spaarloonregeling. Ka merlid Terpstra vindt het 'betut telend' dat de overheid bepaalt waarvoor het spaarbedrag ge bruikt moet worden. Zaterdag 20 december in deze krant, een speciale advertentiepagina voor alle reislustige consumenten. Met een overzicht van de beste zomervakantiebestemmingen. Touroperators, reisbureaus en verkeersbureaus presenteren de mooiste zomergidsen. De zomer op zicht? Houdt uw eigen regionale krant in de gaten. Elektro-Technisch Bureau TERNEUZEN B.V. Bij Cappendijk auto's Terneuzen in de showroom Mr. F.J. Haarmanweg 49 - 4538 AN - Terneuzen 0115-697455 Door Willem Reijn Bergen op Zoom - Bij GE Plastics in Bergen op Zoom staan in vesteringen ter waarde van circa tweehonderd miljoen gulden op de tocht. GE Plastics en Bayer hebben besloten hun activi teiten op het gebied van siliconen samen te voegen en de com binatie heeft Leverkusen als nieuw productiecentrum gekozen. De fabrieken daar zullen eerst worden uitgebreid. GE Plastics diende eerder dit jaar een vergunningsaanvraag in voor de bouw van siliconen-fabrieken in Bergen op Zoom. Die zouden in vijf stappen tussen 1998 en 2002 worden gebouwd. Woord voerder A. Vos van GE Plastics zegt dat de overheid geïnfor meerd is over de onzekerheid van het project. De eerste fase zou een investering van enkele tientallen miljoenen guldens vergen. GE Plastics wil de de fabriek met het huidige personeelsbestand runnen. Zolang niet duidelijk is wat er met de investeringsplannen ge beurt, wordt de vergunningsaan vraag gehandhaafd, aldus Vos. Hij onderstreept dat vanuit Ame rika formeel ook nog geen groen licht was gegeven voor de uitvoe ring van de investeringen. Vos: „Bergen op Zoom is nog niet uit beeld, maar de nieuwe joint venture zal de investeringen op nieuw bekijken." GE Plastics en Bayer maakten hun samenwerking gisteren be kend. GE Plastics krijgt een meerderheidsbelang van 50,1 procent, Bayer de resterende 49,9 procent. De nieuwe onderneming heeft een omzet van 820 miljoen gulden en telt negenhonderd werknemers, van wie tweehon derd in Bergen op Zoom. De joint-venture krijgt als werkge bied Europa, Afrika en het Mid den-Oosten. VERVOLG OP ECONOMIE - A6: 'We behoren nu tot top in Europa' Van onze redactie economie Haarlem - Uitgever VNU wordt voor 4,2 miljard gulden de nieuwe eigenaar van ITT World Directories (WD), uitgever van de Gouden Gidsen in Europa. Het Haarlemse concern bereikte daartoe gisteren een akkoord met Starwood Lodging Corpora tion, eigenaar van WD. Het betreft de grootste aankoop van VNU in de geschiedenis. en een bedrijfsresultaat van 357 miljoen. Het aantal medewerkers bedraagt 2300, van wie er vijf honderd werkzaam zijn in Neder land. België en Nederland zijn voor WD de belangrijkste markten; goed voor de helft van de totaalomzet. Verder is de onderneming mid dels joint ventures actief in Ier land, Portugal en Zuid-Afrika. Door de nieuwe aankoop stijgt de omzet van VNU op basis van de resultaten in 1996 naar ongeveer 4,5 miljard gulden. Ongeveer de helft daarvan komt uit Neder land. Op basis van de resultaten over 1996 stijgt de brutomarge tot boven de vijftien procent. VNU verwacht dat de winst per aan deel door de overname met ten minste tien proeent zal stijgen. ZIE OOK ECONOMIE - A6: In Nederland is VNU met afstand de grootste uitgever van tijd schriften. Daarnaast geeft het concern onder meer regionale dagbladen uit, waaronder deze krant. De laatste tijd richt VNU zich steeds meer op zakelijke in formatie. De activiteiten van WD passen volgens de uitgever goed bij het dochterbedrijf Scoot, de joint venture van VNU en Freepa- ges op het gebied van interactieve informatiediensten via de tele foon. WD geeft in zes Europese landen in totaal 108 Gouden Gidsen en alfabetische telefoongidsen uit. Naast telefoon-, beroeps- en be- drijfsgidsen - met een totale op lage van meer dan 34 miljoen exemplaren - biedt het bedrijf in formatiediensten aan via cd-rom, internet en telefoon. De nieuwe aanwinst is goed voor een omzet van 1,1 miljard gulden VNU-topman Brentjens: 'Goed gevoel bij nieuwe aanwinst' (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. B Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving33,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving96,50* P Per kwartaal d.m.v. acceptgiro99,75 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres:... Postcode:....Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202

de Stem | 1997 | | pagina 1